Nieuwe Franse brommers met variateur-koppeling Tien miljoen tweewielers ïgelse fietsontwerpers met lichte materialen Fietscrèche voor Met de bromfiets door Europa jonge kinderen Plastic fiets deze maand in Amerika Bosch motor van Puch en Solo fooral de jeugd fietst en bromt lOUW/KWARTET VRIJDAG 23 FEBRUARI 1973 _JjROUV/KV. [)e tweewi tweewielertentoonstelling, die van zaterdag 24 februari tot en met zondag maart in Amsterdam gehouden wordt, neemt het halve RAI-gebouw in eslag. De totale oppervlakte bedraagt 18.000 m2 in de Europa-, Zuid- en Ifesthal. Er komen twee- en driewielers te staan en vierwielers, die geschikt tjn voor rijbewijs-A of trappend worden voortbewogen. Verder ziet men r fietsen voor gehandicapten, invalidewagens alsmede tweewieleraccessoires n -onderdelen. zijn zo'n goede acht miljoen etsen en twee miljoen brommers, amen 10 miljoen voor 13J6 miljoen jwoners. Baby's, bejaarden en peu- •rs, die nog de gemoderniseerde iegende Hollanders en autopeds erijden, behoren niet tot de twee- ielersbezittende klasse. Bijna ieder ider wel. Maar wie er het meest lee rijden, dat zijn de jongeren, aarom worden de modellen op de ^toonstellingen steeds hipper en ken het oudp zwarte 'zondagse' jwiel en het stijve Solexje in het jrgeetboek. ndanks de massa-motorisering met auto kochten vorig jaar ruim één iljoen Nederlanders een nieuwe ets en schaften zich 200.000 een :ommer aan. De fietsenverkoop ijgt; de bromfietsverkoop daalt. De •omfiets krijgt concurrentie van de peedehands auto. De fiets daarente- jn wordt met succes als middel gen het 'autobuikje' gepropageerd, rijwielfabrikanten proberen nu bijna tien jaar de vouwfiets te rkopen aan de snel toenemende ■oep automobilisten, maar daarin n zij niet geslaagd. Toch brengt -S. Stokvis uit Rotterdam nu een uwbrommer op de tweewieler- !J: opnieuw een stukje pioniers- erk van de Franse Solex-fabriek, is Nederland dan nog zo'n twee- ^■lielerland, buitenlandse fabrikanten ebben het meest van de bezitsgroei eprofiteerd. De brommerverkopen tjn voor driekwart import, vooral |t Frankrijk, Duitsland en Italië (et vorig jaar voor het eerst het ■ostenrijkse merk Puch als nummer fn op de verkoopranglijst. Bij de fitsen is éénderde import vooral t Duitsland, Frankrijk en Enge- |nd maar daar heeft de Neder- jTq mdse industrie tot en met 1971 "37 iets aan de groeiende verkoop ge- Y ld. In 1971 werd eerst het record jaar 1959 overtroffen met enkele honderden fietsen, waardoor de pro- duktie op 687.000 kwam. Vorig jaar zullen zo'n 750.000 Nederlandse fiet sen gemaakt zijn. De rijwielindustrie heeft zich steeds meer aaneengesloten. In 1960 telde Nederland 22 fietsenfabrieken en 15 bedrijven, die bromfietsen maakten; nu zijn er nog maar zes bromfiets en acht rijwielfabrikanten. Zij ex porteerden vorig jaar zo'n 150.000 fietsen en 25.000 brommers. Die brommers betreffen vooral de ex port van Batavus' Intercycle-groep naar Duitsland en de fietsen gaan vooral naar Amerika en de Duitse bondsrepubliek. Batavus, Gazelle dat tot de Britse Raleigh-groep be hoort en Unikap zijn de voor naamste producenten en exporteurs. Sportief De Nederlandse rijwielindustrie heeft te lang op de markt voor het oer-Hollandse degelijke rijwiel ge mikt en te weinig het jeugdig en sportief karakter aan de fiets gege ven. Wie de Tweewieler-RAI be zoekt, zal echter zien dat moderne vormgeving en sportiviteit nu ook de Nederlandse produkten kenmer ken. Waarbij de fabrikanten volhou den, dat het degelijke in de kwali teit van hun produkten is gebleven. Daarmee willen zij zich onderschei den in de concurrentie. Hoezeer de koper van een fiets of bromfiets afkomt op een