Golf stakingsacties in metaal opnieuw groter SALT MBFR FBS Voor bestrijding van terreur drie eenheden gevormd UW bescherm uw huis LICHTRECLAME GEVELRECLAME GEVELLEÏTERS Moskou wil ontruiming Middellandse Zee met Amerika bespreken krant 'Zoemfiets' mag rijden ADÉMO aos weer door S gebombardeerd Industriebonden verontwaardigd over intimidatie In deze krant PALLADOX UNIEKE ISRAEL-SINAI-REIS, 27 maart-10 april (14 dagen) Weer explosieven achter pension Mieewe Leidlse Courant ZATERDAG 24 FEBRUARI 1973 53ste jaargang no. 22 RISTELIJK DAGBLAD VOpR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Meer 'keus in -passende omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een verslaggever DEN HAAG Binnenkort zal de 'zoemfiets' op onze wegen mogen rijden. De 'zoemfiets' is een tweewieler, aangedreven door een elektromotor, die geen lawaai en geen luchtverontreini ging teweegbrengt. De veilige topsnelheid is 30 kilometer, de actieradius ongeveer 35. Tot nog toe zijn de offiële ver keersregels niet op de 'zoem fiets' afgeste'd, maar de voor schriften zullen nu zo aangepast worden dat alle regels die nu voor de bromfiets gelden ook voor de 'zoemfiets' van kracht worden. ogezegd moet jonge burgemeesters niet kleine gemeenten neerzetten, ,ar ze de groei activeren. Zo'n meente is voor hen een spring- ïnk naar een grotere gemeente, tar ze laten de samenleving met brokken zitten. Drs. M. de Sniidt van het Geografisch Instituut te Utrecht ADVERTENTIE akelaardij \#W VOGEVEEN. lief: 0&280 - 64250 Buien Wisselend bewolkt met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe stormachtige wind tussen west en noordwest. Ma ximum temperaturen rond vier ;raden. Vlorgen en overmorgen: Zonnige perioden, maar aan vankelijk nog hier en daar een bui. In de nacht plaatselijk lich te vorst. Morgen: Zon op: 07.35 Zon onder: 18.12 Maan op: 02.58 Maan onder: 10.23 Overmorgen: Zon op: 07.33 Zon onder: 18.14 Maan op: 03.54 Maan onder: 11.10 isiva n eer groter iSHINGTON (Reuter) De Ame- aansc luchtmacht heeft op beperkte laai de bombardementen op Laos vat. Daarmee wordt voldaan aan verzoek van de Laotiaanse pre- er Soevanna Phoema, zo i sgisteren welingelichte kringen in Washing- vernomen. premier van Laos had gezegd, dat troepen van de Pathet Lao het iderdag van kracht geworden be nd grootscheeps schenden. Als daar n eind aan kwam zou hij de Vere- dc Staten om hervatting van de nbardementen vragen, ter ondcr- uning van de Laotiaanse regering- oepen. E VERDER PAGINA 9 Leden van de ordedienst bij Hoogovens slapen om beurten op stretchers in het actiecentrum het Buiten hof. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Dc golf van prik- en stakingsacties in de metaal is gisteren opnieuw groter ge worden. In tientallen bedrijven overal in liet land hebben werknemers getracht de CAO-eisen van de drie industriebonden met meestal korte stakingen kracht bij te zetten. Het is.vrijwel zeker dat de acties in de metaal (300.000 man) zullen overslaan naar de textielindustrie (60.000 man). Bij Hoogovens werken de vier werk nemerscommissarissen onder leiding varv de oud-voorzitter van het NVV, de heer A. Kloos, nog steeds aan bemiddelingspoging. De heer Kloos, die vindt dat de zaak 'uiterst gecom pliceerd' ligt, zal met zijn mede-com missarissen de bemiddelingspogingen tijdens het weekeinde voortzetten. Na dere mededelingen over de nemidde- lingspoging werden gisteravond niet gedaan. De industriebonden NVV en NKV hebben inmiddels verontwaardigd ge reageerd op mededelingen van vak bondsleden, die bij Hoogovens door hun meerderen onder druk zouden worden gezet. De bondsvoorzitters, de heren A. Groenevelt en P. Brussel hebben onmiddellijke stopzetting van deze activiteiten geëist. Tegen de algemene bedrijfsdirecteur IJmuiden, de heer Th. M. van Erp hebben zij