BERTUS AAFJES EN DE CEEST VAN RECHTER OOKA otie over elf miljoen Jfnoeilijk voor minister gulden Engels (Commentaar Gaullisten Mantrouwen 'Ik ben niet meer de man die alleen in poëzie dacht' Ad Rem gRApt om bARend gezond naam ulster T4f ROUW/KWARTET DINSDAG 27 FEBRUARI 1973 BINNENLAND T5/K7 Groe )c Franse premier, Pierre Mcssmer, ziji |Ceft jn een stembusrede ook de <EG-partncrs schrik trachten aan te over de gevolgen van een cven- s lam uele linkse overwinning bij de komen- onag e parlementsverkiezingen. Zo'n ovcr- onne "nnin8 zou volgens hem 'het einde af t an de opbouw van Europa' bctckc- luwig en. Immers: het regeringsprogramma er °P an links omvat annexatie van alle in he xonomische activiteiten door de -fan t er die ien h iten) niet 1 lend o-PT' tëat> zo redeneerde hij, en dat zou ninge nverenigbaar zijn met de beginselen ien t an de Euromarkt, die o.a. gebaseerd oeicn i op het vrije verkeer van mensen en isietj ver d «deren. latuurlijk is die nationalisatie een n Fer chrikbeeld voor een heleboel Fran- ren maar het Verdrag van Rome, dat de, en grondslag ligt aan de Europese jcmecnschap, verbiedt het echt niet. tegeIet bemoeit zich daar in het geheel jct mee hC[ vrijc verkeer van goedc- personen waar het in dit erdrag over gaat, betreft het verkeer issen de aangesloten landen: regerin- fcn mogen export en import van ocderen en onderling reisverkeer niet erhindcren. Als deze regel betrekking |d op de eigendom van de produktie- liddelen in de aangesloten landen, ras de EEG waarschijnlijk helemaal iet van de grond gekomen. Hoeveel latsbelangcn waren er om te begin- al niet betrokken bij de totstand- iming van de Kolen- en Staalge- |eenschap? Messmer moet wel in ite nood zijn als hij zelfs de Euro- ie gemeenschap te hulp roept tegen jn politieke tegenstanders. )c internationale golf van kritiek op et Israëlische optreden tegen een ibisch verkeersvliegtuig blijkt bij de iraëlischc regering weinig twijfel te ebben gewekt aan de juistheid van aar standpunt, dat de Boeing terecht 'erd neergehaald. )m zich de hardnekkigheid waarmee iraël aan dit standpunt vasthoudt, te unnen indenken wat niet hetzelfde als haar goedkeuren moet men eseffen, dat het begrip veiligheid )or de Israëli's met meer emoties laden is dan voor de meeste andere ilkcn. Dit is een verklaarbaar gevolg het feit, dat de historie hun einig reden heeft gegeven om de litenwereld argeloos en vol vertrou- en tegemoet te treden. Als het lot ^\,t,kn de Joden in de tweede wcreldoor- 1"? $g> en de houding van de geallieerden .artegenovcr, hun nabestaanden één heeft geleerd, dan moet het helaas l deze zijn, dat men in deze wereld :t verst komt door zoveel mogelijk zichzelf te vertrouwen, en zo wei- ig mogelijk op anderen. Ai. Jie staat Israël dankt zijn opkomst en -J^jptwikkeling niet in de laatste plaats jeraan, dat zijn inwoners zich altijd ;inig gelegen hebben laten liggen detain wat de buitenwereld van hun en laten vond. Hun achterdocht gens de internationale buitenwereld omt meermalen gerechtvaardigd geble- ferhofcn. 'ie dit alles overweegt, hoeft daarom hter de starre houding van Israël in itj'ê n! kwestie van het Libische vliegtuig pg niet goed te keuren. Alle begrip tor de situatie van Israël kan het feit ct wegwissen, dat zijn regering het erhalen van een burgervliegtuig dat toven: en dit is van kardinaal belang iVat v zjg was het Israëlische luchtruim te enh"®erlaten, blijft verdedigen als een chtmatige daad. Dat is zeer triest, •oral ook vanwege liet licht dat het crpt op de Israëlische maatschappij, kennelijk meer en meer de gevan- len wordt van haar drang naar ilstrekte militaire veiligheid, en daar van haar eigen strijdkrachten. door Leo Kleyn 'Ja, mijn vader,' zegt Bertus Aafjes peinzend. 