Arabische wereld laat woede niet bekoelen 3 0914)1133456 (441133156 Vanaf 3 maart verschuift de kiestoon Weinig resultaat verwacht van Vietnam-conferentie 'Uw Migs schieten' Nrd-vietnamezen in Hoeé gemolesteerd Messmer ziet Euromarkt al in elkaar storten PTT Belt u automatisch met het buitenland? was wordt Disconto in VS verhoogd tot 5,5% TROUW/KWARTET MAANDAG 26 FEBRUARI 1973 BUITENLAND TS/K7 'rijpt bij eert n do duur oon ;f ik nkerv hang so dat sc voor op na g je 'aarop kost ik v begi ni ADVERTENTIE re ierd' onla dat mee eren t vast I. Hoe r, ben ke m er ik maar t auto ing ho, CAIRO, TRIPOLI. BEIROET (Reutr, UPI, AFP. AP) In de Arabische wereld is de woede over 'de verschrikkelijke mis daad, die Israël tegenover een Libisch veiikeer&vlièsftuig beeft begaan' eerder toe- dan afgeno men. Het oordeel van de leden van het parlement van de Egyn- tisch-Libisch-Syrische federatie, 'de tijd van de wraak aangebro ken is,' is kenmerkend voor de stemming. Een Egyptische regeringswoordvoer der noemde gisteravond de Israëlische bereidheid om de nabestaanden van de slachtoffers een financiële uitke ring te geven, een mislukte poging om een bloedige misdaad te verhul len'. Het Egyptische parlement deed een beroep op alle parlementariërs ter wereld 'deze barbaarse daad te veroordelen, opdat aan het Israëlische expansionisme een einde wordt ge maakt. President Anwar Sadat besprak giste ren de gespannen toestand met lei dende figuren uit het parlement en zijn minister van buitenlandse zaken, el-Zayyat overlegde met de Arabische ambassadeurs in Cairo de mogelijk heid van een gemeenschappelijke te- gen-actie. Het overleg in Cairo was noodzakelijk, omdat de Arabische we reld in rep en roer is over wat alom omschreven wordt als 'Israëls monster- Op het reusachtige Bevrijdingsplein in Cairo waren duizenden men sen zaterdag getuige van de begrafenis van een populaire Egyptische televisie-omroepster, die bij de ramp met het Libische vliegtuig omkwam. de kil Ik he achtige, opzettelijke misdaad'. Zaterdag vonden tijdens de begrafenis in Cairo van de bekende televisie-ster Salwa Hegazi en haar producer, bei den slachtoffers van de ramp, emotio- H^nele taferelen plaats. Mede-studenten van haar 18-jarige dochter Radwa huilden, sloegen zich op het gezicht en riepen: 'Wij willen wapens' en 'Oorlog, oorlog. Sadat, er is geen ande re keus'. In zwart geklede meisjes schreeuwden: 'Jeugd van Egypte, kijk wat Israël ons heeft aangedaan'. Dui zenden mensen omzoomden de straten naar het grote Bevrijdingsplein, waar de rouwplechtigheden plaatsvonden. De politie probeerde tevergeefs de studenten ervan te weerhouden, te schreeuwen over oorlog en wraak. Men gaf die pogingen op toen één van de familieleden van Hegazi tegen een hoge politie-functionaris riep: 'Mogen we dan geen uitdrukking ge ven aan ons verdriet?' Hegazi was als televisie-omroeper in heel Egypte bekend en haar begra fenis had dan ook nationale betekenis. De overige slachtoffers van de lucht- ramp krijgen een particuliere begra fenis. Alle bladen en alle verantwoordelijke leiders riepen de wereld op om Israël te straffen. Het bekende weekblad Rose el-Yoessief gaf een typerend hoofdredactioneel commentaar uit, waarin gesteld werd dat de Israëlische leiders ergere misdaden hebben be gaan dan de nazi's en dienovereen komstig gestraft dienen te worden. Ook werden er van vele kanten op nieuw oproepen gedaan de VS te straffen door middel van een gemeen schappelijke Arabische olie-boycot, die