lolens zijn n gevaar eoeo Mooie zomer schoenen voor redelijke prijzen Couture pijlsnel vertaald nderwijzersbond in een oeilijk parket door iitspraak over leerplicht ugdd; NVV groeit, CNV stabiel OPGEVEN VAN FAMILIEBERICHTEN EN ANDERE ADVERTENTIES GEDURENDE DE AVONDUREN Paniek door evacuatieplan Geen radio-actief afval in geel vat Rotterdam vraagt havendelegatie uit Haiphong op bezoek Discussie over beheer eigendom van fondspatiënten iHLfeOUW/KWARTET DINSDAG 20 FEBRUARI 1973 BINNENLAND/XUNST T9/K11 [ijk geeft komende jaren t jeen bijdragen voor herstel doo f' ^an een onzer verslaggevers zeke MSTERDAM Honderd tot 250 Nederlandse molens zijn aan oen, en grondige opknapbeurt toe, maar tengevolge van de precaire inanciële toestand van bet Rijk is daar weinig kans op: tot 1976 »J.l het ministerie van CRM geen aanvragen voor onderhoud of her- lang el van molens kunnen honoreren. Jaarlijks moeten tachtig tot hon- kind Cr^ mo^ens on4er handen genomen worden; nu dit niet kan dreigt zijiiet Nederlandse molenbezit onrustbarend te slinken, huw zijn nu nog 950 molens in ons d, véél minder dan er bij de ov richting van de vereniging 'De Hol- 3, pdsche Molen' in 1923 waren: onge- /8 er 2500. Dankzij de werkzaamheid van n deze vereniging, die op 3 maart Amsterdam haar gouden jubileum >rt, is zowel bij de overheid als in de route van bondswandelingen en fietstochten een aantal molens opne men. Op de bondskantoren zullen voorts molenexposities worden inge richt. ANDERE ACTIVITEITEN irgerij het besef gegroeid dat ons olenbezit met alle mogelijke midde- i beschermd moet worden, instelling van provinciale molen- van mmissies en de inwerkingtreding reg<n de Monumentenwet (1961) heb- n ertoe geleid dat de wiekendragers t 01 'n beginsel onaantastbaar ter' inument verklaard zijn. Bij het °trlijkse onderhoud (van tot nog toe jftig k zestig molens) blijkt meestal na een jaar of tien weer maatre en gewenst zijn. Y|*triE VAN ANWB u ANWB heeft besloten de jubile- le vereniging een geschenk aan te len in de vorm van een financiële ;jNWB-adoptie bij sten*bileum van )llandsche Molen Je onder zijn leden. De bond heeft ongeLftoe vier molens in elke wind- n gewek één geadopteerd. In Fries- and, ten noorden van Bolsward, staat Hiemertermolen, die in slechte verkeert. Het is een van de 24 land nog resterende spinnekop- herstel zal globaal 48.000 gul- kosten. Bij Goor staat de Braak- licht]erii een voormalige korenmolen: jstei van deze molen kost 30.000 Iden. Bij Ouderkerk aan de Amstel Jindt zich de molen De Zwaan, een ;kantige bovenkruier. Snelle res- |ratie kosten 55.000 gulden jdzakelijk. Op het eiland Tholen. 3 Oud-Vossemeer bevindt zich een |te stellingmolen uit 1850. Drastisch jpen vraagt hier 130.000 gulden. |jdragen voor de ANWB-actie kun- worden gestort op gironum- r 442204, ten name van de ANWB- Benactie Den Haag. Wie tien gul- 1 of meer stort ontvangt een een- Bdig boekje over de geschiedenis De Hollandsche Molen, met een jchrijving van soorten molens, een lklaring van de 'molentaal', alsmede I vermelding van literatuur. Behal- tóe molenactie zal de toeristenbond De Vereniging De Hollandsche Molen (vierduizend leden), die adviezen geeft aan moleneigenaars inzake res tauratie zij heeft een 'molenarchi tect' in dienst en aan planologische diensten, cultuur-technische diensten, organiseert vele jubileumactiviteiten. Op de jubileumbijeenkomst zal de voorzitter, de Amsterdammer mr. P. J. Mijksenaar, een herdenkingsrede houden, die gevolgd wordt door een toespraak van de staatssecretaris van CRM. Aan vier landgenoten, die zich aan aanzien van het behoud van mo lens verdienstelijk hebben gemaakt, zal een 'certificaat van verdienste' worden uitgereikt. Dit zijn: mej. S. M. Krijgsman, ambtenaresse te Rotter