loogovens rekent op angdurige staking Israël veroorzaakt vliegramp in Sinai JUW krant Wel praten bij textiel Verdwaald Libisch verkeersvliegtuig met passagiers neergehaald Lijk Pétain in handen van rechtse groep In deze krant Brezniew stuurt Nixon vriendelijke brief Prijsindexcijfer 0,4 pet gestegen Grote kans op nasleep van Peiger-conflict I I I I ieuwe Leiclse Coeramt '-ivJ l^HUARI 19T 3 53ste jaargang no. 20 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Meubelshowroom W. J. Zirkzee B.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN TELEFOON 01710-42627 Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 Ite bij de Hoogovens. Een blik op de centrale werkplaats waar de reparaties van de verschillende afde- gen worden uitgevoerd. Tussen de verlaten machines een enkele werkwillige. [osten: zes miljoen gulden per duf i onze sociaal-economische redactie antwoord op deze uitspraak werd n de zijde van de industriebonden kennen gegeven, dat de staking zal ortduren zolang de leden dat wil- Geen van de partijen wenst mo- enteel het initiatief tot nieuw over- te nemen, middels heeft de Raad van Neder- ndse Werkgeversverbonden zich gis- ren in het conflict gemengd met n oproep aan alle leden, niet te jken voor de acties van de indus- iebonden. Volgens de raad, waarin et Verbond van Nederlandse Onder- fmingen het Nederlands Christelijk let einde van de lol is in zicht: utorijden wordt een aflopende aak. Raadsfractie D'66 in A'dam ELSEN De directie van Hoogovens en de Industriebonden NW en NKV bereiden zicb voor op in langdurig conflict. Dr. M. Albrecht, directeur personeel en organisatie, verklaarde gistermiddag, it Hoogovens rekening houdt met een zeer langdurige staking. Hoogovens kan de strijd 'zeer lang illiouden', ook al kost de staking bet bedrijf zes miljoen gulden per dag. Eogezegd Buien Eerst veel bewolking met enige regen, later opklaringen en bui en. Matige tot krachtige, aan tie kust af en toe harde wind uit west tot noordwest. Mamimum- temperaturen rond 7 graden Celsius. Morgen en overmorgen: onbe stendig met regen. Later lagere temperaturen en mogelijk hagel- of sneeuwbuien. Morgen zon op: 07.30 onder: 18.08 maan op: 00.46 onder: 09.17 ropische vis in Zeeuwse wateren zo'n tropisch aqua- Werkgeversverbond zitting hebben, overschrijden de industriebonden met hom eisen en met de manier waar op zij deze trachten door te drukken de grens van het aanvaardbare. De raad schrijft: 'Wij vertrouwen dat alle werkgevers dit standpunt onderschrij ven en hieruit zo nodig consequenties trekken. Dit zal voor de individuele werkgever een zware beslissing zijn. De wetenschap dat hij is aangesloten bij de onderlinge werkgevers-garantie regeling van VNO en NCW en daarop zonodig een beroep kan doen kan bij deze afweging niet doorslaggevend zijn. Wel de overtuiging dat de socia le verhoudingen in Nederland niet gediend zijn met toegeven aan eisen, waarover geen redelijk overleg moge lijk blijkt'. 1140 man Volgens een opgave van de directie van Hoogovens staakten er gisteren in het bedrijf 1140 man. Als gevolg van de acties, die op de door de produktie kwetsbare plaatsen wordt gevoerd, is het bedrijf vrijwel stil komen te lig gen. Gestaakt werd erop de afdeling rail vervoer, de staaf- en draadwalserij, de centrale werkplaats, en de labora toria. De hoogovens IV V en VII worden langzaam stopgezet. Alleen hoogoven III blijft om technische reden in werking. (De hoogovens 1 en 11 zijn eind vorig jaar stilgelegd, terwijl VI in reparatie is.). Overal waar dat om redenen van veiligheid of in verband met de zorg voor de installaties nodig is, wordt door vakbondsleden die daarvoor dispensatie van hun bonden hebben doorgewerkt. Volgens de directie zijn er op de afdelingen waar het stakingsparool is gegeven, behalve bondsleden ook een aantal werkwilligen werkzaam. Vak bondsbestuurder J. de Jong van de Industriebond NW noemde dat gister avond in strijd met de afspraken en onsportief. Dr. Albrecht, die gerruchten