'Hij stierf, toen ik twaalf jaar was. Ik had veel bewondering voor hem. Hij sloeg je bijvoorbeeld nooit. Het was een geweldig rechtvaardige De geest van Aafjes' vader waart rond in de verhalen waarin zijn zoon de legendarische Japanse rechter Ooka de hoofdrol laat spelen. Het jongste verhaal, 'Een lampion voor een blin de'. is geschreven in opdracht van en uitgegeven door de Commissie voor de collectieve propaganda van het Ne derlandse boek: het doet dienst als het traditionele boekenweekgeschenk. In een toelichting bij het verhaal schrijft Bertus Aafjes dat rechter Ooka werke lijk heeft bestaan, van 1677 tot 1751. Ooka. rechter in Edo, het tegenwoor dige Tokio, dankte zijn faam aan 'zijn menselijkheid en vrijzinnigheid'. Aaf jes herschiep hem naar het beeld en de gelijkenis van zijn bewonderde vader, en ook een beetje van zichzelf. Een dichterlijke vrijheid van iemand die, al is dat dan wel weer enige tijd geleden, door een criticus 'de meest dichterlijke onzer dichters' werd ge noemd. De dichter Bertus Aafjes heeft weinig meer van zich "laten horen, de afgelo pen jaren. Zijn laatste bundel, 'De karavaan', verscheen in 1953. De 'poëet', zoals hij zichzelf, zonder ironie, noemde, was toen al aardig verdron gen door de journalist, die naar verre landen reisde om voor dag- en week blad verslag te doen van de zeden en gewoonten van hier weinig bekende volken. Tussen zijn reizen dnor woonde hij in het Zuidlimburgse Hoensbroek, waar hij acht kamers van Kasteel Hoens broek tot zijn beschikking had. Dat ruime onderkomen dankte hij aan de directie van Staatsmijnen, die het kas teel in eigendom had en ook oog had voor hogere dingen dan het aards gewroet. 'Ze vonden het wel leuk', zegt Bertus Aafjes, 'daar iemand te laten wonen die naam had gemaakt op cultureel gebied'. De in die dagen, de late jaren veertig, gevierde dichter maakte van het aanbod dankbaar ge bruik. Bertus Aafjes Zaklantaarn Wie Lambertus Jacobus Johannes Aafjes, nu 58 jaar, bij het naderen van de boekenweek 1973 wil opzoe ken, treft hem niet in Kasteel Hoens broek aan. Hij is weer eens uitgewe ken naar Swolgen, wat hij de laatste acht jaar geregeld doet. Daar, in de binnenlanden van Noord-Limburg, be schikt hij over een tweede huis, hem ter gelegenheid van zijn 50e verjaar dag door een paar bewonderaarsters aangeboden. Is Swolgen al moeilijk te vinden, het huis moet helemaal met een lan taarntje worden gezocht, na het inval len van de duisternis zelfs in letterlij ke zin: als Bertus Aafjes 's avonds zijn bezoeker naar de wachtende taxi brengt, gaat hij hem, gewapend met een zaklantaarn, voor op het donkere pad dat naar de weg leidt. De eenyou- dige, maar gerieflijke woning bevindt zich in het tot in de naam toe sprookjesachtige Zevenbergenbos. Rondom het huis zijn veelvuldig eek hoorns waarneembaar; de van de na tuur vervreemde stedeling wordt er opmerkzaam op gemaakt dat ook rood borstjes, koolmezen en een Vlaamse gaai niet ontbreken. De serene stilte rondom en in het buitenverblijf wordt geaccentueerd door een hortende monoloog, ten gehore gebracht door een uitheemse spreeuw, een beo, die het echtpaar Aafjes in India of daar omtrent heeft opgeduikeld. Bertus Aafjes en zijn vrouw, door haar man en andere intimi Poes ge noemd, is geen moeite te veel het de verslaggever naar de zin te maken. De Poëzie is te veel als kunst met een grote k gezien schrijver is voortdurend ln de weer met foto's, boeken en curiosa, zoals een fraai brokaten carnavalshoofddek sel, waarmee hij zich binnenkort weer hoopt te tooien: zijn vrouw zorgt ervoor dat honger en dorst doeltref fend bestreden worden. Miljoen Poes, om haar gemakshalve ook maar zo te noemen, laat zich in het gesprek overigens niet onbetuigd. Waar Ber tus Aafjes nog wel eens moeite heeft met de formulering van een ant woord, heeft zij haar woordje snel klaar: de dromerigheid en de ver strooidheid van de dichter/schrijver zijn haar vreemd. Voor wie het meer te doen is om de inzichten van de literator dan om die van zijn vrouw, geeft dat wel eens problemen, al moet daaraan onmiddel lijk worden toegevoegd dat zij ook graag bereid is de interviewer een handje te helpen. 