White Stars maakt over grens furore FRANSE TOPSKIERS REBELLEREN fleur fleur Polsstokspringer Smith kent vooral eigen kwaliteiten Bureau onderzoekt reden 'leegloop' voetbalstadions Roemeense waardering Kleurlingen mogen in Zuidafrikaanse zwemselecties Vim van der Gijp erug naar Gouda alles over bloemen en planten! hoe weet ik dat, waar lees ik dat? Eddy Merckx leider in Sardinië straat TROUW/KWARTET DINSDAG 27 FEBRUARI 1973 SPORT Tll/Xll „i -jVan onze basketbalmedewerker d'ian. J HAARLEM In het spaarzaam tot de publiciteit doordringende iwereldje van het damesbasketbal vallen dit seizoen vooral de pres- itaties van White Stars op. In de nationale competitie, maar ook bui- jten het beperkte Nederlandse wereldje, maken de dames van White ia 28 jStars pijlsnel furore. Voorlopig hoogtepunt was de trip, die het Ne- ndrle Iderlandse topteam vorige week naar Roemenië maakte. Het rauwe, ombo jmanlijke spel dat de Roemeensen demonstreerden, stond lijnrecht nr {tegenover de vrouwlijke gratie van White Stars. ?De Roemenen waren helemaal kapot nr jvan ons', zegt White Stars-coach nr tpreek Witte, eenmaal thuis tevreden ;0 „w {terugblikkend op de trip van een ik 25 week met zijn team. 'Het type basket- 1 nwibal dat de Haarlemse meisjes in hun Se^,a. jvijf wedstrijden in Boekarest vertoon den sloeg enorm aan!' Het sierlijke, op bewegingssnelheid gebaseerde spel jvan White Stars bleek lijnrecht tegen- 5 26 over de Roemeense opvattingen te Ï6«taan. En daarmee is meteen gesigna- "leerd op welk vlak White Stars aan- "vankelijk in moeilijkheden kwam en 24jna een aanpassingsperiode het meest 5 400 leerde. 'Wij proberen zoveel mogelijk 93 contact met de tegenstander te vermij- 34 den,' licht Rosemarie de Vries na 38 een moeilijke periode, voortvloeiend 53 Uit een hardnekkige oorontsteking, ?5 fgjnadrukkelijk terug aan de top dit BULAWAYO (Reuter) De voorzitter van de Zuidafrikaanse amateurzwembond, Roy Clegg, heeft gisteren bij de nationale zwemkampioenschappen in Bula- wayo verklaard dat voor de se lectie voor Zuidafrikaanse zwem- teams in de toekomst nog slechts de prestatie bepalend zal zijn en dat de huidskleur buiten be schouwing zal blijven. 'Wij zijn van mening dat alleen de beste zwemmers deel mogen uitmaken van een Zuidafrikaans team. Als de kleurlingen hard genoeg zwemmen, zullen zij ook geselec teerd worden. De zwemsport zal in de toekomst op de Zuidafri kaanse spelen openstaan voor alle rassen.' De mededeling van Roy Clegg geldt overigens niet voor de spe len die dit jaar in Pretoria ge houden zullen worden. Aan die wedstrijden zullen slechts blan ken mogen deelnemen. Di» resultaten van White Stars ln Roemenië waren: Roemeense nationale ploeg-Whlte Stars 70-59 (39-23). Constructorul-Whlte Stars 47-49 «22-20)Academic-WMte Stars 53-48 (23-25). Polltchnlca-Whlte Stars 62-48 (30-25). Polltechnlca-Whlte Stars 68-53 (25-23). Roos- marie de Vries was ln vrijwel alle wedstrij den topscoorster met een reeks van 15-13- 15-17-23. facet toe. 'Dat kennen zij niet. Hun mentaliteit is: daar is de basket en daar moeten we naar toe. En liefst rechtstreeks. Wie er ook staat, ze gaan er dwars doorheen. We konden er in het begin niet goed tegen. De arbitrage is daar ook heel anders. Ik vind nu na Roemenië de Nederlandse scheidsrechters zeker niet slecht. Bij voorbeeld voor doordringen floten ze daar nooit. De tegenstanders komen soms aandreunen, je wordt finaal weggeramd.' En Annelies Hellingman met haar 19 jaren een van de jonge ren in het team: 'Het is niet te vergelijken met het Nederlandse da mesbasketbal. Je