Houdt verzekeringsapparaat ifzonderlijk van de reserves' Goud steeg bijna f 1000.- per kg Geen teruggang van bierverbruik Ei, ei.... Europemballage blij met uitspraak Europese Hof bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf Groot prijsverschil in de aardappelen Ned. fondsen in New York Wall Street gemakkelijk stel orde opzaken met ff*' BS I lOUW/KWARTF.T VRIJDAG 23 FEBRUARI 1973 FINANCIëN EN ECONOMIE T21/K23 ?LJLJfoeljnan op conferentie WiardiBeckm man Stichting: MSTERDAM 'Het verdient aanbeveling (in een verzekeringsmaatschappij) een splitsing door te voe- ken hoge prioriteit toe te kennen, in tussen het verzekeringsapparaat, dat als het ware eigendom is van de aandeelhouders en het vermo gn, de fondsen, voorzover deze als het ware eigendom zijn van de verzekerden. Dit stelt de actuaris W. Koelman in een aantal opmerkingen, die hij geschreven heeft ter gelegenheid van een conferentie van i Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid. zaterdag in Amsterdam te houden nferentie heeft het particulier ver- keringsbedrijf tot onderwerp en is zekere zin een vervolg op een ochure, dit? de Wiardi Beekman ichting (WBS) een jaar geleden er dit onderwerp publiceerde, heer Koelman schrijft, dat door de ilitsing tussen het apparaat en het jrmogen er twee gescheiden activi- itsgebieden komen van verzekeraars les, wat betrekking heeft op netto emies, op uitkeringen, op intrest en legging van premiereserves zou af- aderlijk geadministreerd moeten irden en over deze activiteiten zou arlijks een afzonderlijke winst- en rliesrekening moeten worden gepu- iceerd. aast de fondsgedeelten is er een ctor, die betrekking heeft op de ■drijfsvoering van de verzekeraar iet apparaat dus). Daaronder vallt'n. betoogt de heer Koelman, lonen en larissen, provisies en binnenkomen- onkostenopslagen, zaken waar iede- ondernemer mee geconfronteerd ardt. Ook voor deze sector zou ieder ar een afzonderlijke balans en ver is- en winstrekening moeten worden publict'erd. Wel zou de verzeke- ngsmaatschappij de juridische eige- ar blijven van de fondsen, maar er u een verbod moeten komen om lden uit deze fondsen over te heve lt naar het management gedeelte n de verzekeraar. Essentieel is nl ilgens de heer Koelman, dat de itdsc'n in de een of andere vorm aan verzekerden ten goede moeten ko- [otief ij motiveert deze stelling mede door visie, dat er voor een fundamen- el juist bedrijfsbeleid geen verwar- mag bestaan tussen het voorwerp de bedrijfsvoering en de begelc'i- ing hiervan door de leiding van het drijf. Deze visie lijkt nogal theore- ich, maar wordt duidelijker door een voorbeeld, dat de heer Koelman zelf geeft. Bij een niet financieel bedrijf als de NS, zijn dt' voorwerpen van bedrijfsvoering treinen en stati ons. geen geld dus. Uiteraard speelt geld wel een grote rol in de exploita tierekening en de waardering van de treinen en stations op de balans. De moeilijkheid is nu. dat bij het levensverzekeringsbedrijf geld niet al leen betrekking heeft op het apparaat (lonen, salarissen, bijv.) maar dat het ook voorwerp is van de bedrijfsvoe ring. Dit betekent, dat op de winst en verliesrekening de provisies aan tussenpersonen naast de uitkeringen van lijfrentes staan. Volgens het systeem van de heer Koelman komen deze zaken op afzonderlijke rekenin gen. Met bovenstaande gedachten, diie ove rigens maar een deel uitmaakte van zijn opmerkingen, wil de heer Koel man meer helderheid brengen in de prijs van verzekeringen, zodat men weet wat een levensverzekering kost en welke rechten men er aan kan ontlenen. Socialisatie Prof. mr. H. J. Hofstra zegt in een inleiding, dat het bij de vraag naar de meest gewenste ontwikkeling in de bedrijfstak verzekeringen in feite om efn politieke keuze gaat. Hii verwijt de opstellers van het WES-rapport, dat hun probleemstelling (de grootste doelmatigheid en grootste publieke controleerbaarheid) in feite te be perkt is. In de maatschappelijke struc tuur spelen mede andere dan doelma tigheidsbeslissingen een rol. Prof. Hofstra ki'dst dan de socialistische oplossing. 