Allendes linkse coalitie gaat nederlaag tegemoet Gaullisme. lijdt forse verliezen 1 E ■BB Drama in Khartoem geëindigd met overgave terroristen Waardering voor zwevende valuta's Ajax pronkt weer op eerste plaats Komend weekeinde weer beraad EEG-ministers van financiën Reformateurs mogelijk op de wip Valutamarkten hele week dicht Klaus Altmann in Bolivia gearresteerd In Italië blijft vloeken strafbaar Talenkennis is toekomst 2 Studeer thuis b Schietpartij in woonwagenkamp In deze krant een aaglengte voor! in politiek, kunst en sport. op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidse Courant MAANDAG 5 MAART 1973 53ste jaargang no. 29 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenepoetl" LtiUE.v, zoeicrwouasewe» n, ici. i. LEIDERDORP v. d. Valk/Boumanweg 18», tel. SUM. WASSENAAK. T. Zuylen r. NlJerelUtr. »7t, tel. 1141. tel. 1141. Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur BRUSSEL De ministers van financiën van de negen EEG-landen staan sympathiek tegenover het voorstel van de Europese Commissie de EEG-munteenheden gezamenlijk te laten zweven. In een com muniqué, na afloop van een zeven uur durende spoedzitting in Brussel, verklaarden de bewindslieden het er over eens te zijn, dat het voorstel van de Commissie voldoende grond biedt voor het bepalen van een gezamenlijke houding. Een definitieve beslissing over een mogelijk gezamenlijk zweven van de valuta's is uitgesteld tot a.s. zondag. Tevoren zal op vier bijeenkomsten in loop van de week geprobeerd wor den tot een oplossing van de crisis te komen. Slechts over twee zaken zijn de ministers concreet. Dinsdag en woensdag zal het monetaire comité van de EEG bijeenkomen en vrijdag de Europese Commissie. Beide licha men kunnen alleen voorstellen doen. In de derde plaats wordt in het com muniqué gerept van een bijeenkomst deze week op internationaal niveau, waarbij de voornaamste betrokken landen aanwezig zouden moeten zijn. Men bedoelt hier waarschijnlijk de Groep van Tien mee, een club waar toe behalve verschillende Europese landen ook de VS en Japan behoren. Een vierde bijeenkomst (niet genoemd in het communiqué) zou zijn een bij eenkomst van de ministers zelf op donderdag. Zij zouden dan de bijeen komst van de Groep van Tien voorbe- Computers voorspelden vannacht: SANTLAGO (Reuter, UPI) Toen vannacht ongeveer vijf procent van de stemmen in Chili waren geteld, leek de linkse coa- litie van president Allende een nederlaag tegemoet te gaan. j Computers voorspelden toen dat het rechtse blok meer dan j vijftig procent van de stemmen I zou halen. Het was echter nog niet zeker of I rechts ook de fel begeerde tweederde meerderheid in het congres zou halen. Die meerderheid is nodig om Allende, I wiens ambtstermijn pas in 1976 afloopt, weg te kunnen stemmen. De linkse coalitie bezette tot gisteren 18 van de vijftig se naatszetels en 54 van de 150 zetels in het huis van afgevaardigden. Omdat bij de vorige verkiezingen de christen-de mocraten en andere rechtse groepe ringen zeer verdeeld optrokken, kon Allende aan de macht komen. Bij de verkiezingen die gisteren zijn gehou den, vormde rechts een gesloten blok. Als de regeringscoalitie meer dan vijf tig procent van de stemmen zou ha len, zou het socialisme ruim baan krijgen in Chili, maar daar zag het vannacht niet naar uit. Als links een derde van de stemmen verovert, kan Allende in ieder geval nog alle tegen zijn program gerichte initiatieven van het congres met zijn veto blokkeren. Krijgt de oppositie een tweederde