Nieuwe spiritualiteit komt straks in zicht ETHIEK IN DE VRIJHEID Waarom reageerden gereformeerde kerken zo zuinig? Gereformeerden doen niet mee met oog op relaties Ds. Landsman bij afscheid: Weer congres over geref. gezindte Trouw Kwartet 'Alternatieve' predikanten vereniging opgericht Hervormde zorg over gevangenen in Vietnam vandaag je Beroepings- werk Hervormde brief over El arrestatie ds. On rei Wereldgebedsdag op 2 maart Boekenetalage TROUW/KWARTET DONDERDAG 22 FEBRUARI 1973 KERK/BINNENLAND T2y OU Zuid-Afrika afraden aan emigranten UTRECHT (ANP) In de discussie in de raad van kerken die voor afging aan het gisteren door ons gepubliceerde besluit om kerkleden af te raden naar Zuid-Afrika te emigreren, speelden de bezwaren van de gereformeerde kerken om mee te doen een belangrijke rol. Deze hebben zich dan ook van stemming onthouden. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Bij zijn afscheid als secretaris-generaal van de hervormde kerk heeft ds. F. H. Landsman de hoop uitgesproken, dat het door de inzet van de jonge generatie zal komen tot de op bouw van een nieuwe spiritualiteit. Vier bronnen wees hij voor die spiri tualiteit aan: nieuw bijbelonderzoek, bestudering van theologen als Gun ning, Noordmans, Miskotte, Woelde- rink, en Van Ruler ('ik heb het ge voel, dat de jongeren nauwelijks we ten, wat er in hun werk verborgen ligt, dat vruchtbaar gemaakt kan wor den voor een volgende generatie'), aandacht voor Israël en de evangeli sche herbezinning in de r.k. kerk. APELDOORN Woensdag 4 april en donderdag 5 april wordt op 'De Blije Werelt' te Lunteren de jaarlijkse con ferentie van het contactorgaan voor de gereformeerde gezindte (COGG) gehouden. Het ligt in de bedoeling om dit jaar, nu de gereformeerde gezindte duidelijk in de crisis is in verband met allerlei ontwikkelingen zich bezig te houden met deze crisis en te vragen welke wegen moeten worden ingeslagen en welke verwach tingen nog kunnen worden gekoes terd. Het onderwerp 'Crisis en uitzicht der gereformeerde gezindte' zal worden ingeleid door prof. dr. W. van 't Spijker te Apeldoorn. De vragen naar de verhouding van reveil en reforma tie zullen in dit referaat aan de orde komen.. Aanmeldingen (prijs ƒ42,50) bij ds. J. H. Velema, Anna Paulowna- laan 17, Apeldoorn. Ds. Landsman zei dit gisteren, toen de synode hem in een speciale zitting uitluidde als haar scriba en als secre taris-generaal van de kerk. Dat bete kent overigens niet, dat ds. Landsman nu niets gaat doen. Synodepraeses ds. J. C. H. Jörg had uitgerekend, dat ds. Landsman nu negentien functies neer legde, maar er nog altijd elf overhield. In zijn afscheidswoord zei ds. Lands man naast nieuwe spiritualiteit ook een nieuwe vorm van apologetiek noodzakelijk te achten, tegen het neo- materialisme en het neo-marxisme. 'Want het is niet zo, dat de Geest voortkomt uit het evolutieproces, al dus ds. Landsman. De Geest zweefde bóven de wateren en gaf zo de wereld het aanzien. De scheidende secretaris-generaal zei tenslotte te hopen, op een reformatie, niet in de zin van een vereniging van kerken, maar van een vernieuwing van alle kerken, in het besef dat geen enkel gezag het houden zal, dan al leen wat van binnenuit komt en zich legitimeert aan Gods woord. Maar, vroeg hij, zullen we daar nog de tijd voor hebben? Ds. Jörg overhandigde ds. Landsman een zeldzame onderscheiding: de leg penning van de Nederlandse hervorm de kerk. Ouderling W. R. van der Heyde uit Nijmegen vertolkte de ge voelens van de honderden synodele den die ds. Landsman hebben meege maakt in een lang gedicht op rijm. Dat begon zo: 'Meer dan 65 jaar geleden, in het centrum van het land, Voor de gereformeerde dominee W. Wiersma vormden de politieke impli caties van de brief (waarvan het con cept was opgesteld door de sectie Internationale Zaken van de Raad) een onoverkomelijk bezwaar. Zijn ge reformeerde collega dr. A. Kruyswijk, die de vergadering voorzat en vorige maand in Zuid-Afrika is geweest, be toogde dat voor de gereformeerde ker ken de verhouding tot de kerken aldaar enigszins anders' lag dan die voor de andere geloofsgemeenschap pen. 