Premier Meir in VS voor overleg Irak laat zijn Joden verdwijnen VS niet tegen vreedzame omwenteling in Vietnam Twaalf jaar voor Mahler Heftige tonelen bij begrafenis in Libië Generaal Minh wil erkenning 'derde macht' Moskou verwerpt voorstel van NAVO Toestand van kleine minderheid eind vorig jaar verslechterd trr Nixon liet stafledenj en verslaggevers ook afluisteren f| jr< TROUW/KWARTET DINSDAG 27 FEBRUARI 1973 BUITENLAND T7/flg TEL AVIV, CAIRO, BEIROET, WASHINGTON (Reuter, UPI, AP, AFP) De Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, is in de Verenigde Staten aangekomen voor een bezoek van tien dagen. Zij zal donderdag president Nixon ontmoeten. Vóór haar vertrek verklaarde zij in Tel Aviv niet te ge loven, dat de ramp met het Libische vliegtuig invloed zal hebben op deze ontmoeting. De 74-jarige mevrouw Meir, die er mat uitzag, zei zeer vermoeid te zijn door de gebeurtenissen, die volgden op het neerschieten van de Libische Boeing-727 door Israëlische straalja gers. Op andere vragen wilde zij geen antwoord geven: 'Ik zal u alles vertel len wanneer ik terugkom', verklaarde zij. Velen in Israël geloven dat de politie ke toekomst van de premier zal afhan gen van het resultaat van de bespre kingen in Amerika. Zij is van plan, dit jaar af te treden en plaats te maken voor een jongere premier. In de regerende Arbeiderspartij hoopt men, dat mevrouw Meir uit Amerika zal terugkeren in de overtuiging, dat zij het roer nog niet uit handen kan geven. Op die manier zou een onver kwikkelijke strijd om de opvolging worden uitgesteld. Basis In Washington verklaarde de Ameri kaanse onderminister van buitenland se zaken Joseph Sisco, dat president Nixon 'de sfeer heeft gecreëerd en de basis heeft gelegd, die uitgangspunten kunnen zijn voor vorderingen op de weg naar vrede in het Midden-Oosten'. Sisco, een Midden-Oosten-deskundige bij uitstek, meent dat het drama met SAIGON (AFP, Reuter, UPI) In een open brief aan de interna tionale Vietnamconferentie in Pa rijs heeft de Zuidvietnamese ge neraal Doeong Van Minh ('Grote Minh') gisteren verklaard, dat 'erkenning van het bestaan van een derde politieke eenheid, tus sen de twee tegen over elkaar staande partijen, een van de grondslagen van de nationale ver zoening is, zoals vastgesteld in art. 12 van de akkoorden'. Met deze open brief verbreekt gene raal Minh, leider van de staatsgreep tegen het regime van Ngo Dinh Diem in 1963, zijn langdurig politiek zwij gen. In zijn brief schrijft hij, dat do derde politieke groepering, de in het Vietnam-akkoord genoemde neutralen, altijd al heeft bestaan en de meerder heid van de Zuidvietnamese bevolking omvat 'Erkenning van deze groepering als belangrijke politieke macht is de sleu tel tot de vrede, want door de meer derheid van de bevolking de rol van de onmisbare verzoener te geven, wordt de verzoening in Zuid-Vietnam mogelijk', aldus Minh. Deze erken ning, zo schrijft hij, dient gepaard te gaan met het eerbiedigen van alle democratische vrijheden op het gehe le grondgebied van Zuid-Vietnam. 'De conferentie die tot opdracht heeft het recht op zelfbeschikking van Zuid- Vietnam te garanderen, moet eerbie diging van de democratische vrijhe den eisen. Anders zou zelfbeschikking slechts een holle frase zijn. Met name moeten alle mensen, die om politieke redenen gevangen zitten onmiddellijk worden vrijgelaten', aldus de open brief van Doeong Van Minh. De Zuidvietnamese delegatie bij de militair ecommissie van vier partijen heeft Noord-Vietnam en de Viet Cong ervan beschuldigd het bestandsak koord te hebben geschonden door het installeren van lanceerinstallaties voor SAM-2-raketten ten zuiden van de gedemilitarihcerde zone in het ge bied van Khe Sanh. De delegatie vraagt de internationale controlecom missie onmiddellijk een onderzoek in te stellen naar