Turks Fruit: migair begin i>eeft een >n juiste indruk vijf procent omhoog autobiografie Autokeus De sheriff, een sympathieke film VW 1303S Infiltratie in de onderwereld ieuw blad voor echthorenden »r vogelreservaat 0 hectare nodig Hulp in Nicaragua blijft lang nodig Reliant-importeur brengt Bond Bug uit KAASMEISJE VERWENT MINISTER VVDM beziet hervatting van overleg tOUW/KWARTET VRIJDAG 23 FEBRUARI 1973 BINNENLAND T13/K13 Wanneer Volkswagen in het midden van dit jaar met het nieuwe model komt, dat verwant is aan de Audi 80 - EA 400 is VW's codenaam er voor - dan blijft de kever in produktie. Dit is niet verwonderlijk omdat er bijna een miljoen kevers per jaar gemaakt worden. Met zijn illustere voorganger uit de jaren '20, de indertijd zo populaire T-Ford, verschilt de VW- kever qua opzet wezenlijk. De T-Ford moest ineens uit produkte genomen worden, omdat het model nooit aange past was aan nieuwe technische ont wikkelingen. De kever daarentegen is herhaaldelijk verbeterd en gemoderni seerd. Dit resulteerde in een 'superke- ver' voor het modeljaar 1973, de VW 1303 S. Daarbij is op grond van Amerikaanse normen, volgens welke bij de autorij ders voorin niet te dicht met hun hoofd bij de voorruit mogen zitten, een betere zitpositie gecreëerd. De ruit is iets naar voren geplaatst en meer gebold. Eveneens vanwege de Amerikaanse eisen werd het achter licht vergroot. Dat werd wel veiliger, maar ook lelijker. Maar voor het fraai zullen nog wel weinig kevers gekocht zijn. De degelijkheid, die als het ware van het klassieke model afstraalt, is met de als goed bekend staande service - niet te hoge onderdelenprijzen - het sterke punt van de kever gebleven. Reeeds bij de 1302-serie werd de weg- ligging aanzienlijk verbeterd door een meer solide achterasconstructie. Dat is voor dit nog immer zij windgevoelige kevermodel een belangrijk winstpunt. De wagen is nu beter in de hand te houden, maar dat moet dan ook be wust doen. Dit geldt -bijvoorbeeld voor het remmen, waarbij men fors het pedaal moet intrappen en de voor wielen iets eerder lijken te blokkke- ren dan de achterwielen. Is er aan de veiligheid veel verbeterd, het comfort munt nog niet uit. De stoelen van de 1303 zijn gunstiger van vorm, maar nog lang niet optimaal. Het motorge ruis is verminderd, doch de 1600 cc met luchtkoeling laat zich achterin nog duidelijk horen. De ventilatie is zeker beter - achter de achterste zijrui ten zitten daarvoor openingen - maar de verwarming is nog altijd hollen of stilstaan. Tenslotte is het natuurlijk nooit te veranderen, dat de binnen ruimte ten opzichte van de buitenaf metingen beperkt blijft Hoewel dat interieur qua afmetingen in do klasse van de 1300, 1303 en 1303 S toch niet onderdoet voor de stadsau to's van vandaag de dag. De kever heeft echter nu eenmaal z'n spartbor- den en treeplanken. De afwerking van de 1973-er kever verdient alle lof. Alles is kwaliteit gebleven in het interieur. De kunstle ren bekleding, het dashboard, het for se stuurwiel e.d. voldoen allemaal goed. Een pluspunt is zeker dat stan- u fie de roman van Jan Wolkers kent weet wat hij in de film Turks ruit kan verwachten: een wild woelig, zinnelijk en bewogen liefdes- erhaal, dat triest verloopt in een ontluisterende afbraak en onder- ing, omgeven en soms overwoekerd door vuilnishopen van onsma- elijke bijkomstigheden. auw de jonge beeldhouwer in zijn inhopigste tijd uit bergen afval de mat( Izooi