Bestand maakt einde aan strijd in Laos 6 Oorlog in Laos duurde bijna even lang als strijd in Vietnam Israëli's sloegen toe tegen Palestijnse basis in Libanon Politie op spoor van Pétain Turkse militairen zetten politici weer onder druk Russische leiders vergeleken met tsaristische herei Arme Amerikanen protesteren in Washington Gabon wijst uit Kennedy hielp IRA geld verkrijgen TROUW/KWARTET DONDERDAG 22 FEBRUARI 1973 BUITENLAND TRO Binnen dertig dagen vorming voorlopige regering VIENTIANE (Reuter, AFP, AP, UPI) De Laotiaanse regering ea de pro- communistische Pathet Lao hebben gisteren een bestandsakkoord voor Laos getekend, dat vandaag nog ingaat. Daarmee komt een einde aan bijna twin tig jaar van gevechten en politieke chaos in dit koninkrijk. Alle troepen blijven na het ingaan van het bestand op hun plaats, wat betekent, dat de Pathet Lao ruim twee-derde van het land blijft bezet ten, maar dat de regering de dichtst bevolkte gebieden in handen houdt. Binnen dertig dagen na het ingaan van het bestand moet een voorlopige rege ring op nationale basis worden ge vormd, waarbij de kabinetsposten voor de helft gaan naar de rechtse en neutralistische groeperingen en voor de andere helft naar de Pathet Lao. Men neemt voorlopig aan, dat de 72- jarige prins Soevanna Phoema, sinds 1962 al premier van de neutralistische regering in Vientiane, ook aan het hoofd van zo'n voorlopige regering zal komen. Hij zal dan, volgens het ak koord, worden bijgestaan door 'twee competente personen, die door beide partijen worden gekozen'. Behalve een voorlopige regering dient er ook een 'nationale politieke raad' te worden gevormd, die eveneens wordt samengesteld uit vertegenwoor digers van beide partijen en die de regering zal bijstaan bij het uitvoeren van het bestandsakkoord en bij de voorbereiding van algemene verkiezin gen. Na die verkiezingen, waarvoor nog geen datum is vastgesteld, zal een definitieve regering van nationale eenheid worden gevormd. De regering en de nationale politieke raad zullen in Vientiane of in de koninklijke residentie Loeang Prabang worden ge vestigd. Beide steden zullen worden 'geneutraliseerd'. Rogers Het gisteren getekende bestandsak koord bepaalt voorts, dat de krijgsge vangenen binnen negentig dagen moe ten worden uitgewisseld en dat in dezelfde periode alle buitenlandse troepen moeten worden teruggetrok ken. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, liet gisteren weten, dat de VS met ingang van vandaag alle bombarde menten op Laotiaans gebied zullen stopzetten. De Amerikaanse lucht macht heeft tot op het laatste ogen blik zware bombardementen uitge voerd op de door Laos lopende H o Tsji Minh-route, waarlangs Noordviet- namese voorraden werden vervoerd naar Zuid-Vietnam en Cambodja. Alle Amerikaanse adviseurs zullen worden teruggetrokken, evenals enke le duizenden door de Verenigde Sta ten betaalde Thaise huurlingen, die onder leiding van Amerikanen in het noordoosten van Laos voor de neutra listische regering vechten. Verder zul len ook de enkele tienduizenden Noordvietnamezen, die de Pathet Lao steunen, huiswaarts moeten keren. Op de naleving van het bestandsakkoord moet toezicht gehouden worden door een drie-landen-commissie, bestaande uit Canadezen, Polen en Indiërs. MOSKOU (AP) In Moskou binnenkort vijf mannen voor d ter moeten verschijnen, die h huis pamfletten hebben ve waarin gezegd wordt, dat de woordige Russische leiders 'eei leven leiden dan vele tsaristisi ren', zo is gisteren van dit