Onderwijs discussieert over doel van opvoeding dichtbij covens n „„„■geten groepen kbladen+weekbladen weekbladen w Hoogovens dansers dag naar ameland dia's bevalling CT(?<§><fffi(§C7<§fe stoet p/kwartet donderdag 22 februari 1973 BINNENLAND 75/K7 puneiitaar Belangstelling voor conferenties zeer groot gedi een met de mond beleden n naar een rechtvaardiger in- ïrverd ie]eid lijkt definitief voorbij, bondei industriebonden van NW en •rvree et al lang sluimerende conflict t onderwerp tot uitbarsting laten komen. Dat het juist huens moet zÜn. die het spit in er idsconflict moet afbijten, is op betreurenswaardig. Dit bedrijf prs, ook bij de vakbeweging, •ft zijn sociale beleid te goe- en faam bekend, kan niet worden gezegd lirectie van Hoogovens zich in -rhandelingen met de vakbon- rallend soepel heeft opgesteld, weliswaar op de valreep zowel bonden als door Hoogovens Dncessies gedaan, maar dat g eei niet weg dat de vakbonden ingen slijk de kous op de kop hebben d°01 n. Hoogovens is niet van zins erden ^oen aan een structure1e 'nko- S ellering. koord woedt nu binnen de bedrijfs fri iezelfde strijd als op landelijk Werknemers en werkgevers ■Qücht j,m principiële reden geen duim- londe en voor ket hoger perso- nood de rol van een zeer benauwd i zijn nde derde weggelegd. Met na- ie groepering lijkt, althans voor jen Bi cI- bereid een langdurige loop- laar i oorlog tegen de bonden te be- 1 op e Aan haar salaris, positie en m fel mag kennelijk niet worden ge- imiek 00 ^weging is daarmee voor een 0 geplaatst. Zij weet, dat met de middengroepen het lang niet :e]jjk hebben en dat een aantal CRM Pers°neelsleden zich binnen de 0h dsgelederen bevindt. Anderzijds l zelf de bonden er niet ten onrechte hew t het hoger personeel door de ^tzick tue'e l°onsver^°8'ngen en prijs- om^ nsaties de laatste jaren er meer mder oruit is gegaan dan de lager onder en. En juist voor de lager j len willen de bonden nu er ™-olg van het centraal akkoord weinig te verdelen valt studi ste nog iéts doen. Want hoe de die overigens uiterst gedici- ;n d verloopt ook zal aflopen, .32 Hl van het loonzakje weinig ver- bespri „erken. Het gaat nu om de NOS: óf er genivelleerd moet worden, tieork, Hing dat uiteindelijk het parie ten pver deze vraag moet beslissen, i (S) ook door de bonden van harte unst. ;unst it eind ervan zal men aan de chreven. Televisiegesprek (NCRV) vanavond Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Volgend jaar bestaat de NCRV vijftig jaar en in het kader van die festiviteit is vorig jaar een studieproject op stapel gezet over de identiteit van bet christelijk onderwijs. Er werd een werkgroep gevormd met vertegenwoordigers van allerlei chris telijke onderwijsorganisaties en uit die grote werkgroep werd aan dr. F. Boerwinkel (oud rector van een Mon- tessorilyceum en oud-directeur van de sociale academie De Horst in Drieber gen) en aan drs. T. M. Gilhuis (voor zitter van de Unie School en Evange lie) gevraagd verder te studeren op die identiteit van het christelijk on derwijs. Boerwinkel formuleerde een nieuwe doelstelling van de opvoeding en over deze doelstelling wordt nu al enige tijd intensief gediscussieerd en gecon fereerd binnen het christelijk onder wijs. Want tegelijkertijd met de NCRV ontwikkelde ook het christelijk pedagogisch studiecentrum activitei ten op dit gebied; en dat gaf Boerwin kel en Gilhuis een mooie gelegenheid de nieuwe doelstelling 'uit te probe ren' in het hele land. Drs. Gilhuis: 'Er is een enorme ople ving