hristen-democraten ens over grondslag Snel herstel stormschade molens Specialisten boos na beschuldiging van financieel geknoei 't Is glas, 't is groen en 't is gratis bij Mobil. Bartje naar het carnaval Marokkaan verdrinkt bij vechtpartij Nieuw beraad om geldcrisis NEV stelt zich op tegen 'revolutiegeest' nieuwe voorzitter van Arjos Miljoenenschade door brand in bontweverij Het weer ANWB begint met landelijke actie Blijetijds v Gereedschap -Ti'Vw: contra Steenkamp i :1 onze parlementsredactie Ook op de studieconferentie die de Arjos zaterdag Utrecht heeft gehouden over de toekomstige christen-democra- samenwerking, is vastgesteld dat er tweeërlei duiding moge- k is van het lioofdstuk uit de nota van de contactraad, waarin ordt gesproken over de grondslag van de ongedeelde christen-de- locratische partij. Huysen. woordvoerder van de liegroep Nieuwe Partij, legde de ta op dit punt zo uit: het Evangelie één maar niet het enige oriëntatie- jnt van de nieuwe partij; ook men- iteit en politieke opstelling leveren wichtige normen op voor het bepa len van haar gezicht. Wanneer men trouwens aldus Huysen met zoveel woorden 'andere mensen' uit-, nodigt mee te doen, dan kan moeilijk anders bedoeld zijn dan dat men hen met hun hele eventueel humanisti sche achtergrond wil accepteren. Op die manier zal het gebeuren dat de partij onkerkelijken naar vertegen woordigende lichamen afvaardigt. Misverstand Huysen, die de nota van de con tactraad mede tot stand heeft helpen komen, zei dat hij ook nooit het idee heeft gehad, dat de andere partijbe stuurders uit de contactraad iets n- ders hebben bedoeld. Hij vond hierin tegenover zich prof. dr. P. Steenkamp die met Huysen en de Tweede Kamer leden drs. A. Schouten en dr. A. Vermaat in een forum zat. Steenkamp voerde aan dat Huysens standpunt op 'el, dif ie Ee! kodde Goeie Eelco nieiiwi smid iend'n eerlij >etre een misverstand moest berusten: het evangelie is het enige vertrekpunt. Als er nog andere 'inspiratiebronnen' het humanisme, het neo-marxisme b.v. erkend zouden zijn, dan zou dat in de nota wel zijn gemeld. 'Er wordt wel vijf keer in de nota gezegd dat wij een antwoord willen geven aan de opgave van het evangelie en aan niets anders', aldus Steenkamp. Overigens onderstreepte hij nog eens dat er in de nota staat dat de nieuwe- partij geen geloofsgemeenschap is: van de mensen die willen meedoen, wordt geen evangelisch paspoort gevraagd, zij worden niet door middel van een soort röntgenapparaat op hun christelijkheid getoetst. 'Ik zou de 48 afgevaardigden die nu voor de chris ten-democratische partijen in de Tweede Kamer zitten, niet graag op hun kerkelijkheid willen beoordelen. Er zijn er genoe" die niet of niet elke zondag naar de kerk gaan. Wat is dat trouwens: kerkelijkheid?', aldus Steen kamp. De grote trekpleister van de carnavalsoptocht in Veghel vormde Bartje (derde van links) met zijn familie. De nuchtere 1 Drentse geesteskinderen van Anne de Vries wilden kennelijk dit jaar eens een kijkje nemen in het jolige, carnava leske Brabant. UTRECHT De beschuldiging dat sommige medische specialisten aan hun fondspatiënten meer verdienen dan het tarief bedoelt, drie Weken geleden in Medisch Contact geuit door adviserend geneeskun dige J. J. Versélewel de Witt Hamer, kwam hem deze week op twee erg boze ingezonden brieven van psychiaters te staan. Ook moet de nieuwe partij volgens hem een duidelijke politieke lijn hebben. Het kan niet de bedoeling zijn 'alle schaapjes' te verenigen en dat zal tot gevolg hebben dat b.v. ds. Abma en Jongeling er zich niet in thuis zullen vpelen. 