E E Nieuw overleg tussen Hoogovens en bonden Israël betaalt maar erkent geen schuld Weer wereldtitel voor Atje Keulen Prinses en prins op bal krant v. d. Velde - Na ingang van bestand bijna L0.000 doden as geopende juwelierszaak flink bestolen n Vrij zonnig Hoogleraar per rolstoel uit gevangenis ontsnapt :iLJ! -Hj In deze krant Auto slipt tegen boom: twee doden Vliegramp verschrikkelijke tragedie van fouten en misverstanden Studenten dreigen in Rotterdam met nieuwe acties I "Nieuwe leMse Courant MAANDAG 26 FEBRUARI 1973 53ste jaargang no. 23 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING fteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghablavan mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam LEIDEN. Zoeterwoudsewe* 23. tel. 33741 LEIDERDORP, v. d. Valk/Boumanweg 1*6, tel. 34730. WASSENAAR. T. Zuylen van NIJevelUtT. 372, tel. 1441. Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur SAIGON (UPI) Sinds het Vietna mese bestand op 28 januari van kracht werd, zijn bij gevechtshande lingen in Zuid-Vietnam 9.571 mensen bmgekomen, zo heeft de regering in Saigon bekendgemaakt. Veruit de Eneesten van hen 8.006 waren, kldus deze bron, communisten. Het Euidvietnamese regeringsleger verloor Jn deze periode 1.422 man (tegen 1.775 in de laatste 27 dagen vóór het bestand). Op de dag waarop deze gegevens we reldkundig werden gemaakt, zaterdag, pielden in Parijs vele honderden yietnamezen van uiteenlopende poli tieke en godsdienstige stromingen een uvond voor de vrede', die georgani seerd was door vijftien groeperingen van in Frankrijk wonende Vietname- len. De avond werd bijgewoond door D.m. de minister van buitenlandse kaken van het Bevrijdingsfront, me vrouw Blnh, de ambassadeur van Sai gon, Tran Thanh Qoean, en de direc teur van de Noordvietnamese voor lichtingsdienst, Ngoejen Diem. Meer nieuws over Vietnam op pa- 1 gina 7. AMSTERDAM Voor naar schatting eker 100.000 aan horloges, ringen en indere sieraden is gisteren geroofd uit de etalage van de pas donderdag ifficieel geopende juwelierszaak Ber- ïard Schipper in de Kalverstraat in Amsterdam. )e twee daders forceerden het meta- en rolhek, sloegen de ruiten in en laaiden de etalages vrijwel helemaal eeg. Zij zochten een goed heenkomen n een witte Alfa Romeo, die in de oorgaande nacht In de hoofdstad ge- Itolen was. Politie-auto's hebben de overs korte tijd achtervolgd maar op e Nassaukade raakten de agenten het poor bijster. 5e politie heeft twee getuigen, die ealarmeerd waren door het glasge- ïnkel. Een van hen, een veertigjarige uaker van de nachtveiligheidsdienst, ion het kenteken van de auto nog net loteren. De politie vermoedt dat de daders Italianen zijn. Zogezegd We zullen anders moeten wor- len. Ongelijke functies zullen ilijven bestaan, ongelijkheid als mensen is absurd'. 'Heiba' samenwerkende func tionarissen Humanistisch Ver bond, Evengelie en Industrie en Katholiek Bedrijfsapostolaat bij Hoogovens). VANDAAG: Vrij zonnig maar hier en daar een sneeuwbui. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Maxi mumtemperaturen ongeveer zes graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Tijdelijk regen, mogelijk voor afgegaan door sneeuw, waarna enige stijging van temperatuur. Morgen: zon op: 7.31 onder: 18.16 Maan op: 4.40 onder: 12.07 Prinses Beatrix en prins Claus begaven zich zaterdag avond samen op de dans vloer in het Amsterdamse Hiltonhotel. Zij openden daarmee een internationaal persbal, dat georganiseerd was door de buitenlandse pers-vereniging. Er waren op dat bal méér prominenten: minister Schmelzer trad geblinddoekt op als veilingmeester bij de verkoop t>an een DAF-auto, acteur Ton van Duinhoven leidde de verloting van prij zen uit een tombola en ook waren er de ministers Nelis- sen en Polanen en staats secretaris Vonhoff. Het feest werd opgeluisterd door het optreden van het Farce Majeure-team, Lies- beth List en de Edwin Haw- kin Singers. Oplaaien van conflict waarschijnlijk voorkomen JUENOS AIRES (AFP) Een hoog- eraar in de chemie en de wiskunde, ie dermate invalide is dat hij zich al- een in een rolstoel kan voortbewegen, s zaterdag met dertien anderen ont- napt uit een gevangenis in Buenos lires. De hoogleraar, Eduaro Viani, rordt beschouwd