zegslieden in Moskou vernome De vijf mannen werden in ai 1972 door de KGB, de Russia heime politie, gearresteerd, zes nadat de slordig gestencilde p ten in ongeveer 1.000 brievei in verschillende gedeellten stad waren opgedoken. Volgens de zegslieden heeft d ook hun zelfgemaakte stenciln in beslag genomen, die gebruik voor het afdrukken van de p ten. De vijf arrestanten hebben schuld bekend. Champagne Gedrag politici aan de kaak gesteld ANKARA (Reuter) De Turkse militaire leiders hebben gisteren opnieuw in het politieke leven van hun land geïntervenieerd en nieu we wetten geëist om eerlijke algemene verkiezingen te verzekeren. Het bestand werd voor de Laotiaanse regering getekend door minister van binnenlandse zaken, Pheng Phongsa- van, en voor de Pathet Lao door secretaris-generaal Phoemi Vongvi- chit. De ondertekening vond plaats in de villa van de neutralische premier Soevanna Phoema in Vientiane en ging vergezeld van het knallen van champagne-kurken en applaus van buitenlandse diplomaten. De allang slepende vredesbesprekingen tussen de beide Laotiaanse partijen, kwamen eigenlijk pas goed op gang na het van kracht worden van het Vietnamese bestand op 28 januari. Onlangs stelde de Pathet Lao-leider prins Soephanoevong per telegram zijn halfbroer, de neutralistische pre mier Soevanna Phoema, een bestand voor. Dinsdag aanvaardde de regering in Vientiane dit voorstel, nadat d e vertegenwoordigers van de Pathet Lao hadden gewaarschuwd, dat zij de vre desbesprekingen zouden afbreken en naar hun hoofdkwartier in Sam Neua bij de grens met Vietnam zouden terugkeren, als hun voorstel niet zou worden aangenomen. Men neemt aan, dat ook de druk van Washington en Hanoi op beide oorlogvoerende partij en in Laos tot het huidige bestandsak koord heeft geleid. Duizenden Amerikanen, voor het merendeel afkomstig uit zwart Amerika, hebben gisteren bij het Ka- pi tooi gedemonstreerd tegen de voorgenomen besnoeiingen in de sociale programma's van de regering. Eén van de organisatoren van de betoging voorspelde 'een lange hete zomer'. TEL AVIV BEIROET (Reuter, AFP) Een hoge Israëlische officier heeft gisteren verklaard dat de Israëlische commando-actie in Libanon als een ernstige waarschuwing is bedoeld aan Arabische re geringen om de guerrilla-bases op hun grondgebied te ontmaskeren. Keurtroepen van marine en luchtmacht voerden gistermorgen vroeg een actie uit tegen zeven 'ba ses' in de buitenwijken van Tripoli, waarbij talloze guerrilla-strijders omkwamen en belangrijke installaties werden vernield. LIBREVILLE (AFP) Twee ters en een zendeling zijn giste Gabon gezet. Ze zijn uitgewe beschuldiging van 'inmenging binnenlandse politiek'. Het twee Franse paters en een pro se theologie-leraar. Zij waren al werkzaam in Makokou in Gabo Arbeider van 92 Ri Va LE ter: llis: teg Me\ von waa een Vertraging In een verklaring van de Hoge Com- mandoraad, waarvan alle hoge officie ren lid zijn, werd het gedrag van sommige politici aan de kaak gesteld. Zij zouden gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel hebben getoond. In LONDEN (UPI) Senator E. Ken nedy heeft leden van het Ierse Repu blikeinse Leger geholpen de VS bin nen te komen om fondsen te verkrij gen voor de strijd in Noord-Ierland. Dit heeft het vrouwelijke ex-lid van het IRA, Maria McGuire, gisteren in Londen gezegd. Zodra leden van de militante vleugel van het IRA moei lijkheden ondervonden bij het verkrij gen van een visum 'was een telefoon tje van het bureau van Kennedy naar de