Gemeenschapsbond heeft nooit kerkje gespeeld Adoptie recht op geeft doop Op de bibelebon(d)se berg... c 3 Jubileumviering in Arnhem Trouw K wart et Israël wil sekte 'Joden voor Jezus' streng aanpakken Ds. Van den Heuvel geïnstalleerd Nieuwsbulletin van Indonesische kerken Duitse kérk wil geen dominees die communist zijn ft Beroepfngs- werk Itockcnef alag'C TROUW/KWARTET DINSDAG 20 FEBRUARI 1973 KERK/BINNENLAND T2/ÖROI DRIEBERGEN 'Ik wou dat het medeleven van kerkelijke zijde groter zou zijn'. Voorzitter F. J. Hoogenraad van de vijftig jarige Nederlandse Christelijke Gemeenschaps Bond (de NCGB) heeft de kerken niet afgeschre ven. Maar zij zouden meer ge bruik kunnen maken van de diensten die zijn bond hun nu al een halve eeuw aanbiedt, vindt hij. 'Dat zou bevruchtend wer ken'. De NCGB jubileert Ter gelegenheid van het halve eeuwfeest is 1973 uitgeroepen tot jubileum-jaar, waar van de grote 'dankdag' in het Arn hemse 'Musis Sacrum' op 19 mei het hoogtepunt moet worden. Verder staan er tal van regionale bijeen komsten en jeugdweekends en -kam pen voor de komende maanden op het programma. Allemaal onder het jubileum-motto: 'Wonder 50'. Tussen allerlei interkerkelijke evan gelisatie- en opwekkingsbewegingen neemt de Gemeenschapsbond een merkwaardige plaats in, omdat hij evangelisatie-drift altijd heeft gekop peld aan een bepaalde eenheidsge dachte. En het woord 'interkerke lijk' is voor de bond nooit een vlag geweest om een nagenoeg a-kerkelij ke (zo niet anti-kerkelijke) lading te dekken. Op grond van de statuten zou het trouwens nauwelijks anders kunnen. 'Geestelijk leven wekken en versterken, voornamelijk binnen de bestaande kerken' is een van de belangrijkste doelstellingen van de bond. We moeten, redeneerden de oprichters vijftig jaar geleden, de gemeenschap der gelovigen bevorde ren en hen op die manier toerusten voor de taak die zij in hun eigen kerk of kring hebben. Anders dan sommige andere opwek kingsbewegingen heeft de NCGB Dr. J. H. Gunning J.Hzn. zich dan ook nooit laten verleiden tot het zelf kerkje spelen. De activi teiten beperken zich tot het houden van bijbelstudiekringen, gebedsgroe pen, jeugdkampen en evangelisatie meetings. Op zondag houdt de bond nooit samenkomsten. 'De statuten geven ons geen mogelijkheden voor de vorming van gemeenten', zegt de heer A. van der Sande, een van de zeven full time evangelisten, die bij de bond in dienst zijn. Het werk van de bond is verdeeld in een aantal rayons, die weer zijn verdeeld in 'afdelingen'. Elk rayon wordt door een full time medewer ker geleid. De laatste jaren heeft vooral het jeugdwerk sterke impulsen gekre gen. Door middel van jeugdkampen. kinderkampen en koffie-bars worden vooral in de zomermaanden vele honderden jongeren bereikt. Met andere evangelisatie-bewegingen heeft de bond gemeen dat een sterk accent wordt gelegd op het thema van de persoonlijke wedergeboorte. Het ledental van negenhonderd zegt weinig over de werkelijke actieradi us van de NCGB. Wie lid wil wor den moet een bepaalde belijdenis ondertekenen, een geloofsverklaring afleggen. 'Je kunt niet lid worden van onze bond op een manier waar op je je bij een ziekenfonds aan sluit', zegt de heer Van de Sande. Diens collega L. de Haan over de verhouding leden- niet leden: 'Ik heb bijvoorbeeld een bijbelkring in Utrecht. Daar komen wekelijks zo'n dertig mensen, onder wie drie leden van de bond.' De oprichting van de bond, in 1923, was geen donderslag bij heldere he mel. In Duitsland was al een gemeen schapsbeweging ontstaan, als gevolg van een reveil omstreeks 1875. De gedachte waaide naar Nederland over, waar mannen als wijlen dr. J. H. Gunning JHzn. temidden van allerlei theologische veten vurige pleidooien hielden voor het beleven van de 