Breznjew zou deze Corner VS bezoeken Commando bekent plan om Jordaniërs te ontvoeren Luchtmacht van VS richt zich op Laos ontroleurs in Vietnam tinnen moeilijk werken Frank Costello, eerste minister van Amerika's onderwereld overleden Meiaas van evangene loskou vreest Amerikaans-Chinese coalitie Voorwaardelijke straffen voor Griekse studenten 'Onwaardig' gedrag reden voor ontslag uit Russische CP Zambia wil instelling internationale luchtbrug Bisschoppensynode Messmer: na linkse zege referendum noodzakelijk ?0U W/KWARTET DINSDAG 20 FEBRUARI 1973 BUITENLAND T7/K9 10 n»f 23 t« dor- averil )NiDEN (UPI) Oude plannen voor een bezoek van de Russische partijleider Leonid Breznjew president Nixon in Washington worden thans weer 'actief overwogen', zo werd gisteren uit njömatieke bronnen in Londen vernomen. Het succesvolle verloop van de zojuist afgelopen be- rekingen tussen Henry Kissinger en de Chinese leiders in Peking zou aan de Russische wens tot tensiever contact met de VS nieuw voedsel hebben gegeven. is t( anjew zou Amerika aanvankelijk aanstaande voorjaar hebben be- 20*,lit Maar de binnenlandse economi- eeionite problemen in de Sowjet-Unie en escalatie van de Amerikaanse bom- •deanenten op Noord-Vietnam vorig r december waren voor Moskou leiding Breznjews bezoek uit len. volgens de genoemde diploma- Hong ;e bronnen in Londen streeft Leo- Breznjew er nu naar Washington deze zomer te bezoeken. De Rus- *2o"t^he ambassadeur in Washington itoli Dobrynin, die momenteel in ikou verblijft, zou deze aangelegen- 1'momenteel met de Russische lei bespreken en het Witte Huis ds over de Russische wensen heb- ingelicht. Kremlin zou in toenemende mate >rgd zijn over de toenadering tus- Amerika en de aartsvijand China. Londense diplomaten herinneren aan, dat Moskou vorig jaar na der aarzelingen snel een topconfe- tie met Nixon wenste, nadat deze 4]r Peking was gereisd om de rela- met het regime van voorzitter te verbeteren. Enkele maanden Nixons bezoek aan Peking bezocht Amerikaanse president inderdaad kou en werden de Russisch-Ameri- nse betrekkingen, ondanks de sle de Vietnamese oorlog, verder ver- IJKSOORTIG jens de diplomatieke bronnen zich nu een gelijksoortige situa- 'oor. Moskou vreest opnieuw al te ite banden tussen Washington en Partijleider Breznjew Peking en wil zo'n gevreesde ontwik keling frustreren door te pogen de Russisch-Amerikaanse relaties op nieuw te verbeteren, een ontwikke ling, die ongetwijfeld weer door de Chinezen wordt gevreesd. Men neemt |GON (AP, Reuter) De Canadese voorzitter van de internationa- lontrolecommissie in Vietnam, Michel Gauvin, heeft gisteren ge- 1, dat de voortgaande schendingen van het bestand door beide namese partijen ernstige problemen hebben geschapen, maar dat estandscommissie toch zal voortgaan zijn taak te verrichten 'in verklaarde op een persconfe- e: 'Door het feit, dat de beide jen zich niet aan het bestand en, ziet de internationale contro- nmissie zich in de uitoefening haar taak voor ernstige proble- geplaatst'. Gauvin voegde daar ir aan toe, dat de internationale nissie, samengesteld uit Honga- Polen, Canadezen en Indonesiërs, jen zal beginnen zijn waarnemers- op 26 verschillende plaatsen in Vietnam in te zetten, in zei verder, dat leden van zijn ïissie diverse schendingen van de ndsovereenkomst hebben meege- t, maar 'in verband met de durende gevechten' niet hij te waren een onderzoek in te n. trijd in Zuid-Vietnam duurde gis- onverminderd voort. Volgens Zuidvietnamese opperbevel zijn afgelopen etmaal 194 bestands- idingen van Viet Congstrijders Noordvietnamezen gesignaleerd Hij zei, dat de zwaarste strijd in het centrale bergland woedde, waar Viet Congstrijders