meerderheid in beide kamers dan kan zij Allende zelfs tot aftreden dwingen. De uitslag van de stemming wordt van daag pas verwacht. De stembureaus zijn gisteravond om 8 uur onze tijd gesloten. In tegenstelling tot de ver kiezingscampagne, die met veel geweld gepaard ging, is het gisteren opmer kelijk rustig gebleven in Chili. De stembureaus werden dan ook goed be waakt door militairen. President Allende en zijn vrouw heb- President Allende van Chili heft ter afsluiting van de verkiezings- campange een persconferentie voor buitenlandse journalisten ge geven. Een van zijn uitspraken onderstreepte hij met een klap op de tafel. ben gistermorgen hun stem uitgebracht in een schoolgebouw vlak bij hun huis. Dat is de wijk Las Condes in Santiago, een sterk tegen de linkse regering ge kant deel van de stad. Toen hij het stembureau verliet, juichten sommige toeschouwers, maar anderen floten en jouwden de president uit. De menigte werd door militairen op veilige af stand gehouden. Reactie van Allende: 'Je kunt tenminste zien dat we nog in een vrij land leven'. Zogezegd Het Evangelie is het enige ver trekpunt voor det vorming van de nieuwe ongedeelde christen democratische partij. Prof. Steenkamp op het Arjos- forum in Utrecht. Zacht Veel bewolking met later op de dag wat regen of motregen. Me rendeels matige zuidwestelijke wind. Maxima omstreeks 9 gra den. Vooruitzichten voor morgen en overmorgen: vrij zonnig maar aanvankelijk plaatselijk nog re gen. Temperaturen boven nor maal. Morgen zon op: 07.15, onder: 18.28; maan op: 07.17, onder: 20.53. Twee van cle vijf gijzelaars in leven KHARTOEM (UPI, AP, Reuter, AFP) De acht Palestijnen, die drie gijzelaars in koelen bloede hebben doodgeschoten, hebben zich gisteren overgegeven aan de Soedanese autoriteiten. Twee gijzelaars hebben het drama overleefd. FBI op zoek naar waarde volle vaas dit is het signalement, man nen Het zijn de ambassadeur van Saoedi- Arabië, Abdoellah al-Malhoek en de Jordaanse diplomaat Adly al-Nasser. Ook de vrouw van de ambassadeur van Saoedi-Arabië, die bij haar man wilde blijven, is ongedeerd. Ambassadeur al-Malhoek heeft giste ren gezegd, dat de Palestijnse terro risten van het begin van de gijzeling van plan zijn geweest de twee Ameri kanen en Belg te doden. De Belgische diplomaat Guy Eid, die van gemengd Arabische afkomst was, hadden zij toegesnauwd: 'Jij, vuile jood, wordt het eerst doodgeschoten'. Door zijn donkere uiterlijk meenden de Palestij nen dat Eid jood was. De vermoorde Amerikaanse ambassa deur Cle Noel, zijn zaakgelastigde Curtis Moore en de Belgische zaakge lastigde Guy Eid, waren donderdag, toen de Palestijnen de ambassade van Saoedi-Arabië, waar op dat moment een receptie werd gehouden, binnen stormden en de vijf mannen gijzel den, vastgebonden. De twee Arabische gijzelaars mochten los op een stoel zitten. De acht aanvankelijk werd aange nomen dat er zeven overvallers waren geweest hebben zich gistermorgen overgegeven, nadat de regering van Soedan geweigerd had In te gaan op hun eisen. De Palestijnen wilde een vliegtuig hebben om met hun twee overgebleven gijzlaars Soedan uit te kunnen vluchten. Zij wilden niet meer zeggen waar ze heen wilden. Eerder toen alle gijzelaars nog leef den, hadden ze laten weten naar Ame rika te willen vliegen. Volgens Amerika zouden ze van plan zijn geweest op een vliegveld in Amerika hun gijzelaars te doden teneinde zo veel mogelijk publiciteit te krijgen de schok zo groot mogelijk te maken. Tal van regeringen, ook in