Bij voorbaat niet-gedogen van kabinet heeft ernstig bezwaar mochten tóch door Herman van Veen speelt met mes ^Handgemeen voor de poort als 'Gusto' voor zoveelste maal plat gaat Vrouw (65) dood op spoorbaan gevonden Auto botst op tractor: 2 doden en 2 gewonden Expositie uit eigen bezit in Gouda's Gasthuis Voor Carmiggelt meeste bewondering 'ROUW/KWARTET ZATERDAG 3 MAART 1973 BINNENLAND T9/K11 door prof. mr. P. J. Boukema In de fase waarin de kabinetsfase zich nu bevindt zijn enkele interes sante vragen van staatsrechtelijke aard gerezen. Eén vraag heeft 'betrekking op de bevoegdheid van de Tweede Kamer om een kabinet r,onmiddellijk na zijn optreden naar huis te sturen. Een andere betreft de bevoegdheid van het pas opgetreden maar door de kamer afge wezen kabinet, de Tweede Kamer te doen ontbinden en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. oj<er beantwoording van de eerste is van belang de hoofdregel van .??ogions parlementaire stelsel in herinne- Ejjjg te roepen. Die ongeschreven re gel houdt in, dat een kabinet dat in na dde volksvertegenwoordiging gecon- olen: fronteerd wordt met een aangenomen 'motie van wantrouwen behoort heen te gaan. Het in de motie uitgedrukte wantrou wen kan zijn grond vinden in bijvoor beeld de kabinetssamenstelling, het gevoerde of te voeren beleid, maar ook gebaseerd zijn op de overtuiging dat een ander kabinet te formeren is, dat in veel sterkere mate representa tief kan wonden geacht toot die bij de bevolking levende en in de verkie zingsuitslag tot uitdrukking gebrachte politieke opvattingen. Er is geen doorslaggevend argument te vinden voor de sbelliiinig dat het ieenzenden van een kabinet onmid- lellijk nadat het zich aan de kamer leeft gepresenteerd inconstitutioneel zijn. Toegepast op de huidige situatie betekent dit, dat de kamer ^staatsrechtelijk bevoegd is om een iventueel geformeerd kabinet-Den Uyl 'erstond te laten vallen. Of dit ook lit staatkundig oogpunt verstandig leleid zou zijn, is een vraag die nu liet beantwoord kan worden omdat ie omstandigheden waaronder zulks ou geschieden, noch de vooruitzich- en voor het oplossen van de daardoor ntstane moeilijkheden bekend zijn. llustratief in dit verband is de kri- iek die Oud indertijd heeft geleverd ip het heenzenden van het vijfde :abinet Colijn (1939). Hij baseerde ie kritiek niet op de overweging dat ulks inconstitutioneel zou zijn, maar lat het onstaatkundig was, onder neer omdat herhaalde kabinetswisse- ingen schadelijk zijn voor het parle- ïentaire stelsel en het toen een kabi- et met brede samenstelling niet ichter bij bracht. kern stel Bedenkelijk Iu is van de kant van de confessione- e fracties aan formateur Burger te erstaan gegeven dat ongezien per- onele samenstelling en regeringspro- ramma een motie van wantrou wen tegen een eventueel kabinet-Den Jyl bij voorbaat zal worden gestèund: o'n kabinet zal niet worden gedoogd, k acht deze handelwijze onder de uidige omstandigheden uit constitu - oneel oogpunt bedenkelijk. Het is iet aanvaardbaar kenbaar te maken en kabinet niet te zullen gedogen onder dat men kennis heeft genomen 'an samiensteliliinig en program, zonder at nu reeds vaststaat dat de wijze aarop het kabinet tot stand is geko- ïen inconstitutioneel is en zonder lat zekerheid bestaat over de vraag of e formateur zich wel aan zijn forma- eopdracht heeft gehouden. Een oor- eel mag m.i. in de regel pas defini- ef worden geveld als alle voor de eslissing relevante gegevens bekend, ijn en na beraadslagingen in de Ka- ner. .en mededeling van niet-gedogen zou 'èl door de constitutionele beugel Dunnen, indien nu reeds vast zou itaan dat een ander kabinet zou kun- nem