In vijf jaren onafhankelijk ■uw Gesprek Hoogovens bonden opgeschort Garantie Vietnamese bestand is twistpunt I I Model van tussenface krant Swee kinderen uit lén gezin verdronken fc Nederlands standpunt over Suriname en Antillen Jongen (10) bekent brandstichting in Paramaribo Miljoenenroof in Düsseldorf In deze krant bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is Nieuwe leidse Cooramt CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING [teenstraat 37 Postbus 76 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" DINSDAG 27 FEBRUARI 1973 53ste jaargang no. 24 grï'flTi.1 ï7 V Meer ^Ss^keu» in ■E*ï-Dassende -omgeving Bij VERDUYN' INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Om zes uur gister avond begonnen de onder handelingen tussen de directie 'van Hoogovens en de vertegen woordigers van de 'industriebonden. Rond de tafel de kopstukken in het gesprek: dr. M. Albrecht, direc teur personeel en organisatie (rechts op de voorgrond) met zijn zijn onder directeur de heer Daniëlse. Op de achtergrond de beide coör dinatoren van de stakingsactie, de heren De Jong (tweede van links) met naast hem de heer Bode. Nog geen oplossing in zicht Van onze soc.-economische redactie VELSEN De directie van Hoogovens en de onderhandelaars van de ilrie industriebonden hebben gisteravond het hervatte cao-overleg opgeschort voor nader beraad met de achterban. Volgens dr. M. Al- jrecht, directeur personeel en organisatie, heeft het overleg niet ge leid tot een oplossing van de problematiek. Ook van vakbondszijde Iverd te kennen gegeven, dat er nog geen oplossing van het arbeids- tonflict in zicht is. De acties bij Hoogovens zullen voortduren. )e vakbondsonderhandelaars plegen annacht nog overleg met hun bonds- esturen. Aan de hand van dit beraad 11 worden beslist of de onderhande ngen met Hoogovens moeten worden bortgezet. De directie van Hoogovens ll vanmorgen overleg plegen met de tad van bestuur. 'Het is de vraag of e opnieuw bij elkaar komen en pas {anneer we dat in overleg met de ondsbesturen hebben vastgesteld, zal r een nieuwe afspraak worden ge laakt', aldus vakbondsbestuurder J. de feng namens de drie industriebonden. EERKERK In Meerkerk is zon- tgavond uit het Merwedekanaal het |k opgedregd van de zevenjarige jrge Kruk uit Sliedrecht. Maar zijn erjarig zusje Nathalia wordt nog feeds gezocht. j twee kinderen mochten na een ner in een restaurant te Meerkerk n hun ouders nog even buiten spe- a. De kinderen waren sindsdien oorloos. Een zoekactie door de rijks- litie te land en te water leverde na n paar uur het lichaam van het ögetje op. Volgens de politie is het sje zeer waarschijnlijk ook verdron- f1 politie neemt aan dat de jongen iwater is geraakt toen hij zijn zusje de redden nadat zij in het water s gevallen. Het is niet bekend of het kort geding, dat vanmiddag voor de Haarlemse rechtbank dient, doorgang zal vinden. Uitgangspunten voor de vak bonden zijn nog steeds: een loonsver hoging in centen, uitbreiding van de werkingssfeer van de CAO en het verbinden van een maximum van 250 gulden per procent prijscompensatie. Vakbondsbestuurders H. Bode van de Industriebond -NKV verklaarde gister middag op een geëmotioneerde bijeen komst van stakers in de gereformeer de kerk 'Vredesvorst' in Beverwijk, dat er in geen geval beslissingen zullen worden genomen achter de rug van de vakbondsleden om. 