gericht zou moeten zijn 'tegen het Israëlische militarisme en tegen het imperialisme, dat het met alle midde- in zijn bp=taan en zijn len helpt sterkte'. Patrouilles Het Libanese blad Al Yom, dat goede contacten met Egypte onderhoudt, be richtte dat Libische Mirage-straalja- gers nu voortdurend boven de Middel landse Zee patrouilleren, met de op dracht elk vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al zonder pardon neer te schieten. Het besluit zou door de Libische Revolutionaire Raad onder leiding van kolonel Khad- daffi genomen zijn. In Israël weigerde het militaire op perbevel commentaar op het bericht van Al Yom te geven. Een woordvoer der van El Al heeft slechts gezegd dat de Israëlische vliegtuigen geen specia le voorzorgsmaatregelen hebben geno men, behalve de reeds bestaande. Vandaag zullen de Libische slachtof fers van de luchtramp in Banghazi ter aarde worden besteld. Alle bedrijven en scholen hebben vrijaf gekregen om TEL AVTV (Reuter, AFP) Nog op het moment waarop de Israëli's zijn toestel beschoten, waande de gezag voerder van het vorige week neerge haalde Libische verkeersvliegtuig zich boven Egyptisch grondgebied. 'Uw vliegtuigen schieten op ons', meldde hij op dat ogenblik aan de verkeersto ren in Cairo. Dit blijkt uit het bandje uit de zwar- io doos' waarop do gesnrekken tussen le bemanning van de Boeing en Cairo zijn vastgelegd en dat zaterdag op een lersconferentie in Tel Aviv wetd af gedraaid. Hoezeer de bemanning de duts kwijt was, wordt geïllustreerd floor steeds terugkerende opmerkin gen als 'Wat gek', 'Hoe kan dat nou We kunnen daar nog niet voorbij rijn' en 'Ik begrijp er niets van.' )e bemanning meende het vliegveld Cairo te naderen, terwijl de Joeing in werkelijkheid boven Gir iafgafa, een luchtmachtbasis in de loor Israël bezette Sinai vloog, op 180 cm ten oosten van Cairo. Als gevolg van moeilijkheden met het kompas en zandstorm was het toestel uit de ioers geraakt. Omdat het buiten het lereik van de rader van het burger- liegveld van Cairo was geraakt, kon le verkeerstoren daar ook geen in- tructies geven. VIER MIGS' )m 14.04 u. woensdagmiddag ze en minuten voordat de Boeing neer- tortte riep de Libische co-piloot: Vier Migs achter ons'. De Franse lezagvoerder Bourges meldde dit aan lairo en vroeg aan zijn co-piloot, ;elkc nationaliteit de M'gs hadden. Jaarna is de conversatie op het band- e, gevoerd in Frans en gebrekkig Ingeis, onduidelijk. (lijkbaar doele -d op tekens die van- lit de 'Migs' (Israëlische Phantoms) ferden gegeven, zei de piloot even ater: 'Ik begrijp die taal niet.' De sraëlische toestellen waren er niet in leslaagd, radio-contact tot stand te rengen, omdat ze de Ju'ste frequen- ië niet hadden kunnen vinden. >RIE SCHOTEN Vat later vroeg Bourges: 'Wat is at?' De co-piloot antwoordde: 'Ze lebben raketten, ik heb enkele raket en gezien'. Daarop laat het bandje eluiden horen, die overeenkomen iet het laten zakken van het lan- lingsgestel. Weer even later klinken Irie schoten (de drie projectielen die en Israëlische Phantom op de vleu- |el van de Boeing afvuurde). 