zoekt, die hij met de brander n smelten en schroeien tot 'mooie' nstwerkjes die ook nog goed jrkopen kan best symbolisch zijn ar de wijze waarop Turks Fruit jtstond. ant|i te beginnen, en de film begint er mee, versiert die Eric de ene iid na de andere. Niet als een rleider maar als een dekhengst. Het nker'Se menselijke daarbij is dat hij er bis toch maar van afziet. Het is een lgair begin, ook al door wat er plat wordt gezegd, en een slecht begin want wij krijgen van die seksu- uitslover, en van het verhaal dat komen moet, een verkeerde in- brui iL Vooral ook nog doordat het •alee n en horen nog weer grover werkt n het lezen van al die nummertjes, door de snelle opeenvolging in de n zelfs belachelijk worden. Maar, Erics woorden nog even te herha- i: het verkoopt nog goed ook, op de derlandse filmmarkt. it die Eric zo onbeheerst hitsig, l®* ar eigenlijk diep wanhopig, maakt .t ftit dan pas: Olga is weg met een ig eitfer. •ote eerste ontmoeting, twee jaar gele- 131, het kluchtige ongelukje met die het ernstiger ongeluk met de heeft Paul Verhoeven, de regis- al goed verfilmd. De eerste ibbelingen met Olga's familie, met «rinnt bekrompen ma vooral, zijn ko- ich heftig. Wat Paul Verhoeven in verdere tekening van die kleinbur- lijke familie weer vergat is, dat zij het boek satirisch of sarcastisch ien zijn door Eric, overdreven dus, in de film zien we ze zelf: te rdreven af en toe. Dat gebeurt er: in het boek worden de uiteenlo- ide, groteske of droevige, luidruch- i of tedere, gebeurtenissen bijeen- iouden door de schrijver, in de i vallen ze uiteen. De kluchtige allen, zoals de trouwceremonie die zwangere bruiden, waarvan er terstond bevalt, of de onthulling het beeld door de koningin, waar- Eric, de beeldhouwer, en Olga met peld werden weggewerkt, worden overigens leuk gemaakt anekdo tes apart. ZORGELOOS Het geluk van die twee zorgeloze, dartele, hartstochtelijke mensen, die zich maar laten gaan, heeft Paul Ver hoeven heerlijk weergegeven. Zij den ken, speels, oppervlakkig, alleen maar aan hun lijfelijke liefde, en in de film doen zij niet anders, maar hier heeft die onverhulde erotiek een ge voelige betekenis. Het is niet banaal meer. Het verklaart waarom Eric zo woest over zijn toeren raakt als Olga wegloopt met een ander. Het is het hooglied van zijn niet meer te blussen passie. Die later, als hij haar weer ontmoet, en zij al lijdt aan de hersentumor, die haar totaal zal aftakelen, zal veranderen in een stille, medélijdende, onbaatzuchtige liefde. Olga's slopende ondergang is aandoen lijk gefilmd. Monique van de Ven, eerst een en al ongeremde levenslust, speelt de vreemde opgewondenheid en het geestelijk totaal vervallen, ontroe rend. Rutger Hauer krijgt dan ook, door al die ongeremde primitiviteit heen, een stille gevoeligheid. Die al eerder merkbaar was, bij het verzor gen van die gewonde meeuw bijvoor beeld, maar die in het begin toch ontbrak. Hij werd pas laat, en nog onverwacht, een toch wel aardige jon gen. BEKENDEN Van de nagenoeg veertig rollen en bijna allen gespeeld door 'bekenden' noemen wij Wim van den Brink als Olga's simpel grappige vader, die ook verschrikkelijk aan zijn eind komt, en Tonny Huurdeman die een kreng van een (schoon)moeder moest zijn, en dat dan ook maakte. Paul Verhoeven, en Gerard Soeteman die het scenario maakte, hebben de ro man, voor zover ik weet, trouw nage volgd, maar er, naar ik meen, te weinig aan gedacht dat