'Als ik nou verslag gever was', zegt ze, 'zou ik vragen: Wat zou u als schrijver doen als u een miljoen kreeg?' Het is in elk geval een vraag waarmee de schrijver EN HAAG Deze week moet de Tweede Kamer beslissen over de IEN HAAG Deze week moet de Tweede Kamer beslissen over de lotie van mevrouw Gardeniers-Berendsen (KVP), waarin aan de igering wordt gevraagd uit de rijksbegroting 1973 nog elf miljoen 1 peuren. De drie confessionele partijen vinden, dat dit bedrag extra oet worden uitgegeven om de ergste pijn, die de bezuinigingen bij huid. et welzijnswerk hebben veroorzaakt, weg te nemen. in ,ken i inavond laat komt minister Engels estree;RM) aan het woord en kan hij ratie fen horen, of hij deze ongewone poot otie aanvaardbaar vindt. i en j zal wel 'nee' zeggen omdat een beha] 'eng begrotingsbeleid eist, dat wan- ikleur er de Tweede Kamer extra uitgaven naagt, zij ook aangeeft op welke Ije r< sten van de betreffende begroting zuinigd moet worden, ontwefeel consequenties kan een dergelijk ■ouw ïee' niet hebben, daar het kabinet itbunt ogst demissionair is. Over de conse- nvoud lenties van deze niet-alledaagse par- .voud nentaire situatie schreven wj eer- gewe r. voors oensdagmiddag zal de Kamer over i hem pikante elf miljoen gulden stem- 1 u 1 en. 'hikkc ln worcjt 0ok beslist over de motie- lliam )og(j (PvdA) die als achtergrond ieft te zorgen, dat het Concertge- h ,uworkest cen ""boen gulden meer een n -jj^ en over de motie-Voogs betref- moe ndo het voortbestaan van de toneel- :wam oep pr0i00g jn Eindhoven. Deze ïana. oep ste]t ZOch nogal progressief op. mj t zou de reden zijn van haar subsi- jn va emoeilijkheden. Er zou bij de be- rdeling van de subsidie gekeken vervol jn naar de inhoud van de kunstui tingen. In de Tweede Kamer wordt dit kwalijk genomen. Steeds meer vraagt men zich af of de begrotingsdebatten van de laatste we ken nog zin hebben, omdat politiek alles onzeker is. Is het niet beter er hamerstukken van te maken? Hier staat tegenover, dat een debat als over de begroting van G'RM toch spanningen kan oproepen. Misschien is dat ook het geval met de discussie vandaag over de overplaatsing van een deel van het CBS naar Zuid- Limburg. Minister Langman zal wel een meerderheid voor zijn beleid vin den in de verdeelde Kamer. Die ver deeldheid loopt door verschillende fracties heen. Verder staan op de kameragenda deze week de afronding van het debat over onderwijs en wetenschappen, de be groting van economische zaken en van verkeer en waterstaat. Problemen, die bij' het economische debat aan de orde kunnen komen zijn bijvoorbeeld de sterke internationale concernvorming, waardoor de nationa le wettelijke greep op de bedrijven geringer wordt en de buitenlandse penetrate die in Nederlandse bedrij ven steeds grotere vormen aannneemt. Ook zou de vraag gesteld kunnen worden of de fusiecode van de SER geen wettelijke basis zou moeten krij gen. Denkbaar is ook een wettelijke regeling voor een materiële toetsing vooraf van fusies. Een SER-commissie studeert hard op dit probleem. Bij de begroting van verkeer en waterstaat zal de Kamer met name aandacht besteden aan de financiële positie van de PTT en de tariefsverhogingen. De PTT moet dit jaar 87 miljoen meer aan het rijk afdragen dan normaal in verband met de moeilijke positie waarin de schatkist verkeert. Deze extra bijdrage aan de schatkist is mede de oorzaak van de tariefsverho gingen. De Kamer is hier weinig gelukkig mee en zal in ieder geval aandringen op verandering van de rechtspositie van de PTT zodat dit soort grappen in de toekomst niet meer kunnen worden uitgehaald. weinig moeite heeft. 