ibisch lijntoestel gedroeg zich verdacht Oeganda in de ian van terreur Kissinger: China zal piloten VS vrijlaten verwinning van Jack ynch niet zeker meer Pétain herbegraven op eilandje Yeu Bestand in Laos wordt geschonden -1 Zuidafrikaanse ambassadeur in Rome ontslagen t.. fUW/KWARTET VRIJDAG 23 FEBRUARI 1973 BUITENLAND T7/K9 mfnandant Israëlische luchtmacht melclt: ^rvolg van pagina 1 Israëlische commandant van de luchtmacht verklaarde gisteren, dat het '|)ische toestel zich zo verdacht gedroeg, dat van de aanvankelijke ver- derstelling, dat het vliegtuig verdwaald was, afgestapt werd. Niet ;e:cn Co vai ei en K i: n Tei maai, P.l Rem Duyn verkeersvliegtuig negeerde een waarschuwingen met de hand en vliegbewegingen, waarop tenslot- [eprobeerd werd het toestel tot en te dwingen met een schot op uiteinde van de vleugel. Dit schot "echter fataal. mandant Mordechai Hod verklaar- dat het toestel werd waargeno tóen het boven een uiterst ge- luchtmacht basis in de Sinai Dit wekte onmiddellijk arg- Israëlische Phantoms onder- pten het toestel, toen het 90 km het luchtruim was binnengedron- Volgens de piloot naderde zijn rïitom het Libische toestel tot op ïeter. Hij vertelde: 'Wij hadden acht hem naar een luchtmachtba- e brengen en ik wees dus met duim naar boven en toen naar den, omdat wij al bij die basis i aangekomen. Maar de piloot iet de hand te kennen, dat hij zou gaan vliegen. Dat was in gelijke richting, op het Suez-kanaal eveer drie keer wisselden wij Jflsignalen', zo vervolgde de piloot, toen ging ik 200 of 300 meter hem vliegen en bewoog de vleu- op en neer. Dat is een internatio naal teken, dat wil zeggen: volg me. Toen keerde ik terug naar de basis, maar de Boeing vloog rechtdoor. Hierop liet hij het landingsgestel zak ken, daarmee aangevend, dat hij wilde landen, maar vloog toch door in wes telijke richting. Toen kwam ik weer dichterbij en gaf, voer zijn neus, een vuurstoot af'. Ook op een tweede vuurstoot werd niet gereageerd, en ook niet op bewegingen van de vleu gels. Sneller 'Maar toen trok hij zijn landingsgestel weer in en ging sneller vliegen, nog steeds inwestelijke richting. Wij wa ren nu vlak bij het Suezkanaal geko men en toen gingen we waarschu wingsschoten vuren, die gericht wa ren op het uiteinde van de rechter vleugel van de Boeing, niet om hem te vernietigen, maar alleen om te tonen, dat het ons ernst was', aldus de poloot. Na de schoten zag hij een rode vlam en toen rook uit de vleugel komen. 'Toen ging hij een noodlan ding maken, tot hij de grond raakte en daar in brand vloog'. Wist hij of er passagiers aan boord waren? 'Nee, we keken wel, maar de Duin BLIN (Reuter, UPI) Het bloedigste conflict, dat Ierland sinds halve eeuw kent krijgt slechts geringe aandacht van de politici de Ierse Republiek, die elkaar aan de vooravond van de algeme- erkiezingen fel bestrijden. in Ierland aan de macht is, heeft de Fianna Fail geen formeel eigen pro gram gepubliceerd. Lynch heeft er steeds op gewezen, dat het beleid van de oppositie zo kostbaar is dat het land zou worden geruïneerd. De Ierse politiek kent nauwelijks d® links-rechts-oriëntatie, die in andere landen normaal is. De twee grootste partijen hebben wortel geschoten in de nationalistische strijd om onafhan kelijkheid. Beide zouden elders waar schijnlijk als conservatief worden ge kwalificeerd. De Fina Gael is ontstaan uit de vleugel, die zich in 1921 inzette voor de verdeling van Ierland. De Fianna Fail is ontstaan uit de rebel lengroep, die destijds een burgeroor log streed om zich tegen verdeling te verzetten. De laatste jaren hebben