Premier Lynch moet veld ruimen voor Cosgrave Vietnam-akkoorden onder de loep Ondertekening slotacte beëindigt Vietnamoverleg Afvallige Labour behaalt grote triomf Gijzeling Khartoem Regerende Fianna Fail verliest verkiesingen in Ierland Indianen laten gijzelaars vrij Wounded Knee Chili onder militair bestuur geplaatst Israël zal Golan en Sjarm el Sjeich niet prijsgeven Klap voor grote partijen in Engeland Opstand in Syrië onderdrukt China en VS akkoord over financiële zaken TROUW/KWARTET ZATERDAG 3 MAART 1973 BUITENLAND T7/K9 voeren politiek op deze terreinen denkt, is niet bekend. De Labourpar- tij heeft haar grootste aanhang onder de industriearbeiders in de steden. De verkiezingsuitslag moet voor Lon den wel een teleurstelling zijn. Omdat in verband met de situatie in Noord- Ierland een nauwe samenwerking, tus sen Dublin en Londen noodzakelijk is, hadden de Britse regeringsleiders graag een duidelijke overwinning ge zien van de partij van Lynch of de oppositie. De krappe overwinning van de oppositie en het gebrek aan poli tieke stabiliteit in de Ierse Republiek zullen die samenwerking moeilijk ma ken Maar er blijft één troost over. De Radicale Republikeinen en de aanhan gers van de militante vleugel van de IRA hebben een verpletterende neder laag geleden bij de verkiezingen. Zij hebben nergens kans gezien het aan tal stemmen op zich te verenigen, dat nodig is voor ook maar een parle mentszetel. DUBLIN (Reuter, UPI, AP) De Ierse premier Jack Lynch heeft I gisteren toegegeven, dat zijn Fianna Fail-partij, die de afgelopen zes tien jaar aan het bewind is geweest, bij de algemene verkiezingen heeft verloren van de coalitie van Fine Gael en Labour. De leider van deze coalitie, de 52-jarige advocaat Liam Cosgrave, heeft tot 14 maart de tijd om zijn nieuwe regering samen te stellen. I Op die dag komt de Dail (parlement) voor het eerst bijeen om Cosgrave tot de opvolger van Lynch te benoemen en de door hem aangewezen ministers goed tekeuren. Tot die tijd blijft Lynch het premierschap waarnemen. Hij heeft al laten weten, dat hij zijn Fianna Fail ook in de oppositie zal blijven leiden. Het uiteindelijke resultaat van de al gemene verkiezingen van woensdag was, dat de Fianna Fail in de 144 zetels tellende Dail 69 zetels heeft veroverd, de coalitie van Fine Gael en Labour 73 zetels en de onafhankelij- ken 2. De eerste taak van de nieuwe rege- ring-Cosgave zal zijn een begroting in te dienen. De coalitie van Fine Gael en Labour heeft aanzienlijk ver beteringen in de sociale voorzieningen toegezegd, die gefinancierd moeten worden met een meevaller van ruim tweehonderd miljoen gulden, die Ier land kreeg, toen het zich bij de EEG aansloot. Zo zullen ondermeer de pen sioenen en de kinderbijslag worden verhoogd, terwijl locale belastingen en de extra belasting op voedsel wor den verlaagd. Geleidelijk Men neemt aan, dat Cosgrave net als zijn voorganger' Lynch het probleem van de Ierse hereniging langs de weg van de geleidelijkheid tot een oplos sing wil brengen en de activiteiten van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) op drastische wijze zal trachten te beperken. Toen Jack Lynch enige maanden geleden bij het parlement wetsvoorstellen indiende, die een strenger optreden tegen de IRA-mili- tanten beoogden, stond Cosgrave, in tegenstelling tot de meeste leden van zijn Fine Gael achter de premier. Er gingen toen geruchten, dat hij als partijleider zou aftreden. De twee bom aanslagen in Dublin vlak voor de definitieve stemming in het parle ment over de de omstreden wetsvoor stellen ter verdere bestrijding van het IRA, versterkten echter de positie van Liam Cosgrave De jurist Cosgrave was van 1954 tot 1957 minister van buitenlandse zaken van de Ierse Republiek. Hij was ook de leider van de eerste delegatie van zijn land naar de Verenigde Naties. In tegenstelling tot zijn