Koek op eigen (tennis)benen verder 1 Twente mist veel kansen Amsterdam wint vierstedentoernooi Nog steeds nieuws van strijd om WK Samenvatting Ajax-Feyenoord KNVB definitief naar Zeist Ajax op 3 april tegen Anderlecht Stewart aan dood ontsnapt Marathon van Enschede kampt met fors tekort Clay later tegen Lubbers 11 i* Ai ^TROW/CTARTET ZATERDAG 3 MART 1973 SPORT T25/K25 N Gedwongen keuze ten gunste van trainer Stan Edwards Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM De relatie tussen Martin Koek en de tennisbond, die reeds een half jaar stevig onderkoeld was, is verbroken. Martin Koek, 20 jaar en tennisser van beroep, zal niet meer op de centrale trainingen verschijnen en zal niet meer door de bond naar buiten landse toernooien worden gestuurd. Want Martin Koek stelde zich deze week, in een opgedrongen keuze, aan de zijde van zijn eigen trainer, van Stan Edwards, op. En dat kan de tennisbond maar matig op prijs stellen. Aan de gedwongen keuze gaat een geschiedenis van precies één jaar vooraf. Toen werd Martin Koek, daar toe voorgedragen door de tennisbond, door het Leo van der Kar-sportfonds uitgezonden voor een trainingsstage in Australië. Een voordracht die was gebaseerd op Martin Koeks snelle komst naar de hogere vaderlandse tennisregionen. Vier jaar terug kwam Martin Koek in Amsterdam bij Stan Edwards terecht. De Australiër (broer van 'kampioenen-kweker' Vic Ed wards) deed meer met Martin Koek dan het verplichte les-uur volmaken. Martin Koek: 'Ik heb de eerste winter hard getraind, veel oefeningen ge daan. Na die winter kwam ik als volslagen onbekende op het Knicker bocker-toernooi en werd tweede. Ik ben toen naar Curagao geweest en behaalde later resultaten in het win terseizoen. Won van Hemmes, bijna van Fleury die toen kampioen werd (ik stond in de derde set met 3-0 voor) en ik ben waarschijnlijk op die resultaten voorgedragen'. De afgelopen zomer leefde Martin Koek naar Australië toe. Dóór immers vali voor jonge tennissers meer te leren dan in Nederland, daér kan aan resultaten worden gebouwd. In okto ber1 stapte Martin Koek dan ook opge wekt naar het bondsbureau om wat zaken voor de reis te regelen, om zijn lijst van toernooien af te geven. Het pakte echter wat minder vrolijk uit, want Martin Koek kreeg te horen dat de reis niet doorging. Martin Koek: 'Ik wist zo gauw niet wat ik moest doen, het kwam allemaal op het laat ste moment. Er was aan de tennis bond gevraagd of mijn uitzending nog wel verantwoord was en de bond antwoordde: nee, laten we liever een Van onze sportredactie j AMSTERDAM De NOS zal vana vond een samenvatting op de televisie brengen van de wedstrijd Ajax-Feyen- i oord die in het Olympisch Stadion in Amsterdam wordt gespeeld. De sa menvatting die vijftien minuten zal duren begint om 22.55 uur op Neder land 1. De NOS en Ajax zijn gisteren over deze uitzending tot overeenstem ming gekomen. De aangekondigde re portage van het wereldkampioenschap kunstrijden in Bratislava begint na de samenvatting van het voetbal. DEN HAAG (ANP) De zetel van de KNVB wordt definitief van Den Haag naar het sportcentrum te Zeist verplaatst. Binnen een jaar zal op dat complex een nieuw gebouw worden opgetrokken. Het ligt in de bedoeling dat het bondsapparaat in het voorjaar van 1974 zal overgaan. Het gebouw aan de Verlengde Tolweg is aan de Japanse ambassade verkocht. De