de volgende verklaring afgelegd: 'Ons bereikten berichten over intimidatie in de grofste vorm. U bent daar ongetwijfeld van op de hoogte. Ons is bekend,, dat dit bestaat uit het telefonisch, dan wel persoon lijk huisbezoek van stakers door uw functionarissen. Daarbij worden de stakers in min of meer bedekte ter men bedreigd voor wat hun toekom stige positie bij Hoogovens betreft. Dit soort intimidatie kan door ons niet worden geduld, zij brengt de door ons gegeven garanties voor de veiligheid van mensen, voor machi nes, gebouwen en installaties ernstig in gevaar', aldus de heren Groenevelt en Bi-ussel. Zij voegden hieraan toe dat dit soort intimidaties aan het conflict een zoda nig karakter geeft dat daarmee voor vele jaren het sociale klimaat bij Hoogovens zal worden verstoord. 'Ook de bonden' Volgens beide bondsvoorzitters heeft de heer Van Erp op deze verklaring gereageerd met de mededeling dat hij. één geval uitgezonderd' van intimida ties niets weet. Om tegemoet te ko men aan het protest van de heren Groenevelt en Brussel heeft hij echter in een circulaire aan afdelingschefs aandacht gevraagd voor 'het handha ven van goede manieren op dc afde lingen'. Overigens vindt hij dat er aan beide kanten dingen zijn voorge vallen die formeel niet door de beu gel kunnen. Volgens de bedrijfsleiding van Hoogo vens waren er gisteren 1440 stakers, volgens de directie is er aan de stakingsparolen slechts matig gevolg gegeven. Van de hoogovens werkte gisteren alleen nummer drie normaal; vandaag zal hoogoven vijf weer ge reed zijn voor de ijzerproduktie. De industriebonden hebben een brief gekregen van 'Het actiefront tegen communistische agitatie en terreur', waarin zij worden bedreigd met 'dood cn verderf, bomaanslagen en terreur acties tegen bestuurders cn gebou wen', als ze niet ogenblikkelijk stop pen met hun 'acties ter ontwrichting van de Nederlandse economie'. Het front eist dit namens 'alle zwijgende, goedgeaarde en wel voor hun brood hardwerkende Nederlanders*. Hoewel de vakbondsbestuurders de brief zeer laconiek opnemen, hebben zij toch de politie gealarmeerd. De industriebonden NVT, NKV en Binnenland Schrijvers op school7 Nieuwe partij en VVD13 Hollands hart groeit17 Kopen in wonderland 17 Buitenland Arnin in "t zadel 9 en andere sommen over ontwapening CNV hebben aangekondigd dat zij hun leden en beleidsorganen zullen adviseren tot acties over te gaan in de textielindustrie. De bonden wijzen er op dat het antwoord van de werkge vers in de textiel geen aanknopings punten bevat om de onderhandelin gen voort te zetten. Öok in de textiel zijn de. breekpunten de verhoging in centen, het verbinden van; een maximum aan dc prijscom pensatie en de uitbreiding van de werkingssfeer van de CAO. In een brief schrijven de bonden, dat van de kant van de werkgevers steeds is geweigerd de bonden inzicht te ver schaffen inzake de salarissen van het niet-CAO-personeel, 'waardoor ons de mogelijkheid is onthouden onze CAO- voorstellen te concretiseren'. De vak bondsleden in de betrokken bedrijven zullen op korte termijn worden ge raadpleegd. Hoewel de meerderheid van de be ambten en het sterk tegen de vak- bondseisen is gekant en zich over het algemeen nadrukkelijk van acties dis- tancieert, hebben de industriebonden nu toch een actiegroep van zes 'hoger betaalden aan hun zijde gevonden. De groep heeft het initiatief genomen tot een actie om solidariteit te betui gen aan de CAO-eisen van de indus triebonden. In een gisteren gepubliceerde verkla ring zeggen zij. dat ze meer dan 25.000 gulden verdienen en dat ze menen dat het tot.nu toe gevolgde systeem van loonsverhogingen en prijs compensaties in procenten heeft ge leid tot een bevoordeling van de ho ger gesalarieerden boven de laagstbe taalden: 'Die inkomensverschillen zijn daardoor eerder