og steeds onvoldoende aardering voor de sport 'Go Ahead moet veilige eredivisieploeg worden' Hunter ziet kansen voor ijshockey team Te forse beknibbeling in CRM-begroting teun niet erugdraaien og verder Geesink voorwaardelijk geschorst FC Dordrecht: 'Scheidsrechters discrimineren' Zaak Josef Hury definitief afgedaan Bestuur Punch neemt maatregelen Winst Fiat Stars Sporttoto ROUW /KWARTET DONDERDAG 22 FEBRUARI 1973 SPORT Tll/Kll an onze speciale verslaggever EN HAAG Het beleid van de rijksoverheid ten aanzien van de ctiviteiten die onder de noemer 'welzijn' vallen, kan als uiterst karig orden bestempeld. Een gebrek aan geld (of, volgens anderen, een irkeerd besteden van de beschikbare financiën) maakt dat van een jbouw van maatschappelijk en cultureel welzijn nauwelijks sprake an zijn. Bij de behandeling van de CRM-begroting voor het jaar 1972 lerkte Bas de Gaay Fortman (PPR) op dat die opbouw is vervangen oor een geleidelijke afbraak. En het argument: geen geld, deed hem pmerken dat het welvaartsdenken het streven naar welzijn heeft edood. Dat hart zou een deel van zijn voe ding via een subsidie-regeling van de rijksoverheid krijgen. De landelijke sportorganisaties zouden voor een deel van hun activiteiten voor 6 0 procent worden gesteund, de koepel organisaties voor 70 procent. De acti viteiten die in de uit 1968 daterende afspraak met de overheid worden be doeld, omvatten de opleidingen, de kadervorming, de bondsbureau's. Acti viteiten die in het belang zijn van de breedtesport en dat is nu juist dat deel van de sport waarvan het belang buiten kijf is. Het ligt voor de hand dat de overheid geen heil ziet in het steunen van de geldverslindende, zich zelf te vaak voorbijgeholde topsport hoewel diezelfde overheid niet aar zelt met het sturen van telegrammen iets van de topsport-successen naar zich toe te trekken. Maar het doet daarom juist vreemd aan dat de af spraken over de activiteiten die het hart van de sportbeoefening betreffen, nooit zijn nagekomen. nder de stiefkinderen van CRM eemt de sport een aparte plaats in: van de slechtst bedeelde. De ortwereld is, met zijn tweeënhalf ljoen beoefenaren, een immense or- nisatie die zowel maatschappelijke ncties vervult als een belangrijke drage levert tot lichamelijk wel- n. Om te kunnen blijven bestaan, ijft de sportwereld grotendeels op tun van de lagere overheden. Want bemoeienis van de rijksoverheid tt de sport is door de jaren heen erst nihil geweest de CRM-begroting voor 1973 ver- derde de heimelijke onderwaarde- ig van de sport plotseling in een enlijke afkeuring. Terwijl de teste posten een stijging te zien ven (een stijging overigens die vaak tt voldoende is om aan de trendma- e vooruitgang en de inflatie tege- et te komen), gaf de sport een ling te zien. Het totale bedrag dat lichamelijke vorming en sport rdt bijgedragen (14 miljoen) zakte 11 miljoen. Een vermindering, die sportwereld in het hart treft, zoals van Zijll (NSF) direct na het komen van de ontwerp-begroting 1de. onfessionelen en r ogressieven: i een onzer verslaggevetrs In HAAG De Vóorgënómèn bsidieverlaging van de rijks- prheid voor de landelijke sport- ;anisaties is bij een groot deel de Tweede Kamer in slechte :de gevallen. Bij de behande- van de begroting van het mi- terie van CRM stelden gister- in d zowel de confessionele als progressieve partijen zich op ;en het verder terugdraaien de steun. progressieven willen via amende- nten, waarmee 4.3 miljoen gulden jkomt, de toegepaste