landgenoten is l hij erg gesloten en nuchter. De Britse Guardia schreef gisteren, dat Cosgra ve buiten zijn land vrijwel onbekend is en in de Ierse Republiek doorgaat voor een van de 'vervelendste' politi ci. Cosgrave is sinds 1965 leider van |de Fine Gael. De nieuwe premier is minstens even conservatief als Jack Lynch. De opvat tingen van zijn Fine Gael op econo misch en sociaal gebied zijn vrijwel gelijk aan die van de Fianna Fail van Lynch. Hoe de Labourpartij, de coali tiepartner van Fine Gael, over de te Liam Cosgrave, de leider van de Ierse Fine Gael-partij, die samen met de Labour-partij de algemene verkiezingen heeft gewonnen en daardoor de opvolger van premier Jack Lynch wordt, werd gisteren gefeliciteerd door zi jn dochter Mary. WOUNDED KNEE (AP) De elf personen, die twee dagen lang door leden der Amerikaans-Indiaanse bewe ging als gijzelaars werden vastgehou den, zijn vrijgelaten nadat de militante Indianen ruim twee uur lang met twee senatoren uit South Dakota had den onderhandeld. De vrijgelaten gijzelaars hebben verklaard in het in Zuid-Dakota gele gen Wounded Knee te zullen blijven, omdat zij daar wonen. De onderhan delingen met de leiders van de Ame rikaans-Indiaanse beweging duren voort. Zij willen spreken over de bur gerrechten vóór en en de verdragen met de Indianen, die in de vorige eeuw werden afgesloten. Griekse studenten ATHENE (AP) De Griekse pre mier George Papadoupoulos heeft la ten weten dat zijn regering 'alle krachten die zich keren tegen de vrede en de openbare orde zal vernie tigen'. Sprekende over de recente stu dentenonlusten beschuldigde Papadou poulos 'een aan complexen lijdende minderheid van hen die men in link se kringen aantreft', verantwoordelijk te zijn voor de bijna dagelijkse bot singen tussen studenten en de politie in Athene. Hij vertelde professoren en studenten dat 'een minderheid psychologische chantage pleegt op de studentenmassa'. Oorlogsschepen ISTANBOEL (AP) De laatste da gen zijn er opvallend veel Russische oorlogsschepen Istanboel gepasseerd op hun weg van de Zwarte naar de Middellandse Zee. Er werden er meer waargenomen dan wanneer dan ook sinds 1967, het jaar van de oorlog tussen Israël en de Arabische landen. Gisteren kwamen net 20.000-tons helikopterschip Mos- kwa en twee met raketten uitgeruste torpedojagers voorbij. Finse studenten BELSINKI (AP) Alle grote Finse universiteiten zijn gedeeltelijk geslo ten in verband met een tweedaagse staking van de studenten die op deze wijze willen protesteren tegen rege ringsplannen voor een nieuwe vorm van universiteitsbestuur. Ongeveer 10.000 leden van de linkse en gematig de studentenorganisaties hielden een betoging voor het parlementsgebouw in Helsinki. PARIJS (Reuter, UPI, DPAl De negen artikelen omvattende slotakte van de door moeilijkhe den overschaduwde Parijse con ferentie over Vietnam, die het jarenlang door oorlog geteisterde land definitief de vrede moet ver zekeren, is gisteren getekend door de ministers van buitenland se zaken van twaalf delegaties. De akte is onmiddellijk van kracht geworden en verplicht de twaalf partijen de regeling tot beëindiging van de strijd te waar borgen. De ondertekende slotverklaring beves tigt internationaal de wapenstilstands- overeen'komst, die op 27 januari op dezelfde plaats, het internationale conferentie-centrum aan de Avenue Kleber, door de vier bij de strijd in Vietnam betrokken partijen werd ge tekend. VN-secretaris-generaal Kurt Wald- heim, die de conferentie heeft bijge woond, tekende het protocol niet, ten- inde de niet betrokken landen van van de wereldorganisatie niet te bin den. Het slot-document is een compromis, dat de Parijse conferentie tot de arbi traire instantie maakt bij toekomstige zware schendingen van de broze wa penstilstand in Vietnam. De Parijse conferentie kan opnieuw bijeengeroe pen worden, wanneer Washington