kleinere klassen liet voor 1974 [koelhuis, i boter# Streep door 'CNV' op armband <7 Kon. Marine mag haven in Zuid-Afrika wél aandoen Veen noemt de ingen onwettig 'Huis met de duivegaten' wordt gerestaureerd Kamer verzet zich tegen dieplozingen De bikini wordt steeds kleiner Plan om zesde klas VHO te voegen bij de universiteiten Diahann Carroll trouwt zakenman Wasmiddelen krijgen aanduiding Dit jaar voorrang uitgelote studenten enge eisen aatgas van uwe auto's Vier stemmen 'tekort'; bond viel uit de boot 'Artsenverbond wil interpretatie aan anderen opdringen' 'Rode Hulp' geeft rechtsbijstand aan linkse jongeren küW/KWAKTET VRIJDAG 23 FEBRUlAKI 1973 BINNENLAND T9/K1I atssecretaris Schelfhout tot Kamer: bi onze parlementsredactie j!N HAAG Het invoeren van kleinere klassen bij het basisonderwijs Waging leerlingenschaal) is pas in 1974 verantwoord, heeft staatssecre- fis Schelfhout van onderwijs gisteren in de Tweede Kamer betoogd. Hij (•wierp hiermee het voorstel van de heer Laban (Pvda) om al in augustus •t kleinere klassen te beginnen. irgument van de heer Laban was, ;r ruim 1.100 onderwijzers teveel zijn. Maar de staatssecretaris !e nog 400 onderwijzers, die no- zijn voor de kinderen van de nlandse werknemers en boven- is bij de prognoses niet gedacht le extra onderwijzers die de taak [de hoofden van scholen moeten iten. wees de staatssecretaris de irnrtde Kamer erop, dat het effect 1 £j verkleining van de klas voor itering van de leerresultaten niet oot is. Er zijn meer maatregelen Mr. Schelfhout voorspelde, dat 1975 een groot aanbod zal zijn niet verstandig de inschrijving onderwijzers. Daarom vindt hij pedagogische academies nu te lrderen. Hetzelfde geldt ook voor oruit ileiding van kleuterleidsters. :n on neenschuiven van het kleuteron- spa js en basisonderwijs in de toe endist zal zeker doorgaan. Staatssecre- licht Schelfhout zei, dat er voldoende inisaljieve adviezen zijn om hiermee EN ;rach 33911 VEI kanti psstr te gaan. Het doel zal zijn een re vorm van onderwijs, waarin er- en basisonderwijs één zijn. vier scholen wordt met een se- experiment begonnen. In de :;ut wordt evenwel al veel erva- ict wopgedaan met de integratie van sette!nderwijs. Dat het de staatssecre- nnea ernst is bewees hij met de j. ]jr( deling, dat er in mei al een rENppt komt van een wet voor deze INK 'e onderwijsvorm. .eide rkende jeugd *ter Van Veen liet de Kamer dat er geen sprake van kan dat voor de 15-jarigen de tweede „„.lichte schooldag zal worden door- !l- -"^prd. Een tweede sombere mede de- was, dat in de gevallen, dat de gasile dag wordt ingevoerd (de mi- 'toel wist nog niet, waar dat in het ]yjeer salaris zou gebeuren) geen extra loon- Minister Van Veen eigen school in overeenstemming met de pedagogische doelstellingen. In deze geest antwoordde minister Van Veen op de vragen van de heer Van Leijenhorst over de eigen identi teit van de lerarenopleiding. Een aan vraag voor een tweede protestants- christelijk instituut wordt positief be oordeeld. Maar wel wordt nagegaan waar dit instituut het beste (Zwolle?) gevestigd kan worden. De minister wilde niet beweren, dat de leraren van de nieuwe opleiding beter zijn dan de tegenwoordige leraren. Maar de nieuwe leraren kunnen wel beter meegaan met de onderwijsvernieu wing. ensatie zal worden gegeven. Het echter de bedoeling, verzekerde dat de positie van de lende jeugd gelijk is aan die van tuderende jeugd. Er moet dan uw een gelijke regeling voor kinder- illijkig en kinderaftrek van kracht siteki principieel punt in het debat was rimafewestie van de samenwerkings- bedol (kinderen van ouders met ver- ce Blende levensovertuiging volgen at 6*lfde onderwijs). Staatssecretaris ast ilfhout ontkende, dat zijn beleid k. ïntieus was ten gunste van deze Jen. Deze indruk is ontstaan, zei f ^qkioordat vaker de stichting van J yylderlijke scholen per richting niet „fllijk is. De gevestigde richtingen "n hun houding in deze situatie f jmoeten