'Onze keus', zo zegt hij, 'is tussen machtsconcentraties, die onge controleerd in de eerste plaats eigen belangen nastreven en machtsconcen traties, die zich, onder publieke con trole en in zo volledig mogelijke openbaarheid, principieel laten leiden door wat geacht kan worden in het algemeen belang te zijn'. Overigens is de heer Hofstra het met het rapport eens, dat het particuliere verzekeringsbedrijf onvoldoende doel matig werkt en hij vindt tevens, dat het over een grote economische macht beschikt, waarvan niet vaststaat, dat zij steeds in overeenstemming met het gemeenschapsbelang wordt aange wend. 'De conclusie kan slechts zijn, dat naar socialistisdhe opvatting het verzekeringsbedrijf met enkele an dere bedrijfstakken in beginsel rijp is voor een socialisatie. Een andere inleider op dt? conferen tie, drs. P. Puister, verbonden aan de Consumentenbond, vindt, dat de over heid de concurrentie in het levensver zekeringsbedrijf sterk moet bevorde ren. Deze markt wordt nu beheerst door het kartel van de verzekeraars. Oplossing Een eenvoudige oplossing zou volgens prof. Hofstra zijn bij de wet te doen voorschrijven, dat vanaf een bepaalde datum nieuwe verzekeringen en ver lengingen van aan een termijn gebon den verzekering slechts bij een op te richten gesocialiseerd verzekeringsbe drijf mogen worden ondergebracht. Een schadeloosstelling aan de bestaan de maatschappijen is dan niet nodig. Zij kunnen geleidelijk aan afwikkelen, waarbij de gevormde stille reserves vrijvallen. De opbouw van het gesoci aliseerde bedrijf geschiedt geleidelijk met aantrekking van elders afvloeiend personeel. De belangrijkste hinderpaal voor de socialisatie van het verzekeringsbe drijf acht prof. Hofstra in de bepalin gen van het EEG-verdrag, die vrijheid van vestiging en van dienstverlening voorschrijven. Zolang het gesociali seerde bedrijf de concurrentie van particuliere instellingen uit ander landen moet ondergaan, zijn de voor delen maar beperkt. Het is echter duidelijk, aldus de inleider, dat het EEG-verdrag, dat de vrije onderne mingsgewijze produktie als enige vorm erkent verouderd is en aan de socialistische idealen weinig ruimte laat. Zijns inziens dient het internati onale socialisme aan het streven naar een erkenning van de bevoegdheid tot socialisatie van bepaalde bedrijfstak- oger dividend NMB ÏSTERDAM De Ned. Midden- uidsbank heeft een gunstig jaar ach- de rug. De winst, na belastingen voorzieningen, ging omhopg_ van 27,8 min in 1971 tot ƒ34,0 min in 972. een stijging van 22 pet. In het erste halfjaar 1972 werd een winst- ijging van 15 pet geboekt ten op- chte van de overeenkomstige perio- in 1971. oorgesteld wordt het dividend te ïrhogen van 6,50 tot 7 per aan- eel van ƒ50. Hiervan is als interim- vidend reeds betaalbaar gesteld 4,50 in contanten of ƒ2,50 in aande- n ten laste van de agio-reserve. Het otdividend zal dus 2.50 in contan- n bedragen. De bedrijfsomvang nam ?rk toe. Het totaal van de gecombi- erde balans steeg van 7,6 miljard Lmbci t 9,4 miljard. Het jaarverslag erschijnt op 9 maart. 