motorprimeurs voor Nederland Zeven i i De motorfiets is weer in opkomst Vankel-motor voor tweewielers tor-traveller van Carl Denig L ROUW/KWARTET VRIJDAG 23 FEBRUARI 1973 BINNENLAND T17/1K17 Engelands bestverkochte mo torfiets, de Norton Comman do, in Groot-Brittannië goed voor 30 procent van de totale motorrijwielenverkoop, kreeg een nieuwe versie, de Inter state. Deze Norton Comman do Interstate heeft een met 5 pk tot 65 pk opgevoerde tweecilinder viertakt motor van 750 cc en rijdt 190 km per uur. Verder onderging het model enkele wijzigingen ten opzichte van de stan daard-Commando, waaronder een restyling van het zadel. De prijs: 6195 gulden. Het Italiaanse merk Laverda komt met drie modellen op de Tweewieler-RAI: de 750 SF (zie foto), de 750 SFC en de 1000. De tweecilinder SF met 65 pk tweecilinder motor bereikt een top van 190 km per uur in de nieuwe 1973- versie. De veranderingen hieraan bleven beperkt tot de motor. Uiterlijk verschilt wel de 750 SFC er van: dit is een race-model. De nieuwe Laver da 1000 is een 80 pk drie- cilinder, die ongeveer 9500 gulden gaat kosten. De 750 SF kost 6610 gulden. De eerste zescilinder motor fiets voor serieproduktie is een wereldprimeur voor de Tweewieler-RAI. Het is de Benelli 750 uit Italië met 76 pk en een topsnelheid van 20ft kin per uur. Op de ten toonstelling staat nog slechts een prototype; de produktie begint dit voorjaar. De prijs is nog onbekend. Behalve een supermotor met zes uitlaten introduceert de Benelli-fa- briek. die tol Ford-De Tomaso behoort, ook nog een brom mer, de T 50 in vijf kleuren. Deze kost 1395 gulden. Honda, het Japanse merk van de relatief schone viertakt motoren ook voor de brommers lanceert op de RAI de viercilinder motorfiets CB 350 Four. Deze motor is uitgerust met vier carburateurs en vier uitlaten. De nieuwe Honda CB 350 Four is verder voorzien van een hydraulisch bediende schijfrem op het voorwiel en een trommelrem achter. De prijs bedraagt 4299 gulden. Ook Honda heeft een nieuwe bromfiets, de SS 50 Z a 1579 gulden. De Britse BSA-Triumph-groep introduceert naast de Tiger 650 nu ook de Tiger 750 van het merk Triumph. De nieu we 750 cc-motorfiets heeft een tweecilinder motor met cén carburateur en een schijfrem op het voorwiel. Behalve deze (afgebeelde) motorfiets komt importeur R. S. Stokvis ook nog met een Triumph Bonne ville 750 en een Trident 750, welke laatste Triumph's top model is en 6650 gulden kost. De prijzen van dit merk zijn overigens met ingang van 1973 verlaagd. Waterkoeling Is een primeur voor Zündapp, niet alleen op de bromfiets, maar tevens op het 50 cc-motorrijwiel KS 50. De 50 cc-motor levert 6,25 pk vermogen en ook dit model heeft nog vijf versnellingen. Het kost 1998 gulden. Volgens de Duitse fabriek zijn de voordelen van de watergekoeldc motoren, dat deze hogere prestaties leveren, minder geluid produceren en in geringere mate slijtage te zien geven. Startproblemen zijn er niet: dank zij de elektronische ontsteking van Bosch. Motobécane, de grootste bromfietsfabriek van Frankrijk, is weer terug in de motoren. Veertig jaar lang bouwde Motobécane ze van 1923 tot 1962 doch daarna legde de fabriek in St. Quentin zich toe op de Mobylette-brommers, waarvan de nieuwe 'automaten' op de RAI te zien zijn. Maar ook staan er nu weer forse Motobécane-motorrijwielen: de 350, met driecilinder tweetakt 38 pk- motor cn hydraulische schijfrem vóór, en de 125. De 350 (op de foto) komt eind 1973 naar Nederland. 1 Denig's motortraveller met een Kreidler Florelt onder de kap. d Denig b.v. te Amsterdam, een dochteronderneming van Van Veen Import in de hoofdstad de importeur van Kreidlcr-tweewielers heeft een ciale tent ontworpen met een 'stalling' voor de motorfiets. Deze doeken fkapping kan natuurlijk ook voor een brommer gebruikt worden. De nieuwe it kreeg de naam 'Motor-traveller'. op de Tweewieler-RAI geëxposeerde tweepersoons tent, die 1,40 meter hoog, 0] meter lang en 1,55 meter diep is tussen de stokken, kost 434 gulden. De auto lieeft in de jaren zestig de motorfiets verdrongen. De zware tweewielers waren bijna uit liet verkeer verdwenen. Maar sinds 1970 komen ze terug. De verkoop stijgt met grote sprongen. Vorig jaar verdubbelde het door de RAI geregistreerde cijfer al ten op zichte van 1970. In 1972 zijn - afgezien van leveringen aan het leger en de race- en cross- machines - 7.869 motorfietsen in Ne derland gekocht. Voor een groot deel dure machines van enkele duizenden guldens. De kopers zijn de echte lief hebbers, in het leer gehuld, die lon ken naar de klasse van 750 tot 1000 ••'ankel-motor waarvoor de auto- Keiindustrie al verscheidene licen- èn goede verwachtingen heeft, ft ook voor motorfietsen in aan ging. Het Duitse concern Fichtel Sachs heeft reeds vorig jaar een ®type Hercules-Wankel gereedge- Sen