Inkomensnivellering nu ron van felle strijd Ondankbaar debat met demissionaire ministers dichtbij Hoger beroep van dr. v. d. Vaart Smit versus prof. De Jong Noord-Holland wil diepbronlozingen wettelijk geregeld Wetenschappelijk corps UvA wil in universiteitsraad Flora met kasteeltuin freizeitland ideeënvoordeel vriendje van anne rokertje onzekerheid M/IOUW/KWAKTET DINSDAG 20 FEBRUARI 1973 BINNENLAND T5/K7 Werkgevers en werknemers alsnog onverzoenlijk tegenover elkaar [oor Willem Breedveld EN HAAG De industriebonden NW, NKV en CNV hebben met hun eisen bij de CAO-onderhande- igen om een heel klein stukje inkomensnivellering te realiseren een forse knuppel gegooid in ons itionale hoenderhok, waarin de laatste jaren de inkomensverdeling wel veelvuldig ter sprake kwam, aar waaraan in de praktijk niet zo gek veel veranderde. De resultaten zijn vooralsnog een onverzoen- ke opstelling van werkgevers en werknemers, die elkaar om principiële redenen geen duimbreed wil- n toegeven. de strijd ook zal uitvallen en [es (stakingen, prikacties, en derge- e) zullen er zeker worden gevoerd in het eind ervan zal men aan de ld van het loonzakje weinig ver- Hen merken. Al naar gelang de lag zullen de laagstbetaalden een r gulden per maand extra krijgen koste van de hoger betaalden, of st niét. Maar daar gaat het in de ste plaats niet om, veeleer om de ig of er een stukje genivelleerd worden of niet. tweede aspect in deze strijd rat de positie van de vakbonden Tot nu toe behartigden de vak- rr-.iden de belangen van nagenoeg wJ - - r on Je iWeespalt dreigt de vakbeweging n (jJjd van de industriebonden gedis- r cieerd en zelfs openlijk partij ge- Jtie en voor het werkgeversstandpunt. 0„e e tweespalt in de vakbeweging zou bv langere termijn wel eens kunnen e je ilteren in het ontstaan van twee Saiar bewegingen, namelijk één voor de r betaalden (die voor blauwe QeQe rdjes) en een voor de beter betaal- j,-gj (die van de witte boordjes). jje| is wel aardig om te zien dat het s te igstuk van de inkomensverdeling, sr in de vorm zoals de industrie ën den die nu aan de orde stellen, hl lelijk als een eis van solidariteit is d| hoog naar laag, niet nieuw is. mod de leus vrijheid, gelijkheid en ans sderschap (solidariteit) is het „^«igstuk al tijdens de Franse revolu- late krachtig aan de orde gesteld. In „daarop volgende negentiende eeuw kte het opkomende liberalisme de- eus vooral uit in de richting van doo jkheid voor de wet en gelijke ,nejjJten voor iedereen. Van een „jatvaardiger inkomensverdeling kon sprake zijn omdat (zoals Gerben- fj en Algra in hun boek 'Voortgang jg, rechts' constateren). 'In die perio- t uaJiet broederschapsideaal in de scha- te van de gelijkheid een armetierig raniaan leed en in de liberale |ode nog meer in de verdrukking takte, het individualisme vierde NKV-bond voor beambten, leiding end en hoger personeel, de Unie (35.000) en de kleinere maar icht gewichtiger Centrale van Ho- Personeel hebben zich in deze gtij'. cht belastingstelsel ,od01 gewone man kocht als de econo- *30 B|ch zwakste partij bitter weinig vrijheid en gelijkheid en als het werknemers van hoog tot laag. lnb.it nog relatief het zwaarste offer ligen. Heel duidelijk kwam dat tot [{rukking in het toenmalige lamen- zittei sle belastingstelsel, door de grote 1710 rman van de WD prof. Oud in 1819 boek 'honderd jaren' door en r slecht genoemd. 