deze 'flagrante schen ding" van het akkoord van Parijs. BRUSSEL (AP) Een woordvoerder van de NAVO heeft gisteren in Brus sel bekendgemaakt, dat de Sowjet- Unie het jongste NAVO-compromis- voorstel heeft verworpen, dat ten doel had de voorbereidende besprekingen over de troepenvermindering in Cen- traal-Europa in Wenen weer op gang te brengen. De Noordatlantische Raad heeft gisteren op een vergadering in Brussel de nu ontstane situatie be sproken, zo zei de woordvoerder. Het was de eerste vergadering, die werd bijgewoond door Donald Rumsfeld, de nieuwe Amerikaanse afgevaardigde en het hoofd van de Amerikaanse delega tie bij de NAVO. Rumsfeld nam ac tief aan de besprekingen deel, zo werd van functionarissen vernomen. Van goed ingelichte zijde werd verno men, dat het westerse voorstel de negentien in Wenen vertegenwoordig de landen in staat zou hebben gesteld hun tweede plenaire vergadering te beginnen door tijdelijk voorbij te gaan aan de kwestie van de status van Hongarije. De Sowjet-Unie heeft, zo werd verno men, geen tegenvoorstel gedaan. De eerste zitting werd op 31 januari in de Oostenrijkse hoofdstad gehouden. Een tweede zitting is tot dusverre onmogelijk gebleken, omdat de ooste lijke en westerse landen het niet eens kunnen worden over welke landen aan het overleg mogen deelnemen, 'kort geding hoogovens th het Libische lijntoestel het streven naar vrede niet lijkt te hebben onder graven. Hij gelooft dat de deuren van de diplomatie open blijven, omdat zowel de Sowjet-Unie als de Verenig de Staten inzien, dat vrede in het Midden-Oosten in het algemeen be lang is. De Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, nodigde gisteren in het parlement in Jeruzalem alle betrok ken landen (ook Libië) uit, verte genwoordigers naar Israël te sturen om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waaronder het Li bische vliegtuig vorige week werd neergehaald. Hij bood Egypte op nieuw aan, met Israël een speciaal verbindingssysteem (een zgn. hot li ne) te gaan inrichten 'zelfs nog voor dat de vrede komt'. Deze verbinding kan worden gebruikt ter vermijding van gevaarlijke misver standen. Op een eerdere suggestie van Dajan had Cairo afwijzend gerea geerd. 'Vanzelfsprekend zijn vrede en het aangaan van formele betrekkingen de beste oplossing. Maar ook bij afwe zigheid van vrede moet er niets zijn dat ons dierbaarder is dan het beveili gen van mensenlevens. Wij moeten alles doen om dit mogelijk te maken', aldus Dajan. Een Egyptische woordvoerder heeft Israëls bereidheid de nabestaanden van de slachtoffers van de ramp met het Libische vliegtuig te compenseren 'een mislukte poging om een bloedige misdaad aan het oog te onttrekken' genoemd. Israël deed zijn aanbod zon dag met de nadrukkelijke mededeling, dat dit ex-gratia, zonder verplichting daartoe, gebeurde. Uit Beiroet wordt gemeld, dat de Libische leider Ghaddaffi van plan zou zijn, zijn land uit de federatie met Egypte en Syrië terug te trekken. In plaats daarvan zou hij een unie willen vormen tussen Libië, Algerije en eventueel Tunesië. De kolonel zou zeer verbolgen zijn over het volkomen ontbreken van steun van de Egypti sche luchtmacht aan het aangevallen Libanese toestel. Het blad l'Oriënt-Le Jour dat hier gewag van maakt, be weert dat een kwartier is verlopen tussen het ogenblik, dat de piloot van dit toestel verklaarde dat zijn Boeing 727 door MIG-s was omringd en het moment, dat het Libische toestel werd neergeschotn. Tijdens de begrafenis van de Libische slachtoffers van de ramp werd in de straten van Bengazi om wraak geroe pen. De rouwstoet met de op militaire voertuigen geplaatste lijkkisten, be dekt met de nationale vlag, trok van een moskee in het centrum van de stad naar de begraafplaats. Rouwende mensen droegen borden met teksten als 'De zielen van de martelaren