'Ik zou het uit handen geven', zegt hij prompt. Het antwoord lijkt bij de snel weer uit haar verslaggeversrol vallende Poes lichte paniek te veroorzaken. 'Wat zou je uit handen geven?' vraagt ze ontsteld. De verduidelijking van haar man dat hij slechts het beheer over dat miljoen uit handen zou ge ven, lucht haar zichtbaar op. Reisreportages Geld mag dan voor een dichter even min een rol spelen als voor een heer, het wordt wat anders als je een vrouw en vier kinderen in leven moet houden. Een dichter kan het zich in zulke omstandigheden niet veroorlo ven uitsluitend poëzie te scheppen. Van 'Een voetreis naar Rome', het gedicht waarmee Bertus Aafjes in 1946 half Nederland in een roes van opwinding bracht, mogen dan inmid dels 100.000 exemplaren zijn verkocht ('een journalist heeft eens uitgere kend, dat ik vijftig maal naar de maan zou kunnen lopen, als ze achter elkaar werden gelegd'), een miljoen krijg je zelfs daarmee niet in het laatje. Om den brode zag Bertus Aafjes zich gedwongen zich naast zijn dichterlijke werk, dat hij nooit helemaal verloo chende, te wijden aan beter betalend proza. Bovendien kon hij het zich als prozaïst veroorloven er opnieuw van door te gaan, na zijn al in 1936 volbrachte voetreis naar Rome. Bertus Aafjes trok naar Italië ('mijn tweede vaderland"), naar Egypte, naar Israël en naar andere landen, waarover hij graag gelezen en naderhand gebundel de reisreportages schreef. kaak stelde. En Poes weet nog dat er een kapelaan aan de deur kwam die haar vroeg of ze dat wel nam van Bertus. Achteraf constateert Bertus Aafjes dat hij met zijn wel 'heidens' genoemd gedicht de aanzet heeft gegeven tot de opruiming van een taboe. Naar zijn gevoel heeft hij daarmee de weg vrij gemaakt voor schrijversgeneraties die na hem kwamen. Het tragische is dat juist hij zich, meer dan enig ander dichter, de gramschap op de hals haalde van de Vijftigers, die kort na de verschijning van de 'Voetreis' aan het publiceren sloegen. Daartoe had hij ook zelf wel aanlei ding gegeven, door in drie in Else- viers Weekblad gepubliceerde essays van leer te trekken tegen de Vijftigers. 'Daar stonden', zegt hij nu, 'juiste dingen in en onjuiste dingen. Het was de bedoeling dat er nog drie essays zouden volgen waarin de Vijftigers verdedigd werden, maar Elsevier vond het na die eerste drie welletjes'. Ach teraf heeft hij zijn aanval wel betreurd, maar, zegt hij, 'eigenlijk heeft het de atmosfeer wel verhelderd'. Overigens hebben de Vijftigers, en alle anderen die de vaak als 'zangerig' omschreven poëzie van Bertus Aafjes maar niks vonden, het gehalte van zijn gedichten wel onderschat. Als hij dat zegt, heeft Aafjes niet zozeer het oog op 'Een voetreis naar Rome', al vindt hij dat nog steeds een 'mooi gedicht', als wel op 'In den beginne', dat in 1949 verscheen. Dat eveneens lange gedicht, met als plaats van handeling het paradijs van Adam en Eva, is volgens Bertus Aaf jes 'nog niet ontdekt'. Die ontdek king, verwacht hij, zal nog wel een jaar of tien op zich laten wachten. 'Er is al erg veel over geschreven door filosofen en filologen, maar de poëzie critici konden het niet lezen. Maar dat komt nog wel. Men denkt nog altijd dat ik een bijbels verhaal heb willen vertellen, terwijl het gaat om het wezenlijk tekort van de mens om zich in taal uit te drukken'. Speurder Gevlucht Er was trouwens nog een reden waar om Bertus Aafjes na de verschijning van 'Een voetreis naar Rome' naar het buitenland vertrok. De roem die hij met die 'kleine odyssee' oogstte, en niet alleen in de zogeheten literai re wereld, werd hem gewoon te veel. 'Ik ben ervoor gevlucht', zegt Bertus Aafjes nu. 'Roem', voegt hij eraan toe, 'dat is een fictie. Als ik naar Cruyff kijk, dan kijk ik naar een paar excellente benen. Maar wat weet ik van Cruyff? Cruyff is een fictie'. Zijn populariteit bezorgde hem ook een 'verschrikkelij ke jalousie de métier'. En, praktisch bezwaar: zijn brievenbus raakte ver stopt. Hij werd overstelpt met loftuitingen, met manuscripten van beginnende dichters en met de vreemdste verzoe ken. 