87 miljoen of per aandeel van ƒ20 van ƒ6,03 tot ƒ6,81. Bij veronderstel de volledige conversie van de uit staande 5,5 pet converteerbare dollar lening bedraagt dit laatste cijfer 6,43. Voorgesteld wordt een van 3,4(1 tot ƒ3,60 verhoogd dividend. Gecorrigeerd voor uitkeringen in aan delen was het dividend in 1971 3,28 De totale baten bedroegen ƒ810 mil joen tegen ƒ705 miljoen in 1971. Daarvan kwam 526 miljoen (456 min) uit interest en wissels en ƒ284 miljoen (ƒ240 min) uit provisie en effecten. De kosten gingen omhoog van ƒ538 miljoen tot ƒ614 min; Het balanstotaal nam toe van 19.808 mil joen tot ƒ21.220 miljoen. Het aantal vestigingen steeg in 1972 van 714 tot 751. Het personeelsbestand liep terug, namelijk van 18.392 naar 18.374. Jnikap MSTERDAM Op grond van de uig van zaken in de eerste vijf aanden van het boekjaar 1972-1973 de samenwerkende rijwiel- en otorindustrie Unikap, verwacht het êstuur dat de resultaten over het shele jaar niet zullen achterblijven die van 1971-1972. 'Wij zijn voor- itig optimistisch', aldus president- immissaris W. Smit op de jaarverga- ering. i oktober 1972 is de 100 pet deelne- ing Machinefabriek Roberine in En- :hede verkocht voor ƒ800.000. Deze eelneming stond voor 432.000 te nek. De behaalde boekwinst belas- vrij komt ten goede aan het ieuwe boekjaar. et bestuur van Unikap verwacht dat export van fietsen naar Amerika vorig jaar exporteerde Unikap on- Bveer 20.000 fietsen naar de VS ït nadelig beïnvloed zal worden de dollardevaluatie. De export ear Amerika zal zeker niet te lijden ibben, aldus de heer Smit. 'Amerika een goudmijn voor de rijwielindus- ie', zo zei hij. 'e Strake (Akzo) IEURNE Reeds enkele maanden ipende besprekingen tussen de Zwit- frse machinefabriek Riiti en Te Stra- b (een 51 pet-belang van Akzo) over lenwerking bij de produktie en erkoop van een door te strake ont- ikkeld nieuw pneumatisch weefsy- zullen naar verwachting in 'aart tot een beslissing leiden. De ndernemingsraad van Te Strake en B bonden zijn vanaf het begin bij de nderhandelingen betrokken geweest, 'dus het Nederlandse bedrijf. 'Oodyear 'EN HAAG De Goodyear Tire en tobber Co. heeft in 1972 de hoogste ®zet- en winstcijcers uit haar ge- chiedenis behaald. Er werd een om- 't bereikt van ruim ƒ12 miljard, dat 1 een stijging ten opzichte van 197J hn 13 procent. De winst bedroeg u'm 579 miljoen tegen ruim ƒ510 «Ijoen in 1971. tok de winst van Goodyears overzeese fstigingen is in 1972 hoger geweest: tt'm 177 miljoen tegen ruim 163 'iljoen. Amro-bank i 'erdiende meer ^STERDAM De nettowinst van Amsterdam-Rotterdam bank is in gestegen van 74 miljoen tot ROTTERDAM Ook Emba, Maat schappij voor Beheer eniOntwikkeling van Industrie- en Handelsondernemin gen, gaat zich beschermen tegen een eventuele ongewenste overval door het creëren van preferente aandelen. Een voorstel om naast de bestaande 150.000 gewone aandelen van 150 nog eens 90.000 preferente aandelen van dezelfde coupure te scheppen, zal op een buitengewone aandeelhouders vergadering op 9 maart ter discussie worden gesteld. British Enkalon LONDEN De omzet van de tot de Akzogroep behorende Britsh Enkalon is vorig jaar gestegen van 26,6 mil joen tot 26,8 miljoen. De nettowinst daalde van ruim f 1.8 miljoen tot 570.000. Er wordt een dividend van8 procent uitgekeerd tege nin 1971 12 procent. Ooi-zaak van het teleurstel lende resultaat is het inéénstorten van de polyester-filamentmarkt. Van Dorp en Co. RIJSWIJK G.C.T. van Dorp en Co (groothandel in kantoorbenodigdhe den) heeft in 1972 een verlies geleden van ongeveer ƒ600.000. Het dividend zal worden gepasseerd. In 1971 be droeg de winst ƒ551.000 en werd een onveranderd dividend van 12 pet uit gekeerd. De