'De accijnzen ziren het leeuwenaandeel der belas- 20.00 [opbrengst. Zij drukken zwaar op Br kleinen man daarte- ^Ocover ontbreekt iedere cho'. pting van het roerend vermogen, vermogens- of inkomstenbelasting volslagen onbekend. Hier zal de ae rale partij gedurende meer dan Pirtig jaren van een volslagen onver- te110 [en doen blijken. Tot in de jaren 1 entig toe zal iedere poging om 03 itaal of rente te belasten falen', st in het begin van deze eeuw er ik mede door de opkomst van het 2O O0 alisme meer bewogenheid door in ,"y i debatten van de Tweede Kamer en in de wetgeving meer en meer accent op de solidariteit met de [st-betaalden, de zwakken in de itschappij. koord entieel voor het huidige conflict, Tin opnieuw de inkomensverdeling traal staat, is de totstandkoming het centraal akkoord met het rijfsleven. Werkgevers en werkne- kwamen op vrijwillige basis reen een bijdrage te leveren aan inflatieb'estrijding. Vrij vertaald relch het er°P neer dat er voor de Aci.jKstbetaalden een geringe verbete- mogelijk zou zijn en voor de V/a.»- eiken zouden de lonen behoudens 5AcV priiscomPensatie met 3,5 procent Mag.'Sen stijgen. Rekening houdend met 59 i zwaardere belasting- en sociale- oouv miedruk zou aldus over de gehele v.d. e de nullijn zijn gerealiseerd. CAO-onderhandelingen die op ba- "itiêkLVan dit ^ntract werden gevoerd ®en daardoor een ander karakter. 15 FU voorgaande jaren ging het erom maximale hoeveelheid koek in de !ht te slepen. Dat gebeurde dan adlfit (stal in vorm van een procentu- rogr. Verhoging, waarbij de laagstbetaal- ~iaaiextra aan hun trekken kwamen Jo"lr een zogenaamde vloer in de )r, nsverhoging aan te brengen. Bij de aige onderhandelingen stond de vang van de koek al vast en kwam dus voornamelijk op de verdeling Op de dag na Sinterklaar werd het Centraal Akkoord ondertekend, waarbij reeds overeengekomen werd dat de laagstbetaalden een grotere inkomensverbetering ten deel zou moeten vallen dan de beter-betaal- den. Gereel recht: waarnemend NW-voorzitter A. de Boon tekent, terwijl naast hem NKV-voorzitter Mer- tens toekijkt. Naast Mertens CNV-voorzitter J. Lanser, die in gesprek is met VNO-voorzitter Bakkenist. Op de achtergrond zien de ministers Nelissen (geheel rechts) en Boersma (derde van rechts) toe. rodul 'uuiuauiciijA up ue veraeung iiidui Dat het voor de beter-betaalden urn* i pijnlijke affaire zou moeten wor- 10 H i stond in feite wel vast, want, ook weer in tegenstelling tot voorgaan- sams jaren, erg groot was die koek nou i..J Weer njet se so 'Rover het conflict nu te recon- di?u Ulren valt- is het vooral de indus- omm ebond van het NKV geweest, die e CAO-onderhandelingen heeft wil- film aangrijpen om een aantal in de er 'terban levende wensen op het ge bied van de inkomensverdeling te rea liseren. In ieder geval zijn deze wen sen overgenomen door de industrie bonden NW en CNV. Gezamenlijk legden zij bij de werkgevers in de groot metaal en de Hoogovens drie voor hen essentiële eisen op tafel: Een loonsverhoging in centen, hoewel de industriebonden tijdens de onderhandelingen wel zover wilden gaan dat een gedeelte in procenten zou worden uitgekeerd, namelijk 25 gulden per maand en één procent. Het aanbrengen van een maxi mum in de prijscompensatie. Werkne mers kozen als uitgangspunt een maximum van 250 gulden per procent prijsverhoging per jaar, wat erop neerkomt dat het inkomen boven de 25.000 gulden per jaar niet gecompen seerd wordt. De gemaakte afspraken zouden ook moeten gelden voor het niet-CAO- personeel, de beter betaalden dus die buiten de CAO vallen. Offer De achtergrond van deze eisen is duidelijk. De industriebonden verlan gen een offer van de beter betaalden ten gunste van de lager betaalden. De werkgevers wezen de laatste twee ei sen echter om principiële redenen van de hand en weigerden zelfs daarover met de bonden in onderhandeling te treden. Bij de werkgevers overheerste het gevoel dat toezeggingen op dit punt op de