'De onder- handelingssresultaten zullen ter goed keuring aan de leden worden voorge legd', aldus de heer Bode. Dr. M. Albrecht, directeur personeel en organisatie van Hoogovens, wilde gisteravond nog geen uitspraak doen over de vraag of het kort geding, dat Hoogovens tegen de Industriebonden- NVV en -NKV heeft aangespannen, zal worden ingetrokken. Hij sloot de mogelijkheid, dat het kort geding, dat vanmiddag voor de president van de Haarlemse rechtbank dient, zal wor den opgeschort, niet uit. De algemeen directeur IJmuiden, de heer Th. van Erp, sprak de suggestie dat de actie bij Hoogovens aan het verlopen is, tegen. 'Uit het feit dat er nog steeds ruim 1600 man staken, kan niet worden afgelei'" dat de staking verloopt', aldus de heer Van Erp. Verder ontkende hij dat de kranen door ondeskundigen zouden worden bediend. Fel verzet logezegd itei vind dat goeie literatuur altijd rtainment moet zijn. Bertus Aafjes Opklaringen Opklaringen, maar ook enkele (verspreid voorkomende buien. Plaatselijk mist. Maximum tem peraturen ongeveer 5 graden, maar in mistgebleden enkele graden lager. Merendeels zwak ke wind uit uiteenlopende rich tingen. MORGEN EN OVERMORGEN: Vooral aanvankelijk regen, later zonnige perioden en met name in de nacht hogere temperatu ren. Morgen zon op: 07.29 onder': 18.18 maan op: 05.17 onder: 13.13 Ook de vakbondsbestuurders verzetten zich tijdens de bijeenkomst in de gereformeerde kerk in Beverwijk fel tegen de suggestie dat de staking zou verlopen. 'De mededelingen van de directie over het weer op gang komen van de produktie raken kant nog wal. U kunt dat zelf het beste beoordelen', riep de heer Bode tot de stakers. De twee vergaderingen, die gisteren wer den belegd, werden door ruim 1700 man bezocht. Vakbondsbestuurder J. de Jong van de Industriebond-NVV wees erop, dat als gevolg van de staking onder de kraandrijvers bij Breedband en bij de vertillerij de eindproduktie vrijwel stilligt. Met verontwaardiging hebben de bonden volgens De Jong vernomen dat sommige stafleden niet alleen de stakers proberen te intimideren, maar dat zij ook de gastarbeiders proberen onder druk te zetten. 'Spaanse werk nemers hebben te verstaan gekregen dat het om ccn politieke staking gaat en niet om een rechtvaardiger verde ling van de inkomens', aldus de Jong. De aanwezige Spaanse gastarbeiders werden vervolgens door een landge noot opgeroepen tot solidariteit met de Nederlandse stakers. firnst rond dollar Apart fonds leen maar zwevende valuta' Op een CN V-bij eenkomst in Bever wijk -er staken 110 CNV-ers - merkte de vakbondsbestuurder H. J. Molen dijk van de Industriebond CNV op, dat na beëindiging van het conflict de positie van stafleden, die zich schul dig hebben gemaakt aan intimidatie, opnieuw zal moeten worden bekeken. Volgens de heer Molendijk geldt dat met name voor de chef die ook een zieke werknemer onder druk zou heb ben gezet. Hoewel de Industriebond- CNV zich nog beraadt over haar standpunt, werd ook de oprichting van een solidariteitsfonds voor Hoogo venstakers bekend gemaakt. De bedoe ling van dit fonds is aan de stakers een hogere uitkering te geven dan de maximaal 36 gulden per dag, die zij nu krijgen. De Industriebonden - NW, -NKV hebben al een oproep gedaan om op banknummer 56.40.49.65.4 ABN te Beverwijk een bijdrage te storten. Zie ook pagina 5 en (voor een juridische beschouwing) pag. 9. De minister van buitenlandse zaken van de Voorlopige Revolutionaire Rege ring van Zuid-Vietnam, mevrouw Ngoejen Thi Binh (rechts) raakte kort voor de opening van de Vietnam-conferentie in Parijs in druk gesprek gewikkeld met haar Chinese collega Tsji Peng-fei (achter haar) en andere Chinese func tionarissen. Vietnam-conferentie in Parijs begonnen PARIJS (Reuter, UPI, AP, AFP) Met zakelijke beginselverkla