sinds oktober 1972 geno men maatregelen hebben intussen een dusdanig effect gesorteerd, dat de ver wachting is gewettigd, dat 1973 weer met een positief resultaat zal kunnen worden afgesloten. Saab-Scania AMSTERDAM Het Zweedse auto concern Saab-Scania heeft in 1972, met alle vestigingen in andere landen, een omzet geboekt met ruim 3 mil jard (een toeneming van tien procent ten opzichte van 1971). Het concern exporteerde voor. 1,16 miljard, vier procent meer dan in het voorgaande boekjaar. De omzet bij de Scaniadivi- sie steeg met 17 procent tot ƒ1,35 miljard. De verkopen bij de Saab- divisie gingen met 19 pet omhoog tot ƒ1,1 miljard. Phil i os jaarcijfers EINDHOVEN Philips maakt de voorlopige resultaten over 1972 op 13 maart bekend. KNSM Het kartel en de ondoorzichtigheid van de markt houden de tarieven 'fabelachtig hoog'. De overheid zou kunnen beginnen door andere spaar- instellingen, als banken en spaarban ken, precies dezelfde bdlastingfacilitei- ten te geven als de levensverzeke raars. De concurrentie kan verder worden bevorderd door de maatschappijen te verplichten de rente op te geven, die zij vergoeden op het spaargeld van de klant zodat die klant kan zien bij welke maatschappij hij de hoogste rente krijgt. Bovendien kan hij dan zelf controleren, of hij misschien voordeliger naar de spaarbank kan gaan. AMSTERDAM Hoewel de ei- erprijs de laatste tien jaar nage noeg gelijk is gebleven en schommelt om de 17 cent, is het verbruik in die jaren aan zienlijk teruggelopen. Werden in 1969 bijvoorbeeld nog 211 stuks per hoofd van de bevol king geconsumeerd, vorig jaar waren het er nog maar 185. Volgens het Produktschap voor pluimvee en eieren komt dit doordat tegenwoordig zo haastig en nauwelijks meer in gezins verband wordt ontbeten. Ook z^u 20 pet van de hotels geen eitje meer bij het ontbijt serve ren. Als andere oorzaken wor den o.m. genoemd de waarschu wingen tegen overmatig eierver- bruik van de Voedingsraad en de adviezen van vele medici in verband met cholesterolgehalte niet te veel eieren te eten. Volgens de voorzitter van het produktschap, de heer J. T. Mellcma, willen de consumen ten in tegenstelling tot voor enkele jaren thans vaak weer vuile, zogenaamde boereneieren. Om aan deze behoefte te vol doen, worden schone eieren vuilgemaakt met kippevuil en - veren. Tegen Pasen zullen in vele winkels luchtdicht in door zichtig plastic verpakte, reeds gekookte en geverfde eieren verkrijgbaar zijn. Verwachting tan Heineken: Geen vertrouwen in monetaire situatie AMSTERDAM/LONDEN De goudprijs in ons land is donderdag met bijna 1000 per kg gestegen. Een ongekend iets, zo zegt men bij H. Drijfhout Zn's Edelmetaalbedrijf in Amsterdam. Gisteren be liep de goudprijs nl. 8220-8520 per kg, tegen 7290-7590 de voor gaande dag. Een stijging derhalve met 930 per kg. AMSTERDAM De KNSM zal haar diensten op de Middelandse Zee-ha vens onverminderd voortzetten. In 1972 heeft de maatschappij een vijftal schepen onder de Cyprische vlag ge bracht met het oogmerk om aldus tezamen met de overige schepen on der Nederlandse vlag de diensten te onderhouden. Verouderde, onder-Ne derlandse vlag niet langer economisch te exploiteren schepen, werden onder Cyprische vlag gebracht om de werk gelegenheid voor de ca. 25 Nederland se officieren aan boord van deze sche pen te waarborgen. Nu door een recente actie van de International Transport Federation, waarbij ook de Federatie van Neder landse Zeelieden is aangesloten, deze opzet niet slaagt ziet de rederij zich gedwongen een aantal van deze sche pen te verkopen en te vervangen door gecharterde