reden van de verhuizing ligt in met Edwards, ze wantrouwen hem. Zo het feit, dat het bondsbureau in Den geloven ze bijvoorbeeld niet dat hij jaar wachten. Ik kreeg te horen dat ik het komend jaar zou moeten bewij zen dat ik omhoog ging. Zo niet, dan kon ik Australië wel helemaal verge ten'. Stan Edwards wist echter wél wat Martin Koek na de beslissing van de tennisbond moest gaan doen. Hij scha kelde relaties in, zocht en vond spon sors en eind oktober vertrok Martin Koek tóch naar Australië. Dankzij Stan Edwards, dankzij PanAm, Slazen- ger en een anonieme sponsor. De trainingsstage werd een groter succes fan de geannuleerde trip had kunnen worden. Want niet alleen bleef hij drie maanden (twee keer zo lang als in de oorspronkelijke reis) in Austra lië, de eerste maand daarvan trainde hij dagelijks met het Australische Da- vis Cup team, onder leiding van Frank Sedgman. Martin Koek: 'Ik speelde daar dagelijks met jongens als Case, Masters, Cooper en Dibley en er werden ook trainingen tegen Rosewall en Newcombe georganiseerd. Dage lijks kreeg ik anderhalf uur les van Sedgman, deed anderhalf uur condi tie-training, trainde de hele middag met de anderen en 's avonds volgde er ook nog wel eens een duurloopje. Het was verschrikkelijk zwaar, de an dere jongens gingen uit maar ik sliep, soms wel veertien uur per dag'. ZWAAR Na die maand volgde een circuit van twee maanden, iedere week een toer nooi, iedere week in een andere stad. Martin Koek: 'Ik heb er veel geleerd. In Australië zijn zoveel goede tennis sers, dat iedereen het serieus moet nemen om niet af te vallen. Spelers als Case en Dibley kunnen verliezen van jongens van 17, 18 jaar waar ze nog nooit van hebben gehoord. Het was één grote, rondreizende groep, waarin je veel vrienden maakte. Het was zwaar, door de tegenstanders, maar ook door het gras, hoewel je daar door veel trainen snel aan went. Lichamelijk valt het op den duur wel mee, maar het reizen en de klimaat verschillen vreten op den duur wel je concentratie aan'. SABOTAGE Een paar weken geleden kwam Martin Koek terug. Zijn eerste optreden na de reis was een week terug, bij de nationale indoorkampioenschappen. Zijn verrichtingen werden met argus ogen gevolgd en in de eerste ronde wipte hij ranglijstspeler Richard Kas ten, via een tie-break in de tweede set. Tijdens die tie-break speelde zich een merkwaardig incident af, toen bondsbestuurder Steensma zodanig zoekend rondliep en bleef lopen) dat hij Martin Koek wel moest storen, tot groeiende ergernis van Stan Edwards die sabotage van bondszijde rook. Martin Koek praat liever niet over dat incident: hij won, versloeg daarna ook nog Piet Veentjer en was waar schijnlijk nog verder gekomen als hij niet in dat deel van het schema was geplaatst waarin Jan Hordijk zat. Tegelijkertijd echter werd Martin Koek voor een keuze gesteld: of met de bond in zee, of met Edwards verder. Koek: 'De bond wil niet samenwerken Haag te klein geworden is. Toen de KNVB in 1951 het pand betrok had de bond ongeveer 25 werknemers en telde 300.000 leden. Thans zijn er bijna 50 werknemers en ruim 850.000 f leden. BRUSSEL (AP) De Nederlandse voetbalkampioen Ajax zal op 3 april in Brussel een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen Anderlecht. De Belgische club maakte dat gisteren bekend. Het voetbalelftal van Venezuela zal niet deelnemen aan