Rechercheurs op tribune Vitesse Wéér Joop van Daele ISSL: 20 profs Hans van Enkhuizen: vertrek met stille trom? Verstand verdringt bijgeloof Na terugkeer in Feyenoord 1 wél vastberaden en zelfverzekerd Eusebio langs Gerd Müller Spanje leidt na zege op Grieken Lambert van Leur start met winst Okker verliest Feyenoord in groep met Standaard Luik I/K] TROUW /KWARTET VRIIDAG 23 FEBRUARI 1973 SPORT T19/K19 RIO DE JANEIRO (AP) Volgens een bekende 'geesten- priester' in Rio berustte het virtuoze, soms bijna magische spel van veel Braziliaanse voet ballers in het verleden op 'to venarij'. Rafael Dellilo, van huis uit schoenmaker en auto-didact ho gepriester van een uit Afrika stammende 'geestencultus' ('Urn- banda zegt in zijn spoedig te verschijnen boek 'magie bij het voetbal' dat hij jaren lang als 'religieus adviseur' heeft ge werkt voor een aantal Brazili aanse topteams. Voordat hij zich terugtrok tot het schrijven van zijn memoires, heeft Dellilo volgens zijn beweringen trai ners en spelers van topclubs als Palmeiras, Santos en Vasco da Gama met zijn toverkunsten ter zijde gestaan. Door het uitspre ken van bezweringen verdreef hij boze geesten en stelde hen in staat te winnen. Ondanks het feit dat Brazilië het grootste rooms-katholieke land ter wereld is, geloven miljoenen mensen min of meer openlijk in Voodoo-cultussen van Afrikaan se origine die honderden jaren geleden door slaven uit het zwarte werelddeel zijn meege bracht. Trouwens, ook de rooms-katholieke geloofsbele ving heeft sterke magische on dertonen. Dellilo zegt' toen het eens berg afwaarts ging met de Corinthi ans uit Sao Paulo, de manager van de club te hebben aangera den op de vier hoeken van het terrein te gaan graven. Men volgde zijn advies op en vond vier messen een boos voorte ken. Dellilo voegt er aan toe dat er geruchten liepen als zou er te vens de schedel van een ezel met nog grotere boze tover kracht onder het veld begra ven zijn, maar niemand heeft hem ooit kunnen vinden. In een interview met een Brazi liaans weekblad zegt Dellilo dat zijn carrière in voetbalkringen begon toen een bevriende jour nalist hem vroeg de coach van Palmeiras uit Sao Paulo te hel pen wiens team er zeer slecht, voorstond. Dellilo zegt dat hij de trainer aanried de shirts van alle spelers te zegenen met wij water en kaarsen te ontsteken in een nabij gelegen katholieke kerk. Eens te meer blijkt hoe innig Voodoo vaak verweven is met het 'katholicisme-Brazili- aanse stijl'. De volgende dag, zegt Dellilo, scoorde de Palmeiras-spits Vava drie doelpunten tegen het gevreesde Portuguese uit San tos en Palmeiras toon de wed strijd op .zijn sloften. Dellilo trijst er op dat hij nooit beta ling voor zijn adviezen heeft geaccepteerd, alleen hielp op verzoek en altijd weigerde re sultaat te garanderen 'Vandaag de dag zijn er nog maar weinig spelers die bezwe ringen nodig hebben om een goede wedstrijd ie kunnen spe len', zegt Dellilo in het inter view. 'Vroeger kwamen de mees te spelers uit de rijen der aller armsten. Door hun gebrekkige of volledig ontbrekende school opleiding geloofden ze alleen door toverkunsten te kunnen winnen'. 