en Hanoi gezamenlijk het initiatief daar toe nemen of minstens zes van de deelnemende landen het bijeenroepen wenselijk achten. AANVAL Onmiddellijk na de formele onderte-' kening het document werd aan de 12 ministers van buitenlandse zaken voorgelegd in vijf talen zodat 60 handtekeningen vereist waren voor het van kracht worden nam de Chinese minister, Tsji Peng-fei, ver rassend het woord, waarbij hij een sterke aanval deed op ernstige be standsschendingen, die Saigon zou hebben bedreven. Verwacht werd, dat de plechtigheid van gisteren beperkt zou blijven tot de ondertekening zonder dat daarbij redevoeringen zouden worden gehou den. Tsji zei: 'Wij moeten er in alle ernst op wijzen, dat sedert de onderteke ning van de wapenstilstandsovereen komst ruim een maand geleden de autoriteiten in Saigon meer dan 10.000 ernstige incidenten hebben ver oorzaakt, waardoor de uitvoeringen van het akkoord wordt gesaboteerd'. Hij vervolgde: 'Bijzonder treurig is het, dat leden van de militaire delega ties van Noord-Vietnam en de Viet Cong in Zuid-Vietnam werden gedood of gewond. Deze incidenten hadden absoluut niet mogen gebeuren. Wij hopen, dat zij zich in de toekomst niet zullen herhalen. Wij doen een beroep op de aan deze conferentie deelnemende landen om er bij de betrokkenen op aan te dringen zich strikt te houden aan de bepalingen van de overeenkomst opdat het doel van deze conferentie kan worden bereikt. De Zuidvietnamese minister van bui tenlandse zaken, Tran Van Lam, ant woordde: 'Dit is noch de tijd noch de plaats om op deze onjuiste en onge fundeerde beschuldigingen te antwoor den'. President Nixon heeft gisteravond aangekondigd, dat hij op 2 en 3 april in San Clemente de Zuidvietnamese president Thieu zal ontvangen voor overleg over de na-oorlogse ontwikke lingen. Hij sprak in Washington te vens de verwachting uit, dat de schen dingen van het bestand in Vietnam voorlopig nog wel zullen voortduren. Maar hij voegde daar de verwachting aan toe, dat het aantal schendingen langzaam aan ninder zal worden en hij zei erop te rekenen, dat uiteinde lijk in heel Indo-China de vrede zal worden gevestigd. BESCHULDIGING Radio-Hanoi heeft gisteren de VS er van beschuldigd, dat zij het mijnop- ruimingswerk in de Noordvietname- se wateren opzettelijk vertragen. Vol gens de radio heeft Noord-Vietnam de Amerikanen alle faciliteiten verschaft, maar hebben deze elk voorwendsel gebruikt om de zaak slepend te hou den. Woensdag was in kringen van het Amerikaanse ministerie van defensie vernomen, dat de VS het mijnvegen bij de Noordvietnamese havenstad Haiphong hadden opgeschort in ver band met de stagnering bij de vrijla ting van de Amerikaanse krijgsgevan genen. Inmiddels zijn de VS en Noord-Viet nam op de conferentie in Parijs over eengekomen de vrijlating van de ge vangenen te hervatten. SANTIAGO (UPI) Heel Chili is gisteren onder militair bestuur ge plaatst om mogelijke gewelddadighe den bij de zondag te houden parle mentsverkiezingen te voorkomen. Ge neraal Carlos Prats, de minister van binnenlandse zaken, heeft in alle ver kiezingsdistricten in het land officie ren aan het hoofd van de politie geplaatst. De secetaris-generaal van de Chileense communisten. Luis Corva- lan, verklaarde, dat het gevaar be staat, dat er een burgeroorlog zal uitbreken tijdens de verkiezingen voor alle 150 leden van het Huis van Afgevaardigden en de 25 leden van de Senaat (de helft). Tot dusver zijn zeven mensen doodgeschoten, raakten er minstens honderdtien gewond en werden meer dan 800 mensen gearres teerd tijdens botsingen tussen leden van aanhangers van de linkse Nnidad Popular van president Allende en te genstanders. WASHINGTON (Reuter, AP, UPI)' Mevrouw Golda Meir heeft in de Amerikaanse hoofdstad gezegd dat hoewel alle grensproblemen met de Arabieren besproken moeten worden twee niet vatbaar zijn voor onder