'ene, heilige, algemene chris telijke kerk, de gemeenschap der heiligen'. Op 6 mei 1923 sprak dr. Gunning in de St. Andreaskerk te Amerongen de 'vestigingsrede' van de nieuwe bond uit. Aan de wieg stonden ook prof. dr. M. J. A. de Vrijer en de hervormde ds. H. J. Couvee, die in Amerongen een gebedskring leidde, waaruit de bond eigenlijk is voort gekomen. Ds. Couvee, die in zijn eigen kerk bekend stond als een man met heilsoldatenallures, had al sinds hij zelf met de uit Engeland overgewaaide revival in aanraking was gekomen (omstreeks 1905) ge zegd en geschreven dat er meer gemeenschapsleven in de kerken moest komen. Hij deed aktief mee aan straatevange lisatie en preekte in tentsamenkom sten, die de bond ging organiseren. In zijn studententijd heeft ook wij len prof. Van Niftrik dikwijls in die openluchtbij eenkomsten gesproken Het evangelisatiewerk is kennelijk niet zonder vruchten gebleven. De zendelingen Anne van der Bijl en Kees Glas behoren tot degenen die in zo'n tentmeeting van de bond tot geloof in Christus kwamen. REKKELIJKEN Hoewel voorstander van 'de gemeen schap der heiligen' kan men de NCGB moeilijk plaatsen in de huidi ge oecumenische beweging. Want al heeft dr. Gunning dan gezegd dat de leden van de bond 'rekkelijken' en geen 'preciezen' zijn. de elasticiteit gaat niet zover als die van bijvoor beeld de Wereldraad van Kerken. De bond neigt kennelijk meer naar de groepen die geen 'eenheid ten koste van de waarheid' willen. De waren oecumene, zo staat er in een traktaat van de bond. wordt niet gevonden in een gemeenschappelijke leer, maar in een gemeenschappelijk léven. 'Het aanvaarden van dezelfde Heiland geeft hetzelfde geloofsbezit. Hetzelfde nieuwe leven uit de Heili ge Geest verbindt Gods kinderen over kerkmuren heen.' Heel Vietnam Ons. de mensen uit het westen, werd altijd verweten dat wij het Vietname se volk niet zouden kunnen begrijpen. Dat blijkt nu inderdaad waar te zijn. Ik ben weliswaar nooit een fanatiek tegenstander van de VS-politiek ge weekt maar ook ik had mijn twijfels en dacht ook: 'Het Vietnamese volk wil zeker communistisch worden maar nu lees ik elke dag in de krant en hoor op de radio van incidenten in Zuid-Vietnam waarin de bevolking laat blijken dat ze een diepe haat en een grote wrok jegens haar noorder buren koestert. Deze opstootjes gdbeu- ren niet door 10 tot 15 door Thieu gehuurde relmakers maar door grote groepen die niet gehuurd kunnen worden. Hier spreekt een grote haat die, erg begrijpelijk is gezien de el lende dit? de Noordvietnamezen hun zuiderburen hebben aangedaan. De haat der Zuid-Vietnamezen is begrij pelijk, zoals gezegd, maar de haat van de Utrechtse betogers is in mijn ogen onbegrijpelijk en nog onbegrijpelijker is het feit dat in Utrecht christelijke organisaties en partijen (ik ben AR- lid) hun medewerking aan deze mani festatie der haat verleenden i.p.v. lief de te prediken, maar ja, ze lieten zich slecht (ge)(mis)bruiken. Pijnacker R. E. Bosch De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers NZ. Voorburgwal 276 - 280. A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Vietnamacties (15) Ik sluit mij volledig aan bij de brief van Karei Mudde (nr 11) in uw krant van 13 febr. Inderdaad, waarom zou den de Russen en Chinezen nu er geen militair voordeel meer valt te behalen Noord-Vietnam niet blijven steunen met een zelfde bedrag als ze eerst uittrokken voor militaire hulp? Het antwoord is, dacht ik, dat de Russen en Chinezen geen belang bij vrede en welvaart hebben, zolang ze de hele wereld nog niet controleren. Een welvarend Noord Vietnam zou bovendien wel eens minder geïnteres seerd kunnen raken in het communis me, stel je voor dat het net zo 'liberaal' zou worden als Tsjechoslo- wakije onder