'Wat ebeurt er nu?', vroeg de gezagvoer en De co-piloot: 'Ze raken ons.' Er lonk een Franse vloek en de gezag eerder meldde aan Cairo, dat 'uw liegtuigen op ons schieten.' Cairo ntwoorde: 'We zullen ze vertellen at u een niet gemeld vliegtuig bent, ie weten niet waar u bent.' Daarop lonk de uitroep van de co-piloot: Iet is een Israëlische lager, een sraëlische jager!' De gezagvoerder ei: 'Dezelfde richting' en dat waren e laatste woorden 00 het bandje van vrijdagavond teruggevonden 'zwar- e doos'. lechts zeven Inzittenden overleefden Ie ramp. Onder lien is de (zwaar ewonde) Libische co-pilnot. Minister >ajan heeft hem zaterdag in het zie- lenhuis bezocht en hem een hand legeven. De artsen noemen zijn toe- tand kritiek. Israëls minister van defensie Dajan bezocht zaterdag in het ziekenhuis van Beërsheba de zeven overlevenden uit het door Israël neergeschoten Libische passagiersvliegtuig. Dajan schudde de hand van de zeer zwaar gewonde Libi sche tweede piloot, die nog steeds in levensgevaar verkeert. Links een arts, rechts de Griekse echtgenote van de piloot, die naar Israël is overgevlogen. PARIJS (Reuter, AP) De Franse premier, Pierre Messmer, heeft geprobeerd de wankele po sitie van de gaullistische meerder heid in het parlement wat te ver stevigen met de voorspelling dat, als de communistisch-socialisti- sche oppositie de parlementsver kiezingen van begin maart wint. het gedaan is met de 'opbouw van Europa'. Op een verkiezingsbijeenkomst in Mulhouse argumenteerde Messmer de ze prognose als volgt. Het regerings programma van links omvat 'de an nexatie van alle economische activi teit door de staat'. Dit zou onverenig baar zijn met de beginselen van de Euromarkt, die o.a. gebaseerd is op een vrij verkeer van mensen en goe deren. Dus zou 'een overwinning van onze tegenstanders, op korte of lange termijn, het eind van de opbouw van Europa betekenen'. Een week voor de eerste ronde van ADVERTENTIE iedereen in staat te stellen de plech tigheden bij te wonen. Onder de slachtoffers bevinden zich twee parle mentsleden van het Arabische federa le parlement, de voormalige minister van buitenlandse zaken Salah Boesseir en Hoessein Jahir. Er zal een monu ment voor de doden worden opge richt, dat zal herinneren aan de nood zakelijke wraak. Kritiek op Cairo Volgens radio-Tripoli is het neerschie ten van het toestel onderdeel van een Amerikaans-Israëlisch plan om- de aan staande unie tussen Egypte en Libië te saboteren. Uit sommige spandoeken, die vrijdag tijdens anti-Amerikaanse betogingen werden meegedragen, blijkt ook nauwelijks verhulde kritiek op Egypte wegens zijn rol in het drama. In het Libische staatsblad Nieuwe Dageraad werd er b.v. op gewezen ,dat de Israëli's enkele jaren geleden een Egyptisch radarstation hebben veroverd, wat een gevolg van Egyptische onachtzaamheid zou zijn geweest. De Libische minister van voorlichting heeft de Israëlische actie moord met voorbedachte rade genoemd, die niet alleen tegen Libië maar tegen de hele mensheid was gericht. Volgens hem hadden de Israëli's het toestel eerst gekaapt en daarna opzettelijk neerge schoten. 'Geen zinnig mens zal de Israëlische farce, over het vliegtu g- incident geloven', zei hij, aangezien er te veel tegenspraken warer in de Israëlische verklaringen. Zwarte September De Palestijnse commando-organisatie Zwarte September heeft in een verkla ring in Parijs de aanval op het Libi sche vliegtuig 'moord op onschuldi- gen' genoemd en verklaard, dat 'deze tragedie niet alleen ons verlangen naar wraak versterkt ,maar ook onze wens om een daad van rechtvaardig heid te begaan. Dat is de reden, waarom wij alleen maar geweld als een oplossing van de strijd tegen de Israëlische zionisten zien.' TUUUUUUUUUUlU^ internationaal toegangsnummer landnummer (in dit geval Engeland) netnummer in het betreffende land abonneenummer U ziet dus wat er vanaf 3 maart