bepalen. Mr. Schelfhout het onbillijk te zeggen, dat hij aganda maakt voor de samenwer- icholen. Wel verklaarde hij: 'De iwerkingsschool bestaat. Zij is talrijk en groeit in aantal, blijk- in omdat zij werfkracht heeft', shofipiod stelde de staatssecretaris 64 po, dat de vrije burgers in dit yl land aanspraak hebben op een isan 'asto, ondi a< :rst hebl elen,| peel] oedei k dii peel] Minister Van Veen kon nog een sala risverbetering voor onderwijzerd per soneel aankondigen. Vooral jonge kleuterleidsters worden.er beter van. Een kleuterleidster van 21 jaar in het bezit van de 'hoofdakte' gaat er 40 op vooruit. Haar salaris stijgt van 1024 tot 1064. Hetzelfde geldt Van onze correspondent HOOGEVEEN Nog deze maand wordt begonnen met de restauratie van het oudste huis van Hoogeveen, het bekende 'huis met de duivegaten' aan de Alteveerstraat. Het gemeente bestuur heeft bericht gekregen, dat het rijk subsidie hiervoor beschikbaar stelt, onder voorwaarde dat vóór 1 maart daadwerkelijk met de restaura tie wordt begonnen. De Rijksdienst voor Monumentenzorg heeft erop aan gedrongen de uitvoering op te dragen aan een aannemer die ervaring heeft met restauratiewerken. B. en W. stel len daarom voor een plaatselijk be drijf uit te nodigen om hiervoor on derhands in te schrijven. voor een hoofdleidster aan een kleine school die op 42-jarige leeftijd een salarisverbetering krijgt van 1571 tot 1513. De 21-, 24-jarige en 26- jarige hoofdleidsters in het bezit van de 'hoofdakte' gaan er eveneens ruim veertig gulden op vooruit. Ook onder wijzers gaan er door het bereikte akkoord op vooruit. Zij zullen een jaar eerder hun maximumsalaris be reiken. Dit zal nu gebeuren op 42- jarige leeftijd. Dit betekent een voor deel van ruim veertig gulden voor alle 40-, 41- en 42-jarige onderwijzers. TWEEDE KAMER VERZET ZICH Van onze parlementsredactie DEN HAAG Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer gisteren een motie aangenomen van de D'66-er Ter Louw, ondertekend door PvdA, D'66, PSP en DS'70 waar in de regering gevraagd wordt diepe ondergrondse lozingen van afvalstof fen op korte termijn te verbieden. De motie moet worden gezien als een steun in de rug van de regering, zei de indiener ervan, nadat minister Stuyt (volksgezondheid en milieuh ygiëne) even daarvoor had toegezegd dat hij dergelijke lozingen zo snel mogelijk wil voorkomen. De minister wilde echter niet beloven dat hij de bestaande dieplozingen (die in Wormerveer, achttien jaar in ge bruik en die in Naarden, een jaar lang in werking) onmiddellijk een lozingsverbod zal opleggen. 'Gezien de grote bedrijfsbelangen die eimee ge moeid zijn'. Wel stelde hij een spoedi ge aanpassing van het hinderbesluit op dit punt in het vooruitzicht. Mocht deze weg een verbod op korte termijn niet mogelijk maken, dan zal de mi nister er niet voor terugdeinzen een noodwet hiervoor te ontwerpen. Hij kondigde aan dat nog voor de komende zomer bij de Tweede Kamer hft wetsontwerp chemische afvalstof fen wordt ingediend. Later wordt dit ontwerp ingelijfd in de algemene wet geving van afvalverwijdering. Andere zaken die deze algemene wetgeving zullen worden geregeld, zijn het mel dingssysteem. Het vergunningenstelsel zal vooral dienen ter bevordering van een in landelijk verband ingepast da- menstelsel van verwerkingsmogelijk heden voor het totaal van de chemi sche afvalstoffen, aldus minister Stuy- t Hij meent dat .er voor de gewone huishoudelijke afvalstoffen geen lan delijke aanpak nodig is. 'Er is hier meer ruimte voor lokale activiteiten', meende hij. Zijn departement is sa men met de rijksplanologische dienst bezig een landelijk structuurschema op te stellen, als basis voor het ruim telijk beleid met betrekking tot de stortplaatsen. )nze parlementsredactie HAAG Minister Van Veen onerwijs heeft gisteren in de 'le Kamer de bezetting aan de lillende universiteiten en hoge- :n als actie tegen de collegeld- inwettig en onaanvaardbaar ge- Over de bestuurscrisis in merkte hij op, dat de hoge- [lraad het college van bestuur overspeeld. De raad is op de van het bestuur gaan zitten, zo ijn mening. [et uitvoering bestuursvormen is concreet. Dat was volgens de ir de reden, dat een dergelijke ieling in Delft mogelijk was. 