Amerikaanse ambassade in Dublin voldoende om alle moeilijkheden bij toverslag te doen verdwijnen'. In haar boek 'To take arms', dat deze week in Londen is gepubliceerd, meent ze te kunnen stellen, dat Kennedy met zijn steun aan het IRA uit was op politiek gewin. Maria McGuire kwam in 1971 interna tionaal in het nieuws, toen zij betrok ken was bij een grote verscheping van wapens naar Ierland, die op Schiphol werden onderschept. Ze is uit het leger gestapt, omdat ze 'zijn methoden niet langer gerechtvaardigd vond'. Gisteren is opnieuw een Britse sol daat in de Noordierse hoofdstad Bel fast doodgeschoten. het bijzonder werd geklaagd over de vroegere premier Suleyman Demirel, die blijk zou hebben gegeven van 'bijzondere gedraging' en die vorige week een gesprek met de militaire leiders over de recente politieke situa tie in het land heeft afgewezen. Demirel, de leider van de Gerechtig- heidspartij, de grootste van het land, werd twee jaar geleden gedwongen af te treden als premier omdat de mili tairen strengere maatregelen tegen het linkse terrorisme, alsmede een 'onpartijdiger" regering wensten. Sindsdien is Turkije geregeerd door een reeks wankele coalitieregeringen. In de verklaring van de Hoge Com- mandoraad, die gisteren door de Turkse radio werd uitgezonden, lieten de militaire leiders weten, dat zij vorige week een reeks besprekingen met leiders van politieke partijen hebben gehad om een uitweg te vin den uit de huidige politieke crisissitu atie. Tijdens dit overleg werd ook gesproken over de uitvoering van her vormingen, die in maart 1971 door de militairen waren geëist, en over ver anderingen in de kieswet om eerlijke verkiezingen te garanderen. Volgens de militaire verklaring zijn de besprekingen gehouden in een har telijke sfeer en namen alle politieke leiders er op serieuze wijze aan deel, 'behalve de voorzitter van de Gerech- tigheidspartij, de heer Demirel'. De mirel heeft tot op heden een reactie op de militaire verklaring geweigerd, maar merkte tegenover journalisten wel op, dat het bestaan van zijn partij door de grondwet wordt gewaarborgd en dat zijn partij alleen aan de grond wet verantwoording schuldig is. De eerste officiële onderzoekingen naar schendingen van het Vietnamese bestand zijn gisteren weinig voorspoe dig verlopen, terwijl Amerika de com munisten van het veroorzaken van overbodige vertragingen. Zo verbleef gisteren een team van de gezamenlij ke militaire bestandscommissie waarin de vier oorlogvoerende partijen verte genwoordigd zijn, meer dan een et maal werkeloos in Danang. Het team kon niet doorreizen naar de kust plaats van Sa Hoejn om bestands schendingen op te sporen, omdat de Noordvietnamese leden van het team eerst nog meer informatie wensten. Tijdens een ander onderzoek naar het neerschieten van een Amerikaanse he likopter ten noorden van Saigon, trok ken de communisten voor hun onder zoek slechts tien minuten uit en wachtten daarna op enige afstand op de Amerikaanse commissieleden, die voor het onderzoek vier uur uittrok ken. 'Onze aanvallen maken deel uit van onze oorlog tegen terroristische activi teiten in het buitenland', zo sprak de officier. 'Libanon is nog steeds een basis voor terroristische actie in het buitenland gebleven'. De Israëlische troepen werden per schip naar Liba non gebracht. Acht Israëli's werden gewond, maar niemand ernstig. Er werd één gevangene gemaakt, een Turk, die zichzelf lid van de comman do-organisatie Al Fatach noemt. Eén van de aangevallen bases bevond zich in het Nahar el Bared-vluchtelin- genkamp, dat geleid wordt door de UNRWA, een hulp-organisatie van de- Verenigde Naties. 