bezuinigingen ledaan maken en daarmee een eer- stap zetten om het percentage van overeengekomen regeling (60 pro- it. maar feitelijk nu nog beneden 40 procent) met tien procent om- ig brengen. Ook willen de progres- ven een nieuwe post opvoeren, ter otte van 300.000, ten behoeve i de recreatieve sport. Hierbij rdt vooral gedacht aan de bevorde- g van het bewegen van groepen die opzicht een achterstand heb- i, zoals bijvoorbeeld bejaarden. nens de confessionelen vroeg de r De Boer (AR) zich af. welke titven er zijn om de sport financie- zó te raken. De besnoeiingen noem- hij een gevaarlijke zaak, met name r het cursuswerk en de admini- itiev'e apparaten van bonden en pels. éen amendement willen de drie ïfessionele partijen een miljoen den extra ter beschikking stellen, heer Keja (PvdA) wees op het dat de subsidiëring door de rijk- erheid niet los kan worden gezien de subsidies, die de lagere over- len verstrekken. Deze bedragen een ilvoud van dè rijkssubsidies. heer Voogd' (PvdA) stipte in zijn loog ook nog aan, dat bij de bouw 0 accommodaties niet alleen op de «port moet worden gelet, maar dat het algemeen veelzijdig gebruik het oog moet worden gehouden, 'ens keerde hij zich tegen het tntueel houden van Olympische den in Nederland. 'Gezien de nood vele welzijnssectoren en nog afge- van de vraag of men bij de impische Spelen op zichzelf al niet de vraagtekens moet zetten, voelen 1 niets voor het houden van Olym- >che Spelen in Nederland. Dat zou izelingwekkende bedragen vergen, t gehalte van de Nederlandse sa- nleving wordt niet bepaald door rgelijke prestige-objecten, maar de ontplooiingsmogelijkheden n gewone burgers'. voorgenomen samenvoeging van ,CIOS-instituten vervulde de heer li met ongerustheid. Hij vroeg zich het niet beter is, de concentratie het nationale sportcentrum Papen- te doen plaats vinden. Ok was hij evreden over het nog steeds uit- l'en van een reactie op de Nota- }rt '70 die door de georganiseerde lrt is opgesteld een omissie lrop ook de heer Voogd (PvdA) De subsidie-regeling is slechts ten dele uitgevoerd. In 1972 kregen de sportorganisaties 6,3 miljoen dat had echter 10,2 miljoen moeten zijn volgens de afspraken. Voor '73 willen minister Engels en staatssecretaris Vonhoff 5,4 miljoen gulden geven een bedrag dat 10,9 miljoen had moe ten zijn. Van zowel progressieve als confessionele zijde zijn gisteren, bij de behandeling van de CRM-begro ting, voorstellen gedaan dat bedrag van 5,4 miljoen op te trekken. De grootte van het bedrag verschilt, maar het is aannemelijk dat de sportorgani saties op een bedrag zullen uitkomen dat iets hoger ligt dan dat van 1972. Door het geschuif kan de sport het verlies beperken maar een voorbe reiding op een totale subsidie-afbouw (het zoeken naar interne bezuinigin gen, het zelf 'verdienen' van geld) is daarmee geenszins van de baan. Want sport is en blijft voorlopig nog wel het stiefkind onder de stiefkinderen. Waar heeft de sport die lage waarde ring aan te danken, waarom staat die sport; riog zo""" laag genoteerd? Wiiü van Zijll, algemeen secretaris van de NSF, zoekt het in de eerste plaats in de idealistische hoek. Van Zijll: 'Het idee van lichamelijke vorming heeft in Nederland nooit zo sterk geleefd. De lichamelijke vorming is op de scholen altijd stiefmoederlijk bedeeld. In de jaren 50, 60 verrees de ene school na de andere, en te vaak zonder gymnastieklokaal. Het zelfde vond je in de jaren na de oorlog in ^(ipfeipii yplli;"-;;' r j