'Maar thans hebben de meeste spelers ten minste een paar jaar voortgezet onderwijs ach ter de rug en weten ze dat toverkunsten een gebrek aan techniek of conditie niet kun nen compenseren'. Dellilo, de schoenmaker die zijn leest inruilde voor de magie, zegt tegenwoordig liever advies te geven aan arme families dan aan voetballers. AUTOSPORT De voor het Europees rljderskamploen- schap meetellende 23ste internationale Tulpenrallye zal dit jaar op een voor de Westeuropese rallyerijders uniek par koers worden afgelegd. Na de moeilijk heden met de Franse autoriteiten (vorig jaar moest de rit van het programma worden afgevoerd) is men er in geslaagd 'uit te wijken' naar Polen. De start Is 2 mei in Warschau, een belan grijk gedeelte van de 2800 kilometer lange rit voert door het Poolse bergge bied de Tatra. en de finish ls donderdag 5 mei in Nederland (Noordwljk of Zand- voort). VOETBAL De eredivisiewedstrijd NEC—FC Den Bosch, vastgesteld op zondag 11 maart. Is een dag vervroegd en wordt nu zaterdag 10 maart om 20.15 uur ge speeld. NEC had voor deze wijziging een verzoek ingediend omdat men grote con currentie vreest van de op 11 maart ln St. Antonis te houden internationale moforcross. NEC heeft nu tevens een dag langer rust voor het op woensdag 14 maart te spelen bekertreffen tegen Feyenoord. eveneens In het Nijmeegse. Goffertstadion. VOETBAL Ted MacDougall. vijf maanden geleden door Manchester United gekocht van Bournemouth (transferbedrag 1.6 miljoen gulden*, is door United alweer verkocht. West Ham United nam MacDougall over voor 1,2 miljoen. KNVB beschuldigt Arnhemse club ARNHEM (ANP) De Arnhemse eerste divisieclub Vitesse is door de KNVB is staat van beschuldiging gesteld voor de incidenten met bierblikjes tijdens de laatste thuiswedstrijd tegen Heerenveen. De Arnhemse vereniging is al eerder dit seizoen voor een dergelijk feit door de KNVB berispt (de wedstrijd VitesseDe Graafschap op 8 oktober). De andere Joop van Daele (rechts). Zonder bril (maar met contactlenzen) schiet hij Feyenoord naar de winst op NEC. Als verdediger. Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Joop van Daele (25) staat weer midden in de be langstelling. Zijn terugkeer in het elitekorps van Feyenoord, dat in de competitie voor een aantal beslissende confrontaties staat, heefc hem zoveel zelfvertrouwen geschonken dat de bestuurders van de stadion-formatie de komende weken, wanneer Van Daele over een nieuw contract gaat praten, in hem geen gemakkelijke onderhande lingspartner zullen treffen. De lange Feyenoorder heeft zich inmid dels verzekerd van adviseurs. 'Mijn toekomst staat op het spel', zegt hij met een vastberadenheid, die enkele maanden geleden niet of nauwelijks bij hem te bespeuren viel. Maar J.oop van Daele is in korte spanne tijds een ander mens gewor den. En dat heeft, hoe merkwaardig het ook klinkt, vrijwel alles te maken met het feit dat zijn beroemde door Johnny Hoes uitbundig bezongen dienstbrilletje niet meer tot zijn voet baluitrusting behoort. Speciaal voor hem vervaardigde contactlenzen door een bedrijf in Haarlem zijn volgens Van Daele de directe oorzaak van wat hij noemt persoonsverandering. 'Ik ben mentaal sterker geworden, zelfbe wuster ook en durf me nu alles in het veld te permitteren.' Een markan te uitspraak van Van Daele, die zo lang ten prooi is geweest aan onzeker heden. TRIOMF Het is nog geen drie jaar geleden dat de naam van Joop van Daele wereld wijde bekendheid kreeg, toen hij in de tweede helft van de strijd om de officieuze wereldtitel v oor clubteams tussen Feyenoord en Estudiantes als invaller de Rotterdammers in de 64ste minuut de overwinning aanbood. Een historische triomf, die in de Maasstad nog uitbundiger werd gevierd dan het bevrijdingsfeest. Het brilletje van Van Daele door de Estudiantes- spelers Malbernat en Pachame na het doelpunt uit woede en teleurstelling aan diggelen getrapt inspireerde schlager-zanger Johnny Hoes tot een loflied dat heel hoog steeg op de hitparade. Joop van Daele, de eenvou dige PTT-beambte, werd door één doeltreffende daad plotsklaps een be roemdheid, die hem tot een geliefd en begeerd object maakte voor gewiekste zakenlieden. Van Daele ontving tien tallen uitnodigingen om zaken te ope nen, bijeenkomsten met zijn aanwezig heid op te luisteren. Overal viel hem een heldenwelkom ten deel. 