'Wij onderhouden zeer nauwe correspondentiecontacten met de ker ken in Zuid-Afrika', betoogde hij. 'In dien wij ons achter deze brief scharen verstoppen wij een belangrijk commu nicatiekanaal'. Brigadier J. Mast van het Leger des Heils wees erop dat er in zijn geloofs gemeenschap in bijzondere gevallen wordt gepleit voor emigratie naar Zuid-Afrika, bijvoorbeeld in het geval van onderwijzers van het Leger des De scheidende secretaris-generaal van de hervormde synode, ds. F. H. Landsman (links) en de komende dr. A. H. van den Heuvel voor het gebouw van het Hervormd Centrum Heidepark in Driebergen. werd een jongen geboren, met een goed verstand Van de andere sprekers beperken we ons tot de voorzitter van de raad van kerken, dr. A. Kruyswijk, die de dankbaarheid van de raad uitsprak voor ds. Landsmans belangrijke in breng, 'waarbij uw grote boodschap was: hoe zal de kerk het kruis en de opstanding van Jezus Christus zo in de wereld verkondigen, dat het over komt?' Enkele honderden mensen, on der wie vele prominenten, ook uit de politiek en uit het maatschappelijk leven, kwamen dominee en mevrouw Landsman vervolgens de hand druk ken. BILTHOVEN Het baptisten-week blad De Crhisten is met een speciaal Oost-Europa-nummer uitgekomen met veel informatie over de moeilijkheden en de mogelijkheden van de christe nen, vooral in Rusland, Roemenië, Hongarije en Tsjechoslowakije. Exem plaren zijn te bestellen én gulden, te gireren op postgiro 9260 t.n.v. Unie van baptisten, Biltseweg 10, Biltho- ven. i)e redactie behoudt zich het recht voor om ter opname ln deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ pu blicatie wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Overvallen (1) In verband met de vele bank- en winkelovervallen de laatste jaren zou ik denken dat er een heel eenvoudig middel is om de overvallers af te schrikken. Mijn idee is: plaats boven aan de gevel aan straatzijde een sire ne welke flink loeit, geen belletje; flink hoog dat hij niet makkelijk onklaar te maken is; verbind deze naar binnen met drukknoppen op vele plaatsen in het kantoor, zodat overal hierop gedrukt of getrapt kan worden en de buitenkant flink lawaai ontstaat dat van jong en oud de aandacht trekt. Het is toch bekend dat een overvaller het meest bang is van een gillende vrouw achter de toonbank, daar nemen ze meestal de benen voor; ditzelfde effect wordt bereikt door het geluid buiten en alle mensen komen kijken wat dit te betekenen heeft, de meestal wachtende auto kan dan ook niet wegkomen. Maar het meest lijkt het mij een middel voor afschrikking om overvallen te voorkmoen. Mis schien is dit eenvoudige middel wel het ei van Columbus. Den Haag H. v.d. Bos. Overvallen (2) 'Zachte heelmeesters maken stinkende wonden' is een oud gezegde. De mis daad in ons kleine land stijgt met de dag. In het bijzonder de bankoverval- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280. A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. len. Er zijn echter landen in de wereld die met zulke bandieten wel weg weten. Daar krijgt men de kogel of de strop. Men hoeft ook niet te proberen kinderen te verkrachten of iemand op straat te beroven. Het is hard nodig dat ons strafrecht wordt gewijzigd. Voor deze misdadigers geen spychiaters, die zorgen dat deze lieden een jaar straf krijgen en dan weer op de mensheid losgelaten worden. Men moet het kwaad uitroeien met wortel en al. Amstelveen Vietnamacties (16) In de brief van de heer Van Welsum lees ik, dat Thieu in Zuid-Vietnam tegen de wil van het volk in regeert. Hoe weet hij dit? In vele gesprekken met