ZZBL I Irisefóe MAZDA BIB slechts f 10.175.- Inkf. BTW >f uw probleem MAZDA-dealers o,a. te: ook het; onze telkens een ander gezicht op bed... tOTJW/KWAiRTET ZATERDAG 24 FEBRUARI 1973 BINNENLAND T21/K21 3 maal 10 gulden aan prijzen im rizontaal: 1. bereide dierenhuid, 5. jfddeksel, 9. patroon. 13. geestdrift, stok, 16. reinigingsmiddel, 17. omschip (afk.), 19. zuivelprodukt, aanlegplaats, 22. landbouwwerk- g, 23. korte kous, 25. omheining, buitenhaven, 29. Turkse titel, 31. itplaats, 32. eiland, 33. grondsoort, vlug, 36. houtworm, 38. scheepsla- ig, 40. putemmertje, 42. insektene- 43. edelknaap, 45. voorvoegsel, 47. irlichting, 49. lid van het Hoger- Ls, 50. scheik. element, 51. berg- ats, 52. bureau, 53. denkbeeld, 54. :s. voornaamw. 55. levenslucht, 57. indsoort, 59. pers. voornaamw., 60. un, 61. latwerk, 63. muziekinstru- nt, 65. plezier, 66. titel, 68. bijbels uur, 70. plaats in Pennsylvanië, 71. indstof, 72. gehoororgaan, 74. mond- ter, 76. nachtgewaad, 77. vloeibare s, 80. plaats in Gelderland, 81. •gwoord, 82. vogel, 83. Myth, fi- ir, 85. water in Friesland, 86. eek op de grens van N.-Br. en nburg, 87. kleinigheid (Z.N.), 89. 91. maat van Noors hout, 92. zekeringsbrief, 93. soort appel. rticaal: 1. plaats in Z.H., 2. lid- lord, 3. ieder, 4. knol, 6. voertuig, 7. ite bedwelming, 8. errors excepted u 9. manier van klederdracht, 10. lied, 11. kindergroet, 12. schrijfkosten, 14. zijrivier van de Donau, 16. rijtuig je op twee wielen, 18. nu en dan, 20. kaartterm, 21. niet begroeid, 22. droogoven, 24. koortswerend middel, 26. evenzo, 27. tweetal, 28.' kleur, 30. ontspanning, 33. klagend (muz.), 35. meisjesnaam, 37. vijzel, 38. bretonse zang, 39. witte suiker, 41. vuurpijl, 43. gril (Z.N.), 44. wezenlijk, 46. recht stuk vaarwater, 48. waterkering, 49. stronkje, 50. zelfkant, 56. niet dik, 58. tijdrekening, 60. teken, 61. vijlwerk- tuig, 62. wang, 64. honingdrank, 65. ruw, 66. nors, 67. rekening, 69. ont gonnen land, 70. lyrisch gedicht, 71. kleur, 73. graansoort, 75. taille, 77. twijg, 78. nobel, 79. inwendig orgaan, 82. bijwoord, 84. Engels bier, 86. meervoud (afk. Lat.), 87. muzieknoot, 88. mijns inziens (afk.), 90. voegwoord. Oplossingen tot en met woensdag a.s. zenden aan: Trouw/Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Links boven vermel den: weekeindpuzzel. Oplossing van vorige week. Horizontaal: 1. kaarslantaarn, 11. Edam, 12. stee, 13. kam, 14. beige, 17. Est, 18. em., 19. markant, 21. te, 22. bal, 23. Sab., 25. kar, 26. ets, 28. nee. (ADVERTENTIE) 30. tirade, 31. urgent, 32. lab, 33. ral, 35. erg, 37. koe, 39. ons, 41. ra, 43. elegant, 46. op, 47. ank, 49. feest, 50. ere, 51. Anaï, 53. ende, 54. marketent ster. Verticaal: 1. keker, 2. Adam, 3. aam, 4. R.M., 5. leer, 6. naga, 7. as, 8. Ate, 9. rest, 10. netel, 14. bal, 15. ikat, 16. Ens, 19. maraboe, 20. tangent, 22. barak, 24. Beers, 25. kil, 26. eer, 27. sul, 29. eng. 34. alge, 36. kraam, 38. elf, 39. ont, 40. speer, 42. anna, 44. eelt, 45. Asen, 46. orde, 48. kar, 50. ent, 52. ik, 53. es. Prijswinnaars: De heer P. Stokman, Leeuwkenstraat 4, Leiden; de heer J. de Groot, Merwedeweg 11, Alblasser- dam; de heer C. J. Nobels, Kromme Hagen 460, Rotterdam-3026. (ADVERTENTIE) 165 km/u motor met bovenliggende nokkenas 104 pk SAE ruimte voor 5 volwassen personen enorme kofferruimte 2snelh. rultewlssers elektrische ruitesproeiers achterultrljlampen waarschuwingsknipperlicht kooikarrosserle gescheiden remsysteem slaapstoelen signaallicht