ontkende dat hij zijn lidmaatschap van de Industriebond NW zou opzeggen, wees er gisteren op dat een eventuele zware financiële aderla ting zal betekenen dat bepaalde uit- In de textielindustrie hebben de werkgevers zich inmiddels bereid verklaard de cao-onderhandelingen te hervatten. Deze reactie komt op het ultimatum van de industriebonden van het NW, NKV en CNV om voor 22 februari kenbaar te maken dat de cao-onderhandelingen kunnen worden voortgezet op basis van de uitgangs punten van de werknemersorganisa ties. De werkgevers in de textielindu? trie hebben zich hiertoe bereid ver klaard, indien ook van de zijde van de vakbonden begrip wordt opgebracht voor de uitgangspunten van de werk gevers. Zij hebben de bonden te ken nen gegeven, dat bij de onderhande lingen laagsi-betaalden bijzondere aandacht zullen krijgen en te zullen aandringen up een extra matiging van de hoogst gesalarieerden breidingen niet of in een later stadi um zullen plaatsvinden. Hierdoor zal de werkgelegenheid bij Hoogovens in gevaar komen. Ook de winstuitkering aan het personeel zou volgens hem bij een dagelijks verlies van vijf tot zes Zie verder pag. 7, kolom jj RITA 'De hik is zo over, Ellen, als je even je kamer binnengaat.' TEL AVIV, BEIROET (Reuter, UPI, AFP, AP) Een Libisch verkeersvliegtuig is gisteren veronge lukt, nadat het was onderschept door Israëlische straaljagers boven de Sinai. Zeventig tot honderd inzittenden zijn om het leven gekomen. Het incident heeft diepe indruk ge maakt in Israël en de woede gewekt van de Arabieren. Egypte heeft gezwo ren dat Israël een hoge prijs zal moe ten betalen. Het vliegtuig van de Libische lucht vaartmaatschappij was boven het schiereiland Sinai uit de koers ge raakt door een zandstorm. Volgens een militaire woordvoerder in Tel Aviv kreeg de gezagvoerder, toen die boven Israëlische militairen objecten vloog, opdracht van de controle-toren van een militair vliegveld opdracht om te landen. Hij reageerde echter niet. 'Toen het vliegtuig de bevelen niet opvolgde, werd het onderschept door Israëlische vliegtuigen. Het beschadig de vliegtuig landde in de Sinai, on geveer 20 km. van het Suez-kanaal en sloeg te pletter', zo zegt een Israëlische officiële verklaring. Volgens Israël zijn 70 inzittenden om het leven gekomen en werden zeventien anderen gered. Maar volgens Libische opgaven waren er 104 passagiers, plus een Franse bemanning van negen koppen. Als er slechts 17 overlevenden zijn, dan zou den er volgens deze cijfers 96 mensen omgekomen moeten zijn. Van de 13 overlevenden, die door Israëlische helikopters naar een mili tair ziekenhuis werden overgebracht, stierven er gisteravond vier. Twee van hen waren vrouwen. Hierdoor is het dodental gestegen tot 74 (Israëli- PARIJS (Reuter, UPI, AFP) Het lijk van maarschalk Philippe Pétain zou in handen zijn van le den van het bestuur van de rechts georiënteerde beweging Alliance Républicaine, waarvan advocaat Jean-Louis Tixier Vignancour pre sident is. sche telling) en 100 (Libische tel ling). De toestand van de anderen is kritiek. De zandstorm hield de helikopters, die naar het ziekenhuis moest vliegen, twee uur aan de grond. Premier Golda Meir heeft onmiddel lijk haar 'diepe spijt' uitgedrukt over de ramp. Maar in Egypte is het neerschieten van het vliegtuig 'moord met voorbedachte rade' genoemd. Ara bische regeringen hebben eveneens woedende verklaringen uitgegeven. De Franse minister van buitenlandse za ken, Maurice Schumann, heeft de Is raëlische ambassadeur bij zich ontbo den. De secretaris-generaal van de VN toonde zich diep geschokt. En in Amerika wordt gevreesd, dat de Ame rikaanse poging om de twee partijen in het Midden-Oosten rond de confe rentietafel le krijgen, bemoeilijkt zo niet onmogelijk is gemaakt- President Nixon heeft condoleance-te legrammen gestuurd naar Cairo en Tripoli. 'Luchtpiraterij' De voorzitter van het parlementaire commissie voor buitenlandse zaken van Libië heeft het incident een daad van 'Israëlische agressie en luchtpirate rij' genoemd. 