KVP omzichtig naar lijn Burger Bloedbad in ambassade Nixon wil niet weer devalueren VADÉMO In deze krant Eerste bedrijf in de metaal op de knieën Laatste peiling: 47 procent voor de Franse linksen Brood cent duurder Zaandamse vierling thuis Prof. Boukema tegen oordeel Tweede Kamer over formateur Nieuwe Leidse Comramnt „Stantvastich is gheblevan CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoetr ZATERDAG 3 MAART 1973 53ste jaargang no. 28 Meer in omgeving Bij VERÓUYN 1NTERIEURVERZOROING RIJNSBURG Makelaardij N#W HOOGEVEEN. Tel. 05280 - 64250 Bewolking Toenemende bewolking. Tot aan de avond op de meeste plaatsen droog. Maximum temperaturen rond 8 graden. Matige wind, krimpend van noordwest naar zuidwest, aan zee later toene mend lot krachtig. MORGEN EN OVERMORGEN: zonnige perioden, later kans op regen en temperaturen boven normaal. Morgen zon op: 07.20 onder: 18.25 maan op: 06.45 onder: 18.13 Stroom uit af val (ADVERTENTIE) Van onze parlementsredactie DEN HAAG Na een drie uren durend gesprek dat KVP-fractie- leider mr. F. Andriessen gistermiddag met formatuer Burger heeft gehad overheerst in politieke kring de indruk, dat de KVP nog enige tijd wil winnen alvorens zich voorzichtig in de lijn van de formateur te voegen. Aangenomen wordt dat mr. Andries sen daarbij de Tweede Kamerfractie van de ARP wil ontzien, die de afgelopen week door de overstap van drs. J. Boersma en prof. mr. W. F. de (ADVERTENTIE) Ter gelegenheid van het regeringsjubileum' Koningin Juliana, brengt Sola Sola Pleet, zwaar verzilverd in etui 3,50 Vlekvrij edelstaal in etui 1,95 Schoolbesturen, verenigingen en clubs kunnen op deze prijzen belangrijke reductie ontvangen Tel. 03404-153 11 Gaay Fortman danig werd aangesla gen. De KVP-leider zal daarbij hopen op een ombuiging van de tot dusverre afkerige houding van de AR-fractie tegen een kabinet Den Uyl, aangevuld met confessionele ministers. In de kring van de KVP wordt verwacht dat de AR-tractie zich soepeler zal opstel len. wanneer dinsdag mr. B. W. Bies heuvel zijn voorzitterschap moet laten varen, omdat het Kamerlidmaatschap dan niet meer verenigbaar is met het minister-presidentschap. Het viel gisteren op dat het communi que van het gesprek tussen Burger en Andriessen dit stuk muntte overi gens uit door nietszeggendheid er melding van maakte dat zowel de formateur als de KVP-leider nog eni ge tijd van beraad nodig hebben. Verwacht wordt daarom dat het over leg tussen beiden volgende week wordt voortgezet. Kentering Mr. Andriessen schijnt steeds meer aan de opzet van de formateur tege moet te willen komen, zij het dat hij nog steeds een mogelijkheid tot on derhandelen claimt. Voorts zal Hij de christen-democratische samenwerking niet op het spel willen zetten. Intussen is binnen de partijorganen van de KVP een beweging ten gunste van de formatie-Burger op gang geko men. De kring Amsterdam heeft mr. Andriessen telegrafisch aangemoedigd zijn medewerking aan het slagen van de formatie te geven. Binnen de krin gen Brabant komt een actie met een soortgelijk doel op gang. De actiegroep Nieuwe Partij meent dat de pogingen van kabinetsforma teur mr. Burger kunr.en en daarom ook moeten slagen. 'Immers slechts op deze wijze is het mogelijk een progressief meerderheidsbeleid op lan ge termijn te verwezenlijken', aldus een verklaring die de actiegroep gis teren heeft uitgegeven. Binnenland Jo Vincent 73 7 Wat bekijken tv-kijkers13 Moestafa: lessenaar èn gitaar17 Buitenland Vietnam-akkoorden 9 Kerk Miljoen maal Joh. de Heer... 2 Kunst Mens zoekt God 19 Sport Jaap van Praag Guus Couwenberg23 Itadio i'ii tv c Recepten fi Strips, feuilleton i: Maandbladen 7 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Lezers schrijven 21 Bloemen en planten 21 RITA 'Moeten we nog ergens anders ventilatie hebben dan in de garage en de badkamer?' jSteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur DRIE DODEN IN KHARTOEM KHARTOEM (AFP, AP, Reuter, UPI) Extremisten van de Zwarte Sep- tember-beweging hebben gisteravond drie westerse diplomaten, die z\j in de Saoedi-Arabische ambassade in de Soedanese hoofdstad hadden gegijzeld, doodgeschoten. Het zjjn de Amerikaanse ambassadeur Cleo Noel, de Ameri kaanse zaakgelastigde Curtis Moore en diens Belgische collega Gui Eid. Evenals andere grote steden heeft Parijs de brom politie ingesteld. Honderd politiemannen hebben de beschikking gekregen over een snelbrommer. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De eerste werkge ver in de metaal-industrie is vrijdag middag gezwicht voor de eisen, die de industriebonden hebben gesteld. De directeur van Koni(schokbrekers) in Oud-Beijerland, de heer Koning, zette gisteren zijn handtekening onder een ondernemingsovereenkomst, waarin alle elementen uit het eisenpakket van de bonden zijn opgenomen. Koni, onderdeel van het Amerikaanse ITT- concern, is geen lid van de grote werkgeversorganisatie in de metaal FME, maar van de contactgroep van werkgevers in de metaalindustrie. De duizend werknemers van Koni ont vangen ingaande 1 januaru jl. een loonsverhoging van 40 gulden per maand. De prijscompensatie per pro cent prijstijging is bepaald op mini maal 160 en maximaal 250 gulden. Bij invoering van een geïntegreerde cao zal de werkingssfeer tot het complete personeel van Koni worden uitge breid, inclusief dus hoger en leiding gevend personeel. Verder is bepaald, dat de vakantie met twee dagen tot twintig dagen zal worden uitgebreid en dat de vakantie toeslag tot acht procent wordt ver hoogd met een minimum van 1296 gulden. In het actiecentrum van de drie industriebonden in Driebergen bestond vrijdagmiddag grote vreugde over het eerste succes in de metaalin dustrie^^ Zie verder pagina 5. Meer nieuws over staking: pagina 5: Verwarring in CNV-Indus- j triebond neemt toe pagina 11: Handgemeen bij werf in Schiedam: werkwilligen mochten er tóch in pagina 27: Hoe zit het met die cen- ten en procenten? PARIJS (UPI) Het bad 'France Soir' heeft twee dagen voor de verkie zingen in Frankrijk de uitslag gepu bliceerd van de jongste opiniepeiling. Volgens deze peiling heeft 47 procent van de ondervraagden zjch uitgespro ken voor de communistisch-socialisti- sche coalitie en 36 procent voor de huidige gaullistische meerderheid. De ze 'voorsprong' van elf procent is de grootste, die de linkse coalitie bij opinie-onderzoeken van de afgelopen maanden heeft behaald. Veertien procent heeft verklaard, voor de centristische hervormingsbe weging te zullen stemmen. Splinter partijen hebben 3 procent gekregen. Vergeleken met een opiniepeiling waarvan de uitslag op 22 februari werd bekendgemaakt, zijn de linksen er 2 procent op vooruit en de gaullis- ten er 2 procent op achteruitgegaan. Zie ook pagina 15 heb je geen ander soort afval groep, omdat de Westduitse ambassa deur (Ernst-Michael JovyN het geluk had niet in de ambassade aanwezig te zijn, toen We hem daar hoopten aan te treffen.' Het ultimatum werd aan twee afge vaardigden van de Soedanese regering overhandigd. Zij kregen toestemming, het gebouw van de Saoedi-Arabische ambassade te betreden om met de Palestijnen te onderhandelen. De Soe danese vertegenwoordigers constateer den, dat alle vijf gijzelaars in goede gezondheid verkeerden en dat de vrouw en de kinderen van de ambas sadeur van Saoedi-Arabië niet langer werden vastgehouden als gijzelaars. Vliegtuig Gistermiddag om één uur liep het ultimatum van de commando's af, zonder dat er iets gebeurde. Kort na het verstrijken ervan werd bekend gemaakt, dat de Soedanese regering bereid was, een vliegtuig ter beschik- Zie verder buitenlandpagina Koortsach tig beraad Van een onzer redacteuren AMSTERDAM President Nixon heeft gisteravond gezegd dat zijn rege ring 'beslist niet' zal overgaan tot een nieuwe devaluatie van de dollar, 'Wij zullen de huidige val overleven'. Vol gens de Amerikaanse president heeft de dollar geen slechte toekomst omdat 'de Amerikaanse economie de sterkste is van de geïndustrialiseerde wereld en de inflatie in de Verenigde Staten minder wordt'. Gisteravond laat was nog steeds de Europese Commissie (het 'dagelijks bestuur' van de EEG) in Brussel bijeen om de monetaire situatie te bespreken. Waarschijnlijk vergaderen morgen in de Belgische hoofdstad de EEG-ministers van financiën, terwijl wellicht vandaag al de gouverneurs van de centrale banken (de 'Zijlstra's) bijeen komen. Centraal bij dit koorts achtig beraad staat de vraag of een gezamelijk zweven van alle EEG-valu- ta's wellicht een uitweg vormt uit de huidige crisis. Zie verder dc financieel-economi- sche pagina. AMSTERDAM Een brood van ach thonderd gram wordt maandag één cent duuurder. De bakkerijstichting heeft in verband met de stijging van de bloemprijzen in EEG-verband de bakkers daartoe geadviseerd en het ministerie van economische zaken gaat ermee