'We geloven dat de Verenigde Naties nu zullen optreden tegen de UNWRA-personeel, die het kamp hebben veranderd in een basis voor terroristen'. Volgens de Israëli sche officier hebben verscheidene lan den terroristische plannen van Pales- tijnen in Europa en Azië ontmaskerd, maar hij noemde die landen niet met name. OFFENSIEF Hij zei dat de Palestijnse commando's tegenwoordig hun acties hadden ver legd buiten het Midden-Oosten. 'Daar om moeten wij ons niet alleen con centreren op defensieve maatregelen, maar ook op aanvallende'. De officier zei dat Israël er de voorkeur aan geeft dat die landen zelf optreden tegen het probleem van terrorisme op hun grondgebied, anders 'moeten wij soortgelijke acties uitvoeren als die van gisternacht, om hun bases en de mensen, die terroristische acties in het buitenland uitvoeren, te vernieti gen, voordat zij echt gevaarlijk wor den'. De officier zei geen bewijzen te heb ben dat er niet-Arabieren waren in de aangevallen bases, maar hij voegde eraan toe dat niet-Arabieren wel op leiding in deze kampen hadden gege ven. Hij noemde de naam van Kozo Okamoto, de enige overlevende van de Japanse patrouille, die een bloedbad aanrichtte op het Lydda-vliegveld. Ook werd er les gegeven door Chine zen, Turken, Perzen en Cyprioten. De aangevallen bases waren het uitgangs punt van de Palestijnse acties tegen het Israëlische Olympische team en de schietpartij op het Lydda-vliegveld en op de mislukte poging een trein met joodse emigranten uit Rusland te ka pen. Volgens berichten uit Libanon zijn zeker 30 mensen omgekomen bij de Israëlische actie. Vermoed wordt dat onder de puinhopen nog lichamen zullen liggen. De "Israëli's ongeveer 200 man werden met drie motor torpedoboten aangevoerd en werden na hun actie opgehaald door helikop ters. De Palestijnen zeggen dat het tot een fel treffen is gekomen met de Israëli's Het radicale Volksfront voor de bevrijding van Palestina, zegt dat vijf van zijn mannen zijn gedood. Door de Israëlische beschietingen, die uitgevoerd werden door Israëlische oorlogsschepen en aan de aanval voor af gingen, zouden veel mensen omge komen zijn. De Libanese regering heeft verklaard dat de Israëli's niet eens een voor wendsel voor de aanval hadden. Vol gens haar was de werkelijke bedoe ling onenigheid te veroorzaken tussen het Libanese volk en de Palestijnen. Sinds een Israëlische vergeldingsactie in september zijn de guerrilla-activi teiten vanuit Libanon drastisch ver minderd. Oproep Anti-communistische Zuidvietnamese oppositiegroeperingen hebben gisteren in Parijs een oproep gepubliceerd, waarin wordt gepleit voor de vrijla ting van de naar schatting tweehon derdduizend gevangenen, die de rege ring Thieu achter de tralies heeft gezet. Op twintig km ten zuiden van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh kwam het gisteren tot zware gevech ten, toen guerrilla-eenheden minstens drie regeringsstellingen onder de voet liepen. Militaire bronnen in Phnom Penh spraken van de 'hevigste slag tijdens het huidige communistische offensief'. Vervolg van pagina 1 Eerder op de dag verhoorde de Fran se politie reeds drie mannen, onder wie een ex-parlementslid in verband met de ontvreemding van Pétain. De politie kwam op hun spoor via een blauwe bestelwagen, die verlaten in Parijs werd aangetroffen. Het voer tuig bleek te zijn gehuurd door een man die zich had