van de belangstelling voor dit Drs. T. M. Gilhuis onderwerp. Dat blijkt alleen al uit het grote aantal spreekbeurten dat ik gehouden heb, vorig jaar zestig en dit jaar vanaf oktober al vijfenveertig. Een stimulans voor die belangstelling wordt zeker gevormd door de Cahiers voor het christelijk onderwijs, die onder auspiciën van de Unie School en Evangelie geschreven zijn en die zich met het christelijk onderwijs be zighouden. Een ander teken van die levendige belangstelling zijn de conferenties die het CPS voor schoolleiders organi seert over de identiteit van ons on derwijs. In november was de eerste conferentie. Er was zoveel belangstel ling dat we maandag en dinsdag die conferentie herhalen en in maart komt een derde groep schoolleiders in CPS-verband over dit onderwerp pra ten. Bij elkaar zijn er zo'n 180 school leiders van mavo, havo en vwo-scho- len betrokken bij deze conferenties. Dat is toch erg veel'. Maar via de NCRV kunnen nog veel meer mensen zich uitspreken over dit onderwerp. Vanavond zendt de televi sie een discussie uit, waaraan behalve drs. Gilhuis als duidelijk voorstander van het christelijk onderwijs ook de hervormde predikant dr. K. M. Witte- veen uit Sncck deelneemt, die een warm voorstander van het openbaar onderwijs is. Behalve deze twee spre kers komen ouders van de oecumeni sche scholengemeenschap uit Den Hel der aan het woord en leraren uit Vlaardingen die onderling bijbelkrin gen organiseren; en tenslotte dan nog twee mensen van wie de één op de christelijke school het geloof verloren heeft en de ander juist het geloof gevónden heeft op de christelijke school. Aan het slot van de uitzending zal gesprekleidster L. Hoekendijk de voor- en nadelen van het christelijk onderwijs opsommen met het verzoek aan de kijkers zelf een keus te doen. Drs. Gilhuis: 'Die keus wordt in het programma niet gedaan, dat moeten de kijkers zelf doen. Zondagavond krijgen ze dan de gelegenheid via de radio van acht tot tien uur tereage ren op de discussie. Dat is het slot van het NCRV-aandeel. Wij kunnen de discussie dan voortzetten in het land'. Wat de CPS-conferenties betreft, is drs. Gilhuis bijzonder enthousiast over het resultaat. 'De eerste conferentie was een groot succes, er heerste een uitstekende sfeer en er was een saam horigheid, zoals we die nog nooit zo sterk hadden meegemaakt. Je had te genstellingen: laten we ze gemakshal ve indelen in mensen aan de linker en aan de rechterkant, die het op die conferentie over bepaalde basispunten eens werden. Er waren ook concrete punten. Zo is er afgesproken dat er op meer scho len bijbelkringen voor leraren ge vormd zouden worden, dat er op de grote scholengemeenschappen kleine 'units' gemaakt zouden worden, waar bij dan ook ouders betrokken zouden moeten worden, die de problemen zouden opvangen die de grote scholen moeten laten liggen. Tenslotte is er in november afgespro ken dat de mensen die er toen aanwe zig waren binnen een jaar zouden terugkomen om verder te praten. Of het maandag en dinsdag ook zo zal gaan, is natuurlijk niet te zeggen. Zoals ook niet te voorspellen is of er eenzelfde geest op deze tweede confe rentie zal heersen als op de eerste'. DOELSTELLING Tenslotte de doelstelling; zoals die door dr. Boerwinkel-opgesteld werd. 