Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken orte stakingen orden uitgebreid Morgen: 'toets' voor 80.000 kinderen noemen zich voortaan kortweg de bank voor iedereen Burger polst Boersma Kogel van agent doodt vluchtende inbreker Xüszs: m Buit 500 gulden bij overval kantoor Het weer Resultaat belangrijk voor toelating tot verder onderwijs Van plaats tot plaats verschillend ROUW/KWARTET DINSDAG 27 FEBRUARI 1973 BINNENLAND T3/K5 ADVERTENTIE Rabobank lnen RIEBERGEN Enkele tienduizenden werknemers zullen vandaag be- schooicokken zün bü korte stakingen in metaalbedrijven. Dergelijke korte vj rikacties zullen de hele week nog worden gehouden. Daarnaast dreigen Toned oensdag en donderdag definitieve stakingen uit te breken bü vier be- h°ud< »jjven. Zeker twintig bedrüven krü'gen vandaag het ultimatum: opnieuw on- v.d. 'rhandelen, of staking over drie dagen. W. V Industriebonden NW, NKV en le acties. Ze moeten echter, als ze een ultimatum - een brief waarin stakin gen worden aangezegd - naar een bedrijf willen sturen, toestemming hebben van de centrale leiding in Driebergen. Deze centrale post moet ervoor zorgen dat de acties over het hele land worden verspreid en dat ze zo 'doelmatig mogelijk' verlopen. s IV hebben hun leden bij alle me- talbedrijven in het district Amster- m opgeroepen, vandaag het werk te leggen als het kort geding is er het conflict bij Hoogovens dient Haarlem. Alleen al in dit district svereift het om 15.000 werknemers. Ook een groot aantal metaalbedrijven het Waterweggebied zullen de ar- UUr ders korte tijd staken om duidelijk dat ze achter de staking bij ogovens staan. In Groningen staan dgebelkacties bij viJftien bedrijven op o programma. Daarbij zijn meer n |i 4.000 man betrokken, j werfgeleken cle stakingsgolf van 'WaaPdaag is het Sisteren betrekkelijk istig geweest aan het stakingsfront de metaalsector. Het aantal prik- edsaa£jes b]eef beperkt. bidde '?zin,d industriebonden hebben gisteren lande,, landelijk actiecentrum in het eigei V-vormingscentrum in Driebergen rokken. Van daaruit houden ze is do rtdurend contact met de veertien 'spronljionale actiecentra. Er wordt twee- il per dag telefonisch vergaderd, bedot regionale centra zijn belast met de In Kling en de organisatie van eventue- ehoud van- ADVERTENTIE Een ultimatum van de vakbonden duurt in elk geval drie dagen. Als het betreffende bedrijf dan nog niet aan de verlangens van de bonden tege moet is gekomen, volgen er definitie ve acties met het doel het bedrijf plat te leggen. Het eerste bedrijf waar zo'n ultima tum afloopt is Thomassen in De Steeg (Gelderland) morgenmiddag 12 uur is de grens voor dit bedrijf, dat deel uitmaakt van het Rijn-Schelde-concern en werk biedt aan ruim 900 man. Donderdagmiddag om 12 uur loopt het ultimatum af voor de scheepswerf Gusto in Schiedam, Gazelle in Dieren en Gispen in Culemborg. Bij Gusto werken ruim 5.000 man, bij de andere twee enkele honderden. Gusto maakt deel uit van de grote wervencombina- tie IHC. Ook in de andere takken van het IHC-concern zullen acties worden gevoerd als Schiedam gaat staken. Het ultimatum aan Gusto is niet on dertekend door de industriebond CNV. Evenmin als bij de Hoogovens slaagde deze bond er hier in, een meerderheid van 75 procent te krijgen voor de dreigbrief. De stakingsacties in de metaal zullen hetzelfde karakter hebben als bij Hoogovens: met een gering aantal stakers zal worden geprobeerd het be drijf stil te leggen. Als er deze week geen oplossing wordt gevonden in het conflict over de metaal-cao, zullen de stakingen vanaf volgende week maandag goed op gang komen. De voorbereidingen daartoe zijn gisteren begonnen. Giste ren en vandaag werden of worden er in elk geval 34 ledenvergaderingen van de drie bonden gehouden om de mogelijkheden voor acties te bespre ken. Deze vergaderingen zullen een groot aantal ultimatums opleveren, die begin volgende week zullen zijn afgelopen. Er waren gisteren al meer dan 20 actiecomité's gevormd, die kun nen worden belast met de