langere termijn wel eens fataal zouden kunnen zijn. Of zoals werkge versvoorzitter de heer A. Prins het uitdrukte: 'Als we nu ja zeggen dan komt bij de volgende CAO-onderhan delingen de eis op tafel dat de trei nen niet geel maar juist blauw ge verfd moeten worden'. De werkne mers van hun kant achtte de zaak ook zo principieel dat zij de onderhande lingen afbraken. In de discussie over dit probleem staan globaal twee opvattingen tegen over elkaar. De werkgevers menen dat het inkomensvraagstuk geen pro bleem van de eerste orde meer is, omdat uitgaande van een verhouding tussen het hoogste en het laagste netto-inkomen van vijf staat tot één, 99 procent van de. inkomens al aan deze norm voldoet (aldus De Onder neming, het weekblad van het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen). De werknemers van hun kant hebben het gevoel dat de inkomens verschillen eerder groter dan kleiner zijn geworden. Het ontstellend gebrek aan openbaarheid over de werkelijke salarissen en gratificaties die in het bedrijfsleven worden uitgekeerd geeft echter weinig zicht op de omvang van het probleem. Statistiek De belastingstatistieken bieden beter houvast, hoewel deze altijd een paar jaar achter lopen. Beschikbare cijfers van 1966 tonen echter aan dat het gemiddelde fiscale inkomen per belas tingplichtige toen 9.000 gulden be droeg. 34 procent had toen een inko men tot 5.000 gulden, ongeveer 37 procent tussen 5.000 en 10.000 en de rest of dertig procent had een inko men van 10.000 en hoger. Bovendien blijkt dat ruim zes procent van het aantal personen (namelijk die met een inkomen groter dan 20.000 gul den) 26 procent van het totale inko men ontving, een vrij grote mate van ongelijkheid dus, die in vergelijking met de jaren daarvóór niet kleiner is geworden en die in de jaren na 1966 naar aangenomen mag worden ook niet veel kleiner is geworden. Over de noodzaak van een zekere nivellering zal iedereen het op grond van deze cijfers wel eens kunnen zijn. De meningsverschillen zullen zich daarom veeleer toespitsen op de vraag hoeveel er genivelleerd mag worden en op welke manier dat het beste kan gebeuren. Bij werkgevers en de beambtenbon- den is de geneigdheid om erg ver te gaan bepaald niet groot. In deze krin gen tekent zich zelfs enige paniek af nu een stukje nivellering in de prak tijk gerealiseerd 'dreigt' te worden. Zo merkt de heer G. Kriek secretaris van de Unie BHLP in Elseviers Weekblad van deze week op: 'De vak beweging zaagt de sporten door van de ladder die haar eigen leden graag willen beklimmen. Want iedereen wil toch graag hogerop. Een arbeider wil toch ook graag voorman worden en dan baas en dan fabriekschef en ten slotte een directiefunctie. En dan: verschil in functies moet financieel zichtbaar blijven. Er moet een bepaal de relatie blijven tussen prestatie en inkomen'. Werkgevers menen ook dat een te grote nivellering de produkti- viteit niet ten goede komt. Ter geruststelling van de heer Griek c.s. een citaat uit het boek 'economie in theorie en praktijk', van de hoogle raar en werkgeverscommissaris dr. J. E. Andriessen: 'Het is zeker geen uitgemaakte zaak of de geldelijke be loning wel de voornaamste prikkel vormt voor het opvoeren van de pro- duktieve prestaties. Onderzoekingen hebben aangetoond dat voor arbeiders en employees de sociale bindingen binnen de groep waarin zij werken veel meer gewicht in de schaal leggen dan het loon of salaris en de belas ting daarover AMSTERDAM 'Het is niet de taak van de rechter een historicus beper kingen op te leggen'. Aldus mr. L. D. Pels Rijcken als verdediger van prof. dr. L. de Jong in het hoger beroep van de viciele procedure, die