'Het doel van de opvoeding is de jonge mens zo te begeleiden, en te stimuleren op zijn weg naar volwas senheid, dat hij steeds beter in staat en bereid is te bepalen, waar hij zijn krachten wil inzetten om de ALGE MENE kuituuropdracht van de mens (deze aarde te bewerken en te bewa ren in samenwerking met en ten bate tan alle mede-schepselen) op PER SOONLIJKE wijze gestalte te geven; daarbij zijn kritische zin ten aanzien van wat echt 0} onecht, waar of onwaar, recht of onrecht is te scher pen; en hem bereid te maken op te komen voor de verdrukten en ontrech ten, aan ivelke kant zich die ook bevinden'. 'Van essentieel belang bij deze opvoe ding is dat de jonge mens is opgeno men in een gemeenschap, waarin ou deren en jongeren elkaar steunen, stimuleren, en corrigeren, om vanuit de verwachting van Gods Rijk van liefde, gerechtigheid en vrede samen al op een 'geheel andere' wijze in deze wereld te leven'. 'De algemene kritiek erop is aldus drs. Gilhuis, dat die doelstelling te vaag is. dr. F. Boerwinkel Dat het tweede deel ei-van voorop moet staan. We zijn het daar niet mee eens. We vinden dat de christe lijke school en de openbare school beginnen met dezelfde opdracht. Ook de openbare school wil vrede en ge rechtigheid als uitgangspunt. Die openbare school heeft een cultuurop dracht die dezelfde is als de onze. De christelijke school wil vaak teveel kerkje spelen en beschouwt zichzelf te weinig als een instituut voor cultuur overdracht Wij vinden bovendien dat je blij moet zijn dat de openbare school dezelfde cultuuropdracht heeft; wij moeten ons niet afzetten tegen de openbare school, maar dat gemeen schappelijke uitgangspunt benadruk ken. Na dat uitgangspunt gaan onze wegen uiteen, wordt het christelijk onderwijs totaal anders dan het open baar onderwijs. Als je 't hebt over die identiteit van het christelijk onderwijs, dan bedoel ik daarmee dat het over scholen gaat die je kunt aanspreken op hun chris telijk karakter, over het gezamenlijk gebed. We geven dezelfde leerstof als de openbare scholen, maar daarnaast geeft de christelijke school er nog iets bij, brengt een boodschap dat er waarden zijn die boven de leerstof uitgaan'. 23.5 - 00 10. 'fj rlog in Laos, die vandaag, niet dc eerste keer in de nieuwste tiE.' edenis, met een bestand wordt Dr ligd, is altijd onlosmakelijk ver- geweest met de strijd in Viet- Nws. Dat de meesten van dc ruim -^i niljoen Laotianen aan die strijd boodschap hadden, heeft Noord- Tros-i en Amerika niet belet, hun sNwjj gebied jarenlang als aanvullend ld te misbruiken. Zeker, offi- i3°ool vocht daar de inheemse Pathet Nwi hoepen van de regering i.25 l nna Phoema. Maar de Pathet si'» «tekende weinig zonder de steun ten 'e Noord-Vietnamezen, die Laos ezen. hadden om in Zuid-Vietnam te -Jen komen, en de regering in had zonder de bijstand van ij lington helemaal geen been om staan. lag dan ook voor de hand, dat bet staken van de (meeste) ge- Vietnam, ook de militaire tics in Laos een einde zouden In het bestandsakkoord voor j g|f lam waren daarover afspraken 50 r DOmen- Bij de bespreking van dit 6.15 rwerp waren de Laotianen zelf klnilrechtstreeks betrokken. Daar zul- echter niet al te vreemd van 19.V m opgekeken, want zo langza- 5' önd moeten ze vertrouwd zijn tau met de gedachte, dat wat is voor Washington en Hanoi igoed is voor Laos. heeft de Laotianen nog even ite gekost, het bestand dat hun toebedacht, rond te krijgen, maar enige pressie van bevoogdende zijn ze daar nu toch in geslaagd. Jterij; N33' duidelijk is de politieke toe- rt van hun land nog niet. Het zal ■aotianen evenwel een pak van het zijn, dat ze ook die kwestie niet behoeven op te lossen. Maandag ft in Parijs een Vietnam-conferen- 4e zich tevens