leiding van stakingen. Tot de bedrijven waar gisteren prik- acties zijn gehouden behoort de DAF-fabriek in Born (Limburg), waar ruim 3000 man werken. Zowel de dag en nachtploeg ging een uur in sta king. Bij Stork in Boxmeer legden 600 man het werk korte tijd neer. Dergelijke acties waren er ook bij Volt in Eindhoven (500 man), de Twentse Kabelfabriek (350 man) in Hengelo de machinefabriek De Bruin in diezelfde plaats, de machinefabriek Mulder in Boskoop (250 man) en de scheepswerf Welgelegen in Harlingen (200 man). Een woordvoerder in het landelijk actiecentrum vertelde gisteravond, dat er ultimatums voor 22 bedrijven 'in de maak zijn'. De namen van deze be drijven wilde men nog niet bekend maken. Daarmee wil men wachten tot de directies die brieven hebben ont vangen. Bedrijven waar de afgelopen dagen geslaagde prikacties zijn gehou den maken een goede kans nu met een ultimatum geconfronteerd te wor den. Bij deze bedrijven is de bereid heid tot het voeren van acties al ge bleken. Bij o.a. de volgende bedrijven zijn binnenkort stappen van de vakbewe ging te venvachten: Thomassen en Drijver en Saab-Scania in Hoogeveen, Danlon in Emmen, Machinefabriek Breda, Etna-Breda, DAF Eindhoven, Werkspoor en NV De Kok in Utrecht, SKF in Veenendaal, verschillende be drijven van de Rijn-Schelde-Verolme- groep, waaronder De Schelde in Vlis- singen, Thomassen en Drijver in Hen gelo en Saval in Breda. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Boersma (ARP) is de eerste met wie for mateur Burger wil praten over de voortzetting van zijn werk. Zij hebben afgesproken elkaar om 2 uur vanmiddag te ontmoeten. De formateur wil in dit gesprek te weten komen, onder welke voorwaar den hij in een kabinet-Den Uyl zou willen plaatsnemen. Bovendien wil hij in dit onderhoud aftasten, hoe groot de werkelijke steun is binnen de confessionele fracties voor zo'n kabi net. Het 'nee' van de drie confessione le fractievoorzitters zou volgens hem voor een aantal fractieleden minder hard zijn dan door de fractievoorzit ters is gepresenteerd. Dit laatste geldt met name voor de KVP-fractie, die er pas vandaag over gaat praten, of het alternatief van een hernieuwde sa menwerking met WD en eventueel DS'70 acceptabel zou kunnen zijn. Het is waarschijnlijk dat de forma teur nog meer kandidaatministers zal polsen voor wat hij in zijn brief van gisteren noemt een extra-parlementair kabinet, met als zetelverdeling tien voor de progressieve drie (PvdA, D'66 en PPR) en zes voor de confessionele drie (KVP, ARP en CHU). Zolang dit kabinet voornamelijk gebaseerd zou worden op het program van de pro gressieve drie en bovendien het pro gressieve deelkabinet de harde kern ervan zou vormen, blijft de AR-fractie bij haar standpunt dat zij geestver wanten zal ontraden zitting te nemen. Verondersteld wordt daarom, dat de heer Boersma zal weigeren deel te nemen. De KVP-fractie daarentegen zou zich minder hard opstellen. Zo zou een verhouding van ministerszetels van tien tegen zes te aanvaarden zijn, mits daar tegenover staat, dat de confessionele portefeuilles zwaar ge noeg zouden zijn. Waarnemers menen dat de formateur deze periode van gesprekken met on der anderen 'kandidaat-ministers' ook zal gebruiken om uit te zoeken, hoe groot de steun in de Kamer zou kunnen zijn voor een kabinet-Den Uyl van louter progressieven. Dit is met name van belang wanneer het Burger niet zou lukken, confessio nele ministers bereid te vinden in en kabinet-Den Uyl te gaan zitten. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Een 26-jarige Amsterdamse politieman heeft gisterochtend een nog niet geïdentificeerde Noordafrikaan doodge schoten. Dit gebeurde nadat de politieman de buitenlander, samen met twee anderen, op heterdaad betrapte bij een inbraak in de ju welierszaak Van Meyst in de Van Baerlestraat in Amsterdam. id Aal Ralf Verdo Zwat K Freke J ev B wv L 1 van del nus H 1 Formateur Burger bezocht giste ren de Koningin op paleis Huis ten Bosch De formateur zou er daarbij van uit gaan, dat de confessionele fracties dan een rood kabinet-sec minder hard zul len afvallen, omdat hij naar hun idee dan eerst geprobeerd heeft een extra parlementair kabinet te formeren waarvan zowel de confessionelen als progressieven deel uit zouden maken. AMSTERDAM Bij een roofoverval op het uitzendbureau Service Typing Office aan het Damrak in Amsterdam hebben twee ongeveer 25-jarige man nen vrijdagochtend omstreeks kwart over negen een geldkistje met onge veer vijfhonderd gulden buitgemaakt. Er werd geen gebruik gemaakt van wapens. Terwijl de ene overvaller de 65-jarige kantoorhoudster in bedwang hield en de vrouw een zakdoek tegen de mond drukte om haar het schreeu wen te beletten, doorzocht de andere de kasten en bureau's. De mannen rekenden vermoedelijk op een grotere buit omdat het vandaag betaaldag is. Het geld voor de salaris sen ontvangt het uitzendbureau ech ter altijd later op de ochtend. Volgens verklaringen van de politie, viel het dodelijke schot, toen de poli tieman bij de achtervolging van de drie verdachten struikelde, waardoor zijn pistool afging. De kogel kwam terecht in het hoofd van de vluchten de man. Direct na het schot raakte de verdachte in het water van het IJ en kwam tussen enkele schuiten terecht. De agent sprong in het water en haalde de drenkeling op, die reeds overleden bleek te zijn als gevolg van het pistoolschot. De rijksrecherche stelt samen met het bureau bijzondere zaken van de Am sterdamse politie een onderzoek in. Hangende het onderzoek zal de poli tieman gewoon dienst blijven doen. GEREHABILITEERD De twee andere verdachten, die bij de inbraak betrokken waren en die later gearresteerd werden, waren de 25- jarige Tunesiër T. M. uit Parijs en de 31-jarige Algerijn I. B. afkomstig uit Roubaix. De politie meent dat de drie mannen illegaal in Nederland verble ven. Het slachtoffer werd gisterochtend omstreeks half vijf samen met de twee andere mannen betrapt in de Van Baerlestraat. Het drietal vluchtte in een gestolen auto, die onmiddellijk werd achtervolgd door een surveillan cewagen. Door de IJ-tunnel reden de verdachten naar Amsterdam-Noord, waar zij tenslotte terecht kwamen op de doodlopende Valkenweg. In het nauw gebracht verlieten zij daar de auto, waarna een van hen onmiddel lijk werd gegrepen. De twee anderen probeerden te ontkomen over enkele schepen. Bij deze achtervolging sommeerde de agent de mannen te blijven staan, waarop volgens hem niet werd gerea geerd. Hij trok daarop zijn pistool en zette de achtervolging in, waarbij hij, volgens de verklaring van de politie viel, waarna het dodelijke schot af ging. Overigens is vast komen te staan dat de mannen alleen een paar horloges hadden buitgemaakt. Dit geval van schieten op een vluch tenden man zal opnieuw stof geven aan de discussie rondom het schieten van politiemensen op weglopende ver dachten. Zoals bekend komen er steeds meer tegenstanders van het door politiemensen gebruiken van wa pens, wanneer een verdachte probeert teo ntvluchten. Politie-commissaris D. van Ooijen uit Middelburg, oud-burge meester dr. J. P. D. van Banning van Geleen en de oud-Amsterdamse poli tieman, nu ambtenaar op het ministe rie van Binnenlandse Zaken A. Ver hoek zijn drie mensen, die tegenstan der zijn van het politiepistool-in-alle- omstandigheden. Overigens heeft minister Van Agt (justitie) onlangs nog verklaard geen aanleiding te zien de zogenaamde ge- weldsbepalingen, die onder andere be trekking hebben op het gebruik van wapens door de politie, te wijzigen. Van onze ondenvijsredactie ARNHEM Morgen begint voor ongeveer tachtigduizend kinderen in de zesde klas van de basisschool de schooltoets. V an de score die zij bij deze toets halen hangt veel af bij de toelating tot het voortgezet onderwijs. Daarbij werkt de toets wel zonder aanzien des persoons maar het gebruik van de toets hangt erg af van de vervolg-school en met name ook van de gemeente waarin de getoetste leer ling woont. Saman y zn v Eslhe roor enkele centen méér per glas geniet U van