geïdentificeerd met een drie jaar geleden door een ander verloren rijbewijs. Vastgesteld kon worden dat de wagen in het weekein de op II de Yeu is geweest en bij vertrek een ander nummerbord had dan bij aankomst. De drie mannen weigeren echter op de vragen van de politie te antwoorden. In geheel Frankrijk heeft de politie de bewaking van historische monu menten verdubbeld of zelfs verdrie voudigd. Het strengst bewaakt werden Douamont, en Les Invalides, waar de Franse oorlogshelden gemeenlijk wor den begraven en waar ook Napoleon ligt opgebaard. In Douamont liggen duizenden van Pétains kameraden, die omkwamen bij de slag van Verdun, begraven. Andere plaatsen, die de po litie speciaal in de gaten houdt, zijn de Are de Triomphe, de Notre Dame en het Elysée. Het was gisteren de 57-ste verjaardag van de slag van Verdun, waarmee Pétain zijn roem vestigde. Na de tweede wereldoorlog werd hij echter veroordeeld wegens verraad, omdat hij in de tweede wereldoorlog aan het hoofd stond van de met ed Duitse col laborerende regering-Vichy. Hij werd verbannen naar het eilandje Yeu waar hij in 1951 op 95-jarige leeftijd stierf. DILEMMA Als Pétains kist weer tevoorschijn komt wordt president Georges Pompi dou voor een lastig dilemma ge plaatst. Als hij gelast, dat de maar schalk moet worden herbegraven op Yeu, jaagt hij al d iens vereerders tegerr zich in het harnas. Beveelt hij dat de" maarschalk op een meer eer volle plaats begraven moeten worden, dan prikkelt hij de oud-verzetsstrij ders. JLn zeker in verkiezingstijd krijgt een dergelijke beslissing extra gevolgen. Ricardo Basques, een 92-jarige larbeider bij de Bethlehem Ste poration, in San Francisco, daar nu al 29 jaar. Onder het dat de metaal-vakbond geslote Bethlehem Steel bestaat gee plichte pensionering. Basques geboren in Mexico en werkte op een boerderij voordat hij m beider werd. Corruptie Uruguay MONTEVIDEO (Reuter) Eej ter in Uruguay heeft gisteren ten een strafvervolging wegei ruptie in te stellen tegen twee van het parlement, tien leden gemeenteraad van Montevidi twee hoge gemeente-ambtenares hoofdstad. Zij worden verdacht van het m ken van overheidsgelden, het sen van dokumenten en het v van gunsten. Corruptieschanda deze waren de voornaamste van het recente ingrijpen militairen in de binnenlandsi tiek. De twee parlementsleden, die rechterlijke beslissing hun zei middels ter beschikking hebbfc steld, -behoren tot de regerendi radopartij. Zes van de tien klaagde gemeenteraadsleden 2 van dezelfde partij. Fabrikant ontvoerd BUENOS AIRES (AFP) De teur van de Coca Colafabriek nos Aires, Norman Lee, is doi van het communistische Argei Bevrijdingslever (FAL) ontvoer heeft de politie meegedeeld. De' ontvoering heeft plaatsgei in Ranelagh, ongeveer 30 kill ten zuiden van de hoofdstad. pat: ga? dat Nas was voli stei hee zeg het viti ong val stig piji ver die Vol Pos haa len ver dos arg de psy doe zen kui mij In uit Eindelijk rust in 'Koninkrijk van miljoen olifanten'? Veel minder dan Vietnam heeft het buurland Laos in het brand punt van de belangstelling ge staan, maar vrijwel evenlang heeft in het koninkrijk van een miljoen olifanten de strijd ge woed, zij het op kleinere schaal. De na-oorlogse geschiedenis van het ruim drie miljoen inwoners tellende en 236.800 vierkante ki lometer omvattende Laos toont veel gelijkenis met die van Viet nam. Ook hier een strijd tussen links en rechts. De bevolking van Laos wordt ge vormd door verscheidene groepen, waarvan de grootste de Lao is met meer