de voor malige predikant dr. H. W. van der Vaart Smit tegen de historicus heeft aangespannen bij het Amsterdamse gerechtshof. Bij de uitvoering van de taak an de historicus is het overduidelijk dat de rol van personen in het betrokken tijdvak (dr. Van der Vaart Smit) is het niet eens met de beschrijving die prof. De Jong geeft van de rol, die hij in de oorlog speelde en waarvoor hij tot twaalf jaar gevangenisstraf is veroordeeld) enige typering wordt ge geven. Het is begrijpelijk, dat de betrokkenen dat als pijnlijk ervaren, aldus mr. Pels Rijken. De vijfentachtigjarige dr. Van der Vaart Smit stelde dat het door prof. De Jong over hem geschrevene laster lijk, alathans beledigend voor hem was. Hij is bovendien van mening fat prof. De Jong niet het recht heeft om recherchemateriaal, waarover hij als directeur van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie beschikt, te pu bliceren. HAARLEM Provinciale Staten van Noord-Holland hebben gisteren zonder hoofdelijke stemming een motie aanv aard, waarin ze minister Stuyt (volks gezondheid en milieuhygiëne) uitnodi gen de diepbronlozingen bij wet te regelen. De afvallozing in diepere grondlagen is een probleem van natio naal belang en daarom dient op lan delijk niveau een regeling te worden getroffen, zo wordt gesteld. De motie werd ingebracht naar aan leiding van de hoorzitting over de voorgenomen diepbronlozing door de 'Chemische Fabriek Naarden', twee weken geleden. De fabriek vroeg ont heffing van de provinciale verorde ning, waarin het lozen van chemisch afval op grote diepte wordt verboden. Deze verordening is (nog) uniek in Nederland. De Staten overwogen, dat er door de dienst Zuiderzeewerken en de vier waterleidingbedrijven in het Gooi op de hoorzitting twijfels zijn geuit over de afsluitende werking van kleilagen. Het zou daarom niet bij voorbaat vast staan, dat de via de diepbronlozing geloosde stoffen zich binnen de ge meentelijke of provinciale grenzen zullen blijven ophouden. AMSTERDAM Binnen het weten schappelijk corps van de Universiteit van Amsterdam is een groepering ont slaan die aan de verkiezingen in april voor de universiteitsraad zal deelne men onder de naam Amsterdamse Universitaire Belangen (AUB). In en verkiezingsoproep, gesteund door tachtig hoogleraren, lectoren en wetenschappelijke medewerkers, stelt AUB dat cle raad slecht weergeeft wat er in de universitaire gemeenschap omgaat en zich teveel bezig houdt met niet-universitaire, politieke pro blemen. Fundamentele problemen in Tweede Kamer Van onze parlementsredactie DEN HAAG Deze week wordt in de Tweede Kamer het 'demissio naire' debat over de begroting van de verschillende departementen volop voortgezet. Voor de kamerleden is de discussie met de aftre dende ministers eigenlijk een ondankbare bezigheid. Want je kunt geen enkele toezegging en belofte van bewindslieden verwachten, die zich al voorbereiden op het afscheid. Toch verloopt deze begrotingsbehan deling in sneltreinvaart (Deze week staan zelfs vijf departementen op de agenda) boeiend. Het gevolg van 't debat-in-telegramstijl is, dat veel fun damentele zaken aan de orde worden gesteld, de publieke discussie waaro ver alleen maar nuttig is. Zo zal vandaag tijdens het debat over buiten landse zaken door de kamerleden ijverig worden geïnformeerd naar de conferentie in Wenen over de vermin dering van de troepensterkte in Euro pa (de onderhandelingen zouden niet zo vlot verlopen) en naar het belang rijke internationale gesprek, dat in Helsinki wordt gevoerd over de Euro pese veiligheidsconferentie. De Europese samenwerking is altijd een belangrijk onderwerp en deze keer zal de interesse mogelijk uitgaan naar de uitwerking van de besluiten van de EEG-topconferentie in Parijs. Hoewel verleden week nog uitvoerig is gesproken over de dollarcrisis zul len de buitenlandse experts dit onder werp ook zeker aanroeren, vooral om dat de achtergrond is de verhouding Van de Verenigde Staten tot de rest van de wereld. -s;.