gebeurt: de kiestoon hoort u voortaan na het 2e cijfer. En niet meer (zoals nu nog) na het 4e cijfer. Voortaan wacht u even op die vooruitgeschoven kiestoon en daarna kunt u alle volgende nummers achter elkaar draaien, 't Is een kleine verandering, maar erg belangrijk voor vlotte, directe verbindingen. En nu weet u ook meteen hoe zo'n lang internationaal, automatisch telefoonnummer is opgebouwd! Belangrijk Bewaar dit bericht bij uw telefoon. Overleg zal waarschijnlijk maar een week duren de verkiezingen ziet het ernaar uit, dat zowel de gaullisten als de opposi tie van socialisten en communisten een kans hebben om een meerderheid in de 490 zetels tellende nationale vergadering te veroveren. De laatste opiniepeilingen, tonen een lichte vooruitgang voor de gaullisten, die, als ze de alleenheerschappij verliezen, altijd nog kunnen proberen met de centrum-groep van Reformisten, ge leid door Lecanuet en Servan-Schrei- ber, een meerderheid te vormen. Het plan van president Pompidou om, mocht links winnen, nieuwe verkie zingen uit te schrijven, is bij de meeste Fransen niet in goede aarde gevallen. Blijkens een opinie-onder zoek waarvan de resultaten zaterdag door het blad 'Le Point' werden geo penbaard, vinden bijna twee van de drie Fransen dat Pompidou in zo'n geval maar moet proberen, met een links kabinet te regeren. VLIEGVELDEN DICHT Frankrijks burgervliegvelden zijn gis teren voor de tweede achtereenvolgen de dag voor een belangrijk deel geslo ten gebleven als gevolg van een sta king van de verkeersleiders, die het werk hebben neergelegd (mede) uit protest tegen het feit, dat ze niet mógen staken. In verscheidene ver keerstorens hebben militaire technici de plaatsen van stakende burgers in genomen. De Franse pilotennrganisa- tie en de internationale vereniging van vliegers zijn daar weinig gelukkig mee. De eerste overweegt woensdag en donderdag een proteststaking te houden; de tweede zou haar leden willen aanraden. Frankrijk te mijden zolang de minder bekwaam geachte militairen het luchtverkeer regelen. De Franse regering heeft tegen dit laatste aangevoerd, dat de militairen hun bedrevenheid voldoende hebben bewezen, toen ze tijdens de sociale onrust van mei-juni 1968 zonder onge lukken 30.000 verkeersbewegingen van vliegtuigen leidden. PARIJS (AFP, Reuter) De internationale conferentie over Vietnam die vanmorgen in Parijs begint, zal waarschijnlijk een mini-conferentie worden. Dit geldt zowel voor de duur ervan vermoedelijk hoogstens een week als voor de resultaten. Aange nomen wordt, dat de conferentie zich in hoofdzaak zal beperken tot het geven van een soort inter nationale garantie aan de eind januari ondertekende bestands akkoorden. Deelnemers aan de conferentie zijn de ministers van buitenlandse zaken van de vijf permanente leden van de Vei ligheidsraad (Amerika, Rusland, Chi na, Engeland en Frankrijk), van Zuid- Vietnam, Noord-Vietnam en de Voor lopige revolutionaire regering (VVR) van Zuid-Vietnam, en van de vier landen die toezicht houden op de naleving van het bestand (Canada. Hongarije, Indonesië en Polen), bene vens de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Waldheim. Gisteren was, voor zover bekend, nog niet uitgemaakt, wie de besprekingen zal voorzitten. Een gemeenschappelijk voorzitterschap van de VS en Noord- Vietnam valt bij Saigon niet in goede aarde. Noord-Vietnam en de WR zijn er op hun beurt op tegen, dat Wald heim de conferentie leidt, omdat de Verenigde Naties geen belangrijk