beide partij en de eenheid van Ierland gekoesterd als een doelstelling op lange termijn, waarbij de Fianna Fail zich wel het meest nationalistisch heeft opgesteld. Maar dit onderscheid is onlangs wat bezoedeld door de actie van Lynch ter onderdrukking van het verboden Ierse Republikeinse Leger. Maar het noordelijke conflict, ernstiger dan ooit sinds de burgeroorlog, blijft 4.00 3.00 "air ijl kogels en bommen het doden- Arfr in het onder Brits bestuur 'rkerlMe Noord-Ierland voortdurend Ever stijgen, gaan de meeste gesprek- n het Zuiden over de prijzen van 2.0ob,ensmidrïe'en en de hoogte van Sparklingen. Bij één van de weini- -Mat [elegenheden, dat premier Jack Iwalu*1 het Noorden tot gesprekspunt ^te, werd hij met eieren bekogeld een vurige nationalist. Het was vorm van gewelddadigheid etierfaee de lijfwachten werden ge- onteerd, die Lynch vergezellen o 00ijn verkiezingstocht langs de ste- dorpen van de 26 graafschap- Ton?11 de republiek. j'fJtneeste politieke commentatoren spellen een overwinning voor de 0gTende Fianna Fail-partij van )intefh °P 28 februari, maar de partij- Rred'rs erkennen nu, dat het waar- Jnlijk meer nek-aan-nek-race zal jen, dan vorige maand werd ver- R tt, toen zij verrassend deze vroe- verkiezingsdatum stelden. Krach- wordt geboden door balitie van de Fine Gael-partij, de Iste oppositie-partij en Ierlands A7V\ alit'e is met een aml}itieus pro- gekomen om de prijsstijgin- gordijntjes van het toestel waren dichtgeschoven'. Dit vergrootte nog eens de argwaan van de Israëli's. De piloten stonden voortdurend incontact met de grond en volgden de bevelen die van het kabinet afkomstig waren. Generaal Hod vertelde, dat de Boeing in noordoostelijke richting vloog, toen hij de Sinai binnen vloog, de geheime basis passeerde (80 km de woestijn in) en toen westwaards afsloeg. Het toestel vloog op een hoogte van 5.0000 voet over de basis. 'We hebben rede nen om aan te nemen, dat het geen vergissing was. Toen het trachtte te ontsnappen, werd het des te verdach ter'. Libiër Hod zei, dat de tweede piloot, een Libiër, de ramp heeft overleefd en verklaard heeft, dat hij en de piloot begrepen, wat de Israëli's wilden. 'Hij zei dat vanwege de situatie tussen Israël en Libië, zij bang waren en besloten te proberen om te ontsnap pen'. Het Israëlische dagblad Maariv meldde, dat de tweede piloot had gezegd dat zij door het landingsge- steld uit te laten de Israëli's op een dwaalspoor wilden brengen. Met snel optrekken hadden ze willenontkomen, aldus Maariv. Mosje Dajan, de Israëlische minister van defensie, noemde de vliegramp 'een zuiver militair incident' zonder 'enkele politieke betekenis'. Niemand van het kabinet was er overgeraad- pleegd. Dajan noemde het begrijpelijk en juist dat de Israëlische jagers ten slotte hadden geschoten op het ver dacht handelende Libische toestel. Een formeel onderzoek vond hij dan ook niet nodig- maar hij wilde wel interna tionale organisaties alle details in han den spelen. Ook van uitkeringen aan nabestaanden, wilde Dajan niets we ten, omdat zoiets de indruk zou wek ken dat Israël schuld draagt. Tegenover het Franse persbureau AFP heeft de Franse stewart ver klaard, dat het toestel door een zand storm uit de koers was geraakt. 