worden geformeerd dat in veel terkere mate zou kunen rekenen op arlementaire steun. Het resultaat van het informatiewerk van dr. Rup- pert rechtvaardigt echter alles behal ve dergelijke veronderstellingen. Ook de mening dat een kabinet zou kun nen worden gevormd; dat zou steunen op de confessionele- fracties en-,de VVD is, althans in dit stadium, niets meer dan een speculatie. Aan forma teur Burger is dan ook door de confessionele fracties geen alternatief gesuggèreerd. Alles bijeengenomen betekent dit m.i. dat een oordeel over een eventueel door de heer Burger te formeren kabinet nu niet kan en dus niet mag worden gegeven. Motie-Deckers Dat in 1939 het vijfde kabinet-Colijn onmiddellijk na zijn optreden werd heengezonden (motie-Deökere), kan niet worden gebruikt als argument ten gunste van de constitutionele juistheid van de handelwijze van de confessionele fracties nu (mededeling van niet-gedogen). Immers: toenter tijd was samenstelling en programma van het kabinet bekend, een program- ,ma waarin verschillende fracties ver klaarden onvoldoende vertrouwen te hebben. Bovendien werd de motie- Deckers mede gemotiveerd met de overweging dat het vijfde kabinet èr was gekomen voordat andere, betere oplossingen waren beproefd. Een pikant detail uit de geschiedenis van 1939 is ddt Colijn een oordeel over zijn kabinet zelfs op dat moment nog als voorbarig beschouwde, aange zien het zijns inziens toch betrekke lijk onverschillig was welke mensen achter de regeringstafel zaten wan neer de kamer hun voorstellen naar hun innerlijke waarde zou beoorde-, len. Samenvattend: het onmiddellijk na zijn optreden wegzenden van een ka binet is niet in strijd met het staats recht, maar kan onder omstandighe den wel ontstaatkupdig zijn. Het bij voorbaat aankondigen van het voorne men ongezien een nieuw optre dend kabimiet niet te zullen gedogen, ontmoet onder de huidige omstandig heden uit staatsrechtelijk oogpunt ernstige bezwaren. Kamerontbinding Een nader punt van discussie is, of een kabinet waartegen onmiddellijk na het formatiedebat een motie van wantrouwen is aangenomen de kamer mag' doen ontbinden en verkiezingen mag uitschrijven. De stelling wordt verdedigd, dat een pas geformeerd 'kabinet daartoe staats rechtelijk niet bevoegd is omdat met het aannemen van de motie van wan trouwen is komen vast te staan dat de kabinetsformatie niet is voltooid; er is geen voldragen kabinet tot stand ge komen: Ik acht dit standpunt niet houdbaar. Consequent doorgedacht zou dit im pliceren, dat er geen kabinet is ge vormd. Zou dan soms het oude kabi net voort moeten gaan met "het behar tigen van de lopende zaken? Ook aan de parlementaire geschiede nis 'kunnen niet voldoende argumenten wórden ontleend om staande te hou den dat een terstond ma zijn optreden afgewezen kabinet slechts zijn ontslag zou mogen aanbiedeh. Alleen het vijf de kabinet Colijn is direct bij zijn Kabinetsformateur mr. Burger heeft het extra-parlementaire kabinet nog niet op papier staan optreden met een wantrouwensvotum geconfronteerd. Dat daarop geen ka merontbinding is gevolgd, zegt niet voldoende over de constitutionele aan vaardbaarheid van een dergelijke ont- bindiimg. Het sreekt vanzelf dat zoals prof. Duynstee in de Telegraaf van 21 december 1972 schrijft na de verkiezingen een kabinet moet worden gevormd dait de 'kiezersuit spraak honoreert en dat door de ka mermeerderheid wordt geduld. En stellig ligt het voor de hand dat wanneer een nieuw kabinet wordt heengezonden getracht wordt via een nieuwe formatiepoging een kabinet te vormen dat wel zal worden gedoogd: een raadpleging van de kiezers heeft immers recent plaats gevonden en de