in Sinai zullen alleen door wraak rust vinden' en 'Oog om oog, tand om tand' en 'Het bloed van onze martela ren roept om wraak'. Het geroep om wraak werd ingezet door een jongeman waarschijnlijk een familielid van een der slachtof fers die kort nadat begonnen was met het zeggen van verzen uit de Koran, naar voren sprong en op het snelde. Militairen en politie vingen de staatshoofd, kolonel Ghaddaffi, toe jongeman op, maar de menigte nam met de kreet 'Wraak, wraak, Ghaddaf fi wreek onze materlaren' zijn roep over. De plechtigheid werd onderbro ken en politiemannen moesten met de wapenstok de woedende menigte te rugdringen. Waarschuwing Intussen heeft Israël Libië gewaar schuwd, geen aanvallen te doen op Israëlische verkeersvliegtuigen als vergelding voor het neerschieten van de Libische Boeing. Naar aanleiding van de bezorgdheid van buitenlandse piloten om op Israël te vliegen werd gezegd, dat deze vrees niet gerecht vaardigd is. De Palestijnse verzetsbe weging zou hebben besloten de aan slagen op Israëlische vestigingen in de gehele wereld op te voeren om het neerschieten van de Boeing te wre ken. In de Westduitse staat Beieren zouden al acht leden van de Zwarte September-beweging zijn aangekomen. De Franse luchtvaartmaatschappij Air France heeft gisteren ten stelligste tegengesproken, als zou de gezagvoer der van de neergeschoten Boeing (een Fransman) geen geldig vliegbrevet hebben gehad voor straalvliegtuigen. Men toonde het originele brevet van de omgekomen vlieger, waaruit bleek dat hij sinds 11 november 1971 met deze toestellen mocht vliegen. De ge zagvoerder zou twee brevetten bij zich hebben gehad. In een daarvan zou niet vermeld zijn dat hij in straal vliegtuigen als gezagvoerder mocht optreden. Dit is in Israëlische handen. Horst Mahler met zijn verdedigers, Otto Schily (rechts) en Hans-Christan Ströbele (links). BERLIJN (DPA, Reuter, AP, UPI) Als eerste prominent lid van de anarchistische vereniging, die later de naam Baader-Meinhof-groep kreeg, is gisteren de 37-jarige Ber- lijnse advocaat Horst Mahler door een rechtbank in West-Berlijn con form de eis tot twaalf jaar gevange nisstraf veroordeeld. Mahler werd schuldig bevonden op de aanklacht, als leider van de RAF (Rote Armee Fraktion), waartoe ook de journaliste Ulrike Meinhof be hoorde, aan bankovervallen in West- Berlijn te hebben deelgenomen. De rechtbank heeft als bewezen aange nomen, dat Mahler één van de op richters van de groep is geweest. De advocaat, die in oktober 1970 werd gearresteerd, krijgt aftrek van voorarrest. Zijn verdedigers zullen bij het Westduitse Hooggerechtshof beroep aantekenen. In de volle rechtszaal werd gefloten en boe geroepen toen het vonnis werd voorgelezen. De politie moest demonstranten uit de zaal verwijde ren. Kern van het proces dat wat publiciteit aangaat overtroffen zal worden door de processen tegen Ul rike Meinhof en Andreas Baader, was de strijd tussen de openbare aanklager en de verdediging over de vraag, of Mahler moest worden be schouwd als een gewone misdadiger of als een door zijn politieke over tuiging gedrevene. Mahler zelf heeft tijdens zijn proces gepoogd ,het hem ten laste gelegde te karakterisen als 'anti-kapitalisti sche ideologie'. NEW YORK (UPI, Reuter) De Verenigde Staten zullen zich niet verzetten tegen een vreedzame en democratische machtsovername door de communisten in Vietnam. Dit heeft de Amerikaanse presi dentiële adviseur Henry Kissinger verklaard in een tv-interview. 'Als de prestatie van de een of de ander (Noord-Vietnam of Zuid-Viet nam) zo duidelijk beter is dan de van de ander dat er een morele superiori teit Wordt verkregen, is dat geen zorg voor Amerika', zo zei Kissinger. 