'Wat is Israëls rechtvaar diging voor het aanvallen van on schuldige burgers in hun kampen of aan boord van een verkeersvliegtuig?', vroeg hij. Volgens Libische nieuwsbe richten was het vliegtuig verzeild geraakt in een zandstorm en daarna neergeschoten door de 'strijdkrachten van de zionistische vijand'. Het toe stel was op weg van Benghazi naar Cairo en verdwaalde boven de Sinai. Het is slechts drie minuten vliegen van Cairo naar het Suez-kanaal. Volgens radio-Cairo volgde het toestel de juiste koers naar de Egyptische hoofdstad, maar sloeg oostwaarts af in plaats van in noordoostelijke richting te vliegen. Het verloor verbinding met het vliegveld van Cairo en men kon de piloot niet op zijn fout wijzen, omdat de verbinding verbroken was. 'Toen de verbinding hersteld werd, Archieffoto van een Boeing-727. zei de gezagvoerder dat hij de koers was kwijtgeraakt en dat hij omgeven was door Israëlische vliegtuigen boven |j iiI|1QI1QC1D O de Sinai', aldus de radio. 'De verbin- J_J U. l'llCillCl'&lv/ (11. l/ö ding werd weer verbroken, hetgeen betekent dat Israëlische vliegtuigen het ppl Binnenland Meerderheid voor hoger CRM-budget5 Buitenland De langdurige oorlog in Laos 8 Kerk Afscheid ds. Landsman 2 Kunst Boeiende Japanse film 9 Sport 'CRM behandelt sport als stiefkind' 11 Economie Meer geld voor onderhoud tuin 15 Bot'kenetalngc 2 Men schrijft ons 2 Radio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Recept fi Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weekbladen 7 Puzzel 11 Familieberichten 12 Beurs -13 Tixier Vignancourt Dit is gisteren verklaard door een zekere Hubert Massol, die zich op een persconferentie in een Parijs café voor stelde als 'leider van het commando, dat het stoffelijk overschot in veilig heid heeft gebracht'. 'De kist is in ons bezit. Wij zullen haar houden tot dat de president van de republiek ons een brief stuurt, waarin hij zich offi cieel bindt het stoffelijk overschot te laten onderbrengen in een van de crypten van de Dome des Invalides, in afwachting van eerherstel en de bijzetting op het erevejd van Douau- mont', verklaarde Massol. Bij Douau- mont vierde Pétain tijdens de eerste wereldoorlog triomfen. Direct na zijn persconferentie werd Massol in hechtenis genomen. Tegelijk kertijd arresteerde de Franse politie in Parijs nog vijf personen. Tixier-Vignancour heeft ontkend, dat hij van de verwijdering van Pétains lijk van het eiland Yeu op de hoogte is geweest. Hij gaf toe, dat hij Massol goed kent, aangezien deze bestuurslid van de Republikeinse Alliantie- en kandidaat bij de aanstaande verkiezin gen is. 'Maar het bestuur is van deze onderneming nimmer op de hoogte gesteld', verklaarde hij. Massol zei, dat hij alleen weet waar Pétains stoffelijk overschot nu is. 'Als ik gearresteerd zou worden- vindt nie, mand het', zei hij. 'Ik heb het risico genomen. Voor mij is dit een kwestie van eer'. Als hij gedagvaard zou wor den, zei hij, zal hij Tixier-Vignancour als raadsman engageren. Zie verder pagina 8 WASHINGTON (UPI, DPA) Het bestand in Vietnam opent nieuwe mo gelijkheden voor de versterking van de Russisch-Amerikaanse betrekkin gen en voor de verbetering van de algemene toestand in de wereld. Dit heeft de Russische partijleider Leonid Breznjew volgens functionarissen van het Witte Huis onlangs aan president Nixon geschreven. In de brief drukte Breznjew zijn 'grote tevredenheid' uit over de totstandkoming van het be stand. Hoewel de Russische leider in zijn brief niet in details treedt, staan hem waarschijnlijk de SALT-bespre- kingen over de verdere beperking van de strategische bewapening, vergro ting van de wederzijdse handel, uitge breider uitwisselingen en samenwer king op cultureel en wetenschappelijk terrein, en wellicht een nieuw vredes initiatief in het Midden-Oosten voor ogen. China en de VS zullen vandaag een gemeenschappelijk communiqué uitge ven over de recente missie van Nixons topadviseur Henry Kissinger naar Peking