met de problemen Laos (en Cambodja) zal bczighou- De Fransen en de Engelsen 1 volken die niemand ervan zal knken, ten nauwste bij de jongste wikkelingen in Indo-China betrok- te zijn zullen daar volop ^enwoordigd zijn. De Laotianen i Cambodjanen) zelf echter zijn van de partij. Bestaan ze eigenlijk Wel? !S'l;RDAM Met ingang van de- «eek is het avondspreekuur van de 6rP«: Bestuurscmitacteii in de Bijl oper verplaats' naar donderdaga- 1(1 van 19.00 uur tot 21.00 uur. liet r?au is gevestigd aan het Bijlmer- 34, telefoon: 96 05 29. De Nieuive Linie: Van Agt over de PvdA 'Ik zou de PvdA in de regering willen zien', aldus minister Van Agt in een interview in De Nieuwe Linie, 'omdat in die partij een groot elan is voor vernieuwing en solidariteit met men sen, die het minder goed hebben. Maar: 'Ik vind het een zaak van rechtvaardigheid hieraan toe te voe gen, dat de verguizing van de VVD, die zich van veel mensen meester maakt, ook van velen in mijn partij, onrechtvaardig is'. Pier van Gorkum vindt, dat de werk gevers het Centraal Akkoord allang aan hun laars hebben gelapt en dat de vakbeweging daarom haar eisen niet hoeft te matigen. Henk Bakker neemt het op voor Pieter Blickruan, tot voor kort eindredacteur van Ad Vaivas, het weekblad van de VU, maar die nu is geschorst door de gereformeerde VU-autonteiten en in ueBoekenbijlage (naast nog veel meer) een gesprek met Daniël de Lange van de Vereniging van Let terkundigen, die kenbaar maakt 'wel eens af te willen van literatuur die jeugdwonden likt'. Vrij Nederland: Suriname en vakbeweging lgor Cornelissen ondervroeg voor Vrij Nederland de Surinaamse vakbonds man Kudie Kross, die m Nederland is om steun te verwerven voor de vakbe weging 111 Suriname. Kross (over de recente acties daar): 'Ik wist niet, dat wc al zover waren. Dat wil zeggen, dat de regering al zover was met het vestigen van ue sterke staat, en tege- lijserujd dat de bevolking zover zou gaan met naar antwoord daarop', jan Rogier praat ter afronding van zijn 'Poinpc-serie' met prof. dr. b. van der Kwast, eens geneesheer aan de Pompe-khniek, die over de behande lingswijze, die daar wordt toegepast zegt: 'Een belangwekkend experiment op de verkeerde plaats'. Bibeb heeft zo op haar eigen wijze een interview met de als een komeet omhoog ge schoten schrijfster Mensje van Keu len. Deze laat weten: 'Er wordt tegen woordig een soort hetze gemaakt te gen het huwelijk, maar ik ben nooit in mijn leven zo vrij geweest'. Over feministen zegt ze: 'Ik ben niet tegen de zinnige dingen, die ze zeggen, maar kan niet tegen de haatdragend heid, waarmee ze zich afzetten tegen mannen. Ik heb nooit een hekel aan mannen gehad, me nooit onderdrukt gevoeld'. Overigens heeft ook VN een lezenswaardige boekenbijlage. Elseviers Magazine: Van Hemert en zonen Elseviers Magazine heeft zich behalve op schrijvers deze week gestort op Willy van Hemert en zijn zonen Ruud en Hans, van wie vooral de eerste en tevens de budsle in een socrl haat liefde verhouding leeft met zijn va der. Dat daaraan onder meer de Ba rend Servet-show niet vreemd is, wordt niet verzwegen. Hans van Hemert, bekend componist- en produ cer en nu al de meest bemiddelde van alle Van Hemerts: 'Wat wij allen gemeen hebben, is een streven om onszelf te bewijzen vanuit een gevoel van minderwaardigheid. Bij de een werkt dat sterker dan bij de andere. Ruud heeft de meeste complexen. Dat zal wel doorwerken op zijn tv-werk. Je kunt ieder van ons herkennen in het werk'. In EM ook aandacht