'Ik werd in die tijd eens opge beld door iemand die vertelde dat hij altijd onenigheid had met z'n kinde ren. Nu hebben mijn kinderen en ik, zei die man, uw 'Voetreis' gelezen en we vinden het allemaal prachtig. Er is dus kennelijk toch iets dat ons bindt. Wilt u daarover niet met mij en de kinderen komen praten?' Met 'Een voetreis naar Rome' haalde de dichter, die in 1936 zijn studie voor priester had opgegeven, zich ook de toorn van de rooms-katholieke gees telijkheid op de hals. De zielzorgers vielen met name over een passage waarin de ik-figuur in cen hotel met een dienstmeisje naar bed gaat. Dat ging in 1946 te ver. De hoofdredacteur van het rooms- katholieke weekblad De Linie. prof. dr. J. H. Creyghton s.j., opende frontaal de aanval met een vlammend stuk op de voorpagina, waarin hij deze 'doodzonde', deze 'minachting voor de elementaire wetten der kuis heid en der naastenliefde' aan de De prozaschrijver waartoe Bertus Aaf jes zich heeft ontwikkeld heeft de dichter in hem niet onberoerd gela ten. 'Ik ben niet meer de man die uitsluitend in poëzie dacht', zegt hij. Toch is hij er juist de laatste tijd weer mee bezig en het zou best kunnen dat er binnen afzienbare tijd weer een nieuwe bundel van hem verschijnt. De gedichten daarin zullen wel anders zijn dan die van zo'n twintig jaar geleden. 'Als man op rijpere leeftijd', zegt Bertus Aafjes, 'wil ik de poëzie zo ver mogelijk houden van mijn eigen gevoelens. Wat Kloos heeft ge zegd, dat poëzie de allerindividueelste expressie is van de allerindividueelste emotie, daar voel ik niets meer voor. Die gevoelens van mij, denk je als je ouder wordt, die kunnen toch niet zo belangrijk zij..'. 'Onze nationale Bertus', zoals Karei Jonckheere hem in 1950 in een lezing noemde, de 'begenadigd zanger', de 'zoet-gevooisde bard', de 'algemeen be wonderde troubadour', de 'lieveling der muze' cn de 'heraut van het schone', die hij volgens allerlei hoog- dravers was, merkt nuchter op: 'Poë zie is in Nederland altijd veel te veel als kunst met een grote k gezien. Er wordt altijd gedaan alsof poëzie het allerbelangrijkste is. Maar kijk nou eens naar andere landen, naar Duits land bij%'oorbeeld, daar staat een goed reisboek hoog op de ladder. In Nederland is dat iets dat erbij hangt. We zullen hier nooit tot het besef komen dat een reisboek heel belang rijke literatuur kan zijn'. Intussen is Aafjes ook al geen reis boekenschrijver meer. Hij heeft zich nu helemaal geworpen op zijn Ooka- verhalen en zich indertijd voorgeno men ('ik heb stof genoeg') er een stuk of zes te schrijven. Tot nog toe zijn er vier verschenen. En dan droomt hij er nog wel eens van 'een soort jonge dichterlijke speurder' te creëren. Behoefte Zelf heeft Bertus Aafjes duizenden detectiveverhalen verslonden. Volgens hem is er grote behoefte aan het genre. 'Overal is een crisis, alles is in beweging. Daarom hebben de mensen er behoefte aan voordat ze gaan sla pen even een vast punt te hebben; even hebben ze niet zelf de verant woordelijkheid, is er een ander die handelt, die een moord oplost'. En zoals hij meent dat poëzie onder schat wordt, zo gelooft hij ook dat ten onrechte op bijvoorbeeld detectivero mans wordt neergekeken. 'Ik wil geen literatuur meer schrijven', zegt Bertus Aafjes, 'wel entertainment. Neem nou de Odyssee, die ik vertaald heb, dat is entertainment. Op de stukken van Shakespeare, die werden geschreven voor het theatertje op de hoek. Ik vind dat goeie literatuur altijd enter tainment moet zijn'. Maar als Bertus Aafjes geen litera tuur meer wil schrijven, hoe zit dat dan met die gedichten? 'Dat heb ik nou altijd met interviews', zegt hij. 