mag daar gewoon veel meer. Ze hebben veel meer po wer. En als je een drive maakt, weten ze je precies dé tik te geven die je uit je evenwicht brengt en toch niet door de scheidsrechter wordt gezien.' AANPASSING Na een korte periode van verbazing en verontwaardiging paste White Stars zich snel aan het opgedrongen speltype aan, met behoud overigens met de eigen, reeds vermelde speciali teiten. (Freek Witte: 'Als dat nou in de Nederlandse competitie maar niet uit de hand loopt.') Vooral Karen Bos (20) leerde snel. Zij is dan ook. ondanks haar leeftijd, een van de meest professionele speelsters in de ploeg en heeft daarnaast fysiek de mogelijkheden om iets terug te doen. Postspeelster Roosmarie de Vries: 'Ik weeg 64 kilo. Ik word zo de bucket weer uitgeramd.' Fysieke kracht en conditie, het waren de terréin'en waarop de Nederlandse meisjes achter bleven op hun tegen standers. 'Als je ook ziet hoe die meisjes trainen', zegt Roosmarie de Vries. 'Wij hebben een jeugdteam zien trainen, meisjes van 14, 15 jaar. Nou, zo trainen we nog niet eens bij het Nederlandse team. En ploegen waartegen wij speelden, trainen alle maal twee uur per dag.' White Stars (in het zwart!) in actie tegen de dames van Fiat Stars De tegenstanders in Boekarest waren Constructorul, Academie en Politech- nica. die respectievelijk in de Roe meense competitie verblijven op de vijfde, tweede en eerste plaats. Daar naast had coach Witte kort na aan komst verzocht een extra wedstrijd te mogen spelen. Gastvrij arrangeerde men een ontmoeting met een selectie uit Boekarest, die bij nadere beschou wing door de internationals van Whi te Stars bleek te bestaan uit de gehe le Roemeense nationale ploeg. 'We durfden het niet te zeggen, anders hadden jullie misschien niet willen spelen', luidde de motivatie van de gastheren achteraf. Omdat White Stars in zes dagen vijf wedstrijden speelde, was de trip van zelfsprekend lichamelijk uiterst ver moeiend. Annelies Hellingman: 'Het was erg zwaar, iedere dag spelen en constant kreeg je een man-to-man te genover je of een pressing-verdedi- £ing.' De meisjes werden nog eens extra belast door het feit dat het team tijdens deze trip uit slechts acht speelsters bestond. Freek Witte: 'Op het laatste moment vielen er twee speelsters uit. Nel van den Burg kreeg als lerares op een lagere school in IJmuiden geen vrij van de gemeen te. En Stien Kraaij, die in haar eindexamenjaar van de academie voor lichamelijke opvoeding zit, was bang dat ze haar kansen zou verknoeien als ze er een week tussenuit zou gaan. Het was ons op dat moment niet meer mogelijk om aan gastspeelsters tc komen.' Terugblikkend ziet White Stars slechts de voordelen, die voortvloei den uit deze handicap. Annelies Hel lingman: 'Door het onverwachte ver lies van twee speelsters konden de jongeren, Doetie Feenstra, Maria Ha ver en ook ik zelf meer spelen.' Met name Roosmarie de Vries onder schrijft het nut van die noodzaak: 'Vooral Maria, die had nog nooit zoiets gespeeld en paste zich ontzet tend goed aan.' 4ran onze sportredactie .A FAUX-DALLOS De Fran- ,e skibond heeft het afgelopen Weekeinde besloten om de natio- ale heren-afvaardiging terug te trekken uit de strijd om de We- 'eld-Cup. De ski-leiders namen eze beslissing naar aanleiding jtan het gedrag van de Franse t.op- jjkiërs bij de nationale kampioen schappen in La Faux-D'Allos. Bij ie gelegenheid weigerden de le en van de Franse afvaardiging aar de belangrijkste internatio- ale evenementen serieus hun 2oiansen te verdedigen. Directe anleiding vormde de naar hun lening