een film toch strakker gericht moet zijn op de ge spannen voortgang van het eigenlijke drama. Er zijn te uitvoerig verfilmde door Sicco de Jong bijzaken, en die juist zijn soms alles behalve fijn. Sex op niets af, vreselijk kotsen, wc-scènes, maden op het be dorven eten, een vieze gewoonte van de aardige pa, de gevolgen van kan ker, die door Wolkers met een zekere (on)lust wel uitgebreid zijn beschre ven, hebben in een film maar een korte, en daarmee intenser werkende, aanduiding nodig. De kern van Paul Verhoevens film evenwel is een goe de. Technisch, met Jan de Bont voor de fotografie, is Turks Fruit niet opvallend, maar wel uitstekend ge maakt. En nu en dan vond Verhoeven een filmbeeld, dat in een ogenblik meer zei dan vele woorden. (Amsterdam-Tuschinski, Rotterdam- Thalia, Den Haag-Passage, Utrecht- Rembrandt, Groningen-Cinema, Nij- megen-Carolus, Breda-Grarid, Ensche- de-Alhambra, Sneek-Amicitia, Alk maar-Cinema, Leeuwarden-Tivoli, Haarlem-Luxor, Tilburg-Harmonie, Den Bosch-Luxor. Arnhem-Rem- brandt, Eindhoven-Chicago, Hilver- sum-City, Leiden-Lido, Heerlen-Royal, Hilversum-Euro, Hengelo-Palace, Maastricht-Mabi, Dordrecht-Astoria, 18 J-). Er was eens een smeris (II était une fois un flic, is de oorspronkelijke titel) die in Nice moest doordringen in een bende die in drugs deed, en daarvoor moest hij, verstokt vrijgezel, tijdelijk een vrouw en een kind aan schaffen. Dat bezorgde hem ongewone komische huiselijke moeilijkheden, vooral doordat het jongetje van negen een lekker levendig ondeugend ventje was, dat er gis van alles uitflapte. En buitenshuis vielen er telkens doden. Doordat de Franse bende in oorlog was met een Amerikaanss maffia. Er waren dus ook Amerikaanse moorde naars en Amerikaanse rechercheurs r M 1» JII 7 John Frankenheimer is een regis seur die niet tot de topklasse ibehoort, naar bijna altijd films maakt die iets hebben dat ze bo de middelmaat uitheft. De Jherrif (I Walk the Line) is een heel eenvoudig liefdesverhaal over leen rechtschapen sherrif van mid delbare leeftijd in een versteend stadje in Tennessee, die verliefd raakt op een jong, mooi meisje. De verhouding wordt gecompliceerd door het feit, dat de familie van het meisje illegaal whiskey stookt ")at vindt overigens niemand daar erg, maar een ambitieuze politie man jaagt de sherrif op om er iets aan te doen. en dat brengt hem in gewetensconflicten. Doch ook zon der dat zou de idylle ten dode zijn opgeschreven: de man zit tc vast aan zijn huisgezin en zijn status, het meisje aan haar familie. Zij ajn allebei opgesloten, dat wordt nooi gesymboliseerd in het begin, vanneer ze allebei in afzonderlijke auto's zitten te kijken naar een film in een drive-in. De film moet net hebben van de levensechtheid 5TERDAM De Nederlandse ver- ng voor slechthorenden heeft verenigingsblad opgeheven en is een geheel nieuw maandblad op imarkt gekomen: Omega. Het ligt ie bedoeling van de vereniging dat blad zich zal. bewegen op het hele ïin van de 'auditieve communica- de sociale aspecten van slechtho- "ïeid, de opvoeding en begelei- van slechthorende kinderen en integratie van de slechthorenden >nze samenleving, het eerste nummer van het blad dt gepleit voor het invoeren van totaal nieuw symbool dat het aande SH-schildje (op fiets en zou moeten vervangen: het kse Omegateken. Het gebruik van teken zou naar het oordeel van de miging niet beperkt moeten wor- tot het wegverkeer. Als rever- d, op