de lerbeste Hollandse Cognac, KUYPER VIEUX iet de originele, uit Frank- Sjk geïmporteerde Brandy. cn A Schout! cn P var Rle. J P Vis MEI, J Kleljd en mp ent Vraag Uw Slijter de gratis Voordeclkaart voor het iilveren van de puntenzegels, de extra attractie bij elk De Kuyper-artikci De toets wordt dit jaar afge nomen op 28 februari, 20 maart en 21 maart. Als de school aan alle onderdelen meedoet duurt de toets bij elkaar acht uur en veertig minuten. Als de toets klaar is stuurt de school het produkt van zes jaar basisonderwijs aan het CIRO in Arnhem De computer van dit Centraal In stituut voor Toetsontwikkeling berekent dan de score van de kinderen. Vóór 1 mei krijgt de school dan de uitslag. Hoewel de kinderen tegen die tijd hun zenuwen voor de toets waarschijnlijk al lang vergeten zijn beginnen dan pas de moeilijkheden. Want wat is de score van het CITO waard? In ieder geval mag je die score niet opvattep als een soort eindcijfer. Als een kind bijvoorbeeld voor alle onder delen een gemiddelde percen- tiel-score van tachtig haalt be tekent dat niet hetzelfde als de acht op het rapport (zeer goed). Een percentiel-score be paalt alleen het rangnummer binnen de totale groep. Als er honderd kinderen aan een toets deelnemen en je haalt percentiel-score tachtig wil dat zeggen dat twintig kinderen minder fouten maakten en 79 kinderen het slechter deden. De toets van het CITO wordt gebruikt op ongeveer een der de deel van de basisscholen. Voor de tachtigduizend kinde ren van die scholen is de toets van belang bij de toelating tot het voortgezet onderwijs. De rest van de ongeveer tweehon derdduizend zesdeklassers krijgt een plaatselijke pf regi onale toets of wordt helemaal niet getoetst. De toets is ook niet het enige instrument bij de toelating tot het voortgezet onderwijs. Van groot belang is ook het advies van het hoofd van de basisschool, en verder de wens van de ouders, en soms een apart toelatingson derzoek. Tegenstrijdigheid Het grootste probleem voor het CITO is dat de toets in de eerste plaats gemaakt is als instrument voor de beoorde ling van zes jaar basisonder wijs. Maar in de praktijk wordt de toets vooral gebruikt voor de toelating. Die tegen strijdigheid blijkt alleen al uit de datum waarop de toets wordt afgenomen. Het CIRO wil de toets zo laat mogelijk afnemen om tot een goed eindoordeel over de zes deklassers te kunnen komen. Maar als je de toelating tot het voortgezet onderwijs wilt regelen moet je de gegevens eigenlijk veel eerder binnen hebben dan 1 mei. De aanmel ding bij scholen voor voortge zet onderwijs gebeurt in de meeste plaatsen Immers al in februari. Die aanmelding is natuurlijk nog niet definitief, maar het zal toch vaak moei lijk zijn om achteraf een plaatsje te krijgen op een lyceum als je je daar in febru ari niet hebt opgegeven. Veel scholen zitten dan al vol. Advies Het CITO vraagt aan de schoolhoofden zowel vóórdat de toets wordt afgenomen (in februari) als daarnó (wanneer ze de uitslag kennen) een ad vies uit te brengen over ieder kind. Het CITO kan dan kij ken of de toetsuitslagen in overeenstemming zijn met de uitgebrachte adviezen. Het hoofd van de school deelt de toetsuitslagen later mee aan de scholen voor voortgezet onderwijs. Hij geeft daarbij ook op wat zijn eigen oordeel is. Soms kan hij een duidelij ke keus vermijden; hij kan bijvoorbeeld zeggen: misschien mavo, al kan ik me ook inden ken dat deze leerling via L.T.S. en later m.t.s. méér kans maakt. Maar in andere plaatsen wordt een eenduidig advies gevraagd: óf mavo, of 1-t.s. Wat er dan verder gebeurt verschilt van plaats tot plaats. In zuid-Kennemerland is het bijvoorbeeld zo geregeld dat de uitslag van de toets in geen enkel geval zonder meer beslissend is. Wel zijn een paar afspraken gemaakt over bepaalde grenzen. Wanneer het advies van het school hoofd v.w.o. of havo is, en de score beneden 51 ligt, moet een centrale toelatingscommis sie beslissen of de leerling inderdaad toegelaten kan wor den tot het v.w.o. of havo. En