dag, maandag Het beste blad, de zachtste tabak: de milde smaak van de Naturel. 'Waarom moet een man altijd geld verdienen?' Naturellen familie van de m Rookmeesters van Ritmeester. Nog meer demin Oppenheim kopt en kleit dagrecept allemaal éérlijk moet verlopen en dat is met mij twee keer niet gebeurd.' Minder fooien.... De advertentie, waarom het al lemaal ging, zal worden her plaatst. En Dorelies gaat sollici teren. Voorlopig werkt ze nog in het restaurant onder de bio scoop aan de Utrechtse Oude Gracht. Haar fooien zijn wat achteruit gelopen, sinds ze in het nieuws is. De mensen weten nu eenmaal niet wat ze aan haar hebben. De Staat der Ne derlanden in ieder geval wél. 't Is een kostelijke melange, die wij maken. Met net dat tikje onverschilligheid. De vrije smaak, van een moderne sigaar, 't Is het rijpe dekblad en de zachte tabak die zo'n milde smaak geven. Neem de proef. HALF SENORITAS 18CT SENORITAS 24 CT HALF CORANA 30 CT fHtOJJW/KWARTET MAANDAG 26 FEBRUARI 1973 Een weck geleden heeft C' A laten zien wat er het komende voor jaar in haar filialen zal hangen. Het ziet er allemaal uitstekend uit. Nog meer dan vorig jaar zal hel deze zomer deinin worden. Zoals de 'salopette' oftewel tuinbroek links op de foto. Deze kost 55 gulden. Rechts een rokje in de salopette-stijl, versiert met contrast-stiksels voor 45 gulden. Volgende weck In de verkoop. (ADVERTENTIE) Uierimaaltijd 750 gr. aardappelen 600 gr. uien blikje champignonsoep peterselie peper Kook de aardappelen gaar met schil en al. Dan pellen en ze in plakken snijden. De uien schoonmaken cn ook ln plakken snijden. De plakken ui in onge veer vijf minuten in heet water koken en laten uitlekken. Bebo ter een vuurvaste schaal en leg daarin laag om laag uien en aardappelen. Strooi er peper tussen door en giet er volgens de inhoud van het blikje soep over. Het geheel afdekken met een flinke laag gehakte peterse lie. Binnen een half uur in een matig warme oven is het ge recht gaar. Mcnutip: Saucijsjes, uienmaal- tijd, abrikozenvla Dorelies Yrizarry (26) over: de discriminatie van de vrouw, spruitjes koken en korte gedingen: BINNENLAND T7 Je hebt nu ook dc 'rijptj voor gevorderden' bij ANWB afgelegd? Waarom duurde dat zo lang? 'Wat dat nu- precies was weet ik niet. Maar dan stapte ik weer in naast de instructeur, en dan zag ik het verkeer en dan dacht ik: nee, ik doe het niet. Ik ben bang voor dingen die ik zelf niet in handen heb. Het verkeer is iets waarin je op een makke lijke manier het andere mensen zo moeilijk mogelijk kan ma ken. Bovendien heb ik later eens een poes aangereden, nou. van dergelijke dingen ben ik hevig overstuur.' Hoe komt dat? 'Ik heb gewerkt in een zieken huis en daar zag je de mensen binnendragen. Niet best hoor.' Marjan Berk ve 'Er wordt bij o nst thuis rei ex matig geraasd en getierd', [m actrice Marjan Berk onlaj p, 'Want ik heb gemerkt dat|re heel moeilijk is om meefde groeien met je kinderen zj- heeft er vijf) om niet vast ei* roesten in gezapigheid. Hoa atl ik behoorlijk relativeer, ben', he eigenlijk een walgelijke nu ge list. Voor mezelf hanteer iktno ook bepaalde normen, maarl re gelijkertijd probeer ik de kió0n ren niet op te dringen. Ik hrac veel waarde aan een werkeliZa vrijheid en dat houdt autojin tisch in, dat je rekening h«.ga met anderen.' ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■Ine va hu en 'Oi ro Er hebben al veel ambtena ren in Nederland gelachen om Dorelies Yrizarry (26) uit Utrecht. En niet alleen ambtenaren, maar ook an dere mannen en vrouwen. Want moet je je even de situatie voorstellen: Dorelies is 26 jaar, gelukkig ge trouwd en ze heeft een doch- tértje van anderhalf jaar. En in plaats van lekker ach ter de kachel trappelzakjes te gaan breien, wil Dorelies gaan wérken - en haar man voor het huishouden laten zorgen. En dezelfde Dorelies begint een kort geding tegen (nota bene!) De Staat der Nederlanden omdat ze het niet eens is met een adver tentie. Laat dat mens nou gauw het eten opzetten! Maar dat doet Dorelies niet. Want ze heeft hedenmorgen weer met haar man Nowell