Bonden beginnen met prikstakingen China en VS openen missies J UW I I I I Mosje Da jan: geen formeel onderzoek naar beschieting krant Ook vier wielers op de RAI legering wil dichtingen an Israël arokko stuurt roepen naar Syrië ieringer aanhang voor rote Franse partijen In deze krant EEG steunt boeren in natuurgebieden Hatem verklaard, dat hij 'graag zou willen luisteren naar bandopnames van de gesprekken, die er zouden zijn gevoerd tussen de Israëlische jagers en de piloot'. Israël zegt echter zijn waarschuwingen met handgebaren en vliegbewegingen te hebben gegeven. Israël heeft echter niet het 'zwarte kistje' met de opnames van de gevoer de gesprekken gevonden. Egypte liet de bandopname horen van de gesprek ken, die de verkeerstoren met nader ende vliegtuigen voerde. Op de opname meldde de Franse piloot van het Libische toestel, dat hij vloog boven Fayoum, 10 zee-mijlen ten zuidwesten van Cairo. Hem werd toestemming gegeven om te landen en landingsbaan 23 werd toegewezen. Daarna meldde de piloot: 'We hebben enkele problemen. We hebben vier Migs achter ons aan'. Een Egyptische gezagvoerder, Hassan Selim, vertelde, da op dat moment de verkeerstoren besefte, dat de piloot niet kon zijn op de plaats, die hij had opgegeven. De verkeerstoren vroeg de piloot van 9.000 meter te dalen naar 3.000 meter, opdat zijn positie bepaald kon wor den. 'Ik vermoed dat we ernstige moelijk- heden hebben met de navigatie en het kompas', zei de piloot. Vier minuten later meldde de vlieget: We worden nu beschoten. We worden beschoten door jagers. We worden beschoten door jagers'. Hij was toen op een hoogte van 1.500 meter. Tot voor 'jn laatste mededeling was de piloot zeer beheerst en hij sprak bijzonder kalm. Selim gaf als commentaar: 'Het is duidelijk, dat er geen contact is ge weest tussen de Israëlische toestellen en het verkeersvliegtuig. Er was geen 'waarschuwing, anders zou de piloot het wel doorgegeven hebben aan Cai ro en had u het kunnen b/>ren op de banopname'. 'Toen de piloot had gemeld dat hij zich slechts 16 km van het vliegveld van Cairo bevond, vloog hij in feite boven de Sinai. Mogelijk verloor hij de juiste koers als gevolg van een niet goed functioneren van de instru menten', vervolgde Selim. Hij wees erop, dat de Franse piloot de Israëli sche Phantoms 'Migs' had genoemd, waaruit op te maken valt, dat hij meende boven Egyptisch grondgebied te vliegen. De Egyptische luchtmacht gebruikt Migs van Russische makelij. Zie vervolg pagina 9 ADVERTENTIE ORGELS-PIANO'S Grote keuze bij: Binnenland Hoogovens: proces Kurliaus adieu Van Veen volhardt Buitenland Petain herbegraven Terreur in Oeganda.. Kerk Missie als warenhuis Voor jood en christen Sport Weer Van Daele Economie Over verzekeringen28 Bm-kcnclalagc Men schrijn ons Radio en tv Strips, feuilleton Commentaar Pop-op-de-plaat Dichtbij en verder Puzzel Filmpremières noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal Morgen begint in Amsterdam de Twee- wieler-RAI. Er staan ook een paar vier wielers, zoals deze autofiets Gitanc Rosalie uit Frankrijk niet romantisch baldakijn. Meer over fietsen, brommers en motoren op de pagina's 15 en 17. misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapje post- Dpletine handige papier met schaaltje paraatmap enveloppen (flessen- met brief- onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN BODEGRAVEN TEL. 01726-2541 KERKSTRAAT 2-28 BEZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE goed dat er een.sterke Protestants-Christelijke pers is. Leidse Comramit VRIJDAG 23 FEBRUARI 1973 53ste jaargang no. 21 PISTE LIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoetl" mstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding „Stantvntich is gh«bleven MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11 - Leiden - Tel. N HAAG 'De Nederlandse rege- g is diep geschokt door het gebeur- met het Libische passagiersvlieg- g boven de Sinaïwoestijn. Zij be urt het verlies van levens van ele onschuldigen en spreekt haar echte deelneming uit met de nabe- anden van de slachtoffers. minister van buitenlandse zaken eft de ambassadeur van Israël ver- ht hem zo spoedig mogelijk nadere [evens te verstrekken teneinde in- ht te krijgen in de juiste toedracht, regering spreekt er haar bezorgd- el over uit dat dit nieuwe betrcu- swaardige voorval de reeds be- antle spanningen in de regio ander al kunnen doen toenemen en zou nncn leiden tot een escalatie va identen, welke nieuwe vredespogin- ernstig in gevaar brengen, juist de bereidheid van partijen om raan mee te werken aanwezig leek zijn. recente Israëlische commando-ac- in Libanon worden, juist in het ht van het voorgaande, in even irke mate betreurd als commando- ies van Palestijnse zijde in het rieden'. dus de tekst van een verklaring van regering, die gisteren werd ver- ekt naar aanleiding van het neer lieten van een Libisch passagiers- egtuig boven de door Israël bezette laïwoestijn en de Isralische blikse- cties tegen bases in het noorden n Libanon. 1BAT (AFP) Koning Hassan van irokko heeft gisteren in een radio- odschap gezegd, dat Marokko vol- nde maand troepen en materieel ar Syrië zal sturen. Hij meende, dat situatie van geen oorlog en geen ede, die nu al jaren bestaat, moet lopen op een beslissende slag in t Midden-Oosten, 'waar onze broe rs hun leven voor vrijheid offeren', ssan besloot de manschappen en de Wapening naar Syrië te sturen, om- hij de Hoogten van Golan van jot strategisch belang acht. De een- len zullen uitsluitend uit vrijwilli- rs bestaan. LIJS (Reuter, UPI) Volgens n gisteren gepubliceerde opiniepei- ig met het oog op de algemene rkiezingen, die over tien dagen in ankrijk owrden gehouden, hebben wel de gaullisten als hun linkse jenstanders enig terrein verloren, it linkse front van sociallisten en mmunisten zou volgens het Franse stituut voor de openbare mening 45 t. van de stemmen krijgen. Begin bruari was dit 46 pet. gaullisten en hun bondgenoten egen pveneens een procent minder, 3? pet. uitslag van het onderzoek is door t blad France Soir gepubliceerd, it zegt, dat de oppositiepartij 'cen- istische Hervormingsbeweging op 13 :t. bleef, terwijl de kleine uiterst ïkse en rechtse groepjes enige voor- itgang te zien gaven. Buien In het algemeen veel bewolking met regen-, hagel- of natte sneeuw-buien. Matige tot krach tige, aan de kust af en toe harde wind tussen west en nordwest. Maximum-temperaturen rond 5 graden Celsius. Morgen en overmorgen: buien met hagel of natte sneeuw en on geveer normale temperaturen. Morgen zon op: 07.37 onder: 18.10 maan op: 01.55 onder: 09.46 \aunusseh moeten lenig naar dealer Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Het conflict tussen werknemers- en werkgeversorganisaties over de verdeling van de beschikbare loonsverhoging tussen hoger en lager personeel spitst zich duidelijk toe. Naast de grote staking bij Hoogovens werden (in Groningen en Utrecht) prikstakingen gehouden, terwijl voor vandaag omvangrijker acties zijn aangekondigd. Vandaag zal naar verwacht wordt een nog grotere golf van stakingsacties over ons land gaan. De drie industrie bonden treffen ondertussen de voor bereidingen voor de wekelijkse krachtmeting in de loop van volgende week tussen werkgevers en werkne mers in de metaal- en textielindustrie. Deze dagen vinden de laatste bespre kingen met hun achterban plaats, die maandag of dinsdag zullen uitmonden in ultimatums aan de verschillende werkgevers en waarin dan tevens ac ties aangekondigd zullen worden in industrieën in Amsterdam, Rotter dam. de Zaanstreek, Utrecht en Bra bant. In