Kamer mag representatief worden ge acht. Uitzonderlijk het recht zou behoren te ontzeggen gebruik te maken van een in de grondwet verankerd instrument (ka merontbinding) dat onder bepaalde omstandigheden geschikt kan zijn een solutie te bieden voor een anders moeilijk oplosbare constitutionele cri sis. Toegegeven moet worden dat dergelij ke omstandigheden zich zelden of nooit zu'lllen voordoen. Het overgaan tot kamerontbinding in een situatie waarin nog niet gebleken is dat ande re mogelijkheden voor het vormen van een kabinet ten enemale ontbre ken en slechts de bedoeling voorzit een betere uitgangspositie te creëren voor het formeren van een kabinet van dezelfde signatuur als juist door een negatief meerderheidsvotum is ge troffen, moet zonder meer worden bestempeld als misbruik van het ont- bindingsreChk Er kunnen zich echter uitzonderlijke LsgitiïTiati© omstandigheden voordoen die een hernieuwd beroep op de kiezers kun nen rechtvaardigen. Bijvoorbeeld in dien is gebleken, dat geen enkel kabi net zich een gedogende meerderheid in de Kamer zou weten te verwerven, of dat aannemelijk zou zijn dat zich gedurende de lange formatieperiode een voor de formatie relevante ver schuiving in het electoraat zou heb ben voltrokken. Niet valt in te zien op welke grond men dan de Kroon Een merkwaardig standpunt wordt in de terzake gevoerde discussie ingeno men door mr. K. G. de Vries (NRC- Handelsblad, 8 febr. 1973). Hij be toogt dat een kabinet waartegen di rect een motie van wantrouwen wordt aangenomen de kamer moet ontbin den 'als zich daarin partijen ophou den die rich niet gedragen over eenkomstig bij een ieder ten aanzien van hen bestaande verwachtingen'. Dat wil zegge dat indien partijen tegen de verwachting in het kabinet laten vallen de kamer verdient ont bonden te worden en dat indien zulks geschiedt in overeenstemming met de verwachting het kabinet zijn ontslag moet Indienen. In het eerste geval is blijkbaar het bestaan van de kamer, in het tweede geval het kabinet niet gelegitimeerd. Ik kan deze zienswijze niet delen. Waarom zouden de kiezers gedwongen moeten worden opnieuw naar de stembus te gaan, als partijen zich niet overeenkomstig bij ieder levende ver wachtingen gedragep? Zou dat ook dienen te gebeuren als de kiezers weliswaar verwachten dat partijen een kabinet wel zouden gedogen, maar hoopten dat ze dat niet zouden doen? Bovendien: wie maakt uit wel ke verwachtingen bij ieder zijn geves tigd? En principiëler: moeten de staatsrechtelijke normen alleen wor den ontleend aan het verwachtingspa troon van de burgers? Het op deze wijze hanteren van de legitimatietheorie van de Duitse socio loog Luhmann, waarop De Vries zich baseert, sluit niet aan op de staatkun dige praktijk en leidt tot onoplosbare praktische en politieke moeilijkheden. Formateur Het gerucht gaat dat overwogen wordt de Kamer een uitspraak te vragen aangaande het optreden van de forma teur, mr. Burger. Deze uitspraak zou moeten resulteren in een verzoek, impliciet of expliciet, aan het Staats hoofd om de formateur van zijn op dracht te ontheffen. Het volgen van deze weg komt mij u'iit constitutioneel oogpunt afkeurens waardig voor. Weliswaar heeft krach tens artikel 129 grondwet de Kamer de bevoegdheid 'andere voordrachten, dan voorstellen van wet' aan de Ko ning te doert. Steeds, zal echter, voor het al of niet in overeenstemming met een dergelijke voordracht hande len een minister verantwoordelijk kunnen worden gesteld, en de eventu ele invloed van het staatshoofd op de besluitvorming buiten beschouwing kunnen worden gelaten. In dit geval echter zal zowel bij weigering als bij inwilliging van het door de kamer