- - Scholenbouw Bij de discussie vandaag over onder wijs en wetenschappen springt het nij pend probleem van het tekort aan scholen voor het voortgezet onderwijs er als probleem uit. Het basisonder wijs staat er beter voor met de huis vestingsproblemen en bij het kleuter onderwijs kan men nog ruimer ademhalen, omdat de gevolgen van de geboortebeperking nu duidelijk zijn te merken. Intussen dient zich bij het basisonderwijs een nieuw probleem aan: er zijn straks teveel onderwijzers, een reden om voor kleinere klassen te pleiten. De frakties van de PvdA, D'66 en PPR hebben inmiddels een amendement ingediend met ingang van 1 augustus de leerlingenschaal met een punt te verlagen tot 35. De kosten bedragen 14,2 miljoen gulden. Het wetenschappelijk onderwijs levert een lawine aan problemen op. Ch'er het collegegeld is onlangs al het nodi ge gezegd in de Tweede Kamer. Teke nend voor de crisis in "de universitai re wereld zijn ook de bestuursconflic- ten, die zich overal aandienen. Oor zaak van veel onbehagen is verder het uitlopen en de verdeling van de eer stejaars-studenten, omdat er onvol doende plaats is. Interessant kan ook de vraag zijn hoe het gesteld is met de coördinatie van het wetenschappe lijk onderzoek. Op het ogenblik schijnt iedere hoogleraar en elk insti tuut voor zijn eigen winkeltje te werken'. Vandaag kan ook nog minister Stuyt in de Kamer aan het woord komen over de volksgezondheid. Op tafel ligt een belangrijke motie van mevrouw Veder-Smit om het kruiswerk te her structureren. Het doel van de reorga nisatie moet zijn het voorkomen van ziekten. Met het slagen van deze 'her structurering' kan veel geld bespaard worden, omdat voorkomen altijd goed koper is dan genezen. Kabeltelevisie Voor morgenavond staat de op ver zoek van de PvdA uitgestelde behan deling van de begroting van CRM op het programma. Minister Engels, die het niet gemakkelijk zal krijgen, hoeft tenminste geen lastige vragen te beantwoorden over het uitblijven van vergunningen voor proefnemingen met regionale televisie via de kabel. Hier over wordt donderdag 1 maart met de bijzondere commissie uit de kamer voor dit probleem gesproken. Een grief van de kamerleden is voor al, dat een duidelijk beleid ont breekt. Het vraagstuk van de kabelte levisie moet eerst aan de hand van een beleidsnota geheel worden uitge sproken voor er iets wezenlijk kan gebeuren met de televisie. De beleids nota zal pas verschijnen wanneer we een nieuwe regering hebben. De ka beltelevisie zal zich dus voorlopig niet kunnen ontwikkelen. Van de rest van het omroepdebat kan de minister ook grotendeels gevrij waard worden, omdat het voorstel tot verhoging van de omroepbijdragen tot 105 gulden volgende maand aan de orde komt. Een vraag is wel of de verhoging nu nog met terugwerkende kracht tot 1 januari kan worden inge voerd. Inmiddels heeft de minister de kamer laten weten niet tegen een financiële doorlichting van de NOS te zijn. Van verschillende kanten in de kamer was hierop aangedronen. Gebrek aan beleid wordt minister En gels ook verweten op het brede ter rein van de cultuur. De Tweede Ka mer heeft begin novembèr een nota ontvangen, waarover weinigen enthou siast waren. Of dit alles niet genoeg is zullen deze week ook nog de nodige woorden gezegd moeten worden over het maatschappelijk werk. Stof genoeg om dagen over te