gelaagd glas in de voorruit... (ook leverbaar met automatic) y gedacht hè... AUTO PMAC E-f D EB INC KH ORSTB.V. - BINCKHORSTLAAN 312-322 - DEN HAAG - TELEFOON 070-855100 AMSTERDAM: MAZDA AMERICAIN, Kerkstraat 176—183—187. Tel. 020-239451—238568. Zaterdags geopend van 10 uur tot 14 uur. AMSTERDAM: AUTOMOBIELBEDRIJF A. v. d. BRAAK, Burg. v. Leeuwenlaan 31. Tel. 020-131775130727. AMSTERDAM: LUDRIKS AUTOMOBIELBEDRIJF, Overamstelstraat 17-19. Tel. 020-351420. MAARN: G ARAGEBEDRIJF A. J. HEERIKHUISEN. Amersfoortseweg 10. TeL 03432-1816. ROTTERDAM: AUTOBEDRIJF M. SPEELMAN, Struytenweg 15, bij Boergoensévliet. Tel. 010-293061—297641. GARAGE ANTUMA, Rijksweg 23, Tel. 05967-220 WIRDUM EN N.O. GRONINGEN: Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus >48, Botterdam. Vraag: Kunt u mij inlichten of medici nog steeds afwijzend staan tegenover het geneesmiddel Vasolastine (injec ties). Wij denken erover in een be paald centrum een behandeling te ondergaan maar zijn nog wat huiverig voor het aantal (3) injecties per week. Maar als er goede resultaten bereikt zijn, is het toch wel iets aanlokkelijks. Antwoord: Niet gaarne begeven we ons op het terrein van de medicus. Het gaat hier niet om een nergens anders te krijgen middel, maar bij elke huisarts ligt onder handbereik het Repertorium van verpakte genees middelen, waarin ook dit Vasolastine voorkomt. Dit is een middel ddat gebruikt wordt bij de behandeling van afwijkingen in de bloedvaten. De huisarts, die zijn patiënten kent, weet wel wanneer hij dit middel moet toepassen. U kunt dit aan hem vra gen. De behandeling houdt in: twee weken dagelijks één injectie, dan drie maanden driemaal per week, dan zes maanden tweemaal per week. De lan ge duur van het voorschrijven maakt het beoordelen van het effect lastig. Wie zegt dat het geneesmiddel en niet de leefwijze en het gevolgde dieet deze vooruitgang heeft bewerk stelligd? wde door ons geraadpleegde arts zag niet veel redenen om het middel zonder meer af te wijzen, Vraag: Een familielid wordt hl jaren in een inrichting verpleegd. Hij ver dient in een sociale werkplaats. Wat gebeurt er met zijn spaarcentjes bij overlijden? Antwoord: De kosten van onderhoud en verpleging van uw broer worden bestreden krachtens de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. In dat geval blijven de spaargelden van uw broer onaangetast, met het gevolg dat zij na aftrek van schulden enz. worden uit gekeerd aan de erfgenamen op het moment van zijn overlijden. Wordt hij ten dele of geheel krachtens de Algemene Bijstandswet onderhouden, dan heeft de gemeente die hem on derhoudt, recht om verhaal te maken op zijn nalatenschap. Overtuig u in dat geval eerst of de betrokken ge meente iets of niets te vorderen heeft. de echte donsdeken* in een verwisselbaar lakenovertrek Aantrekkelijke, kleurige dessins. Slaapkamergezelligheid in varia tie. Geen stofvlokken meer. Een eind aan 't vermoeiend instoppen goedgekeurd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen^ Het Museum voor Natuurkunde, insti tuut van de Humboldt-Universiteit in Berlijn heeft een natuurhistorische collectie van minstens 15 miljoen voorwerpen. Op zes postzegels van Oost-Duitsland, die op 21 februari jl. zijn verschenen, staan bijzonder inte ressante fossielen uit de paleontische verzameling gereproduceerd. U kunt achtereenvolgens bewonderen: een versteende conifeer van 280 miljoen jaren ouderdom uit het Saargebied. een gecarboniseerd varenblad uit