aan deel hebben gehad in de totstandko ming van het bestand. Een ander moeilijk punt is de vraag, of de conferentie een permanent or gaan moet instellen, waaraan de inter nationale controlecommissie (bestaan de uit Canadezen, Hongaren, Indone siërs en Polen) bestandssehendingen kan voorleggen. Canada eist, dat zo'n orgaan er komt. Krijgt het zijn zin niet, dan zal het zich uit de controle commissie terugtrekken, zo heeft de Canadese minister van buitenlandse zaken verklaard. Met name China Noord-Vietnam en de VVR zouden weinig voor inwilliging van de Cana dese eis voelen. Nog minder zouden ze gecharmeerd zijn van de gedachte, Waldheim met de leiding van het orgaan in kwestie te belasten, zoals WASHINGTON De Federal Reser ve Board (de Amerikaanse centrale bank) heeft het Amerikaanse disconto verhoogd van 5 tot 5 IA procent. Tege lijkertijd heeft de Board de particu liere banken verzocht de rentetarie ven voor leningen aan particulieren zo laag te houden als de kosten dat toestaan. De Board heeft het disconto verhoogd om het meer in overeenstemming te brengen met de rentetarieven voor commerciële leningen. Ook de valuta onrust is een motief geweest voor de stap. Het nieuwe discontotarief is het hoogste sinds december 1971. Nog vo rige maand werd het tarief van 4 IA op 5 pet. gebracht. BENGHAZI, Libië (Reuter) Vlieg tuigen die uit Zuid-Afrika of Portugal komen dan wel daarheen onderweg zijn, mogen niet meer boven Libisch grondgebied verschijnen. van Engelse zijde is geopperd. In het algemeen kan van China, Noord-Viet nam en de WR gezegd worden, dat ze gekant zijn tegen internationalise ring van de kwestie-Vietnam. De Franse autoriteiten hebben stren ge veiligheidsmaatregelen getroffen ter bescherming van da conferentie, die gehouden wordt aan de Avenue Kléber. Ongeveer 1500 politiemannen in burger of uniform waken over de duizend functionarissen die bij het overleg zijn betrokken. De eerste internationale besprekingen terzijde van de conferentie zijn giste ren al begonnen. Zo ontmoette de Amerikaanse minister van buitenland se zaken Rogers zijn Chinese collega Tsji Feng-fei om te praten over de Amerikaanse vorderingen op China en de bevroren Chinese tegoeden in de VS. SAIGON (Reuter, UPI, AP) In de Zuidvietnamese steden Hoeé en Danang zijn gisteren betogers de verblijven van Noordvietnamese bestandsfunctionarissen binnenge drongen. Daarbij raakten in Iloeé zes Noordvietnamezen gewond, van wie drie ernstig. In Danang kon den de betogers door Zuidvietna mese militairen en politie worden verjaagd, voordat het tot gevechten kwam. In het gebied van Hoeé hebben Noordvietnamezen en Viet Cong- militairen vijf Jaar geleden, toen ze tijdens het Tet-offensief de stad bijna een maand bezet hielden, meer dan duizend mensen geëxecu teerd. Van Amerikaanse zijde is destijds verklaard dat bijna de helft van deze slachtoffers die in negentien massagraven rondom de stad werden gevonden ken nelijk levend was begraven. Zaterdag is voor het eerst een toestel van de wapenstilstandscom missie beschoten: op een helikop ter die vier commissieleden ver voerde, werd een luchldoelraket van het Russische type Sam-7 afge vuurd. Radio-Hanoi heeft de Verenigde Staten er gisteren van beticht, te talmen met het verwijderen van mijnen uit de Noordvietnamese wateren. Het radiostation gispte de VS tevens vanwege het feit, dat ze kort vóór het bestand hun militai re bases in Zuid-Vietnam hadden overgedragen aan het regime- Thieu. Laos In Laos schijnt