politici, priesters en boeren kreeg ik het antwoord: liever Thieu dan Bevrijdingsfront. Ik was drie jaar in Zuid-Vietnam (cameraman in een nieuwsteam) en heb de taal leren spreken en het volk leren kennen. De mensen zijn de wreedheden van Noord-Vietnam en Vietcong niet ver geten, met name in Quang Tri. Deze stad met 20.000 mensen werd met opzet door Noord-Vietnamese artille rie in puin geschoten. Driemaal wa penstilstand was gevraagd door het Zuid-Vietnamese leger. Kinderen lie pen brandend in de straten, moeders met kinderen werden uit elkaar gere ten door Noordvietnamese mortiergra naten. Als Noord-Vietnam een wapen stilstand had goedgevonden was het mogelijk geweest om burgers af te voeren. Waarom heeft de heer Van Welsum hier niet tegen geprotesteerd? Toen ik in de tempel afscheid nam van mijn oude vriend, priester Ling-Dong, pakte hij mijn hand en zei: jongmens, vertel de mensen in je land eens de waarheid over wat de Vietcong gedaan heeft. Een ding hoop ik voor Zuid-Vietnam, dat dit arme volk nu eens in vrede leven mag, niet gebonden aan een politiek blok, m aar dat het vrij de regering kan kiezen die het wenst. Düsseldorf Joh. Lens. Commentaar Gelezen het 'Commentaar' van 15 fe bruari jl. meen ik uw commentator te moeten wijzen op zijn niet geheel juiste stellingname. Persoonlijk vind ik dit artikel onze krant onwaardig. De heer Den Uyl is door zijn achter ban gedwongen geworden, tijdens de formatiepogingen, een meer dan star standpunt in te nemen. Bas de Gaay Fortman die eigenlijk onze vriend behoort te zijn en de zijnen heb ben van de heer Den Uyl geëist dat hij niet op voet van gelijkheid met de confessionelen zal onderhandelen. Dat daardoor weifeling bij de KVP ont staat is te begrijpen. De confessionele partijen behoeven niet door het slijk, maar ook de progressieven niet. De bestuurbaarheid van ons land, in de toenemende chaos, is gediend met een gezamenlijk optrekken van genoemde groeperingen. Gorinchem Zr. E. Verduyn De ESP Ik ben de Evangelische Solidariteits Parij dankbaar voor haar duidelijke uitspraak inzake haar uitgangspunt te genover de progressieve drie, inzon derheid tegenover de PPR. Als lid van een progressieve-confessionele AR-partij (dit om deze misleidende termen dat progressief links en con fessioneel rechts betekent maar uitge vonden sprookjes zijn) voel ik mij, evenals de ESP evangelisch gezien, verwant met de programma's van deze progressieve drie, doch verwerp haar partijvorming, omdat een zeer groot deel niet uitgaat van een evangelische inspiratie in deze partijvorming. Maasland A. Noordam Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Verontruste gerefor meerde predikanten hebben een 'al ternatieve' predikantenvereniging op gericht (naast de bestaande Vereni ging van predikanten van de gerefor meerde kerken in Nederland). De naam van de nieuwe vereniging luidt: Gereformeerde predikantenvereniging 'Calvijn'. De eerste conferentie van 'Calvijn' is woensdag 25 april om half elf in restaurant Kobus in Amersfoort, met als inleider de Utrechtse prof. dr. C. Graafland (onderwerp: de actualiteit van het gereformeerde belijden). Het doel van de nieuwe vereniging (waarvoor zich in eerste aanleg 25 predikanten hebben opgegeven) is 'de predikanten, die van harte het gere formeerd karakter van onze kerken willén bewaren, bij te staan in hun ambtswerk en te bevorderen dat door onderlinge bezinning en stimulering van de predikanten, de gereformeerde kerken beantwoorden aan hun roe ping belijdende kerken te zijn in het midden van de wereld'. Een en ander is op voorstel van een 'stuurgroep' die gevormd wordt door de predikanten: R. Akkerman, Kam pen; W. van Benthem, Nieuwlande; C. van Ginkel, Putten; A. D. v. d. Heu vel, Ens en J. Schelhaas, Delft. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG IA een brief aan de wereldraad van kerken heeft de Ne derlandse Hervormde Kerk haar be zorgdheid uitgesproken- over het lot van de politieke gevangenen in Viet nam, die nu zo gemakkelijk in het vergeetboek dreigen te raken. Het synode-moderamen dringt aan op informatie en daadwerkelijk meele ven. In de brief wordt verder waarde ring uitgesproken voor de inspannin gen van de wereldraad voor het geenszins eenzijdig verschaffen van humanitaire hulp in Noord- en Zuid- Vietnam en het bevorderen van de onderhandelingen. In de oecumene is hét gastlidmaat- schap maar een marginaal probleem, zei dr. W. Nijenhuis van de raad voor het verband met andere kerken. Je kunt hooguit zeggen dat de molshoop een mier gebaard had, maar zelfs daarop waren de reacties nog zo spaarzaam en langzaam. Dr. Nijenhuis kon met name niet begrijpen waarom de gereformeerden zo zuinig hadden gereageerd. In vele plaatsen is al hervormd-gereformeerde samenwer king die veel verder gaat, dan de handreiking, die hier aan individue- len geboden wordt. Al het ook zij, er zat voor de synode weinig anders op dan de situatie te accepteren zoals ze lag. Dat betekent dat de mogelijkheid om gastlid in de hervormde kerk te worden, zonder meer is opengesteld voor vrije evange lisch, remonstranten, quakers en le den van de Evangelische broederge meenten, de enige vier kerken die positief op het hervormde initiatief hadden gereageerd. Leden van andere kerken kunnen alleen in bijzondere omstandigheden gastlid worden, zoals gemengd gehuwden en dn de diaspora- situatie. Gastleden delen in al de rechten van het lidmaatschap van de hervormde kerk, uitgezonderd het actief en pas sief kiesrecht. door prof. dr. H. J. Heering Wie nog in de mening mocht verkeren, dat de ethiek een dro ge, of school-meesterlijk-betutte- lende, of hoog boven het gewone leven beoefende en daarom een even onbegrijpelijke als on bruikbare liefhebberij is van ivoren-toren-geleerden, kan zijn verrassingen opdoen in het zo juist verschenen boek van de Kampense hoogleraar G. Th. Rothuizen, Wat is Ethiek? (uitg. Kok '73). Alles komt hier aan de orde, de voorbeelden worden gekozen uit sport en dichtkunst, uit kerk en politiek, uit het door Rothuizen ge prezen Trouw/Kwartet en uit de Navo. Alles wordt ter discussie ge steld, de meest persoonlijke en de meest technische handelingen kun nen ethische betekenis verkrijgen. De ethiek, als de wetenschap betreffen de de goede keuze, dient er zich rekenschap van te geven. Prof. Rothuizen eist dan ook voor de ethiek het recht op, zich in vrijheid bezag te houden met het geen deze ethiek zélf belangrijk vindt. Misschien schuilt in zijn aan pak een zeker verzet tegen een tra ditionele ethiek, die aan de leiband van een liberale christelijke of zelfs gereformeerde overtuiging alles kalm en keurig in systeem van ge oorloofd en ongeoorloofd wist te brengen. Wel schrijft Rothuizen met de grootste eerbied over zijn voor gangers: Kuyper, Schippers, ook Barth, maar om dan duidelijk aan sluiting te zoeken bij iemand als Bonhoeffer met al diens paradoxen. De opgeëiste vrijheid is dus dubbel: zowel ten aanzien van de onderwer pen die in deze ethiek aan de orde komen als ten opzichte van de ethis- sche uitgangspunten. Normatief Het boek begint met een inleiding, waarin 'enige orde op zaken' wordt gesteld, dat wil zeggen, de termino logie, de verschillende aspecten van de ethiek, de aangrenzende gebieden van cultuur, wetenschap en levens beschouwing worden er behandeld. Het is duidelijk, dat Rothuizens aan dacht niet zozeer gericht is op de zg. beschrijvende ethiek, die de zeden en gewoonten van volken en volks groepen weergeeft, als wel op de nor matieve ethiek, waar het om oor sprong, rechtmatigheid en inhoud van het zedelijk oordeel gaat. Niet aan de orde komt de zg. meta-ethiek welke de vorm en de aard van alle zedelijk spreken analyseert bijvoorbeeld de vraag of het zedelijk