'an Veenkondigde aan dat de lissie-Polak, die de uitvoering le WUB begeleidt, een tussen- advies zal uitbrengen over de irsrelatie aan de universiteiten igescholen. Van onze moderedactie AMSTERDAM Als we Tweka moe ten geloven, dan liggen we steeds bloter op het strand. Want de badpak- kenfabrikant Tweka heeft uitgevon den dat de vrouw in een periode van vijf jaar maar liefst 750 vierkante centimeter bloter is geworden, omdat de bikini steeds kleiner wordt. In het Hilton-hotel hield Tweka een show waar de modellen voor de ko mende zomer worden getoond. Een paar belangrijke feiten: veel Lycra- jersey; de dessins zijn flatterend en er is een groot kleurenscala. Echt nieu we modellen zijn er nauwelijks, maar dat is logisch. Want wat is er moeilij ker te ontwerpen dan een bikini die alleen maar kleiner mag? Het nieuws komt zoals gewoonlijk dus weer van de garnering en de kleurdessins Daarbij valt vooral de serie op van de Chinese Dessins met oorspronkelijke decoraties als Sjansi, Chine Lunh en de draaklantaarn- en lampionmotie ven. Bij de mannen-badmode is het van hetzelfde laken een slipje: het Bermudashort is er niet meer. Bij de heren ook veel lichtgewicht stoffen en een effen slipje is geen mode meer. Op de foto een complete serie van Tweka, van 26,95 tot 57,95. Moties oppositie verworpen DEN HAAG De marine zal op haar oefenreis samen met de Brit ten naar de Indische Oceaan de Zuidafrikaanse haven Simonstown wèl aandoen voor onderhoud en bevoorrading. werd gevraagd de kosten van de bui tenlandse dienst niet uit het bedrag voor de ontwikkelingshulp te betalen, werd verworpen. Minister Boertien (ontwikkelingssamenwerking) had be nadrukt dat de ambassades in de betreffende landen veel werk ten bate van de ontwikkelingssamenwerking verrichten, zodat het logisch is dat een deel van de kosten van die am bassades voor rekening van het bud get voor de ontwikkelingshulp komt. De Kamer ging wel akkoord met een motie van de heer Pronk over coördi natie van de internationale ontwikke lingshulp. De begroting van Buitenlandse Zaken werd tenslotte aangenomen met alleen de stemmen van PSP en CPN tegen. Van onze parlementsredactie Een motie van de PPR-fractieleider Bas de Gaay Fortman om het vaar- pilam zo te wijzigen dat Zuid-Afrika niet zal worden gezocht, werd giste ren door de meerderheid van de Tweede Kamer verworpen. Alleen de linkse oppositiepartijen stemden voor. Zij vonden dat dit bezoek maar tot misverstanden aanleiding zou geven over de Nederlandse houding ten aan zien van Zuid-Afrika. 'Het Nederland se standpunt over de politiek in dat land is zo duidelijk dat dat nooit tot misvattingen aanleiding kan geven, had minister Schmelzer gezegd in het kamerdebat over de begroting van Buitenlandse Zaken. Ook een tweede oppositiemotie van het PvdA kamerlid Pronk waarin De Amerikaanse actrice Diahann Carroll (37), derde van links, is snel van ge dachten veranderd. Tot voor kort was ze verloofd met de Engelse tv-pexsoon- lijkheid David Frost. Gisteren is zij in Las Vegas getrouwd met de 39 jaar oude zakenman Freddc Glusman (39), tweede van links. De korte plechtigheid vond plaats in het huis van de bruidegom. Ten gerieve van Diahanns 13-jarigo doch ter Suzanne die in Californië aan de telefoon meeluisterde, sprak rechter Comp- ton (rechts), die het paar trouwde, in een telefoon die opgehouden werd door de manager van de actrice. DEN HAAG —De PvdA heeft een plan om de zesde klas van het athe neum en gymnasium aan het universi taire onderwijs te plakken. De cursus duur van de universitaire studies tot aan het doctoraal examen wordt dan vijf jaar. De PvdA lanceert dit voor stel in het 'voorlopig verslag", dat de Tweede