China en Amerika j uw E E Jongen (17) van bankroof verdacht Bonn haalt extra belastinggeld bij beter betaalden I I I I Schaatsstrijd kost KNSB ruim ton Margarine 2 ct duurder krant 3 v. d. Velde Verwachting na gesprek Mao-Kissinger: 'i Doorbraak relatie emonstranten bij de RAI l deze krant positie 'armrijk' et twee weken verlengd Lagere waarde voor Surinaamse guldens Leidse Courant MAANDAG 19 FEBRUARI 1973 IRISTELIJK dagblad voor leiden en omgeving enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" LEIDEN, Zoeterwoudsewe* 23, teL 33741 LEIDERDORP, t. d. Valk/Boumanweg 186, tel. 34290. WASSENAAR. Zuylen van Nljcvcltstr- 372, tel. 1441. Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur STERDAM Ruim 440.000 men- hebben de personenauto-tentoon- ling in de RAI in Amsterdam ocht. Met de bekendmaking van recordaantal bezoekers (veertig- zend meer dan in 1971) werd de toonstelling gisteren gesloten. De exposanten hebben uitstekende za- gedaan. Duizenden auto's werden verkocht. Reden voor de exposanten om te stellen, dat 'het Nederlandse publiek overduidelijk zijn belangstel ling voor personenauto's getoond heeft'. In autokringen is men er na deze succesvolle tentoonstelling van overtuigd, dat 1973 ondanks de hogere autobelasting en de gestegen benzine en autoprijzen een goed jaar voor de autoverkoop zal worden. Een groepje demonstranten voor het RAI-gebouw wees echter op de scha duwzijde van de populaire personen auto. Op spandoeken stonden teksten als: 'de auto, 3400 doden per jaar', 'veilig verkeer beter en goedkoper openbaar vervoer' en 'Nu Tokio, mor gen wij'. inenland ikingen in Suriname lij- i te verlopen 5 itenland abieren akkoord met be- ddeling Kissinger 7 rk ïode praat opnieuw over tlidmaatschap 2 nst tzichtloze ellende levens- it gebracht 2 enclalage 2 lo en tv 4 is. feuilleton 4 el 4 maandag 6 sehrijft ons i: Hieberichtcn 14 HAAG Als gevolg van de te toeloop heeft het Institute of ial Studies besloten de tentoonstel- 'Arm Rijk geen verhouding' twee weken te verlengen. De toonstelling, die is ingericht in het lis Noordeinde te 's Gravenhage, nu t.m. zondag 4 maart geopend Regen Eerst nog veel bewolking met af en toe wat regen, maar geleide- "Jk van het westen uit enkele opklaringen. In de middag ech ter opnieuw toenemende bewol king, later gevolgd door regen. Zwakke tot matige, aan de kust aanvankelijk nog vrij krachtige wind uit noord tot noordwest, later krimpend naar west tot noordwest. Maximumtemperatu ren ongeveer vijf graden. MORGEN EN OVERMORGEN: wisselvallig weer en enige stij ging van temperatuur. Morgen zon op: 07.46 onder: 18.03 maan op: 22.20 onder: 08.19 Van onze sportredactie AMSTERDAM Voor het eerst dit seizoen heeft een grote schaats wedstrijd weer iets van de oude ambiance gehad. De strijd om de (amateur) wereldtitels werd be zocht door In totaal 25.000 toe schouwers. Daarnaast was de strijd ook zeer spannend, met als groots hoogtepunt de rit van Piet Kleine tegen de nieuwe wereldkampioen Göran Claeson (zie foto) op de 10.000 meter. Toch heeft dit toer nooi de KNSB toch een verlies van ruim een ton opgeleverd. De KNSB had voor dit toernooi de Deventer baan uitgekocht, omdat bij het vorige internationale titel- toernooi de stichting die de baan beheert een nettowinst van 375.000 gulden had gemaakt. De KNSB draagt nu alleen het hele verlies. Als oorzaak werd vooral gewezen op de abominabele weersomstan