als het brein van een lende die gespecialiseerd is in ont- oeringen. Van onze sociaal-economische redactie VELSEN De vier werknemerscommissarissen bij Hoogovens zijn er onder leiding van oud NW-voorzitter Kloos in geslaagd de di rectie van Hoogovens en de industriebonden opnieuw aan de on derhandelingstafel te krijgen. Volgens een verklaring, die gister avond is uitgegeven door de heren Kloos, Boumans, Bunte en Ge luk zullen de CAO-onderhandelingen vandaag weer beginnen. Als gevolg van deze bemiddelings poging kan waarschijnlijk een nieuw conflict bij Hoogovens worden bezwo ren. De industriebonden NW en NKV dreigden gistermiddag nog met nieuwe acties, toen bekend was geworden dat de bedrijfsleiding erin was geslaagd ook de hoogoven zes weer in bedrijf te nemen. Aangezien de hoogovens drie en vijf al werken, betekent de in be- drijfstelling van hoogoven zes dat de staalproduktie bij Hoogovens weer langzaam op gang komt Nadere mededelingen over de bemid deling werden gisteravond niet ge daan. Volgens de verklaring is het ge lukt de contractpartners weer aan de onderhandelingstafel te krijgen 'op basis van een aantal elementen'. Volgens de bedrijfsleiding zal de pro- duktie bij Hoogovens als gevolg van het weer in bedrijf nemen van Hoogo ven VI met ongeveer 3.000 ton ruw ijzer per dag toenemen, de normale produktie van deze hoogoven is 4500 ton. Dr. M. Albrecht, directeur personeel en organisatie, heeft er opgewezen dat het stopzetten van hoogoven V (III is niet uit produktie geweest en I en II liggen al sinds eind vorig jaar stil) noodzakelijk was. Men wilde, niet wetende in hoeverre het stakingsparool op de afdeling rail- vervoer zou worden opgevolgd, op al les voorbereid zijn. 'Toen en dat kon eerst na 32 uur worden vastgesteld bleek dat de stakingsoproep in die afdeling een geringer resultaat had dan men verwachtte is deze hoogo ven weer in bedrijf genomen', aldus de heer Albrecht. Volgens de directie Dr. M. Albrecht hebben op de zeven afdelingen waar de actieleiding stakingsoproepen heeft uitgegeven 1582 van de 3492 werkne mers gestaakt. Onderzoek oude iinderingen Binnenland Kabinetsformatie 5 "Davos' blijft 5 Valsemunters5 Buitenland Overzicht Volgens een overzicht van de directie was de situatie bij Hoogovens gisteren als volgt: Hoogoven drie en vijf zijn ia produktie; hoogoven zes is zaterdag gestart en zal dus op korte termijn weer ijzer leveren; één staalfabriek produceert, voor de andere is nog onvoldoende ruw ijzer aanwezig; de sinterfabriek (erstvoorbereiding) werkt al naar gelang de behoefte, de pelletfabriek (ertsvoorbereiding) werkt; de drie blokwalserijen werken naarmate er aanbod van staal is, die RITA drie plakkenhallen werken zodanig dat de walserijen kunnen produceren; de warmbandwalserijen en de koud- bandwalserijen werken, evenals het staallaboratorium; de afdeling railver- voer werkt voldoende, terwijl de dienst materieelbeheer en magazijnen evenals de zuurstoffabrieken normaal functioneren. Naar aanleiding van het bezoek dat de bondsvoorzitters Groenevelt en Brussel zaterdag aan de Hoogovens hebben gebracht, heeft algemeen di recteur Th. M. van Erp verklaard dat de twee voorzitters onaangekondigd zijn gekomen. 'Zij hebben niet de moeite genomen zich, zoals toch ge bruikelijk is als men iemand op be zoek komt', bij mij te melden', aldus de heer Van Erp. 'Te zot' Informerend naar hun plannen heeft de algemeen directeur de heren Groe nevelt en Brussel gezegd, dat hij hun zou verzoeken het terrein te verlaten, indien zij toespraken zouden houden. 'Het wordt een beetje te zot de gast vrijheid van Hoogovens zover te laten gaat dat in het bedrijf stakingsoproe pen tot grote groepen mogelijk wor den', aldus de heer Van Erp. Van vakbondszijde werd gezegd, dat veel werknemers niet begrepen waarom er voor hun afdeling onder andere de blokwalserij en de Mekog geen stakingsparool is afgegeven. De bonds voorzitters hebben geprobeerd daaro ver uitleg te geven. De industriebonden bij Hoogovens hebben inmiddels hun stakende leden opgeroepen vandaag te vergaderen. De vergaderingen zijn vandaag om 10.00 en ora 14.00 uur belegd in de gerefor meerde kerk 'Vredevorst' in Bever wijk. Mini-conferentie 'Euromarkt stort in' Kerk Lutherse