de buurt van de Belgische stad Namen, een vliegende hagedis, die 130 mil joen jaren oud moet zijn en in de kalkgroeven van Solnhof (Jura) werd gevonden, voorts nog een varenblad uit het bekken van de Döhlen bij Dresden, de oervogel Archaeopterix, ook uit genoemde kalkgroeven afkom stig en tenslotte een geleedpotige, die 240 miljoen jaren geleden in Scandi navië geleefd heeft. De vorig jaar be gonnen Canadese serie, gewijd aan het leven van de Indiaanse bevol kingsgroepen van het land, is 21 fe bruari jl. voortgezet met twee nieuwe zegels. Zij zijn twee-aan-twee samen hangend gedrukt in vellen van 50 stuks. De zegels hebben betrekking op de Algonkian Indianen waarvan de naam samenhangt met de taal die deze stammen spreken. Afgebeeld redactie behoudt zich hel recht voor om opname in deze rubriek ontvangen rae- gsultlngen verkort weer te geven. BIJ pil lade wordt met de naam van de inzender lertekcnd. Brieven kunnen worden gc- ird aan het secretariaat hoofdredactie pw/Kwartct, postbus 859, Amsterdam. is der geschiedenis tr de recente periode van de koude flog schrijft prof. Arnoni: 'Het was kwestie van massapropaganda, irbij ons een bepaalde afweerhou- l tegen het Oosten op grote schaal d ingeprent, terwijl intussen de liegen wel wisten, dat de spannin- in feite onststaan waren op initia- en onder verantwóórdelijkheid het Westen', ussen zitten we nu toch wel met jgevolgen van die leugenachtigheid. ^Navo en als antwoord daarop het Warschau-pact bestaan nog Europa zit vol met atoomwa- we nu verder onze les uit de :hiedenis te leren? Of gaan we s al weer gevraagd wordt onze papeningsuitgaven nogmaals verho- i hangt uiteindelijk toch weer af I u en van mij, hoe de wereld er fiet, morgen en over tien, twintig r. Wedden, dat het dan nog een ïe rotzooi is? We laten ons wel Ir in de luren leggen. Let maar k op! O, wc zijn zo dom! En zo Ons schijnt iets te ontbreken, |nnee we zouden moeten kunnen terscheiden waarop het aankomt, fet u wat dat is? Iningen j. Westra studenten is een even onrechtmati ge daad als de bezetting van ons land in 1940-45. En als dan de overheid te laks is om er iets tegen te doen en anderen (medestudenten) hen eruit werken omdat ze willen doorgaan met de studie, krijgen ze van u de namen 'vechtlustigen', 'knokploegen', 'mari niers'. De boycotters (de bezetters) zijn de lieve jongens die mogen reke nen op bescherming van de politie (Leiden). Zo gek heeft Hitier het nog niet gemaakt. Die riep de Volkenbond niet op om op te treden tegen de 'terroristen', 'knokploegen', enz. Zo gek was die nog niet. En zo gek gaat het hier worden en u zet ze daartoe aan. Ik vind dit com mentaar teurig. In Vrij Nederland of De Waarheid zou het misschien niet misstaan hebben. Maar in Trouw? Ontstaan tegen de bezetters in 1940- 45? Enkhuizen H. J. Boerema Mariniers (2) ariniers (1) commentaar 'Mariniers' is volko- i onjuist, maar ook in-gemeen. Het ïtten van universiteitsgebouwen studentengroepen meestal meer vertegenwoordigend dan tien procent van het aantal Destijds was ik als Leids student geen lid van het Corps, wèl van SSR; Ik verklaar omonwonden dat ik in de afgelopen week als ik nog student was graag zou hebben meegeholpen om het universiteitsgebouw te ontrui men. In het gewraakte stukje 'Com mentaar' lees ik aan het slot nog dit fraais: 'Ons dunkt dat de bezetters recht hadden op politiebescherming'. Dit is toch wel de dwaasheid ge kroond! Hier moet toch wel heel duidelijk gesteld worden, dat de