'We verloren hoogte en daarna waren we geheel verloren. Er waren slechts ze ven overlevenden. Twee van hen be vinden zich nog in levensgevaar. Van de vijf Franse bemanningsleden over leefden twee de ramp. De gezagvoer der is om het leven gekomen. Tot de overlevenden behoert ook een Jorda nië, die zijn complimenten heeft ge maakt over de behandeling van de Israëli's in het ziekenhuis: 'Op school werd me verteld dat joden slecht zijn. Maar nu zie ik dat het niet waar is'. De kist met het lichaam van maarschalk Pétain wordt in een helicopter geladen die het naar het eiland Yeu zal brengen, waar het opnieuw be graven wordt. Kist gevonden in garag e hij Parijs PARIJS (UPI. AP) De kist met de stoffelijke resten van maar schalk Philippe Pétain, die zichzelf van held in de eerste wereld oorlog degradeerde tot hoofd van een collaborateursregering in de tweede, is gisteren opnieuw bijgezet in het graf op het eilandje Yeu, waaruit hij zondag was gestolen. Het graf was omgeven met bloe men en kransen, waarvan er een afkomstig was van president Pom pidou: blijkbaar een verzoenend gebaar jegens de vele Fransen die vinden, dat Pétain bij Verdun waar hij in de eerste wereldoorlog zijn bloedigste triomf vierde had moeten worden herbegraven. De kist werd in de nacht van woensdag op donderdag aangetrof fen in een voorstad van Parijs, verborgen in een garage. In ver band met de roof heeft de politie zes mensen, onder wie een voorma lig minister van voorlichting in de regering van Pétain, gearresteerd. Een van hen, de 35-jarige Hubert Massol, die kandidaat staat voor het parlement, had kort tevoren op een persconferentie in een café bij de Are de Triomphe verklaard, dat hij de ontvoering van de kist op touw had gezet. Zijn motief: hij wilde bewerkstelligen, dat Pétain herbegraven zou worden in Doua- mont, bij Verdun. Op de persconferentie zei hij, een schriftelijke verklaring van Pompi dou te verlangen, waarin deze her begrafenis werd toegezegd. Daar is niets van in geklmen, ongetwijfeld tot teleurstelling van menige Fransman (bij een opiniepeiling bieek twee jaar geleden, dat de meeste Fransen vonden, dat het lijk van de in 1951 op 95-jarige leeftijd overleden maarschalk als nog op het vasteland van Fran krijk zou moeten worden bijgezet). ONDER MATRAS Nadat ze de kist onder een matras in een garage te St. Ouen had ontdekt, bracht de politie hem over naar de kapel vzn een mili tair ziekenhuis. Vandaar werd de kist, begeleid door een gewapend escorte, naar een militair vliegveld bij Parijs vervoerd en vervolgens per helikopter naar het eilandje Yeu teruggevlogen. Een achterneef van Pétain, Louis Girard, zei gisteren: 'De kist schijnt in uitstekende toestand te zijn. Ik ben blij, dat hij gevonden is. Dit bevrijdt mijn familie van een aanzienlijke last'. Sterke uitbreiding culturele contacten WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) In het driehonderd woorden tellende Amerikaans-Chinese communique wordt verder gesteld, dat de vooruitgang bij de verbetering van de Amerikaans-Chinese be trekkingen beide volkeren ten goede is gekomen. Normalisering van de betrekkingen zal bijdragen tot ontspanning in Azië en in de we reld, aldus het communique. Kissinger zei gisteren op zijn perscon ferentie ter toelichting van het com muniqué, dat China de komende twee weken twee Amerikaanse piloten zal vrijlaten als gebaar van goede wil. De twee mannen, majoor Philip Smith en luitenant Robert Flynn, zijn in 1967 en 1965 boven China neergeschoten. Ook zal Peking de vrijlating van CIA- agent James Downey in overweging nemen. Voorts zullen onderhandelingen wor den geopend over de Amerikaanse vorderingen op China ter waarde van 78 miljoen dollar, die in de Verenigde Staten zijn geblokkeerd. De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, William Rogers, en zijn Chinese ambtsgenoot Tsji Pen-fei zullen deze kwestie volgende week in Parijs gaan bespreken. Sprekend