Kamerfractie over het wet sontwerp herstructurering weten schappelijk onderwijs heeft opgesteld. Een overweging van de PvdA om van de zesde klassers echte studenten te maken is, dat de zeventienjarigen over het algemeen rijper en volwasse- ner zijn dan twintig jaar geleden. Het is daarom beter, dat zij in het hoger onderwijs verblijven. Het plan heeft de volgende voordelen: 1. Er komt meer ruimte voor de propedeutische studie, 2. Het voorbe reidend wetenschappelijk onderwijs van atheneum en gymnasium en het havo gaan evenlang duren, waardoor de aansluiting op het wetenschappe lijk onderwijs en het hoger beroep sonderwijs eenvoudiger is te regelen. In haar 'voorlopig verslag* geeft de fractie van de PvdA verder een schets van het onderwijs in de toekomst. Eerst moet het kleuter- en basisonder wijs worden geïntegreerd. In het ver lengde van het basisonderwijs ligt de middenschool; een school voor ieder een met een zeer gevarieerd program ma. Daarna komen verschillende vor men van onderwijs. De PvdA pleit voor een goed en breed opgezet post-academisch onder wijs, dat afgestudeerden de gelegen heid geeft hun leven lang bij te tanken. Het hoger onderwijs zelf moet geheel geïntegreerd worden en zeer uiteenlopen, zowel in aard. richting als cursusduur. De fracties van de KVP, ARP en CHU verklaren zich in het voorlopig verslag akkoord met de voorgestelde studieduur van vier jaar. Maar zij vragen wel extra clmentie voor dege nen, die buiten hun schuld en wegens niet duidelijke ongeschiktheid in moeilijkheden zijn gekomen. Het onderzoek aan de universiteiten en de hogescholen mag niet in ge drang komen en de kwaliteit mag er absoluut niet onder lijden. De confes sionele fracties willen, dat het vraag stuk van de samenhang van hoger beroepsonderwijs met het wetenschap pelijk onderwijs gelijk wordt behan deld met de plannen voor de her structurering. Met de samenhang moet nu al worden geëxperimenteerd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Om waterverontreini ging door gebruik van onnodig veel wasmiddelen tegen te gaan, zal bin nenkort een speciale aanduiding op de verpakking worden aangebracht Voor het wassen in zacht water kan met minder wasmiddel (en de daarin verwerkte fosfaten) worden volstaan, maar het eenheidsvoorschrift van de fabrikanten ging tot nog toe uit van het hardste water. Het ligt in de bedoeling, nu aanwij zingen te geven die rekening houden met hard, matig-hard en zacht water, zei minister Stuyt gisteren bij het debat over zijn begroting in de Twee de Kamer. Dat zal gebeuren zodra het Wasmiddelenbesluit, een uitvoerings regeling van de Warenwet in die zin is gewijzigd. Verder is aan de Gezondheidsraad advies gevraagd over het ontharden van leidingwater. Als deze maatregel centraal zou worden getroffen, zou het fosfaatgehalte van wasmiddelen over de hele linie kunnen worden teruggebracht. Maar er zijn met name uit Engeland studies bekend die erop wijzen dat in streken met zacht water de sterfte door hart- en vaatziekten hoger ligt. Waterleidingdeskundigen in Neder-/ land verklaren dat zij het water niet zo ver willen ontharden dat dit effect,-v een rol zou gaan spelen, maar de rapporten uit Engeland, ook over het effect van deze geringe wijzigingen, blijven aanhouden. Over de precieze oorzaak van het waarschijnlijke ver band tussen drinkwater en hartziek ten is overigens nog weinig of niets bekend. DEN HAAG —Studenten, die vorig jaar uitgeloot zijn bij de selectie voor de verschillende faculteiten, lopen dit jaar niet meer dit risico. Zij worden nu met voorrang aan de faculteit geplaatst, waarvoor geloot moet wor den. Deze regeling geldt echter alleen voor dit jaar. In de toekomst zal het mogelijk zijn, dat studenten twee of zelfs meer jaren achtereen door het lot niet de studie kunnen volgen, die zij wensen. De selectieprocedure voor de aspirant studenten voor de studierichtingen, die hiervoor in aanmerking komen, is verder gelijk aan die van