tonnage. De Nederlandse officieren op deze schepen zullen zo veel mogelijk te werk worden gesteld op andere eenhe den van de KNSM-vloot, aldus een woordvoerder van de maatschappij Een van de eisen in de actie van de International Transport Federation was volgens de woordvoerder dat ook aan de Cyprische zeelieden de Neder landse gages betaald moesten worden. HAL ROTTERDAM De Holland Ameri ka Lijn in Rotterdam heeft het vrachtschip 'Katsedyk', draagvermogen 7150 ton, verkocht aan de Willemstad (Curacao) gevestigde scheepsvaart maatschappij Frysk e Lloyd De Kat sedyk zal in de eerste helft van de volgende maand in Hamburg aan de nieuwe eigenaars worden overgedra gen. De naam van het schip zal wor den gewijzigd in 'Tjonger'. Aniem betaalt terug AMSTERDAM Aniem stelt op nieuw de mogelijkheid open tot om wisseling van gewone aandelen Aniem in aandelen nationaal beziet Aniem. Dit gaat gepaard met en terugbetaling van 100 per uitstaand nominaal 1000 aandelen en/of certificaten na tionaal bezit Aniem en 65 per uit staand aandeel nominaal 1000 gewo ne aandelen Aniem. Bij omwisseling krijgen aandeelhouders Aniem dus een uitkering die in vergelijking met aandeelhouders nationaal bezit 35 la ger ligt in verband met een aanwezig surplus in nationaal bezit. General Motors NEW YORK De voorlpige verknop en inkomstencijfers van het gehele General Motors Concern zijn in 1972 hoger geweest dan ooit tevoren. De wereldverkoopcijfers beliepen ruim ƒ912 miljard tegen ƒ849 miljard in het voorgaande jaar. De voorlopige nettowinst was ongeveer 6,5 miljard tegen 5,8 miljard in 1971. De globale verkoopcijfers voor perso nen- en bedrijfswagens van alle Gene ral Motors fabrieken tezamen bedroe gen in het afgelopen jaar 7,8 miljoen stuks. Schokbeton ZW1JNDRECHT Gebrek aan vol doende opdrachten heeft in 1972 een onderbezetting bij Schokbeton veroor zaakt. die leidde to tverlies. De order portefeuille voor dit jaar is niet onbe vredigend, zo werd gezegd op een bui tengewone vergadering van aandeel houders. Maar niet alleen in ons land ging de goudnotering omhoog. In Londen en in Parijs was het van hetzelfde laken een pak. In Londen werd donderdag begonnen op S 83 per ounce (31.1 gram). Aan het einde van de middag stond de notering van het gele metaal echter al op 89. Volgens handelaren in de Britse hoofdstad is de stijging vooral een gevolg van een gebrek aan vertouwen in de huidige monetaire situatie. Daarnaast spelen ook geruchten een rol dat de officiële goudprijs (na de jongste devaluatie van de dollar S 42,22 per ounce, tegen voordien 38) zal worden verdubbeld. De vraag naar goud op de vrije markt was donderdag, zo zeiden handelaren in Londen, uit de gehele wereld af komstig. Met name echter uit Frank rijk, waar wordt gevreesd dat 'vol gende maand na de verkiezingen wellicht een linkse regering aan het roer zal komen. Fransen, die er warmpjes bij zitten, zouden hun geld naar Zwitserland en andere veilige oorden hebben overge bracht en daarmede thans goud op de vrije markt kopen. Maar ook specula tief kapitaal, waarmede vóór de jong ste dollarcrisis op grote schaal mar ken werden gekocht, wordt thans aan gewend voor het kopen van goud. Sedert de dollar 2 weken, geleden werd gedevalueerd is de goudprijs in Londen nu al met ca. 20 per ounce gestegen. Zuid-Afrika. dat 77 pet. van de werelgoudproduktie voor zijn reke ning neemt, heeft onlangs een terug gang in de goudproduktie voorspeld. Ook deze uitspraak speelt een rol bij de huidige vraag naar goud. Vraag, die vooral ook komt uit de landen van het Midden-Oosten, waar nog al tijd een zeker wantrouwen tegen pa