Doebtsek. Nee, Marx leert immers dat het proletariaat tot de rand der wanhoop moet worden gebracht, zodat er dan een revolutie ontstaat waarbij de communisten de macht stevig en definitief in handen kunnen nemen. Vandaar dat strijden voor sociale verbeteringen volgens Marx, de zo noodzakelijke revolutie saboteerden, en dus eigenlijk klasse verraders en volksvijanden waren (de PvdA, zij gewaarschuwd). Daarom roep ik iedereen op: steun het Me* disch Comité (Noord) Vietnam niet Laten we de Russen e.a. communisten nu eens de kans geven te bewijzen dat ze deze onmenselijke theorieën van Marx hebben afgezworen en zelf van Noord-Vietnam een welvarend land willen maken. Nieuwlande ds. W. v. Benthem Prof. Daudt Als studenten op een hoogst ondemo cratische manier protesteren tegen een wet die (terecht of ten onrechte, dat is hier niet aan de orde) hun misnoegen opwekt, worden zij niet of met fluwelen handschoenen aangepakt en schijnt het niet verder te mogen gaan dan een dialoog. Als een hoogle raar constateert, dat hij geen sfeer meer vindt om erin te kunnen wer ken. ontvangt hij onmiddellijk een dienstbevel om zijn werk te hervat ten. Duidelijk staaltje van discrimina tie. Zou er geen reden zijn voor studenten om tegen déze discriminatie (op democratische wijze) te proteste ren? Driebergen G. van Andel PPR Met verontwaardiging heb ik het ver slag van het PrR-congres in Wagenin- gen gelezen. Het verwonderde mij in welke taal dair gesproken werd. Ter men als 'een lelijk oud wijf over de confessionelen, dat is toch beneden elke norm. En dal van heren, die allen dr. of drs. voor hun naam hebben staan. Wel veel geleerdheid dus, maar geen beschaving of wijs heid. Amstelveen H. E. Schaafsma-Zwavlng Hervormde synode Onze tijd wil democratie, openheid. Geen onmondigheid. Geen onmondig heid wil zeggen dat ook de leden op de kerkeraadsvergaderingen dienen te zijn vertegenwoordigd. Evenveel leden als predikanten, ouderlingen en diake nen. Ook dienen zij stemrecht te hebben. Ook op classicale en synodale vergaderingen dienen de leden met een gelijk aantal te zijn vertegenwoor digd en stemrecht te hebben. De her vormde synode wil wel een bijdrage van de leden, een AKZ als een vist onderdeel, maar wil de leden niet in de kerkelijke besturen opnemeo M.a.w. geen democratie. Ondergete kende is niet tegen grote figuren of Kerkelijk gezag, maar beiden dienen door de leden te worden gedragen en die moeten dus daarin zijn gekend. Rotterdam P. C. van Wijk Hervormde kerk Onder het opschrift 'Hervormde kerk een hoopvolle club' stond een artikel afgedrukt over dr. A. H. v. d. Heuvel, de nieuwe secretaris-generaal van de hervormde kerk. Dr. v. d. Heuvel is de laatste maanden zeer vertroost ge worden door gesprekken die hij heeft gevoerd met vertegenwoordigers en kerkeraden van de herv. kerk. Met nadruk wordt gesteld dat overal in het land de mensen willen dat er begonnen wordt met gemeenteop bouw, maar dan langs nieuwe wegen. Als tweede wens staat genoteerd de totale herstructurering van de com municatie-kanalen. Waarbij gesteld wordt dat de provinciale kerkvergade ring, classisverbanden, kerkvisitatie, kerken en wereld moeten fungeren als communicatiekanaal en niet als beleidsinstituten. Dit kan echter niet de gedachte van heel de hervormde kerk genoemd worden. In 1968 is er immers een drukwerk verschenen met als titel "Wat is er met de Kerkprovin cie Zuid-Holland gaande' van de hand van wijlen ds G. Boer en ds Exalto waarin op een zeer nadrukkelijke wij- ze gesteld wordt dat de herv. kerk geen enkele behoefte heeft aan mo derne menselijke veranderingen, en z.g. vernieuwingen welke op grond van de Heilige Schrift niet zijn te weerleggen. Heeft dr. v. d. Heuvel ook de hierin geopperde vragen al