voor het metaal conflict. Dit onder de kop: Arie Groe- nevelt maakt school Industriebon den op oorlogspad. Werkgeversbons A. Prins 'Liever dan over school maken zou ik willen spreken van het aan invloed winnen van radicale ele menten als Groenevelt'. Hervormd Nederland: Scholieren lezen te veel Er wordt teveel gelezen, vindt Her vormd Nederland en dat nog wel in het kader van de Boekenweek, maar binnenin blijkt, dat dit vooral op scholieren slaat, die op dringend ver zoek van hun leraren in de bloeitijd van hun jeugd tientallen boeken te veel hebben gelezen. Zoveel dat ze het na hun schooljaren wel zijn gaan geloven. Meer daarover ook in het boekje Lijstebrij, dat vooral het ver plichte boekenlijstje op de hak neemt. L. H. Ruitenberg doet uit de doeken, hoe de Nederlandse kiezer en dan vooral de hervormde heeft gestemd in november vorig jaar (Van alle VVD- stemmers was bijvoorbeeld dertig pro cent hervormd) en Hella Haasse laat Mary Michon weten, dat 'ze eigenlijk niets te vertellen heeft. Alles wat ik denk en doe, kunt u- in mijn boeken vinden. De rest is mijn privéleven'. De Groene Amsterdammer: Centen en gouden kooi Wouter Gortzak legt in De Groene Amsterdammer uit, waar het in het metaalconflict om begonnen is, name lijk: 'in centen afdingen op de macht van de ondernemers. En dat is ook in het belang van die hoger-betaalden voor wie een verlaging van het reëel besteedbare inkomen nu een, overi gens om begrijpelijke redenen, moei lijk te slikken pil is. Zich mokkend scharen aan de zijde van de werkge vers betekent slechts, dat zij zich blijvend daaraan uitleveren. Misschien dat hun een gouden knoi wordt gèbo- den, maar een kooi is en blijft het'. De marxistische economen Magdoff en Swee/y mogen via Arnout Weeda be kend maken, dat 'we aan het begin staan van he' verval van het Ameri kaans imperium' en Anton Constand- se Joet in twee pagina's het ontstaan, de geschiedenis en de betekenis van de Noord Atlantisi he Verdraysorgani- satie (NAVO) uit de doeken, waarbij 'de NAVO fungeert als hoeksteen in het imperium van de VS', maar dat staat zie hierboven op het punt in te storten. Haagse Post: Dollars en boeken In de Haagse Post aandacht voor Hoogovens, de dollarcrisis en schrij vers en boeken. Bij dat laatste past het portret van twee kleine uitgevers: Thomas Rap en Rob van Gennep. Rap: Ja, zo'n uitgeverij. Het is een soort vriendenkring, hé, je kent el kaar allemaal. Ik zie het toch vooral als een soort vriendelijk café, waar dan niet voor vijven gedronken wordt. Iedereen kan hier even langs komen. En Van Gennep: Het is een aardig vak, hoor, al verdien je er weinig in. Als je een beetje lol in boeken hebt, is het natuurlijk een eindeloos aardig vak. Over de dollarcrisis doet een valuta- specualant een boekje open. 'De Ne- derlandsche Bank heeft een aantal honderden miljoenen verloren, de Duitse centrale bank vele honderden miljoenen en dat is allemaal gegaan in de zakken van privépersonen- jaah, hahaha. En ik eehik heb daar ook iets van gehad'. Een van de laagst-betaalden over de actie bij Hoogovens: 'Als niemand een stapje terug wil doen, komen we er nooit. Iemand met HTS of Economische Ho geschool mag gerust meer verdienen, maar geen duizenden guldens ver schil. Daar willen we vanaf. Als ze dat nou maar een keer inzien. Dan hoeven ze niet te praten over het nivelleringsspook, want dan zien ze zelf spoken. Accent: Club van kerels Accent laat Eibert Meester, eerste kamerlid voor de PvdA, pleiten voor een