moment in het subject dan wel in het object zit, of de vraag, of een zedelijk oordeel niet enkel een kwestie is van primitief instinct of maatschappelijke zede of wellicht van smaak, waarover spreekwoordelijk nu eenmaal niet valt te twisten. Rothuizen raakt deze probleemgebieden wel voortdurend, maar brengt ze niet systematisch in kaart. Dat is jammer - niet omdat hij dan zijn boek nog wat dikker had kunnen maken, maar omdat de doorzichtige systematiek niet zijn sterkste punt is. Wel komt hij, vanaf het tweede hoofdstuk, over de herkomst van het zedelijk oordeel te spreken. Hij pleit voor erkenning van een alge meen menselijk, natuurlijk moreel inzicht - in wetenschappelijke termi nologie: voor het natuurrecht. Mij overtuigen zijn argumenten wel, maar niet ten gunste van de term natuurrecht: de natuur doet niet aan moraal, moraal is juist iets typisch menselijks. Wanneer men het woord natuurrecht is gaan be doelen niét om de objectieve orde der natuur, maar het subjectieve vermogen van de méns om het on derscheid tussen waar en onwaar, goed en kwaad in te zien, zou je een andere term moeten kiezen. Wanneer Rothuizen, in het voet spoor van Roscam Abbing e.a. deze laatste opvatting van 'natuurrecht' dan nog gelijk stelt met 'het eviden te', voel ik mij helemaal verloren. Wanneer ik een portemonnaie op straat vind, is het evident dat het 't gemakkelijkst is die bij me te ste ken - wie het evident noemt dat ik ermee naar het politiebureau moet lopen zal dan tenminste moeten zeg gen dat het zedelijk evident is. Het woord evident verheldert dus niets aan het zedelijke, omgekeerd is het zedelijke onmisbaar om aan het evi dente de benodigde betekenis te ge ven. Onderscheidingen Dieper gaat Rothuizen in op de verhouding tussen het christelijke en het zedelijke. Hij besteedt er twee volle hoofdstukken plus een hoofdstuk met 'illustraties', voor beelden aan. Wij behoeven van hem niet te verwachten dat hij, bij al zijn openheid voor de 'natuurlijke' moraal, de eigen christelijke dyna miek in het handelen veronachtza men zou. Maar dan moeten wij wel zijn onderscheidingen meemaken: christelijke ethiek vormt geen on derdeel van de dogmatiek; zij wordt zelfs niet opgesloten binnen de theo logie; zij is niet hetzelfde als bijbel se ethiek; zij omvat méér dan strikt christelijke elementen - zoals im mers ook de bijbel tal van zedelijke inzichten aan zijn Umwelt ontleen de! Het christelijke zit ook niet al leen in de gezindheid of de inspira tie - gezindheid zonder daad is wei nig bijbels. Een klare scheiding tussen christe lijke en natuurlijke moraal is zéker uitgesloten; eveneens een lutheraan- se twee-rijkenleer hoeveel daarvoor ook te zeggen moge zijn. Rothuizen tracht het christelijke element in de moraal dus niet per se af te zetten tegen het 'natuurlij ke' maar wijst wel op het radicale en verrassende karakter dat aan alle echte christelijke moraal eigen... be hoort te zijn. Dit laatste juist van wege het feit, dat voor het geloof de moraal nooit het een en al is, maar de moraal leeft bij de gratie van de genade. (Ik zou willen toevoegen: ook bij de gratie van de hoop). Daarom alleen al is volgens R. de pure liefdes-ethiek van een aantal situatie-ethici onvoldoende. De illus traties of toelichtingen bij dit the ma betreffen de mogelijkheid en wenselijkheid van een christelijke politiek en van het christelijk on derwijs. Rothuizen schrijft die beide bepaald nog niet af. Het. slothoofdstuk gaat de grenzen van de moraal na aan de hand van het thema Ethiek en Feest. De mo raal kan, loodzwaar, ieder feest on derdrukken. Toch moet er in het leven niet alleen plaats zijn voor ernst én plezier (als waren zij el kanders tegenspelers), maar zij doen het als het ware afzonderlijk beter wanneer zij ook samengaan - ja zelfs is het toch een feest dat er onder scheid is tussen goed en kwaad en