'Het was de tijd van- veel geld verdienen', blikt hij terug. Maar roem vervliegt snel. Heel snel.' Joop van Daele kan erover meepraten. Toen na al die weergaloze successen plotseling de klad in de prestaties kwam en Feyenoord zelfs werd uitgeschakeld in de beginronde van het toernooi om de Europa-Cup door het onbetekenende UT Arad, verdween Van Daele geruisloos uit de selectie. En terwijl het seizoen voor hem zo beloftevol was begonnen. In de wedstrijden tegen AZ'67, FC Twen te, De Corinthians uit Brazilië en Rot Weiss Oberhausen scoorde hij als spitsspeler zes doelpunten. Een pro- duktie die Feyenoord aanleiding gaf hem de status van full-prof te geven. TELEURSTELLING Het seizoen '70-71 werd echter rond uit een teleurstelling en in de vorige competitie-aflevering schonk trainer Ernst Happel hem slechts vier maal zijn vertrouwen. De Oostenrijker heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat hij niet gecharmeerd was van het spel van Van Daele. Geen profmentaliteit en veel te laconiek, aldus de opinie van de Wener. Van Daele: 'Happel dacht me met dit soort kritiek te prikkelen tot betere presta ties. Ik beschouwde het eerlijk gezegd nauwelijks als een stimulans. Ik liet die opmerkingen maar over me heen gaan. Misschien was ik ook niet rijp genoeg om ze op hun juiste waarde te taxeren, of om me er tegen te verzet ten. Daarbij kwam nog dat mijn "bloed niet in orde was, waardoor in feite een heel seizoen verloren ging.' Na de diepe duikeling van 'bejubelde- held' naar 'bijna-vergetene' was dat voor Feyenoord een gegronde reden Van Daele op de transferlijst te plaat sen en de handige in Brussel woon achtige voetbalmakelaar Bekeffy alle volmacht te geven de Feyenoorder aan de man te brengen. Van Daele: 'Op een dag belt manager Brox van Feyenoord me op met het verzoek of ik onmiddellijk naar het stadion wil de komen. Joop, zegt-ie, er zijn hier mensen uit Corsica die grote belang stelling voor je hebben. Eén advies: je moet je bril niet opzetten. Ik natuurlijk als een hazewind naar het stadion. Het w aren vertegenwoordi gers van Bastia. Makelaar Bekeffy zei tegen die lui dat ik met contactlenzen speelde. Enfin, ze boden me astrono mische bedragen. Een ton handgeld en een driejarig contract met een minimumsalaris van 50.000 gulden. JOOP VAN DAELE met bril en wereldbeker Met Feyenoord was alles rond. Ik zou nog definitief bericht krijgen van de voorzitter van Bastia, maar daarna heb ik nooit meer iets vernomen.' HANNOVER Hannover '96 was de volgende club die zich graag van de diensten van Van Daele wenste te verzekeren. Hij vertelt: 'Alles was al in kannen en kruiken. Ofschoon de club er op de ranglijst belabberd voor stond de derde plaats van onderen boden ze me naast een ton handgeld, een gran dioos salaris: 65.000 gulden. I k was bijna gek van vreugde, belde onmid dellijk mijn vrouw op dat we zo spoedig mogelijk zouden gaan verhui zen. Wil die trainer van Hannover me eerst nog in actie zien. Ik stond perplex. Een zekere Kalmotte kwam met voetbalschoenen aandraven. Ik begreep er niets meer van, temeer omdat alles al rond was. Ik had het trainingsschema al op zak. Op 1 juli zou ik debuteren tegen Grasshoppers. Ik weigerde dan ook om me om te kleden. Ik was bovendien niet verze kerd. Ze wisten toch wie ik was. Ik had ze nota bene m'n plakboek nog ter inzage gegeven. Zo sprong die zaak op het laatste moment toch nog af.' Achteraf zegt hij het niet spijtig te vinden dat het Corsicaanse of West- duitse avontuur niet is doorgegaan. Even snel als Happel hem had laten vallen, raakte Van Daele weer in de gunst van de Weense sfinx, die na het wegvallen van Rinus Israël wegens een meniscus wel gedwongen was te experimenteren. Van Daele werd aus- putzer en wist zich op die plaats, die altijd zo ijzersterk was bezet, zeer redelijk te handhaven. Hij heeft ove rigens nooit begrepen dat Happel hem voor FeyenoordAjax, de wedstrijd, die door de Rotterdammers zo over tuigend werd gewonnen, als een bak steen liet vallen. 