nationaal-extra-parlementair kabi net. Een club van kerels, die be kwaam zijn, voor niefö en niemand bang. Mannen, die gezamenlijk en individueel weten, wat zij willen en niet naar de gunst van de kiezers lopen te hengelen. Een dergelijk kabi net zou naar zijn mening uit de sfeer van de volgende politieke partijen moeten komen: ARP, CHU, DS'70, WD. KVP en PvdA. In dit blad verder aandacht voor de kat, een vriend in dertien procent van de Nederlandse huisgezinnen, het con flict in de groot-metaal en het einde van het Kurhaus, dat half april met de grond gelijkgemaakt zal worden. Burgemeesters Aan vier burge meesters is eervol ontslag verleend; met pensioen gaan R. A. van Dandick (i april) te Buren en mr. B. Struben (1 juni) te Eelde. Per 1 april treedt uit zijn functie P. J. Korver te St. Maarten, per 16 mei jhr. L. M. E. von Fiesenne, te Hengele (Overijssel). Vervolg van pagina 1 miljoen gulden in de knel kunnen komen. 'Wij keren 8,5 procent uit en bij een schade van zes miljoen per dag betaalt het pers°neel dus ruim vier ton per dag zelf', aldus de heer Albrecht. Hij gaf te kennen dat de Hoogovens directie vasthoudt aan haar uitgangs punten, ook omdat de bonden Hoogo vens gebruiken 'als een soort proefko nijn'. De bedrijfsleiding voelt er even wel niets voor een precedent te schep pen, dat consequenties zal hebben voor de gehele industrie. De heer Th. M. van Erp, algemeen bedrijfsdirecteur IJmuiden, wees erop dat het 'voor de bonden een koud kunstje is de gehele fabriek stil te leggen. In de voor de produktie on misbare zuurstoffabriek werken bij voorbeeld per wacht v ier gespeciali seerde machinisten. Deze vier zouden het bedrijf in principe plat kunnen aldus de heer Van Erp. Volgens de heer Van Erp zal één hoogoven in bedrijf blijven voor de druk op het gasnet en voor het snel op gang kunnen brengen van de in middels stopgezette ovens. Dit 'afrege len' heeft tot gevolg, dat er in zeer beperkte mate ruw ijzer wordt ge maakt. Ook de cokesovens zullen ge leidelijk aan worden stopgezet. 'Het gaat stap voor stap naar beneden', aldus de heer VanlErp. Volgens de Hoogoven-directie hebben de staffunctionarissen in het bedrijf geen opdracht pogingen te doen de stakingsparolen te doorbreken, omdat dit te polariserend zou kunnen wer ken. 'Hoewel mijn handen soms jeu ken doen wij geen pogingen de men sen over te halen om aan het werk te gaan of te blijven', aldus de heer Van Erp. Ten slotte werd van de zijde van Hoogovens verklaard dat men geen be hoefte heeft van het conflict een prestigeslag te maken. De directie is bereid om op basis van zakelijke argu menten onmiddellijk weer te onder handelen. Een initiatief daartoe wil zij evenwel niet ondernemen. Vakbondsbestuurder J. de Jong ver klaarde dat de acties bij bij Hoogo vens tot dusver een succes zijn ge weest. 'Wij zijn er in geslaagd het produktieproces te ontwrichten, zon der dat er sprake is van lichamelijk letsel of van schade aan de installa ties', aldus De Jong. Hij kondigde aan dat de industriebonden eventueel een beroep zullen doen op hun Europese zusterorganisaties. Uit gegevens van het registratiecen trum van de bonden bleek dat er door bijna honderd CNV-leden aan de acties wordt deelgenomen. Volgens vakbondsbestuurders blijkt hieruit dat de CNV-leden over het algemeen meestaken. Ook elders in het land is het volgens de industriebonden onrustig. Bij de bonden verwacht men in de kojnende dagen met name in de metaalindus trie prikaoties. De Skotse Trije, Jan Pierewiet, Drentse