ingediende verzoek de rol van het staatshoofd bij de forma tie onderwerp van politieke discussie kunnen worden, ook al omdat geen minister daarvoor ter verantwoording kam worden geroepen. Een dergelijk dictaat van de kamermeerderheid ver draagt zich niet met de bevoegdheid van het staatshoofd zelfstandig te be slissen over de keuze van een in)- formateur. Op geen enkel wijze wordt door het imitact laten van die bevoegd heid het recht van het parlement ver kor. De kamer is immers zoals hier boven bleek bevoegd het kabinet d>at zich na de formatie presenteert onmiddellijk naar huis te sturen. Bovenstaande kan de indruk vestigen, dat men het in politiek-Den Haag met de regels van het constitutionele spel niet zo naqw neemt wanneer dat minder goed in de eigen partij-politie ke kraam te pas komt. Dat op deze wijze het vertrouwen in de politici en de politiek niet wordt versterkt ligt voor de hand. De vraag moet helaas worden gesteld of .de spelers van het spel zich de gevaren die daaruit voor de parlementaire democratie kunnen voortvloeien voldoende bewust zijn. Mr. P. J. Boukema is hoogleraar in het staatsrecht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en lid van de Eerste Kamer voor de A.R.P. jen door Jan Brokken SCHIEDAM Het kwam tenslot te toch nog tot een klein handge meen; een groepje werkwilligen j H voor het merendeel kantoor personeel stond zich al een half uur kwaad te maken voor de mjiermetisch afgesloten poort van de scheepswerf Gusto in Schie dam. )m precies kwart over acht arriveer- e de directeur. Hij kon zonder moei- e het bedrijf binnenlopen. Vanaf het errein riep hij de stakingsleiders toe. at de directiesecretaris ook binnen- elaten moest worden. De posters aar- elden. ?ij vroegen een vakbondsman m raad. De werkwilligen maakten liksemsnel van dè algemene verwar ing gebruik. Een groep van vijftig nensen bestormde na het commando 'erkwilligen volg' de poort. Er werd tduwd, gestompt, geschopt, maar de 'erkwilligen kwamen er niet in. Veer werd er gepraat, geroepen ge- ehreeuwd. 'Is dit nu democratie?' en ullie terroriseren de boel. Jullie ebben het recht te staken. Wij heb- en het recht aan het werk te gaan', ■én. stakqr riep naar zijn werkwillige roer: 'Moét jij nu zo nodig werken," mdat je op een avondschooltje zit; en sen baantje op het kantoor hebt?' oor de stakers zijn de werkwilligen sarrièremakers' en voor de werkwilli gs zijn de stakers 'terroristen'. ;e werkwilligen raakten door alle iscussies in opperste opwinding. Een alf uur werd de poort opnieuw be-, tormd. De stakingsleiding confereer- e enkele minuten. Een nieuw stand punt werd ingenomen: 'wanneer het klootjesvolk dan zo graag wil werken, laat ze dan hun gang gaan'. En met deze beslissing keerde de rust weer. De ijskoude regen had het me rendeel der. stakers al naar de lange haven, doen vertrekken om te gaan G66n koffie, stempelen. De actieleidens toonden ziph tevreden. 'Het bedrijf .ligt plat'. bonden arriveerden met bossen pa pier. Rond zeven uur kwamen de eerste ploegen aan. 'Kijk niet zo loom uit je ogen, Jan, kom op, aan de slag', werd er gegrapt. 24 uur De kranen van Gusto zullen de ko mende vierentwintig uur niet draaien. De werf is voor de zoveelste maal in de geschiedenis door een arbeidscon flict gesloten. Gusto- heeft voor de Rotterdammers, de Schiedammers en de Vlaardingers de naam 'het bedrijf 'van de linkse rakkers' te zijn. Het bedrijf moest vele wilde stakingen doorstaan, De categorale bonden zijn relatief zeer sterk in het bedrijf ver tegenwoordigd. 