dam. die heeft geijverd voor het be houd van de wiekendrager 'De Speel man', Leen Verhagen, molenaar in Poortvliet, B. Dijk. molenmaker te Leek, die onlangs een halve eeuw dit beroep uitoefende, en S. J. Postma, raolenrestaurateur in Joure Dank zij de medewerking van de oud- voorzittér der Vereniging, ir. F. Stok- huyzen, verschijnt een boekje over 50 jaar leven en streven van 'De Hol landsche Molen'. Zaterdag 31 maart zal in het gemeentelijk museum 'De Lakenhal' te Leiden, een expositie worden geopend van schilderijen, te keningen en prenten: 'De Hollandsche Molen in de achttiende eeuw'. WENTELENDE WIEKEN Een 'nationale molendag' is vastge steld op zaterdag 6 oktober. Alle eige naars van molens zal gevraagd worden dan de wieken te laten draaien. Aan deze 'dynamische molendag' wordt een fotowedstrijd verbonden. Ver wacht wordt, dat aan deze manifesta tie het 'Gilde van Vrijwillige Mole naars' (3ö0 leden) medewerking zal verlenen. Sprekende cijfers bij het jubileum van De Hollandsche Molen: bij het tienjarig bestaan kon worden vastge steld. dat er 125 molens waren gered: dat er 175 molens waren verloren gegaan en 52 beschadigd. Het verbod tot slopen was namelijk in 1942'inge trokken; dat heeft geleid tot een sloopwoede op grote schaal. De tra giek van het molencentrum 'De Scher mer' lag nog in het geheugen, destijds konden er van de 52 molens slechts elf worden behouden. T dit inds] 'ij kei ie je wi niel eis£ grei etwo ;roni t dól >1 zo edaai c Au rbij leel •r W ital inde it mi >eeli een inisat :irca ivereL. 197: een 1972 1 1.6 tureri iers< ;xtra indail racht advies heeft de bondsraad van de 10 aan het hoofdbestuur gegeven, advies is een reactie op het refe- onder de leden van de PCBO de meerderheid van de deel- lers zich uitsprak tegen verdere lening van de leerplicht. hoofdbestuur van de PCBO be dt zich door de uitslag van het •endum in een moeilijk parket, chts twaalf pet. van de leden heeft vorig jaar op het referendum .jeageerd. Maar van deze groep een meederheid andere opvat en te hebben dan het hoofdbe- ir. In de door de leden aanvaarde tderheidsnota wordt de leerplicht ftjerkt tot negen jaar. Voor het on wijs daarna zou alleen een leer- it moeten'gelden, hoofdbestuur heeft echter niet iflen met deze uitslag van het refe- ,dl ium te maken .Het acht zich ook inden door de uitspraak van het :1 ement (geleidelijke invoering van srplicht tot achttien jaar) en de I dzaak om mee te werken aan goed ningswerk en onderwijs voor wer- u de jongeren. Vooral het streven van r vormingswerk met een christelij- signatuur vereist een positieve in- tvan de bond -voorzitter C. Bamhoorn heeft rom tijdens de vergadering van de dsraad gezegd, dat 'de PCBO hel niet kan permitteren zich op alle Binen te verzetten tegen de leer- Een verscherping van de Ipunten zou een onwerkbare situ- betekenen in de relatie tot de voor christelijk beroepsonder- de vereniging van christelijke ren bij het beroepsonderwijs, het issi ement en andere instanties' (die voor verlenging van de leerplicht Horizontaal woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben. 1. verfbordje van de kunstschilder, 2 geurigheid, 3 prijzen, 4 muggelarve, 5 familielid, 6 sieraad. 7 welpenleidster, 8 redenaar, 9 lofspraak, 10 huisgoden. Dambord-puzzel id ,m c di bondsraad heeft nu aan het hoofd- ptuur geadviseerd daadwerkelijk i te werken aan een onderwijssy- m dat past bij de situatie van de kende jongeren. Met name moet bestuur ijveren voor het oprich- van christelijke vormingscentra. hoofdbestuur heeft dit advies rgenomen en zal dit standpunt OPLOSSING VAN GISTEREN: Horizontaal: 1 pats 4 mispel, 9 aar, 10 kok, 11 ara, 12 slalom, 14 kram, 15 per, 16 Ria, 17 en, 19 addenda, 22 rap, 24 aal, 25 Ede, 27 ramadan, 30 al, 32 rot, 33 tel, 35 taks, 37 eigene, 39 age, 40 are, 41 een, 42 latent, 43 ets. Verticaal: 1 passer, 2 aal, 3 trap, 4 mom, 5 ik, 6 parade, 7 era, 8 lama, 10 kordaat, 13 Lea, 14 kin, 16 relatie, 18 nar, 20 dad, 21 Ada, 23 prket, 26 ellens, 28 mos| 29 neg, 31 stal, 34 leer, 36 aga, 37 ert, 38 net, 40 An. De 'Voorste Hellouwse molen', poldermolen in de gemeente Haaften (Gld.). Type: Wipmolen, bouwjaar: 1803. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Een van de meest opvallende dingen aan de nieuwe schoenencollectie van de firma Bata International voor de komende zomer, vonden wij eigenlijk de prijzen. Gezien het feit, dat de leerprijzen de laatste tijd aanmerkelijk gestegen zijn en er een hoger btw-tarief gerekend mag worden over schoenen, vielen die prijzen ons erg mee. In de zomercollectie van BATA zijn namelijk nog volop leuke, leren schoenen te vinden, die omstreeks de dertig gulden kosten. Natuurlijk zijn er ook duurdere exemplaren: van vijftig tot negentig gulden per paar, maar de goedkopere nemen toch een heel belangrijke plaats in in het totale assortiment. De schoenen voor deze zomer lijken deels veel op die van vorige zomer: een voortzetting van de triomftocht van de hoge tot zeer hoge plateauzool en de heel hoge hak (de plateau-zolen variëren van 1 tot 4 centimeter hoogte). Een ander deel van de collectie bestaat uit een opleving van de klassieke schoen, met normale zolen en hakken, maar wel in alle mogelijke felle, frisse kleuren. Deze klassieke schoenen worden bijna steeds in twee versies De klassieke schoen komt weer terug in de Bata-collectie: hier een serie modellen in alle mogelijke kleuren, met normale zolen en hakken. Alle prijzen 29.90. geleverd: met dichte hiel en open zijkanten of met open hiel en dichte zijkanten. Kleuren van deze schoenen: felrood, geel, licht en donkerblauw, fel - groen en beige, (prijs 29.90 tot 39.90). Verder waren er grote hoeveelheden slippers, meestal met hoge plateauzolen en sandalen, soms met dikke zolen, soms gewoon met platte zolen. Reeds enige tijd brengt Bata- International een speciale serie vrije-tijdsschoenen, bestaande uit veredelde klompen, suède molières, sandalen enz. Deze serie heet de Bata-Buggies. Deze schoenen zijn er vanaf 24.90. Ook voor de mannen zijn er het komende seizoen schoenen met tamelijk hoge plateauzolen en erg lelijke opstaande neuzen. Deze schoenen zijn meestal wel erg duur (zo'n 150 gulden per paar). li onze onderwijsredactie r N HAAG De protestants-christelijke bond van onderwijzend per ceel móet de beslissingen van het parlement inzake verlenging van [leesplicht respecteren. Voorjaarsmodeshow van C A Ppldermolen bij Aarlanderveen, gemeente Alphen aan den Rijn. Type: Zuid-Hollandse achterkant, bouwjaar: 1924. Van onze moderedactie AMSTERDAM Zoals altijd is de couture weer pijlsnel vertaald te zien bij C A. En net als bij de grote ontwerpers 'mag bij C A alles'. Een echt duidelijke modelijn is niet te ontdekken, maar dat is dan weer de vrijheid van dit seizoen. Behalve de min of meer goedkope, goedlopende en voor iedereen draagbare kleding, heeft C A voor het voorjaar ook een paar modellen in de rekken hangen die net zo goed voor couture kunnen doorgaan, (zie foto). Om wat algemene punten te noemen: nieuw is de 'whoopee rok', die dóet denken aan Joop ter Heul, Greta Garbo en Diana Durbin. Het zijn rokken die tot op de knie komen, klokkend of geplisseerd zijn en altijd zwierig. Die rok is dan uitstekend te combineren met de tientallen bloesjes die C A in de verkoop brengt. Wat verder blijft, al dan niet gewijzigd: de dubbeldekker in variaties; het vestje en de spencer; bij de bloeses strenge polosluitingen, boothalsjes, pikante ronde en vierkante décolleté's. De mouwen kunnen strak zijn, maar