Overstap Boersma wekt woede bij ARP ;uw aSHSgttPL! Veel stakingen verwacht in Waterweggebied I I I I Vixon ioos op ïanoi krant WASAUTOMATEN 499,- Biesheuvel: ook nu zullen wij geen kabinet-Den Uyl gedogen Stakers demonstreren SLAAPKAMERS WANDMEUBELS OMSTELLEN Strand Z.-Vlaanderen door olie verontreinigd Toestand Suriname zeer verscherpt Scherpere controle op prijzen gevraagd In deze krant Leraar redt kind Nieuwe Leidse Courant WOENSDAG 28 FEBRUARI 1973 53ste jaargang no. 25 ristelijk dagblad voor leiden en omgeving nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Alle bekende merken Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" HAARLEMMERSTRAAT 250 •isis op Vietnam-top: LSHINGTON (AP, Reuter, I) Het Witte Huis heeft ord-Vietnam gisteravond be- luldigd van schending van de ireenkomst over de vrijlating t de Amerikaanse krijgsgevan- ïen en de regering in Hanoi geroepen om onmiddellijk ten- nste honderdtwintig gevange- n in vrijheid te stellen. Daar- Dr ontstond het nodige tumult de Vietnam-conferentie in Pa- ons perschef Ronald Ziegler zei eravond. dat de Amerikaanse mi- van buitenlandse zaken, William ers, die momenteel deelneemt de Vietnam-conferentie in Parijs, racht heeft gekregen 'op de meest ente basis' de Noordvietnamese ctionarissen om opheldering te igen over het uitstel in de tweede de van de geplande vrijlating van krijgsgevangenen. »ler voegde daaraan toe, dat de •ring in Hanoi door haar optreden kei vier van de Vietnamese be- ïdsovereenkomst heeft geschonden, rin bepaald wordt, dat de gevange- moeten worden vrijgelaten in een po, 'dat niet langzamer is dan het po van de terugtrekking van de erikaarise en geallieerde troepen.' jler zei, dat de VS reeds meer dan ïelft van de troepen hebben terug- ikken, die zich op het moment de ondertekening van de bestands- enkomst in Zuid-Vietnam be- Benadrukkend, dat hij ge- ik maakte van niet-officiële cijfers, Ziegler, dat Hanoi onmiddellijk derdtwintig Amerikaanse krijgsge- genen in vrijheid zou moeten stel- om het tempo van de troepente- trekking bij te houden. ischudding- Ier zei, dat Rogers van Nixon racht heeft gekregen deze kwestie een zaak van de grootste priori voor de afhandeling van andere [elegenheden te bespreken' met de rdvietnamezen, een opmerking, in conferentiekringen in Parijs de lige opschudding veroorzaakte, de vraag of Rogers ook opdracht ft gekregen om te dreigen met geldingsmaatregelen, als de tweede ep Amerikanen niet spoedig wordt "gelaten, zei Ziegler: 'Ik ben niet de positie om over deze zaak te culeren of voorspellingen te doen.' zei verder, dat de VS niet zullen ogen, dat de vrijlating van de erikanen wordt gekoppeld aan wel- andere aangelegenheid dan ook. Amerikaanse minister Rogers ft gisteravond om een dringend irhoud verzocht met zijn Noord- namese collega Ngoejen Doej ïh om over de kwestie van de gsgevangenen te spreken, zaak van de Amerikaanse krijgsge- genen kwam eerder op de dag op g, toen een Noordvietnamese rdvoerder liet weten, dat geen erikanen meer vrij zullen worden iten tot de VS meer verantwoorde- leid aanvaarden voor de naleving het bestand en de vertegenwoor- irs van Noord-Vietnam en de Viet g een betere behandeling krijgen Zuid-Vietnam. 