'Wanneer er iets loos is iri dé sociale sector, gaat Gusto plat', heet het. Moeilijkheden blijven niet altijd uit. Gusto vorrtit samen met Wilton- Feyenoórd en de Rotterdamse Droog dok voor de vakbonden het vertrek punt- van. bijna iedere actie. Het is dan. ook niet toevallig, dat Gusto (1700 werfcrïemers) en WF (vierduizend werknemers, waarvan drieduizend in staking), de akties in het Waterwegge- bfed/inoesten inluiden. De RDM volgt de komende week. De stakig bij Gusto begon gistermor gen in alle rust Om half zeven werd een 'f .plaatwagen aangesleept om de 'ingang te blokkeren. Vakbondsmensen kwamen stapels stencils afleveren en vertegenwoordigers van de categorale Allengs stelden meer posters zich ach ter de plaatwagen op. Werkwilligen werden teruggestuurd. Ouwe Cor, 'een echte CNV-er, die onmogelijk van het werk kan worden afgehouden, zelfs wanneer hij honderd gulden toekrijgt' vertrekt al mopperend. Een kantine baas krijgt te horen, dat er vandaag geen koffie nodig is. 'Kan ik alvast twee gehaktballen voor maandag be stellen?' Eén directiesecretaresse Van een verslaggever AMSTERDAMqROTTERDAM Het lichaam van de 65-jarige mevrouw K. Prent is ernstig verminkt op ,de spoorbrug in de Placiusstraat in Am- terdam gevonden. De vrouw, die aan aderverkalking leed, werd ruim een dag vermist en moet zijn gaan dwa len. De Rotterdamse politie heeft de 79- jarige mevrouw A. C. Lokhorst-Krijgs man dood op haar bed in haar wo ning aan de Noordsingel in Rotter dam gevonden. Zij moet al een paar weken dood geweest zijn. In de brie venbus lag een stapel brieven en kranten waarvan de oudste dateert van 13 januari. baant zich gemakkelijk een weg door de haag posters: 'Heren, even opzij, toe nou'. Een public relations-chef meldt zich luidkeels aan. De stakers lachen en wijzen op z'n lakschoenen. 'Public relations, hoe spel je dat?' Een vertegenwoordiger van de vak bonden praat met de stakers. 'We zijn nu al zeven jaar met die kwestie van centen en procenten bezig, en we hebben nooit iets kunnen bereiken. Ja. er moest eerst een man als Arie Groenevelt komen om deze zaak aan de orde te stellen'. Over Groenevelt mag geen kwaad woord vallen. 'Arie, dat is onze man'. De centen en de procenten geven aanleiding tot het aanhalen van prak tische voorbeelden. 'Neem nou de ba zen. Die verdienen tweehonderdvijftig gulden en wij tweehonderd. Zij krij gen zeven procent, wij ook. In de loop van de jaren loopt dat verschil aardig op.' Wat denkt een baas daarvan? 'Ik geef ze gelijk, de stakers. Want wat zij over de baas zeggen, zeg ik over de BRUSSEL De 36-jairige. Gerrit de Waele uit Axel en de 21-jarige Daniel Schieman uit Philippine zijn omgeko men toen de auto waarin zij reden op de Boudewijn-snelweg bij M-assenJho- ven op een tractor reed. Een derde inzittende, Henri de Waele, \Verd zwaargewond; een vierde, Emiel Schelfhout uit St. Janstéen, wérd l-ichtgieiwond. door Ber Huising AMSTERDAM Herman van Veen speelt, van donderdagavond af, in Carré. Met van alles. Met kinderspeelgoed, belichtingen, stem mingen en met zijn stem, die fluistert of fors aanzwelt, bast als een beer, hoog falsetto -uithaalt en een sitar nadoet. Hij speelt met malle invallen, een barkruk, niet handen en voeten. Hij speelt best en boeiend viool en terloops nog even op de piano' en het slagwerk. Hij speelt met zijn publiek ook. Dat weet vaak niet of het al uit is, en nooit wat hij dan weer gaat doen. Zelfs pauze en slot zijn niet helemaal zeker en op applaus wordt niet aangedrongen. Herman van-Veen is veelzijdig bezig in zijn eigen sfeer. Die dichterlijk en dwaas, mooi muzikaal, van teder tot hard, kinderlijk, grillig en vreemd is. Niet iedereen zal die aanvoelen en dat voelt Herman weer wel aan. Hij staat zichzelf op een keer, in het duister, verschrikkelijk uit te schel