synode 2 Kunst 'Kanker' geeft weinig 2 Muziek die de wereld moest veranderen 2 heb je die pet van mij nog ge- hen. Boekenctalage Radio cn tv Strips, feuilleton Dag maandag Puzzel Familieberichten 'Nu weet ik wat het is. Ik ver gat de electrische boor in de kelder af te zetten.' Van een verslaggever DEN HAAG Op de rijksweg Den Haag-Utrecht is zaterdagmorgen vroeg ter hoogte van Bleiswijk een auto met twee inzittenden, vermoedelijk door de gladheid, geslipt en tegen een boom gereden. De beide inzittenden, de 43-jarige J. Platje uit Utrecht, en de 33-jarige mej. G. H. M. van Beek uit Nieuwegein waren op slag dood. Verder kwamen bij verkeersongeval len om het leven: in België de heer L. Lenaers uit Stramproy (B.), in Duits land de 18-jarige mej. I. Matena uit Schiedam en in Nederland: de twee- eneenhalf-jarige Simone Mulder uit Renkum, de twaalf-jarige Sibille Dier- ma uit Nieuw-Leusen bij Zwolle, de zestienjarige Christina Du Pon uit Sneek, de zeventienjarige Theo de Kleyn uit Deest (G.), de 24-jarige J. P. M. van Agtmaal uit Steenbergen, de 31-jarige Turk A. Karadag uit Ankara, de 56-jarige B. van Leer uit Numansdorp, de 63-jarige mevrouw K. J. Smidt uit Rotterdam en de heer K. Beets uit Heerhuugowaard. JERUZALEM, CAIRO, NEW YORK (Reuter, UPI, AFP, AP) Israël is bereid aan de nabestaanden van de slachtoffers van het woensdag neergeschoten Libische passagiersvliegtuig een financiële uitkering te geven. Aldus heeft de Israëlische regering gisteren besloten, naar aanleiding van de verontwaardigde reacties overal ter wereld op de Israëlische handelwijze ten aanzien van zijn verantwoorde lijkheid voor de ramp, waarbij 106 mensen om het leven kwamen en zeven werden gewond, van wie twee levensgevaarlijk. Maar het Israëlische kabinet verdedig de in een communiqué het neerschie ten van het toestel als een rechtmati ge daad, die niet in strijd is met de principes van het internationale recht. Een regeringswoordvoerder deelde mee dat het woord 'genoegdoe ning' met opzet niet in het communi qué is gebruikt, omdat een dergelijke uitdrukking zou betekenen, dat Israël de schuld voor het gebeurde erkent. Dc betalingen aan de nabestaanden geschieden dan ook 'uit vriendelijk heid'. Het kabinet getuigde in zijn commu- nqué van zijn 'grote spijt' over het gebeurde, maar herhaalde dat het dra ma had plaats gevonden 'onder de druk van de niet-aflatende bedreigin gen van terreur vanuit de lucht'. De regering is nu bereid 'alle informaties over de onderschepping van het toe stel, die Israël ten dienste staan, ter beschikking te stellen van de bevoeg de internationale instanties'. In het communiqué werd verder de 'volledi ge steun' uitgesproken voor de Israëli sche stafchef, generaal David Elazar, die het bevel heeft gegeven het toe stel desnoods neer te halen. alle vluchtgegevens registreert. Daaruit bleek duidelijk, dat de Franse piloot van het Libische toestel geen idee had, waar hij zich bevond en wat er aan de hand was. Dajan stelde dat de ramp door drie fouten veroorzaakt was, 'de eerste die van de Libische bemanning, de twee de die van de controle-toren in Cairo en de derde de interpretatie van onze mensen van wat er op dat ogenblik aan de hand was'. Het was onverant woordelijk, aldus Dajan, van de Fran se captain om Phantoms voor Migs te houden, de Israëlische kentekens op de gevechtsvliegtuigen voor Egyptische kentekens en waarschuwingssignalen voor vriendelijke oefeningen. De tweede fout was volgens Dajan de bevestiging van de controle-toren in Cairo aan de bemanning, dat deze boven Egyptisch grondgebied vloog, toen meegedeeld werd dat de Egypti sche Migs bevel zouden krijgen het vuren te staken. De derde fout was de Israëlische beoordelingsfout. Maar Da jan verontschuldigde die laatste fout meteen met de opmerking, dat het feit dat een vliegtuig vanuit Benghazi naar Cairo honderden mijlen uit de route over het Suezkanaal vliegt en alle tekens en opdrachten verkeerd interpreteert, het voorstellingsvermo gen van gewone intelligente mensen te boven gaat. tussen Cairo en Tel Aviv in te stellen, teneinde dit soort incidenten in de toekomst te voorkomen. In Cairo werd dit voorstel onmiddellijk van de hand gewezen als een 'poging van Israël om door een raam aan