'ANOEN -AFvünST WS®? ie verder pagina 7. )roog Iverwegend droog met in het Igemeen weinig bewolking maar in de ochtend hier en daar mistbanken. Maxima ongeveer G raden. Eerst weinig later zwak- ;e tot matige wind uit zuidelijke Ichtingen. IORGEN EN OVERMORGEN: onnige perioden, later plaatsc- Ijk regen, temperaturen meest loven normaal. lorgen zon op: 07.27 onder: 18.19 maan op: 05.46 onder: 14.24 i P Tijdens het kort geding van Hoogovens tegen de Industriebonden NVV-NKV werd gisteren door vele stakers gedemonstreerd voor het gebouw van de Haarlemse rechtbank. Zie ook pagina 5. Ook ultimatums in textiel verwacht Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM/DRIEBERGEN Eind vorige week zijn er uitgebrei de stakingen te verwachten in het Waterweggebied. Gisteren hebben hier zeven bedrijven van de vakbonden een ultimatum gekregen, dat vrijdagmiddag om 12 uur afloopt. [wat is 't nu, een schaak- of een hktoernooi? Als de directies dan niet op de wen sen van de vakbeweging zijn inge gaan, zal direct met stakingen worden begonnen. Een aantal bedrijven zal dan voor 24 uur worden plat gelegd. De zeven bedrijven, die gisteren een ultimatum kregen, behoren allemaal tot de Rijn-Schelde-Verolme-groep. Het zijn: Wilton Fijenoord in Schie dam. Verolme Elektra in Maassluis, cn RDM, P. Smit NV, De Waalhaven, Verolme Dok- en Scheepvaartmij en Verolme IJsselmonde, allen te Rotter dam. Er werken daar in totaal onge veer 16.000 man. Van de zeven ultimatums zijn er vier ondertekend door de Industriebonden NW, NKV en CNV. Bij drie kon de CNV-bond weer niet de vereiste meer derheid van 75 procent krijgen. In die gevallen heeft deze bond afzonderlijk een brief verstuurd. Daarin worden voor de cao dezelfde eisen genoemd als in de brieven met een ultimatum. Bij de acties in het Waterweggebied eind deze week zal ook de scheeps werf Gusto in Schiedam (ruim 5000 man) betrokken zijn. Het 'laatste uur' voor dit bedrijf is donderdag 12 uur. De directie heeft gisteren laten weten niet op de eisen van de vakbonden te kunnen ingaan. Voor de motorenfa- briek Thomassen in De Steeg (ruim 900 man) loopt het ultimatum van daag al af. Meer dan honderd bedrijven, ver spreid over het hele land, hebben gisteren last gehad van korte stakin gen, die meestal niet langer dan een uur duurden. Volgens een schatting van de vakbeweging hebben er zo'n 50.000 man aan meegedaan. Vooral in Amsterdam en omgeving en in het Waterweggebied is massaal gestaakt. Alleen vanuit Zeeland en Limburg kwamen geen meldingen van prikac- ties binnen bij het landelijk centrum van de bonden in Driebergen. Ook voor vandaag valt er een golf van prikacties te verwachten. Deze week zullen ook textielbedrijven een ultimatum van de vakbeweging kunnen verwachten. De onderhande laars van de vakbeweging voor de textiel-cao zijn gisteren in Driebergen bijeen gekomen. Het gesprek over deze cao. waaronder 60.000 werkne mers vallen, i6 vastgelopen op de bekende drie eisen, die de vakbonden stellen om te komen tot een betere inkomensverdeling. De uiterste da tum, die de bonden aan de textielin dustrie hadden gesteld, is vorige week al gepasseerd. Nu willen de bonden, net als bij de metaal, de bedrijven afzonderlijk dwingen tot het afsluiten van een cao. De inkomensverschillen zijn in de textiel minder groot dan bij de me taal. Bovendien is deze bedrijfstak nogal zwak. Daarom is de bereidheid tot acties onder de werknemers waar schijnlijk minder groot dan bij de metaal-arbeiders. Volgens de vakbon den zullen er binnen een week toch stakingen op gang komen bij textiel bedrijven. waarschijnlijk het eerst bij twee bedrijven in Veenendaal. (ADVERTENTIE) enz. enz. In elke prijsklasse. Uit voorraad te leveren. Nergens heeft u zo'n keus als in onze ENORME toonzalen. „Meubel en Slaapbankencentrale", Indus triegebouw Goudsesingel 66, Rotterdam, tel. 010-126461. Den Uyl Van onze parlementsredactie DEN HAAG De kansen van formateur Burger lijken te zijn gekeerd, nu de AR-minister van sociale zaken in het kabinet-Biesheuvel, drs. J. Boersma, gisteren totaal onverwacht en tot ontstel tenis van zijn fractie liet weten dat hij 