UTRECHT (ANP) Het be stuur van de Nederlandse Budo Bond heeft Anton Geesink voor een jaar geschorst. De straf zal echter niet ten uitvoer worden gelegd wanneer Geesink niet meer in strijd met het bondsbe- lang handelt. Het is dus een voorwaardelijke schorsing. Het bestuur van de BBN bepaalde verder dat Geesink een proef tijd van drie jaar krijgt. Anton Geesink kan tot drie we ken na het ontvangen van de brief van het bestuur waarin hem de straf wordt meegedeeld, beroep aantekenen bij de com missie van beroep. Tekent Gee sink geen beroep aan dan zal de straf onherroepelijk worden uit gesproken. Geesink heeft de straf opgelegd gekregen naar aanleiding van uitspraken in een interview in een Utrechtse krant. Het be stuur van de BBN heeft het verweer van Geesink dat bepaal de zaken verkeerd zouden zijn overgekomen verworpen omdat men van mening is dat de ex- wereld- en Olympisch kampioen in zijn leven voldoende met de pers te maken heeft gehad om dergelijk 'vervormingen' te voorkomen. Bovendien vindt het bestuur van de BBN dat Geesink in een televisie interview voldoende gelegenheid heeft gehad om be paalde zaken recht te zetten. Naar aanleiding daarvan meent het bestuur van de BBN dat Geesink de punten zoals die in het interview hebben gestaan wel degelijk zo heeft bedoeld. Aan de andere kant heeft het bestuur van de BBN in overwe ging genomen dat Anton Gee sink altijd veel voor de judo- sport heeft betekend en daarom de mogelijkheid geschapen de straf niet definitief te doen zijn. Tijdens ivereldhampioenschap c-groep DEN HAAG (ANP) IJshockey bestaat in Nederland nu 39 jaar maar is nog steeds zo kwetsbaar als een kasplantje. Hoewel er de laatste tijd nogal wat banen zijn gebouwd, zodat men nu ook buiten Brabant, Den Haag en Zuid-Limburg 'levend' hockey kan zien. moet deze sport nog altijd vechten voor erkenning op echt nationale schaal. Daarom is het voor de Nederlandse IJshockeybond zo ontzettend be langrijk dat het wereldkampioenschap in de c-groep, dat van 9 t/m 18 maart in Nederland wordt gehouden, propaganda oplevert. STAATSSECRETARIS VONHOFF de sportorganisaties, daar leefde de idee van een jeugdorganisatie sterker dan die van een sportorganisatie de sportwereld werd overstroomd met kerkelijke leiders, AJC'ers en katho lieke verkenners'. Maar niet alleen" het feit dat. de gedachte aan lichamelijk welzijn nog niet was (of is) ingeburgerd, speelt een rol. Ook de machteloosheid van de sportwereld zelf, draagt tot de onderwaardering bij. In 1970 stortte de sport zich in de politiek op rijksniveau is sindsdien echter alleen van achteruitgang in plaats van voor uitgang sprake geweest. Van Zijll: 'Politiek bedrijven is macht uitoefe nen. Maar de sport kan geen politiek bedrijven en daarom geen macht uit oefenen. De sport is net zo geme- leerd en bont als onze politieke sa menleving en kan zich daarom niet koppelen aan politieke inzichten. De politiek hoeft daarom n iet bang te zijn voor de sport. De NSF is groot, groter dan de vakbonden, maar de vakbonden vormen een dusdanige po litieke factor dat er rekening mee moet worden gehouden. Met de sport hoef je geen rekening te houden en dat heeft niet eens consequenties. Wat niet wil zeggen dat we niet ons best hoeven te doen de politieke in vloed te versterken'. HANS SCHMIT Van onze sportcorrespondent DORDRECHT F. C. Dordrecht vindt dat de scheidsrechters in het betaalde voetbal discrimineren. Deze aantijging aan het adres van het scheidsrechterscorps staat