stu denten geen enkel recht hebben op verblijf in de universiteitsgebouwen buiten de werktijden, en dat de wan betalers er helemaal geen voet mogen zetten. Verder hebben zij geen recht om anderen te hinderen in de vervul ling van hun taak of in hun studie of bij het afleggen van examens. Gouda Dr. P. van den Berg Vietnamacties (17) In aansluiting op mijn stukje Vietnam acties (14) moet nog volgen: Er zijn nu eenmaal verschillende gironum mers en er zijn nu eenmaal doelstel lingen, die slechts ten dele parallel lopen. Indien de opbrengsten uit de collectezakken verwisseld worden, kunnen de gevers zich terecht bedro gen voelen. Ik ben het wel met de heer Tamse uit Utrecht eens dat het de scholen vrij staat om voor giro nummer 1090400 te werken, maar dan moet dit openlijk geschieden en dan mag de minister daar best van op de hoogte worden gesteld. Amsterdam D. Veenstra Dzn. Vietnamacties (18) Dc heer Veenstra meent tot een poli tieke keuze verplicht te zijn wat de Vietnamakties aangaat. Veel mensen kunnen deze keus echter niet maken omdat zij menen dat een deel van het op 777 gestorte bedrag voor de cor rupte Thieuaanhangers is en een deel van het op 1090400 gestorte bedrag voor communistische propaganda wordt gebruikt. Deze mensen geven voorlopig dus niets en blijven de kat uit de boom kijken. Een mogelijkheid zonder verplichte keus is het overma ken van gelijke bedragen op beide girorekeningen. Koning Salomo loste dit soort problemen ook op deze wijze op. Mocht van beide girogiften toch een gedeelte minder juist besteed worden, dan kan men dat altijd nog als het fiscaal aftrekbare gedeelte be schouwen en zo zijn geweten ontlas ten. Rotterdam A. P. de Winter Excommunicatie Iedere rooms-katholiek in de VS die abortus pleegt of laat plegen wordt automatisch geëxcommuniceerd'. Dit hebben de Amerikaanse bisschoppen bekendgemaakt. Waarom? De wet van God verbiedt een onschuldig wezen van het leven te beroven. Is het u bekend of soortgelijke maatregelen zijn genomen tegen hen die bommen hebben geworpen of laten werpen op Vietnam? Naar ik meen te weten zijn ook hierdoor onschuldige wezens van hun levens beroofd. Almen W. Stevenhagen Udinks huurplannen (5) Als antwoord aan G. Landsman, Hon- selersdijk: 1. Van 1930 tot 1940 is de huuropbrengst teruggelopen van 5 naar 3 procent. 2. Er stonden in alle prijsklassen volop huizen leeg 3. Elke huiseigenaar had te kampen met leeg stand. 4. De huurverhogingen na 1950 zijn alle achterhaald door de inflatie. 5. Zeer belangrijk: alle huurverhogin- EO (11) gen van na 1950 zijn toegepast op de door de crisisjaren bijna gehalveerde prijzen. Op die prijzen zijn de huren bevroren. Dit werkt nu nog na. Strijen A. Dubbeldam maanden of nog langer te rekken door medische oppep-ingrepen. Waarom heeft een dokter wel het recht om lijden van een patiënt te rekken, terwijl de patiënt niets zou mogen wensen om dat lijden te beëin digen? Ik doel hiermee niet op direc te, maar wel op passieve euthanasie waarvan ik voor mijzelf wan neer dat nodig zou zijn, een voor standster ben. Toen ik met mijn 85- jarige moeder over het proces tegen mevrouw Postma die haar moeder dat spuitje gaf, sprak, zei ze: wanneer ik in de omstandigheden zou verkeren van de moeder van dokter Postma, zou ik het als een zegen beschouwen, wanneer mijn leven niet nodeloos gerekt zou worden. Ik zou graag zien, dat de wet zo veranderd werd, dat op verzoek van de patiënt, gedaan in een stadium dat hij of zij geestelijk