teneinde de Amerikaans- Chinese relaties te verbeteren. Libische vliegtuig troffen'. Franse piloten Volgens Libië waren er 104 passagiers aan boord en een bemanning van negen man. Vijf van hen waren Fran sen. In Parijs wordt aangenomen dat zij allen omgekomen zijn. Voor de Li bische vliegtuigmaatschappij werken ongeveer 20 piloten en boordwerktuig kundigen, die voor een tijd van twee jaar zijn uitgeleend door de Air Fran ce, op contract-basis. Hun dienstjaren tellen bij de Franse maatschappij ge woon door en zij blijven ressorteren onder de chef-piloot van Air France. De meeste passagiers zouden Egypte- naren geweest zijn. Door Israël wordt een onderzoek inge steld naar de vraag hoe het komt dat de gezagvoerder niet heeft gereageerd op de Israëlische bevelen. De wrak stukken worden afgezocht naar het 'zwarte kistje', de bandrecorders waar op alle gesprekken worden vastgelegd. Uit Cairo is gemeld dat de gezagvoer der ondermeer moeilijkheden had met zijn radio-apparatuur. De Israëlische minister van transport, Shimon Peres, heeft uitgelegd dat er internationale procedures zijn voor burgerlijke vlieg tuigen, die in het luchtruim van een ander land belanden. 'Naar mijn bes te weten handelden wij in volledige overeenstemming met die procedures'. Israëlische radio-commentatoren wezen er gisteravond op dat er (onbevestig de) berichten de ronde hebben gedaan dat de Palestijnen van plan zijn een vliegtuig op Tel Aviv te laten neerstorten en dat ze een atoombom wilden stelen om die bo ven de Israëlische hoofdstad te laten neervallen. DEN HAAG —Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie is in januari slechts met een half procent gestegen. Maar deze stijging zou zonder het effect van de uitverkopen 0,4 procent groter zijn geweest Bijna de helft van de stijging van het indexcijfer van januari, namelijk 0,22 procent, was het gevolg van de hogere prijzen van de particuliere dienstver lening. In deze stijging stegen de prijzen het meest: namelijk met 2,8 procent. Agrarische producten en vis werden 0,4 procent goedkoper. Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN De rechtbank in Leeuwarden heeft de arts mevrouw G. E. Postma-Van Boven uit Noordwolde veroordeeld tot een week voorwaarde lijke gevangenisstraf omdat zij haar ongeneeslijk zieke moeder op baar eigen verzoek een overdosis morfine heeft toegediend, tengevolge waarvan zij is overleden. De rechtbank was van mening dat niet was voldaan aan een van de voorwaarden, waaronder zij het toedienen van een overdosis toelaatbaar acht, namelijk dat de ster- vensperiode moet zijn ingegaan. Zie verder pagina 9. EMMEN De mogelijkheid dat het conflict bij het electro-technisch be drijf Peiger BV in Emmcn nog weer een nasleep zal krijgen, lijkt door een beslissing van directeur L. Bood niet uitgesloten. Bij het gewestelijk ar beidsbureau te Emmen is weer een ontslagvergunning aangevraagd voor 12 werknemers. Deze aanvraag is be stemd voor het ontslag van mensen uit het bedrijf, die tijdens de maan denlange durende staking normaal hebben doorgewerkt. Verder wil Peiger BV gebruik maken van de ontslagvergunning die het Em mer arbeidsbureau enkele weken gele den verleende voor de 12 ex-stakers. In totaal zullen dus, als de vergunnin gen worden verleend, 24 employees bij Peiger worden ontslagen. Door deze wijze van handelen meent de heer Bood de overeenkomst die op 7 augustus 1972 werd gesloten met de industriebond NW op de juiste ma nier na te leven. Tijdens de uitspraak in het deze week gehouden kort ge ding van de industriebond NW tegen het ontslag van 12 ex-stakers, heeft de president van de Asser rechtbank de directie van Peiger gewezen op een clausule in deze overeenkomst tussen beide partijen, dat eventuele ontsla gen moeten vllen op basis van gelijk heid. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal enzelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. Envuldebon in. Naam: - Adres: - Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1