'De kleine refor matorische partijen en de R.K.N.P. zullen wel blijven bestaan', zei prof. Steenkamp. De voorzitter van de ARP, dr. A. Veerman zei nog eens dat er ook in de contactraad langdurig is gepraat over de problematiek van de openheid en gelijkwaardigheid van uitgangspun ten, maar de tegenstellingen daarover zijn overbrugd nadat werd vastgelegd dat bedoeld werd: 'Een partij die open is vanuit het evangelie, een evangelische partij die open is naar buiten, met haar boodschap naar bui ten is gericht'. Evenals Steenkamp had gedaan stelde Veerman vast dat voor en binnen de partij een beroep op het evangelie geldig zal zijn. Schouten, Vermaat en Veerman con cludeerden, ook uit de discussie op deze Arjos-conferentie. wel dat de no ta van de contactraad meerduidig is (Schouten: 'Dat kan zelfs Steenkamp nu niet meer ontkennen') en dat het geboden is, uitsluitsel te geven dat niet voor misverstand vatbaar is. Vermaat: 'De ARP moet 19 mei duide lijk zeggen wat voor partij zij wil, de andere partijen zullen er dan niet aan kunnen ontkomen, een duidelijk ant woord te geven. En na een positief antwoord ligt de weg open naar nau were samenwerking en de vorming van één partij, al is het na één, vijf of tien jaar'. 't Groene-glazen-feest is in volle gang bij de Mobil dealers. Bij elk bezoek krijgt u een waardebon en drie van die bonnen zijn goed voor zo'n stootsterk hittebestendig groen glas. Verzamel een mooie serie. Let op het groene affiche. OpwegmetlVl@DII DEN HAAG De 32-jarige Marok- kaan Ahmed Abouttahar is zondag bij j t» een vechtpartij in het water van de H rpfl KorfTlTlfin Houtzagerssingel in Den Haag terecht A 1 wuigiuuit gekomen en verdronken. De Marokkaan was in gezelschap van een landgenoot en een Algerijn in het buurtcafé 'de Koffer-bar'. Er ontstond een vechtpartij met Nederlanders. De drie buitenlanders werden het café uit geslagen. Bij het water is Ahmed Abouttahar vermoedelijk bewusteloos geslagen en vervolgens in het water terecht gekomen. Zes personen zijn aangehouden. Als er duidelijk onwaarheid wordt [eschreven of als collega's leugenach- ig worden beschuldigd, dan moet dat onze professie en de verhouding met patiënten schaden', schrijft de Vlissingse zenuwarts A. J. Boom, 'ze ker nu Medisch Contact door volijver- journalisten wordt nageplozen op likante nieuwtjes'. Het bezwaar van dokter Boom is dat er niets aan de hand is. Als een specialist de behandeling van een angdurig zieke overneemt 'is het een algemeen aanvaard gebaar van be- eefdheid dat hij ook de administra- tieve rompslomp overneemt, waardoor de huisarts na het verstrijken van het jaar slechts hoeft te tekenen, na te controleren of hij voldoende van het geval op de hoogte is gebleven'. Dit was juist het punt waar de kri tiek van dokter Versélewel aangreep: liij waarschuwde tegen de uitzonder ingsgevallen waarin de huisarts het zicht op de behandeling verliest maar blijft tekenen, en de specialist blijft declareren. Meer in algemene zin vestigt dokter Boom er de aandacht op dat in ieder geval psychiaters eerder erg goedkoop zijn dan dat ze de ziekenfondsen te veel geld kosten. 'De vrijgevestigde zenuwarts moet 80 procent van de ambulante geestelijke volksgezond heidszorg opvangen voor een gemid deld jaar-honorarium van bruto ƒ85 'er patiënt, zonder enige bijkomende 'ulp in de vorm van psychologen, maatschappelijk werkers en dergelij- ken. Zodra een patiënt wordt verwe zen naar ambtelijke diensten wordt dit vele malen duurder. De sociaal- Psychiatrische diensten begeleiden ?en patiënt voor tienmaal zoveel per Iaar, de medisch-opvoedkundige bu reaus voor twintigmaal zoveel en gaat u maar verder'. Ook psychiater H. J. Döll uit Warns- veld legt in zijn repliek het zwaarte punt bij de honorariumregeling. 