handelingen, nl. de kwestie van de Golan-hoogten op de grens tussen Is raël en Syrië en die van Sjarm el Sjeich, de rots bij de Golf van Akaba op de uiterste punt van het Sinai- schiereiland, die de toegang tot de Rode Zee beheerst. Israël staat er echter niet op, bij het Suezkanaal te blijven. De Israëlische premier deed op een persconferentie een beroep op president Sadat van Egypte onverwijld en zonder voor waarden vooraf onderhandelingen te beginnen over een vredesakkoord. Be halve de Hoogten van Golan en Sjarm el Sjeich wil Israël 'alle bezette Ara bische gebieden ontruimen'. Verkiezingen in Frankrijk en Chili voor radio en tv HILVERSUM Zondag zal de NOS- radio aandacht besteden aan de ver kiezingen in Chili. Een documentaire wordt uitgezonden van 16.15 tot 17.00 uur via Hilversum 2. Maandag van 07.20 tot 7.40 via Hilversum 1 worden de uitslagen bekendgemaakt. Een team van Hier en Nu voor tv is ook in Chili. In verschillende uitzen dingen zal aandacht worden besteed aan de situatie in dat land. De NOS-radio en -tv zullen dondag 4 en zondag 11 maart verslag doen van de Franse verkiezingen. Zondagavond om 8 uur via Hilversum 1 zullen regelmatig uitslagen bekendgemaakt worden. In de tv-rubriek Panoramiek zullen op de beide zondagen Franse verkiezingsuitslagen worden bekend gemaakt. Panoramiek is op 4 maart van 20.20. tot 20.45 uur via Nederland 2 en van 22.40 tot 22.50 eveneens via Nederland 2. LONDEN (Reuter, AP) Bij tussentijdse verkiezingen in drie En gelse districten hebben de Labourpartij en de Conservatieve partij gisteren zware verliezen geleden. Weliswaar wist Labour twee van de drie in het geding zijnde zetels te veroveren, maar met aanzien lijk kleinere meerderheden dan bij de algemene verkiezingen van 1970. Deze tussentijdse mini-verkiezing is een grote triomf geworden voor Dik Taverne, zoon van een Nederlandse vader en een half-Nederlandse moe der. Hij is in het voormalige Neder lands Indië geboren en na de oorlog naar Engeland verhuisd, waar hij zijn opleiding kreeg. Dick Taverne die nog vloeiend Nederlands spreekt, brak vo rig jaar met Labour omdat hij zich niet kon verenigen met de afwijzende houding van zijn partij tegenover de Europese Economische Gemeenschap. Het bestuur in zijn district had hem aangezegd, dat hij bij de eerst volgen de verkiezingen niet meer kandidaat gesteld zou worden. Hij stelde toen zijn zetel in het Lagerhuis beschik baar en besloot de officiële kandidaat van Labour in het stadje Lincoln te bestrijden bij de tussentijdse verkie zing die donderdag is gehouden. Taverne, die zich de democratische Labour-afgevaardigde noemt, verover de 21.967 stemmen 58.2 procent van de uitgebrachte stemmen. Zijn meerderheid was drie maal zo groot als in 1970. De kandidaat van Labour, John Dulks, behaalde 8776 stemmen en de Conservatief Jonathan Guiness 6616. In Dundee East in Schotland wist George Machin de zetel voor Labour te behouden, maar met slechts een meerderheid van 1141 stemmen. Zijn grote rivaal was daar een kandidaat van de Shotse nationalisten. Machin behaalde 14.411 stemmen en de Schot se nationalist Gordon Wilson 13.270 stemmen. De Conservatieve kandidaat behaalde een magere derde plaats. In Chester-le Street, ook in Noord- Engeland, won Labour, maar dat zal de leiding van de partij maar weinig voldoening hebben geschonken. De ze tel is al 70 jaar in handen van Labour, maar nog nooit is hun meer derheid zo klein geweest als nu. Wist de Labour-kandidaat in 1970 nog te winnen met een meerderheid van 20.000 stemmen, nu was die geslonken tot iets meer dan 7000 stemmen. Een goede tweede was hier de man van de Liberale partij. De Conservatieven kwamen er helemaal niet aan te pas. Hun kandidaat verloor zelfs zijn waar borgsom van 150 pond. Politieke commentatoren in Engeland zien in de uitslagen van gisteren een aanwijzing dat de twee grote partijen