nabij de stad Kontoem een Zuidvietnamese post onder de voet liepen. ONDERZOEK De hoofden van de Amerikaanse, Noord- en Zuidvietnamese en Viet Cong-delegaties in de gezamenlijke militaire bestandscommissie hebben gisteren besloten een team van het centrale hoofdkwartier in Saigon naar de noordkust te sturen om daar een onderzoek in te stellen naar de zware gevechten, die daar al enige tijd woe den. Dit is het eerste onderzoek te velde, dat door de militaire commissie wordt uitgevoerd. Doel van het onder zoek is het schilderachtige vissers plaatsje Sa Hoeyn ten zuiden van Danang, waar een Zuidvietnamees ba taljon van vierhonderd man door Noordvietnamese eenheden werd over vallen. Vrijwel de gehele regerings strijdmacht wordt vermist. aan, dat Breznjew nu evenals vorig jaar van Amerika garanties wenst, dat het niet tot een antii-Russische Ameri kaans-Chinese coalitie zal komen. KISSINGER President Nixons adviseur Henry Kis singer is na zijn bezoek aan China gis teren in Tokio aangekomen voor be sprekingen met de Japanse leiders. Negenhonderd man oproerpolitie be waakten het vliegveld, maar er deden zich geen incidenten voor. De besprekingen, die gevoerd zullen worden op verzoek van Washington, zullen naar verwachting onder meer gaan over monetaire kwesties, de situatie in Azië na het einde van de strijd in Vietnam en de Amerikaans- Japanse betrekkingen. Kissinger zal vandaag naar de VS te rugkeren. Kissinger heeft eerder in Peking vier dagen overleg gepleegd met Mao Tsetoeng en premier Tsjoe En-lai ATHENE (Reuter) Een Atheense rechtbank heeft gisteren acht studen ten veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraffen van acht tot elf maanden, met een proeftijd van drie jaar. Zij werden ervan beschuldigd de overheid beledigd te hebben. Aan het vonnis is een proces van twee dagen voorafgegaan, waarin vier politiefunctionarissen k charge getuig den en ongeveer tachtig mensen k decharge. De veroordeelden maken deel uit van een groep van elf studenten, die vori ge week woensdag in de Griekse hoofdstad gearresteerd werden na bot singen met de politie tijdens een betoging op het terrein van Grieken- lands voornaamste technische hoge school. Ongeveer duizend studenten hadden zich toen op het terrein van de school verzameld, terwijl de senaat bijeen was om de gespannen toestand te bestuderen, die ontstaan was na de goedkeuring van een wetsontwerp op grond waarvan studenten onmiddel lijk voor de militaire dienst opgeroe pen zouden kunnen worden, als zij colleges boycotten. De Atheense rechtbank heeft drie van de groep van elf studenten vrijgespro ken en heeft bovendien beschuldigin gen, die 'verzwarende omstandighe den' inhielden en op grond waarvan de verdachten tot gevangenisstraffen van vijf jaar zouden kunnen worden veroordeeld, van de hand gewezen. ROME (UPI) Een 8-jarig meisje, Susy Sinacore, van wie bij een auto ongeluk de lever in tweeën was gesne den, lijkt door een snelle ingreep te zijn gered. Het kind was na het auto ongeluk op 8 oktober, waarbij een ander gedood werd, direct naar het ziekenhuis gebracht en werd elf mi nuten later al behandeld. Een groep chirurgen hechtte de twee delen van de lever aaneen, daarbij een techniek toepassend die ook bij orgaantrans plantaties wordt toegepast. NEW YORK (UPI, Reuter) Frank Costello, die zich uit de ach terbuurten van de Newyorkse wijk Harlem opwerkte tot opper hoofd van Amerika's gangsters en zich de bijnaam 'premier van de onderwereld' verwierf, is, 82 jaar oud, in een ziekenhuis aan keel kanker overleden. De voormalige illegale drankgrossier en gokkoning, die zich een jaar of negen geleden uit het gangsterdom zqu hebben teruggetrokken, was waar