'Happel schijnt dat gedaan te hebben om me nog meer te prikkelen. Ik zou voor een dergelijk topduel niet hard genoeg zijn en geen sliding kunnen maken. Ik wil op die uitlatingen geen commentaar geven. Happel zegt wel eens meer dingen die negatief overkomen. Hij is qua pre sentatie van oefenstof en in taktisch opzicht een geweldige trainer, een geweldenaar, maar de begeleiding is wellicht niet zijn sterkste kant.' VOORSTOPPER Van Daele kwam toch weer terug in Feyenoords keurtroep. In een nieuwe, voor hem volmaakt andere rol. Die van voorstopper. In die positie ont wikkelde hij zich tot een sterke scha kel, 'maar dat kwam ook omdat ik die nieuwe lenzen al gebruikte. Ik ben een heel ander mens geworden. Durf veel meer dan vroeger. En de samen werking, de communicatie met Rinus Israel, is ideaal. De rol van voorstop per heeft me tot nu tóe geen proble men gegeven. Vergeet niet, ik heb de laatste twee seizoenen veel op de reservebank gezeten en m'n ogen goed de kost gegeven. Ik analyseerde elke plaats in het elftal, zag wat fout en goed ging en heb daar het nodige van opgestoken.' Joop van Daele. wiens contract dit seizoen afloopt, hoopt een langdurige verbintenis met zijn huidige werkge ver te sluiten. 'Als ik bij Feyenoord blijf, wil ik ook mijn middenstandsdi ploma gaan halen en de D-cursus voor trainer volgen. Daarom is ook de wedstrijd AjaxFeyenoord volgende week zo verschrikkelijk belangrijk. Niet voor mij alleen maar voor het hele elftal. Er lopen zeven contracten af, ook die van trainer Happel. Als we van Ajax zouden winnen, geloof ik stellig dat Happel blijft.' RICHARD MATTHIJSSE Vitesse heeft een verweerschrift inge diend. Daarnaast heeft de vereniging ook enkele drastische maatregelen ge nomen. Er zal geen bier of frisdrank meer in flessen of blikjes op het veld worden verkocht Op de tribunes zul len rechercheurs in burger plaatsne men om eventuele daders snel te kunnen inrekenen. Tevens zullen ex tra controleurs toezicht houden op het meebrengen van drank. Er is geconstateerd dat de blikjes, waarmee werd gegooid, van een ander merk zijn dan die normaal op het Vitesse- veld worden verkocht. SCHORSINGEN Naar aanleiding van de inhaalwed strijden van de afgelopen zondag heeft de strafcommissie van het be taald voetbal drie spelers voor in totaal vier wedstrijden geschorst. Het zijn de spelers Havermans van SC Tilburg, Fiers (Fortuna Vlaardingen) en Van der Spek (SVV). De eerste twee kregen een schorsing van één wedstrijd. Van der Spek werd voor twee wed strijden uitgesloten. Havermans en Van der Spek werd tevens een geld boete opgelegd van honderd gulden. Fiers kreeg naast zijn bindende wed strijd ook voorwaardelijke straf van één wedstrijd opgelegd. LISSABON (SID) Eusebio heeft zich weer aan de kop van de Europese topscorerslijst ge nesteld. In de door Benfica met 30 gewonnen wedstrijd tegen FC Barreirense scoorde Eusebio twee doelpunten. Zijn totale produktie is nu gestegen tot 26 treffers. Op de tweede plaats staat de Westduitser Gerd Müller en de Schot Gordon met ieder 24 doelpunten. Eusebio en Müller kwamen tot deze pro duktie in 21 wedstrijden, de Schotse spitsspeler van Hiberni an Edinburg schoot zijn totaal in 22 ontmoetingen bij elkaar. 