volksdansen en de Horle piep ze zullen (met vele andere dansen die in het Noorden nog in ere worden gehouden) in een bon te verscheidenheid te zien zijn op het eiland Ameland, als daar op zaterdag 14 april de districtsbijeen komst van de afdeling Noord van de Federatie van folkloristische groepen in Nederland wordt ge houden. Het in ere houden van de folkloristische streekdansen is in Nederland een zaak, die steeds moeilijker wordt. In vergelijking met andere delen van het land gaat het in het Noorden nog het best. En wat de ontvangende groep, de 'Amelander dansers' be treft: deze ziet kans nog steeds weer nieuwe leden aan te trekken. Friesland is blijkbaar dé provin cie bij uitstek op dit gebied, icant het levert zes van de acht groepen, die op Ameland zullen optreden. Het aandeel van Groningen en Drente met ieder één groep is nog al bescheiden. 'We zijn hier op het eiland sinds 1961 bezig', vertelt één van de oprichters, de heer H. B. van der Berg, commies ter secretarie in Nes. 'In dat jaar werd de groep opgericht en in 1962 zijn toe voor het eerst opgetreden. We kozen als dracht het oude Amelander kos tuum van omstreeks 1850.' Dat is dus de tijd van de crinoli ne. Op het eiland droegen de vrou wen lange, wijde rokken met slan ke taille. De hoofdbedekking be stond uit zilveren oorijzer en een batisten drie-stroken muts. Er wa ren verschillende soorten jakjes met voornamelijk bruine, groene, bordeau-rode en blauw kleuren. De mannen droegen lange jassen, zwartlakense klepbroeken en hoge zijden petten. Bij het dansen is die jas te lastig en daarom ziet men de Amelander mannen gewoonlijk op treden in hun hemdrokken van Franse damast, versierd met zilve ren knopen. Ze dragen er een zwartzijden sjaaltje bij. Al met al een dracht die erop wijst dat het omstreeks 1850 bepaald geen ar moede was op het eiland, al waren de rijke jaren van de walvisvaart toen al voorbij. 'De groep heeft 23 leden', aldus de heer Van der Berg. 'Dat is één te weinig want er wordt natuurlijk in paren gedanst. Voor de ene dame, die er over is zoeken we dan ook een partner. Er is een tijd geweest waarin het aantal leden terugliep. Vooral het aantrekken van jonge leden is moeilijk, maar we hebben nu weer een paar jonge echtparen bij de groep gekregen en het gevaar dat we er mee moeten stoppen is voorbij.' Elke maandagavond wordt er tus sen acht en tien uur geoefend onder leiding van de heer F. R. Luursema. In de zomermaanden kunnen vele honderden van het optreden (één of twee keer per week) van de groep genieten, want Een achttienjarige Zweedse is in de Israëlische havenstad Eilat be vallen' van twee nylonzakjes opi um van vijftig gram elk, die zij in haar schoot verstopt had. De ver loskundige die de Zweedse had bijgestaan, zei tegen de ijsberende agenten in de gang van het zieken huis: 'Moeder en opium maken het goed'. Het meisje was aangehouden op verdenking van bezit van verdo vende middelen. Toen het onder zoek niets opleverde maar de ver denking bleef, was ze naar een plaatselijk ziekenhuis gebracht Een jonge Israëliër wordt er van verdacht de 'vader' van de opium te zijn. de folkloristische dansen, die ge bracht worden zijn een speciale attractie voor de vakantiegangers. Natuurlijk zullen de 'Amelander dansers' ook op zaterdag 14 april hun kunnen tonen. De districtsdag wordt onder meer voorbereid door de secretaresse van de groep, me vrouw B. Raadjes-Wiggers, echtge note van de directeur van gemeen tewerken, die zelf ook een enthou siast danser is. 