schijnlijk de befaamdste misdadiger van de Verenigde Staten na AI Capo- ne. Twee-en-twintig jaar geleden kon half Amerika hem op de televisie zien, toen hij moest getuigen voor een subcommissie van de Senaat, die onder leiding van Ernest Kefauver een onderzoek naar de georganiseerde misdaad instelde. De tv-kijkers kregen het gezicht van de grlfze, duur gekle de oppercrimineel maar kort te zien, want al spoedig maakte Costello er bezwaar tegen, dat hij van top tot teen gefilmd werd. Daarop werden de camera's constant op zijn handen ge richt. Voor de Senaatscommissie gaf Costel lo toe, dat hij vroeger een illegale drankhandelaar en 'bookmaker' (ma kelaar in weddenschappen) was ge weest. Maar hij weigerde vragen over zijn persoonlijk bezit te beantwoor den, omdat hij daardoor in moeilijk heden zou kunnen komen. De weige- Frank Costello ring leverde hem een vonnis van achttien maanden wegens minachting van het Congres op. Hoewel hij al vele malen eerder gearresteerd was, was, dit zijn eerste verblijf in de gevangenis sinds 1915, toen hij tien maanden had moeten opknappen we gens wapenbezit. In 1954 werd hij opnieuw veroor deeld, ditmaal tot vijf jaar (waarvan hij er maar drie-en-een-half hoefde uit te zitten). De aanklacht had betrek king op belastingontduiking. Voor straf werd hem ook de Amerikaanse nationaliteit ontnomen en werd hem aangezegd, dat hij terug moest naar zijn geboorteland, Italië. Maar de uit voering van deze maatregelen werd later door het hooggerechtshof ver hinderd. AANSLAG In 1957 ontsnapte Costello letterlijk op een haar na aan een kogel, in zijn Newyorkse flat afgevuurd door een afgezant van concurrerende gangsters die zijn schot vergezeld deed gaan van de overbodige uitroep: 'Dit is voor jou, Frank!' De mislukte moordaanslag de rand van Franks hoed werd doorboord en kogel raakte zijn haar, maar hij hield er alleen een lichte hoofdpijn aan over was een uit vloeisel van een machtsstrijd met gangster Vito Genovese. De justitie stelde later ene Vincent Gigante we gens de aanslag in staat van beschul diging, maar hij werd vrijgelaten, toen Costello weigerde tegen hem te getuigen. Costello, die de laatste jaren met zijn vrouw een teruggetrokken leven leid de in een dure Newyorkse flat, werd als Francesco Castiglia in Zuid-Italië geboren. Hij verhuisde met zijn ou ders naar een Newyorkse achterbuurt, toen hij vier was. Als tiener en twen maakte hij snel promotie in de we reld van de misdaad. In het begin van de jaren dertig werd van hem gezegd, dat hij met gokken en met illegale drankverkoop miljoenen dollars per jaar opstreek. Later werd hij luite nant van Charles CLucky Luciano' Luciana en nog weer later plaatsver vanger van Vito Genovese, de rech terhand van Lucky. Toen Genovese naar Italië vluchtte om aan een aan klacht wegens moord te ontkomen en Luciano gedeporteerd werd, nam Cos tello, die al een heel behoorlijk inko men aan de gokkerij ontleende, de leiding over de bende van Luciano over. Na de tweede wereldoorlog keerde Genovese uit Italië terug. Zijn pogin gen om zijn vroegere macht te henvin nen, leidden tot een bittere vete met Costello. De man wiens gokimperium zich uit strekte van New York tot Miami en Las Vegas, zei in 1957 in een dagblad- interview: 'Ik beschouw mezelf als een gepensioneerde investeerder. Ik doe veel aan liefdadigheid. Duizenden geef ik aan negers, joden en katholie ken. Iedereen die hulp nodig heeft, kan naar me toe komen'. AMMAN, CAIRO (Reuter, UPI) De Palestijn se commandoleider Abu Daud, gearresteerd in Jor danië, heeft gisteren voor de tv verklaard, dat hij van plan was leden van de regering gevangen te nemen 'om te bewijzen dat de beweging bestaat'. In het tv-interview vertelde Daud dat hij naar Jordanië was gekomen om te gen de Jordaanse regering op te tre den. Hij ontkende dat hij op weg was naar de door Israël bezette gebieden. 