briefpapier, als broche en visitekaartjes kan het dienen als luiding dat men met een slechtho- le te maken heeft. Er zijn naar jtting meer dan een kwart miljoen hthorenden in Nederland. [HEM/OOSTERWOLDE In ons kei van gisteren over de stagne- le ruilverkavelingsplannen voor Jolder Oosterwolde (Doornspijk en pbroek) vermeldden wij abusieve- 1 dat er tweeduizend hectare cul- Tgrond nodig zou zijn voor het iften van een weidevogelreservaat, moet zijn tweehonderd hectare. Filmbeeldjes Van een onzer verslaggevers UTRECHT Sinds de aardbevings ramp die in december de Nicaragu aanse hoofdstad Managua teisterde houden de internationale kerkelijke hulporganisaties een wijk van de stad met 26.000 mensen in leven via 26 distributiekernen voor voedsel. Ver der verstrekken zij voedsel aan 12 centra met kinderen. De noodzaak daarvan blijft tot eind februari be staan. maar daarna zullen de kerken (via het Comité Evangelico pro Ayada a los Damnificados) nog ministens zes maanden een warme maaltijd per dag blijven verstrekken aan kinderen, zwangere vrouwen en jonge moeders. Verder zullen ze voor ongeveer hon derd huizen deelnemen in de weder opbouw van de stad en hebben zij een fonds gesticht dat leningen verstrekt aan kleine zelfstandigen en boeren die door een recente droogte zijn gedupeerd. De Britse Bond Bug: deze week in Nederland in première op de Tweewieler-RAI. Reliant Import Nederland n.v. te Veenendaal introduceert zaterdag op de Tweewieler-RAI een nieuw model van Bond. de driewieler Bug met plastic carosserie. Het model mag, evenals de Reliant-driewielers, op de tweewielertentoonstelling staan, omdat het bereden kan worden met rijbewijs- A. Dat rijbewijs geldt immers voor motorfietsen, scooters en driewielers-. Dc 'euwe Bug, die zeer economisch het gebruik - bijvoorbeel een liter benzine op achttien kilometer - komt eerst later beschikbaar voor de verkoop. De Britse Reliant Motor Company te Tamworth, welke ook de merken Bond en Scimitar - een vierwielige sportwagen - voert, heeft als voor naamste model de Regal 3/30 met een lichtgewicht viercilinder motor van 700 cc. Hiervan zijn er vorig jaar in Nederland 166 verkocht, wat voor dit kleiue merk een record betekende. Reliant is sinds 1966 in Nederland vertegenwoordigd. Er is eveneens een bestelwagenvariant van de Regal. Ook de nieuwe Bond Bug heeft de 700 cc-motor. Het model is zeer hip van vormgeving en vooral bedoeld voor jongere rijders. De motor levert rond 30 DIN-pk vermogen en de Bug bereikt daarmee een topsnelheid van 120 km. per uur. ADVERTENTIE Den Haag. De minister van Buitenlandse Zaken van Zuid-Merovia, Gérard Mousson de Pluye, is voor een werkbezoek in ons land. Op het Binnenhof verwelkomde kaasmeisje Dinie hem met een stuk kaas uit het vuistje. Ook heerlijk bij de borrel. Excellentieschijnt Dinie te zeggen. (NZB-foto) Monique van de Ven en Rutger ïr in Turks Fruit. aan de gang. en die waren moeilijk uit elkaar te houden. Bovendien wist de gewone politie niet dat de 'flic' een flic en geen misdadiger was. Zo dat met een logische regelmaat de politie telkens de politie arresteerde, aftuigde of dwars zat. Wie dat alle maal zo knap en geestig heeft vereon- nen vermelden de stukken niet. maar Georges Lautner wist er een zeer onderhoudende, spannende en ook leuke film van te maken. Hij zette het Frans vakkundig in elkaar, met een stel goede spelers. Michel Con stants, meestal een gangster in films, doet