discussiëren (op vang van de rijksgenoten uit de West, minderheidsgroepen, en alle beslissin gen in de 'zachte sector', waarover bij de bezuinigingen van vorig jaar ver ontwaardiging ontstond, om over de sportproblemen nog maar te zwijgen), maar alles moet worden geperst bin nen de toegewezen minuten van de spreektijd. De lente begint in het Noordhol landse Bovenkarpsel zoals gebrui kelijk vroeger dan elders: maan dagmiddag wordt daar in de vei linghallen de veertigste Westfriese Flora geopend waar ruim honderd duizend bloemen en planten een voorproefje zullen geven van wat pas maanden later buiten te genie ten zal zijn. Voor de bloementuin heeft men, omdat het een jubi leumtentoonstelling is, een bijzon der motief gezocht en die is gevon den in de geschiedenis van het huis van Oranje. Er zijn fragmenten ontleend aan de kasteeltuin van het vroegere slot 'Dillenburg', die soms natuur getrouw op een oppervlakte van tienduizend vierkante meter een beeld geven van de situatie rond deze inmiddels vervallen burcht. In de bloemenhal is alles zo origi neel mogelijk nagemaakt: het landschap is heuvelachtig het hoogteverschil in de bloementuin is anderhalve meter), er staat een imitatie van de grenspaal, die eens de scheiding tussen de hertogdom men Nassau en Pruisen aangaf, er is een stroompje met enkele water valletjes en ook de flora is zo goed mogelijk aangepast aan de werke lijke situatie. Er staan ook veel coniferen, bomen en bloemen. Ook is ruime aandacht geschonken aan kruiden als boslook, bonen kruid, citroen melisse, hyssop, kruizemunt, marjolaan, pimpernel, salie, thijm en rozemarijn als een eerbewijs aan Juliana van Stol berg, die een voorliefde voor de kruidentuin had. Vanuit de tuin van Dillenburg werden destijds kruiden geleverd aan vele apothe ken. Maar alleen de apothekers, De Oostnederlandse grensprovin cies mikken de komende weken onder het motto 'Freizeitland hin- ter der Grenze' speciaal op Noord- Duitsland. In grote oplage wordt onder deze titel een geïllustreerde krant verspreid, die de Duitsers vooral wil aanmoedigen tot een korte sportieve vakantie in Gelder land en Overijssel, waarbij speciaal de aandacht wordt gevestigd op de fiets-, wandel-, ruiter-, vis- en wa tersportarrangementen. Van 9 tot 23 maart rijdt een toeristische trein door Noord-Duitsland met als stopplaatsen onder meer Bremen, Hamburg, Osnabrück, Mtlnster en Essen. Directeuren van Duitse reis bureaus, toeringcaiberirijven en an dere geïnteresseerden kunnen er een kijkje nemen. Ook op de grote campingbeurs in Essen van 24 maart tot 1 april en op de Hol- land-Woche in april te Duisburg zal op grote schaal propaganda worden gemaakt voor 'Freizeitland hinter der Grenze'. Ideeënbussen hebben vorig jaar (al thans bij de DAF, waar men plech tig spreekt van Ideeëncentra') veel voordeel opgeleverd. Het DAF-con- cern bespaarde door zijn ideeëncen tra in Eindhoven, Born en Oevel (Noord-Brabant) anderhalf miljoen gulden, en dat na aftrek van de kosten die gemaakt moesten wor den om de goede ideeën door te voeren. Maar niet alleen het be drijf spon er garen bij: de inzen ders van de ideeën kregen in totaal 169.000 gulden voor hun vinding rijkheid. De gemiddelde beloning lag het hoogst in de fabriek in Bom (285 gulden). In die te Oevel werd weer een ander record gevestigd: daar werden op elke honderd werkne mers ruim 49 (om precies te zijn: 49,7) ideeën ingezonden. De meest waardevolle tips kwamen van de medewerkers van de fabriek in Eindhoven, die samen voor een besparing van ruim een miljoen gulden zorgden. In alle DAF-be- drijven samen kwamen vorig jaar 2052 ideeën binnen, terwijl er bij het begin van het j