vermeld in een zg. zwartboek, dat de Dordtse semi-profclub heeft uitgegeven. Aan leiding tot deze niet-malse kritiek op de rechtsprekers vormt het feit dat aan de spelers van FC Dordrecht dit seizoen al 17 gele kaarten en 1 rode kaart zijn voorgehouden. Een gang van zaken, waarmee de Dordtenaren zich niet kunnen verenigen. Portesten tegen de hele gang van zaken zijn gedeponeerd bij de FBO, de scheids- rechterscommissie en de tuchtcommis- sie van de KNVB. De scheidsrechters die zich aan discri minatie schuldig maken zijn volgens FC Dordrecht: de heren De Vos, Ram, Weerink, Van Gastel, Ezinga, Wellin- ga, Klopper en Berrevoets, Ab Boog- aerts, oud-scheidsrechter en voorzitter betaald voetbal van FC Dordrecht zegt het onverstandig te vinden dat zijn vereniging heeft gemeend op deze wijze naar buiten te moeten treden. 'De beschuldigingen zijn tijdens mijn afwezigheid op papier gezet. Ik vind het onverstandig, ofschoon er wel een kern van waarheid inzit. Dat valt of staat met de prestaties van het Nederlandse team. Dit jaar nog meer dan anders, want eindigt Nederland lager dan de vierde plaats, dan kan het in 1974 niet meer terug komen. De internationale federatie heeft namelijk besloten maximaal vier nieuwe landen een kans te zullen geven in de c-poule. De vier laagst geklasseerden in het toernooi van dit jaar zullen dan moeten wijken. Nederland zal deze keer dus dubbel hard moeten knokken, want verdwij nen uit het wereldkampioenschaps- toernooi is iets wat men zich niet kan permitteren. Bondscoach Wayne Hunter, een klein, maar vinnig Cana dees baasje, ziet dat overigens niet gebeuren. 'Mijn team heeft zelfs wel een kans om te promoveren naar de b-groep. Van de zeven overige deelne mende landen is misschien alleen Noorwegen te sterk voor ons. Van Hongarije, Bulgarije, Denemarken, China en Groot-Brittannië kunnen we winnen. Mijns inziens zal de strijd om de tweede plaats gaan tussen Fran krijk en ons. Gezien de oefenwedstrij den vorige week, een nederlaag (5-6) en een overwinning (5-3), tegen de Fransen zal dat een open strijd wor den'. Die eventuele promotie naar de b- groep hangt volgens Wayne Hunter af van het feit of de Nederlanders zullen kunnen verdedigen. 'In die twee jaar dat ik nu hier ben, heb ik daar almaar op gehamerd. Wat techniek betreft (schaatsen en stickvoering) hoefde ik hen niets te leren, alleen waren ze veel te aanvallend ingesteld. In het moderne ijshockey win je al leen als je ook doelpunten kunt voor- UTRECHT (ANP) Het bestuur van het Nederlands Handbal Verbond (NHV) heeft het onderzoek naar een aantal facetten inzake Josef Hury kunnen afsluiten. Men heeft daarbij vastgesteld dat de door Hury aan het bestuur voorgelegde officiële getuig schriften wat inhoud betreft op zich wel juist waren, maar dat de data van deze papieren een andere abreidsperi- ode suggereerden dan in werkelijk heid het geval is. De aan Josef Hury door de Duitse handbalbond uitgege ven licentie is inmiddels door deze bond op grond van zijn privé-hande- lingen ingetrokken. Ten aanzien van de eerder gemelde punten betreffende privézaken heeft het onderzoek uitgewezen dat de be schuldigingen in grote lijnen door diverse verklaringen worden beves tigd. Aangezien Josef Hury zich voor de functie in het Nederlands Handbal Verbond heeft teruggetrokken is het nemen van maatregelen niet meer nodig en acht het bondsbestuur deze zaak als afgedaan. komen. Daarnaast dient in mijn op vatting een team fors te spelen. Ne