Yri zarry (24) afgesproken dat hij de spruitjes zal afgieten. Ten eerste omdat Nowell aardig kan koken, ten tweede omdat Dore lies werkt en ten derde omdat Nowell thuis studeert en best even iets op het gas kan zetten. Om even helemaal bij het begin te beginnen: in februari van het vorig jaar studeerde Dore lies in Utrecht af. Ze deed de vrije studierichting rechten. Als hoofdvak had ze volkenkunde. Toen wilde Dorelies gaan wer ken, maar er wés geen werk. Bovendien bleek het speciaal voor héér heel moeilijk om aan het werk te komen omdat ze een getrouwde vrouw met een kind was. Kapsalon In de kapsalon van Christiaan, aan de Amsterdamse Singel ver telt Dorelies hierover. Het moet wel in die kapsalon, omdat ze weinig tijd heeft, vanwege het serveerstersbaantje dat ze mo menteel heeft aangenomen, om dat zelfs een drs. toch moet half-lange kopje haar van Dore lies tot een kort kopje knipt, vertelt ze met slierten haar in de mond en voor de ogen over haar ervaringen. 'Nou goed, ik was dus afgestu deerd. De situatie op de ar beidsmarkt was voor juristen vorig jaar nog erger dan nu en ik kon niet aan het werk ko men. In gesprekken met werk gevers waar ik dan solliciteerde, viel het me steeds weer op dat ze discriminerend over vrouwen spraken. Nou, misschien niet di rect discriminerend, maar wel op een toon van: aan vrouwen heb je niks. Als ze nog niet getrouwd zijn, dan doen ze dat zodra je ze goed en wel in hun baan hebt ingewerkt en zijn ze getrouwd en hebben ze een kind, dan zitten ze thuis zodra hun kind waterpokken heeft. Ik kreeg de indruk dat men vrou wen nogal onbetrouwbaar vindt' Dorelies sukkelde van februari tot september van het ene solli- citatiebezoek naar het andere. Toen kwam haar Amerikaanse echtgenoot uit dienst. Nowell heeft een paar jaar in Neder land gelegen en in ons land kreeg het stel 'kennis aan el kaar'. Toen Dorelies in septem ber nog geen werk had, stapte ze naar Sociale Zaken om steun. Die steun werd geweigerd om dat Dorelies geen kostwinster was. Waarom geen steun? 'Daar was ik boos en verdrietig over. Ik kreeg opmerkingen naar m'n hoofd, zo van: een man moet zorgen dat er brood op de plank komt. Dat is toch wéénzin? Als Ik nu graag wil werken en mijn mén het huis leven. Terwijl kapper Matt het houden daarnaast studeert hij nu nog sociologie hoor waarom zou dat niet mogen? Een mén krijgt wél steun als hij zonder werk zit en een vrouw en kind thuis heeft zit ten. Waarom krijgt een vrouw dan géén steun als ze een mén en een kind heeft?' Dorelies kreeg een advocaat-toegevoegd (dat is een jurist die je jilet hoeft te betalenen die advo caat diende een protest in bij Gedeputeerde Staten tegen de gemeente Utrecht. Dit protest is nog niet beantwoord en ie dereen wacht gespannen af. He lemaal omdat er ooit eens in Friesland een soort gelijk geval is geweest. 'Het spijt ons' 'Ik heb toen een baantje aange nomen als serveerster, omdat we toch moeten léven. Intussen bleef ik doorgaan met sollicite ren. Maar steeds kreeg ik schat tige briefjes terug met het spijt ons, maar onze keus is niet op u gevallen en veel suc ces bij nieuwe sollicitaties. Toen was het eind januari van dit jaar toen ik een advertentie zag waarin de Rijksoverheid een beleidsmedewerker vroeg. Voor de Directe Verdragen van het ministerie van Éuitenlandse Zaken werd die medewerker ge vraagd. 'Het leek mij erg fijn en interessant werk en daarom heb ik er op geschreven.' De advocaat die ook protesteer de bij Gedeputeerde Staten ver telde haar op een dag tussen de middag onder het genot van een lunch in het restaurant waar Dorelies werkt, dat ze de Staat bést een kort geding kon aanspannen. Dorelies leek dat wel iets. want veel mensen weten helemaal niet dat dat kan. Veel mensen weten ook niet dat er in de Verklaring van de Rechten van de Mens staat dat iedereen recht heeft op werk. ongeacht ras. geloof, sekse, kleur, godsdienstige- of politieke overtuiging. En waar het mij nu om ging was dat er in de advertentie om een 'be leidsmedewerker (mnl.)' werd gevraagd. Dus duidelijk een man. En ik vond dat dat werk ook best door een vrouw kan worden gedaan. Voor mij was het dus zuiver een geval van discriminatie.' Het kort geding kwam voor, Dorelies moest wel de kosten betalen honderdvijftig gul den, niet veel. maar ik moet ze nog wel overmaken...') omdat de overheid de dag na de aan kondiging van het korte geding meldde dat er een 'fout was gemaakt en dat de advertentie zou worden herplaatst.En wel mét de toevoeging 'min. of vrl.' 