toegenomen dan ver minderd'. Eventuele medestanders kunnen zich aanmelden bij mr. drs J. Andries, referendaris bij de gemeente Utrecht. Het hoofdbestuur van de bij het CNV aangesloten Nederlands christelijke vereniging van hoger personeel heeft het CNV-bestuur inmiddels gevraagd zo spoedig mogelijk een verbondsver gadering bijeen te roepen ter bespre king van het vraagstuk van de loon matiging en inkomensnivillering. In- Zie verder pagina 5, 5e kolom ADVERTENTIE 'Ik wilde mijn goudvis eens la ten zien. dat hij niet alleen op de wereld is.' Zie pagina 15 Kerk Een parabel 2 Heb je nog blaadjes? 2 Kunst Eenzaamheid: verrukking 19 Mens: rampzalig wezen 19 Sport Vrienden van bondscoach 23 Schoenmaker anders 25 Economie .Multinationaal29 Radio cn tv 6 Recepten fi Strips, feuilleton c Commentaar 7 Maandbladen Dichtbij en verder 7 Familieberichten is Pll7.7.Cl 11 Men schrijft ons 21 Uw probleem 21 Boekenelalage 21 Poslzegels 21 Dantnicn. schaken 2.7 en verfraai het bovendien de nieuwe muurcoating waarop luchtverontreiniging minder vat heeft Vuilafstotend en kleurecht Verfraait en beschermt Geen onderhoud Voor elk bouwwerk Op elke ondergrond 12 hel dere fris-blijvende kleuren, waaronder spier- wit 10 jaar garantie. Vraag nadere documentatie Naam: Adres: Plaats: zend deze bon, in open ongelrankeerde enveloppe aan: Bouw-Chemie Ziilslra B.V. Machtiging 68. Doorn. Tel03430 - 26 98 Politie en militairen over het hele land verspreid Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ter bestrijding van terreuracties heeft de regering besloten twee groepen scherpschutters en een groep specialisten in het 'man tot man gevecht' op te richten. Premier Biesheuvel heeft dit gisteren per brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. Met de opleiding van deze terreurbe- strijdingseenheden zal binnenkort worden begonnen. Een groep scherp schutters moet worden bemand door de rijkspolitie, de andere groep schut ters en de gevechtsspecialisten wor den gerecruteerd uit het leger. De leden van deze groepen zullen op vrijwillige basis aan de opleiding deelnemen. De regering heeft gemeend geen af zonderlijke anti-terreurcommando's te moeten oprichten. De betreffende mi litairen en politie-ambtenaren blijven hun gewone werk doen. Het is de bedoeling het aantal specialisten over het hele land gespreid te krijgen zodat direct optreden door leden van de anti-terreur eenheden mogelijk is. Prmier Biesheuvel benadrukt in zijn brief aan de Kamer dat de bestrijding van terreuracties een politiezaak is. De militairen -die ingeschakeld wor den zullen dan ook onder bevel van de ter plaatse aanwezige politiechef staan. Een overweging om militairen bij de terreurbestrijding te betrekken, dat zij in het algemeen al een betere basis voor dit optreden hebben dan bij de politie het geval is. Over het hele land gespreid zijn er bijvoor beeld instructeurs voor het schieten en voor 'het man tot man' gevecht bij de krijgsmachtonderdelen die nu al veel beter hun rol in de terreurbe strijding kunnen vervullen dan de meeste politieambtenaren. Een andere overweging zal zijn geweest het grote ADVERTENTIE) tekort waarmee de politiekorpsen kampen bij de uitvoering van hun normale taken. De vrijwilligers zullen een strenge selectie ondergaan, bij hun vorming en opleiding zullen ook een tweetal beoefenaars van gedragswetenschap pen worden betrokken. Dienstplichti gen komen niet in aanmerking voor deze opleiding. De inzet van deze specialisten zal alleen op bevel van de minister van justitie kunnen gebeu ren. Deze is primair verantwoordelijk voor de terreurbestrijding. Hij voert overleg met een speciale werkgroep uit de ministerraad behalve bestaande uit de premier, de minister van bin nenlandse zaken en de minister van defensie. Aan de burgemeesters zijn richtlijnen