'Ik was op weg om alleen in Amman een operatie uit te voeren en ik heb nooit een actie ondernomen in bezet gebied', vertelde hij. Daud is lid van de revolutionaire raad van Al Fatach, de grootste Palestijnse commando-or ganisatie. Tegen de verslaggevers ver klaarde de Palestijn, dat de plannen voor operatie-Amman verscheidene maanden geleden begonnen waren. Aan de besprekingen nam ook Fatach- leider Abu Iyad (Salah Khalaf) deel. Na de arrestatie van Daud en andere Palestijnen zijn Palestijnse delegaties naar Arabische hoofdsteden gereisd om er bij Arabische regeringen op aan te dringen te bewerkstelligen, dat de commando's worden vrijgelaten. Volgens Al Fatach waren de comman do-leiders op weg naar de bezette ge bieden om 'ons volk te organiseren voor zijn strijd tegen de Israëlische bezetters'. MOSKOU (Reuter, UPI) De Russi sche communisten die binnenkort hun partij-lidmaatschapskaart moeten inle veren, zijn er gisteren door het partij dagblad Prawda aan herinnerd dat onwaardig gedrag tot uitstoting kan leiden. De inwisseling van de lidmaat schapskaarten zal op 1 maart begin nen en ongeveer twee jaar duren. Het besluit hiertoe werd genomen door het 24-ste partij-congres in april 1971. De Russische partij telt 14.700.000 leden. Communisten, die niet warm lopen voor partij-bijeen komsten en -opdrachten, niet nijver zijn of persoonlijke zwakheden heb ben, zoals zwaar drinken, moeten uit de communistische rijen verwijderd worden. Al Fatach beschuldigde de Jordaanse leiders ervan de berichten in de Li banese pers over een grootscheepse 'stunt' van de Palestijnen te hebben verzonnen om 'nieuwe bloedbaden te gen ons volk' te rechtvaardigen en 'om het gebied voor te bereiden op een Amerikaans-Israëlische vrede'. ONTKENNING De organisatie gaf toe, dat tot de ge arresteerde personen enkele Fatach- leiders behoorde, maar ontkende bij hoog en laag de persberichten, volgens welke zij de Jordaanse regering wilden omverwerpen, koning (Hoessein ver moorden en regeringsfunctionarissen gijzelen om hen uit te wisselen voor gevangen commando's. President Ghadaffi van Libye en Bou- medienne van Algerije hebben giste ren de Arabische Liga gevraagd te bewerkstelligen dat Jordanië de on langs gearresteerde leden van Al Fa tach vrijlaat. De Jordaanse stap werd 'een misdaad tegen het Palestijnse volk en de Arabische natie' genoemd. Dit wordt gezegd in een telegram dat de twee Arabische presidenten ver stuurd hebben uit Constantine, waar ze topbesprekingen houden. Volgens het Palestijnse voorlichtings agentschap Wafa zijn in de afgelopen LONDEN (Reuter) Zambia wil, dat er een internationale luchtbrug wordt ingesteld om de invoer naar het land te verzorgen, die belemmerd wordt door de sluiting van de grens met Rhodesië. Het voorstel werd giste ren in Londen door de Zambiaanse hoge commissaris Amok Phiri inge diend in de Gemenebestcommissie, die zich bezighoudt met sancties tegen Rhodesië. Hij vroeg ook om vrachtau to's, treinen, transportdeskundigen en financiële hulp om aan de blokkade het hoofd te kunnen bieden door het gebruiken van alternatieve im- en ex portroutes. dagen honderden mensen van Arabi sche afkomst in hotels van Amman en andere steden van Jordanië gearres teerd. Wafa, dat berichten uit Jorda nië citeert, zegt dat de betrokkenen streng verhoord worden door agenten van de Jordaanse inlichtingendiensten en dat zij gemarteld worden. Hafez Ismail, de 'Kissinger' van presi dent Sadat heeft gisteren in Londen verkennend overleg gevoerd