ringen over de vrede is gisteren in Parijs de internationale Viet nam-conferentie begonnen ter waarborging van de op 27 januari gesloten bestandsovereenkomst. Al snel kwamen verschillen van inzicht aan de oppervlakte over de wijze, waarop het bestand ef fectief kan worden gemaakt. Naar verluidt zal het overleg na vier of vijf voltallige vergaderingen vrij dag al worden afgesloten. De ope ningszitting in het internationale con ferentiegebouw aan de Avenue Kléber duurde gisteren bijna twee-en-een-half uur. Vandaag komen de ministers van buitenlandse zaken van de twaalf deelnemende landen en secretaris-ge neraal Kurt Waldheim van de VN opnieuw bijeen. Kort daarvoor zullen de delegaties van China, Noord- en Zuid-Vietnam, de Viet Cong, de VS, Frankrijk, Po len, Engeland, Rusland, Hongarije, In donesië, Canada en de VN zich in particuliere kring beraden. Besloten werd, dat de Canadese minister Sharp en zijn Poolse ambtgenoot Olszowski bij toerbeurt als voorzittér van de conferentie zullen optreden. Over een van de hoofdthema's, de vorming van een permanent arbitrage orgaan op hoog niveau ter waarbor ging van de vrede in Vietnam, be stond op de eerste bijeenkomst al onenigheid. De Viet Cong-delegatie verwierp een dergelijk voorstel, waar voor met name de Canadese minister Sharp zich had uitgesproken. Volgens de Viet Cong zijn de organen, waarin de bestandsovereenkomst voorziet, reeds in staat te waken over het handhaven van de vrede. Dreigement De Canadese minister Mitchell Sharp, die op de met scherpe veiligheids maatregelen omlijste conferentie het eerst sprak, stelde de medewerking van zijn land aan de internationale controlecommissie afhankelijk van de resultaten van het Parijse overleg. Hij dreigde, dat Canada op 30 april uit de viermogendheden-commissie zou stap pen, als er geen bevredigende rege ling zal zijn bereikt over een nieuw en permanent orgaan, dat de controle moet uitoefenen. Hij waarschuwde verder, dat er streng WASHINGTON (Reuter) De Se naatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen heeft gisteren bij stem ming besloten de buitenlandse hulp ook die aan Noord-Vietnam te blokkeren, tenzij de regering fondsen beschikbaar stelt voor binnenlandse programma's die reeds door het Con gres zijn aangenomen. De commissie stelt tevens, dat de regering voor elke hulp aan Noord-Vietnam speciale toe stemming van het Congres nodig heeft. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Suriname en de Nederlandse Antillen zullen, na een over gangsperiode, over ongeveer vijf jaar onafhankelijk kunnen zijn. In de tussenfase, die in 1974 of 1975 kan beginnen, zal een 'verlicht' statuut van kracht zijn, dat uitgaat van de autonomie van de landen. De over gangsregeling komt er in de praktijk op neer, dat alleen naar buiten de verantwoordelijkheid als koninkrijk blijft gehandhaafd. Deze gedachten leven in de Neder landse sectie van de Koninkrijk-com missie die de nieuwe verhoudingen tussen de drie landen van het konink rijk bestudeert. Over twee weken komt de commissie op Aruba en in Curagao bijeen. Op tafel ligt dan een door Nederland opgesteld concept van de overgangsregeling, die inhoudt, dat het koninkrijk als band tussen de drie landen ophoudt te functioneren. Al leen blijft Nederland de buitenlandse betrekkingen behartigen en zullen de drie landen door de Nederlandse strijdkrachten worden verdedigd. Ook de koninkrijksregeling beslaat nog in de overgangstijd. Maar dit college zal bestaan uit de Nederlandse ministers en de hoge commissarissen van Suriname en de Antillen. De gevolgmachtigde