'Dan zeg ik dingen, en dan denk ik even later: het tegenovergestelde is ook waar'. AMSTERDAM Twee mannen in blauwe overalls hebben gistermiddag een gewapende overval gepleegd op een agentschap van de gemeente-giro in Amsterdam. Zij hebben de kashou der overmeesterd en zijn er vandoor met een bedrag dat tussen de 10.000 cn 15.000 gulden ligt. Voor zover kon worden nagegaan zijn de overvallers te voet verdwenen in de richting Be tondorp. De beide mannen hebben de kashouder met een pistool bedreigd en hem in een kast opgesloten.' Zij de den ook de voordeur op slot. Volgens de politie spraken de dieven Neder lands. De omstreden Barend Servet-shoio heeft behalve het bestuur van de VPRO ook de redactie van het Arjos-blad Ad Rem een berisping opgeleverd. In het orgaan van de jongerenor ganisatie van de ARP verscheen namelijk een grote duidelijke foto van de alleen van boven geklede man, die steeds door de shoio stap te. Het voorbeeld van cultuurmi nister Engels volgend, heeft het Arjosbestuur toen de redactie van het Arjos-blad berispt. Bovendien toerden vermanende stukjes ge plaatst in het parlijorgaan van de ARP 'Nederlandse gedachten' en in het Friesch Dagblad. Nu is het Arjos-blad Ad Rem niet zo maar willekeurig overgegaan tot publikatie van de foto. Het tweede kamerlid Arend Vermaat, die zijn sporen ook in de Arjos verdiende, had over de Barend Servet-show verontwaardigde vragen gesteld aan de minister. Op deze parlemen- 'Openbaar vervoer: gezonde keus!' Dat is de reclameboodschap die de Koninklijke Nederlandse vereni ging van transport-ondernemingen het Nederlandse volk te brengen heeft. Alle trams en bussen in het hele land krijgen als spreekbuis van de vereniging een affiche op geplakt met deze grote boodschap die, aldus de officiële uitleg, mikt op het gezond verstand van het publiek. Want wie de auto thuis laat kiest niet alleen voor open baar vervoer, maar ook voor eigen gezondheid, omdat zonder eigen auto reizen doorgaans betekent: méér in beweging zijn, bevrijd zijn van de spanning van het zelf rij den. minder kans op een hartin farct enzovoort enzovoort. En bo vendien (zegt nog steeds de vereni ging) bevorder je automatisch een beter leefmilieu: minder auto's op de weg. minder luchtvervuiling, meer ruimte op de weg, meer veiligheid voor iedereen. De kleu ren waarin het affiche is uitge voerd zijn daar dan ook naar: oranje, omdat trams en bussen tenslotte nationale vervoermidde len zijn, groen omdat de kleur van een fris milieu er zo schijnt uit te zien en bruin dat 'de somberheid van het wegverkeer' verbeeldt. De KNVTO heeft alleen vergeten dat trams en bussen, volgestouwd met passagiers met griep, verkoud heden en wat al niet meer onder de leden (waar die dan ook mogen zitten) evenmin direct uitgespro ken gezond zijn. Wat je daar niet allemaal kunt opdoen is met geen pen te beschrijven; dat is althans nog nooit gebeurd, maar het zou best interessant zijn. Poes Gysophila heet ze. de tot de mooiste langharige van de Kat- Expo in Den Haag uitgeroepen poes, en een achternaam heeft deze chinchilla-pers-poes ook nog: Van der Eiken, anders dan haar vrouwtje dat van achteren Smeehuy- zen heet. De mooiste kortharige was de self-lavender Capar Morgen stond van de Haagse mevrouw Smink Held Meer dan de helft van de mensen die in 1971 medemensen op een heldhaftige manier hebben gered, waren jeug dig, meldt het jaarverslag van het Carnegie Heldenfonds. Het fonds reikte in dat jaar aan 108 redders een beloning of een onderschei ding uit Duivenliefde 'de 'postduif voor mensen in nood' die dit weekeinde in Nijmegen op een soort carnavalsfeest heeft gevlogen, heeft z'n best gedaan: de instuif, onderdeel van de nationale 'post duif-actie, waarachter de Neder landse Postduivenhoudersorganisa- tie staat, heeft zo'n 140.000 opge leverd, evenveel als dezelfde dui- venhouders de afgelopen weken al via allerlei andere acties voor de stichting Mensen in Nood hebben bijeengebracht