ook zo wijd als een ballon. Van C &A blijven de pantalons: de strakke, rechte pantalon tot even boven de enkel met kleine omslag. Verder: jurken, nachthemden die ook als zomerjurk te dragen zijn en wat de mantels betreft: wikkeljasjes en jasjes met tunnelceintuurs of gerimpelde tailles. Op de foto: twee van de meest opvallende jasjes voor de komende zomer: links een zomerse herhaling van de kielcoat en een jasje met tunnelceintuur, waarvan de kraag en manchetten aan de binnenkant zijn gevoerd met een contrasterend ruitje: 110,-. Half maart in de verkoop. opnieuw voorleggen aan de algemene vergadering. Volgens het bestuur moet bij de uitbreiding van de gedeel telijke leerplicht wel rekening worden gehouden met het beschikbaar zijn van goede programma's, voldoende personeel, voldoende gebouwen en voldoende financiële middelen. Van een verslaggever UTRECHT Het ledental van het NKV vertoont sinds 1968 een daling, dat van het CNV blijft vrijwel stabiel en de groei van de categorale (niet bij een van de drie vakcentrales aan gesloten) organisaties stagneert sinds 1969. Het aantal NVV-ers is echter fors blijven stijgen. Bij deze gegevens uit de onlangs ge publiceerde vakbewegings-statistiek- 1971 van het Centraal Bureau voor de Statistiek merkt 'Ruim Zicht', het of ficiële orgaan van het NKV, op dat er enige tekenen zijn dat het zich orga niseren op confessionele grondslag minder aantrekkelijk aan het worden is. Dat geldt vooral voor de bouw en de metaalindustrie. Van deze ontwik keling lijkt volgens het NKV vrijwel uitsluitend het NW te profiteren. De categorale bonden worden er tenmin ste niet zichtbaar beter van. Het ziet er zelfs naar uit, aldus 'Ruim Zicht', dat ze op het eigen terrein meer dan voorheen te maken krijgen met con currentie van centrale bonden, vooral vanuit het NW, Het ledenverlies van het NKV schrijft 'Ruim Zicht' overi gens vooral toe aan de opeenhoping van de in deze vakcentrale georgani- seerden in inkrimpende bedrijfstak ken zoals de mijnbouw, de textiel (van de georganiseerden is 52 procent lid van het NKV) en delen van de voedingsbranche. Blijkens de CBS-cij- fers telde Nederland in 1971 bijna 1,6 miljoen georganiseerde werknemers ofwel ongeveer 40 procent van de totale onafhankelijke beroepsbevol king. Van hen waren er 613.000 geor ganiseerd bij het NVV, 404.000 bij het NKV, 238.000 bij het CNV en 323.000 bij categorale bonden. Elke WERKDAG (behalve zaterdags) bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familie berichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAG AVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Eventueel kunnen elke WERKDAG (behalve zaterdags) ge durende de avonduren tot 8 uur ook andere advertenties opge geven worden. Deze advertenties kunnen echter niet de volgen de dag worden geplaatst Na bovenstaande tijdstippen kunnen geen advertenties meer worden opgegeven. ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw, Het Kwartet of in de gehele Christelijke Pers (Trouw Het Kwartet), als mede de gewenste breedte. DRINGEND VERZOEK. Teneinde correcte behandeling te be vorderen wordt u dringend verzocht het telefonisch opgeven zo tijdig mogelijk te doen geschiedea VLISSINGEN De commissie Borse- le ad-hoc, een actiegroep die zich sterk verzet tegen de inerkingstelling van de kerncentrale bij Borsele in dit voorjaar, heeft enige paniek gezaaid bij de bewoners en in de dorpen in de omgeving van de kerncentrale. De actiegroep stuurde 'een uittreksel' rond van een 'Katastrophen Einsatz Plan', een soort evacuatieplan bij ge val van ee atoomontploffing. Het plan is vorig jaar opgesteld door het onderzoekcentrum voor kernener gie in Karlsruhe (Did). Een van de actieleiders van de commissie Borsele ad-hoc, de her H. Hofman uit Vrou wenpolder, zei dat het uittreksel in het Duits is verzonden, opdat de auto riteiten niet kunnen zeggen dat be paalde punten uit het rapport foutief zijn vertaald. De commisie Borsele ad- hoc heeft bovendien geldgebrek. Men wilde bewoners en de gemeente besturen deze 'zeer belangrijke maar ook lugubere Duitse informatie' niet onthouden. 