'Er komen groepen uit Leeuwarden, Sneek, Bolsivard, Hindeloopen, Terschelling, Emmen en Zandeweer naar het eiland', vertelt ze. De groep uit Zandeweer is onlangs onderscheiden met de culturele prijs van Groningen. Me vrouw Raadjes vindt dat het van veel belang is dat deze groepen in stand worden gehouden. 'We leven verschrikkelijk snel en er veran dert zóveel dat we de herinnering aan wat er vroeger geweest is moeten bewaren.' De dansen, die de Amelanders brengen grijpen dan ook op het verleden terug. Mevrouw Raadjes zegt dat er verschillende oude zee- mansdansen bij zijn. 'De Amelan der bevolking ivas vroeger zeeva rend en uit verschillende streken heeft men dansen naar het eiland overgebracht.' Ze noemt een aantal op: de horlepiep. Jan Pierewiet, de riel en Zwart laat hem scheren. De laatste is een rijendans, die het bij de trekharmonikamuziek van de speelman Anne Beiaard bijzonder goed doet. Onder de groepen die op Ameland gaan optreden zijn drie Friese 'skotsploegen', namelijk die van Leeuwarden, Sneek en Bolsward. Deze brengen in de oude, sierlijke klederdracht specifieke Friese dan sen als de Skotse trije, de ijspolka en de kruispolka. Vooral na de oorlog werden in Friesland ver schillende van deze groepen in ere hersteld; bij de ontvangst van con gressen en met het oog op het toerisme worden ze in Friesland zeer gewaardeerd. Maar niet al die groepen hebben het kunnen bolwerken. Gelukkig zal op Ameland blijken dat in ieder geval in drie van de elf steden in de vorm van oude dans en dracht de herinnering aan net verleden voortleeft. Zeer bijzonder is daarnaast de groep uit Hinde loopen, het stadje dat zich in zo veel van alle andere Friese onder scheidt en ook een zeer aparte dansgroep in stand weet te hou den. Karakteristieke stukjes natuur schoon, die in de Oostgelderse ge meente Aalten ten offer vallen aan het voor de deur staande ruilver- kavelingsprojekt, worden op dia's vastgelegd en voor het nageslacht bewaard. De dia's die bij duizen den door Aaltense foto amateurs zullen worden gemaakt, worden opgeborgen in de provinciale dia theek van de stichting contact voor Gelderse oudheidkamers en musea in Arnhem. Ze staan ter beschik king van een ieder die ze bijvoor beeld voor het houden van lezin gen wil gebruiken. De foto-ama teurs hopen op deze wijze ertoe bij te dragen dat markante stukjes natuurschoon nog jarenlang in de herinnering van velen kunnen blij ven voortbestaan. -v/v Lang niet iedere werknemer bij Hoogovens is het eens met de door de industriebonden uitgeroepen staking. Verontwaardigde werkwil ligen verspreidden deze spotprent: 'Laat je door Groenevelt geen oor aannaaien'. Driehonderd directeuren en com missarissen van bedrijven in de randstad Holland krijgen binnen kort een 'echte drentse' krenten- stoet, die gebakken zal worden door een warme bakker in Assen. Het cadeautje is het eerste van een drie- of viertal, dat de driehonderd in een periode van een jaar zullen ontvangen -en dat zal zo'n jaar of drie zo door gaan: telkens een ónder presentje, maar steeds iets 'drents'. Het gaat er, zal men be grijpen, om de zakenmensen te doen overwegen hun bedrijven in Drente te vestigen. In plaats van een 'harde reclame-actie' wil men het liever proberen met een 'meer psychologisch gerichte actie': door middel van 'kleine' dingen de aan dacht op de provincie vestigen, de 'harde feiten' komen dan later wel. 'Wat bedoel Jc met: waar is mijn maat?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7