'Veel (Psychiatrische) patiënten blijken be hoefte te hebben aan een regelmatig gesprekscontact. Zij zijn doorgaaans niet gebaat bij een terugverwijzing naar de huisarts. Het gevolg is dat men deze mensen dan vaak gedurende maanden, vaak meer dan een jaar of jaren, moet begeleiden raison van ƒ85,72 per jaar. Dat kan neerkomen op gemiddeld ƒ5 tot ƒ7,50 per con tact, dat kan variëren van 15 tot 20 minuten, of als het goed gaat eventu eel iets kbrter. (Deze bedragen moeten berusten op een misverstand. Het honorarium van ƒ87,50 geldt voor de 'gemiddelde pa tiënt' wiens behandeling maar vier maanden duurt. Voor geregelde be handeling die een heel jaar doorloopt moet ruim ƒ200 gedeclareerd kunnen worden, in het voorbeeld van dokter Döll komt dat neer op 12 tot 17 per contact. red.). Tenslotte stelt dokter Döll dat de ziekenfondsen aanzienlijke sommen zouden kunnen besparen door de am bulante zorg voor psychiatrische pa tiënten zoveel kansen te geven dat minder mensen in ziekenhuizen hoe ven te worden opgenomen. UTRECHT Op de' jaarvergadering van het Nationaal Evangelisch Ver band (NEV) in Utrecht is zaterdag besloten dat het NEV zich als zelfstan dige politieke organisatie zal bezighou den met het voeren van een nationaal christelijke politiek. Deze politiek houdt in, dat de orga nisatie zich in de snel veranderende wereld vierkant zal opstellen tegen de revolutiegeest en de norm- en zede loosheid. Het NEV is bereid zijn te volgen politiek te verwezenlijken door met andere bijbelgetrouwe politieke groeperingen (zoals SGP en GPV) als mede met verontruste groeperingen uit ARP en CHU op voet van gelijk heid te werken. Het NEV is zelfstan dig geworden sinds de breuk met het GPV. Van onze parlementsredactie UTRECHT De algemene vergade ring van de Arjos heeft zaterdag in Utrecht Fred Borgman uit Aalsmeer als voorzitter gekozen. Hij volgt Ger- rit van Dongen in deze functie op. Fred Borgman, die 26 jaar is, is voorzitter van de gecombineerde frac tie van de ARP en CHU in de gemeenteraad van Aalsmeer. De ge middelde leeftijd van deze fractie is 44 jaar. De nieuwe Arjos-voorzitter is secreta ris van de Christelijke Kruideniers- bond. Hij vindt dat een nieuwe chris telijke partij politiek moet bedrijven vanuit het Evangelie en niet op grond van een of andere vage geïnspireerd heid. In het interview met het Arjos- blad Ad rem zegt hij: 'Ik ben fanatiek tegen een open partij. Als we de open partij van De Zeeuw formeren, laten we dan opstappen en ons meteen opdelen tussen PvdA en VVD.' Fred Borgman zegt verder nog dat de ARP- kiesverenigingen werkplaatsen moeten worden, zoals is voorgesteld door de werkgroep 'Veertien- tot achttienjari gen'. Als de ARP deze kant niet opgaat, is de partij ten dode opge schreven. Gerrit van Dongen, die twee jaar geleden voorzitter werd zal in oktober door Fred Borgman worden opgevolgd. Vervolg van pag. 1 van Financiën Barber, moet dinsdag zijn begroting bij het parlement in dienen. In Frankrijk moet de tweede ronde van de verkiezingen nog ko men. Deze wordt a.s. zondag gehou den. Na een weekeinde van koortsachtig overleg op verschillend EEG-niveau kwamen zondag middag om vier uur de ministers van financiën van de EEG-landen in het