gegeven over de verdeling van de verantwoordelijkheden bij een voorkomende terreurdaad in hun ge meente. De regering heeft tenslotte besloten een aantal onderdelen van de konin klijke landmacht aan te wijzen die eventueel voor de afsluiting of afzet ting van een plaats waar een terreu- raanval heeft plaatsgevonden, kunnen worden ingezet. Hierbij kunnen wel dienstplichtigen worden ingeschakeld. In de brief wordt niet meegedeeld om hoeveel specialisten het precies gaat, wat voor speciale materiële uitrusting zij krijgen, en welke eenheden van de landmacht precies ingeschakeld kun nen worden. Premier Biesheuvel maakt in zijn brief de Kamer duide lijk dat al te grote openhartigheid het effect van de anti-terreurmaatregelen LONDEN (UPI) De Sowjet-Unie is 'zeer wel bereid' met de Ver enigde Staten te gaan praten over terugtrekking uit het gebied van de Middellandse Zee, 'maar dan op voet van gelijkheid'. Dit schreef gisteren het in Londen verschijnende, Engèlstalige Russische tijd schrift Soviet Weekly. maarten groenendijk 'reclame bedrijver^ van speykstraat 22 utrecht tel 711968 vraag vrijblijvend adviseursbezoek Ondanks ve'e recente verbeteringen in de Europese situatie, blijven er spanningsgebieden bestaan, niet in het minst in het Middcllandse-Zeege- bied, aldus Soviet Weekly. 'De Sowjetregering heeft het voor vloten van grote mogendheden nooit een ideale situatie gevonden, veel tijd ver van hun eigen kusten door te brengen', vervolgde het weekblad. 'De Sowjetregering is daarom zeer bereid ook over deze kwestie tot een schikking te komen. Maar, alleen op basis van gelijkheid'. De opvatting van de Sowjet-Unie, is, dat de Middellandse Zee de landen aan haar oevers zou moeten vereni gen, niet verde'en. 'En men moet niet uit het oog verliezen, dat het gebied rechtstreeks grenst aan de zuidelijke grenzen van de Sowjet-Unie. Uite raard houdt de Sowjet-Unie alles wat zich daar afspeelt nauwlettend in het oog', aldus Soviet Weekly. SCEPTER De aanwezigheid van Russische vloot- ccuhcdcn voorkomt, 'dat een ver af- ADVERTENTIE! EENMALIGE AANKONDIGING Tocht door heel Israel en Sinai (Horeb). Vliegen van Eilat naar St. Catharina klooster Sharm el Skeikh. Volledig pension: f 1685. Reisleiders: Ds. R. Bakker en Dr. N. J. van Eikema Hommes. Inlichtingen en aanmeldingen: ISRA TOURS Willemsparkweg 51, Amsterdam. Tel. 02076 59 95/96. Stichting Thacir, Schiedamse Vest 52D, Rotterdam. Tel. 01012 5321. gelegen mogendheid er de scepter gaat zwaaien'. Soviet Weekly noemt tenslotte de vei ligheid in Europa, een politieke oplos sing in het Midden-Oosten cn het veranderen van de Middellandse Zee in een vredeszee, 'nauw met elkaar verbonden', zaken. SOEST Op het terrein achter het pension voor Turken 'Het witte huis' aan de rijksweg tussen Soest en Amersfoort, waar donderdagmorgen een anti-tankmijn, een trotyjbom en enkele handgranaten waren gevonden, zijn inmiddels door de explosieven opruimingsdienst van de koninklijke landmacht nog meer explosieven aan getroffen. Op het terrein, waar voor 200 Turkse gastarbeiders nieuwe huisvesting wordt gebouwd, trof men donderdag middag nog een Engelse stengun met volle patroonhouder, enkele Duitse handgrananten en drie kg. springstof aan. Vrijdagmorgen is de explosieven opruimingsdienst begonnen met het systematisch afzoeken van het terrein. Vrijdagmorgen haalde de ploeg van de E.O.D. een aantal Duitse steelhand- granaten, een venielingslading van 3 kg en een magnetische lading voor het buiten gevecht stellen van tanks naar boven. De explosieven zijn in de omgeving onschadelijk gemaakt. Dc explosieven-opruimingsdienst krijgt jaarlijks meer dan 300C meldin gen van gevonden of aanwezig ver moede explosieven. In 1960 bedroeg het aantal meldingen nog maar 450. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1