en zal er dit jaar een kleine van gaan bouwen. De -Sachs- ^ren zijn voor brom- en motorfiet- fzeer in trek. Van Veen Import bv te Amster- gaat het onderzoek naar de mo- cheid oflï de Duitse Kreidler-mo- weewielers van een krachtbron met roterende zuigers te voorzien nog voort. Van Veen heeft vorig jaar bij wijze van proef een Wankel-motor ingebouwd in een. motorfiets. Het Amsterdamse bedrijf wil de motoren betrekken van Comotor te Artforwei- ler, een gezamenlijke dochteronderne ming van Citroën en Audi-NSU, Auto Union AG. In Japan heeft o.m. Suzuki, het meest verkochte motorfietsmerk van Nederland, een licentie bij Audi-NSU en Wankel Gmb gekocht. Ook andere Japanse motorenconstructeurs zijn in bezit van een licentie. Bij de auto's heeft h et Japanse merk Mazda van Toyo Kogyo op Wankel-gebied een voorsprong op alle andere construc teurs in de wereld, de licentiegever Audi-NSU incluis. Audi-NSU behoort tot het VW-concern; de Wankel-GmbH tot de Britse mijnbouwgroep Lonrho. In Engeland heeft BSA vorig jaar een licentie voor Wankelmotorfietsen ge kocht. Maar ook op het gebied van de gewone zuigermotor verwacht BSA vorderingen. BSA wil de Wankelmo tor toepassen in tweekamerversie, de meest gebruikte versie van deze krachtbron. De motor zou al geschikt zijn voor de 250 cc-modellen van BSA- Triumph, aldus de Britse fabrikant. cc. Tot de RAI-primeurs behoort zelfs de 1,2 liter Münch 1200, een viercilin der met injectie. De motoren lopen uiteen van'50 tot 1200 cc; de prijzen van 1.500 tot 20.000 gulden. De meeste motorfietsen zijn nog altijd tweecilinders, maar drie, en viercilinders komen op. En de eerste zescilinder seriemotorfiets ter wereld, de Benelli 75, staat op de Amsterdamse tweewielershow. Het aantal versnellingen is doorgaans vijf, hoewel vier en bij uitzondering zes ook voorkomt. De motorfietshause, die in Amerika al sinds de film 'Easy Rider' grote vor men naanneemt, komt daar en in Europa vooral tot stand onder invloed van de Japanners. De constructeurs uit Nippon verschenen eerst op de circuits, later in de showrooms. Hun namen zijn bekend uit andere bran ches, Honda, nummer één in de wereld, is ook autofabrikant. Yamaha is Japans grootste producent van pia no's en nummer twee in motorfietsen. Suzuki bouwt bedrijfsvoertuigen en motorrijwielen. Kawasaki is scheeps- en motorrijwielconstructeur. Als ware propagandisten voor de mo torfiets veroverde dit viertal de Ame rikaanse markt, waar ze de Britse merken en Harley Davidson op een stevige achterstand zetten. Zes van elke tien Amerikaanse motoren - in een 'business' van ruim 300 miljoen dollar - komen uit Japan. Ook in Duitsland en Frankrijk overheersen de Japanners de markt, die ze voor een groot deel zelf gecreëerd hebben. In Rome en Parijs heeft de motorfiets een nieuwe toekomst door de verkeers problemen. De Italianen zijn vanouds belangrijke constructeurs met merken als Benelli en Moto Guzzi - nu beide van Ford - en Ducati en Laverda. De Fransen hebben eind vorig jaar hun favoriete merk Motobécane opnieuw als motorfiets geïntroduceerd. In Nederland hebben de Duitsers van ouds de tweede plaats, cn de Tsjechen de derde positie, waarop nu echter de Engelsen een aanval willen doen. Het Japanse marktaandeel bedraagt in Ne derland 56, het Duitse 14, het Tsjechi sche 12 en het Britse 5 procent. De Italianen bevinden zich nog daartus sen met 9 procent. De Britten zien door hun toetreding tot de EEG hun kans schoon om een exportoffensief te ontketenen, dat zij vorig jaar hebben ingezet. Ze hebben aangekondigd zich speciaal op Nederland te richten. De Triumph-verkoop werd vorig jaar bij na verdubbeld. De andere Britse mer ken zijn BSA. Norton en Royal En- field. Voor de Duitsers 9taan BMW, Kreidler en Zündapp vooraan, bij de 2. Honda 1.582 Tsjechen gaat het om de merken 3. bmw904 Jawa en CZ, bij de Italianen vooral 4. Yamaha 785 om Laverda, Moto-Guzzi en Benelli. 5. .Jawa 765 De ranglijst van de tien meestver- 6. Kawasaki360 kochte merken in het afgelopen jaar 7. Laverda 303 was: 8. Triumph 233 9. Kreidler 218 1. Suzuki 1.671 10. Moto-Guzzi 213 Zündapp-bromfiets met waterkoeling Als eerste ter wereld lanceert de Duitse fabriek Zündapp een waterge- koelde bromfiets. Het model is afge leid vaneen in september op de Keulse tweewielertentoonstelling, de IFMA, al getoonde motorfiets, de KS 50. De superbrommer lijkt daar sterk op en kost 1899 gulden. De voornaamste voordelen van water koeling voor het 50 cc-motortje zijn minder geluidshinder en dank zij de constante temperatuur minder slijta ge. Yamaha stelt op de RAI deze nieuwe tweecilinder viertakt TX 750 voor en zal er verder de motorcross-sport propageren. Importeur Het Motorpaleis te Rot terdam heeft een fabriekscrossteam gevormd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17