in Engeland gevoelig terrein begin nen te verliezen. Voor premier Heath is het nu zaak de algemene verkiezin gen zo veel mogelijk uit te stellen, omdat hij niet mag hopen nu de verkiezingen te kunnen winnen. Dick Taverne PARIJS (Reuter) De VS en China hebben een principe-akkoord bereikt over de regeling van slepende finan ciële geschillen, die een verdere nor malisering van de onderling relaties nog in de weg stonden. Dit deelde de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, William Rogers, gisteren op een persconferentie in Parijs mee, nadat hij over deze zaak overleg had gepleegd met zijn Chinese ambtgenoot Tsji Peng-fei. De onderhandelingen betroffen Amerikaanse bezittingen ter waarde van 250 miljoen dollar, die destijds door China in beslag zijn genomen en Chinese bezittingen ter waarde van 78 miljoen dollar, die in Amerika zijn geconfisceerd. BEIROET (AP) De Syrische minis ter van binnenlandse zaken Aly Zaza heeft te Damascus meegedeeld dat de regering 'een poging tot opstand' te Hama, in het midden van het land, heeft onderdrukt Het is de eerste maal dat Damascus heeft toegegeven dat er in Hama een politieke opstand aan de gang was deze was twee weken geleden al be gonnen. Wat leverden bombardementen aan Washington en Saigon op? Van een onzer redacteuren In oktober vorig jaar zei een opgewekte Kissinger dat de vrede in Vietnam op handen was. De impasse bij de zich al jaren voort slepende vredesbesprekingen in Parijs was plotseling doorbroken. Amerika en Noord-Vietnam bereikten overeenstemming over d^ tekst van een ontwerp-bestandsakkoord. Kissinger ging zelf naar Saigon om president Thieu van Zuid-Vietnam in te lichten. Nixon via radio en televisie een bestand in Vietnam aan. De onderhandelingen in Parijs zul len voor Kissinger geen onverdeeld plezierige dagvulling zijn geweest, maar in Saigon ging het zo onvrien delijk toe, dat Kissinger zich op een kwaad moment zelfs in zijn persoon lijke veiligheid bedreigd voelde, zo wist een van de aanwezige verslagge vers destijds te melden. Thieu voel de zich verraden en was niet bereid akkoord te gaan met de voorstellen waarover Hanoi en Washington het eens waren geworden. President Nixon besloot dat er nieu we onderhandelingen moesten ko men met de Noordvietnamezen. Het was per slot van rekening verkie zingstijd in Amerika en Nixon kon zich niet veroorloven geen rekening te houden met de wensen van bond genoot Thieu. Hij verweet immers zijn Democratische tegenstander McGovern. dat deze in ruil voor de vrijlating van Amerikaanse krijgsge vangenen bereid was Thieu aan Ha noi uit te leveren. Hanoi stemde in met nieuwe bespre kingen. maar die verliepen niet zo vlot en half december moest een heel wat minder opgewekte Kissinger vertellen dat er geen schot meer in de onderhandelingen zat. Enkele da gen later stuurde president Nixon eskaders B-52-bommenwerpers naar Hanoi en Haiphong en liet de zwaar ste bombardementen uit de hele ge schiedenis van de Vietnamese oorlog uitvoeren. Met alleen traditiege trouw een korte onderbreking tij dens de kerstdagen, vlogen de bom menwerpers tot 29 december af en aan. Begin januari van dit jaar begonnen in Parijs nieuwe onderhandelingen en op 23 januari kondigde president Vragen Een interessante vraag is nu: wat hebben de bombardementen Ameri ka en Zuid-Vietnam opgeleverd? In hoeverre is het definitieve bestands akkoord dat in januari werd geslo ten gunstiger voor Washington en Saigon als liet ontwerpakkoord van oktober vorig jaar? Kan de Ameri kaanse president achteraf zeggen: kijk, daanoor heb ik de B-52-bom- menwerpers naar Noord-Vietnam ge stuurd? H. J. Neuman, directeur van het Nederlands Instituut voor Vredes vraagstukken, heeft de akkoorden van Genève van 1954, het ontwerp akkoord van oktober 1972 en het definitieve akkoord van januari van dit jaar eens naast elkaar gelegd en zijn