tegenstelling tot de staking bij de Hoogovens lijkt het onwaarschijnlijk dat het CNV dit keer uit de boot zal vallen. CNV-bondsbestüurder Van der Meulen zei althans geen reacties in die zin te hebben ontvangen. De vak bond zal de stakingsacties opnieuw aan haar leden voorleggen, maar de heer Van der Meulen is betrekkelijk gerust over de afloop daarvan. Inmid dels hebben de drie industriebonden in het vakantiecentrum van het CNV te Driebergen een actiecentrum inge richt, dat maandag zal gaan functione- Een Israëlische soldaat op wacht tussen de wrakstukken van de neer gehaalde Libische Boeing-727 in de Sinai-woestijn. TEL AVTV (UPI, AP, Reuter, AFP) De toedracht van liet neerschieten van het Libische ver- keerstoestel door Israël is nog steeds onduidelijk. De Israëlische en Egyptische lezingen over de vlieg ramp lopen ver uiteen. VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim heeft aangedrongen op een internatio naal onderzoek. Mosje Dajan van Israël heeft echt er gezegd dat er geen formeel onderzoek komt. ren. Van daar uit worden de acties over het gehele land gecoördineerd. De stakingsacties begonnen gisteren om kwart voor tien bij de Noord- Nederlandse machinefabriek in Gro ningen. Spoedig geraakten ook tien andere bedrijven langer dan een uur verlamd omdat de werknemers het conflict over centen of procenten be spraken. De bedrijven zijn: de Neder landse Kabelfabriek in Delfzijl, de scheepswerf Niestern, eveneens in Delfzijl, Pantex in Winschoten, de NEM in Scheemda, de NEVOBA in Veendam, de machinefabriek Helpman in Groningen en Ter Horn in Veen- dam. Ook in de strokartonfabriek Dol- lard-Winschoten, Optilon in Winscho ten en de confectiefabriek Mol in Nieuweschans werd het werk voor korte of langere tijd neergelegd. Deze stakingen waren bedoeld als solidari teitsacties. In één bedrijf, namelijk Gorters machinefabriek in Nieuwe schans werd niet gestaakt, omdat de directie zich bereid toonde te praten over de eisen van de industriebonden. Dit gesprek zal maandag plaatsvinden. Het slagen van de onderhandelingen zou een klein scheurtje betekenen in het tot nu toe hecht gesloten werkge versfront. NVV, CNV en NKV werken in Gro ningen nauw samen in een districts comité. Frits Hangko, CNV-bestuur- der, kondigde aan dat er vandaag op veertien andere Groningse bedrijven gestaakt zal worden en Ton de Hoog van het NW wist te melden dat er tijdens deze tweede fase 'opzienbaren de stunts zullen worden uitgehaald'. In Utrecht begonnen de stakingen gisteren om twee uur bij Demka (250 man) en bij Staalgietwerk (600). Een uur later werd het werk hervat. De staking in deze bedrijven was het initiatief van het gezamenlijke perso neel, aldus een woordvoerder van de ondernemingsraad. Staalgietwerk is de nieuwe combinatie van Demka en het Franse bedrijf Usines et Aciéries de Sambre et Meuse. Demka op zijn beurt is weer een dochter van de Hoogovens. De een-uur-staking zal nog twee keer herhaald worden. WASHINGTON, PEKING (Reuter, UPI, AP) China en Amerika zijn overeengekomen officiële missies te openen in eikaars hoofd steden. Ook is overeenstemming bereikt over een programma ter uitbreiding van de commerciële, wetenschappelijke, culturele en an dere contacten. Beide landen achten de tijd rijp om de normalisering van hun relaties te versnellen, aldus een gemeenschappelijk commu nique, dat gisteren gelijktijdig in Peking en Washington werd gepu bliceerd. Het communiqué volgt op de bespre kingen, die Nixons topadviseur Henry Kissinger vorige week vier dagen lang in Peking heeft gevoerd met premier Tsjoe En-lei en voorzitter Mao Tse- toeng. In de gemeenschappelijke ver klaring worden deze besprekingen 'ernstig, open en opbouwend' ge noemd. De officiële missies in de hoofdsteden van beide landen zullen een volledige