orl geding Hoogovens ien interessante kluif eoeo Parijse couture is damesachtig, maar de confectie bleef wél leuk Staat wil tbr na 17 jaar nog handhaven gemeentepolitie wist niets an schietopleiding Rapport-Donner beval ontslag Wieberdink aan Hans en Pien in ondertrouw 7/1yOOT/TCWARTET DINSDAG 27 FEBRUARI 1973 BINNEN LAND/'MODE T9/K9 Van een onzer verslaggeefsters. Wie er deze zomer een beetje vlot en leuk wil uitzien, moet zich voor inspiratie niet tot de Franse haute couture wenden, integendeel. Wat de Parijse ontwerpers ditmaal klaargestoomd hebben voor de komende zomer, is eigenlijk met één enkel woord te omschrijven, namelijk: damesachtig. De modellen zijn allemaal keurig (rokken tot op de knie), nogal stijf geplooid (veel plissérokken) en missen ten enenmale iets meisjesachtigs en iets vlots. Het was dan ook de bedoeling van de heren-modemakers dat de vrouwen er weer eens echt vrouwelijk zouden uitzien, zoals zij het uitdrukten. Dat betekent natuurlijk ook. dat de lange broeken sterk uit de collecties zijn teruggedreven. Hier en daar was nog een broekpak of een pantalon te zien tijdens de shows, maar het waren uitzonderingen. Alles jurken en rokken, wat de klok slaat. Voor de vlotte, jeugdige modellen moeten we deze zomer terecht bij de confectie, die minder dan de couture op de damesachtige toer is gegaan. Hier nog wel lange broeken en over het algemeen wat minder stijve modellen. Wat betreft de nieuwe lijnen in de couture: veel meer japonnen dan ooit tevoren (chemisiers en nieuw dc jurken in de nauwe, tube-lijn), veel ensembles (japon met jasje of japon met mantel), weinig pantalons. Ook werden ditmaal weer wat meer kostuums gezien (de traditionele combinaties van rok met jasje), waarbij de jasjes tamelijk kort zijn. Bij de mantels zijn de wijde modellen weer wat minder in gebruik; er zijn nu meer rechte mantels en modellen in 7/8 lengte. Verder zijn er ook veel korte jasjes en blazers. Voor zover er nog lange broeken getoond werden, hadden deze wijde, rechte pijpen. De kleuren voor de nieuwe zomermode, zowel in de confectie- als in de haute couture zijn gelukkig erg vrolijk. Behalve de neutrale tinten, zoals crème, ivoor e.d. zijn er ook veel heldere tinten, als zonnebloem geel, kobalt blauw, emerald, gifgroen, rood, geel. helder-rose. Verder zijn er de verschillende pasteltinten en de traditionele kleuren, als marine, zwart, wit en rood. Een wit wollen Jersey wikkeljurkje met een klokrok en een bloezend lijfje Van Jean Mulr zijn deze twee confectle-Jurken van inarinebauwe wol, met korte wijde mouwen of met lange, blousende mouwen. Beide jurken hebben een diepe V-hals. Een confectlemodel van Sonla Ryklel (Parijs), bestaande uit een midi-witte -wollen rok en een trui van lamswol met opgerolde mouwen. Hat vln kuitlange witte wollen broek (model Sonia Rykiel) ge combinccrd met een wollen trui en vest, beide met gerolde mouwen. :ou vr mdl i onze juridische medewerker IMSTERDAM Vandaag behandelt de president van de Haar- femse rechtbank vermoedelijk de staking bij Hoogovens. Het kort feding is vorige week aangespannen door Hoogovens, die de rechter pil laten uitmaken, dat deze staking een onrechtmatig middel is in pit geschil onder deze omstandigheden. ilangrijke werknemerseis is nivelle- g van de inkomensverschillen. Na- it de onderhandelingen met Hoogo- yj <ns vast waren gelopen is door twee fn de drie industriebonden tot sta- Mkfr:- ng besloten. De derde industriebond n volgens de eigen reglementen et meedoen, omdat er net geen iekwart meerderheid van de leden ir staking stemden. Ook de tussen- orstellen van dc vier commissaris- .n van Hoogovens waren voor de ?