dat wij dat weten en ernaar leven kunnen! Rothuizen had hier kunnen verwijzen naar het Joodse feest Sim- chat Tora, de vreugde der Wet. Flonkerend Wij hebben het boek geboeid gele zen. Enkele kritische opmerkingen laat ik nu volgen. Rothuizen schrijft een enigszins chaotische taal - afwis selend en door elkaar een strakke zinsbouw, een brok spreektaal zó van de straat, een preektoon. Zijn betoogtrant is meer flonkerend en associatief, met rake uitvallen en formuleringen, dan logisch-aaneenge- sloten. Daardoor zijn een aantal con clusies mij te haastig. Ook de com positie, uit collegestof en voordrach ten maakt het boek niet ordelijker en volgens Rothuizen is de ethiek bovenal uit op orde. Is het contact met de andere wetenschappen toch onmisbaar voor de denk-discipline en formuleer-helderheid? Of moet ook de beste jonge wijn eigenlijk eerst nog wat liggen? Prof. dr. H. J. Heering bespreekt 'Wat is ethiek?' van prof. dr. G. Th. Rothuizen (uitgave Kok te Kampen, 216 pag., 18,75). Heils die de gekleurde bevolking gaat helpen. De voorzitter van de sectie Internatio nale Zaken, prof. d.r. C. L. Patijn, betoogde dat het advies, af te zien van emigratie naar Zuid-Afrika, juist de harde kern van het schrijven was. Er gaan volgens zijn zeggen jaarlijks 700 tot 1000 hoog gekwalificeerde Nederlanders naar dat land, met sub sidie, en zij kapen voor de kleurlin gen de banen weg. Volgens ds. Wiers ma schept de aanwezigheid van hoog gekwalificeerde blanken, juist werkge legenheid voor de zwarten. Niet voor niets ziet Zuid-Afrika zich gedwongen zijn grenzen te bewaken tegen de clandestiene immigratie van werkzoe kenden uit andere Afrikaanse landen. Op voorstel van de algemene doops gezinde sociëteit besloot de Raad de reacties van de kerken af te wachten, alvorens zich opnieuw te beraden over d e vraag of hij een brief van gelijke strekking tot de Nederlandse regering moet richten. UI an EIL Vraag op hervormde synode: Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Weinig enthousiast lieeft de hfervormde syno de nieuwe regeling inzake het gastlidmaatschap aanvaard. Dit ge brek aan geestdrift vond zijn oorzaak in de matte reacties van de andere kerken. Uit de besprekingen van de laatste synodedag lichten we nog een mede deling van ds. F. H. Landsman, dat de Evangelische Omroep een verzoek van de raad van kerken om een gesprek heeft geweigerd. De raad van kerken had om dit gesprek gevraagd naar aanleiding van bepaalde uitlatingen van de EO. Deze a-omroep antwoord de dat ze alleen bereid was tot een gesprek wanneer bewezen kon worden dat de EO in strijd handelde met Gods Woord. Ds. Landsman deelde ook mee dat het nieuwe liedboek zaterdagmorgen 19 mei officieel aan de kerken zou wor den aangeboden. Dat zal gebeuren tijdens een samenkomst in Middel burg, waar dan ook een tentoonstel ling zal zijn ingericht over het Neder landse kerklied. De secretaris van de commissie geld werving ds. W. H. den Ouden uit Rotterdam, vertelde de synodeleden dat de actie Kerkappèl '73 dit jaar in de hervormde kerk een verhoging van de financiële bijdrage heeft gebracht van gemiddeld 10 tot 15 procent. In de gereformeerde kerken, waar deze actie dit jaar voor het eerst gevoerd is, heeft ze volgens hem geleid tot een verhoging van naar schatting 20 procent. MENSENLEVEN De problemen rondom abortus en thanasie, rakende begin en einde het mensenleven, houden ons in d tijd in bijzondere mate bezig. In i k(.u wonderlijke coïncidentie met o _a mogelijkheden om mensenleven .