piergeld bestaat. Volgens de definitie van de Commis- als een onderneming kan handelen sie is er sprake van een machtspositie zonder rekening te hoeven houden met zijn leveranciers, concurrenten en afnemers. De leveranciers en de afne mers van Europemballage zijn vaak vele malen groter dan zijzelf en de invloed van de concurrentie onder vindt men dagelijks, aldus mr. Ter Haar. De resultaten van Europembal lage zijn in 1972 beter geweest dan in 1971, toen de economische recessie in Duitsland zijn invloed deed gelden. Ondanks voortgaande druk op de mar ges verwacht het bedrijf ook in 1973 een bevredigend resultaat. De Europese Commissie in Brussel is van mening, dat de uitspraak van het Europese Hof in Luxemburg klaar heid heeft gebracht in het controver siële vraagstuk van de toepasbaarheid van artikel 86 (concurrentieartikel) van het EEGverdrag op gevallen van concentratie tussen ondernemingen binnen de gemeenschappelijke markt. Deze uitspraak inzake de Continental Can-zaak acht ze dan ook van grote betekenis. Van een verslaggever DEN HAAG De winkelprijzen van aardappelen zijn de laatste maanden geleidelijk gestegen. Volgens het pro duktschap voor aardappelen zijn de bintjes tussen oktober vorig jaar en de eerste helft van februari dit jaar in Amsterdam gestegen van 43naar 50 cent in Den Haag van 41 naar 48 cent. Schatkistpapier: 304,7 miljoen werd toegewezen Van de woensdag ingeschreven bedra gen op schatkistbiljetten is 72,2 mil joen aan vierjarige biljetten toegewe zen tegen een rente van vier en negen zestiende procent per jaar on f 232.5 miljoen aan vijf-jarige tegen een rente van vier en driekwart pro cent per jaar. De commissie heeft aangekondigd dat ze in de loop van dit jaar nog de Raad een ontwerpverordening gaat voorleggen betreffende een meer systematische controle op concentra ties van bedrijven. De commissie con cludeert in haar commentaar op de uitspraak van het Hof in Luxemburg dat het Hof weliswaar de beschikking van de Commissie inzake Continental Can vernietigd heeft, omdat de be trokken markt daarin niet voldoende werd afgebakend, maar het Hof heeft wel degelijk de juistheid bevestigd van de interpretatie van artikel 86 van het verdrag. Het Hof heeft daar mee, aldus de opvatting van de Com missie, de zienswijze van Continental Can op dit punt als onjuist be schouwd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Heineken verwacht in Nederland geen teruggang van het bierverbruik, per hoofd van de bevolking, zoals zich dat on langs in Zwitserland en Oostenrijk manifesteerde. 'Uiteraard komt er te zijner tijd een ombuiging van de thans stijgende lijn maar er is een zeer behoorlijke mar ge', aldus gisteren op de aandeelhou dersvergadering de heer J. van der Werf. lid van de raad van bestuur van Heineken. In vergelijking met de ons omringen de landen is het bierverbruik met 65 liter per hoofd in Nederland laag. In Engeland en Denemarken ligt het bierverbruik per hoofd boven de hon derd liter, reden waarom Heineken van de toetreding van deze landen tot de EEG goede verwachtingen heeft. Hoewel, zo beseft men terdege de concurrentie binnen de EEG tussen de verschillende brouwerijen heftiger zal worden. Een der aandeelhouders noemde als reden voor het naar zijn zeggen 'mar ginale bierverbruik in Nederland' het feit dat uitgaven voor bier hier geen onderdeel vormen van het totale con sumptiepakket. Hij stelde o.a. dat in de lagere inkomensklassen in verhou ding tot het buitenland bijzonder wei nig bier wordt gedronken. 