de achterkant te bereiken, wat het door de voordeur niet kon bewerkstelli gen', aangezien het Egyptes funda mentele politiek is om in geen enkel opzicht met Israël contact te hebben, zolang de Israëlische agressie tegen de Arabische landen voortduurt. Dajan had in zijn voorstel uitdrukkelijk ge steld, dat de rode lijn uitsluitend voor niet-politieke noodgevallen zou dienst doen. Boycot Rode lijn Tragedie Zaterdag gaf minister van defensie Dajan een persconferentie, samen met de chef-staf Elazar en de chef van de luchtmachtstaf, generaal Mordechai Hod. Uit het feit, dat de persconfe rentie op een zaterdag werd gegeven, bleek al duidelijk hoe zeer Israël met de zaak in zijn maag zit. Hod noemde het neerschieten van het vliegtuig 'een verschrikkelijke tragedie van fou ten en misverstanden'. Op de perscon ferentie werden de tapes uit de 'zwar te doos' afgedraaid, het apparaat, dat Van een verslaggever ROTTERDAM Op de Erasmus-uni versiteit in Rotterdam zijn nieuwe acties aangekondigd, nu de universi teitsraad zaterdag het beleid van het college van bestuur inzake de uitvoe ring van de duizend-gulden-wet met grote meerderheid heeft goedgekeurd. De raad sprak zich uit vóór uitvoe ring van de collegegeld-wet, ondanks de bezwaren die eraan kleven. Daar naast werd een motie aangenomen, waarin er bij het bestuurscollege op wordt aangedrongen de minister als nog te bewegen de omstreden wet in te trekken. Er zal een commissie van drie deskundigen in het leven geroe pen worden die moet nagaan of maat regelen tegen de boycotters rechtma tig zijn. De kern van de studenten die de afgelopen weken de bezettingsac ties leidden zou zich nog beraden over de aard van de komende acties. Aan de TH in Delft zal een 'witte lijst' worden aangelegd als onderdeel van de maatregelen ter invordering van de duizend guide Op grond van al deze fouten stelde Dajan voor een 'rode lijn' een directe verbinding voor noodgevallen De Internationale federatie van bur- gerluchtvaartpiloten IFALPA zal vandaag een voorstel van de Britse pilotenbond bespreken om Israël te boycotten. De president van de IFAL PA, Ola Forsberg zei dat hij de Israëlische verklaringen 'moeilijk kan begrijpen', dat het noodzakelijk was om een burgervliegtuig neer te schie ten. Volgens goed ingelichte Israëli sche zegslieden heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken niet officieel aan Jeruzalem laten we ten, dat het drama van negatieve invloed zou kunnen zijn op de reis, die premier Golda Meir volgende week naar Washington maakt Een Israëlische krant heeft om die reden Golda Meir al opgeroepen om haar reis uit te stellen. Zie ook pagina 7 Van onze sportredactie AMSTERDAM Atje Keulen- Deelstra (foto) heeft in de Zweed se plaats Strömsund voor de derde achtereenvolgende keer de wereld titel schaatsen bij de dames vero verd. De Friezin bleef in de eind rangschikking de winnares van de zilveren medaille, de Russische Sjelekova, met groot verschil voor. Trijnie Rep eindigde op de derde plaats, Sippie Tigchelaar op de vijfde. Ellie van den Brom op de achtste en Sijtje van der Lende i.p de dertiende plaats. Vooral op de tweede dag nam Atje Keulen duidelijk afstand van haar concurrentes. Haar overmacht bleek zaterdag nog veel minder overtuigend. De dames-kernploeg bleek toen duidelijk aangeslagen door de aankondiging van coach Gerard Maarse, dat hij aan het einde van dit seizoen zijn functie zal neerleggen. De strijd om de Zilveren Schaats op de Haagse kunstijsbaan De Uit hof is het meest succesvolle in het eerste seizoen van de prof schaatsers gebleken. In totaal 28.000 mensen woonden het door Ard Schenk gewonnen evenement bij. Voor het eerst toonden de bazen van de ISSL zich tevreden over de publieke belangstelling en de sfeer tijdens het optreden van de schaatsprofs. In de voetbalcompetitie verraste het Alkmaarse AZ'67 door het op de derde plaats van de ranglijst staande Sparta met 1-0 te verslaan. Sparta bleef tijdens de laatste der tien competitiewedstrijden ongesla gen. Drie duels in de eredivisie werden afgelast: Feyenoord-Telstar FC Groningen-NAC en PSV-FC Twente. Ajax behaalde een gemak kelijke overwinning op NEC in Nijmegen (0-4). juw bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1