verleden jaar. Wie op het eindexamen 7,5 of meer heeft gehaald, wordt zo ge plaatst. Verder worden met voorrang geplaatst de studenten, die voor het ministerie van defensie studeren en hiervoor een contract hebben gete kend. De socialist Laban viel giteren in de tweede kamer minister Van Veen, die deze mededelingen deed, direct aan over de bevoorrechting van de defensiestudenten. In afwachting van de invoering van een afgerond stelsel van studiefinan ciering is het dit jaar al mogelijk studieleningen te krijgen tegen een geringere rente. De termijn van te rugbetaling is 20 jaar. De minister verstrekt deze leningen in samenwer king met particuliere bedrijven. Voor deze leningen komen in aanmerking studenten, die geen studietoelage kun nen krijgen, omdat de ouders teveel verdienen. andeij ids adrej een verslaggever HAAG Binnenkort zullen fre auto's voordat ze in Neder- worden verkocht moeten voldoen wat betreft het uitlaatgas, untwerp van de verplichte type- ng is de Raad voor de luchtver- iniging al gepasseerd, zei minis- tuyt bij zijn begrotingsbehande- ïisteren in de Tweede Kamer, sen wordt in EEG-verband on- indeld over verscherping van de jte leggen normen voor koolmo- le en koolwaterstoffen in het uit- as. Nederland zal op een zo groot lijke verlaging aandringen, zei ir Stuyt; het zou wel in de van vijftien of dertig procent ien. Voor de bestaande auto's is [verplichte periodieke uitlaatgas- ng in de maak, die alleen betrek- heeft op koolmonoxide bij statio- tlraaiende motor. Als overgangs- "igel komt er binnenkort een llige keuring. Goedgekeurde au- ^■"rijgen een vignet (met beperkt I pJBheidsduur). Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN Op de armban den, die de leden van de orde dienst van de vakbonden bij Hoogovens dragen, komen de initialen voor van het NW, het KNV en het CNV. Maar deze laatste letters zijn duidelijk zichtbaar doorgestreept: een dui delijke illustratie van de bijzon dere situatie, waarin de Indus- triebond-CNV terecht is geko men bij het conflict bij Hoog ovens. De CNV-bond heeft bij de onderhan delingen steeds één lijn kunnen trekken met zijn beide zusterorgani saties en heeft ook deelgenomen aan de voorbereiding van de acties. Maar op het laatste moment hebben de CNV-ers moeten afhaken, omdat op de beslissende vergadering de vereis te meerderheid van 75 procent net niet gehaald werd. Vier stemmen deden de Industrie- bond-CNV uit de boot vallen. 'Wel een bewijs, dat bij ons alle stemmen meetellen', aldus districtsbestuurder Piet van der Ende. De teleurstelling bij het kader was aanvankelijk vrij groot. De uitslag van de stemming betekende immers, dat men niet door kon gaan met het tot dan gevoerde beleid. Maar een afkeuring van het beleid wil hoofd bestuurder Ad Molendijk er beslist niet in zien. 'Een grote meerderheid was er immers wel voor. Bovendien is mij uit gesprekken naderhand wel gebleken, dat veel tegenstemmers al leen maar tegen deze acties op dit moment waren. Met het doel, het streven naar inkomensnïvïllering, zijn ze het volledig eens en daar kunnen we dus met kracht naar blijven streven'. Bij de Industriebond-CNV heeft men de acties bij Hoogovens wel met zorg afgewacht. De individuele leden zouden in een moeilijke situa tie terecht kunnen komen, nu hun bond niet aan de acties mocht deel nemen. Ieder lid, dat aan de acties mee zoudoen, zou zelf de verant woordelijkheid dragen. Nu de staking bij Hoogovens een feit is, zijn de moeilijkheden echter meegevallen. De CNV-bond heeft zijn bijna 1300 leden bij Hoogovens op het hart gebonden vooral zelf geen acties te ontketenen. Wordt er bij hen op de afdeling echter ge staakt, zodat het voor hen erg moei lijk wordt met het werk door te gaan, dan mogen ze met een gerust hart heengaan en kunnen ze reke nen op morele en financiële steun van de bond. De heer Molendijk wijst er op, dat bij hun beslissing om mee te doen aan de acties hun verhouding met stakende collega's een belangrijke rol speelt. 