ministers zijn dan verdwenen. Ook worden er geen rijks wetten meer van kracht. De landsre geringen nemen afzonderlijk en zelf standig hun wetten aan. Het benoe mingsbeleid is volgens de Nederland se voorstellen bij de landsregeringen gelegd In de overgangstijd worden de gouverneurs weliswaar formeel be noemd door de koningin, onder ver antwoordelijkheid van de landsrege ring, maar de bevoegdheden waarover zij nu beschikken en waaraan de landsregeringen niet kunnen tomen, vervallen. Verder zijn alleen de landsregeringen verantwoordelijk voor de handhaving van de interne orde en rust. Dit betekent, dat bij onlusten een land geen beroep kan doen op een ander land van het koninkrijk. Belangrijk is ook het Nederlandse voorstel, dat elk land het verlicht statuut kan opzeg gen. Wel moet een afkoelingsperiode van drie maanden in acht genomen worden en moet het betreffende land dit besluit zelf bij wet regelen. De nationaliteitsproblemen wil de Nederlandse sectie op deze wijze op lossen: men krijgt het landsburger- schap van het land, waar men is geboren. Wil men deze nationaliteit niet, dan kan men kiezen voor het land waar men woont, of waar zijn ouders zijn geboren. Het voorstel is deze regeling in te laten gaan met terugwerkende kracht tot 1 januari 1973. Deze regeling opent de mogelijkheid de migratie van Surinamers en Antil- lianen te beperken. Er wordt een datum met terugwerkende kracht voorgesteld om een versnelde migra tie op dit ogenblik te voorkomen. Als dit Nederlandse voorstel wordt aan vaard, ijunnen Surinamers, die na 1 januari hier zijn aangekomen, niet opteren voor het Nederlandse burger schap. De regeling betekent niet, zo wordt in Den Haag verzekerd, dat alle Surinamers die hier na 1 januari zijn gekomen, zullen worden terugge stuurd. Voor het Nederlandse burger schap komen op grond van dit voor stel 60.000 Antillianen en Surinamers in aanmerking. Tijdens de overgangsperiode zou er een college moeten bestaan, die inter nationale conflicten tussen de drie landen in een rustige besloten sfeer zou moeten oplossen. Komt dit college er niet uit, dan kunnen de landen zich wenden tot het internationale gerechtshof. Speciaal zal gelet worden op de rechten van de mens. Een bijzondere commissie, bestaande uit vertegenwoorigers van de drie landen, zal erover waken, dat in de overgangs fase deze rechten niet worden ge schonden. De burgers kunnen hun recht bij deze commissie zoeken. In de verdragen die in het verlengde liggen van het 'verlicht' statuut en die worden gesloten voor het regelen moet worden opgetreden om aan de voortdurende schendingen van het be stand een eind te maken. Volgens Sharp moeten de rapporten over be standsschendingen naar VN-scretaris- generaal Waldheim gaan en moet deze de bevoegdheid krijgen om dc Viet nam-conferentie, indien nodig, weer bijeen te roepen. Waldheim zou dat moeten kunnen doen, als leden daar toe een verzoek doen. Dit zou beteke nen, dat hij de conferentie bijeen zou kunnen roepen tegen de wil van de communistische landen, daar er zes communistische en vijf niet-commu- nistische landen deelnemen. Als mogelijk compromis stelde de Amerikaanse minister William Rogers voor, dat het minimum aantal leden, dat nodig is om de conferentie weer bijeen te roepen, zes zou zijn. Hij deed verder een beroep op de confe rentie zich ook bezig te houden met een vredesregeling voor Laos en Cam bodja. Maar de Noordvietnamezen ble ken zich tegen dit voorstel te kanten. Dc Chinese minister van buitenlandse zaken, Tsji Peng-fei, leider van de grootste delegatie (25 leden), die