_®Irpkers onvoldoende basis om het :rk te hervatten. :eptie s in zij a aan lan bip irden ?nhuii T, dl akingen kunnen verschillen naar rm en inhoud. Algemene stakingen tter l£hten zich niet tegen een bepaald r 80 j drijf, zij hebben veelal een politiek genoeel Solidariteitsstakingen zijn niet gen de eigen werkgever gericht, 'ar vaak tegen bepaalde werkzaam- men den die ten gunste van een derde n ge 'eten worden verricht (bijvoorbeeld ssen van Chileens koper). Wilde ikingen gebeuren buiten de georga- leerde vakbeweging om. Een be- ijfsbezetting is het omgekeerde van staking, waarbij het personeel niet komt dagen, maar kan het werk ngoed lam leggen, zoals ook de nog steeds het Panhonlibco-arrest van de Hoge Raad van 1960 worden aange haald. Hierin werd uitgemaakt dat staking in principe wanprestatie van de indiviuele werknemer jegens de werkgever is. liet uitlokken van wan prestatie, zoals het uitvaardigen van het stakingsparool door de vakbond, was daarmee tot een onrechtmatige daad verklaard. Maar uit 1969 dateert een wetsontwerp 'stakingsrecht', waar in staking in principe als rechtmatig wordt erkend. Maar in het wetsont werp worden zoveel voorwaarden ge steld. waaraan voldaan moet worden voordat een staking rechtmatig is, dat volgens de vakbonden het principieel erkende stakingsrecht een wassen neus is. Merkwaardig nrhist 6 't-sevii, /.udia uuk ue iiin pi f^heidsactie: het pijnlijk nauwkeu- ieidsv' opvo'Sen van de voorschriften. Vern t stakingsrecht is langzamerhand eds minder omstreden. Wel kan Eé van de beperkingen in het wets ontwerp, die ook in het Hoogovens conflict een rol spelen, is bij nader inzien een merkwaardige beperking, juist ook met het oog op het Panhon libco-arrest, dat allerwege ongelukkig werd genoemd. Staking is niet toege staan als deze strijdig is met de normen die gelden in het maatschap pelijk verkeer tussen werkgevers- en werknemersorganisaties. Dat houdt onder andere in, dat waar de stakers naar streven, min of meer door de - In de sten gespt tand lerlanl en, Eén raket ren of nds 00 ki van er nel httien] erem ars (i ljoen a uit ;n in l een onzer verslaggevers ARLEM 'Op het niveau van hoofdcommissaris en commissaris is er geen tel contact geweest bij dc besluitvorming van het kabinet over de terreur- •trijding In Nederland. Leidinggevende politiefunctionarissen hebben op :n enkele manier inspraak hierbij gehad en alles wat ik van deze zaak afweet, >b ik uit publikaties in dagbladen'. Idus de heer A. Molenaar, hoofdcommissaris van politie te Haarlem en tevens "rzitter van het Landelijk contact hoofdcommissarissen en commissarissen gemeentepolitie. Hoofdcommissaris Molenaar gisteravond: 'ik neem aan, de rijkspolitic wel bij de besluitvorming betrokken is, omdat deze de icrpschutters moet leveren, maar wij weten officieel nog van niets. Ik vcr- 'cht overigens wel, dat ook wij spoedig geïnformeerd zullen worden'. inderdag houdt hel Landelijk contact in Arnhem de gebruikelijke kwarlaal- rgadering. Het is de gewoonte, dat daarop ook vertegenwoordigers van het (nisterie van binnenlandse zaken aanwezig zijn en 'ik neem aan', aldus de r Molenaar, 'dat deze vertegenwoordigers ons enig inzicht zullen kunnen 'en in de wijze, waarop nu de besluitvorming lot stand is gekomen, zodat :c zaak alsnog besproken kan worden'. werkgever kan worden vervuld. In het Panhonlibco-arrest hadden vóór de Hoge Raad, zowel de president van de rechtbank als het gerechtshof uitge maakt, dat de staking waar het om ging weigering om schepen te lossen die onder de goedkope vlag voeren van de vier staten, waar de naam van het arrest uit is afgeleid, en waarvan het personeel niet onder een cao werkte van de internationale transportarbeiders federatie geen schade berokkende die in onredelijke verhouding stond met het altruïsti sche doel van de staking. De Hoge Raad maakte toen uit, dat solidari teitsbetuiging met de internationale vakbeweging onvoldoende reden is, om plichten niet na te komen, die gebaseerd zijn op het Nederlandse recht. De geringe 'rek' van dit arrest leidde tot het wetsontwerp, dat overi gens ook krachtens het Europees Soci aal Handvest vereist wordt. Waarom zou alleen de staking om eigen mate rieel gewin toelaatbaar zijn en niet de staking ten gunste van werknemers, die een onrechtvaardige positie heb ben, als die staking repercussies heeft voor degene die (mede) verantwoor delijk is voor die onrechtvaardige po sitie en deze in stand houdt? 