over zijn bezoek van vorige week aan Peking, zei Kissinger, dat partijleider Ma Tse-toeng 'klaarblijke lijk in goede gezondheid verkeert en twee uur lang met veel verve sprak'. Kissinger zei, dat er tijdens zijn Chi nese bezoek niet is gesproken over een eventueel bezoek aan Amerika van premier Tsjoe En-lai of van ande re Chinese leiders. UITWISSELING Een uitwisseling van journalisten tus sen de twee landen, zo voegde Kissin ger daar aan toe, 'is een van de onderwerpen die zullen worden be sproken via de reeds bestaande kana len en de binnenkort te vormen offi ciële missies'. Hij zei, dat de culturele en wetenschappelijke contacten ook sterk zullen worden uitgebreid. Van Amerikaanse zijde zullen onder meer China bezoeken het nationale symfo nie-orkest, medische en wetenschappe lijke delegaties, leraren, congresleden en senatoren, amateur-basketbalteams en zwem- en duikploegen. De Chine zen zullen een archeologische tentoon stelling over Pekings verborgen stad, conservatoren, natuurkundigen en een gymnastiekploeg naar Amerika sturen. Over zijn bezoek aan Hanoi kort voor hij Peking bezocht zei Kissin ger, dat het doel daarvan was na te gaan of het mogelijk is met Noord- Vietnam een soortgelijke relatie op te bouwen als met China. De Ameri- kaans-Noordvietnamese relaties van dit moment kunnen, volgens Nixons topadviseur, worden vergeleken met die met China van een jaar geleden. 'De Noordvietnamese leiders hebben bijna hun hele leven guerrilla- of Henry Kissinger internationale oorlogen gevoerd. Nooit hebben zij de gelegenheid ge had om deel te nemen aan een nor male diplomatieke relatie met andere landen of om zich te concentreren op een vreedzame ontwikkeling van hun land.Maar nu hebben zij enige be langstelling getoond om tenminste de mogelijkheden te onderzoeken van een meer constructieve relatie en een meer vreedzame ontwikkeling', aldus Kissinger. Hij zei, dat de voorgestelde hulp bij de wederopbouw van Noord- Vietnam niet moet worden gezien als een 'losgeld' maar als 'een investering op lange termijn in de structuur van de vrede'. Verbazing Sn te dammen, de BTW op levens- hardnekkig op de achtergrond spelen. F» Beien te laten vallen, het welzijn frbeteren evenals de woningbouw *Tt onderwijs. Verder wil de coali- ledezeggenschap te verlenen aan irbeiders bij de staatsbedrijven. gebruikelijk met een partij, die In de oude Dai'. (het Lagerhuis) heeft de Fianna Fail slechts een zetel meer dan de Fine Gael en Labour gezamen lijk. Ze moest de laatste tijd dus vaak steunen op enkele van de zes onafhan- kelijken om aan de macht te blijven. De internationale pilotenorganisatie, Ifalpa, heeft haar verbazing uitgespro ken over de actie van de Israëlische luchtmacht. Een woordvoerder van de organisatie zei niet te kunnen begrij pen, waarom de Franse piloot zich niet aan de waarschuwingen gestoord zou hebben, zoals Israël zegt. 'Op het eerste gezicht hebben wij met een verbazingwekkende zaak te maken. Ie- dtre gezagvoerder wordt geleerd goed opgewassen te zijn tegen dergelijke situaties. Wanneer hij wordt genaderd door militaire vliegtuigen en hem wordt meegedeeld dat hij uide koers is, weet hij onmiddellijk dat hij de levens van zijn passagiers in gevaar kan brengen'. VIENTIANE (Reuter, UPI, AP) Eenheden van de pro-communis tische Pathet Lao-beweging, gesteund door Noordvietnamezen, heb ben gisteren, kort nadat het bestand in Laos officieel was ingegaan, twee steden in Zuid-Laos veroverd en zware aanvallen uitgevoerd op regeringsposities ten zuiden van de Vlakte der Kruiken. Dit werd gisteren vernomen uit