'Noord-Vietnam zal nooit de wens op geven de macht in Zuid-Vietnam over te nemen. De huidige generatie van Noordvietnamese leiders heeft haar hele leven gewijd aan het maken van revoluties. Maar dat is het probleem niet. Het belangrijkste is de vraag of zij Vietnam met geweld willen vereni gen of dat zij bereid zijn zich neer te leggen bij een proces van evolutie'. De toekomstige Amerikaanse hulp aan Noord-Vietnam noemde Kissinger een onderdeel van een proces om de oor log in Vietnam en Indo-China te ver anderen in een 'vreedzame revolutie'. Het economische hulpprogramma, dat zoveel aandacht heeft gekregen van onze dagbladen, wer.d pas op de derde dag van mijn bezoek aan Hanoi ter sprake gebracht. Het grootste gedeelte van de eerste dag werd besteed aan- krijgsgevangenen en de vermisten'. Hij heeft gevraagd om een gedetailleerde informatie over de 1300 Amerikanen die nog steeds als vermist geboek staafd staan. Kissinger zei niet te geloven dat Hanoi gevangenen voor Amerika verbergt. Kissinger weigerde een direct ant woord te geven op de speculatie dat hij zich verzet zou hebben tegen de massale bombardementen, die Ameri ka in december uitvoerde op Hanoi en Haiphong en dat hierdoor zijn betrekkingen met president Nixon be koeld zouden zijn. De adviseur zei dat hij nooit publiekelijk bekend maakt, wat hij de president aanbeveelt, 'maar u kunt aannemen dat als ik niet een belangrijke politiek besluit kan steu nen ik ontslag zal nemen'. Kissinger zei dat zijn voorspelling dat Van een medewerker In de Arabische wereld hebben altijd Joodse gemeenschappen bestaan. De omstandigheden, waaronder zij leefden, verschil den van land tot land, van tijd tot tijd. Soms werden ze als tweede rangs burgers aan ver nederende bepalingen blootge steld of bloedig vervolgd. Maar vaak ook waren zij gerespec teerde burgers, die hoog op de maatschappelijke ladder konden klimmen en een groot aandeel konden hebben in de versprei ding van wetenschap en cul tuur. De stichting van de staat Israël veranderde de positie van de Joden in de Arabische wereld. Werden zij voordien gezien als de aanhangers van een meer of minder getolereer de en beschermde godsdienstige minderheid, daarna werden zij in de allereerste plaats beschouwd als de verwanten, vrienden en helpers van de gehate zionisten, die de Palestijn se Arabieren van hun land hadden verdreven. Vanaf 1948 vertrokken dan ook honderdduizenden Joden uit de Arabische landen naar Israël. De Joden uit de Arabische landen moesten vertrekken, omdat er voor hen daar als Joden geen plaats meer was. Dit was geen specifieke Arabi sche fout: binnen het steeds feller wordende nationalisme van zowel Joden als Arabieren bleken minder heidsgroeperingen steeds minder te passen. Van die Joden uit de Arabische landen, die emigreerden, ging het overgrote deel naar Israël. Slechts een minderheid van hen liet zich echter leiden door de zionistische idealen van de Europese Joden. Sommigen emigreerden, omdat zij inzagen dat ze op politiek, ideolo gisch, economisch en cultureel ge bied geen enkele toekomst hadden in hun geboorteland, vanwege het groeiende nationalisme daar. Ande ren werden tot vertrek aangezet door de ondergronds werkende zio nistische beweging, die in een aan tal gevallen niet van provocaties afzag om de Joden ertoe te bewegen hun geboorteland voor het nieuwe vaderland te verwisselen. Weer an deren gingen naar Israël, omdat zij in dat land de profetische vervulling zagen van hun religieuze verlangens. En een zeer grote groep mensen vluchtte in panische angst, nadat hun omgeving steeds duidelijker te kennen had gegeven, dat zij onge wenst waren en dus moesten ver dwijnen. Minderheid Maar hoe velen ook vertrokken, een minderheid bleef achter, wilde niet weggaan. Deze mensen voelden zich thuis in het land, waar zij en hun voorouders sinds ontelbare genera ties hadden gewoond. Ze waren ge woon te bang om weg te gaan, een volstrekt