i>Iunt Op 11 maart is er in de Tiburgse stads schouwburg een internationale muntenbeurs georganiseerd door de plaatselijke verzamelaars waaraan alleen al uit het bui tenland zeker vijfhonderd verzame laars hun bijdrage zullen leveren. Behalve ruilen en kijken kunnen de bezoekers ook munten laten controleren en taxeren Vakantie Een informatiemarkt over alles wat maar met vakantie te maken heeft, is op 16, 17 en 18 maart te vinden in het Martinihalcentrum in Groningen. Informatie bijvoor beeld over kampeer- en recreatie terreinen, nieuwe recreatieparken, jachthavens, visgebieden, dagtrips en nog veel meer, voornamelijk in de drie noordelijke provincies. taire aktie reageerde de Arjos-re- dactie op rond Hollandse wijze door 'als jongens onder elkaar' de foto van de show-man te plaatsen met dit bijschrift 'Barend Servet show'. Fraktielid verhit door de fraktic van een lid. ARP-kamerlid Arend Vermaat was aanvankelijk opgewonden door de ze publikatie, maar zei later de grap van de Arjos-redactie wel te kunnen waarderen. Maar hiermee was de kous niet af. Het Arjos bestuur ivas er niet over te spre ken en in het partijblad 'Neder landse gedachten' verscheen het volgende vermaan: 'Het blad toon de een van onderen ontklede, to taal onbekende man, een duidelij ke miskleun. Bovendien lafwaar om liet een van de meest forse en gezonde hoofdbestuursleden zich niet zo portretteren?' In het Friesch Dagblad, hoofdre dacteur H. Algra, schreef Sytze Faber in dezelfde geest. Geen re dactielid zou het in zijn hoofd halen zo in het publiek te poseren. Dat heeft namelijk iets ontluiste- rends. Als men dat zelf zo voelt, dient men ook niet te sollen met de ontluistering van een ander, aldus het Friesch Dagblad. Verder herinnert het blad er nog aan, dat de Arjos gelukkig bij voortduring op de bres staat voor zwakken, armen en minder bedeelden. Bij de Arjos-redactie is men niet zo erg onder de indruk van al dit broederlijk vermaan. Als de man er zelf geen bezwaar tegen heeft zo over het televisiescherm te stap pen, kan de Arjos-publikatie toch geen moeilijkheden meer opleve ren, is de redenering. Het kon niet uitblijven: er moest nodig een bloem naar Bartjc ge noemd worden en dat ls dan ook gebeurd. Die eer is een kersvers tulpenras te beurt gevallen, dat voor het eerst op de Westfriese Flora in Bovenkarspcl te bewonde ren viel. De dochters van kweker K. Schuurman uit die plaats moch ten de naam kiezen. Eén wilde de rode tulp, die krullerige blaadjes heeft waar een geel streepje door heen loopt, Barend Servet noemen, maar ze werd overstemd door twee zusjes die Bartje toch mooier von den. De strijd in Noord-Ierland woedt feller dan ooit tevoren. Wij doen een dringend beroep op voortzet ting van de Nederlandse hulpverle ning, schreef de 'Community Rela tion Commission' uit Belfast aan het Nederlands comité voor hulp aan Noord-Ierland. Op dat verzoek, ondersteund door het daarbij be trokken ministerie en de Noordier- se raad van kerken, is onmiddel lijk positief gereageerd. Daarmee heeft het comité op zich genomen de komende maanden opnieuw groepen kinderen en bejaarden uit die plaatsen en streken in Ulster waar het hevigst gevochten wordt, voor een vakantie naar ons land te halen, evenveel protestanten als rooms-katholieken. Uit de belofte aan de Ieren vloeit ook direct voort, dat er snel geld op tafel moet komen. Diverse actiegroepen in het hele land zijn alweer hard aan het werk om de financiën voor de komende hulpperiode zo rond Pasen in te zamelen en ook het landelijk gironummer staat opnieuw open voor giften: postgiro 9992 in Utrecht, ten name van Ierland-NPB. In het landelijk actiecomité werken samen de stich ting Europa Kinderhulp, de Johan- niter Orde, Terre des Hommes en de NPB. 'Goed nieuws, Simpkins, je krijgt voortaan het minimumloon.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7