te slechte weersomstan- igheden. De werkelijke motiva- e is in feite de climax van een geruime tijd slepend conflict 'De straf is gebaseerd op drie overtre dingen. Op de eerste plaats waren de topamateurs er de oorzaak van dat de start van het evenement pas twee uur later kon plaatshebben dan was vast gesteld. Ten tweede demonstreerden zij een dergelijke anti-houding tijdens de wedstrijd dat niemand van de topmensen zijn kansen ook maar één moment heeft verdedigd. En op de derde plaats weigerden de leden van de nationale ploeg om verantwoording af te leggen. Bovendien hebben zij tijdens de race nog geprobeerd om degenen, die wel voor hun kansen wilden vechten, belachelijk te maken. LOS ANGELOS (UPI). —Toen vorig jaar de lijst werd opge maakt van de beste polsstok hoogspringers van de wereld stond Steve Smith op de zesde plaats. De top van die rangschik king werd uitgemaakt door illus tere springers: Bob Seagren, Kjell Isaksson en Olympisch kam pioen Wolfgang Nordwig. Als nu de lijst wordt opgemaakt van de springers tijdens het indoorsei- zoen prijkt Smith bovenaan, dankzij de 5.48 meter die hij al heeft bedwongen en het feit dat hij ongeslagen is gebleven. Onomwonden zegt Steve Smith nu: 'Ik ben de beste polsstok hoogspringer, binnen, buiten, in Amerika en daarbuiten. Daar twijfel ik nu niet meer aan'. Smith heeft veel zelfvertrouwen gekregen. In de belangrijke wed strijden tegen hem faalde Kjell Isaksson tot nu toe steeds. En Bob Seagren Is prof geworden en wordt dus niet meer beschouwd als vergelijkbare grootheid. De ster van Steve Smith is snel gestegen. De 21-jarige Ameri kaan is de eerste om dat te stellen. 'Mijn vorm is op het ogenblik beter dan ooit. Ik ben zoveel sterker dan vorig jaar, dat het te gek is om daar nog over te spreken'. Kracht, is het grote the ma voor Smith. Hij is 1,85 meter lang en weegt 83,9 kilo. Hij is zeker niet snel, zijn toptijd op de 100 yards Is 10,sec. Smith stelt dan ook dat je met die handicap vooral moet hopen op je kracht. 'Als je de snelheid en de souples se niet hebt dan zul je je licha melijke krachten zo moeten uit buiten dat je toch topprestaties kunt verrichten'. KRACHTCENTRUM Krachttraining is zijn voornaam ste bezigheid tijdens de voorbe reiding op dc grote wedstrijden. Daarom verblijft hij ook steeds langdurig in een krachtcentrum bij Los Angelos, waar hij moeite loos langdurig gewichten van bo ven de 100 kilo boven zijn hoofd tilt. Zijn grote hulp daarbij is trainer Dick Tomlinson. Door hem is Smith in conflict geraakt met de leiding van het Californian State Atletiek Team, waardoor hij een aantal internationale wedstrijden deze zomer zal moe ten missen. Smith: 'Zij wilden dat ik zonder Tomlinson deze lente voor de training naar Long Beach kwam. Dat wil ik niet. Tomlinson is tijdens de Olympische Spelen op eigen kosten naar München ge vlogen om mij bij te staan. Bij een man die dat voor je over heeft wil ik blijven. 'Dat daar mee een aantal attractieve kon trakten aan zijn neus voorbij gaat, deert hem op het ogenblik nog weinig. Smith wil op de eerste plaats op jacht naar het wereldrecord outdoor. Daarmee kan hij naam maken om daarna zijn verdere carrière te plannen. Bob Seagren heeft dat al gedaan. De Amerikaan die met de pols stok over 5,62 meter sprong en daarmee houder is van het wereld record, heeft gekozen voor een carrière als prof. Hoe lucratief dat kan zijn bleek vorige week al. toen hij tijdens een tweedaag se multi-sport toernooi ging strij ken met zo'n 120.000 gulden. De Amerikaanse televisiemaatschap pij ABC had 400.000 