'Zilveren schaats financieel rond' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De prof-schaatsbond is het komend weekeinde bij de wed strijden om de Zilveren Schaats in de Haagse Uithof verzekerd van mi nimaal achtduizend toeschouwers. Dat is het aantal kaarten dat in de voor verkoop op bijna tweehonderd adres sen aan de man is gebracht. Volgens promotor Frits Bergman is de wed strijd in de Uithof financieel al rond. 'Bij onze aanvankelijke planning had den wij 11.000 toeschouwers nodig om rond te kunnen draaien. De inkom sten uit reclame zijn echter aanzien lijk hoger dan was begroot. Daardoor hoeven wij ons nu al geen zorgen meer te maken over de financiële ach tergrond. De ISSL heeft besloten in verband met de gunstige budgettaire situatie voor dit toernooi het prijzenpakket voor de rijders te verhogen van 65.000 naar 82.000. Daarvan krij gen de allrounders en sprinters ieder precies de helft. De oorspronkelijke opzet om prijzen per afstand toe te kennen blijft gehandhaafd. De sprinters rijden zaterdag een esta fette, de allrounders op dezelfde dag een ploeg-achtervolging over 3.000 me ter. Kees Verkerk heeft na het toer nooi in Skiën gezegd, niet weer aan een achtervolging te zullen deelne men. Jan Klok, secretaris-generaal van de ISSL in Nederland: 'Verkerk zal zaterdag wèl rijden. Het wordt een wedstrijd van Nederland tegen de rest van de wereld'. De voorzitter van de ISSL, Ned Neely, verklaarde gisteravond op een persconferentie: 'Wij willen proberen om het aantal schaatsers voo rhet volgend seizoen op twintig te bren gen. Tien allrounders en tien sprin ters'. De nieuwste aanwinst van de ISSL. Jos Valentijn, heeft gisteravond een gesprek gehad met de KNSB. Valen tijn werd in dit gesprek bijgestaan door coach Anton Huiskes. Promotor Frits Bergman: 'Doel van het gesprek was de verstandhouding tussen Valen tijn en KNSB niet te laten vertroebe len door zijn overgang naar de profs. Wij zullen alle financiële consequen ties dragen van die overgang, maar als er nog een mogelijkheid is om onder het boetebeding van de KNSB uit te komen, zullen wij dat doen. De ISSL is immers een zakelijke instel ling'. Harm Kuipers heeft In Groningen zijn studenlentitel met groot gemak gepro longeerd. Hij won alle vier de afstanden: 500 m in 43,6 sec., 1500 m in 2 14,5, 3000 m in 4.36,4 en de 5000 m in 7.66.8. Zijn tijden op de laatste drie afstanden betekenden tevens nieuwe studentenrecords. Jan Hen drik Koops eindigde als tweede (45.3; 2.21.5: 4.53.6; 8.39.8*. Bij de dames ging de titel naar Hanneke de Jong uit Nijmegen. Akke Falkena. Jan Palsma en Eppie Bleeker (sprinters) hebben in Heerenveen beslag gelegd op de kampioenschappen van de kunstijsbaan Thialf. Akke Falkena (47 8: 1.35.7: 2.28.9: 5.24.4) had felle tegenstand van Piety Postma (47.0; 1.37.5; 2.28.9; 5.27.6) en Annemarle Overdiep (47.8; 1.35.9; 2.30.7; 5.26.2*. Palsma (42.6; 2.09.6; 4.31.1; 7.58.9* en Bleeker (41.7; 1.21.4; 40.8; 1.22.5) hadden geen tegenstand van betekenis. Aan de wereldkampioenschappen schaatsen voor dames, die dit weekeinde in het Zweedse Strömsund worden gehouden nemen 29 rijdsters uit 11 landen deel. Van buiten Europa (met de Nederlandse en Russische rijdsters als favorieten) zijn in het vinnig koude Strömsund ('s-nachts 17 graden vorst, overdag 12 graden onder nul) zijn er deelneemsters uit Canada (met Sylvia Burka), Japan, China en de Verenig de Staten (Sheila Young en Leah Poulos). .MALAGA (AFP) Spanje heeft in Malaga in een wedstrijd voor groep 7 van de voor ronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal met 31 gewonnen van Griekenland De ruststand was 2—1. De stand ln groep 7 ls thans: Spanje 3 2 1 0 5 S—5 Joegoslavië 2 1 1 0 3 32 Griekenland 3 0 0 3 0 3—7 Programma: 21 oktober: JoegoslaviëSpanje (Zagreb). 