de kwalificatie wedstrijden voor de eindronde van het wereldkampioenschap 1974. De voorzitter van de Venezolaanse voet balbond Asdrubal Olivares Sosa heeft een telegram naar de FIFA gestuurd, Waarm hij meedeelt dat de nationale Ploeg van zijn land zich terugtrekt. Een reden werd niet opgegeven. Venezuela was in groep 3 van de Zuidamerikaanse zone ingedeeld met Chili en Peru. Op 31 maart had Venezuela in Caracas zijn eerste wed strijd tegen Peru moeten spelen. De winnaar van groep 3 zal met de winnaar van groep 9 uit de Europese zone (Frankrijk, Sowjet-Unie en Ier land) moeten spelen om een plaats in de eindronde, die in West-Duitsland wordt gehouden. trainer van het Indiase Davis Cup team is geweest, maar in Australië heb ik foto's gezien, oude kranteknip sels gelezen die duidelijke bewijzen vormden. Ik begrijp dat wantrouwen niet, hij heeft in Amsterdam veertig leerlingen en die zijn allemaal super- tevreden. In ieder geval: ik moest kiezen. Ik heb gevraagd of samenwer king mogelijk was, maar dat zit er niet in. Ik heb toen, van de week op het bondsbureau, voor Edwards geko zen. Dat houdt in dat we alles zelf moeten zoeken, toernooien, alles moe ten regelen. Maar dat is Edxyards wel teovertrouwd'. ZEKERHEID Martin Koek gaat deze maand dan ook wél naar het circuit aan de Rivièra. Op eigen initiatief, dankzij enkele sponsors. Daarna speelt hij competitie (DDV), reist naar Engeland en gaat, waarschijnlijk, eind van het jaar weer naar Australië. Koek: 'Ik blijf dat nog een paar jaar doen. Als ik resultaten heb, kan ik wat geld verdienen. Heb ik geen resultaten, dan kan ik in de op te richten tennisschool van Ed wards gaan werken, die zekerheid heb ik reeds. Ik kan dus met een gerust hart tennissen'. Met een geruster hart dan wanneer hij voor de bond had gekozen. Martin Koek: 'Ik dacht het wel. Er zijn wel wat vage opmerkin gen gemaakt, dat ik een cursus ca deau zou krijgen, maar mijn vertrou wen in de bond is na oktober wel zoek geraakt'. HANS SCHMIT JOHANNESBURG (RTR) Jackie Stewart, ex-wereldkampi oen bij de coureurs, is tijdens de training voor de Grote Prijs van Zuid-Afrika die vandaag wordt gehouden, aan de dood ontsnapt. De Schot naderde met een snel heid vail ruim 300 km per uur een bocht, toen hij snelheid wilde verminderen weigerden de remmen van zijn Tyrell Ford. De wagen sloeg dwars door een vangrail en kwam tot stilstand in een aarden wal. Ste wart stapte ongedeerd uit het wrak. Korte tijd later verscheen de Schot opnieuw op het cir cuit, ditmaal in de wagen van zijn stalgenoot Frangois Cevert. Jackie Stewart zal met een re servewagen normaal starten in de Zuidafrikaanse Grand Prix, die op het Kyalami Circuit bij Johannesburg wordt gehouden. MARTIN KOEK: 'relatie met tennisbond verbroken'. NEC verliest vervroegd duel met 2-0 Van onze speciale verslaggever ENSCHEDE Het is voor FC Twente niet te wensen dat het woensdag in de uitwedstrijd te gen OFK Belgrado in het toernooi om de UEFA Cup even onbehol pen met de kansen omspringt als gisteravond tegen NEC. Twente heerste weliswaar volledig in de ze competitiewedstrijd maar liet toch teveel kansen liggen. René van de Kerkhof vóór en Jan Jeu- ring na rust verzorgden de totaal- produktie: 2-0. Eindelijk was FC Twente weer com pleet. iviaanueniang werd de Ensche- dese formatie op alle linies gekweld door blessures, Drost, üranen, Pahl- p«aiz, inoeten