eens op zich laten inwerken, of is hij tijdens zijn rondreis door Nederland geen gemeente tegengekomen die deze punten onderschrijft? Een hoogstmerk- waardige zaak. Is het soms bij dr. v. d. Heuvel alleen maar een zoeken naar richtingen en veranderingen die de herv. kerk tot een goede (volmaak te) club met veel leden kunnen ma ken? Is de reformatorische grondslag dan geheel zoek, en wordt de vraag 'Heere, wat wilt gij dat ik doen zal' soms verouderd genoemd? Zoete rmeer Vrijgemaakte synode: Van een onzer verslaggevers HATTEM De generale synode van de gereformeerde kerken (vrij gemaakt) heeft na lange discussnes beslist, dat geadopteerde kinde ren gedoopt mogen worden. JERUZALEM (EPD) Een speciale commissie van ministers zal volgens officiële woordvoerders in Jeruzalem zich gaan bezig houden met de activi teit van een christelijke sekte onder de Joden. Met deze sekte wordt de beweging 'Joden voor Jezus' bedoeld, die voornamelijk actief is onder stu denten. De ontevredenheid der joden richt zich echter niet alleen op deze secte maar ook op de kerken. Zo heeft de Israëlische minister voor godsdienstza ken, dr. Zerah Warhaftig, een memo randum gestuurd aan premier Golda Meir, waarin wordt opgemerkt, dat de toegenomen activiteiten der christelij ke kerken onder de Joden besnoeid dienen te worden De minister wilde niet meer bijzonderheden van zijn memorandum loslaten. Eerst zal pre mier Golda Meir erop moeten ant woorden, aldus Warhaftig. De minis ter voor godsdienstzaken heeft de mi nisterraad verzocht de kwestie deze week te bespreken. De opperrabbijn van Israël, Sjlomo Goren, heeft zaterdag zowel publiek als regering opgeroepen op te treden tegen de christelijke missionarissen en zendelingen, die zo verklaarde hij proberen hun activiteit in Is raël uit te breiden. Dit optreden mag volgens Sjlomo Goren echter niet ge paard gaan met geweld of onwettige acties. Het Engelstalige dagblad Jeruzalem Post ondersteunde zondag de oproep van oDperrabbijn Goren. Het blad voegt eraan toe, dat de kerken er verstandig aan zouden doen, wanneer rii zouden bedenken dat proselytisme een doorn is in het oog van de Joden, vooral omdat de Joden dat zelf nooit doen. Proselytisme zou het einde kunnen betekenen van de bevoorrech te en beschermde status der kerken in Israël, zo meent het blad. Met 24 tegen 11 stemmen sprak de synode uit, 'dat gezien het onderricht der Schrift aan door gelovigen gea dopteerde jonge kinderen, die tevoren niet in Gods verbond waren opgeno men, van Godswege de bediening van de doop als teken en zegel van de verbondsbelofte toekomst'. Deze zaak heeft de synode diep be roerd. Een van de sterkste tegenstan ders van adoptie, ds H. J. Nijenhuis uit Groningen srtelde zelfs, dat het in deze zaak gaat om het gereformeerd zijn en blijven van de kerk. Hij voorzag, dat vele predikanten in gewe tensnood zouden komen door het synodebesluit. Samen met ds. H. D. van Herksen uit Heemse had hij een nota ingediend met bezwaren tegen de adoptie, zoals die geregeld is in de Adoptiewet-1956. Volgens deze twee synodeleden komt het idee van de adoptie uit een huma nistische geest De band tussen ouders en kinderen is door God gelegd en mag nooit verbroken worden. Adoptie is 'een onnatuurlijke en deswege on geestelijke inbreuk op wat God in den beginne heeft ingesteld'. Ds. Nijen huis noemde in de synodediscussie adoptie slechts een schijnbarmhartig- heid. Echte barmhartigheid bewijst men volgens hem pas, als de pleegouders alles blijven doen wat in hun vermo gen ligt, om het herstel van de ver houding tussen het kind en de oor spronkelijke ouders te bevorderen. En al is een kind wettelijk geadopteerd, dan kan aan de burgerlijke staat van het kind toch geen grond worden ontleend voor