diplomatieke status hebben, maar dat betekent niet, dat er tussen China en Amerika nu al formele diplomatieke betrekkingen zijn gevestigd. Wel is het zeer waarschijnlijk, dat de vesti ging van de missies een belangrijke stap naar formele diplomatieke be trekkingen betekent. Details omtrent de missies zullen via de reeds be staande kanalen tussen China en de Verenigde Staten worden uitgewerkt. TOELICHTING Later gaf Kissinger in Washington op een persconferentie eên toelichting op het Chinees-Amerikaanse communi que. In dit communiqué wordt niet gerept over de kwestie-Taiwan en Kis singer zei, dat hiervoor tijdens zijn reente bezoek aan Peking ook niet is gesproken. Hij wees erop, dat de be trekkingen met Peking ook zonder het vertrek van Amerikaanse troepen uit Taiwan van vijandigheid naar nor malisering kunnen uitgroeien. Nixons toponderhandelaar zei, dat er op korte termijn geen plannen bestaan voor terugtrekking van de Amerikaanse troepen van Taiwan. Washington, aldus Kissinger, zal de aanwezigheid van de naar schatting 8600 Amerikaanse militairen op Taiwan 'periodiek bekijken op basis van de Nixon-doctrine'. De mogelijk heid van hun eventuele terugtrekking zal worden afgewogen tegen de 'alge mene gevaar-situatie in het Verre Oosten. Waarnemers zien in deze uit spraak een aanwijzing, dat een aan zienlijke vermindering van het Ameri kaanse Taiwan-contingent op het pro gramma staat. Een woordvoerder van de nationalistisch-Chinese regering van Taiwan heeft het akkoord tussen China en de V.S. 'waardeloos' ge noemd. Zie verder pagina 9 BRUSSEL Boeren die in gebieden leven waar men de natuur gaat be schermen zullen in de toekomst kun nen rekenen op een financiële tege moetkoming. EEG-landbouwcommissa- ris ir. Pierre Lardinois heeft dit giste ren in Brussel bekendgemaakt. Voor dit doel zal de Europese commissie de komende tien jaar 2700 tot 3500 mil joen gulden uit het Europe?? land bouwfonds ter beschikking stellen. De maatregel is de eerste belangrijke beleidsdaad van de nieuwe Nederland se landbouwcommissaris. Ir. Lardinlis noemde de maatregel een wezenlijke aanvulling van het Europese land bouwbeleid en een magnifieke kans voor de plannen, die men in Neder land heeft voor de zogeheten land schapsparken. Het gaat erom boeren te helpen, die omdat ze in een be schermd natuurgebied leven, met gro tere kosten en onder moeilijker om standigheden moeten werken dan hun collega's. De maatregel zal ook gelden voor boeren in gebieden die door ontvolking worden bedreigd. weet jij nog wat voor merk dit is? Volgens de Egyptische lezing verkeer de de gezagvoerder van het Libische toestel in de veronderstelling, dat hij zich boven Egyptisch grondgebied be vond, tenvijl hij in werkelijkheid bo ven de Sinai was verdwaald. Daar werd zijn vliegtuig zonder enige voor afgaande waarschuwing neergeschoten door Israëlische straaljagers. Israël beweert echter, dat de gezagvoerder een serie waarschuwingen om te lan den had genegeerd, koppig zijn koers had vervolgd. Tenslotte had een Israë lische Phantom op het uiteinde van één van de vleugels geschoten om het tot landen te dwingen. Door het schot vatte het vliegtuig echter vlam en werd het vernietigd bij de vergeefse noodlanding. VNpsecretaris-genqraal Kurt Wald heim, die gisteren een verklaring uit gaf, die aanzienlijk krachtiger was dan zijn eerste reactie op de ramp, heeft gevraagd om een volledig en diepgaand onderzoek door de Interna tionale burgerluchtvaart-organisatie (ICAO). Egypte heeft ook al aange drongen op een dergelijk onderzoek. Op een persconferentie in Cairo heeft de Egyptische vice-premier Abdoel Israëlische soldaten van de geneeskundige troepen dragen een van de gewonden bij het wrak van het Libische toestel weg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1