nog 'goed' is. passieve euthanasie wordt toegestaan. Rijswijk mevr. Eiselin-Hoon Magnetiseurs (2) De heer A. Smit uit Rotterdam pleitte voor legalisering van magnetiseurs en -paranormale genezers. Ik wil u hier dringend waarschuwen dat, en dat is cru maar waar!, alles wat hiermee te maken heeft, werk van de duivel is. Alleen God kan, wanneer Hij dat wil, genezing schenken. Let wel, ik ben geen sektariër of 'Osbornfan' maar een gewone gereformeerde. Het wordt maar al te vaak vergeten dat óók de duivel genezing kan schenken, (dat wil niet zeggen dat deze genezers door de duivel zijn bezeten, dat kun nen zij niet weten, wij mogen hier niet over oordelen). Maar hij vraagt er wel wat voor terug. Dat kan zijn: de gemeenschap met God verliezen, niet meer kunnen bidden, etc. Ik raad u aan het boekje 'Magnetisme als geneeswijze. Ja of Nee?' van C. P. Sybrandi te lezen. Het is te verkrij gen bij Bijbel Lektuurzending, Pou- linkstraat 26, Almelo. Doorn P. van den Dool moeten uitleggen aan zijn volgelin gen. Zou het voor ons, voor de EO en voor de vele Nederlandse kerkjes en groe pen, die als enige de echte waarheid verkondigen niet beter zijn, wat voor zichtiger om te springen met de uit leg van de bijbel? Wat betreft de opmerking 'een avond lol met een stichtelijk woord aan het eind', per soonlijk geniet ik hiervan. Het woord lol staat me niet aan, maar na een plezierige avond kan ik samen met mijn vrouw, God danken voor al het plezierige en fijne wat wij door het geloof ook mogen genieten. Overigens geweldig dat wij nog steeds door middel van deze krant met elkaar van gedachten kunnen wisselen, en mis schien elkaar tot een hand en een voet kunnen zijn. Bodegraven H. dc Bruijn Stoom-sentiment Naar aanleiding van het artikel 'Stoom-sentiment steekt de kop op' (10 februari) willen wij gaarne het volgende meedelen. Voor de vermel ding van de ontwikkelingen bij de TS.. S.G.B. en de Westduitse spoorwegen (D.B.) kunnen wij het stoom minnende publiek het blad 'De Spoorweghobbyist' aanraden Deze enthousiasten worden door dit blad niet alleen op de hoogte gehouden, ook worden dienstregelingen, beschrij vingen van nieuwe aanwinsten en ar tikels over deze bedrijven opgenomen. De spoorwegenenthousiast wordt eveneens op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen bij de Nederlandse Spoorwegen (Nadere inlichtingen: Prinsenstraat 92, Bodegraven). Voorts willen wij nog opmerken dat de Ne derlandse Rhijnspoorweg-maatschappij (N.R.S.) reeds in 1890 ophield te bestaan. In dat jaar werd deze maat schappij overgenomen door de SS (Staatsspoorwegen) en is dus nooit opgenomen in de N.S. Bodegraven R. A. J. Hamoen Studenten (4) Euthanasie (14) Mevrouw Ten Cate uit Delft stelt de kwestie euthanasie verkeerd. Het gaat juist niet om 'laatste dagen', maar om te voorkomen dat geestelijk en licha melijk lijden van een patiënt, waar door het leven voor de patient volko men zinloos is geworden, niet met De heer T. van de Veen uit Smilde heeft een pleidooi gehouden voor de EO. De EO, en er zijn meer groepe ringen, weet alles zeker, heeft prak tisch overal een antwoord op. Ik niet. Ik wil hiermee de EO niet afkraken, maar vind het wel gevaarlijk. Ik ge loof nl. dat we de bijbel alleen maar kunnen verstaan door de werking van de Heilige Geest Eeuwen lang heb ben gelovigen een verkeerd beeld ge had van de komst van de Messias. Zelfs de discipelen snapten er niets van. Na de opstanding heeft Christus zelf het werkelijke verlossingswerk