derland zal in dit toernooi niet de fair play cup winnen. Wij spelen Canadees ijshockey, dat wil zeggen: gebaseerd op een flinke dosis hardheid. Daar schuilt niets onoirbaar in. IJs hockey dankt er in Canada zijn be staan aan. Jan met de pet, die in de prestatie-maatschappij van vandaag met flink wat frustraties rond loopt, moet zich op een ijshockeytribune kunnen afreageren. Waar hij op straat voor gearresteerd wordt: er eens even lekker op los rammen, dat mag zijn 'vriend' in zijn team wel'. DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de basketbalvereniging Punch overweegt naar aanleiding van de in cidenten buiten de Delftse sporthal 'De Buitenhof' na afloop van de wed strijd Punch-Fiat Stars op 17 febeura- ri een aantal stappen te ondernemen. Het bestuur wil de medewerking vra gen van de Delftse gemeentepolitie om de grote drukte na afloop van de thuiswedstrijden van Punch in goede banen te leiden en tevens contact zoeken met de kleine groep aanhan gers van de club, die als de raddraai ers mogen worden beschouwd en ver antwoordelijk kunnen worden gesteld voor de ontoelaatbare acties tegenover bezoekende clubs. Indien dit geen resultaat mocht ople veren, dan zal het bestuur dit groepje oproerkraaiers de toegang tot de thuiswedstrijden ontzeggen en boven dien geen medewerking verlenen bij het verkrijgen van toegangskaarten voor de uitwedstrijden van Punch. Blijkens al deze maatregelen nog on voldoende, dan zal het bestuur ertoe overgaan personen onder de leeftijd van 18 jaar niet meer tot de thuis wedstrijden toe te laten. Van onze basketbalmedewerker DIEMEN In een uiterst slecht duel heeft Fiat Stars gisteravond met 105-84 gewonnen van RZ. Het duel was voor al slecht omdat de Rotterdammers be schikten over de Amerikaan Wayne Jones die dacht op welke plaats hij zich ook van de basket bevond te moe ten schieten. Zijn totaal van 26 pun ten was dan ook slechts een fractie van wat hij aan rendement had kun nen hebben. Topscorer bij de Amster dammers die vrijwel de gehele wed strijd domineerden was Mike Rowland met 35 punten. In een andere wed strijd voor de kampioenspoule van de :ic won Punch in Delft met 81-70 van het Leidse Bona Stars. Nieuwe manager Hans Kraay stapt met grootse plannen het betaalde voebal binnen Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Opzienbarend is het niet, dat Hans Kraay binnen kort, 1 april om precies te zijn, weer wordt opgenomen in het be taald voetbalgezelschap. Merkwaardig was het wél, toen hij aan het einde van het vorige seizoen definitief afstand leek te nemen van de branche waarin hij ruim 15 jaar werkzaam was. Merkwaardig, omdat Hans Kraay in welke functie ook immer een bezeten indruk wekte. Als speler van DOS, later Feyenoord, trainer van DFC, opnieuw spe ler van DOS en tenslotte trainer van de eerste klasser Elinkvijk. Kraay had z'o carrière in de voetballe rij ook niet opgegeven als hij daartoe welhaast niet gedwongen was. Hij herinnert zich: 'Na tien, twaalf wed strijden bij DOS werd duidelijk dat m'n heupgewricht sleet. Ik stopte met voetballen, maar ook het doceren van trainingen werd een kwelling. Als ik een keeper een half uurtje onder handen nam, kwam ik gebroken thuis. Toen besloot ik er maar een punt achter te zetten. Te meer daar m'n werk bij de gemeente Amsterdam vol doende perspectief bood. Ambtenaar zijn is veel aantrekkelijker dan de goegemeente veronderstelt'. TEVREDEN Een tevreden Hans Kraay dus, die niettemin gretig solliciteerde