digheden, die goede tijden niet alleen onmogelijk maakten, maar ook veel toeschouwers ervan weer hield naar de baan te komen. Voor de eredivisie werden slechts drie wedstrijden gespeeld. FC Twente, MVV en PSV maakten geen fout tegen respectievelijk FC Groningen, AZ'67 en FC Den Bosch. Door de slechte weersom standigheden bleven de aantallen toeschouwers echter opnieuw on der de maat. Tijdens de eerste acht competitiewedstrijden van dit seizoen, zo is zaterdag officieel ge worden, daalde het percentage be zoekers in vergelijking met dezelf de periode van het seizoen daar voor met 15,2 procent. In de eerste divisie bedroeg de daling zelfs 17,6 procent. quêtemoeheid Kantoorhouder met granaat bedreigd Dit gebeurde bij de Koudekerkse Bondsspaarbank aan de Prinr: Bern- hardlaan. Door een ruit te verbreken verschafte een gemaskerde jongeman zich 's nachts rond half twee de toegang tot het gebouw. Via het kan toor drong hij door tot de slaapkamer van de filiaalhouder, die met een handgranaat werd gedwongen de kluis in het kantoor te openen. De filiaal houder had geen keus en voldeed aan de eis van de jongeman die inmiddels het telefoondraad had doorgesneden, 'n de fel verlichte kantoorruimte werd daaina de kluis geleegd, waarna het tweetal weer naar boven ging. De .longeman waarschuwde de filiaalhou der zijn slaapkamer niet te verlaten, PEKING (Reuter, UPI, AP, DPA) De ontmoeting tussen de Chinese partijvoorzitter Mao Tse-toeng en de speciale advi seur van president Nixon, Hen ry Kissinger, alsmede de grote publiciteit die de Chinese lei ders daaraan lieten geven, doen venvachten dat de normalise ring van de betrekkingen tussen China en de Verenigde Staten een flink eind in de goede rich ting is gegaan. Diplomaten in Peking en elders in de wereld spreken van een 'sensationele doorbraak' in die zin, dat mogelijk al vóór het eind van dit jaar een officië le Amerikaanse vertegenwoordiging in Peking zal worden gevestigd. Kissin ger had gisteren op de vierde dag van zijn bezoek aan China een bespreking van vijf uur met premier Tsjoe En- lai, voordat hij bijna twee uur met Mao sprak. Aangenomen wordt dat gesproken werd over Vietnam, Taiwan (Formosa) en het aanknopen van di plomatieke betrekkingen. Opmerkelijk De massamedia in China stonden gis teren volledig in het teken van de ontmoeting tussen Mao en Kissinger. Het Chinese partij-orgaan Volksdag blad publiceerde onder een achtko- lomskop en met twee foto's een arti kel over de begroeting in de werkka mer van Mao en het begin van het gesprek, waaraan ook Tsjoe En-lai deelnam. Nog opmerkelijker vond men in Peking de berichtgeving over de on.moeting in het journaal van de Chinese televisie. De filmbeelden duurden vijf minuten, hetgeen onge bruikelijk lang werd genoemd. Eerst zag men de lange, vriendelijke begroeting door de lachende 79-jarige partijleider, die een tegemoetkomende en montere indruk maakte. Tijdens het gesprek in de met boeken en documenten overladen werkkamer ge baarde de gastheer steeds weer met gestrekte wijsvinger of met beide han den. Mao, die Kissinger een speciale groet voor Nixon meegaf, was zoals steeds gekleed in het hooggesloten, grijze eenheidskostuum. Positief De verrassende ontmoeting is naar de mening van de meeste politieke waar nemers een duidelijk teken, hoe posi tief de jongste Chinees-Amerikaanse dialoog verlopen is. Partijleider Mao ontvangt normaal slechts staatshoofd