en itene van ue iverKiiot Dieken dit keer weer voldoende her- siexü om in aeue te komen. Uok Kick van der Van maakte na een gedwon gen rust van urie weken zijn rencree. van aer vali verdiende zijn positie op nei niiüuenveiu gemaKkexijk terug, isn uai, terwijl hij op een torse cuiicuiieiiwe geieiSeiia naa. xsuuy Acn- teroerg immers mannesteerue zien in ue aigciopeii weustnjuen ais een meer uan voiwaaruige vervanger. Acnier- ueig raaivte ueze weeit ujdens de iraunng eenter geoiesseera. xiij kreeg ue voe<.oaiscnueii van Ineo ranipialz legen net nooia en raaxte aaaruoor zoudiiig gevvonu, uat het gat op iwaaix plaatsen geneciit moest woraen. Acn- ici'ueig: wat een peen niet.' Einue- Iijk uaent ik er weer neiemaal bij te noren en uan uit. ik weet nog met oi ik ue volgende week mee ga naar Beigrauo voor de weusinju tegen UFA. Ik doe er xii ieder geval anes aan om mijn conditie op pijl te houden. De hechtingen gaan er maan dag vermoedelijk uit. Dan zien we wel weer verder.' Van der Vall begrijpt dat hij in Van onze sportcorrespondent ENSCHEDE Een tekort van 13.000 gulden heeft het bestuur van de Stichting Enschedese Marathon nog om de veertiende Enschedese Mara thon te organiseren. Als dit geld niet bij elkaar komt binnen een week, is de kans groot, dat dit over de hele wereld bekende evenement niet kan worden gehouden. De datum waarop het startschot zou moeten vallen is bepaald op zaterdag 1 september. Door een ernstige blessure, opge lopen tijdens de training, moest Eddie 'de Keu' Achterberg gister avond in het duel tegen NEC ver stek laten gaan. Achterberg opnieuw een lastige con current gevonden heeft. De kleine middenvelder werkt tenminste als een paard, was veel aan de bal en gaf voortdurend passes aan René van de Kerkhof en Jan Jeuring. Twente heers te volledig tegen NEC. Gezien het aantal kansen had de ploeg van trai ner Spitz Kohn al in de eerste twintig minuten de wedstrijd kunnen beslis sen. Uitgespeelde kansen kwamen er voor Jeuring, Van de Kerkhof en Pahlplatz. Ze faalden echter toen nog jammerlijk. De verdediging van NEC bleek in ieder geval zo lek als een zeef. NEC opereerde met een gelegenheids- ausputzer, Chris Kronshorst, die heeft aangekondigd, dat hij aan het einde van dit seizoen met voetballen wil stoppen. Kronshorst verving de ge schorste libero Ben Gerritsen. Tegen de razende dravers van Twente een ondankbare taak. Doorom kroop NEC steeds weer massaal in de verdediging terug. Angstig en weinig overtuigend, rekenend op snelle counters, die voor al schutter Cas Janssens in stelling moesten brengen. De talentenfokkerij van trainer Wim Coerver kreeg echter geen greep op CAGLIARI (AFP) Patrick Sercu is gisteren winnaar geworden van de semi-klassieker Sassari-Cagliari, de wegwedstrijd over ruim 220 kilome ter, die de dag na de Ronde van Sardinië wordt gehouden. De Belgi sche oud-wereld-kampioen sprint leg de de 225 kilometer af in 5 uur 20 minuten en 12 seconden, gemiddelde het spel. De acties bleven beperkt tot snelheid 41.107 km per uur. AMSTERDAM VÓÓR SOLINGEN Van 5 tot 9 februari is in Las Palmas een klein team tournooi gehouden, waarin een team uit Amsterdam de eerste plaats bezette vóór viertallen van Solingen, Zilrich en Las Palmas. De beslissende wedstrijd vond a) in de eerste ronde plaats: Amsterdam won van Solingen met 2V2VA, mis schien vooral