op de bij Go Ahead gecreëerde vacature van manager. De reden: de relatie met de sport, die hem jarenlang bezighield, was dermate stevig dat hij nog altijd verlangde naar dót arbeidsterrein. Kraay illustreert dat met: 'Ik ging wekelijks naar het voetbal. Niet naar één club, maar naar verschillende. FC Amsterdam, FC Utrecht, FC Den Bosch, NEC, Sparta. Welke gek is bereid om elke zondag een dergelijke tocht te ondernemen. Let wel: als jeugdsportconsulent bij de gemeente Amsterdam werk ik prettig. Interes sante problemen komen daar naar DEN HAAG iANP) Dc uitslag toto no. 30 dd 17 on 18 februari Is: deelnemers 367.108, bruto inleg: 1.249.339.prljzenbedrag: 528.478,86. Beschikbaar voor de le, 2e, 3e prijs en de premie elk 132 119.72 Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto 132.119,72 ont vangt. Tweede prijs: 126 winnaars, die elk bruto 1.048^50 ontvangen. Derde prijs: 1.415 winnaars, die- per kolom 93,30 ontvangen. De premie Komt eveneens toe aan de eerste prijswinnaar. voren. Zo heb ik me bezig gehouden met de Bijlmer, waar verenigingen van de grond moesten komen. En met het subsidiebeleid. Maar goed, ik ver onderstelde nog altijd te kunnen functioneren in het betaalde voetbal. Daardoor kwam ik bij Go Ahead te recht'. Het stichtingsbestuur van de Deven ter club was aanvankelijk op zoek naar het gebruikelijk type-manager. De figuur dus, die zich beperkt tot een organisatorisch-economisch aspect van het voetbalbedrijf. In die richting koesterde Kraay z'n gedachten niet. Want naast de daarvoor noodzakelijke kwaliteiten heeft Kraay nog een ande re eigenschap: technisch inzicht. Daarom bewoog hij het' stichtingsbe stuur tot een andere filosofie. Hij: 'De bedoeling is, dat ik t.z.t. een functie inneem naar het Engelse mo del. Daar heeft de manager de verant woordelijkheid over alle aspecten. Dus ook over tactiek en opstelling. Het stichtingsbestuur heeft ingezien, dat een dergelijke opzet kostenbespa rend is. Want je bent niet gedwongen een toptrainer te contracteren'. KLANKBORD Voorlopig echter behoudt trainer Hughes zijn volmachten. Hughes heeft een verbintenis tot en met het sei zoen '74 en zolang hij aanblijft zal Kraay niet tornen aan het mandaat van de huidige trainer. Kraay: 'Ik zit bepaald niet te azen op het moment dat Hughes verdwijnt. Ik zal geen enkele aandrang uitoefenen om z'n vertrek te bespoedigen. Beslist niet. Ik ga er met een instelling naar toe, dat ik nooit speler, of trainer ben geweest. Dat ik totaal geen technische kennis heb. Ik weet het, dat is theo rie. Als ik zekere ideeën heb, zal ik die niet opkroppen. Dat zou frustre ren. Ik heb echter de indruk, dat HANS KRAAY: 'Ik zit bepaald niet te azen op 1 hes verdwijnt'. moment dat Hug- Hughes een man is waarmee te praten valt. Die man heeft het laatste jaar nooit een klankbord gekend. Trou wens, een trainer moet begrip hebben voor tegen-argumenten. Je kan er niet voetstoots vanuit gaan, dat er in een bestuur alleen mensen zitting hebben zonder voetbalkennis. En verder: een trainer gaat een jaar later wellicht weg. Die club blijft echter voort bestaan. Dat kan ook een overweging zijn een trainer eens geen gelijk te geven. Maar ik wil het nogmaals zeer duidelijk stellen: als Hughes niet overstag gaat, is dat zijn zaak. Hij heeft een contract met volmachten. En daar wil ik beslist geen beperkin gen in aanbrengen. Het moment dat Hughes verdwijnt wordt de organisa tie gewijzigd. Oók dat is schriftelijk vastgelegd'. Tot zover