door gaans betrouwbare bronnen in de La- otiaanse hoofdstad Vietiane. Er werd gesproken van 'bestands schendingen op grote schaal'. Hoge Laotiaanse militairen bevestigden de schendingen en de omvang van de aanvallen in bedekte bewoordingen. Een woordvoerder van het Laotiaanse ministerie van defensie gelastte een voor gistermiddag vastgestelde pers conferentie af. De militairen van de neutralistische regering zouden een kwartier na het ingaan van het bestand (twaalf uur in de middag plaatselijke tijd) twee ste den in Zuid-Laos hebben ontruimd na hevige artilleriebeschietingen en in- fanterie-aanvallen van Pathet Lao-zij- de. De stad Paksong, waarom de afge lopen weken al hevig is gevochten, moest het eerst door de regeringstroe pen worden ontruimd. Volgens de genoemde bronnen zou korte tijd la tei ook de stad Maoeng Phalana, die halverwege Vientiane en Baksong ligt, door het Pathet Lao zijn veroverd. Ook werden hevige aanvallen gemeld op de door de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA gesteunde eenheden van Thaise huurlingen aan de zuide lijke rand van de Vlakte der Kruiken. Het offensief van de Pathet Lao, ge steund door Noordvietnamese eenhe- deden, werd ontketend, kort nadat de Amerikaanse luchtmacht voor het eerst sinds 1964 de bombardementen op Laos staakte. De tegenstanders van de neutralistische regering van Soe- vanna Phoema konden daardoor voor het eerst aanvallen zonder vrees voor de gigantische Amerikaanse B-52-bom- menwerpers met hun bommenlast van dertig ton elk. KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafri kaanse ambassadeur in Rome, Blaar Coetzee, heeft gisteren ontslag geno men, omdat hij een politiek tumult veroorzaakte met zijn opmerkingen over de apartheid. Dit heeft de Zuid afrikaanse minister van buitenlandse zaken, Hilgard Muller, gisteren in Kaapstad laten weten. Coetzee had een in Londen werkende Zuidafri kaanse journalist laten weten, dat hij het verbod voor niet-blanken om het Nico Malan-theater in Kaapstad te bezoeken tegenover een Zuidafrikaan se journalist omschreven als 'een van de meest schokkende dingen, die ik ooit heb gehoord'. Nixon hervormer WASHINGTON (ANP) President Nixon stelt nieuwe handelswetgeving en fiscale hervormingen in het voor uitzicht. In zijn economische boodsx- chap aan de Amerikaanse volksverte genwoordiging heeft hij gisteren me degedeeld, dat hij het Congres spoe dig voorstellen zal doen, waardoor het niet alleen gemakkelijker wordt han delsbelemmeringen te verminderen als andere landen dat ook doen, maar tevens hindernissen te verhogen, als dat nodig is om de zaken redelijk te houden. Hij zei, dat het economische stabiliseringsprogramma met een jaar zal worden verlengd tot en met 30 april 1974. 0/ooraanstaande Oegandezen verdwijnen spoorloos oor Harm Lamberts resident Idi Amin, zelf de trotse eigenaar van vijf vrouwen, i eeft zijn polygame landgenoten opgeroepen bun liefde wat ge- jker te verdelen over bun diverse vrouwen. Grote groepen Biidgenoten van Amin zouden de bal terug kunnen kaatsen door un president te adviseren zijn liefde eens wat gelijkmatiger over ijn volk te verdelen. Dan zou er wellicht eens een eind kunnen omen aan de terreur en chaos in Oeganda, die duizenden men en het leven kost. rkopi min ka leej lavon k-Ber ongeveer 40.000 Aziaten die min zijn land heeft uitgejaagd, bben het tenminste nog overleefd, ct is natuurlijk geen grap als je les moet achterlaten, berooid op in koud Europees vliegveld staat i van de grond af aan alles weer moet bouwen in een wildvreem- omgeving. Maar je kunt althans- inieuw