doordat de voor Solingen spelende grootmeester O'Kelly bij ver gissing een dag te laat kwam en dus juist in deze ronde ontbrak. En het had nog erger kunnen zijn, zoals de volgende partij bewijst. KUALA LUMPUR (RTR) Rudi Lubbers, de Nederlandse otokskampi- on in het zwaargewicht, zal niet in mei maar pas op 28 juli in Djakarta tegen oud-wereldkampioen Cassius Clay, alias Mohammed Ali uitkomen. Het gevecht Clay-Lubbers zal worden gehouden aan het einde van een toer- nee welke de ex-wereldkampioen door Zuidoost-Azië maakt en waarin hij een aantal demonstratiepartijen zal boksen. De trip van Mohammed Ali begint op 7 juli in Tokio. Hij demon streert dan verder in Taipeh, Hong kong, Manilla, Bangkok, Koeala Loem- poer, Singapore, Soerabaja en Medan. Na de trip neemt Clay vijf dagen rust en komt dan uit tegen Lubbers. Henk Rilling, de manager van Rudi Lub bers, was niet verrast door het be richt dat de partij pas in juli zal worden gehouden. 'Clay heeft voor maart en april nog andere verplich tingen. Op 31 maart bokst hij tegen Ken Norton. Daarna is hij enige tijd de gast van de gouverneur van Texas. Bovendien was het voor de organisa toren in Djakai-ta ook wat kort dag om de organisatie rond te krijgen. In het contract met Clay staat dan ook dat de partij tegen Lubbers voor het einde van dit jaar moet plaatsvinden'. spaarzame uitvallen, massaal, dat wel, maar NEC miste iedere stootkracht en improvisatievermogen om de door Epi Drost weer kundig georganiseerde defensie van Twente te verrassen. De vraag was alleen hoe lang NEC de Twentse opponent aan de teugel kon houden. Wanneer Jan van Deinsen op de vleugel door de aanzienlijk snelle re Van de Kerkhof definitief geklopt zou worden. Ruim een half uur liep het allemaal nog net goed af voor de jonge Nijmeegse verdediger. Toen raasde Van de Kerkhof op een beslis sende wijze langs hem, trok voor en kreeg de uit het doelgebied terug springende bal opnieuw voor de voe ten. Van de Kerkhof passeerde doel man Harry Schellekens daarop feil loos (10). Toen al liep Twente een gewonnen koers. Het kreeg van NEC alle ruimte op het middenveld rustig een aanval op te bouwen. Willy van de Kerkhof, Van der Vall en Notten combineerden lustig en plaatsten de bal steeds weer in de diepte. 'tWas alleen maar aan de lakonieke manier, waarop de spit sen met de overvloed aan kansen omsprongen te danken, dat NEC daar na niet onmiddellijk tot een volledig kansloze opponent werd teruggewezen. NEC zocht in d'd tweede helft duide lijker de aanval. Vergeefs echter. De ploeg bleek in de frontlinie opnieuw te veel afhankelijk van één persoon: Cas Janssens, die zijn ploeg niet ten onrechte een gebrek aan karakter ver weet. Ondanks de meer aanvallende aspiraties van NEC bleef FC Twente aanmerkelijk gevaarlijker. Er kwamen ook in die tweede helft zo veel kan sen voor de Enschedeërs. dat een geërgerde trainer Spitz Kohn zelfs besloot de falende Theo Pahlplatz door Roel Brincks te vervangen. Kort daarna zorgde de naar de linkervleu gel uitgeweken Jan Jeuring uit vrije positie voor 2-0. FC Twente—NEC 2—0 (1—0) 35. R. van de Kerkhof 1—0, 62. Jeuring 2—0. Scheidsrech ter: Pijper. Toeschouwers: 7000. FC Twente: Schrijvers; Van Ierssel. Drost, De Vries: Oranen, Notten, Willy van de Kerk hof; Jeuring, Renee van de Kerkhof, Pahl platz (Brinks), Van der Vall. NEC: Schellekens; Visser, Kornelis, Gerrit