voor het eerst met zijn collega's van de VS en de Sowjet-Unie aan één tafel zat, zei met nadruk, dat zijn land met alle andere deelnemers aan de conferentie wil samenwerken ten behoeve van de vrede in Vietnam. China zal strikt op de naleving van het bestandsakkoord aandringen. Hij verweet verder de regering-Thieu verantwoordelijk te zijn voor de vele schendingen van de wapenstilstand. De Franse minister Maurice Schu mann zei, dat er een binding zou moeten bestaan tussen de Vietnam- conferentie en de controle-commissie. Hij gaf echter nog geen definitief standpunt. Hij legde er tevens de nadruk op, dat de grote mogendheden iri hun rivaliteiten niet Zuidoost-Azië moeten betrekken. RITA 'Mam, mogen we nog drie kop pen cacao en een doek?' PARAMARIBO Een paar school jongens hebben het schoolcomplex in Paramaribo in brand gestoken, waarin de Otto Tankschool en de Richard Voillaireschool waren gevestigd. Een tienjarig jongetje heeft dat bekend. Het gebouw, dat vrijdagmiddag in vlammen opging, brandde tot de grond toe af. De schade wordt geschat op 200.000 Surinaamse guldens. Bij het openbaar onderwijs in Paramaribo en omstreken zijn de lessen overigens nog niet hervat, ofschoon volgens de Surinaamse regering 70 procent van de leerkrachten zich weer hebben ge meld. van de onafhankelijkheid, zal de be scherming van de menselijke rechten uitdrukkelijk worden vermeld. Verder kan men bepalingen verwachten over de voortzetting van de ontwikkelings hulp en Nederlandse steun aan de opbouw van defensie. Het is niet onmogelijk, dat er op aandrang van Suriname en de Antil len, toch een symbolische band zal blijven bestaan tussen de drie landen, welke band zal worden gevormd door de koning. DUSSELDORF (DPA) Interpol zoekt naar de 29-jarige Westduitser Günther Heinemann, die er met 3,7 miljoen mark (ca. 3,7 miljoen gulden) uit een door hem bestuurde geldtrans portwagen uit Düsseldorf vandoor is op weg naar een 'aangenaam leven'. De op 210.000 mark na geplunderde geldtransportauto, waarmee het geld naar de Commerzbank zou worden ge bracht, werd gistermorgen aan de rand van de stad ontdekt. De politie vond enkele uren later in het huls van Heinemann een brief aan een tot nu toe nog niet gevonden vriend. In dit schrijven stond: 'Daar het met mijn gezondheid niet zo best staat, probeer ik met het geld een aangenaam leven te hebben'. In samenwerking met Interpol heeft de Westduitse politie aan de grens maatregelen genomen. Het wordt ech ter niet uitgesloten geacht, dat Heine mann na de miljoenen-coup naar het buitenland gevlogen is. Zijn particu liere auto werd namelijk in de omge ving van het vliegveld van Düsseldorf gevonden. Het afgelopen weekeinde zijn geen besprekingen gevoerd tussen regering en stakingsleiders. Over de besprekin gen die voor de deur staan, liet de Surinaamse ambtenarenbond zich gis teren niet hoopvol uit. Gistermorgen heeft weer brand gewoed in Paramaribo. Een opslagplaats op het haventerrein ging in vlammen op. Direct na het uitbreken van de brand werd het onrustig in de omgeving van Amro-bank de haven. Straten werden gebarrica- Boekenetaiage deerd en huisvuil in brand gestoken. Men schrijft ons Binnenland Toets voor 80.000 5 Aafjes en Ooka 7 Buitenland Meir in VS7 Joden in Irak 7 Parijse mode 9 Kerk 'Kom over de brug' 2 Sport White Stars lopen ollege in Roemenië 1 Economie noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt 'Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: - Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN i/ViülO.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1