bevindingen opgeschreven in een boekje, 'Het Vietnamese bestand onder de loupe', dat binnenkort bij Mculenhoff-Bruna N.V. verschijnt. Om de spanning er even in te houden, zullen we de verleiding weerstaan nu al de conclusie te onthullen waartoe Neuman na een rustige en zakelijke analyse komt. In drie artikelen zullen we hem op de voet volgen. Onder leiding van Nixons speciale adviseur voor veiligheidszaken, dr. Henry Kissinger, en het lid van het Noordvietnamese politburo, Le Doec Tho hebben Amerika en Noord-Viet nam sinds augustus 1969 geheime onderhandelingen in Parijs gevoerd. Het zou tot oktober 1972 duren voor er tekenen uit Parijs kwamen van een belangrijke doorbraak bij de onderhandelingen. We weten nu, dat Le Doec Tho er op 8 oktober 1972 H. Neuman voor het eerst mee instemde, dat er een scheiding werd gemaakt tussen een militaire regeling en een poli tieke oplossing en dat hij toen ook voor het eerst de eis liet vallen dat president Thieu onmiddellijk het veld zou ruimen. Beide partijen zijn het toen snel eens geworden over een ontwerp-akkoord. Thieu's bezwaren Daarop ging Kissinger zelf naar Sai gon om president Thieu voor het akkoord te winnen. Spoedig bleek dat Thieu er niet toe te bewegen was, het door Kissinger en Tho gesloten akkoord te accepteren. Thieu's bezwaren tegen het ontwerp worden door Neuman als volgt sa mengevat: 'Wel was in het ontwerp akkoord uitvoerig de terugtrekking van de Amerikaanse en Zuidkore- aanse troepen uit Zuid-Vietnam ge regeld, maar er stond niets in over de aftocht van de Noord-Vietname- zen. Het herstel van de gedemilitari seerde zone was blijkbaar vergeten, het Nationale Bevrijdingsfront kwam op vrijwel gelijke voet met het bewind van Thieu en men had verzuimd het verschil tussen de voorgestelde Raad van Nationale Verzoening en een coalitieregering met het Front duidelijk te maken'. De algemene indruk bestaat, dat Kissinger bereid was een harder standpunt tegen Thieu in te nemen dan president Nixon. Die moest nog voor een tweede ambtstermijn geko zen worden en als Thieu het ak koord openlijk zou verwerpen, zou Nixon een plan uitvoeren, dat hij zijn Democratische tegenstanders McGovern verweet: de Amerikaanse krijgsgevangenen naar huis halen en Zuid-Vietnam aan zijn lot overlaten. Hoewel Hanoi volhield, dat er al een akkoord was en dat de wapens neergelegd konden worden zo gauw Nixon bereid was het akkoord te tekenen, stemde Noord-Vietnam toch in met nieuwe onderhandelingen. Bombardementen De nieuwe onderhandelingen verlie pen heel wat minder soepel dan die in oktober. Op 16 december hield Kissinger een persconferentie waar op hij toegaf dat de besprekingen in Parijs in een impasse waren ge raakt. En twee dagen later stuurde president Nixon zwermen B-52-bom- menwerpers naar Hanoi en Hai phong. Nixon heeft tot nu toe niet bekend gemaakt waarvoor de bom bardementen nodig waren. Het Ame rikaanse volk, noch zijn vertegen woordigers zijn ingelicht. In januari begonnen in Parijs nieuwe onder handelingen en op 23 januari kon digde president Nixon een bestand af. Wat had Amerika nu bereikt met de bombardementen? Neuman heeft geprobeerd daar achter te komen door systematisch de akkoorden van Genève en het ontwerp-akkoord van oktober (1972 te vergelijken met het definitieve akkoord van januari van dit jaar. Zo was in 1954 in Genève overeenge komen, dat Noord- en Zuid-Vietnam na algemene verkiezingen herenigd zouden worden. De politieke proble men van het land moesten tot een oplossing gebracht worden op de grondslag van respect voor de begin selen van onafhankelijkheid, een heid en territoriale onschendbaar heid. In het ontwerp-akkoord van oktober 1972 verklaarden de VS in artikel 1, dat zij de onafhankelijk heid, soevereiniteit, eenheid en terri toriale onschendbaarheid van Viet nam eerbiedigden, zoals die bij de overeenkomsten van 1954 