de staat van dit kind binnen Gods verbond en kerk. Daar om kan het niet gedoopt worden. De verdedigers van de adoptie vonden het argument, dat een door God ge legde band niet verbroken mag wor den, niet geheel ter zake doende. Volgens Paulus is immers ook in zeer bijzondere gevallen echtscheiding ge oorloofd. In verschillende toonaarden (met name door ds. J. Kok uit Amers foort en ds.D. Vreugdenhil uit Velp) werd de tegenstanders van de adoptie verweten, dat zij tezeer redeneerden vanuit Genesis 1 en 2 en vandaaruit. dat de wetgever door de adoptiewet ingrijpt in de scheppingsgegevens. Maar nu leven we in de tijd van Genesis 3, aldus ds. Kok. De tegen standers houden onvoldoende reke ning met de zonde en haar gevolgen. DRIEBERGEN Gisteravond is ds. A. H. van den Heuvel bevestigd tot predikant voor buitengewone werk zaamheden van de hervormde kerk. Daarmee is hij nu officieel secretaris generaal geworden als opvolger van ds. F. H. Landsman. De bevestiging had plaats op de eer ste dag van de voorjaarszitting van de hervormde synode op 'Hydepark' in een dienst onder auspiciën van de hervormde gemeente van Driebergen. Tevens werd het avondmaal gevierd, zoals gebruikelijk aan het begin van een nieuw synodaal jaar De synode koos ds. J. C. H. Jörg uit Apeldoorn opnieuw tot praeses. Ds. G. pilt uit Ede en ds. H. L. A. de Wijk uit Eexta werden herkozen als asses sor en assessor secundus. Als asseor tertiu (vacature ouderling J. H Broekman uit Bergen) werd gekozen ouderling A. Ruiterkamp uit Almen. DJAKARTA (LWI) Berita Oikou- mene is de naam van het nieuwe, maandelijks verschijnende, nieuwsbul letin van de Indonesische raad van kerken. Het blad neemt de plaats in van Berita DGI, dat meer dan twintig jaar verschenen is. Berita Oikoumene verschijnt ook in een Engelse editie. In deze wereld is de overheid een geschenk van God om het kwaad te beteugelen. Zij heeft daartoe grote bevoegdheden, zelfs de zwaardmacht. En zo heeft de overheid ook het recht, in te grijpen ter bescherming van machteloze kinderen jegens ont aarde ouders. Maar zij moet dan ook mogelijkheden scheppen, dat voer die kinderen wordt gezorgd. Zij hebben liefde en geborgenheid nodig, die al leen gegeven kunnen worden in vol ouderschap. Adoptie in een gelovig gezin geeft een kind een plaats in Gods verbond en daarom heeft het ook recht op de doop. Daarbij werd gewezen op Abraham, die niet alleen zijn kinderen, maar ook zijn slaven moest besnijden. Identiteit Voor de tegenstanders lag hier een geweldig probleem. Het gaat immers, zoals ds. Nijenhuis het stelde, om het rein bewaren van de doop, die een van de merktekenen is van de ware of de valse kerk. Daarom was volgens hem de identiteit van de gereformeer de kerken (vrijgemaakt) in het ge ding. Zij bereikten wel, dat het oorspronke lijke commissievoorstel (rapporteur ds. N. Bruin uit Groningen) wat afge zwakt werd. Want oorspronkelijk stond er, dat geadodopteerde kinderen 'behoren gedoopt te wezen. In de uiteinelijk, door de synode aanvaarde, uitspraak wordt gezegd, dat hen de doop 'toekomt'. Morgen wordt de synode gesloten. FRANKFORT (EPD) 'Op het ogenblik en onder de gegeven omstan digheden kan een theoloog in dienst van de kerk niet tegelijkertijd lid zijn van de communistische partij van Duitsland'. Aldus verklaarde vrijdag de president van de evangelische landskerk van Hessen-Nassau, Helmut Hild, op een persconferentie in aan- sluting op de synode van deze kerk in Frankfort. Aanleiding tot de verkla ring was het ontslag van de evangeli sche dominee Trommershauser, die lid is van de communistische partij van Duitsland. In een toelichting op zijn besluit verklaarde president Hild, dat zijn kerk zich niet aansluit bij het 'gelden de anti-communistische