gulden aan prijzen uitgeloofd voor het evene ment waar bijvoorbeeld ook bok ser Joe Frazier, tennisser Rod Laver, skiër Jean Claude Killy en coureur Steve Reyson aan deelna men. MISLUKKING Het evenement mislukte voor ABC. Er was gerekend op een toeschouwersaantal van 40.000 maar in totaal kwamen er nauwe lijks 1000 man naar het spekta kel. De deelnemers, tien in totaal moesten verschillende sporten in competitie beoefenen. Seagren won het gewichtheffen, het slaan van een baseball, 880 yards hard lopen en de een mijls race op de fiets. Het gehele spektakel werd door de deelnemers dankzij het hoge prijzengeld zeer serieus genomen, maar het publiek vond het maar een weinig overtuigende tien kamp. Dat de ABC er toch uit springt, komt omdat het evene ment op de televisie werd uitge zonden waar een groot aantal sponsors op af waren gekomen. ABC is van plan meer van dit soort toernooien te organiseren. En dat ondanks het feit dat Joe Frazier voor een amateuristisch aandoend, maar wel komisch hoog tepunt zorgde. Tijdens de 50 me ter vrije slag zwemmen, zonk de zwaarlijvige bokser al na meter. 'Ik ben niet voor het water ge schapen', verontschuldigde hij zich later. Frazier was na die me ter meteen ook de uitputting na bij. 'Ik wist dat ik in moeilijkhe den zou komen toen ik m'n zwem broek aandeed. In het water ver dronk ik bijna'. sport. Nu krijgt hij de kans om t bouwen aan een ski-team, dat zoals hij het uitdrukt 'niet bezoedeld is door de corrupte macht van het geld.' Deze ski-rel zal zonder twijfel grote gevolgen hebben. Alle 17 leden van de Franse ski-afvaardiging hebben in middels uit protest tegen deze maatre gel besloten om voorlopig niet meer in grote evenementen uit te komen. Dat hield ook in dat zij niet deelna men aan de slalom en de reuzeslalom. Het Franse ski-kampioenschap heeft daardoor alle betekenis verloren. DEN HAAG Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB heeft het bureau Socmar-Social and Marketing Research opdracht gegeven een vooronderzoek in te stellen naar het omstreden onder werp: 'Hoe krijgen we meer pu bliek naar de voetbalwedstrij den?' Het is de bedoeling, dat al in de eerste helft van april een rapport wordt uitgebracht. Aan de hand van deze gegevens zal besloten worden of er een uitgebreid landelijk onderzoek zal worden gehouden. Dit onderzoek wordt gedaan op verzoek van de werk groep accommodatie en marketing van de sectie betaald voetbal van de KNVB. Bart Nijland, voorzitter van die commissie: 'Je kunt natuurlijk de vraag in het onderzoek ook anders stellen: Hoe zetten we een stop op de teruglopende belangstelling voor het Daardoor hebben beïnvloed.' zij die wedstrijd (ADVERTENTIE) stockdjissen de top-amateurs en hun 9.37 iornaamste begeleiders. ie jaar geleden bewerkstelligden de iers het ontslag van directeur Rene lpice. Vorig jaar was een motie van antrouwen jegens hun nieuwe direc- Jean Beranger, voldoende om hem' zijn ontslag te laten indie- Nu richten de grieven zich tegen nager Juan Vuarnet en directeur 20.7 (i orges Joubert. Deze keer hebben de Tiders echter het laatste woord ge- Gevr d. De voortdurenue reeks van con- cten is er mede oorzaak van geweest t de Franse ski-afvaardiging naar de ympische Winterspelen van Sapporo j niet in slaagde om ook maar één 2 edaille in de wacht te slepen. Na de laise is nu de muiterij gevolgd. Rebel Henri Duvillard hier nog serieus in actie e n onze sportredactie 1315 112» 'TTERDAM Zwart Wit '28-trainer 103C im van der Gijp keert met ingang ic3ojn het volgend seizoen terug naar aandei^P*3 Ult Gouda- Van der Gijp is r jaar lang trainer geweest van 'i32<fart Wit *28, met we,ke cIub hb een -n; er de nationale amateurtitel behaal- •looj- In het verleden leidde Van der ,$5 jp het Goudse Olympia al eens van 34< derde naar de eerste klasse. 