onzekere toekomst tege moet. Of ze dachten dat de huidige problemen wel overwonnen zouden worden en er weer een zekere ont spanning zou komen in de betrek kingen met de meerderheid van de bevolking, zodra er vrede met Israël gesloten zou worden. Maar wat hun beweegredenen om te blijven ook waren, deze mensen wa ren in ieder geval geen zionisten. Ze wilden volledige burgers van het land zijn. dat zij als hun eigen land beschouwden, ook al beleden ze een andere godsdienst dan de meerder heid van de bevolking. Hun wortels met hun omgeving beletten hen weg te gaan. ondanks hun steeds ver slechterende situatie. Nadat de staat Israël enige jaren had bestaan, werd het voor de over gebleven Joden in de Arabische lan den steeds moeilijker om te vertrek ken, omdat de Arabische regeringen er niets voor voelden hun aartsvij and Israël door middel van immigra tie uit hun eigen landen nog eens te versterken. Maar iedere keer, als het tot spanningen kwam tussen Israël en zijn Arabische buren, liepen de overgebleven Joden in de Arabische landen het gevaar als 'vijfde kolon- ne' aangemerkt en als zodanig uitge roeid te worden. Na de juni-oorlog van 1967 werd de situatie voor de Joden kritiek, met name in Egypte, Libië, Syrië en Irak. In Libanon en Tunesië hebben de regeringen zich altijd tot het uiterste ingespannen om de Joodse minderheid te beschermen. In Ma rokko werden de Joden nu eens wel, dan weer niet door de overheid beschermd, afhankelijk van de rege ring die aan de macht was. In Egypte, één van de modernste en meest verlichte Arabische landen, werden de Joodse mannen na de juni-oorlog voor het grootste deel in gevangenissen en onder ellendige omstandigheden opgesloten. Maar na enkele jaren kon onder de zachte druk van de internationale opinie en met name van Frankrijk, Spanje en Italië de gehele Joodse groep naar het buitenland vertrekken. Begin 1969: Opgehangen Joden worden tentoongesteld op het grootste plein van Bagdad. Sinds 1970 zijn er praktisch geen Joden meer in Egypte. In Syrië en Irak daarentegen, de twee felst Arabisch-nationalistische landen, werden de Joden niet alleen gearresteerd, maar ook onder specia le, zeer vernederende 'jodenbepalin- gen' gesteld. In 1969 werd in Irak een hoogte punt bereikt in de anti-Joodse cam pagne, toen het chronisch instabiele Ba'ath-bewind na een aantal show processen dertien Joden in het openbaar liet ophangen en van die manifestatie een groots opgezet volksfeest maakte. Niets wees erop dat de gehangenen zich schuldig hadden gemaakt aan het hun ten laste gelegde: spionage voor en hulp aan het zionisme en imperialisme. Omkeer De anti-Joodse maatregelen in Irak leidden tot druk op de regering in Bagdad door internationale organisa ties en bevriende regeringen. Die pressie leidde tot verbazing van ve len inderdaad tot positieve resulta ten. Vele Joden, die zonder vorm van proces in de gevangenis zaten, werden op vrije voeten gesteld. De 'jodenbepalingen', waarvan het be staan eerst ontkend werd, werden nadien officieel ingetrokken. Een paar duizend Joden mochten na eni ge tijd zelfs naar het buitenland emigreren. Die emigratie geschiedde via niet-officiële wegen, maar met oogluikende toestemming van de re gering. Er werd nimmer ruchtbaar heid aan gegeven om de autoriteiten in Bagdad niet in verlegenheid te brengen. En aangezien de emigran ten, zoals gezegd, bepaald geen zio nisten waren, vertrokken ze ook niet naar Israël, waarvoor de Iraakse au toriteiten zo bezorgd geweest waren. Bovendien moesten ze al hun bezit tingen achterlaten, wat extra-voorde lig was. De Joodse bevolking van Irak telt heden ten dage niet meer dan 500 zielen. Sinds eind vorig jaar verslechterde de situatie van de overgebleven Jo den in Irak oppenc weer dramatisch. Volgens westerse waarnemers ont brandde toen nl. een