beginnen. Van de honder- in Afrikanen, die de laatste maan- in in Oeganda plotseling zijn ver evenen, heeft niemand ooit meer ts gehoord. Ze zijn onthoofd, le nd verbrand, aan de krokodillen voerd of vullen de gevangenissen, oen zoveel vooraanstaande Oegan- :en uit het openbare leven ver venen en niemand meer geloofde it ze op vakantie waren, zoals som- ige regeringswoordvoerders be- eerden, heeft de regering van een lijst met 85 namen gepu- iceerd van mensen die 'vermist' en. Volgens Amin zijn ze het achtoffer geworden van aanhangers in oud-president Obote, die ze ont- rd of gedood zou hebben om Imiris regime in een kwaad daglicht ifèUen. Alleen de mensen die nog *1! e ordci gt' oei in sprookjes geloofden, hebben be grijpend geknikt en dat zijn er in het huidige Oeganda maar bitter weinig. De rest herinnerde zich nog maar al te goed hoe oud-premier en opper rechter Benedicto Kiwanoeka op klaarlichte dag uit het gerechtsge bouw werd gehaald door met zonne brillen getooide mannen, die hem geboeid wegvoerden in een legerau to. Amin beweert nu dat het num merbord van de legerauto gestolen was en dat zijn regering niets met de affaire te maken had. In een aantal gevallen zal dat ongetwijfeld waar zijn, want de discipline in Arnins leger is ver te zoeken -n heel wat officieren en groepen sol daten vereffenen zelfstandig per soonlijke rekeningen of roven en moorden om andere redenen. Maar opperrechter Kiwanoeka had vlak voor zijn mvterieuzê verdwijning de vrijlating gelast van een Britse za- k.'nman omdat diens arrestatie on wettig was en hij had bovendien de -•'aai vronrdeëld tot de kosten van het seng Het staat wel vast dat r v r mi-dood is. alleen over de manier waarop hij omgebracht is, lopen de meningen uiteen. Sommi gen beweren, dat hij vlak na zijn arrestatie levend verbrand is in zijn auto, die door zijn ontvoerders in brand was gestoken; anderen menen te weten dat hij met een hakmes is onthoofd. Op de verre van volledige lijst van de regering stonden ook de namen van zes voormalige politici, elf oud ministers, 22 legerofficieren, twaalf politie-officieren en dertig ambtena ren. Volgens Amin is een deel van de vermisten naar het buitenland gevlucht, zijn enkelen omgekomen bij de mislukte invasie van aanhan gers van Obote en heeft de rest onder onbekende omstandigheden het leven gelaten. Waarom Het vreemde is, dat tal van vermis ten er geen enkel belang bij hadden het land uit te vluchten. Zij vervul den belangrijke en lucratieve posten in Oeganda. Waarom zou de rector van de Makerere-universiteit in de Oegandese hoofdstad Kampala, eens een van Afrika's beste universitei ten. spoorloos verdwijnen, waarom verdween de voormalige hoge com missaris van Oeganda in India? Waarom heeft niemand meer iets gehoord van de voorzitter van de Oegandese Raad voor de Industrie? Zeker, de laatste weken zijn tiental len hoge functionarissen bij de spoorwegen en de PTT Oeganda uit gevlucht, maar niet dan nadat zij nadden moeten m?emaken, hoe tal van collega's zonder vorm van pro ces werden gearresteerd. Ze versche nen niet meer op hun werk of werden door militairen -achter hun bureau weggehaald. Henry Beroen- ga, regionaal directeur bij de spoor wegen. werd op 8 januari wegge voerd. Begin deze maand moest de Keniaan Akech Amara, een bevoor radingsfunctionaris, zijn lot delen, evenals Allwa Owoeor, een perso neelsfunctionaris. Anderen werden opgepikt toen ze 's avonds naar huis reden. De spoorwegen en de PTT in Oeganda worden beheerd door in stellingen van de Oostafrikaanse ge meenschap, waarbij behalve Oegan da, Tanzania