'in beginsel' bereid is, minister van sociale zaken te worden in een kabinet-Den Uyl. Drs. Boersma is hiermee in conflict gekomen met de rest van de AR-fractie in de Tweede Kamer, die een kabinet- Den Uyl op extra-parlementaire basis met een zetelverdeling van tien pro gressieven en zes confessionelen altijd heeft afgewezen. Fractieleider Bies heuvel kondigde gisteravond dan ook aan dat zijn fractie zo een kabinet niet zou gedogen, ook al zou drs. Boersma er deel van uitmaken. Hoe de KVP-fractie na deze verrassende ontwikkeling hierover den! was gis teravond nog onzeker. Deze fractie vergaderde tot laat in de avond. Wel was daarvoor al duidelijk geworden dat veel KVP-ers het streven van de heer Burger naar een extraparlemen tair in plaats van een parlementair rood kabinet een nieuw feit zien dat een opening in de formatiemogelijk heden kan bieden. Het werd daarom gisteravond nog mogelijk geacht dat de beslissing van drs. Boersma een doorbraak zou kunnen betekenen. Drs. Boersma zei dat hij zijn beslissing genomen had opdat naar zijn mening een kabinet het in deze tijd met rela tief grote problemen hij dacht met name aan het conflict in de metaal het erg moeilijk zou krijgen zonder de steun van de maatschappelijke organi saties vooral zonder die van de vak beweging. Een kabinet met de WD, het enige alternatief dat volgens de heer Boersma best als de Partij van de Arbeid buiten de regering blijft zal daar niet op kunen rekenen. Om die zelfde reden hebben de NKV- en CNV- voorzitters Mertens en Lanser gisteren de totstandkoming van een kabinet- Den Uyl opnieuw bepleit. De heer Boersma zei ook: 'hoe je ook over de Partij van de Arbeid denkt, het is veruit de grootste partij geworden. Het is een slechte zaak als bij her nieuwing deze partij buiten de rege ring komt te staan. Als dat gebeurt zal de verhouding tussen de confes sionelen en de progressieven verder verharden.' aldus de minister van sociale zaken. Die kans daarop bestaat overigens ook als een minderheidska binet-Den Uyl, dus zonder de confes sionelen, bij zijn eerste optreden naar huis wordt gestuurd De heer Boersma zei het verstandig te vinden nu niet meer te praten over de eis van gelijkwaardigheid tussen confessionelen en progressieven. De Minister J. Boersma van sociale zaken bracht gistermiddag een be zoek aan kabinetsformateur Burger. De Tweede-Kamer fractie van de ARP is hierna in spoedvergadering bijeen geweest. rende de hele (in-)formatieperiode mijn uiterste best gedaan om een ka binet-Den Uyl een faire kans te geven, maar dit is op de PvdA afgesprongen'. In een televisie-interview heeft de heer Boersma gisteravond gezegd dat het de bedoeling is dat hij in een nieuw te vormen kabinet weer de portefeuille van sociale zaken zal beheren. Standpunt KVP De KVP-fractie toonde zich gisteravond laat bereid met de formateur over een extraparlementaire oplossing te praten, maar dan alleen via de fractie voorzitter mr. F. Andriessen als woord voerder. Daarmee wil de fractie voor komen dat de heer Burger ook uit haar gelederen bij verrassing kandidaat ministers voor het kabinet-Den Uyl re- cruteert. Een complicatie is nu dat de formateur eerder te kennen heeft ge geven niet langer te willen werken 'met de collectiviteit der christende mocratische fractievoorzitters'. Deze werkwijze had hem namelijk 'slechts negatieve resultaten' opgeleverd. De vraag is nu of Burger wel met mr. Andriessen als eenling uit deze collec tiviteit wil opereren. Bovendien was gisteravond nog onzeker of Andriessen meent in zijn eentje met Burger te kunnen overleggen, ook als Biesheu vel en Tilanus daar bezwaar tegen zou den hebben. Van een verslaggever TERNEUZEN