model, dat er aantrekkelijk uitziet, hangt nauw samen met het grote percentage jon geren dat komt kopen. Volgens marktonderzoekingen is 36 pet. van alle fietsen in het bezit van de leef tijdsklasse tot 20 jaar en 37 pet van alle bromfietsen in de categorie van 16 tot en met 20 jaar. Het fietsenbezit in Nederlandse ge- Jeugdideaal nummer één: een semi-racefietsje, hier de 'Champion Mondial' van Gazelle, goed om fit te blijven. zinnen bedraagt volgens een derge lijke enquête 7,3 miljoen, waar nog fietsen van bedrijven, de overheid en verhuurders bijgeteld moeten worden, zodat men boven dê acht miljoen komt. De helft van alle fietsen wordt nieuw gekocht, één derde wordt cadeau gegeven en de rest is 'occasion'. De gemiddelde aanschafprijs ligt omdat 20 pro cent uit kinderfietsen bestaat be neden de 200 gulden, maar éénderde betaalt meer dan 225 gulden voor een nieuwe fiets. Het fietsenbezit is in Noord-Neder land groter dan in de Randstad, met name dan in de drie grote steden, en komt het meest voor op het platteland. Vijf miljoen fietsen wor den zeer regelmatig gebruikt en één a anderhalf miljoen meer inciden teel. Vooral vrouwen verkiezen 's zo mers het fietsen meer dan 's win ters. De aandrijving van de fiets geschiedt met circa 0,2 pk trapkracht. Brommers bieden als voordeel bo ven de fiets motorkracht van méér pk's: VA 2'/2 pk. De argumentatie om een bromfiets te kopen is vol gens een RAI-enquête het gemakke lijk rijden in het verkeer, het ge makkelijk parkeren, de onafhanke lijkheid van het openbaar vervoer en de lage prijs. Zou autorijden nog duurder worden hoeveel staat er niet bij dan overweegt éénvijfde van alle automobilisten meer ge bruik te gaan maken van fiets of brommer. De meeste bromfietsen zes van de tien zijn automatisch. Dat zijn de lichte brommertjes, die vooral bij vrouwen en meisjes in trek zijn voor boodschappen doen en naar en van school of werk rijden. Ruim 60 procent van de brommers wordt dan ook gekocht voor een bedrag bene den 750 gulden, waartegenover de gemiddelde aanschaffingsprijs een kleine 850 gulden is. Dit komt vooral doordat ruim 20 procent van de brommers voor meer dan 1.200 gulden gekocht wordt. Dit zijn de zware toerbrommers, die in zwang zijn bij het mannelijk ge slacht, voor een groot deel bij jon gens. Van alle Nederlandse mannen bezit 13 procent een zware brommer en 15 procent een lichte brommer jf middenklasser. Éénderde van die mannen is jonger dan 25 jaar en op de jeugd toegespitst blijkt dat 70 procent van alle jongeren tussen 16 en 21 jongens en meisjes een eigen brommer heeft. Opvoeren igdideaal nummer twee: een eigen brommertje voor het gemak, liefst een jetje hip, zoals deze Intercycle Go-Go van Batavus. In die groep moeten de jongelui gezocht worden, die hun brommer opvoeren en er een halve motorfiets van maken. De bromfiets is bedoeld als vervoermiddel, dat iets meer biedt dan de fiets, maar er verder mee gelijkgesteld kan worden. Daar om mag een brommer niet harder kunnen rijden dan 40 km per uur, moet het ding trappers hebben en mag men er pas zonder rijbewijs op gaan zitten als men tenminste 16 jaar is. De bromfietsleveranciers willen dit graag zo houden om niet met de beperkingen van de motor fiets rijbewijs en wegenbelasting voor de brommer opgezadeld te worden. Het is daarom de RAI, die pleit voor een verbod van de handel in opvoersets. Opvoeren heeft hogere snelheden en groter lawaai tot gevolg. De uitlaat gasemissies van de brommers zijn relatief hoog, omdat tweetaktmoto- ren veel koolwaterstoffen voortbren gen. Door aan de motor te knoeien kan ook dit nog verergeren. Lawaai wordt bestreden door een beter meetsysteem