den om de onzin die hij doet. Hij laat een jongetje vragen: 'Pa waarom doet die man zo gek? Omdat hij ervoor betaald wordt, zegt pa. Wie is er dan gek? vraagt het jongetje. Het is ook wel gek dat volwassenen ademloos luisteren naar verhaaltjes, zelfs sprookjes, die nergens heengaan. Of naar een kinderversje als 'In de Haag daar woont' een Graaf, zeg gen ze dan braaf. Het kan eigenlijk niet maar Herman van Veen maakt het. Een beetje dromerig, zweverig, en met een onderkoelde humor. Bij hem staan er in een nummer opeens negen mannen met een gitaar op het toneel. Om.de pauze aan te kondigen zet hij de tv aan. Maar tussen zulke speelse grapjes door moet meer ge daan worden. Deze fantaisiste, zoals hij in Frankrijk zou heten, of excen triek zoals ze dat in het variété aueen neimau van v GOUDA Zomaar een zeventigtal prenten uit eigen bezit in de zaal voor tijdelijke exposities in het Stedelijk Museum 'Het Catharina Gasthuis' te Gouda: veel niet zo bekende, maar toch erg fijne bladen en tegelijkertijd een reden, deze tentoonstelling, om dit kostelijke museum toch eindelijk eens te bezoeken. noemden, is voornamelijk muzikaal en zanger van liedjes. Gevoelige liedjes met wrange ondertoontjes of zotte wendingen soms. Over liefde en verloren liefde uiter aard (een lied van Brei is een van de mooiste) over eenzaamheid van oude mensen, over het lot van kinderen die nog aan de wereld moeten wennen, over de armoe van rijken. Hij zingt van een jongen die aan de drugs wel goed is geflipt, of parodiëert een hol lands brabelende amerikaanse popzan ger. Er zijn al van de plaat bekende liedjes bij. De teksten, vaak nogal zweverig poëtisch, zijn van hemzelf, van R. Chrispijn en Rifka Bruming. De muziek is van Van Veen of Erik van der Wurff. De muziek is belangrijk in dit pro gramma en Van Veen heeft dan ook uitstekende begeleiders: van der Wurff aan het electronische orgel, Harry Sacksioni prachtig op de gitaar, Laurens van Rooyen, vaardig achter de piano (ze spelen ook een solo), Albert Monteyn, bas, Tonnie Koning, slagwerk, en Hans Koppes, eufonium en tuba, want Herman heeft ook een lied waar beslist een tuba bij hoort En bij die stemmingsvolle, moderne, muzikale omlijsting komen dan nog de vele effecten van de vier technici aan de knoppen van het licht en de versterkers. Met elkaar werken ze per fect aan de merkwaardige show, die alleen Herman van Veen zo brengt. (ADVERTENTIE) afdelingschef. Het wordt hoog tijd. dat er een werkelijke nivellering komt'. Wanneer om half acht de fluit het teken dat het werk moet beginnen blaast, gaat er een gejuich op. Een eindje verder kijkt een groepje werk nemers wat bedeesd toe. 'De jongens van de staalwerf', wordt gezegd. Gusto telt een scheeps- en een staal werf. Op de laatste waar boortorens worden gebouwd, is het percentage werkwilligen wat hoger dan in de rest van het bedrijf. Ook een aantal Lim burgers wil aan het werk. 'De bonden hebben ons laten weten dat wij aan het werk moeten. Wij komen uit Geleen. De economische situatie is daar zo slecht dat wij dagelijks hier heen reizen'. Later blijkt de afspraak met- de bonden op een misverstand te berusten. De Limburgers kunnen niet aan het werk. Officieel nemen zij niet aan dé staking deel. Van de bonden krijgen zij. een uitkering. CNV Ook de CNV-ers weten niet goed wat ze moeten doen. Hun bond doet niet mee aan de staking (op een bondsver gadering werd een voorstel hiertoe afgewezen). Ze kunnen het terrein met op. 'Jullie worden gewoon uitbe taald door jullie bond', wordt er ge zegd. Nadat de stekers sfeer geproefd hadden, verdwenen ze weer vlug. De regen en wind maakten het niet langer aangenaam voor de poort te blijven hangen. De posters bij de hoofdpoort en het directiegebouw blij- veh. Voor het kantoor staan twee Span jaarden. Hoe denken zij over de sta king? 