met rege ringsfunctionarissen, voordat hij van daag premier Heath en diens minister van buitenlandse zaken Douglas-Home onder ogen komt. In een verklaring uit Londen werd gisteren gezegd: 'Wij steunen het Amerikaanse plan om door middel van diplomatiek onder zoek een stap voorwaarts te vinden voor een vredesinitiatief voor het Midden-Oosten.' Ismail kwam zondag in Londen aan op een reis langs belangrijke hoofdsteden om een Egyp tisch vredesinitiatief te activeren. Hij was reeds in het Kremlin en gaat donderdag naar Washington voor overleg met president Nixon en mi nister Rogers. 'GEEN SUCCES' De Israëlische minister van buiten landse zaken Abba Eban heeft giste ren al voorspeld dat dit bezoek niets zal uithalen. 'Ik geloof dat de situatie na het bezoek hetzelfde zal zijn als voor het bezoek. Er is geen reden om veel opwinding te voelen over het bezoek van regeringsvertegenwoordi gers aan andere landen om hun opvat tingen duidelijk te maken,' aldus Eban. Hij voegde eraan toe: 'De be trekkingen tussen de V.S. en Israël zijn iets, waartegen Hafez niet op kan.' ROME (UPI) Paus Paulus heeft een wereldsynode van bisschoppen bijeengeroepen tegen oktober 1974. Thema van deze synode zal zijn 'de verkondiging van het evangelie in de moderne wereld'. ONTO (APV De ergste ogen- ten van de vijfjarige gevangen van Mare Cayer kwamen in de iwaalf uur, nadat hij tijdens FET-offensief van 1968 door de 1 Cong was opgepakt. j as bangIk ivas als de dood, me zouden vermoorden', zei de 1 vrijgelaten 27-jarige Franse lees in een interview met de elevisie. vertelde, hoe hij naar het Noor- )erd gebracht vanaf de boerderij oeé, waar hij gevangen genomen Vervolgens bracht hij negen den door in eenzame opsluiting, leerde hij Engels van drie Ame- "se gevangenen met wie hij twee mg gevangen zat. is in dienst van de lnternatio- .9 (il 'oluntary Services (IVS), toen evangen genomen werd. Na de angstige uren, aldus Cayer, werd wat makkelijker. Hij werd door ft Cong en de Noordvietname- mmer mishandeld. Ie boerderij bij Hoeé ging het in "■eerde dagmarsen naar de bergen lama liep hij dagenlang om ten- de Ho Tsji Minhweg te bereiken. stflaar reed hij per vrachtauto naar Ï20 eer*te Noordvietnamese kerker, #o hem negen maanden eenzame ''"9 wachtte. 'Er ivas niets te niets te lezen, niets', zei hij. hij naar elders was overge- leerden drie Amerikaanse ge pen Cayer Engels. Hij gaf Fran- 1 lcaio ssen aan Amerikanen, toen hij J ffllaaf later weer moest verhuizen. loeilijkste te verdragen, zei hij, andei et gebrek aan contact met mijn 5050 e- Ik. kon hen ook niet schrij- T miste hij de vrijheid uit te. en pas in de laatste drie maan- en hun gevangenschap mochten S 335 vangeneregelmatig buitenspor- ten en volleybal spelen. J laatste gevangenis in Noord- im ivas een huis met twee slaap- 'J, een eetkamer, een badkamer n toilet, toaarin veertien man- waalf burgers en twee militairen 1 ondergebracht. r 10,70 Luchtsteun onmisbaar voor pro-Amerikaanse troepen door Robert Kaylor LONG TSJENG, Laos Vrijwel alle toestellen van de Ameri kaanse lulitmaclit die vóór liet Vietnamese bestand boven Noord en Zuid-Vietnam opereerden, worden op het ogenblik ingezet bo ven Laos, het laatste slagveld van de Indochinese luchtoorlog. Slanke gevechtsbommenwerpers van het type F-lll, reusachtige B-52's, Phantom-jagers en verkenningsvlieg tuigjes bieden daar ondersteuning aan door de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA op de been gehouden ongeregelde troepen die zoveel mo gelijk terrrein voor de Laotiaanse regering moeten helpen behouden en als het kan, veroveren, voordat ook in dit land een bestand van kracht wordt. Het Amerikaanse oppercommando voor de