strijd om de macht binnen het Ba'ath-bewind, waarbij één van de strijdpunten de verhouding was tussen Arabieren en Koerden. De toegenomen spanning tussen deze beide bevolkingsgroepen leidde door druk van de Sowjet- Unie nog net niet tot een her nieuwd uitbreken van de bloedige burgeroorlog, maar wel tot een nieuwe golf van sluipmoorden, wil lekeurige arrestaties en verdwijnin gen en martelingen. Opnieuw wer den Joden opgepakt, maar ditmaal werd aan die arrestaties geen rucht baarheid gegeven. Volgens de Joodse gemeenschap in Bagdad zijn er de afgelopen maan den elf Joden in de beruchte gevan genis Kasr al-Nihaya in het geheim ter dood gebracht. Zij werden 's nachts door de politie meegeno men. Twee van hen waren getrouwd en hadden gezinnen. De eigendom men van de anderen werden door een speciale overheidsinstantie in beslag genomen, verbeurd verklaard en verkocht. Aan de deur van hun leegstaande woningen zouden bord jes zijn geplaatst met de mededeling 'Ontsnapt'. En aangezien zij volgens de autoriteiten illegaal uit het land zijn vertrokken, weet men van ho gerhand officieel ook niets over hun lot. Toen het hoofd van de Joodse ge meenschap, Meir Basri, de moed op bracht om bij de minister van bin nenlandse zaken naar het lot van de verdwenen mannen te informeren, kreeg hij slechts ontwijkende ant woorden. Zijn tweede verzoek om een gesprek met de minister werd afgewezen. Hij zond daarop een tele gram naar president al-Bakr- met de vraag wat de Joden hadden gedaan, dat een dergelijke behandeling rechtvaardigde. En hij verzocht de president de Joden tenminste toe te staan het land te verlaten om met langer aan de middeleeuwse vervol gingen blootgesteld te worden. Ook uit het buitenland werd weer druk op de Iraakse regering uitgeoe fend om de Joden met rust te laten of in ieder geval hen te laten ver trekken. Van hogerhand reageerde men daarop met de mededeling, dat de Joden in Irak volledige en gelij ke rechten hebben, dezelfde rechten als ieder ander burger van Irak. en dat zij zoals iedereen het recht heb ben om het land te verlaten. Maar over de gevangenen werd met geen woord gerept. Syrië In Syrië, van oudsher bakermat van het Arabische nationalisme, is de situatie van de Joden nauwelijks beter. Er leven in Syrië nog tussen de 4500 en vijfduizend Joden. 3500 in Damascus, ('uizend in Aleppo en 300 in Kamisjali. Vorige week kwa men een jonge man en een vrouw in Nederland om getuigenis af te leggen over de tragische omstandig heden, waaronder hun lotgenoten in Syrië moeten leven. Een paar maan den geleden slaagden zij erin Syrië te ontvluchten. Hun verhaal zullen wij morgen publiceren. NEW YORK (Reuter) Volgens h<J Amerikaanse weekblad Time heeft hel Witte Huis drie jaar geleden de FBI (Federale Inlichtingendienst) opdracln gegeven de telefoons af te tappen val verscheidene functionarissen van dj regering Nixon cn van verslaggever! De afluisterpraktijk begon toen de in middels overleden Edgar Hoover nol hoofd van de FBI was. Hoover ha] aanvankelijk bezwaren gemaakt tegej de opdracht van het Witte Huis. hodé |j vei pP 'vrede op handen' is, die 'tien weken te vroeg kwam, niet zo'n slechte gok was geweest als men de lengte van de oorlog in aanmerking neemt 10 jaar). Op dat moment was er nog geen overeenstemming over een bestand, omdat Saigon nog niet rijp voor een akkoord was, Hanoi een offensief van plan was en Amerika wilde dat de internationale controle-commissie ge reed was om deel te nemen aan de vredespogingen (Militaire waarnemers hebben steeds betwijfeld of Hanoi een nieuw offensief wilde lanceren). Het intervieuw met Kssimger was vrijdag opgenomen en werd zondaga vond (Amerikaanse tijd) uitgezonden De adviseur vertelde ook het een en ander hoe hij samenwerkt met de president. 