19 december: GriekenlandJoego slavië (Athene). 'Geprogrammeerd' afscheid tijdens Europese indoorkampioenschappen in Rotterdam door bl essure onzeker GRANOLLERS (ANP) Lambert van Leur is gisteravond met een zege ge start in het Europese biljartkampioen schap anker kader 47/1. Hij versloeg de Oostenrijker Franz Steuzel in 23 beurten met 300159. José Galvez versloeg in de eerste ronde de Frans man José Dufetelle met 300284 in 14 beurten. Titelverdediger is de West duitser Dieter Müller. **KEULEN (SID) Tom Okker is ln Keulen in de achtste finales herenen kelspel van het proftoernooi uitge- schakéTd. De Nederlander verloor met 46 3—6 van de Tsjech Jan Kodes. Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Als alles verloopt zoals Hans van Enkhuizen het hoopt, dan worden de Europese indoorkampioenschappen in Rotter dam het einde van zijn carrière. De Woudenberger heeft zich voor genomen in de Ahoyhal een definitieve punt te zetten achter zijn turbulente atletiekcarrière als hordenloper. Maar het is nog helemaal de vraag of dat in Rotterdam allemaal wel zal gebeuren. Van Enk huizen ontbreekt namelijk het komende weekend op de Nederlandse kampioenschappen omdat hij geblesseerd is. Zijn hoop is gevestigd op de technische commissie van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, die zondag een beslissing over de Nederlandse afvaardiging maximaal tien dames en tien heren zal nemen. Van zijn goede contacten met de KNAU zal hij het dan niet kunnen hebben. Hans van Enkhuizen (26) staat in de atletiekunie bepaald niet sterk. De afgelopen jaren hebben zich rond Van Enkhuizen gekenmerkt door incidenten. Hij werd niet afgevaar digd naar de Europese kampioen schappen in Helsinki. Hij liep toen weg uit het trainingskamp, dat de bond voor de selectie had ingericht, nadat de KNAU zijn vader had opge beld zoals Hans van Enkhuizen zegt, 'met de mededeling dat hij zijn uit zending maar moest betalen. Dat kan natuurlijk niet. Daaom heb ik toen maar mijn spulletjes gepakt en ben naar huis gegaan en dus niet naar Helsinki'. GAL Vorig seizoen speelde zich rond de atleet, die zich met een rauwe kreet door de finish pleegt te storten, een nieuwe rel aL De voorbereiding op de Olmpische Spelen bleek uiteindelijk helemaal voor niets, omdat Van Enk huizen de limiet niet tweemaal haal de. Wel bleef hij er één keer onder en evenaarde hij ook de limiet. Maar het wekte bij de Unie niet de overtui ging, dat Van Enkhuizen een Olym pisch paspoort verdiende. Met andere op het laatste moment en naar de letter van de limieten misschien wel op juiste gronden afgewezen sportlui 'vierde' hij die afwijzing tijdens een diner bij hem thuis. Dat was wel een diner van atleten, die bij iedere hap de bittere smaal van gal proefden. Het was ook min of meer al een afscheid van Van Enkhuizen. Hij had zijn buik vol van het niet alleen vechten tegen scherpe tijden, maar ook van de hele behandeling binnen de KNAU. 'Natuurlijk ben ik vooral gestopt vanwege de voortdurende con flicten. Daar had ik meer dan genoeg van. Het is zo verschrikkelijk amateu ristisch ingericht allemaal. Het gaat om mensen, die nu nog steeds in de Unie zitten en waarmee ik in het verleden al meer dan genoeg te doen heb gehad. Dat wil Ik gewoon niet meer. En daarom zet ik er nu een streep onder'. TWINTIGDUIZEND Hij rekent voor, wat hem de atletiek- beoefening de afgelopen jaren, toen hij steeds tegen de top aanhikte, heeft gekost. 