'Onvervulbaar' De directie van Hoogovens mikt op het punt van de onvervulbaarheid van de werknemerseisen door de werkge ver. Inkomensnivellering vinden de Hoogovens een politiek-ideologische strijd die niet binnen de poorten van het bedrijf thuishoort. De vakbonden vinden daarentegen dat deze herverde ling van inkomens per bedrijf aan de orde gesteld kan worden in eisen voor de arbeidsovereenkomst. Er zijn in het wetsontwerp, dat reeds vaker leidraad voor presidenten in kort geding is geweest, meer beper kingen: de staking mag niet strijdig zijn met de wet of de cao, de staking moet zorgvuldig worden toegepast en het middel van de staking mag niet onevenredig zijn aan het doel. Aan deze laatste voorwaarde is volgens Hoogovens niet voldaan: tweeduizend stakers, een deel van het totale perso neel, leggen het hele bedrijf stil. De 'schade' voor de vakbeweging is nog geen ton per dag aan uitkeringen uit dc stakingskassen: de schade voor Hoogovens daarentegen 5 miljoen per dag. Opmerkelijk is zo'n verschil natuurlijk niet, dat ligt nu eenmaal in het wezen van de staking als pressiemiddel. Maar ook het verschil in centen tussen Hoogovens en bon den rechtvaardigt volgens Hoogovens de staking niet. In hoeverre dit te isoleren is uit het toale pakket eisen en hoe vervulbaar dit totale pakket is door de werkgever, zijn stukken van dc kluif die de Haarlemse president krijgt voorgeschoteld. Prof. dr. J. Bastiaans, geneesheer-directeur van de Jelgersina-kliniek in Oegstgeest, heeft gistermorgen in Amsterdam de Forestersprijs, bestaande uit een beeldje van een hert en een bedrag van 1500 gul den, in ontvangst genomen. Deze prijs wordt een keer per jaar toe gekend aan mensen die naar het oordeel van de jury op bijzon dere wijze hebben bijgedragen tot leniging of opheffing van maat schappelijke noden. DEN HAAG De Nederlandse staat is van mening dat de 38-jarige M. K., die zeventien jaar geleden ter beschikking van de regering werd gesteld uit een oogpunt van maatschappelijke beveiliging ook verder ter beschikking moet blijven. Aldus mr. E. Korthals Altes gisteren voor het Haagse gerechtshof, waar het appèl diende dat de staat had aangete kend tegen de uitspraak van de Haagse rechtbankpresident in het ge ding dat K. tegen de staat had aange spannen en waarbij bepaald werd dat de terbeschikkingstelling beëindigd moet worden. Het vonnis van de Haagse rechtbank president luidde dat aan de verple ging van K. in het Van Mesdagasiel een einde moest komen en dat op hem geen neurochirurgische ingrepen mogen worden verricht. De Haagse president had overwogen dat de recht bank in Zutphcn in 1957 de tbr- termijn van K. te laat had verlengd. Daarom is de man sindsdien onrecht matig van zijn vrijheid beroofd geweest. Mr. Korthals Altes betoogde namens de staat dat het gewenst is dat de tbr- maatregel gehandhaafd blijft omdat men in geval van een crisis moet kunnen terugvallen op een psychopa- tenasiel. K. verblijft momenteel in de rijkspsychiatrischc inrichting in Eind hoven. De staat, zo zei mr. Korthals Altes, blijft van oordeel, dat de tbr in beginsel ook bevoegdheid geeft tot onvrijwillige behandeling. Wanneer K. dan zo gevaarlijk is dat de staat er een belang bij heeft dat hij gedetineerd blijft, dan dienen de overheid en haar organen fouten te voorkomen en zo op hun belang te letten, zo zei de advocate van K., mevr. mr. J. L. Bakker-Weesing. Zij wees er verder op dat wanneer de fout van een rechtbank niet ontdekt wordt, de erop volgende beschikking misschien wel rechtsgeldig is. maar dat dan een niet bestaande tbr ver lengd wordt. Afzondering van K. in het Van Mes dagasiel was niet volgens de wet. Het was, zo zei zij. wetsverkrachting. Een patiënt moet het recht hebben zijn eigen arts te kiezen. Dat geldt zeker voor de ter beschikking gestelde," die zelden vertrouwen heeft in de ge stichtspsychiater. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Aan het gebrek aan vertrouwen in het operatiebe- leid van prof. Wieberdink, kan niet elke grond worden ontzegd'. Dit is een van de conclusies van het rapport-Donner over het conflict rond de eind 1970 afgetreden hoogleraar hart- en vaatchirurgie van het Academische Ziekenhuis. Het rapport, tot dusver geheim, is in de openbaarheid gebracht door de Nederlandse Hartpatiënten Vereni ging, die meent dat openheid in het belang is van de hartpatiënten. De commissie-Donner, bestaande uit mr. dr. J. Donner. voorzitter, dr. C. L. C. van Nieuwenhuizen en prof. dr. A. Querido, citeert de door haar ingestel de commissie van deskundigen. Deze deskundigen stellen dat prof. Wieber dink niet in de gelegenheid was vol doende 'tactische ervaring' bij de hartchirurgie op te doen. Zij wijzen erop dat een aantal personen is over leden na de operatie, waarvoor geen aanwijsbare oorzaak kon worden vast gesteld. Over de verhouding van prof. Wieber dink tot diens omgeving wordt opge merkt, dat hij 'een uitzonderlijk slechte communicatie' had en 'reacties pleegt te wekken, welke de ontwikke ling van de afdeling ernstig in de weg staan'. De commissie-Donner kwam tot de slotsom dat de oplossing van de moeilijkheden alleen te vinden was in losmaking van de band van prof. Wieberdink met de universiteit. Zijn ontslag kon echter niet worden gegeven op grond van artikel 98 van het Rijksambtenarenreglement: er was namelijk bij voorbeeld geen sprake van 'onbekwaamheid of ongeschikt heid'. Daarom werd uitgeweken naar artikel 99, dat slaat op moeilijk te omschrijven gevallen, waarbij het ont slag eervol moet worden verleend, royaal wordt voorzien in de financiële gevolgen en het ontslag slechts door dc Kroon op voordracht van de minis ter-president kan geschieden. Dit ge beurde en prof. Wieberdink behoudt tot zijn zeventigste jaar zijn laatstge noten salaris. Zoals bekend heeft prof. Wieberdink. naar aanleiding van het in de openbaarheid komen van het HOOGEVEEN Gistermorgen is in het stadhuis van Hoogeveen dc frac tievoorzitter van de VVD in de Twee de Kamer. Hans Wiegel, in onder trouw gegaan met Jacqueline (Pien) Frederiks, die al enige tijd zijn ver loofde is. Het huwelijk zal binnenkort in Hooge veen worden voltrokken. De heer Wie gel wilde nog niet de exacte datum noemen. 'Dat moet nog een verras- sinkje blijven', zei hij. Het is de be doeling dat het echtpaar In Amster dam gaat wonen. Wiegel heeft daar een huis gekocht. rapport-Donner, vorige week ver klaard een her-onderzoek naar het con flict noodzakelijk te vinden. De Nederlandse Hartpatiënten Vereni ging vraagt zich bovendien af of de samenstelling van de commissie-Don ner wel een garantie gaf voor onpar tijdigheid. Dr. C. L. C. van Nieuwen huizen. zelf hoofd van de afdeling hart- en vaatziekten van een 'min of meer concurrerend ziekenhuis' (St. Antonius te Utrecht) maakte immers deel uit van de commissie, aldus de Hartpatiënten Vereniging, die overi gens niet twijfelt aan de integriteit van dr. Van Nieuwenhuizen. Horizontaal: 2. oogziekte, 7. zangstem, 8. houten klepper, 9. bode aan een universiteit, 10. onderricht, 12. tel woord. 13. kweekgras (Z.N.), 15. die rentuin, 17. naaktkieuwige slak, 19 Oriënt Express (afk.), 20. heden, 21 traag, 24. zuivere. 26. alvorens, 27 lied, 29. mens, 30. gemeenteweide, 32 spaans paard. 33. hoog bouwwerk, 34 organische verbinding. Verticaal: 1 nestel, 2 zeepwater. 3. meisjesnaam. 4. roofvogel. 5. moeras vogel. 6. ingedikt vruchtenat, 10. slap pe koffie, 11. flink. 13. vrucht. 14 plaats in Duitsland, 16. Europeaan 18. telwoord (Eng.), 22. plant, 23. proef, 24. interest. 25. dichter, 28. lidwoord, 30. honingdrank, 31. kever- OPLOSSING VAN GISTEREN: 1-2 kapel, 2-3 leningen, 1-4, kabinet. 3- 4 nooit, 3-6 nederig, 4-5 troetel, 5-6 lenig. PIOEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9