sen, Van Deinsen; Jan Peters, Kamps, Krons horst; Thljssen, Janssens, Hoevenberg. GERKIT DEN AMBTMAN Z. Podosjontz 1972 Wit speelt en wint Eerste wereld-schaakcompetitietoer- nooi van de FIDE. Het tweede voor deze wedstrijd be paalde thema luidt aldus: Bij de op lossing moeten een witte toren en een witte loper na elkaar twee 'batterijen' voorbereiden, waarbij hun functies omgewisseld worden. Ter toelichting: Onder een directe batterij verstaan we een opstelling van twee stukken van eenzelfde kleur op één lijn met de vijandelijke koning en wel zo, dat het ene stuk schaak zou geven, als het andere de weg niet versperde. Het stuk, dat 't dichtst bij de koning staat, heet batterijstuk, het andere staart stuk. De batterij wordt afgevuurd door het batterijstuk van de lijn te verplaatsen. (Bij de vertaling van Pachman's rubriek gebruiken wij soms de Nederlandse terminologie of definitie, zoals deze in gebruik geko men is door het Themaboek van de Nederlandse Bond van Probleemvrien den. Vertaler.) Een batterij kan ook gericht worden op een dame. Voor beeld van een batterij: de witte toren staat op dl, loper op d5, zwarte koning op d8. Nu kan wit de zwarte koning schaak geven door de loper weg te trekken. In bovenstaande stu die is naast de twee 'voorgeschreven' batterijen een derde aanwezig, die direct door de eerste zet tot stand komt. NIMZO-INDISCH HANS REE - PACHMAN 1. d4 Pf6 2. c4 cG 3. Pc3 Lb4 4. Dc2 0- 0 5. a3 Lc3: 6. Dc3: b6 Ik wist niet, dat de voormalige Nederlandse kampi oen zulk een uitstekende kenner van deze opening was, anders zou ik een 'on-theoretische' voortzetten gekozen hebben, bijvoorbeeld 6. d6. 7, Lg5 Lb7 8. c3 d6 9. f3 Pbd7 10. Ld3 c5 (beter is e5) 11. Pe2 Tc8 12. 0-0 d5? Hier moet zwart eerst h6! inschake len. Na 13. Lh4 d5 14. cd5: Pd5:! behoudt wit echter toch door 15. Del! een zeker openingsvoordeel. 13. cd5: cd5: Pas nu merkte ik tot mijn schrik, dat Pd5: een pion verliest wegens 14. Lh7:t 14. Lf5 cd4: 15. Dd4: Tc4 16. Dd2 Pc5 17. Tadl Pe6 18. b3! Tc7 19. Lh4 Dc7 20. Db2 Te8 21. Tfel h6 22. Pd4 a6 23. Lbl Pg5! 24. Lg3 Td7 25. Lf5 Pe6 26. Tel Tc8 27. Tc8:Lc8: 28. Le5 Pc8 29. Pe6:! De zwakte van d5 kan wit niet uitbuiten, maar nu wordt zijn zwarte loper zeer sterk. 29. fc6: 30. Lbl Lb7 31. Tel Pf6 32. b4 b5 33. Lgü Ph7 34. Dd4 Pf8 35. Ld3 Td8 36. Da7 Td7 37. Db6 Kf7 38. Tc5? Na 38. Lc7 zou wit duidelijk in het voordeel zijn. Nu ensceneert zwart eeninteressante tegenaanval. 38. Pg6 39. Lc7 Ph4! Na 40. Db7? volgt Dg5 met gelijktijdi ge aanval op e3 en g2. 40. Kf2 Dg5! 41. g3? Een natuurlijke, maar slechte zet. Na 41. Lg3! Pf5 42. Tc7! Tc7: 43. Dc7:! De7 44. Lf5:ef5: 45. Db8 zou wit met Le5 ondanks de grote vereenvoudi ging een positioneel voordeel houden. 41. Pf3:ü 42. Db7: Na 42. Kf3:? d4+ 43. Db7: De3:+ 44. Kg2 Dd3: heeft zwart een sterke aan val. Als dan 45. Df34- gespeeld wordt,dan volgt Df3+ 46. Kf3: d3 enz. 42. Ph2: 43. Dc6! Pg4A 44. Kg2 Te7 45. Dd6.U De reddende zet met een verborgen pointe. Wanneer in plaats daarvan 45. Ld8 gespeeld wordt, volgt -De3: 46. Le7: Dd3 cn de zwarte aanval is beslissend. 45. Pe3+ 46. Kf3 (dreigt 47. Df4+) e5 47. Lg6 Dg6: 48 Dg6:-r Kg6: 49 Ke3: Kf5 50. g4+! Natuurlijk niet 50 Ld6 Td7! 51. Td5:?? wegens Ke6. 50. Kg4: 51. Ld6 Tf7! Sterker dan Te6 52. Td5: of 51. d4+ 52. Ke4. 