de niet al te snuggere, maar wel doortastende en raak meppende, re chercheur met een humoristische ge latenheid. Mireille Dare is het pittige vrouwtje, dat hij om zich heen krijgt Het jongetje, Hervé Hillien, is al een enig acteurtje en Michel Lonsdale speelt een lakoniek commissaris, die tenslotte verzucht dat een beetje meer samenwerking van de politie wel wen selijk is. (Amsterdam-City, 14 J.) De meeste autoprijzen zullen met bijna vijf procent omhoog gaan. General Motors heeft reeds een aantal prijsverhogingen voor de Opel-model- ïen, de Vauxhall Viva en de GM- Ranger aangekondigd, die variëren van twee procent voor de Ranger en Opel Commodore tot vijf procent voor de Opel Manta. De prijsverhoging blijft daarmee onder Opel's prijsver hoging van deze maand in Duitsland, die ruim 5l/t bedroeg. In Duitsland zijn ook de andere merken rond vijf procemt duurder geworden. Importeur Leonard Lang BV in Amsterdam heeft voor Fiat in Nederland deze week de prijzen van drie modellen met drie procent verlaagd. Rentabiliteitsproblemen in de Europe se automobielindustrie zijn de aanlei ding tot de prijsverhogingen. Deze problemen komen voort uit kostenstij gingen in de produktie. In alle auto- producerende Europese landen komen door deze oorzaak de prijzen onder druk te staan, zodat dit voorjaar veel merken Opel - en wellicht ook Fiat - zullen volgen. GM heeft daartoe het licht op groen gezet. Voor de Japanse auto-importeurs lijkt een prijsverhoging eveneens onont koombaar door de hogere wisselkoer sen van de 'zwevende' yen. Toyota paste deze maand in Nederland nog prijsverlagingen toe van ruim vijf procent voor de modelen 1000 en Celica. Maar het zal ook voor dit merk, Datsun en Mazda moeilijk wor den het prijspeil te handhaven. Minder prijsverhogingen mogen ver wacht worden voor de twee Zweedse merken Saab en Volvo, dank zij de devaluatie van de kroon met vijf procent. Amerikaanse auto's zullen tengevolge van de tien procent deva luatie van de dollar vermoedelijk als enige iets goedkoper worden. Filmmuseum vertoont op 1 maart Films for sSocial Change, over Ameri ka: Babylon, Dead Earth, What really happened at the last East Los Angeles Chicano Riot, Vietnam Veteran. God respect us when we work, but he loves us when we dance. Nummer 14, Johan Cruijff, een film van Maarten de Vos gaat op 8 maart in première in Amsterdam City. Utrechts centrum 't Hoogt heeft in maart elke week een film van Inter national Cinema: In naam van de vader, Der Handier der vier Jahreszei- ten, Adult Fun en De Audëntie. In de Sowjet-Unie worden in 39 studio's per jaar zo'n 185 speelfilms, 45 lange documentaires, 65 tekenfilms en 1.190 korte films gemaakt voor de 157.000 bioscopen. Roman Polanski maakte in Rome de bitterzoete comedie Quoi? (Wat?) met Marcello Mastroianni, Hugh Grif fith, Romolo Valli, Roman Polanski en een onbekend jong meisje. UTRECHT Het bestuur van de VVDM, de Vereniging van Dienst plichtige Militairen, gaat opnieuw be zien of het georganiseerd overleg met het ministerie van defensie kan wor den hervat. Dit als gevolg van de wens daartoe, die in de vorm van een aangenomen motie is geuit tijdens een in Utrecht gehouden hoor zitting van afdelingsbesturen en het algemeen bestuur van de WDM. Het georganiseeerd overleg is vorig jaar na de 'groetweigerdag' op 1 au gustus door minister De Koster opge schort. Sindsdien is er één gesprek, in november, gehouden tussen de