Arabische reiden. In. hot communiqué van de ministers wordt tenslotte melding ge maakt van het besluit, dat de Euro pese valutamarkten deze week geslo ten zullen blijven. FRANKRIJK Vooral Frankrijk zou nogal moeite hebben gehad met het idee van een gemeenschappelijk zweven. Giscard d'Estaing zou van mening zijn, dat de wisselkoersen, zoals die na de jongste devaluatie van de dollar (op 12 februari j.l.) waren vastgesteld 'goed' zijn. Hi" meende dat het daar om niet nodig was risico's te nemen, waarbij de bestaande koersen zouden worden verstoord.'Het laten zweven van de EEG-valutas zou neerkomen op een toegeven, dat wij hebben ver loren', aldus Giscard d'Estaing. Het besluit om voorlopig geen stap pen te doen in de monetaire crisis komt in het bijzonder Engeland en rankrijk gelegen. De Engelse minister Zie verder pagina 5, 5e kolom. PAZ (AP, ANP, Reuter) De Boli viaanse politie heeft vrijdag Klaus Altmann gearresteerd, die ervan wordt verdacht Klaus Barbie te zijn, die tijdens de oorlog in Frankrijk als Gestapochef oorlogsmisdaden heeft ge pleegd. Altmann, nu 58-jaar vestigde zich in 1952 in Bolivia, waar hij vijf jaar later de Boliviaanse nationaliteit aannam, en een bloeiende handelsfir ma opbouwde. Frankrijk heeft om de uitlevering van Altmann gevraagd. Aangenomen wordt dat hij Barbie is die in Frankrijk bij verstek ter dood is veroordeeld. Barbie staat daar be kend als de 'slachter van Lyon'. Bar bie was daar tijdens de oorlog chef van de Gestapo en verantwoordelijk voor de executie van Franse verzets strijders, onder wie de Maquis-held Jean Moulin. Altmann heeft eerder toegegeven Barbie te zijn, maar ont kende oorlogsmisdaden te hebben ge pleegd. De Boliviaanse justitie had tot zijn aanhouding bevolen uit vrees dat Altmann alias Barbie uit het land zou vluchten. ROME (CIC) Vloeken blijft in Italië strafbaar. Het vloekverbod is niet in strijd met de in de grondwet gegarandeerde vrijheid van menings uiting. Dit heeft het Italiaanse consti tutionele gerechtshof uitgesproken in de zaak van iemand, die zich bij zijn vloeken op de grondwet meende te kunnen beroepen (ADVERTENTIE) PARIJS (AP, AFP, Reuter, UPI) Een ongekend hoog percentage Franse kiesgerechtigden heeft de Gaullistische regeringscoalitie in de eerste stembus ronde ernstige verliezen bezorgd Vlot talen spreken betekent: carrière maken, voor vol worden aangezien, internationaal mee kunnen. ij Engels, Frans, Duits, Spaans k Engels, Frans, Duits, Spaans of Italiaans via de nieuwste methode: het talenpraktikum per band/cassctterccorder. Dui zenden enthousiaste cursisten. Onze cursussen zijn o.a. in gebruik bij De Centrale Oplcidingsdienst van de PTT, Universiteit en veel grote bedrijven. Verruim uw blik en bouw aan uw roekomst met UW PRIVÉ-TALENPRAKTIKUM. TAALHECORD landen, hebben de moord op de drie diplomaten afgekeurd. Saoedi-Arabië heeft al laten weten dat het de hulp aan de Palestijnse bevrijdingsbewegin gen zal verminderen en wellicht ge heel staken. Dat zou een gevoelige klap voor de Palestijnen zijn, omdat Koeweit dan mogelijk zal volgen en deze twee rijke olielanden financieren een groot deel van de activiteiten van de Palestijnen. Saoedi-Arabië zal ook de positie van de duizenden Palestij nen in het land 'nader bezien'. Zie ook pag. 7 DEN HAAG In en bij de woonwa genkampen in Nieuwerkerk aan de IJssel en Zoetermeer zijn in de nacht van zaterdag op zondag schoten geval len. Er werd niemand gewond. De enige schade werd aangericht door een verdwaalde kogel, die door een