'Als er op een afdeling twaalf man werken en er gaan er elf staken, kun je dan van die ene CNV-er, die overblijft, verwachten dat hij door blijft lopen? Hij moet toch straks weer met die andere mannen in één ploeg werken'. Begrip De ervaring tot nu toe is echter, dat de actievoerders van NW en NKV alle begrip hebben voor de wat moeilijke situatie van de CNV'crs en niet proberen druk op hen uit te oefenen. Molendijk verwacht daarom ook, dat het uit de boot vallen van zijn bond geen nadelig effect zal hebben op de verdere samenwerking met de NKV- en NVV-bond. Ook het ledenbestand heeft tot nu toe niet te lijden gehad onder het con flict Men heeft deze week bij Hoog ovens ruim twintig nieuwe leden kunnen noteren. Nu de bond zijn leden toch een ruime mogelijkheid heeft gegeven mee te doen aan de acties, zullen er aan de andere kant wel een paar afvallen, verwacht Mo lendijk. 'Maar bij een arbeidsconflict is ledenverlies nooit helemaal te vermijden'. Over de afloop van het conflict bij Hoogovens wil hij 'als toeschouwer' geen voorspelling doen. Wel wil hij kwijt: 'Hoogovens heeft de naam een goed sociaal beleid te voeren. En in verschillende opzichten liggen ze in derdaad wat voor op de rest van de industrie. Maar na afloop van dit conflict zal moeten blijken of dit beleid alleen maar uit eigen belang werd gevoerd met het oog op de personeelswerving, of dat het een echt sociaal beleid was. Dat zal kun nen blijken uit de snelle wijze, waar op Hoogovens de goede betrekkin gen ihet de vakbond herstelt'. UTRECHT Het is onmiskenbaar dat de artsen die zich verenigd heb ben in het Nederlandse Artsen ver bond hun persoonlijke interpretatie van de medische ethiek willen opleg gen aan de Koninklijke Nederlandse Maatschappij, tot Bevordering van de Geneeskunst. Dit commentaar gaf de voorzitter van de Maatschappij, dr. A. E. Leufink, na een bestuursvergade ring. Zoals gemeld zijn de in het Verbond verenigde artsen tegen abortus en actieve euthanasie. Dr. Leuftink ziet echter geen essentiële verschillen tus sen de richtlijnen van de Maatschap pij en wat deze artsen stellen, juist omdat de richtlijnen iedere arts vrij laten zijn eigen geweten inzake abor tus te volgen. Volgens dr. Leuftink laten die richtlijnen de hoekstenen van de medische ethiek intact. De redeneringen van 't artsenverbond (onder meer) waar wordt gesproken over de gelijkenis van de systemen in Nazi-Duitsland hij een door-redene ren tot in het absurde, een opstelling van 'iedere gevolgtrekking leidt tot de duivel.' Overigens zei dr. Leuftink: 'Wij zijn er niet ongelukkig mee dat een groep artsen komt tot een eigen organisatie. Binnen de parlementair democratische structuur van de Maatschappij is het niet zo gemakkelijk via de afdelingen het minderheidsstandpunt door te la ten klinken. Nu is duidelijk dat de minderheid een groepering met een eigen gezicht is. Wel ongelukkig zijn wij met de voorgestelde vragen in de enquête. Wij hebben ernstige bezwa ren tegen de vraagstelling. AMSTERDAM De pas opgerichte organisatie 'Rode Hulp' wil 'alle pro gressieve personen of groepen, die door hun activiteiten of ideeën tegen deze kapitalistische maatschappij in conflict komen met de kapitalistische machtsapparaten' gaan steunen. Volgens een der oprichters, mr.hj. D. van der Meulen, wetenschappelijk me dewerker aan de universiteit van Am. steram, is de organisatie nodig 'om dezelfde situatie als in sommige andre staten te voorkomen'. Hij wijst op Duitsland, Frankrijk en Amerika. Aanleiding tot oprichting van 'Rode Hulp' is het optreden van de Eindho- vense politie tegen leden van de Rode Jeugd geweest. Een lid zit al ttwee en een halve maand in voorarrest. Vol gens mr. Van der Meulen worden de normale bepalingen van strafvorde ring doorbroken door de in 1969 ge wijzigde vuurwapenwet. 'De politie heeft hiermee een soort vrijbrief voor huiszoeking gekregen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11