'Wij zijn het slachtoffer van fanatieke drankbe strijders die niet het %-erschil weten tussen ge- en misbruik'. Spreker in formeerde bij de raad van bestuur naar het bierverbruik per hoofd in de verschillende inkomensklassen, zodat Heineken de verkoop politiek hierop kon afstemmen. De raad van bestuur weigerde deze cijfers hoewel ze 'tot op tienden van liters bekend zijn' te geven om de concurrentie niet te laten meeprofiteren van deze gegevens. Desbetreffende aandeelhouder drong verder aan op 'acties' van o.a. Heine ken samen met aanverwante indus trieën tegen de overheid die 'de ge notsmiddelen in Nederland als melk koetjes gebruikt'. Spreker doelde o.a. op de verhoging van de frisdrankac cijnzen. 'Tabak en drankindustrie moeten pal staan'. De voorzitter van de raad van bestuur de heer A. Hei neken verzekerde hem dat de overkoe pelde organisaties regelmatig bij de ADVERTENTIE BRJSSEL Europemballage (ontstaan uit de overname van Tho massen en Drijver/Verblifa door Continental Can) heeft met voldoe ning geconstateerd, dat het Europese Gerechtshof in Luxemburg de beschikking van de Europese Commissie van december 1971 heeft vernietigd. De president van Europemballage, mr. B. ter Haar, zegt in een verklaring, dat de Europese Commissie er niet in is geslaagd aan te tonen, dat Europemballage een machtspositie zou innemen, en er dus ook geen sprake kan zijn geweest van misbruik van een machtspositie. Nü met het aandelen- giroplan Vraag toezending van de brochure met inlichtingen over deze gemakkelijke wijze van beleggen. ROBECO, antwoordnr. 1957, Rotterdam, tel. (010) 65 0711 overheid aan de bel trekken maar voelde niet voor de genoemde acties'. Ook werd door aandeelhouders geïn formeerd naar de prijszetting van de Heinekenproductien die in verhou ding tot concurrerende merken hoog zou liggen. De raad van bestuur rea geerde hierop met te zeggen dat de stijging van het verbruik van Heineken is geschied ondanks de mogelijk rela tief hoge prijs zodat de consument kennelijk kwaliteit waardeert en be taalt. Verder, zo zei men, steeg de stijging van de bierprijs sinds de oorlog zeer gunstig af bij die van andere artikelen. In zijn toespraak tot de aandeelhou dersvergadering sprak de heer Heine ken o.a. over de ontwikkeling in de eerste vier maanden van het huidige boekjaar. De bieromzet in het binnenland is volgens de verwachtingen, maar de exportomzetten blijven achter bij de begroting. De in het afgelopen boek jaar opgetreden ongunstige factoren werken ook nu nog door, waarbij de devaluatie van de dollar een omzet- remmen-de factor kan zijn. Overigens heeft de vorige waardevermindering geen negatieve gevolgen gehad omdat ook de concurrentie ermee te maken kreeg. Op een vraag of aan eventuele overneming van een Amerikaanse brouwerij om monetaire consequen ties in de toekomst te omzeilen, werd gedacht, reageerde de raad van be stuur niet. Bij Heineken ontwikkelen de omzetten in de gedistilleerd sector zich gunstig en de omzetten van bui tenlandse deelnemingen bewegen rich in stijgende lijn. De frisdranken- omzet heeft zich van de terugslag nog niet hersteld. T.a.v. van de inflatie zei de heer Heineken dat het concern voor de keus staat: of volledige doorbreking van gestegen kosten en mogelijk om zetverlies of een gedeeltelijke doorbe rekening en vermindering van de winstmarge. 