per 1 april a.s.: dit zal nu eindelijk voor de politie hanteer baar worden. Van de meest ernstige aard is het gevolg, dat verhoudingsgewijs veel brommers bij ongevallen betrokken raken. Het aantal gewonde bromfiet sers bedraagt per jaar (1971-cijfers) 26.500 tegen 10.000 fietsers. Daarvan is 55 procent van de bromfietsers nog geen twintig jaar, wat geldt voor 45 procent van de fietsers. De dodencijfers zijn: 601 bromfietsers, voor 30 procent onder de twintig, en 549 fietsers, voor 40 procent onder de twintig. Bij de bromfietsongevallen raakt veel jeugd betrokken, het zijn ver houdingsgewijs nog veel ongevallen waar geen andere vervoermiddelen bij betrokken zijn en er komt veel schedelletsel voor: in 80 procent van de ongevallen volgens de SWOV. Gevolgtrekking: de valhelm, sinds 1 juni 1972 verplicht voor motor- en scooterrijders, wordt ook voor brom fietsers voorgeschreven. De wet is dit jaar te verwachten. Thans draagt 75 procent van de mannelijke en 93 procent van de vrouwelijke brom fietsers nog geen helm. De bromfiets heeft de naam gekre gen, juist terwijl de fiets zo gezond is, ongezonde consequenties te heb ben. De vraag is in hoeverre dat niet vermeden kan worden. In hoe verre de oorzaak niet een stukje gezondheidszorg van overheidswege moet zijn. Als vervoermiddel is de brommer immers zeer nuttig: er worden ruim de helft van alle reizi gerskilometers mee afgelegd die het openbaar vervoer verricht, dat dan ook door de tweewielers samen in prestatie wordt overtroffen. Een bromfiets moet een fiets zijn in eigenschappen. Op de RAI staan ook superbrommers, die weinig anders zijn dan motorfietsen met pedalen en die heel simpel tot hoge snelhe den opgevoerd kunnen worden. Daar mag men het gele verzekeringsplaat je wel afhalen en er een kenteken- nummer opzetten. Want iedereen tot en met de industrie is er bij gebaat, dat brommen een gezonde zaak wordt. Van alle bromfietsers knoeit ruim 10 procent aan de brommer. Dat zijn er 200.000 te veel. (Britse rijwielindustrie, uit indus- H oogpunt de oudste in de wereld, [zich behalve op zeer moderne igeving, toe op het gebruik van ig wegende materialen bij de inconstructie. Hiertoe behoren ui- ïcht staal en sinds kort ook het I de vliegtuigbouw toegepaste tita- (f de produktie van racefietsen wordt in heel de wereld thans Rey nolds 531 gekocht, een vederlicht staal voor de buizenframes. Dit is ontwikkeld uit de perfectionering van een patent, dat 75 jaar oud is. Het patent werd in de jaren negentig van de vorige eeuw aangemeld door Al fred Reynolds en nog altijd bestaat te Birmingham de Reynolds Tube Com pany Ltd. Het gebruik van titanium wordt ge propageerd door The Speedwell Gear Case Company Ltd, eveneens te Bir mingham de Britse rijwielindustrie stamt uit Coventry welke onderne ming diverse fietsonderdelen maakt. Titanium heeft 56 procent van de dichtheid van staal- en is daardoor zeer geschikt voor het frame van de fiets van de toekomst, aldus Speed well. De voornaamste Britse fietsmerken op de RAI-tentoonstelling zijn Raleigh en Falcon. Raleigh komt met een nieuwe jeugdfiets, de Chopper Sprint, afge leid van de chopper met banaanzadel en verder voorzien van een racestuur en een drieversnellingsnaaf; Voor de winkelende vrouw brengt Raleigh de Shopper, een fiets met lage instap cn boodschappenmandje. BINNENLAND T15/K1S Een opvallend nieuwtje. Tijdens de Tweewieler RAI 73 is er een 'fiets crèche'. Deze wordt ingericht voor ou ders die met jonge kinderen naar de tentoonstelling komen en hun kinde ren tijdelijk veilig en plezierig onder dak willen brengen. In verband met het karakter van de tentoonstelling is besloten niet