Tegenwoordig is het blijkbaar niet meer mogelijk om een principieel standpunt in te nemen, want toen prof. Snijders in de Groningse univer siteitsraad stelde dat de studentenak- ties tegen de 1.000 gulden collegegeld gezien moet worden vanuit een prin cipieel standpunt van deze studenten, werd hij door iedereen in de steek gelaten. Toen de discussie over de uitvoering van de collegegeldwet op de universiteit in deze raad begon los te komen, werd er op voorstel van de fractie van de wetenschappelijke me dewerkers een motie van orde aange nomen, waarin stond dat er niet meer gediscussieerd mocht worden over dit probleem. Dit is de gang van zaken in de 'gedemocratiseerde' universiteits raad van Groningen, waarvan het col lege van bestuur de politie heeft verzocht om deze principieel weige rende studenten uit het universiteits gebouw te verwijderen. Verder wil ik opmerken dat ik per soonlijk de akties tegen de college geldwet te eenzijdig vind. Aan het prinoipciële stanidpunt van de tegen standers van de 1.000 gulden wet, namelijk: onderwijs moet kosteloos zijn, zou ik als consequentie willen verbinden dat je na een kosteloze studie niet zo'n hoog inkomen krijgt als nu het geval is. Maar ja, daar moet je bij het hoger personeel van bedrijven als Hoogovens niet mee aankomen. Groningen B. Prenger beursstudent tte Groningen Daardoor In vier artikelen kreeg prof. Arnoni de kans om met slecht gefundeerde ideeën bij de communisten een goede beurt te maken. Een voorbeeld: Rus land werd niet door het Westen ge dwongen Oost-Europa ondoordring baar te maken, maar dit was de systematische, consequente uitvoering van Sfcafliins plan. Op Jalta nl. kreeg Stalin Roosevelt op zijn hand, doordat de belangrijkste Amerikaanse advi seur, Alger Hiss, een betaalde Sowjet- spion was!! Daardoor kreeg Stalin toestemming om 11 Oosteuropese lan den te bezetten. 'Vreedzame' coëxis tentie met communisten betekent nog steeds 60 miljoen moorden in China en 150.000 Noordvietnamese agressors in Zuid-Vietnam, die met de 'bevrij ders' dagelijks de plattelandsbevolking op vaak onmenselijke wijze terrorise- ren. Wierden H. van Petersen Verlengde leerplicht Binnen de protestants-christelijke bond van onderwijzend personeel (PCBO) bestaat verzet tegen de ge deeltelijke leerplicht voor de werken de jeugd. Vanuit de praktijk onder schrijf ik deze bezwaren. Het blijkt dat de meeste jongeren er een hekel aan hebben om één dag per weck naar school te gaan. Er komt dan ook meestal niets van terecht Nu de ge deeltelijke leerplicht nog met een dag per week verlengd gaat worden, zal een werkgever zich wel tweemaal be denken, eer hij zulke jongelui in dienst neemt. De arbeidstijd die over schiet is veel te gering. Bovendien zal de beloning voor deze jongeren te laag komen te liggen. Rijnsburg W. Zandbergen zijn: een Indiaans tentenkamp, een reproductie van een anoniem schilde rij en een aantal gebruiksvoorwerpen uit musea afkomstig. Deze werden veelal vervaardigd uit de bast van berken. De Deense posterijen hebben pas deze week de voor 22 januari van dit jaar aangekondigde portretzegel laten ver schijnen ter herdenking van de 100e geboortedag van de schrijver Johan nes V. Jensen (1873-1953). Jensen kreeg in '44 de Nobelprijs voor litera tuur en is vooral bekend geworden door zijn boeken 'de ondergang van 'n koning', handelende over koning Christian II (1481-1559) en 'de ge schiedenis van Himmerland', gewijd aan zijn geboortestreek. Ik kreeg