'Op de eerste plaats natuurlijk je werk. Hel kost je je baan, als je er zo intensief mee bezig bent. En als ik HANS VAN ENKHUIZEN voor 't laatst over de horden dan na ga wat het me aan geld heeft gekost. Ik denk dat ik zo'n twintigdui zend gulden heb uitgegeven in de laatste twee jaar. Aan internationale wedstrijden waar ik naartoe ging. Dat kan niet meer. Het is te amateuristich allemaal om dat nog op te vangen. En daar komt dan nog bij dat het ook ten koste is gegaan van mijn gezin. Dat wil ik allemaal niet meer heb ben'. Het einde van zijn carrière had Hans van Enkhuizen anders geprogram meerd, dan het nu loopt. Hij is afhan kelijk van de beslissing.van de techni sche commissie zonder zich te kunnen presenteren op de Nederlandse kampi oenschappen. 'Het is gekomen door wedstrijden in Groningen. Daar liep ik bij indoorwedstrijden ook de 60 meter horden. Nou over 60 meter horden loop je binnen zo hard, dat je een uitloop van zo'n meter of vijftig nodig hebt. Maar daar kwam je vijf tien meter na de finish zo'n beetje tegen een muur op. Ik raakte gebles- serd. Daarom moest ik de wedstrijden in Leiden in deze maand missen en daarom moet ik ook bij de kampioen schappen verstek laten gaan'. DE BESTE Maar voor de Europese kampioen schappen. de top van het atletiek- winterseizoen, ziet hij nog wel een gaatje zitten. 'De dokter heeft gezegd, dat hij me voor die wedstrijden nog wel net op tijd opgelapt kan krijgen. Maar daarvóór mag ik dan ook beslist niet meer lopen. Als ik helemaal gezond was geweest, was ik de beste geweest in Nederland en ik was dan ook, zeker naar de Europese kampi oenschappen gegaan. Als ik bijvoor beeld hoor, dat een Schuma 7,5 heeft gelopen en ik heb die jongen vorig jaar nog kort ovor de Olympische Spelen met twee meter geklopt, dan moet ik toch ook in die buurt kunnen uitkomen. En het ging toch ook goed tot Groningen? Dan heeft de KNAU het ook wel deels aan zichzelf te wijten, want als je de finish zo dicht bij een muur laat uitkomen is dat veel te gevaarlijk. Nu moet de TC het zondag allemaal gaan uitmaken. En ja, ik ben Van Enkhuizen natuurlijk, maar ik denk wel dat ze me dan toch nog zullen kiezen'. Het besluit van Hans van Enkhuizen om met atletiek te stoppen is zoals hij zegt 'onherroepelijk. Ik ben 26, dus ik kon nog wel een paar jaar mee. Misschien wel tot na de Olympi sche Spelen van 1976. Ik heb het nu echte gekozen. Ik heb altijd atletiek als hobby gehad, ik heb nog maar één hobby n u en dat is werk. Daarom ben ik ook gestopt met atletiek. Ze hebben wel eens gezegd, dat Van Enkhuizen zo'n beetje de Heintje Da vids van de atletiek was. Nou. dat zal niet zo zijn. Ik heb er een definitieve streep achter gezet en daar kom ik niet meer op terug. M'n gezin zou in gevaar komen, als ik op de amateuris tische wijze waaop je hier atletiek moet bedrijven door zou gaan. Daar pas ik voor. Daarom zal Rotterdam het einde zijn. Als ik daar tenminste kom, want als ik zondag hoor, dat ik niet gekozen ben, dan is dat al eerder gebeurd. Dan vertrekt Van Enkhuizen gewoon met stille trom'. RUUD VERDONCK ZURICH (SID) In totaal tien lan den hebben zich aangemeld voor de competitie om de internationale voet- ba Ibeker (voormalige intertoto-compe- titie), die eind juni zal beginnen. De deelnemende landen zijn: Polen, Zwit serland, Oostenrijk, Tsjechoslowakije, Zweden, West Duitsland, Frankrijk. Denemarken. België en Nederland. Er zijn tien groepen geformeerd. Een zeer Interessante groep ls de poule waarin Feyenoord is ingedeeld. De Rotterdammers spelen tegen Stan daard Luik, Schale '04 en St. Etiënne. FC Den Haag ls ingedeeld met Atvi- daberg, Hannover '96 en Wlnterthur, PSV vormt een poule met AIK Stock holm, MSV Duisburg en Slovan Bra tislava en FC Amsterdam komt uit tegen Vejle, AC Nitra (Tsj) en Ein- tracht Braunschweig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19