vooroordeel' in de Bondsrepubliek. Maar zo zei hij 'niemand kan toch in ernst menen, dat de kerk als geloofsge meenschap evenals een seculiere, we reldbeschouwelijk neutrale staat ruim te kan bieden aan alle mogelijke we reldbeschouwingen'. Overigens zei hij te wachten op een gezamenlijk stand punt in deze zaak van alle landsker- ken van de Evangelische kerk in, West-Duitsland. In een reactie op deze mededeling van president Hild hebben 150 evan gelische theologen en dominees van de landskerk Hessen-Nassau een uit voerige verklaring uitgegeven. Daarin zeggen zij onder meer, dat het histori sche atheïsme in het marxistisch leni nisme 'zich niet richt tegen een ver antwoord theologisch spreken over god nu', maar tegen 'een theologisch historisch achterhaald godsbegrip van het rfïidden der vorige eeuw'. De theologen zijri van mening, dat men een dominee niet met andere maten mag meten dan de gemeentele den, anders zo zeggen zij neemt men het algemeen priesterschap der gelovigen niet serieus. Overigens heb ben zij een positieve waardering voor een politieke beslissing als van domi nee Trommershauser. Zij zeggen: 'Kan het zout der aarde dat wij moeten zijn, bang zijn om in de soep te worden gedaan?' GOUD Zondagmiddag jl. besloten wij mijn voorstel naar de kerk van do nee B. te gaan. Omdat ik zei iran origineel ben verwachtte ik er ni mensen en dat bleek juist te i Wel moesten we een beetje bij elk geveegd worden om ergens op iewo gemeente te lijken (waarom f i kerkmensen in avonddiensten in vcrK veel te groot geworden kerken aak altijd zo ver van elkaar zitten 't wel lijkt alsof ze allemaal bij ell naa,s besmettelijke ziekten veronder len?), maar dat is nu eenmaal e we 't Ging over zondag 12. Niet-ingt n den mag ik het tellen van de zo J dez gen van dit jaar onmiddellijk afra 15 w dat klopt niet. Zondag 12 is inkor 'afdeling' van de Catechismus en igaa is sprake van de naam Christus. ,men kregen geen dogmatiek, stelde de d r gee nee ons gerust, hoewel ik me hi aar ner dat Dorothy Sayers eens gesc l'e^W( ven heeft dat niet de aanwczigl ndse van dogmatiek maar het ontbn lt van dogmatiek in de prediking 1 dlt kerkdiensten zo vervelend maakt. H™3" het ook zij, wij kregen geen do| tiek en het was tegelijkertijd in|n u verste verte niet vervelend. Inte ^el deel. Dominee B. spitste alles todP te de unieke betekenis van Christus. 0 1 anders dan alle anderen, was antei mens op aarde geweest, die Gnril doelt. Zo'n mens die getuigt en mens met een echt hart en beslist^- niemand anders. En christen-zijn kende niet anders dan bij Hem ven, het van Hem verwachten. Ik het daar niet alleen mee eens, het trof mij opnieuw hoe in zo'n waar velen in de stad wat meei over doen op een bepaald ogei werkelijk goud uitgedeeld Goud van het goede Woord. En goed het is dan met elkaar te zii zonder bromstemmen en weet if allemaal, maar zomaar: 'Zo gaal blinkend spoor van lof de t door. Wij prijzen uw genade', dingen missen zij die thuis bli 'omdat 't niet meer is als vroegej omdat dit of omdat dat. NED. HERV. KERK Beroepen te Bodegraven (toez.)| den Besten te Huizen. Aangenomen naar Heemstede: H. ton te Zaltbommel. Bedankt voor Nieuwe Tonge: van Kooten te Delft; voor Woe| (toez.): A. van Brummelen te den. GEREF. KERKEN Beroepen te Maarssen: F. Ledegaip^^ Schoonrewoerd; te Lisse: H. D. de te Kollum; te Beliingwolde (te&_ evang. werk in classis WinschotenlQl Sap. koopvaardijpred. te Liverpool GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Klaaswaal en te Ri dam-Alexanderpolder: J. van Ha: te Amersfoort; te Apeldoorn: C. CllDi Poel te Yerseke; te Slikkerveen gta Blok te Beekbergen; te Amsterda^f R. Boogaard te Leiden. F ei Peter Kropotkin - Tekstboek. BloC".