Charlemangne-ge- bouw in Brussel bijeen om te trach ten een gezamenlijke oplossing te vin den voor de jongste monetaire crisis. Aan het overleg, dat onder leiding stond van de Belgische vice-premier en minister van financiën, Willy de Clercx, werd ook deelgenomen door de directeur van het Internationale Monetaire Fonds, de Fransman Pier- re-Paul Schwietzer. Het besluit van de EEG-ministers van financiën definitieve maatregelen ter oplossing van de monetaire crisis uit te stellen komt niet helemaal onver wacht. Een gezamenlijk zweven van de EEG-valutas ten opzichte van de dollar met behoud van de onderlinge vaste wisselkoersverhoudingen is nl. geen eenvoudige zaak. Dit wegens de politieke en technische problemen, die hierbij om de hoek komen kijken. Indien zondag te over haast besluiten waren genomen zou den deze wel eens verstrekkende ge volgen kunnen hebben gehad voor de economische en monetaire integratie van de 'Negen'. Behalve Frankrijk zouden ook Enge land en Italië het met een besluit om de EEG-valutas gezamenlijk ten op zichte van de dollar te laten zweven moeilijk hebben gehad. Het Britse pond en de Italiaanse lire, die mo menteel al afzonderlijk zweven, zou den nl. vooraf eerst op een bepaald koersniveau moeten worden vastge prikt, hetgeen in feite zou neerkomen op een dvaluatie van beide munten. Zowel Engeland en Italië zouden gezien hun weinig rooskleurige bin nenlandse economische situatie be denkingen hebben tegen een dergelij ke stap. Vandaar ook, dat de Engelse minister van financiën, Barber, zondagavond in Brussel verklaarde, dat Engleland slechts op een drietal voorwaarden bereid is het pond samen met de andere EEG-valutas te laten zweven nl. 1. de koersen, waarvan wordt uit gegaan, moeten aanvaardbaar zijn voor elk der landen; 2. elk land moet absoluut het recht hebben de eigen koers te veranderen, dat wil zeggen te verhogen of te verlagen, na hierover met de anderen te hebben beraadslaagd en 3. de landen moeten elkaar onder ling tot het uiterste en zonder enige beperking willen steunen. HARDENBERG In de magazijnen van de Nederlandse Bontweverij in Slagharen (gemeente Hardenberg) heeft zaterdagmiddag brand gewoed. De schade loopt in de miljoenen. De brand is veroorzaakt door vuur tjes, die kinderen in de afvalcontainers stookten. Van daaruit sloegen de vlammen over naar de nabijgelegen gebouwen. Hoewel de brand zeer he vig was, kon de produktie-afdeling van het bedrijf toch worden behou den. Van een verslaggever AMSTERDAM Nog dit jaar zullen de molens worden hersteld die bij de zware storm in november 1972 werden beschadigd. Het ministerie van CRM beeft bier voor een rijkssubsidie ter beschikking gesteld. De stormschade wordt geraamd op een miljoen. Milde maart Van onze weerkundige medewerker Tijdens het weekeinde is constant zachte lucht van subtropische oor sprong aangevoerd. Dat gebeurde langs de noordzijde van een hoge- drukgebied van 1032 millibar boven het Alpengebied. Zondagmorgen kwa men in het noorden van het land mistvelden voor. Het zeewater (circa 6 grden) koelde de warme Atlanti sche lucht voldoende af om de water damp en die zat er nogal in in fijne mistdruppeltjes te condenseren. Het gebeurde door hetzelfde zeewater, dat eind februari nog het omgekeerde deed, namelijk poollucht van onderop verwarmen.In ons land verhinder de uitgebreide bewolking gisteren bo ven land hogere temperaturen dan circa 9 10 graden, maar in Frank rijk, waar de zon zeer actief was (vooral in het zuiden) werd het voor de eerste keer volop lente met