Het Zeeuwsvlaamse strand van 't Zwin tot de verhaven bij Breskens is verontreinigd door stookolie. Iedere keer bij hoog water blijft een hoeveelheid achter. De olie is vrijwel over de gehele breedte van het strand te vinden, soms wel over een strook van tachtig meter breed. Waar de olie vandaan komt is niet bekend. Volgens onbevestigde berich ten zou de olie afkomstig zijn van een tien kilometer lange en zeven meter brede strook. Zo'n strook kan afkom stig zijn van een schip, dat zijn afgewerkte olie overboord gooit of de olietanks doorspoelt. De olie heeft inmiddels al enkele dode vogels opge leverd. Ze lagen dinsdagmiddag op het strand bij Cadzand. samenstelling van het extraparlemen taire kabinet die formateur Burger voor ogen staat, nl. tien progressieve ministers en zes confessionelen, lijkt hem 'acceptabel'. Doorslaggevend zou voor hem de sa menstelling en het program van dit kabinet zijn. De zes confessionelen zouden wel zware posten moeten be- De toestand in Paramaribo is na twee doden en een totaal vernietigd belas tingkantoor zeer verscherpt. De rege ring heeft besloten 'zonder enige con sideratie te gaan optreden. De poli tie heeft volledige volmacht om alle haar ten dienste staande middelen te gebruiken. Zie pagina 5 DEN HAAG Het prijscontrole- beleid moet worden uitgebreid en ver scherpt. Daartoe zal de regering meer controleurs dienen aan te trekken en op te leiden. PPR en PvdA dienden gisteren bij het begrotingsdebat van economische zaken een motie in met deze wensen. zetten. Volgens Boersma zou het pret tiger geweest zijn niet op de uitnodi ging van formateur Burger in te gaan. 'Ik zou een hoop gedonder niet heb ben gehad, maar dan was er ook geen opening geweest,' aldus drs. Boersma. Zonder overleg" Boersma heeft zijn beslissing genomen zonder overleg met zijn fractie. Zelfs heeft hij zijn beslissing gistermorgen niet aangekondigd in het overleg van het formatieteam van de AR-fractie, waarvan hij deel uitmaakt. Onder meer hierom zei Biesheuvel gister avond dat hij en zijn hele fractie de stap van Boersma zeer betreurden. Ook mr. W. Aantjes deelt dit stand punt, hoewel hij vorige week samen met Boersma had geweigerd uit te spreken, dat hij een minderheidskabi net-Den Uyl niet zou gedogen. Over het nieuws dat de AR-fractie- leider in de Eerste Kamer. mr. W. F. de Gaay Fortman het met Boersma en Aantjes eens is, ontlokte Biesheuvel de woorden: 'De politiek wordt in de Tweede Kamer bepaald, de Eerste Ka mer is slechts een 'chambre de réflec- tion'. De nieuwste stappen van forma teur Burger beoordeelde hij als een poging het kabinet-Den Uyl 'via de achterdeur' binnen te halen. Mejuf frouw Hannie van Leeuwen, die altijd een dikke politieke vriendin van de heer Boersma is geweest, schaarde zich toch zonder reserve achter de meer derheid van de fractie: 'Ik heb gedu- Binnenland Ministers uit Kamer 5 'Schieten om tc doden' in discussie 9 Buitenland Sadat: diplomatie 7 Kerk 'Israël mag zending niet weren' 2 Sport Kloof KNVB-WCS dieper 13 Economie Unilever vooruit 15 Bockcnetalagc Men schrijd ons Radio en tv Strips, feuilleton Recept Commentaar Dichtbt] en verder Familieberichten ARNHEM Terwijl zijn moeder en grootmoeder radeloos door het park Angerenstein in Arnhem renden dreig de gistermorgen de tweejarige Ilenri Evers in een vijver te verdrinken. De 26-jarige leraar biologie J. A. de Vos, die zijn leslokaal in het park heeft, haalde het kind uit het water en paste tien minuten lang kunstma tige ademhaling toe. Hij slaagde er in het kind te redden. RITA 'O, moest je bontjas drogen? Ik gebruikte hem, omdat hij toch al nat was.' bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1