*!!! zing uit zijn boeken, pamflettcirP"1 brieven, alsmede een exact ve Beid van het gesprek tussen Lenin en kar potkin. Samenstelling en inleii en Hans Verploeg. Voorwoord: Roel Duyn. Uitgave: Meulenhoff, l'ze 172 biz. H to De laatste jaren js er een hernia sch; belangstelling waar te nemen igjs, het internationale anarchisme l daarmee ook voor Peter Krop oftewel Pjotr Aleksjandrowietsj !nn. potkin (1842-1921), zoals deze üenv( sche prins in werkelijkheid h< rd f Peter Kropotkin wordt door Roei Duyn beschouwd als één van de profeten van de tegencultuur, oi r°R' zoals Van Duyn in zijn inle iva schrijft, hij zich altijd inspande re huwelijk te sluiten tussen de ver |em, ring. die hij in de wereld nastri en de verandering, die hij in zie" c zocht. iar Hans Verploeg heeft in dit werk con aantal teksten uit de boeken jjjj^ be Op de bibelebonse berg wonen bibelebonse men sen en die doen alles op zijn bibelebons. Volgens de kroniekschrijver in De Waarheidsvriend, het blad van de gereformeerde bond in de hervormde kerk, zou dit kinderversje oorspronkelijk op de afgescheidenen geslagen hebben: 'Ik meende eerst dat het misschien wel buiten landse kinders waren, die op een dusgenaamde berg woonden, waar men alles een beetje in eigen stijl hield. Later ben ik op het idee gekomen dat de bestanddelen van biblebon(d)s te maken kon den hebben met de Bijbel en met het Verbond. Het zou een wat hatelijk versje kunnen zijn over afgescheiden kerken waar alles afgescheiden is tot gewoonten, kleding, manieren, taal enzovoort Bi- blebon(d)s. Ik weet niet eens goed meer hoe ik het woord moet spellen, maar er zullen wel onderwijzers zijn, die het de redactie willen meedelen. Zo luidde dus mijn vermoeden. Ik heb het later aan iemand gevraagd van wie ik het vermoedde, dat hij het weten kon. Hij antwoordde wat droevig naar me voorkwam in bevestigende zin. Als het maar biblebon(d)s was mocht het Biblebon(d)se radio, toneel enzovoort. Nu ls er inmiddels ook biblebon(d)se vrijzinnigheid geko men. De vrijzinnigheid van de Vrije Universiteit; ik noem geen namen, dat wordt ook vervelend onder de hand. Vrijzinnigheid op gereformeerde grondslag. Ja. dat kan en dat mag wel. Zo verwerk ik dat. maar ik bezie het waarschijnlijk te simpel, want ik ben tenslotte ook maar een gewone hervormde. Het nieuwste is dat we nu ook biblebon(d)se modaliteiten hebben'. Veel commentaar in de kerkelijke pers over de verontruste gereformeerden, die tot de conclusie gekomen zijn, dat de gereformeerde kerken moda- liteitskerken geworden zijn, en daarvan nu de konsekwentie gaan trekken door zich duidelijk te organiseren. Ds. M. Groenenberg in Hervormd Nederland) constateert bij de verontrusten een verkeerd woordgebruik. Ds. Groenenberg: 'Modaliteit zegt, dat we samen kerk willen wezen, maar dat er binnen de eenheid van belijden ook verscheidenheid kan en mag zijn. Daar valt nog heel wat over te zeggen. Twee manieren van kerk-zijn worden hier afgewezen: de eenvormige kerk en de kerk waarin de verschei denheid tot tegenstelling is geworden. Het woord modaliteit zegt ook: we hebben elkaar nodig om niet te verarmen. Welnu, deze 'enkele tientallen predikanten' bedoelen helemaal niet te zeggen: we zijn een modaliteitenkerk geworden, maar: een richtingskerk. Modaliteit betekent: jullie hoort er in! Maar dat is juist niet zo. Natuurlijk heeft men het liefst dat de anderen zich bekeren en dan is alles weer goed. Maar als dat niet gebeurt, dan wordt het toch: 'jullie er uit, althans wat de Uit de kerkbladen prediking betreft, of wij er uit. Waar men dan heen wil gaan, is niet duidelijk. Een nieuwe kerk zit er niet in. Misschien wordt het 'Vrijgemaakt buiten verband'? Maar hoe dan ook: volgens de bedoeling van deze dominees zijn de gereformeer de kerken geen modaliteitskerk