ruit van een woning aan de Bleiswijk- seweg in Zoetermeer sloeg. Aanleiding tot de schietpartij was een ruzie, waarbij een pas uit de gevange nis ontslagen man in het spel was. De man, die oorspronkelijk in het Zoeter- raeers kamp woonde, was verhuisd naar Nieuwerkerk, maar ontliep daar mee de vete niet. In zijn nieuwe woonplaats werd hij door zijn vroegere kampbewoners be schoten. Voor de Nieuwerkerkers was dat reden de Zoetermeerse schutters te achtervolgen, waarna in het Zoeter- meers kamp opnieuw een schietpartij volgde. De politie tilt niet zwaar aan de ruzie en spreekt alleen over machtsvertoon. Het zou niet de bedoeling zijn ge weest mensen te raken. i IHHLIlLUUnU TALENPRAKTIKUM THUIS J Heinsbergenstraat so, Uden (N.B.) Tel. (04132) 2637 of 4637 SBON voor brochure en gratis proefles plus proefband/ nmrfnccerre Utreen dnn procfcassette (streep door wat u niet wenst): Engels Frans O Duits Spaans Italiaans (vakje zwart maken) Adres: Woonplaats: Bezit wel/geen band/cassette- recorder. TM* 1 (Zend bon in envelop zonder postzegel 1? k aan antwoordnummer 3, Uden. N. Br.) 1 Dit blijkt uit de eerste resultaten van de gisteren gehouden parlementsver kiezingen en uit voorspellingen die na sluiting van de stemlokalen via com puters zijn gedaan. De linkse opposi tie van socialisten en communisten (Unie van Links) heeft een forse sprong vooruit gemaakt. Maar pas zondag, na de tweede stembureauron de, zal bekend zijn hoe de 490 Franse parlementszetels worden verdeeld. De gaullisten bezetten nu tweederde van het aantal zetels. De Franse staatsomroep ORTF heeft gisteren kort na sluiting van de stem bureaus de computervoorspelling be kendgemaakt dat de gaullisten rond 35 proccent van de stemmen zullen verwerven. De Unie van links zou kunnen rekenen op ca. 45 procent en de 'derde macht', de Reformateurs van Lecanuet en Servan-Schreiber zou omstreeks 15 procent van de stemmen gaan winnen. De zender Radio Euro pa I volgt met een computer prognose Lecanuet van 37 pet voor de gaullisten, 45 pet voor de Unie van Links en 13 pet voor de Reformateurs. Later op de avond voorspelde het Franse persbureau AFP een percenta ge van 36 pet voor de gaullisten. 46 pet voor links (22 pet voor de com munisten en 21 pet voor socialisten) Heinz Schilcher en Arie Haan feliciteren Johnny Rep die met twee doelpunten de Ajax-produktie tegen Feyenoord voor zijn rekening nam. Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax heeft zater dagavond een geslaagde aanslag op de koppositie van Feyenoord in de eredivisie gepleegd. De Amster damse formatie legde in het Olym pisch Stadion een mogelijke basis voor prolongatie van de landstitel: 21. De uitslag doet vermoeden dat er sprake is geweest van een spannend duel, maar in feite heer ste Ajax voortdurend. Twee tref fers van Rep die beide een gevolg waren van blunders van Feyenoord- doelman Ger Reitsma gaven Ajax al in de openingsminuten een ri ant uitzicht op succes. De Europese kampioen verzorgde in de eerste helft een voortreffe lijk brokje amusement, maar nam na de pauze mede gelet op de woensdagavond te spelen wedstrijd tegen Bavern Mnchen duidelijk gas terug. Zelfs toen bleek het aangeslagen Feyenoord niet de kracht te kunnen vinden om als nog een hels offensief te ontkete nen. De opening van het Belgische weg- seizoen, de traditionele Omloop van het Volk, maakte duidelijk dat de verhoudingen bij de beroeps renners nog niet gewijzigd zijn. Eddy Merckx liet in de slotfase op mysterieuze wijze Roger de Vlae- minck 