'Goed, goed'. Zoiets kan in Spanje moeilijk? 'Kan wel. Maar poli tie komt. Vallen doden. Bloed. Hier niet. Hier fijn'. Bent u georganiseerd? 'Nee'. Dus u wordt niet uitbetaald? 'Geeft niet. geeft ndet. Goed hier. Goed'. Die Amtzeniu6-collectie daar is zeer de moeite waard en de verzameling- Citroèn 'mag er ook wezen. Die prenten nu: veel bladen van kun stenaars, die ooit in Gouda woonden en werkten en daar tijdens hun leven wellicht ook enige naam maakten. Na men waarvan er veel toch wel verge ten worden. Wie hoorde, uiteraard buiten de specialisten om, ooit van Dirk Johannes van Vreumingen, die overigens, volgens 'Scheen' in zijn tijd (1818-'97) toch ook meermalen buiten Gouda, in Amsterdam, Den Haag, en zelfs in Leeuwarden expo seerde? Zou me kunnen voorstellen dat dit drukbezochte tentoonstellingen zijn geweest: alleen die paar hier geëxpo seerde aquarelletjes van deze kunste naar zijn al zonder meer van klasse. Van een dergelijke fijnzinnige aantrek kelijkheid zijn ook de aquarellen van een andere Gouwenaar, Gijsbertus Jo hannes Verspuy, die naast 'gewone' stadsgezichten, de pronk van Stadhuis, Waterpoort of het Lazarus-poortje :(nu gebruikt als ingang voor het museum) soms plotseling met een zeker voor die, tijd (1823-1862) zeer persoonlijke visie komt. Zoals met dat (ADVERTENTIE) 'Gezigt op de St. Jan': vanuit een nauw straatje en een vreemde hoek nam hij de achterzijde van de kerk. eenvoudig, puur sfeer. Er is ook zestiende eeuwse drolligheid: Hendrik Bary graveerde F. van Mie ris' 'Gore Bes jen', een vrouwtje dat een kamerpot leegt via haar venster. Vooral het toegevoegde rijmelarijtje is de moeite waard: 'Hou; gore Bes- jen: hou hebt gij uw Eer verloren: Dat gij uw Vuyligheyt op Eerb're hoofden stort? Of tracht gij door dien Dreck, ons d'ogen uyt te boren; Opdat uw rimp'lend vel niet meer gezien en word?' Verder nog bekende namen: Nicolaes Beghem, dieren; een prachtig sterk portret door Hendrick Goltzius, Hou- braken is er en Van Os, Paulus Potter, nu niet met een stier maar een 'n zeer realistisch getekende, zeer armzalige koe, twee verrukkelijke Ta- veniertjes ook nog. En wat, tenslotte, ook nog opvalt op deze kleine tentoonstelling is de ijdel- heid van de toenmalige predikanten: omkruld met Latijnse teksten telde ik onder deze zeventig prenten niet min der dan zeven domineesportretten. AMSTERDAM Het OILVIE-Markt- onderzoek heeft enkele weken gele den een opinie-peiling gehouden on der een landelijk gespreide groep van 768 Nederlanders vanaf 16 jaar. Een van de vragen luidde: Welke nog levende Nederlandse schrijver bewon dert u het meest?' Wij publiceren hier alle auteurs, die door meer dan 0,5 pet van de onder vraagden genoemd worden. De achter de namen geschreven cijfers geven het percentage aan. Carmiggelt: 8; Jan de Hartog 6.5; Jan Wolkers 6; Van het Reve 5.5; Toon Kortooms 3. De rest heeft 3 tot 0.5. In volgorde zijn dat Bertus Aafjes, Mulisch, Anne d Vries, W. F. Her mans. Jan Mens, Annie M. G. Schmidt, Den Doolaard, Annie Ooster broek, Johan Fabriqius, Godfried Bo- mans, Willie Corsari, A. M. de Jong, Henri Knap, Victor van Vriesland en Piet Prins (Jongeling). Veertig procent van de ondervraagden noemde geen naam. Het komt er dus op neer, dat ongeveer 450 Nederlan ders, onder jeugdigen, aan het onder zoek hebben meegewerkt. Daarenbo ven zijn enkele overleden auteurs in de lijst opgenomen, zodat enige twij fel aan de waarde van het onderzoek gerechtvaardigd is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11