geworden maar een kerk met richtingen, die. niet onder één kerkelijk dak kunnen verkeren.' Onder de kop 'Staan we voor een nieuwe scheu ring?' reageert prof. dr. K. Runia in het gerefor meerde Centraal Weekblad ongewoon scherp op de plannen van de vernontrusten. Wij citeren het slot. Prof. Runia: 'Boven dit artikel heb ik gezet: Staan we voor een nieuwe kerkscheuring? Dat klinkt akelig, maar ik geloof dat, als de verontruste broeders en zusters dit doorzetten, het bijna onvermijdelijk is. Geen plaatselijke kerkeraad kan gedogen, dat hem in zijn ressort alternatieve diensten en catechisaties worden opgedrongen. Dit loopt op een conflict uit. Geen eri'kele predikant mag volgens de ker- orde, aan zulke diensten (en ook catechisaties) meewerken. Weer: dit loopt op een conflict uit. M.i. is er voor de verontrusten maar één weg. Zij zullen hun problemen en hun plannen aan de synode moeten voorleggen. Men kan dit als groep niet zo maar doen. Mochten ze dit toch willen doorzetten (maar dat kan ik me nauwelijks voor stellen van mensen die zo nadrukkelijk de belijde nis willen vasthouden), dan lijkt het me gewenst dat de roepende kerk in de kortst mogelijke tijd de synode bijeenroept en dat de synode van haar kant de verontrusten, uitnodigt om deze hele zaak door te spreken. Zó kan het in ieder geval niet. Het is een heilloze weg, die van conflict tot conflict zal leiden en tenslotte zal resulteren in een nieuwe breuk. Dat zou om alle mogelijke redenen te betreuren zijn. Maar in het bijzonder ook omdat we mensen die de kerk liefhebben en die van harte gereformeerd willen zijn, niet graag zouden willen missen in onze kerk.' Waardering vinden de verontrusten alleen bij de reeds genoemde kroniekschrijver in De Waar heidsvriend: Tenslotte vind ik het wel verstandig om een modaliteit te vormen binnen de Gereformeerde Kerken. Dat is beter dan de repeterende breuk van afscheiding voort te zetten. We doen meer recht aan verantwoordelijkheden, waar we niet één. twee, drie onderuit kunnen en wij dragen, vooral ook gelet op onze kinderen, zorg voor rechte prediking. Was deze methode veelvuldiger gevolgd dan zou er op de lijn van de dwarsverbin dingen stellig meer mogelijk gebleken zijn.' Kropotkin bijeengebracht, w duidelijk blijkt welk een oorsprj lijk en onafhankelijkheiddenker (n^ Russische prins is geweest. Zijn mon ken en pamfletten zijn in bijna Europese talen en in het Chinei t j£jf het Japans uitgegeven en van de en chistische auteurs is het werk ar2a Kropotkin het meest omvatten eK]j; tegelijkertijd het meest gelezen. j In dit tekstboek zijn bevoorbeeld^ d opmerkelijke theorieën te vinden jjde de vrije consumptie, de onafhan |e ke moraal, de wederzijdse hulp wetsovertreders. Bijzonder intere jje is daarnaast het verslag van de jngi moeting tussen Lenin en Kropi rdt.' dat voor het eerst in Nederlai 'j, verschenen en waarin gediscuss geir wordt over de coöperatie. irato Na afloop zegt Lenin: 'wat is hij umei geworden. Nu woont hij in een Vi dat bruist van de revolutie, w sekt alle? tot op de bodem overhoi f; di gehaald en hij kan niets ander st i denken dan over de coöperatief irzar weging te praten'. Desondanks ar d Lenin, dat Kropotkin toch waan :hnis voor hen isg eweest en dierbaar ïaal heel zijn voortreffelijke verlede irts i door allies, wat hij heeft gedaan', tngel Hans Verploeg is er met het si telle stellen van dit Tekstboek in ges id e het actuele van de gedachten id, r Kropotkin weer te geven en te >n ti kertijd een mijns inziens boeiend liest geschiedenis te belichten, dat eer Ka tere aandacht verdient dan dat h eilij krijgt binnen de betrekkelijk a's kring van aanhangers van het »ress i chisme.Ms H Pis,, ps S(

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2