akkoord. De vier maanden geleden geboren vierling Snoek uit Zaandam is gisteren uit het ziekenhuis thuisge komen. Foto: het jongetje Tim en de drie meisjes Yvanca, Sacha en Tanja met hun ouders, die nu al handen tekort komen. Cleo Noel maar deze hielden vast aan hun eis. dat hun een vliegtuig ter beschikking moet worden gesteld, waarmee zij met hun gijzelaars naar de Verenigde Sta ten zouden kunnen vliegen. De over vallers hadden de vrouw en kinderen van de gegijzelde Saoedi-Arabische ambassadeur inmiddels vrijgelaten. Een hoge functionaris van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, William Macomber, vloog naar het Midden-Oosten om te onderhande len over de vrijlating van de diploma ten. Gistermorgen publiceerden de comman do's een tweede communiqué, dat vol gens de Soedanese radio luidde: 'Twaalf uur na onze waarschuwing hebben we nog geen positief ant woord ontvangen over onze eis tot vrijlating van de Palestijnse leiders Aboe Doead. Rifaat Hindawi en ande re in Jordanië gearresteerde officie ren. Wij zullen niemand laten weg gaan uit het ambassadegebouw, geen gijzelaars vrijlaten en zelfs hun leven niet kunnen waarborgen, als de vrijla ting van de door ons genoemde perso nen, die door het corrupte Jordaanse bewind gevangen worden gehouden, niet is verzekerd.' Om hiervoor voldoende tijd beschik baar te stellen zeiden de Palestijnen. hun ultimatum tot 's middags één uur te zullen verlengen. 'En om onze eisen redelijker te maken, zien wij af van het eisen van vrijlating van Ara bieren in Israël, omdat Soedan niet in contact kan treden met de vijand Israël. Ook zien wij af van de eis tot vrijlating van de Baader-Meinhof- Mr. Andriessen, KVP-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, bezocht gisteren mr. Burger. Fractie ivil eerst lijd vri nnen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het zou onjuist zijn de Tweede Kamer een uitspraak te ontlokken over het optreden van de kabinetsformateur, mr. J. A. W. Bur ger. Deze mening geeft prof. mr. T. Boukema in een beschouwing over de staatsrechtelijke verwikkelingen rond om de thans aan de orde zijnde kabinetsformatie elders in deze krant. Naar in Den Haag verluidt wordt in de confessionele fracties in de Tweede Kamer met de gedachte gespeeld op korte termijn een debat te voeren over de door dc heer Burger gevolgde methode van kabinetsformatie. Een dergelijk debat zou dan moeten resul teren in een verzoek aan de Koningin de lieer Burger van zijn opdracht te ontheffen. Prof. Boukema zou een dergelijk de bat onjuist vinden omdat op deze manier de rol van het staatshoofd bij de formatie onderwerp van politieke discussie kan worden. Dat argument weeg nog zwaarder nu geen minister voor het optreden van het (politiek onschendbare) staatshoofd ter verant woording kan worden geroepen. De heer Boukema doceert staatsrecht aan de Vrije Universiteit te Amster dam. Tevens is hij lid van de Eerste Kamer voor de A.R.P. Over het lot van de eveneens gegijzel de ambassadeur van Saoedi-Arabië. al- Malhoek, en de zaakgelastigde van Jordanië tastte men gisteravond laat nog in onzekerheid. De executies von den plaats, nadat de eisen van de overvallers vrijlating van een aan tal gevangenzittendc Palestijnen in diverse landen niet werden inge willigd. De leider van de overvallers heeft de Soedanese vice-president telefonisch meegedeeld, dat de drie gijzelaars wa ren doodgeschoten. Hij eiste een vrijgeleide naar een vliegtuig om met de twee overgebleven gijzelaars, de ambassadeur van Saoedi- Arabië en de Jordaanse zaakgelastig de, naar een geheime bestemming te kunnen vertrekken. Er werden gisteravond ongeveer vijf schoten gehoord in de Saoedi-Arabi sche ambassade in de Soedanese hoofdstad Khartoem, waar comman do's van de extremistische Zwarte September-beweging sinds donderdag vijf diplomaten gevangen houden. Dit meldde gisteren het Egyptische pers bureau voor het Midden-Oosten. Op dat moment was het gebied van de ambassade omringd door pantserwa gens. militair**] en sluipschutters, die posities hadJ^i ingenomen op de da ken van naburige gebouwen. De overvallers hebben gisteren een ultimatum, dat aanvankelijk om 1 uur in de middag zou aflopen, verlengd tot 's avonds zeven uur en later nogmaals tot 1 uur vanmorgen vroeg. De Egyptische regering bood de Zwar te September-ledcn gisteren asiel aan, (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1