defen- sietop en het WDM-bestuur. Afge sproken werd toen, dat er een vol gend gesprek zou komen. Dat tweede gesprek is overigens, aldus de VVDM, nog niet tot stand gekomen. De aanwezigen op de bijeenkomst hebben ook een protest laten horen tegen de aanhouding en een verhoor van afdelingsbestuursleden en contact personen van de vereniging door de marechaussee op 7 februari in de legerplaats 't Harde. Het ging hier, aldus de VVDM, om elf dienstplich tigen die een protestbijeenkomst wil den organiseren tegen de overplaat sing van het 102b eskadron Kavalerie van 't Harde naar West-Duitsland. Volgens de VVDM waren de dienst plichtigen van dit eskadron door de le gerleiding in de legerplaats toegezegd, dat men daar gedurende de gehele diensttijd gelegerd zou blijven. Toen bekend werd, dat men naar Duitsland zou moeten worden overgeplaatst, was dit aanleiding tot protesten. De WDM meent, dat de aanhouding van de bestuursleden een regelrechte aan tasting is van het recht op vrijheid van vergadering, welk recht volgens de vereniging één van de grondvoor waarden is voor het goed functione ren van een vakorganisatie. van karakters en milieu, en daar heeft hij het ook van. De wanhoop van de sherrif, het driftig grijpen naar een droom die hem ontglipt, naar de jeugd die hem ontglipt, dat is zuiver en vaak zeer ontroe rend. En een stadje in Tennessee is misschien niet zo als Franken heimer het ons laat zien, maar het zou zo kunnen zijn. Soms denk je dat je zit te kijken naar een film die speelt in de jaren dertig en dat is ook de bedoeling, het leven heeft er stilgestaan. De enige mis greep is de vrouw van de sherrif: zó onaantrekkelijk, zó vervelend, en zó trutterig hoeft dat mens nu ook weer niet te zijn om de vluchtneigingen van haar man te rechtvaardigen. Gregory Peck en Tuesday Weld spelen de hoofdrollen. Gewoon goed, en Tuesday Weld is ook zonder opmaak erg mooi. W.W.B. Amsterdam-Flora, 18 j. Gregory Peck in De Sheriff. daard achterruitverwarming geleverd wordt. De ruitewissers hebben twee snelheden, wissen goed, maar er is in Amerika nu een affaire over het schroefje, waarmee ze vastzitten. Wel iets om op te letten voor de keverrij der, want zit dat los dan doet de wisser opeens niets meer. De motor van de 1303 S mag er wat trekkracht betreft zijn en komt op een top van 137 kilometer per uur. Zuinig loopt-ie niet. van rond 1 op 12 bij rustig rijden tot zelfs 1 op 9 bij een fors tempo. Maar wel kan men zonder bezwaar normaalbenzine tan ken, ook al vertelde onze pompbedien de, dat alle keverrijders bij hem om super vragen. Dat was beter, zei hij ook. Maar geloof dat maar niet: de fabriek schrijft 91 als oktaangetal voor en dat is de normaalbenzine van alle grote merken. Rest te zeggen, dat de bagageruimte klein blijft en dat het rijden met deze moderne kever best plezierig is. Het sturen en schakelen gaat gemak kelijk; vering en wegligging zijn ac ceptabel geworden. Alleen: wel graag driepuntsgordels.! In het kort: aantal cilinders: 4; cilin derinhoud: 1584 cc; maximum-vermo gen: 50 DIN-pk; pk per 100 kg.: 5,8; topsnelheid: 137 km. per uur; benzine verbruik: 1 op 9 a 1 op 12; inhoud benzinetank: 42 liter; remmen: schijf remmen voor, trommel remmen ach ter gordels: heupgordels met druk knopsluiting; leeg gewicht: 870 kg: lengte: 4,14 meter; breedte: 1,59 me ter; hoogte: 1,50 meter; prijs incl. BTW: 8.694,20.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13