„e, het groot te vernietigen. Dat wil i gen dat wij met elkaar in discus c zijn over de grenzen van ons vakm schap om leven te weerhouden jge, geboren te worden en ons vakm °jn schap om leven in welke vorm i n ook te verlengen. Natuurlijk zal e j. door discussianten al naar hun sta ,j^S( punt gevarieerd onder woorden \t je jj den gebracht. Duidelijk is de vraw( wanneer begint en wanneer eind a( mensenleven? In die discussie moet t we ons onthouden van oordelen oi yki elkaar. Het kan voorstanders van ib, paalde vormen van euthanasie bij hardheid voorkomen wanneer te® annt standers hiervan tot iedere prijs s zij leven achten verlengd willen ziiordt Toch behoeft dat 't geheel niet te zj aari De tegenstanders zien een grens indc nu overschreden dreigt te worden 5 p] daar willen ze bij stil staan om zi efb; terdege te bezinnen. Wat doen i étge wanneer wij in het proces van sten ng i op de een of andere wijze handelei et ingrijpen? Deze mogelijkheid was 3n c uiteraard ook vroeger, maar we en g toen niet toegepast, althans niet v ;rs, medische zijde en ook niet bewu ings Wanneer wij dit nu wel gaan doe., welke grens overschrijden wij da: En zal zich hier niet het verschijns te( voordoen dat wij steeds gemakkelijk eid die grens overschrijden? Wij zijn 1 or(ji zig om ons te verzetten tegen i|3is oorlog als middel om konflikten twj oplossing te brengen en terecht. To e er men die oorlog als middel aanvaard^ bleek dat men dit steeds gemakkelijk ker ging doen. Een grens passeren eur( een reden om op^n met elkaar diskussie te blijven -n het is genu kelijk in te zien dat die diskussie ni spoedig tot een einde zal komen. NED. HERVORMDE KERK Aangenomen naar Ilpendam: W. M. Moonen, kand. te Amsterdam. Bedankt voor IJsselstein: H. Jonge den te Veenendaal; voor Oosterbet Wolfheze: F. Moll te Schoonebeek. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Amersfoort: J. Tissink te Ridderkerk; naar Brussj K. Zijlstra te Muiden-Muiderbei naar Drachten: drs. G. v.d. Veere Wezep. Bedankt voor Uithoorn: K. Vegter Oegstgeest; voor Oudega (Smalling land) en voor Augustinüsga-Huizul J. W. Broersraa te Westerbork. Benoemd te Emmeloord: S. Mole kamp (als leraar g.o. 'aan de cl scholengemeenschap per 1 aug.) Hardegarijp, die deze benoemii heeft aangenomen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam-N.: A. E hout te Michigan (USA). Bedankt voor Gorinchem: J. C. Ravensraay te Arnhem. DEN HAAG Het moderamen de hervormde synode heeft de secreti ris-generaal van de presbyteriaans kerk van d erepubliek Zuid-Korea eei bemoedigende brief van meeleven g* schreven naar aanleiding van de arre talietatie vam ds. On Mjoeng-ki. ringszijde. Ds. On werd gearresteerd na het hoi' den van een gebedsdienst met zij! gemeenteleden in hun kerkgebouw wegens zijn politiek afzijdige houdini ten opzichte van verlangens van regf DEN HAAG Vrijdag 2 maart al de wereldgebedsdag 1973 worden ge- houden met als thema 'Waakzaam is deze tijd'. De liturgie voor deze da? die sinds kort niet meer 'vrouwenwe reldgebedsdag' heet, omdat de deelna me ook voor mannen openstaat, werd samengesteld door anglicaanse, protes tantse en rooms-katholieke vrouwen in Nieuw-Zeeland. 'Op een kwaaie dag knapte Piet af door Willem Sprenger. Uitg. Kluwer te Deventer 79 blz. Prijs ƒ8.50. Al jarenlang beschrijft Willem Spren ger in de Volkskrant in zijn rubriek 'sociale actualiteiten' de lotgevallen van mensen, die op de een of andere manier overhoop liggen met de uit voerders van de sociale verzekeringen Meestal zijn het mensen die de weg zijn kwijtgeraakt in de warwinkel van wetsartikelen, reglementen en bepa; lingen, niet weten welke rechten zü wel en niet hebben en die als gevolg daarvan soms onrechtvaardig of alleen maar te hard worden behandeld. Ab geen ander verstaat Sprenger de kunst om achter het juridische gehak ketak een door en door menselijk verhaal te vinden. In dat verhaal meestal met een goede afloop klinkt niet alleen humor of veront waardiging door. Hij weet er ook een dosis informatie in te verwerken. En juist de behoefte aan begrijpelijke informatie is op dit vlak zeer groot De cartoonist Wim Boost leverde de illustraties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2