dan vijftig procent. De andere bevolkingsgroepen zijn voornamelijk van Chinese afkomst en bewonen in hoofdzaak de berggebieden. Al sedert de middeleeuwen is in Laos om de troon gestreden en zijn gebie den van het land herhaaldelijk in handen van de Annamieten en Siame zen geweest. In 1893 kwam hieraan een eind, toen Laos onder Frans pro tectoraat kwam. Het bleef betrekke lijk rustig tot de tweede wereldoor log, toen de Fransen werden gedwon gen de Japanners vrije doortocht te verlenen voor hun aanvallen op Ma- lakka, en Indo-China, onder invloed van de Japanse regering kwam. In 1945, toen de Japanners op het punt stonden de oorlog te verliezen, verleenden zij Laos onafhankelijkheid, maar de Fransen keerden na de Ja panse capitulatie onmiddellijk terug. Op 1 september van datzelfde jaar verwierp prins Phetsarat de Franse voogdij en riep het onafhankelijke koninkrijk Laos uit. De huidige pre mier Soevanna Phoema en de leider van de communistische Pathet Lao, Soephanouvong zijn halfbroers van Phetsarat. maar de Fransen namen het niet en in april 1946 bezetten Franse troepen de hoofdstad Vientia ne: de nationalistische leiders moes ten de wijk nemen naar Thailand. Onafhankelijk In november 1949 wordt Laos een onafhankelijke staat binnen de Franse Unie. De neutralistische prins Soevan na Phoema keert naar Vientiane te rug, maar zijn halfbroer Soevanou- vong, leider van de op Ho Tsji Minh georiënteerde Pathet Lao, zet de strijd voort. De val van de Franse troepen bij Dien Bien Phoe in 1954 heeft ook voor Laos gevolgen. Bij de Geneefse akkoorden over Indo-China krijgt de Pathet Lao de controle over de twee noordelijke provincies, in afwachting van een politieke regeling. In decem ber 1956 worden de halfbroers het eens over de vorming van een rege ring van nationale eenheid en de integratie van de twee noordelijke provincies. Nieuwe moeilijkheden ontstaan in 1958, als de algemene verkiezingen worden gewonnen door de Pathet Lao en de linkse socialisten. Mei steun van het leger wordt een anti-commu nistische regering gevormd. Het jaar daarop wordt de Neo Lao Haksat, de politieke organisatie van de Pathet Lao, verboden en wordt prins Soevan- ouvong aangehouden. Hij weet echter in 1960 te ontsnappen en zet de strijd voort. In augustus 1960 pleegt kapitein Kon Le een neutralistische staatsgreep en laat prins Soevanna Phoema een rege ring vormen. Deze regeling is maar een kort leven beschoren want in december wordt een rechtse staatsgreep gepleegd door generaal Phoemi Nosavan, die zeer Ameri kaans-gezind is. Prins Soevanna Phoe ma gaat in de Cafaibodjaanse hoofd stad Phnom Penh in ballingschap. Neutralisering In 1961 begint in Genève een nieuwe conferentie over Laos en in Wenen worden president Kennedy en Chroesjtsjev het eens over de neutra lisering van Laos. In 1962 wordt een regering van nationale eenheid ge vormd, bestaande uit rechtse groepe ringen, de neutralisten en de Pathet Lao. Weer is Soevapna Phoema pre mier. Ook worden dat jaar de Geneef se akkoorden inzake de neutraliteit van Laos getekend. Maar ook nu duurt de rust slechts kort, want in april 1963 wordt de minister van buitenlandse zaken Qui- nim Pholsena vermoord, hetgeen voor Souvanouvong aanleiding is Vientiane te verlaten en opnieuw de strijd aan te binden. Een nieuwe militaire staatsgreep in 1965 brengt prins Soe vanna Phoema ertoe een pro-Ameri kaans beleid te gaan voeren. De Amerikanen zijn inmiddels nau wer betrokken bij de strijd in Viet nam. De Noordvietnamezen