'Ons beleid is gericht op het handhaven van de winstmarge'. EFFECTENKOERSEN AVONDKOERSEN AMSTERDAM In het telefonisch avondvor- kecr kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand (tussen haakjes do officiële slotkoers van dezelfde dag). AKZO 78.307S.40 (78.60), Hoogovens 82.50 (80.40), Kon. Olie 117.30gb—117.80 U1S.00). Philips 55 90—56-20 gl (56.00), Unilever 154.00—154.50 gl (153 40). KLM (107 50) Kon Olie noteerde gisteren 40%40»,i 39% Philips 1S%—19% (1S%—19), Uni lever S 52—53 (51»4—52'i) en KLM $36', (35»',). Opgave duPont, Glore, Forgan. DAGGELDHOGER AMSTERDAM Het tarief voor daggeld is onderdag verhoogd van 0.5 tot 2.5 pet als gevolg van een verkrapping van de geld markt door de storting op de door het ministerie van financiën toegewezen schat kistbiljetten en de verhoging van het kasre- servepcrcentage. Koersen in Montreal DOW JONES INDEX l inlost. üpdirn uui. iibi. M»d* 20 febr. 983.59 203.77 113.56 74.76 503.7 21febr. 974.34 201.21 113.27 74.65 507.7 22 febr 971.78 200.36 112.95 74.67 512.8 20 febr. 14 020 18,500 1.800 730 703 21 febr. 14.880 19.460 1.788 452 989 22 febr. 14.570 19.290 1.774 501 935 NEW YORK (ADVERTENTIE) Allied Chemical Alum Co of Am American Rrands American Can A in Cyanamid Am Elcctr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt C Ref Am Tel It Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlant Richfield Bendix Belhl Steel Boeing Burlington Ind Can Pacaflc Ry Celanese Chase Manhaltan Chesap Ohio R Chrysler Cities Service Colgate Palmnlive Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cont Oil Curttss Wright Curtlss Wright A Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) Eastman Kodak First Nut City 21/2 22 2 Kurd Motor 89% Fruohauf 31 40'J 42 14 Mi 14'. Gen Electric 68% 3234 32% Gen Foods 27»4 51 50% 74". 41 40% Gen Publ Ulil 19% 30' j 31)% Gen Tel A Tel 26 »i 81% 31% Getty Oil 111', 27 Mr 27' Gilette 58 34», 34% Giinbel Brothers Goodyear 1 and F 21 28 21'! 21 Guir on 21% 50», 51% 6-. 21% 21', 68 s* 6% 22% Illinois Centr Insilco 24», 11% "(iS Int Busin Much 443% Intern Harvester 1 nt Nick of Can 34% 33% 42% 43 Int Paper 38% 277, 28',. Int Tel Tel 54% 21 21% 32'a 33 Johns Manvllle 24% 19' j 19% Jones and Laugh* 25% 31% 31% 53%- 53 Kennecott Copper 26% 48% 48% Kraft Co 46% 36% 35% 48':, 48 l.lng-Lemco Vougl 8% #7'/4 96 Llltun Ind 10*4 19% 18% Lockheed Aircraft 8 34% 33% 24% Marcor 24% 2474 27 27' - Martin Marietta 177, 39% 39 May Dep Stores 40% 30% 32% McDonnell Dougla 36% 38' Mobil Oil Corp 66', 39% 38» 48 47% 104% 105% Nat Biscuit 54- 176 175es Nabisco 28 Nat Distillers 15% 14374 144 Nat Gypsum 16% Nat Steel 39% 70% 71% Nat Lead llld 15% 1001 opberg variaties E3l' 5 stapel- cassettes Verkrijgbaar bij elke moderne kantöorb^ekljendel Admiral Corp 13% 13% Allengheny Pow 21% 21% Akzuna 28% 28'. Ain Standard 11% 11». Amsted Ind 39% 39% Bait 6c Ohio 48 48 Bavuk Cigars 13% 13 Can Breweries 5% 6% Cello 16% 16 Chudbuurn Colli 2% 2'. Chase Select Fd 10.93 10.89 Columbia Gas 32 32 Cont Telephone 22 29. Fluor Corp 33 32% Int Bnk fur Ree I8%b #8',b Int Flav F rag 9} 94', Int Paper iS 4i «0», Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Leasco Lone Star Cement Lehman 135','2 44», 106», 1 89», 47% 50 13 131,3 10% 20', 17', 17% Madison Fund Pac Gas and El Penn Central Pepsico Phelps Dodge Philip Morris Phillips Pelr Procter Gainhl RCA Republic Steel Reynolds Ind Royal Dutch Petr Santa Kë Ind Rear* Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Railway Sperry Rand Stand Oil Calif Stand oil Indiana Exxon Corp Studebaker-Worth Sun Oil Texas Gulf Texas Insl Transamerlca Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel Wesi Union Tel Westlnghouse El Wool worth Nat Can NY Centr A North West R N Am Phillips Co Occidental Pelr Standard Brands 51» Tandy 34» Union Electr 17' United Corps 9' United Gas 18', Western Bancorp 31' 84»,4 17% 52'.* 17ex 3U*

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 23