'Ik ken —J club door en door. Daar is het •ijzen «akter aanwezig om hogerop te ko- 80.83 |en.' 55. 57 I 58 36 's Morgens was er in Foux-D'Allos een ware sneeuwstorm. De start van de afdaling was aanvankelijk op 10 uur gepland. Rond de klok van negen uur gingen er onder de jury-leden simmen op om de race te annuleren voor die dag. De Franse topskiërs be sloten terug te keren naar hun hotel, waar zij echter te horen kregen dat er omstreeks 11.30 uur toch gestart zou worden. Hen werd gevraagd zich ge reed te houden. Trainer Gilbert Mol- lard ging op weg naar de piste. Alle overige deelnemers gingen eveneens in de richting van het vertrekpunt. Er werd gewacht en nog eens ge wacht. De speaker riep de skiërs her haaldelijk aan de start. Tevergeefs. Tegen het middag uur kwam direc teur Georges Joubert op zijn ski's naar beneden. Woedend toog hij op weg naar het hotel, waar hij de heren top-amateurs rustig kaartend op een hotelkamer aantrof. Joubert dreigde met de mest vreselijke straffen. Uit eindelijk besloten de topskiërs zich toch naar het vertrekpunt te begeven. De wedstrijd werd een farce. Niet op de eerste plaats vanwege de ongunsti ge weersomstandigheden, maar vooral door de houding van de meeste top skiërs. Henrik Duvillard, de zesde man in de strijd om de Wereld Cup, Jean- Noel Augert, Roger Rossat-Mignod en Bernard Orcel weigerden om hun kansen serieus te verdedigen. De spor tieve vertegenwoordigers van de Fran se ski-bond stopten onderweg. Maak ten zelfs in het zicht van de finish allerlei tergende manoeuvres. Henri Duvillard slaagde erin op de 64ste en voorlaatste plaats te eindigen. STRAFFEN Het was die houding die de Franse si- leiding deed besluiten strafmaatrege len te nemen. De nationale ploeg werd gevraagd naar het hotel te ko men. Daarna kregen de leden van deze ploeg het verzoek om één voor één voor een commissie van onder zoek te verschijnen om verantwoor ding af te leggen over hun gedrag. Niemand gaf echter gehoor aan dat verzoek. Directeur Georges Joubert: De terugtrekking van het Franse team houdtin dat de Franse skibond niet vertegenwoordigd zal zijn op de wedstrijden voor de Wereld Cup, die in Amerika, Canada en Japan worden gehouden. Commentaar van Rossat Mignod: 'Wij weten niet wat zij tegen ons hebben. Wij wilden een hearing houden van de leden van de nationale ploeg met de bond. Maar de leiding bleef op het standpunt staan, dat wij bij toerbeurt voor een commissie van onderzoek moesten verschijnen. Het was voor ons buiten kijf dat wij dat niet konden accepteren. Toen namen zij het besluit om het team terug te trekken uit de strijd om de Wereld Cup. Wij weten nog altijd niet pre cies waarom. Misschien is het vanwe ge deze wedstrijd. Maar ieder van ons was ervan overtuigd dat er hier geen wedstrijd gehouden kon worden. Wij wisten dat het resultaat geen enkele afspiegeling zou zijn van de ware krachtsverhoudingen omdat het weer daarvoor te slecht was. De uitslag bewees dat het gelijk aan onze kant was.' AMATEURISME De Franse skiërs hebben dikwijls het gevoel geëxploiteerd te worden. Jou bert: 'Zij vergeten dat zij door hun vrijwillige keuze voor de topsport be paalde verplichtingen hebben. 