Pacific in Hawaii onge veer 10.000 km van het strijdtoneel verwijderd geeft dagelijks in één zin informatie over deze acties: per communiqué wordt meegedeeld, dat Amerikaanse vliegtuigen, met inbe grip van B-5 's, gevechtsvluchten on dernemen 'op verzoek van de konink lijke Laotiaanse regering'. Woordvoerders weigeren hierover uit te weiden. De voorschriften ei sen van hen, dat ze hun mededelin gen over het optreden van de Ame rikaanse luchtmacht in Laos tot het minimum beperken wat hun wordt vergemakkelijkt door de om standigheid, dat er sinds het Viet- nambestand inging, (blijkbaar) geen Amerikaanse toestellen boven Laos zijn neergeschoten. Het inzetten van de Amerikaanse luchtmacht in Laos is trouwens al lang een omstreden en in geheim zinnigheid gehulde 'aangelegenheid. Er is wel beweerd, dat er bombar- dementsvluchten zijn uitgevoerd om burgers te dwingen, door de commu nisten beheerst tebied te verlaten. Maar bewijzen daarvoor zijn nooit geleverd, al staat het wel vast, dat de bombardementen ook hier onder de burgerbevolking slachtoffers heb ben geëist. Amerikaanse functionarissen die bij de oorlog in Noord-Laos zijn betrok ken noemen de rol van de Ameri kaanse luchtmacht van kapitaal be lang. 'De oorlog zou ook zonder de luchtmacht doorgaan maar de com munisten zouden winst boeken', zegt een van hen. Anderen stellen zonder omwegen vast, dat de voor de Laoti aanse reering vechtende guerrilla's zouden weigeren op te rukken, als ze niet meer door Amerikaanse vliegtuigen werden ondersteund. Meer luchtsteun Amerikaanse functionarissen in Long Tsjeng hebben te horen gekre gen, dat ze na het bestand in Viet nam meer luchtsteun ter beschik king zouden krijgen. Het aantal ac ties van B-52's is sindsdien aanmer kelijk toegenomen, evenals trouwens het aantal tactische luchtaanvallen. De hoeveelheid luchtsteun, beschik baar voor Noord-Laos, is echter niet onbeperkt, zo kan men in Ameri kaanse kring horen, omdat de lucht macht van de VS ook betrokken is bij de zware strijd die in Zuid-Laos wordt gevoerd en ze bovendien de bombardementen van de Ho-Tsji- Minh-route langs de Vietnamese grens moeten voortzetten. Veel details zijn van Amerikaanse zijde niet te verkrijgen, maar we zijn er waarschijnlijk niet ver naast, wanneer we schatten, dat er per 24 uur in Noord-Laos bombardements- vluchten worden ondernomen door 100 tot 150 vliegtuigen van de VS. Van één recente dag is bekend, dat er toen alleen al door 32 strategi sche bommenwerpers van het type B-52 acties werden uitgevoerd boven een tachtig km lang traject van route no. 7, de Noordvietnamese bevoorradingsweg die ten noorden van de Vlakte der Kruiken naar Moeong Soeoi loopt. Dagelijks wor den ook naar schatting 30 vluchten ondernomen door de met hypermo derne instrumenten uitgeruste F- 11 I's, waarvan er boven Noord-Viet- nam door nog niet helemaal duide lijke oorzaken opmerkelijk veel ver loren zijn gegaan, maar die nu de werkpaarden van de Laotiaanse luchtoorlog zijn geworden. Deze ÏH NA: V" toestellen, die 's nachts kunnen vlie gen en met grote precisie bombarde menten kunnen uitvoeren, worden gebruikt om doelen te bestoken, die ofwel op de grond ofwel vanuit de lucht zijn waargenomen. Volgens Amerikaanse bronnen kunnen ze binnen een uur ter plaatse zijn om hun lading van zes ton bommen af te werpen. PHANTOMS Het grootste aandeel in de luchtac ties boven Noord-Laos komt voor rekening van toestellen van de Ame rikaanse luchtmacht en marine die in Thailand gestationeerd zijn. Phantoms van de marine en aanvals- vliegtuigen van het type A6 zouden het meest gevraagd zijn voor onder steuningsacties op korte afstand om dat ze nogal wat luchtafweervuur kunnen riskeren. 