oefenen in Zuid-Vietnam steeds zwaardere druk uit en gebruiken de verbindin gen door Laos en Cambodja om ver sterkingen naar Zuid-Vietnam te stu ren. De Amerikaanse luchtmacht be gint in mei 1964 met zware bombarde menten op deze zogenoemde Ho Tsji Minh-route, die door het gebied loopt dat door de Pathet Lao wordt gecon troleerd. In de daarop volgende jaren wordt soms felle strijd geleverd, vooral in de Vlakte Der Kruiken, waar de rege ringstroepen grote gebieden hebben moeten prijsgeven aan de Pathet Lao, die gesteund wordt door Noordvietna mese eenheden. De Pathet Lao contro leert nu ongeveer tweederde van het land, maar de dichtsbevolkte gebieden zijn onder controle van de regering in Vientiane. Voorstellen over en weer om over een vredesregeling te gaan praten hadden geen succes, tot in oktober vorig jaar de jongste besprekingen begonnen met als resultaat de bestandsregeling, die vandaag van kracht is geworden. De Laotiaanse prinsen vertegenwoor digen nu meer dan 20 jaar verschil lende politieke stromingen. De oud ste, de 71-jarige Soevanna Phoema, is sedert 1962 onafgebroken premier en is nog altijd leider van de neutralisti sche partij, ondanks de pro-Ameri- Een archief-foto uit 1962, toen het eerste akkoord over een coalitie-regering in Laos werd gesloten, links naar rechts prins Boen Oem, de leider van de rechtervleugel; prins Soevanna Phoema, de leidei de neutralen en nog steeds premier; prins Soephanou Vong, nog steeds leider van de linkse Pathet 1 In zijn jeugd een vechter en de Japanse bezetting nam hijr verzet grote risico's. Een groott Fransen wist hij van de doo redden. Na de oorlog verzochten de Ffl Boen Oem de kroo nvan Loeani bang te aanvaarden in het flj zicht van de onafhankelijkheid tj de Franse Unie. Als premier ta hij in 1949 de onafhankelijkheid eenkomst. Boen Oem was ook ringsleider na de machtsgreep generaal Nosavan in 1960. Sedei terugkeer van Soevanna Phoefl 1962 heeft Boen Oem zich steeds teruggetrokken op zijn landg3 zuid-Laos. Zijn neef Sisoek Sjw sak, verdedigt de belangen rechtse groeperingen uit het in Vientiane. kaanse politiek die hij sinds jaren voert. Hij is lid van de koninklijke familie en zoon, kleinzoon en achter kleinzoon van de onderkoningen, wier politieke macht veel verder reikte dan die van een huidige premier. Hij heeft nooit zijn doctrine opgegeven, dat het land pas op lange termijn kan blijven voortbestaan door een interna tionaal akkoord dat de neutraliteit waarborgt. Krachtens dit beginsel is hij, ondanks zijn aanvaarding van de Amerikaanse hulp, steeds de dialoog blijven voortzetten met de communis ten. Soevanouvong Phoema's 63-jarige halfbroer Soevan ouvong heeft steeds blijk gegeven van een bijzonder grote ideologische standvastigheid. Hij verkoos de mili taire en ideologische strijd boven het gemakkelijke leven. Al in 1946 voerde hij strijd tegen de Fransen. Hij werd gewond en moest met een bark over de Mekong naar Thailand vluchten, nadat de Fransen de stad Thakhek hadden ingenomen. Van Thailand ging Soevanouvong naar Peking om in 1953 aan het hoofd van de Pathet Lao strijd te gaan voeren. Zoals ge meld, werd hij bijna een jaar gevan gen gehouden, maar slaagde erin te ontsnappen om opnieuw de leiding van de revolutionairen op zich te nemen. Een derde, meer naar de achtergrond verdwenen figuur, is de 61-jarige prins Boen Oem Na Sjampassak, de erfopvolger van de dynastie van de koningen in zuid-Laos.Boen Oem was

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8