aar nog een voorraad was van 159. Destijds zijn er nooit vragen ge steld in de Tweede Kamer over de eventuele privileges die Pieter van Vollenhoven genoot, toen hij onder de wapenen was. De Engelsen zijn er feller op. En in het Lagerhuis stonden de socialisten onmiddellijk op, toen bleek dat Mark Philips, vaste vriend van prinses Anne. re gelmatig tussen Duitsland en Lon den op en neer reisde om Anne een kusje te geven. De zaak is onder zocht en het blijkt dat Mark inder daad vaker is weggeweest dan is toegestaan. Nu moet hij die dagen inhalen. die zelf door Juliana van Stolberg waren opgeleid, kwamen in aan- merking voor de zendingen. Het pronkstuk van de tentoonstel ling is een ruim vier meter hoge taxus hybemica, die door een toe val in Bussum ontdekt werd. De boom moest daar gerooid worden en zou al verloren zijn geweest: nu is de dood van de boom met een maand uitgesteld. Maandagmiddag wordt de Flora, die vorig jaar 81.000 bezoekers trok, geopend door mr. Pieter van Vollenhoven. Overigens zijn er niet alleen bloemen en planten te zien: een belangrijk onderdeel is de veestal, waarin dit jaar het kleinvee teruggekeerd is. In die stal zullen 25 pronkstukken van de Noordhollandse veefokkerij (24 koeien en een stier) ie bewonde ren zijn. Vol trots vertelde een bestuurslid van de provinciale bond van rundveefokkers dat blij kens een landelijk onderzoek de koeien uit Noord-Holland gemid deld tien procent méér melk per jaar geven dan hun zusters uit andere provincies. 50JAAR SIGARETTEN.... In vijftig jaar ls het gebruik van sigaretten van gemiddeld 274 per jaar per hoofd van de bevolking gestegen tot ruim 1600, het zesvou dige dus. Deze tekening geeft van die enorme stijging een beeld. Op vallend is de stijging in de laatste twintig jaar: in 1951 rookten wc per inwoner nog maar de helft van wat wc er nu door jagen. We zijn nu toe aan de twintigmiljard siga retten oftewel (even rekenen. de zestig miljoen per dag. Alle acties tégen de sigaret ten spijt. Er is wellicht een toegenomen on- zekenheid bij de Nederlands kiezer. Dit concludeert het NIPO aan de hand van een onderzoek, waarbij gevraagd werd wat de stemmers van 29 november (vorig jaar) in januari (van dit jaar) zouden stemmen. In totaal werden 4120 mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder ondervraagd. Van deze ondervraagden konden er 1050 of tewel 26 pet. geen partijkeuze doen of zij verklaarden niet te zullen gaan stemmen. In vergelijking met de maand december, toen 3078 per sonen werden ondervraagd, van wie 677 oftwel 22 pet geen partij keuze opgaven, betekent dit méér onzekerheid bij de kiezers. Uit cijfers blijkt, dat vooral bij degenen die op DS'70 en D'66 stemden onzekerheid heerst, ter wijl degenen die toen WD, PvdA en ARP kozen in grote meerder heid weten, wat zij nu zouden doen. Van de ondervraagden, die in november op de PvdA stemden, zou 86 pet. dit nu weer doen, vierpet. zou op een andere partij stemmen en 10 pet. weet het niet: bij de KVP zijn deze cijfers respec tievelijk 77, 7 en 16; bij de WD: 85, 3 en 12; bij de ARP: 3 en 10; bij de CHU: 79, 7 en 14; bij de PPR: 77, 4 en 19; bij D'66; 63, 22 en 15; bij de CPN; 78, 10 en 12 en bij DS'70 59, 17 en 23. Het NIPO heeft ook nagegaan op wie de 'weglopers' in januari van dit jaar zouden stemmen. Hieruit komt naar voren, dat er een winst is voor de VVD en in geringe mate ook voor de PvdA en PPR, dat stemmenverlies vooral wordt geleden door KVP, DS'70 en D'66 en in geringe mate door de CHU en dat de ARP en de CPN nage noeg gelijk blijven in januari. 'Je gebruikt nog steeds te weinig vermouth, Simpinks.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7