Biar ritz op 22 graden, Limoges 17, Alen- gon 15, Straatsburg en Brussel 12 graden Celsius. Het vliegveld Heath row bij Londen bracht het tot 13 graden. In een koufront dat ten noorden van ons land naar het oosten verloopt, ontwikkelden zich bij Ier land golfstoringen. Een ervan diepte tot 1013 millibar uit en bevindt zich nu boven de Noordzee. Gisteren bleef het het grootste deel van de dag nog droog, maar vandaag later op de dag is op het naderbij koiyien ran het front wat regen en motregen te ver wachten. In de loop van dinsdag en woensdag volgen er, na de passage van het koufront, opklaringen waar bij het weer bij wind uit westelijke richtingen aan de zachte kant blijft. Op meer noordelijke breedten is het kouder. Op de Far Oer en nu ook in Schotland ontwikkelen zich hagel- en natte-sneeuwbuien. Ook het weerschip l ten westnoordwesten van Schotland rapporteerde gisteren hagel en sneeuw bij 2 graden Celsius en een zeewatertemperatuur van 8.3 graden Celsius. In Oost-Europa wintert het met een sneeuwzone van Zuid-Finland via West-Rusland tot Roemenië. In de Randstaten vroor het zaterdag plaat selijk 16 tot 18 graden. (ADVERTENTIE) Vraag de DHZ-brochure aan bij Nooitgedagt, Postbus 1, IJlst. VOORG Snel herstel molenj.h. De subsidie is zaterdag toege zegd door de demissionaire staatssecretaris van CRM, de heer H. J. L. Vonhoff, op de vijftigste jaarvergadering van de vereniging tot behoud van molens in Nederland 'De Hol- landsche Molen' in Amster dam. De heer Vonhoff zei dat conti nuïteit in het onderhoud van molens niet alleen uit overwe gingen vgn traditie belangrijk is, maar »*k om te voorkomen dat bij dt» jiouw en onderhoud van molen» betrokken ambach ten zoars rietdekkers uitsterven. 1-Iet rijk heeft ech ter door geldgebrek nieuwe aanvragen voor restauraties tot 1976 moeten uitstellen. De vereniging 'De Hollandsche Molen' zal ter gelegenheid van het jubileum op 31 maart oen tentoonstelling openen in de Lakenhal in Leiden onder de titel 'De Hollandse molen in do 18e eeuw'. The Internatio nal Molinological Society houdt van 6 tot 11 mei een symposium in het conferentie centrum de Pietersberg in Oosterbeek. Hier komen veertig molenexperts uit twaalf landen bijeen. Verder geeft de vereniging dit jaar een Nederlands molenboek uit. De ANWB is inmiddels een actie begonnen onder haar le den ter ondersteuning van het molenbehoud. De ANWB wil voldoende geld inzamelen om vier molens in de vier wind streken van het land te laten restaureren. De molenkundige architect A. J. dc Koning uit Hoofddorp, ruim 25 jaar technisch advi seur van de vereniging, is be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Dc Koning heeft niet alleen restauraties in Nederland ge leid en voorbereid, maar ook de bouw van molens in de VS en Canada. Koningin Juliana was aanwezig bij de vergadering van de vereniging 'De Hollandsche Molen'. Zij gaf een bijdrage voor herbouw van molens. Weerraporten van gisteravond 19 uur. Amsterdam zw bew 9 gr; 0 mm. De Bilt geh bew 9 gr; 0 mm. Deelen geh bew 9 gr; 0.1 mm. Eelde geh bew 9 gr; 0.2 mm. Eindho. ven zw bew 11 gr; 0 mm. Den Helder geh bew. Luchth Rtd zw bew 9 gr; 0 mm. Twente geh bew 9 gr; 0.1 mm. Vlissingen zw bew 8 gr; 0 mm. Zd Limburg licht bew 12 gr; 0 mm. Aberdeen half bew 11 gr: 0 mm. Athene zw bew 13 gr; 0 mm. Barcelona onbew 16 gr; 0 mm. Berlijn zw bew 9 gr; 1 mm. Bordeaux onbew 20 gr; 0 mm. Brussel zw bew 12 gr; 0 mm. W' KWARTET MAANDAG 5 MAART 1973 BINNENLAND T3/K5 (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5