voorts uit Denemarken een bericht onder ogen dat binnenkort aldaar de zegels zullen uitkomen met de beelte nis van koningin Margarethe, die vo rig jaar haar vader koning Frederik IX opvolgde. De Zuid-Amerikaanse re publiek Guyana viert zijn jaarlijkse onafhankelijkheidsdag nu met de emissie van vier zegels met afbeeldin gen uit de geschiedenis van het land. Op twee zegels is de' vergaderplaats (Umana Yana) te zien van de Wai Wai-indianen van Guyana. De beide andere tonen de Bethelkapel, in 1808 gebouwd door het Londens Zendings genootschap op instigatie van de plan ter Le Resouvenir, die zijn slaven ook wat aan godsdienst wilde bijbrengen. Dag van uitgifte 23 februari. Vier prachtige orchideeën staan te prijken op postzegels, die de postdienst van de Nieuwe Hebriden op 26 februari gaat uitbrengen. Een goede aanwinst voor de speciaalverzamelaars van dit thema. Eveneens op 26 februari verschijnen drie zegels van Algerije met reproduc ties van nationaal borduurwerk. Op de zegel van 40 c. is dit werk van Annaba, aan de Oostkust van het land, te zien. Het kwam daar in de 19e eeuw zeer in zwang. Vervolgens deze naaldkunst van Algiers, een tak van kunstnijverheid, die daar vooral tij dens de Turkse overheersing door vrouwen werd beoefend. Op de derde zegel borduursel uit het oosten des lands. Men bezigt dit vooral als ver siering van de hoofddoeken, die de vrouwen in Constantine en Annaba plegen te dragen. Deze serie sluit goed aan bij de reeks zegels uit 1968 met reproducties van Algerijnse tapij ten. In Frankrijk verschijnt maandag a.s. 26 februari een luchtpostzegel in de waarde van 15 fr. met de afbeel ding van twee pioniers uit de geschie denis van de Franse luchtvaart van de jaren vóór de tweede wereldoorlog. In twee medaillons staan Paul Codos en Henri Guillamet op de zegels afge beeld. Codos is vooral bekend om de wereldrecords, die hij in de lucht vaart op zijn naam heeft gebracht. Guillamet vloog vele tientallen malen de Zuid-Atlantische route en het zo beruchte Andes-gebergte. J. J. M. Kiggcn Boekcnctalage Ivay Haley: CALLAGES MAKEN (oorspr. titel 'Creative Collage'). Ned. Vertaling B. Meeuwese-Lohman. N.V. Uitgyvers Mij Kosmos, Amster dam, 80 pag. Prijs ƒ17.50. Het maken van collages is een tech niek, waarbij materiaal op een onder grond wordt geplakt en niet genaaid. Van deze bezigheid, uiteraard meestal resulterend in al dan niet geslaagde wandversieringen, kan een grote sti mulans uitgaan. Kinderen leren met allerlei vaak waardeloos materi aal vormen, tinten en kleuren 'zien' en rangschikken. Ivy Haley bewijst dit in 'Collages maken' op overtuigende wijze. Een boek vol werkstukken (ter (inspiratie maar niet bedoeld om na te maken) deels van jonge kinderen maar ook o.m. zeer kunstzinnige van vorm en kleur die op naam staan van a.s. leer krachten. Zij laten de lezer zien wat al met papier, restjes textiel, touw, metaal, hout, pitten en vele zaken die in de vrije natuur of bij de afval te vinden zijn, bereikt kan worden. Behalve de zuivere (opplak-) collage techniek worden ook aanwijzingen ge geven voor combinaties met wat vrij weef- en borduurwerk. Voor het werken met kinderen (clubs, groepswerk) is dit frisse, uit stekend verzorgde, van veel prach tig fotomateriaal voorziene, werk zeer aan te bevelen. Waarmee niet gezegd wil zijn dat ook ouderen er niet heel wat inspiratie uit kunnen putten tot ontwikkeling van eigen ideeën. R.D.-S. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21