52. Le5: Tf3-I- 53. Ke2 Ta3: 54. Lg7: a5 Remise. i. 1 A. Kusnetzow cn B. Sacharow 1957 Wit speelt cn wint Wit speelt en wint Nog een voorbeeld bij het reeds ver melde studiethema. De eerste 'batte rij' is al in de beginstelling voorbereid. Oplossingen. STUDIE 1:1. Lg2! el D+ 2. Kh2 Kb7 3. Tb4-r Kc8 4. Lh3+ Kb8 5. La5 (Het eerste aftrekschaakKa7 6. Tb7-r! (heeft het tweede voorbereid). Kb7: Lel: en wint. STUDIE 2: 1. TdG Kb5 (Of Kc5: 2. Td5+ Kc6 3. Ta5 en wint) 2. cb6: Le6-r 3. Te6: Tb7 (zwart wint pion b6 en het lijkt alsof het remise blijft). 4. Te5+ d5 5. Ld5: Tb6: 6. Lb7 mat! LUDEK PACHMAN Van onze dammedewerker Het nogmaals nalopen van de standen uit het laatste toernooi om het wej reldkampioenschap leverde de volgen de nieuwtjes op. Wit: Sijbrands: 27, 29, 31 t/m 34, 36. 38, 39, 42 t/m 44, 48, 49. Zwart: Verpoest: 3, 6t/m 9, 11 t/m 13, 15, 16, 18, 20, 21, 24. Zwart speelde 23. 9-14 (op 21-26? 34- 30!) en wit 24. 44-40. Meerdere ru briek-schrijvers waren van mening dat dt doorbraak 24-30 18-22 en 8-13 tot winst liedt. Het tegendeel wordt hier bewezen. Variant: na 12x45 32-28! 20-24 (45-50 39-34 21-27 31x22 50-45 43-39! met beter spel voor wit) 49-44 14-20 gedw. (24-30 en 45-50 34-30 50-45 31-27 en 39- 34!) 25x14 45-50 28-22 50-45 (24-30 33- 28) 14-9 en 39-34 enz. met beter spel voor wit. Het spel ging als volgt verder: 2414-19; 25. 42-37, 3-9; 26. 40-35, 19-23; 27. 48-42? Hier was 27-22 gedwongen, met de mogelijkheid: 18x27 31x22 13-19 (21-26 29x18 12-x23 34-29 en 43-39 iets beter voor wit) 29x18 12x23 49-44! 8-13 34-29 23x34 39x30 24-29 (7-12? 22-17 en 33- 29) 33x24 20x29 44-39 9-14 39-33 14-20 33x24 20-29 43-39 29-34 30-24! met winst. In een later stadium ontstond de volgende stand: Wit: 28, 29, 33, 35, 37, 38, 39, 43. Zwart: 8, 11, 13, 15, 20, 24, 26, 27. Zwart speelde 13-19? en miste zelfs nog een remise. Indien hij echter in de diagramstand 11-17!!! speelt, staat zwart m.i. gewonnen. Variant: 11-17! 28-23 (39-34 13-19! en nu volgt op 29-23 27-32; op 43-39 27-31 35-30 24x35! enz.; en op 34-30 volgt fraai 26-31! en 20-25 15x24!) 17-22!!! 39-34 (op 23-18 27-32 en niet 13-19 wegens 37-32 en 29-23) 20-25 29x20 25x14 23-18 27-32 met winst Fragment Smith-Andreiko Wit: 16. 17, 9. Zwart: 7, 13, 28, dam op 48. Wit speelde 58. 29-24. Volgens velen was remise mogelijk door 17-12 7x18 en 16-11. Maar dan verliest wit fraai door 13-19! 12-7 (12-6 48-37!) 2-30!! cn nu volgt op 7-2 30-35; op 29-24 30-34!; en op 7-1 het bijzonder elegante 30-34! en de witte dam wordt geslagen of opgesloten (34x23). HARM WIERSMA EREDIVISIE HEDEN AjaxFeyenoord MORGEN SpartaHaarlem ExcelsiorFC Amsterdam FC Den HaagGo Ahead TelstarFC Groningen NAC—FC Utrecht EERSTE DIVISIE HeerenveenVeendam VitesseWillem II FC DordrechtDe Volewijckers HVCFortuna VI. EindhovenHeracles Helmond SportRoda JC SVVDe Graafschap Fortuna SCWageningen FC VVVSC Cambuur VolendamPEC (ADVERTENTIE) <3A IK OOK. BENS MET BEN VRIENWN- NETOE NAAR. BEN vS0>\EK restaurant:.. WIL IK EEN BEETOE" «STOER 05OEN, ZE<5 IK... LATEN' WE DAN KAN EEN JK EVEN DE A PÉR! T/EFJE BEURS BE - AAN DE richten LEESTAFEL /NZ/EA/... <EE- -HUN... BRU/KEN...0^ HUM.. ^1 (=,RAA<5, ZEöT ZE, EN -PAKT METEEN DE de hele avond heb av geen stom woord meer urr r ge nregen...1 NOU OA, ZO ONNOZEL IS ZE COK WEER NIET... IKSEDOEL, ALS <JE DE N/EUWE REVV LEEST... NIETWAAR?

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 25