Kraay over z'n toekomstige werkkring. Hij stelt zich begrijpelijk op het standpunt geen commentaar te leveren op het beleid, dat Go Ahead heeft gevoerd. Een politiek, die onder meer voerde naar een aanzienlijke degradatie van de club, die recentelijk nog zoveel successen en sympathie oogstte. Hij besluit het ondenverp Go Ahead met: 'M'n voornaamste ambitie is Deventer een veilige eredivisie- ploeg te bezorgen'. Geen hoogdraven de kreten. Want Kraay realiseert zich als geen ander, dat binnen het raam van de tegenwoordige verhoudingen in het betaalde voetbal imposante re sultaten op korte termijn onmogelijk zijn. Kraay: 'Van alle factoren die door FBO, KNVB, managers en werk gevers naar voren zijn gebracht als fnuikend voor de publieke belangstel ling, is één aspect het belangrijkste: het verstoorde machtsevenwicht. Zo lang Ajax en Feyenoord zo nadrukke lijk domineren zal het zéér moeilijk zijn de gunst van het publiek te heroveren'. ZIEK Het betaalde voetbal is ziek. De kop (Ajax en Feyenoord) van het ver waarloosde lichaam (de zgn. concur rentie) staat nog overeind, maar het verbindingsstuk wordt zwakker en zwakker. Een natuurlijk herstel is, of lijkt, onmogelijk. Daarom verwacht, eist Hans Kraay bij wijze van spre ken, .een klinische ingreep. De KNVB zal als chirurg moeten optreden om langs operatieve weg een hergroepe ring in deze bedrijfstak tot stand te brengen. Kraay: 'Ik heb al vernomen, dat binnen het sectiebestuur in die richting gedacht wordt. Maar ik be twijfel of de KNVB de grootmachten Ajax en Feyenoord durven aan te pakken. Ik zie geen bestuurder die hun politiek het afromen van de markt nadrukkelijk betwist. In we zen zou het ook niet redelijk zijn, want dót zou een straf op goed beleid betekenen. Maar Ajax en Feyenoord zouden er wel door in bescherming worden genomen, omdat voetbal zon der competitie ondenkbaar is. Overi gens: we moeten de zaak niet hele maal op Ajax en Feyenoord toespit sen. Oók PSV heeft invloed gehad op de vertekende verhoudingen en de absurd hoge salarissen. Ik kan me herinneren dat PSV vier jaar geleden de markt opjaagde. Vedetten als Is rael. Van Beveren. Van Hanegem. Jansen en anderen benaderde en daardoor binnen een maand de sala rissen van die spelers verdubbelde. Tegen de wens van Feyenoord in, dat weet ik zeker. Maar wat moest Feyen oord? Zich opzij laten schuiven?' INSTRUMENT Ondanks die somber getinte uitspra ken twijfelt Hans Kraay vooralsnog niet aan het voortbestaan van het betaalde voetbal. 'De huidige crisis zal worden verdreven. Op langere ter mijn, dat wel. En via een moeizaam proces. Voetbal is een onderdeel van de totale maatschappij. E en instru ment om die maatschappij goed te laten functioneren. Het is een keuze mogelijkheid in het gehele pakket recreatieve voorzieningen en bevor dert daardoor het leefklimaat. Op grond daarvan verdient het betaalde voetbal steun van de overheid. Ik hoop alleen dat er uniforme regels worden ontworpen. Go Ahead krijgt bij voorbeeld een forse directe steun van de gemeente. Daar verbaast men zich elders over. Maar vergeten wordt, dat die steun in vergelijking met andere gemeenten niet overdreven groot is, omdat er grote verschillen zijn in terreinhuur en dergelijke. Ik vind wel, dat de overheid voorwaar den moet stellen: goede stabiele orga nisatie, goede technische en economi sche leiding. En er moet een vorm van controle worden geschapen'. JOHN LINSE f

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11