over te gaan tot de inrichting van een traditionele crèche, maar in deze kin derverblijfplaats kinderen de moge lijkheid te geven met kinderfietsjes e.d. speelgoed te rijden. Dit uiteraard onder deskundige leiding. De crèche is te vinden in de Westhal. Gebruik van de fietscrèche is gratis. De voorschriften omtrent bromfietsgebruik lopen in Europa nogal sterk uiteen. Om deze reden hieronder een aantal gegevens over het 'brommen' in de voor naamste Europese vakantielanden. gelijk aan de plaatselijk geldende maximum snelheid voor motorvoertuigen. land België Duitsland Zwitserland Oostenrijk Frankrijk Italië Spanje Engeland minimum leeftijd 16 16 14 16 14 Skandinavië 18 maximum passagier rijbewijs snelheid toegestaan? neen 40 km indien duo aanwezig en bestuurder 18 jr. is neen 40 km ja neen 30 km indien duo aanwezig neen 40 km indien duo aanwezig neen 45 km indien passagier 14 jaar of ouder is neen 40 km neen neen 40 km neen ja indien voetsteunen aanwezig ja 40 km neen (Zweden alleen kinderen) Aan de tentoonstelling nemen 128 exposanten deel met produkten uit zeventien landen. Dagelijks houdt men fietsmodeshows, er wordt een Miss Motor gekozen en op een bromfietspaviljoen wordt informatie gegeven over 'goed brommen'. Dit paviljoen kwam tot stand in samenwerking met de Amsterdamse gemeentepolitie, Veilig Verkeer Nederland en het Instituut voor Wegtransportmiddelen van TNO. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur en volgende week op de vijf werkdagen 's avonds van zevenen tot tienen. De toegangsprijs bedraagt vier gulden. De twee grootste tweewielerfa- brieken van Frankrijk, Motor- bécane en Peugeot, lanceren op de RAI-tentoonstelling van twee wielers bromfietsen met een com pleet nieuw overbrengingssy steem. Het is de variateur of va- riomaat, die vergelijkbaar is met de automatische transmissie van DAF, de Variomatic. De bedoeling is een automatische koppeling aan te brengen op bromfietsen met sterkere motoren. Unikap, importeur van Motobécane- fietsen en Mobylettebrommers expo seert de nieuwe modellen AV 92 en SP 93, sterkere Mobylettes, die beter geschikt voor het vervoer van twee personen, beide modellen, die in stan daard-versie geprijsd zijn op 1.019 en 1.121 gulden hebben achter de norma le automatische koppeling een varia teur, d ie middels centrifugaalkracht de overbrengingsverhouding van de motor naar het achterwiel zo regelt, dat de motor steeds een maximum aan vermogen levert. De SP 93 is een sportieve uitvoering van de AV 92. Van beide zijn voor 102 gulden méér ook nog luxe versies leverbaar. Magneet, importeer van Peugeot- brommers, brengt behalve de vorig jaar gepresenteerde 104 nu ook de 103 Variomaat uit. Het principe van dezp overbrenging komt overeen met dat van Motobécane. Magneet wijst er op, dat de variomaat vooral zijn diensten bewijst bij het rijden met tegenwind, met veel bagage of twee personen en het rijden tegen hellingen op. De Peugeot 103 is leverbaar vanaf 620 gulden met voor- en achtervering, waar voor d e variomaat 60 gulden extra bijkomt; Peugeot levert behalve de 103 en 104 ook nog de 102, die als MTL a 548 gulden voorwielvering heeft en daarmee de goedkoopste ge- A veerde brommer van de Tweewieler- tleKtNSClie lietSen rïiet FIETSEN Peugeot is tevens de grootste fabri kant van fietsen in Frankrijk. Impor teur Cycles Peugeot Nederland N.V. te Amsterdam heeft ook op dit gebied een nieuwtje: elke Peugeotfiets wordt voortaan met een fietsverzekering van één jaar en met een compleet instruc tieboekje afgeleverd. Unikap brengt op de RAI een nieuwe Motobécane- serie damesfietsen KD1 en KD5 en een Motobecane-racefiets, de U15. Van