waren er kend. Saigon vond dat niet alleen Amerika dat moest doen, omdat dat dit de indruk kon wekken dat de Amerika nen de agressors waren. In artikel 1 van de overeenkomst van januari is met deze opmerking van Saigon re kening gehouden. Daarin staat nu, dat de VS en alle andere landen de onafhankelijkheid, soevereiniteit, eenheid en territoriale onschend baarheid van Vietnam erkennen. In artikel 15 van de overeenkomst van januari staat dat die eenheid stap voor stap en met vreedzame midde len door Noord- cn Zuid-Vietnam gerealiseerd moet worden, zonder buitenlandse inmenging. Terugtrekking In de termijn waarbinnen Amerika, na ondertekening van het bestands akkoord zijn troepen uit Vietnam zal terugtrekken, is geen verschil tussen het akkoord van oktober en dat van januari. Amerika zal binnen 60 dagen na ondertekening zijn troe- Sen teruggetrokken hebben, e bepalingen die in het akkoord van januari zijn opgenomen over wapenleveranties aan de partijen na dat het bestand is ingegaan, wijken ook nauwelijks af van wat de ak koorden van Genève van 1954 hiero ver al bepaalden. (Dit is het eerste artikel van een serie van drie). Vervolg van pagina I king te stellen van de Palestijnen, die daarmee (met hun gijzelaars) naar de Verenigde Staten zouden kunnen vlie gen. De eis, dat twee Soedanese mi nisters (Omar Hag Moesa van voor lichting en Mansoer Khaled van bui tenlandse zaken) de vlucht moesten meemaken, werd in Khartoem van de hand gewezen. Het was niet duidelijk, waarom de Palestijnen naar de Verenigde Staten zouden willen vliegen. Waarnemers meenden, dat de commando's er grote propagandistische waarde voor hun zaak aan hechtten en misschien ook gedacht hebben aan de vrijlating van Sirhan Sirhan, die met hen naar het Midden-Oosten zou kunnen terugvlie gen. Intussen kon men de comman do's zien lopen op het balcon op de bovenste verdieping van het ambassa degebouw. Nixon In Washington verklaarde president Nixon echter, dat Amerika niet zal zwichten voor de chantage van de Palestijnen om de vrijlating te be werkstelligen van de Amerikaanse en andere gijzelaars in Khartoem. Nixon deelde mee, dat William Macomber van het ministerie van buitenlandse zaken op weg was naar Soedan. Het vliegtuig, waarmee Macomber reisde, mocht echter niet op het vliegveld van Khartoem landen. Het moest uit wijken naar Cairo. Macomber, die van vijf medewerkers vergezeld was, wilde in de Soedanese hoofdstad bemidde len. Giseravond reeds had Jordanië laten weten, er niet aan te denken, in te gaan op de eisen van de commando's. Kroonprins Hassan, een jongere broer van koning Hoessein, die in Marokko verblijft, heeft alle Arabische staats hoofden opgeroepen, de gijzeling door de commando's te doen mislukken. De groep van Daoed, die de Palestijnen in vrijheid willen zien, werd vorige maand gearresteerd, omdat zij Jorda nië was binnengekomen met de be doeling, ondermijnende acties tegen het bewind van Hoessein te plegen, zo zegt men in Amman, de Jordaanse hoofdstad. Israël Israël heeft verklaard, alle eisen van de commando's naast zich neer te zullen leggen. Koning Feisal van Sa- oedi-Arabië veroordeelde de gijzeling. Hij acht deze schadelijk voor de Ara bische zaak. Zij brengt de pogingen om de Arabische rijen te sluiten en solidariteit te scheppen tussen de Ara bische landen, in gevaar, aldus Feisal. De commando's, die beweren, dat zij explosieven in het ambassadegebouw hebben aangebracht, hebben de Soeda nese regering verzekerd, dat hun actie niet gericht is tegen Soedan. Zij heb ben zich lovend uitgelaten over het bewind van president Gaafar el Nu- meyri. Deze begaf zich gisteren naar het zuiden van Soedan om deel te nemen aan de feestelijkheden ter ge legenheid van de eerste verjaardag van vredesregeling, die een eind maakte aan 16 jaren burgeroorlog. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9