wanneer het advies mavo is. en de score is minder dan 26. moet diezelfde commissie be kijken of dat kan. Verder is het voor ouders mogelijk bij de commissie in beroep te gaan wanneer het advies mavo is, maar de percentiel-score boven de zeventig ligt. Of ook wanneer het advies lavo-l.b.o. is, maar de percentielscore meer is dan veertig. Verschillend Lang niet overal zal het zo gaan als in zuid-Kennemer land. Vaak zal het de ouders niet precies duidelijk zijn hoe de percentiel-scores worden gehanteerd. Veel factoren, kun nen daarbij een rol spelen. Een van die invloeden is de welstand van de gemeente. Dat blijkt uit een artikel van de heer D. J. Bos, over de schooltoets die in 1969-70 werd afgenomen in Amster dam, Amstelveen, Haarlem en Heerlen. In deze plaatsen werd toen nog de zogenaamde Amster damse schooltoets afgenomen, maar de conclusies gelden waarschijnlijk ook wel voor het gebruik van de CITO- toets. In 1970 was men bij de toelating tot v.w.o. en havo duidelijk strenger dan in Am stelveen. Leerlingen werden in Haarlem eigenlijk uitslui tend toegelaten als ze hoorden bij de 25 procent beste leerlin gen. Maar in Amstelveen was nog altijd tien procent van de v.w.o.-havo-leerlingen afkom stig uit de zwakste helft van de plaatselijke zesdeklasbevol- king. Ondanks dit soort verschillen komt de heer Bos tot de con clusie dat de schooltoets niet gebruikt wordt als rigoreus se lectie-middel. Maar hij zou wel willen dat de toets min der belangrijk werd voor de toelatingsprocedure. De schooltoets zou dan meer de functie krijgen waarvoor hij gemaakt is: een eindoordeel over het basisonderwijs. En de leerlingen zouden in de brug klas een betere kans krijgen hun eigen mogelijkheden in het voortgezet onderwijs ver der uit te proberen. Koude bovenlucht Van onze weerkundige medewerker Door nachtelijke uitstraling vroor het de laatste paar etmalen in Nederland 2 tot 7 graden. Het Poolse Lebork geen bergstation) niet ver van de Oostzee ten westen van Gdansk schoot uit tot -19 graden. Interessanter dan de temperatuur aan de grond, zijn die in de hogere niveaus, omdat zij aan geven waar zich een koude put be vindt, zoals bekend massaproducent van hagel- en sneeuiobuien. Een diep vriescentrum bevond zich gistermid dag met -40 graden bij Lulea in Noord Zweden met een belangrijke uitzakking over het continent, waar Hannover -38 graden meldde. Slees- tvijk, München en Stuttgart, maar ook Nacy -37 graden (alles op het 500 mb.- vlak, oftewel 5l/2 km. hoog). Embden (-33) lag meer aan rand, (N.O. Ne derland kreeg er maandag eerst nog sneeuwbuien door). De Bilt mat -30, Brest, Parijs en Bern -29 en Bordeaux -24 graden. Op de Zugspitze (3000 meter) werd -21 graden afgelezen bij een sneeuwhoogte van 3,20 meter. Als contrast: in Sevilla werd het maan dagmiddag 23 graden, in Valencia 24, in Jan Javier 25 graden C., volop zomer dus. Twee maal per etmaal peilen enkele honderden stations tus sen de Rocky Mountains en de Oeral de hogere atmosfeer. Tussen 1890 en 1900 maakten 4 Duitse meteorologen voor het eerst wetenschappelijke luchtvaarten ten behoeve van tempe ratuur- en vochtigheidsmetingen. In 1896 werden in Amerika en Frankrijk gelijktijdig de eerste vliegers met in strumenten omhoog gelaten, bij zwak ke wind een kabelballon. In 1917 was men zover, dat minstens één dag van elke maand de aandacht op meteorolo gische waarnemingen werd toege spitst. Men liet dan op acht stations in Europa ballonsondes op, 12 stati ons werkten met vliegers of kabelbal lons en 22 bergstations werden ook ingeschakeld. Driemaal per jaar werd op drie achtereenvolgende dagen waargenomen. Tenslotte het komende weer. Vandaag zal het nog wel goed blijven met overwegende opklaringen, morgen neemt de kans op een regenstoring toe, opgewekt door fronten van een IJslanddepressie, waarvan de compu ters verwachten dat hij dinsdagmor gen tot 988 mb. is uitgediept. weinig verandering Harlingen: 5.16-17.50; Delfzijl 7.51-20.28. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5