'Regelmatig' Dorelies: 'Juridisch gezien had den we het korte geding er niet hoeven doordrukken, maar we wilden het tóch doen om de aandacht op dit soort gevallen te richten. Want het gebeurt regelmatig en de vrouwen pik ken het maar. We kregen voor de rechter gelijk, maar we moesten wél betalen omdat al vóór de dag van het korte ge ding aan de eisen was voldaan.' Minister Geertsema heeft intus sen gezegd dat het niet meer zal voorkomen: zowel mannen als vrouwen kunnen op derge lijke banen solliciteren. Dofelies heeft het idee dat vrouwen in de maatschappij drie keer zo hard voor hun baan moeten vechten als man nen. Het zal wel weer een cli ché zijn, maar hét blijft wéér. Er zit misschien een kern van waarheid in de theorie dat vrouwen die werken onbetrouw baar zijn. Maar doen de man nen het veel beter? Welke man verandert niet onmiddellijk van baan als hij ergens anders meer geld kan verdienen? Wat het Ze is een vrouw die altijd eerst aarzeling moet overwinnen. Dat ligt misschien wel aan haar sterrenbeeld: leeuw met weeg schaal. Maar als het eenmaal zover is. dan gebeurt ier ook iets: televisie-omroepster en ra dio-medewerkster ALICE OP PENHEIN (33) heeft dat bij voorbeeld met autorijden gehad. Hoe lang deed je erover om je rijbewijs te halen? 'Ik heb totaal zo'n tien jaar tegen het rij-examen zitten op kijken. Met tussenpozes van ja ren nam ik lessen. Totdat ik uiteindelijk na tien jaar dertig lessen achter elkaar heb geno men en in Leiden heb afgere den.' 'Ja, zoiets zou iedereen 1 keer per jaar moeten do| Want je krijgt op den duur j eigen rijstijl, waar gewoon fouten inzitten. Zo bleef ik voorbeeld met m'n linkenj op de koppelingspedaal hang Andere mensen schakelen so jarenlang verkeerd en dat soj zaken is ock niet goed voor auto. Bovendien ga je op a duur slordig rijden en na q test van twee uur krijg je 1 keurig rapport thuis waaropi je fouten staan. Zoiets kost j gulden of veertig. Nou, ik vl het de moeite waard en begï niet waarom er per jaar m; zo'n tweeduizend mensen j test doen.' Het gezin van weggaan betreft zijn mannen en vrouwen even betrouwbaar. Bo vendien worden vrouwen vaak op een zij-spoor gezet in een bedrijf omdat ze zeggen: 'Die? Die gaat straks trouwen en dan hebben we er niks meer aan.' Ze zegt dat de vrouwen helaas niet solidair met elkaar zijn. 'Kijk, een meisje dat in de Hema achter de gebaktoonbank staat, die zal mij geen gelijk geven. Wie wil het liefst trou wen en kinderen krijgen. Van dat meisje verwacht ik geen steun.' Maar Dorelies vindt het wél schandalig dat de commissie in Utrecht, bestaande uit dertien mannen en twee vrouwen, af wijzend beschikte over de steun aanvrage: 'Die twee vrouwen je op het laatst je mond wel hebben hun mond niet open gedaan. Dat vind ik héél erg. Ze waren het gewoon met de mannen eens: dat mens moet thuis bij haar kind zijn en die man moet werken.' Moet Dorelies Yrizarry nou zo nodig? 'Nee, ik moet helemaal niet no dig. Maar ik word er steeds mee geconfronteerd en dan doe een sollicitatie of iemand an- Dorelics Yrizarry open. omdat je weet dat je niet de enige bent. Kijk. twee jaar geleden had ik dit allemaal niet gedurfd. Toen had ik net als een Dolle Mina kunnen schreeuwen, maar ik wil altijd eerst alles zeker weten en pas dén tot actie overgaan.' Heeft Dorelies een hekel aan de overheid? 'Helemaal niet. Ik ben een over tuigd socialiste. Ik vind dat het de plicht van de gemeenschap is om mensen die het moeilijk hebben te helpen. En of ik dat nu ben of iemand anders. En of ik nu gediscrimineerd word bij ders. Het gaat erom dat het

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6