een einde te zijn gekomen aan de hervatting van de Amerikaanse luchtbombardemen ten, waartoe de luchtmacht van de VS was overgegaan op verzoek van de regering-Soevanna Phoema, die de Pathet Lao en de Noordvietna mezen ervan beschuldigd had, het kersverse bestand te hebben ge schonden. Nochtans houden dc Lao- tiaanse regering en de Pathet Lao vandaag hun eerste formele be sprekingen over de uitwerking van het bestandsakkoord. In Cambodja het enige land van Indochina, waar nog geen bestand van kracht is, voert de Amerikaan se luchtmacht nog steeds bombar dementen uit. Ze hebben de Cam bodjaanse communisten er niet van weerhouden gisteren een groot offensief te ontketenen. Francofiel vuur TANANARIVE (Reuter) In Diego- Suarez op Madagascar zijn zaterdag avond ongeregeldheden uitgebroken na afloop van een betoging voor hand having van de Franse militaire basis ter plaatse, waar het hoofdkwartier van de Franse marine in het zuiden van de Stille Oceaan is gevestigd. Er wer den branden gesticht in de gevangenis, het kantongerecht en winkels. De Franse legerbrandweer hielp bij het blussen. Dokters opgepakt MOSKOU (Reuter) In de Sowjet- republiek Georgië zijn onlangs ver scheidene artsen aangehouden, omdat ze zich hadden laten omkopen of geld hadden gevraagd voor diensten die kosteloos zijn, zo heeft de plaatselijke krant Zarja Wostoka gemeld. Onder de arrestanten is een chirurg die ge weigerd had een operatie uit te voe ren. als de patiënt hem geen honderd roebel betaalde. Bom doodt kind BELFAST (UPI) De ontploffing van een vermoedelijk door de IRA ge legde mijn heeft gisteren in London derry het leven gekost aan een tien jarig jongetje dat vlakbij zijn woning met een broertje Indiaantje speelde. De mijn was volgens Britse veligheids- functionarissen bedoeld voor Britse militairen. Abortu s-betoging LUIK (AFP). Dr. Willy Peers, de Belgische vrouwenarts die ruim een maand in hechtenis heeft gezeten we gens het plegen van abortus, heeft zaterdag met zeker 3.000 anderen in Luik deelgenomen aan een betoging voor verruiming van de abortus-wet geving en betere seksuele voorlich ting. Onder de politici die meedemon- streerden, was de voormalige vice- premier André Cools, thans voorzitter van de socialistische partij. Tienduizenden dakloos RANGOON (Reuter). In Akyab op bijna C00 km van Rangoon in Birma zijn gisteren meer dan 10.000 gezin nen dakloos geworden door een brand die ruim 2.000 huizen verwoestte. Italiës CP groeit ROME (AFP). De Italiaanse com munistische partij telt op het ogen blik 1.407.253 leden, bijna 75.000 meer dan een jaar geleden, zo heeft het partijblad L'Unita gemeld. Censuur in Turkije ISTANBOEL (Reuter, AFP) De au toriteiten in Ankara hebben censuur ingesteld op de berichtgeving van de drie binnenlandse persbureaus van Turkije. In dit land is de staat van beleg van kracht. Eerder deze maand werd kranten in Istanbocl verboden, te publiceren over marteling van poli tieke gevangenen. Pokken in Bangladesj DACCA (Reuter) In Bangladesj heerst een pokken-epidemie, die vol gens het regeringsblad 'Dainik Bangla' ieder uur drie mensenlevens zou ei sen. Grafschendingen BURKUNSTADT (UPI) Onbe- kende vandalen hebben honderden grafstenen omvergeworpen en bescha digd op de joodse begraafplaats bij het Beierse Burkunstadt. Een woord voerder van de politie meende, dat deze wandaad een reactie was op het neerhalen van het Libische verkeers vliegtuig boven de Sinaï.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7