'staan.' Archipel veroverde in een enerverend duel met Ons Eibernest de microtitel korfbal. en 14 pet voor de Reformateurs. Daar uit bleek dat de tendens in de verkie zingsuitslagen ongewijzigd was geble ven. De eerste verkiezingsuitslagen die gis ternacht uit de diverse districten kwa men lieten een nek-aan-nek-race tus sen gaullisten en links zien. Het wa rn echter verkiezingsresultaten uit vanouds gaullistische bolwerken. Uit het stembusresultaat blijkt dat de gaullisten ook op het hen welgezinde platteland fors achteruit zijn gegaan. De Fransen zijn gisteren massaal naar de stembus gegaan. De opkomst was tussen de 81 en 82 procent. Dit is een ongekend hoog percentage. In 1967 trok ruim 67 procent naar de stembus en toen werd dit een record-opkomst genoemd. Het uitstekende weer en het grote belang van de verkiezings strijd worden als oorzaken gegeven voor de grote belangstelling. Blijkens de eerste stembusresultaten zijn reeds diverse gaullistische kop stukken na de eerste verkiezingsronde zeker van een parlementszetel. Zij verwierven meer dan de helft van de uitgebrachte stemmen en hoeven daar door niet aan de tweede ronde, aan staande zondag, mee te doen. Direct gekozen is de 57-jarige Franse pre mier Pierre Messmer. trouw volgeling van generaal de Gaulle, die zich in de verkiezingsstrijd heeft opgeworpen als orthodox-gaullist en fervent bestrijder van de communisten. Daarnaast is ook de 66-jarige minister van sociale zaken Edgar Faure van een tweede stembusronde bevrijd. Faure. een van de meest linkse leden van het gaullistische kabinet, zou een prominente rol kunnen spelen in een nieuwe regering van gaullisten en Reformisten (het politieke verbond van Lecanuet en Servan-Schreiber) in het geval deze Mouvement Reforma teur op de wip zou komen te zitten. In de eerste ronde zijn verder geko zen de minister van defensie Michel Debré, een hartstochtelijke aanhanger van de politieke opvattingen van de Gaulle, en een van diens premiers en vervolgens Raymond Marcellin, de ul tra-rechtse Franse minister van bin nenlandse zaken. Marcellin is een On afhankelijke Republikein (de partij Zie verder pagina 7, 6e kolom. Binnenland Huijsen contra Steenkamp... 5 Specialisten boos 5 Na 22 jaar voor rechter4 Buitenland Thieu: bittere pillen 7 Engeland weer in last 7 Kerk Bisdom Rotterdam niet apart 2 Kunst 'Poppea' vraagt om parodie 2 Boekenetalagc2 Feuilleton en strips 4 Even puzzelen 4 Radio- en tv-programma's 4 Dag maandag 6 Brieven van lezer» 6 'Wie zei er ook weer, dat ik al tijd de ruiten brak?' h Nu u door de NIEUWE LEIDSE COURANT 's morgens vroeg al alles kunt weten, U wat voor u het weten waard is. 1 j rw 4- Van het plaatselijk, L L y 1/ landelijk en wereldgebeuren. I g In kerk en maatschappij, Kritisch begeleid. Kort en bondig. Naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is DOn noteer als nieuwe abonnee gezien mag worden Naam: AdreSPlaats:Een postzegel is niet nodig Betaalt p.,= maand; O kwartaal a|l u op de en¥eloppe ,chrii„; De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart wicnuic leince rruiDAur ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door ",EUV« LE,DS%C°"RANT An Antwoordnummer 267 Leiden Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste vr* T *J /I mapje postpapier met enveloppen; NldlWe LeiOSC LOUrailt pletine schaaltje O handige paraatmap met Uw eigen ochtendblad voor Leiden (flessen-onderzetter); briefpapier en pen «n omgeving r

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1