en Kenia zijn aangeslo ten. Na de arrestaties van peroneel van de Gemeenschap zijn tientallen Kenianen ep Tanzanianen die in Oeganda werkten, het land uitge vlucht. Oegandezen die ieder ogen blik ook opgepakt konden worden, hebben hun voorbeeld gevolgd. De spoorwegen en de PTT functio neren daardoor steeds gebrekkiger en het is niet denkbeeldig dat ze over een poosje helemaal niet meer functioneren. Vluchtelingen hebben verteld, dat soldaten niet alleen mensen ontvoeren en vermoorden, maar ze ook beroven. Ze vertellen dat ze uit goede bron hebben verno men dat die en die op de lijst van personen staat die 'geëlimineerd' moeten worden. Maar als ze hun auto af willen staan of een flinke som geld aan de soldaten geven, dan zullen die zorgen dat ze veilig zijn. Schrikbewind Met openbare executies pro* ondei 'e 'ii'< ;i iert pr. s'dent Amin de wind er weer Er zijn maar weinig Afrikanen meer in Oeganda die zich werkelijk veilig kunnen wanen. Generaal Amin voert een waar schrikbewind uit en krijgt daardoor steeds meer vijan den. Waarom is de goedlachse en op het eerste gezicht zo gemoedelij ke Amin, die ruim twee jaar gele den door Engeland met nauwelijks verholen enthousiasme werd begroet als een waardige opvolger van de wilde en linkse president Obote. veranderd in een grimmige tiran? Het is al te gemakkelijk te veron derstellen dat deze oud-bokskampi oen tijdens zijn sportcarrière zoveel dreunen tegen zijn hersenpan heeft .gekregen, dat zijn toch al niet geniale verstandelijke vermogens nog verder in waarde zijn vermin derd. Anderen hebben geopperd, dat hij aan vervolgingswaanzin lijdt, dat zijn gedachten zich ongecontroleerd vermenigvuldigen en hij daardoor een niet te stuiten dadendrang heeft, die hem steeds verder in de nesten helpt. Hij zou paranoide of schizofreen zijn. Maar zelfs al zou dat allemaal waar zijn, dan ver klaart dat niet, waarom zo'n man zich zolang aan het hoofd van de regering kan handhaven en het ver klaart ook niet de enorme populari teit die hij heeft genoten en die hij bij de grote massa van Oegandezen ongetwijfeld nog steeds geniet. In het begin deed Amin het hele maal nog niet zo slecht. Hij liet de politieke gevangenen vrij, trok het land in om naar de klachten van de mensen te luisteren, sprak een taal die zij konden verstaan, liet het lichaam van de in ballingschap ge storven koning Freddie naar Oegan da komen, waar hij een staatsbegra fenis kreeg. Dat was een meesterlij ke zet van Amin, want daarmee verzekerde hij zich in een klap van de steun van de Baganda, het groot ste volk van Oeganda. Aziaten Arains populariteit bij de Afrika nen in Oeganda bereikte een hoogte punt toen hij bekend maakte, dat de Aziaten het land moesten verlaten. Toen was inmiddels de regering van premier Heath in Londen heel wat minder enthousiast over Amin. Want in de buitenlanse politiek was hij plotseling een totaal andere kant uitgegaan. Aanvankelijk zei Amin een voorstander van de dialoog met Zuid-Afrika te zijn, hij keurde zelfs de levering van wapens aan Vorster goed en hij was goed met Israël, dat een groot team deskundigen naar Oeganda ha'' gestuurd. Nu wil Amin de Arabieren leiden in de strijd tegen Israël. Hij heeft de Israëlische deskundigen het land uitgestuurd en onderhoudt zeer goe de betrekkingen met de Libysche president Ghadaffi. Bijna dagelijks belooft Amin zijn onderdanen een paradijs op aarde. Maar ook bijna dagelijks vindt hij nieuwe zondebokken die de weg naar het paradijs versperren. Morgen: Amin zit stevig in het za del.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9