'Wij weten dat wij paniek zaaien met het rondsturen van dit stuk', zegt de heer Hofman. 'Maar wij hebben nog maar zo kort de tijd om de overheid te dwingen het kritisch maken van de kerncentrale bij Borse le te beletten. 'Wij willen voorkomen dat men later zegt wij hebben het niet geweten'. VELSEN De politie van Velsen heeft gistermorgen bij de Noorderpier het geelgekleurd vat gevonden, waar van het uiterlijk sterk overeenkwam met dat van een vat radio-actief afval, dat in december vorig jaar door een schip in de Noordzee werd verloren. De politie stelde echter vast dat het gevonden vat geen radio-actieve afval stoffen bevat. Ook zondagavond hèeft de politie urenlang gezocht naar het vat dat door een strandwandelaar tussen de pieren van IJmuiden was waar geno men. ROTTERDAM Rotterdam wil de kennis die opgedaan is in het herstel len van door oorlogsgeweld verwoeste havens gebruiken 'om hulp te bieden bij het herstel van havens in Viet nam. In eerste instantie heeft het gemeentebestuur contact opgenomen met het gemeentebestuur van het Noord-Vietnamese Haiphong. Twee Rotterdamse ingenieurs zullen naar deze havenstad vertrekken om een delegatie uit te nodigen een bezoek te brengen aan Rotterdam, waar zij zich op de hoogte kunnen stellen van de manier, waarop Rotterdam zijn ha vens heeft opgebouwd. Wij kunnen deze delegatie een 'draaiboek haven- herstel' laten zien, aldus burgemees ter W. Thomassen, die het plan maan dag bekendmaakte. Er wordt een giro rekening geopend om de reis en het verblijf van de Noordvietnaraese dele gatie te betalen. Het nummer hiervan is: 9Ö20 met vermelding 'Havenherstel Vietnam' ten name van de gemeente Rotterdam. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De ziekenfondsraad gaat zich donderdag buigen over een ontwerp-advies aan de ministers van volksgezondheid, sociale zaken en jus titie over het beheer van eigendom men van ziekenfondspatiënten, die in inrichtingen verblijven. Het gaat hierbij niet alleen om pa tiënten die min of meer geestelijk gestoord zijn, maar ook om verzeker den die door hun lichamelijke gezond heidstoestand niet in staat zijn hun eigen belangen waar te nemen. Ten gevolge van de welvaartstijging en de uitbreiding van de sociale verzekerin gen neemt het probleem voortdurend in omvang toe. Als voorbeeld noemt de ziekenfondsraade Stichting Centra le Administratie voor verpleeg- en verzorgingskosten in Den Haag. Het vermogen van ongeveer 2000 patiën ten in Den Haag, dat deze stichting beheert, is gestegen van bijna 3,8 miljoen eind 1969 tot bijna 10 mil joen gulden eind 1972. Bij verschillende inrichtingen zijn be zwaren gerezen tegen het beheer van eigendommen van de patiënten, niet alleen om dat de beheerskosten op de verpleegprijs kunnen drukken, maar ook vanwege de mogelijkheid dat de inrichting aansprakelijk wordt gesteld voor onjuist of onbevoegd beheer of voor gebrek aan beheer of bestuur. In het concept-advies wordt gepleit voor een regeling op grond waarvan de patiënt verplicht is te melden wie zijn belangen behartigt, alsmede de verplichting om goederen en gelden boven een bepaald bedrag ter bewa ring af te geven, de verplichting het beheer oer gelden en goederen op t dagen n een door hem aan te wijzen derde en ten slotte vrijwaring van de inrichting bij hetniet voldoen door de verzekerde aan zijn verplich tingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11