'Wat de president doet is, dat hij voor zich zelf op een geel vel papier vijf of zes belangrijke onder werpen opschrijft, en de voor en nadelen van ieder onderwerp. Dan roept hij mij. We nemen ze door en als ik ideeën heb laat ik het \yeten. Maar hij spreekt veel meer in algeme ne termen over waar we heen willen. Zodoende weer ik precies wat hij in gedachten heeft'. Ingerekend BOELAWAYO (Reuter) De Rhodi sische spoorwegen hebben alle keer van en naar Zambia stopgezd It totdat de Rhodesische treinbestuur jp der. die eerder op de dag door Zambi aanse troepen op de grensbrug Victij ria Falls gevangen genomen werd, 3 vrijgelaten. De bestuurder, de 44-j, ge John Smith, werd onder bedn ging met vuurwapens gegrepen, toi hij midden op de grensbrug een oi derzoek instelde naar panne aan luchtremmen van de trein, die hij a; het rangeren was. Pachman voorspelt WENEN (AP) De Tsjechoslowaï se schaakgrootmeester Ludek Pai man, die in West-Duitsland in ballii schap leeft, heeft voorspeld dat Tsjj choslowaakse intellectuelen en tegi standers van het huidige bewind Praag in de nabije toekomst wellic$^j zullen proberen de idealen van 'Praagse lente' van 1968 te verwezi lijken. Pachman, die een bezoek a; Wenen bracht om de oprichting vL het 'CSSR solidariteitscomité' bij Jjtp wonen, zei dat de voorwaarden gi schapen moeten worden door een ii-r" ternationale politiek van ontspanning Als voorbeeld noemde hij de Euro»|| se conferentie over veiligheid en si-I menwerking in Helsinki. Militaire 'ingreep' PARIJS (Reuter) Militairen hej ben op alle Franse vliegvelden werk overgenomen van de stakend verkeersleiders. Zowel Franse als bu-r tenlandse piloten hebben echter latöl weten dat zij geen Franse luchthavetfj zullen aandoen zolang de verkeersléf ding in militaire handen is. De vaj keersleiders zijn in staking gegatj omdat zij hogere salarissen wensen i het recht om het werk neer te leggei Kosygin-Stockholm STOCKHOLM (AP) De premij van de Sowjet Unie Alexei Kosyj' zal begin april een officieel bezi aan Zweden brengen, zo heeft Zweedse ministerie van buitenlam zaken bekend gemaakt. Het bezoek is in antwoord op dat v premier Olof Palme aan Moskou v juni 1970. Tsjoe: We worden oud TOKIO (AP) De Chinese premlker Tsjoe En-lai heeft op een receptie !rk Peking gezegd dat de leiders in king oud worden en dat zij 1 akir functies dienen over te dragen aan "n jongere generatie. Partijvoorzitter hte Tse-toeng, die op 26 december 80 j «f'J wordt, werd niet door Tsjoe genoe el die volgens de verslaggevers zei: F" zelf ben nu 75 jaar oud en ben al jaar lang premier. Wij oude men den zouden onze functies moeten ge ,e^ aan de jongere mensen'. seer ijfst sta ko Italië staakt MILAAN (AP) Vandaag gaan bi ;ng( zeven miljoen Italiaanse indust arbeiders vier uur staken om hun ei tot hervormingen in hun arbeidsvi waarden kracht bij te zetten. Vernet s delijk zal hun voorbeeld worden volgd door personeel van ziekenhui elektriciteitsbedrijven, de PTT, di kerijen en door ambtenaren. pthe op ieds Raketten aangespoeld' SAINT BRIEUC (Reuter) InJTO afgelopen weekeinde zijn op de F Cl tonse kust ongeveer 20 kisten j raketten en explosieven aangespotn e( die nog in uitstekende toestand f keren. De kisten droegen Nederlani^R Franse en Engelse opschriften, er stonden geen adressen op. Eén Istrij de mogelijkheden is dat de rake£n c en explosieven bestemd waren vL jk Noord-Ierland. lp lor/.it P R< It do RAVENNA (Reuter) Sinds ipcrp zijn in Italië ongeveer 25.000 ki»cht werken gestolen. In de nacht van I dag op zaterdag zijn er weer nefn™ci tien bijgekomen. Het zijn achltienFg.a(' nelen en een doek van merendf°,st< 14e- en 15e-eeuwse kunstenaars (grr menlijke waarde bijna 2,5 miljoen ren den), die ontvreemd werden uit rc za museum voor schone kunsten in venna. Italiaanse kunstroof

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8