het Franse trio, dat ruim drie kwart van de rijwielproduktie voor zijn rekening neemt, komt Gitane met een autofiets, een tandem en een vierpersoons fiets, de Quadruple. Ver der introduceert Gitane nog een licht gewicht trimfiets, de Paris Nice. De Franse rijwielproduktie stijgt van jaar tot jaar snel en bedraagt thans circa twee miljoen fietsen. De produk tie van bromfietsen ligt vrij stabiel op het niveau van 1.2 miljoen met een aandeel van ruim de helft daarin voor Motobécane-Mobylette, de groot ste fabrikant van brommers ter we reld. Peugeot komt hier op de tweede plaats en Vélo-Solex staat derde. Solex heeft overigens nog een nieuw tje naast de vouwbrommer Solex 5000, namelijk de Solex 6000 met cardan- aandrijving en een schijfrem op het achterwiel. Een voordeel daarvan is, aldus importeur R. S. Stokvis, minder onderhoud. De nieuwe Solex 6000 kost 610 gulden de vouwbrommer 5000 komt op 495 gulden. Een fietsennieuwtje buiten de Twee wieler-RAI om: aan het einde van deze maand verschijnt in Amerika de eerste plastic fiets. Dit is aangekon digd door de fabriek Original Plastic Bike Inc. te New York, die al jaren met kunststof voor de rijwielproduk tie aan het experimenteren is. De fiets zou niet meer dan 100 dollar gaan kosten. De originele plastic fiets krijgt tien versnellingen en zal slechts 15 pond wegen. Frame, stuur, naven, ketting, velgen, spaken en banden zijn van kunststof, dat zo hard is als staal. Het materiaal heeft de kleur van het plas tic, zodat lakken overbodig wordt. Elektrische fiets van Puch. De Puch Electro en de eind vorig jaar al gepresenteerde Solo Electra zijn twee bijzonder interessante nieuwtjes van de Tweewieler-RAI. Het zijn fietsen met een Bosch-elec- tromotor van 500 Watt, die ondanks hun milieumilde gedrag wettelijk on der de bromfietsen gerangschikt wor den. Beide hebben immers een motor. De Electro van de Oostenrijkse rij wiel-, bromfiets- en motorrijwielfa- briek Puch is nog een prototype. Het heeft een maximum-snelheid van 3 7 km. per uur en een aktieradius van circa 50 km. Volgens de fabrikant, die tot het Steyr-Daimler-Puch-concern behoort, is het gewicht van de accu mulatoren en het probleem van het langdurige opladen een hinderpaal voor de serieproduktie. De Oostenrijk se fabriek werkt met grote series: voor fietsen 400.000 per jaar. De Electra van de Duitse bromfietsfa- briek Solo is reeds te koop voor 998 gulden. Een probleem is echter, dat dit model kleine wielen heeft en daardoor nog niet voor de openbare weg is goedgekeurd. De bromfietsbe palingen vereisen een minimale wiel- grootte van 16 inch. In Duitsland wordt de Solo Electra met een topsnelheid v^n 30 km. per uur en een aktieradius van 35 40 km al wel als Mofa toegelaten voor jongeren vanaf 15 jaar. Solo geniet vooral als fabrikant van kettingzagen en gras maaiers bekendheid. Bij beide modellen loopt de Bosch motor op 24 Volt gelijkstroom, gele verd door twee seriegeschakelde 12 Volt accu's met een capaciteit van 40 Ampère per uur. Deze accu's wegen samen 30 kg, wat voor de brommers ruim de helft van het gewicht bete kent. Ook Peugeot in Frankrijk onderzoekt de mogelijkheden van een elektrische fiets, maar noemt deze nog te zwaar en te duur en acht de aktieradius te gering. Iet vlakke Nederland leent zich bij uitstek voor de tweewieler. )ok al is het klimaat er dan niet naar. Maar het is in ons land lormaal, dat je een fiets of bromfiets hebt. De Peugeot 103 Variomaat, waarvan de naam overeenkomt met een Peugeot 103-auto uit 1907. De brommer is geschikt voor twee personen en neemt hellingen tot 17 procent moeiteloos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15