'De in vloed van het winstbejag verzwaart zonder twijfel de paternalistische structuur van deze skibond. De lei ders van de bond hebben daar geen rekening mee willen houden. Franse ski-amateurs verdienen via sluikrecla me immers handenvol geld. Jean Vu arnet heeft nu de kans om zijn strijd tegen de commercie in zijn voordeel te beslissen. Hij heeft zich steeds een overtuigd tegenstander verklaard van de invloed van de commercie in de nieuw verzamelwerk Fleur praktische. bloemen- en planten- encyclopedie, die u zelf van week tot week opbouwt. Bestel uw kennismakingsaflevering 1,- met onderstaande stuur mij de kennis makingsaflevering van Fleur è1.-. Deze kennismaking verplicht tot niets. plaats Fleur, de praktische bloemen- en plantenencyclopedie kost 1,95 per weekaflevering bij abonnement. Ook verkrijgbaar in boek- en tijdschrifthandel S 2,25 per af!, j In open envelop met postzegel van 0,25 opsturen naar fleur, postbus 400 Amsterdam. b. betaalde voetbal. Maar we wilden het gewoon iets positiever houden.' De antwoorden op de vraag waarom de animo voor het betaalde voetbal daalt, liggen voor het oprapen. Nu land: 'Als oorzaken wordt een com plex van factoren genoemd. De vaak gebrekkige accommodaties bij de sta dions, het tekort aan parkeerplaatsen, de verzadiging via radio en televisie, het agressievere en negatieve voetbal. Dat alles zal best een rol spelen. We willen het nu wel eens definitief we ten.' Het marketing-bureau zal in de ko mende weken overal in het land dis cussiegroepen gaan organiseren en vertegenwoordigers uit alle lagen van de bevolking de vraag van het onder zoek voorleggen. 'We willen', aldus Nijland, 'niet alleen vaste bezoekers van wedstrijden inschakelen, maar ook mensen die zelden of nooit naar een stadion gaan. Ook huisvrouwen willen we in het onderzoek betrekken. iUt dat vooronderzoek hopen we glo baal een oorzaak van de tanende be langstelling aan te kunnen geven. Als er duidelijke feiten naar voren ko men, dan bestaat het plan een groot onderzoek te laten verrichten met de resultaten van het vooronderzoek als peilers. De kosten hiervan zullen naar schatting tussen de twee en drie ton bedragen.' Het plan voor het onderzoek is in het nabije verleden al in de Federatie van Betaald voetbal Organisaties (FBO) naar voren gekomen. Nijland: 'In het sectiebestuur nieuwe stijl kunnen we veel sneller werken doordat er binnen het bestuur diverse departementen zijn gekomen. Onze werkcommissie heeft twee studie-avonden aan dit on derwerp besteed. Direct daarop be sloot het voltallige sectiebestuur om opdracht voor het onderzoek te geven. Dit temeer, omdat het zo'n belangrij ke zaak is.' SANTANTIOCO (Reuter, UPI) De Belg Roger de Vlaeminck heeft giste ren de derde etappe van de Ronde van Sardinië gewonnen. Hij legde het 193 kilometer lange parkoers van Macomer naar Santantioco af in vijf uur drie minuten en 32 seconden. Tweede in deze etappe, die gereden werd onder subtropische temperaturen, werd zijn landgenoot Herman van Springel en derde diens vroegere baas Eddy Merckx. Deze werd hierdoor leider in het algemeen klassement. Hij verdrong zijn landgenoot Rik van Linden van de eerste plaats. Roger de Vlaeminck reed deze etappe met een gemiddelde van ruim 38 kilometer per uur. Algemeen klassement: l. Eddy Merckx (Belg) 10 u. 35 m 19 sec.; 2. Van Springel (Belg) 10.35.29; 3. Roberto Pogglall (It) 10.35.39; 4. Gosta Petterson (Zwe) 10.35.52: 5. Mauro Sl- monettl (It) z.t.: 6. Roger de Vlaeminck (Belg 10.37.28; 7. Albert van Vlleberghe (Belg) 10.37.59; 8. Wladlmlro Panizza (It) z.t.; 9. Antolne Houbreclit (Belg) 10.38.14; 10. Marcello Bergamo (It) 10.40.30.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11