'De guerrillatroepen aan onze kant rukken alleen maar op, wanneer ze niet op verzet stuiten', zegt een Amerikaanse functionaris die bet be lang van de luchtsteun uiteenzet. 'Als er op ze geschoten wordt, gaan ze vaak op de loop. Alles wat we kunnen doen, is genoeg bommen op de guerrilla's van de andere partij gooien om ervoor te zorgen, dat ze zich een ongeluk schrikken en te proberen om hén op de loop te latep gaan'. Robert Kaylor is correspondent van United Press International in Laos. PARIJS (AFP) De Franse pre mier, Pierre Messmer, heeft in een vraaggesprek verklaard, dat president Pompidou ingeval van een overwin ning van de communistisch-socialisti- sche coalitie bij de parlementsverkie zingen van 4 en 11 maart het Franse volk om een beslissing zou moeten vragen over het voortbestaan van de Franse Republiek. Wanneer de linkse coalitie de meer derheid in het parlement behaalt, zou de tegenstelling tussen beide elemen* ten van de openbare macht, namelijk de president en de Nationale Vergade ring, aan het volk ter beslissing moe ten worden voorgelegd. Messmer zei niet precies, wat voor soort volksraad pleging er dan zou worden gehouden: nieuwe verkiezingen of een referen dum. 'Mahler moet vrij' BERLIJN (DPA) In het eerste proces tegen een vooraanstaand lid van de opgerolde anarchistische Baa- der-Meinhofgroep in West-Berlijn, de 37-jarige advocaat Horst Mahler, heeft diens verdediger vrijspraak gevraagd. Hij noemde het requisitoir van de openbard aanklager, die twaalf jaar gevangenisstraf had geëist, een 'brei van vermoedens zonder harde feiten'. De aanklager had Mahler ervan be schuldigd een belangrijk aandeel in de oprichtin/g van de groep te hebben gehad en deel te hebben genomen aan gewapende bankovervallen in Wesit- Berlijn, Het proces tegen Mahler begon op 9 oktober 1972. De leiders van de groep, Andreas Baader en Ulrike Mdinhof zijn in de loop ervan verscheidene malen uit voorarrest gehaald om als getuige op te treden. Staking bjj El Al TEL AVIV (Reuter) De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al heeft gisteren al haar toestellen aan de grond moeten houden als gevolg van een staking van 112 chefs van het onderhoudspersoneel. Zij eisen loons verhoging, omdat er langzamerhand geen redelijk verschil meer bestaat tussen het loon, dat zij krijgen en dat van het personeel, waarover zij het toezicht uitoefenen. Autokoning dood FLINT (ANP) Multimiljonair Charles Stewart Mott, een van de auto-pioniers uit de tijd rond de eeuwwisseling, is op 87-jarige leeftijd te Flint in de Amerikaanse staat Mi chigan overleden. Mott begon in 1908 geld te steken in General Motors dn werd de grootste aandeelhouder van deze maatschappij. Hij bezat 2,5 mil joen aandelen die 100 miljoen dollar waard zijn en hem alleen al aan dividend bijna 5 miljoen dollar op brachten. Zijn fortuin werd op een half miljard dollar geschat, voordat hij het grootste deel aan een liefdadi ge instelling schonk. Verstrooide vader TEL AVIV (AFP) Met een enorme tuil bloemen in de ene hand en een groot cadeau in de andere, arriveerde op het vliegveld van Tel Aviv de Parijse zakenman Jacques Ohayon, het hartvol vreugde, omdat hij de bruiloft van zijn dochter Hanna ging bijwonen. Hij hield een taxi aan, waarna hij ontdekte, dat hij de huwe lijksaankondiging in Frankrijk had la ten liggen. Daar hij zich niet het adres herinnerde, waar de festivitei ten zouden plaatshebben, richtte hij zich in wanhoop tot de politie? en de douane. Tevergeefs. De heer Ohayon heeft diep bedroefd de verdere dag in een hotel doorgebracht. Zijn enige troost is dat hij nog vier huwbare dochters heeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9