en of politici uit landen die nauwe banden met China hebben. De laatste buitenlandse gasten die bij hem op bezoek kwamen waren de minister van buitenlandse zaken van de Viet- cong-regering, mevrouw Binh, en de Noordvietnamese onderhandelaar Le Due Tho. Het gesprek tussen Mao en Kissinger vond volgens het Chinese persbureau Hsinhoea plaats 'in een ongedwongen atmosfeer'. Men zou er de conclusie uit kunnen trekken dat Tsjoe En-lai en Kissinger op de 'lange weg' naar normalisering van de Chinees-Ameri kaanse betrekkingen een aanzienlijk stuk gevorderd zijn. Moskou De correspondent in Moskou van het Joegoslavische blad Politika bericht dat men zich in bepaalde Russische kringen wapent tegen de mogelijkheid van een terugkeer naar de koude oorlog als de Verenigde Staten en China elkaar 'in een Russische geest' zouden toenaderen. Naar zijn zeggen hebben de Russen hun hoop dat dit niet het geval is meer gesteld op 'het realisme' van Nixon dan op 'de geest van verzoening van Mao Tse-Toeng'. Kissinger zou vandaag naar Washing ton vertrekken. Op de terugweg zal hij in Tokio een ontmoeting hebben met de Japanse premier Tanaka. Van een onzer verslaggevers KOUDEKERK De politie heeft een 17-jarige jongen uit Koudekerk gearresteerd, die ervan wordt verdacht zaterdagmorgen in alle vroeg te onder bedreiging van een handgranaat ongeveer 26.000 gulden te hebben buitgemaakt. omdat naar zijn zeggen enkele bom men tegen de deurwand waren geplaatst. Toch zag de man nog kans via het balkon zijn buurman te waarschuwen, zodat betrekkelijk gauw de politie kon worden gewaarschuwd. Mede omdat de politie over een rede lijk signalement van de dader be schikte, kon nog dezelfde nacht in Koudekerk een 17-jarige jongeman van zijn bed worden gelicht die van de overval wordt verdacht. Hoewel geen vingerafdrukken zijn gemaakt, is bij hem thuis ook een aantal handgra naten gevonden. De jongeman blijfi echter tot nu toe ontkennen. Hij is ingesloten in Oegstgeest. RITA 'De poes heeft ook voor een cadeautje gezorgd.' Henry Kissinger, de speciale adviseur van president Nixon, luistert aandachtig naar wat voorzitter Mao Tse-toeng hem in Tsjoengnanhai te vertellen heeft. Op de achtergrond staat premier Tsjoe En-lai, met wie Kissinger langdurig onderhandeld heeft. Liberalen verliezen eerste ronde BONN (DPA) De Westduitse sociaal-democratisch liberale rege ring zal burgers en ondernemingen dit jaar meer laten betalen om gaten in de begroting van 120 miljard van 1973 te vullen en de koop kracht te verminderen. Gisteren zijn de besluiten bekendge maakt die op een bijzondere vergade ring van het coalitiekabinet van SPD en FDP werden genomen. Tot de SchlTlidt reeks belastingpolitieke maatregelen behoren een stabiliteitslening en een bijzondere heffing ter hoogte van tien procent op de vennootschapsbelasting en op de inkomstenbelasting van bur gers met een inkomen van meer dan 100.000 mark per jaar. Voorts zal de belasting op benzine per 1 juli met vijf prennig per liter worden verhoogd. openbare middelen te bouwen wonin gen geldt opheffing niet. In het raam van de begroting voor 1973 zal de regering de netto-kredie topnamen beperken tot maximaal vier miljard mark. Om het verder stijgen van de personeelskosten tegen te gaan moet het aantal vaste arbeidsplaatsen in het begrotingsjaar 1973 met 2.000 worden verminderd. De degressieve afschrijving op gebouwen wordt on middellijk opgeheven. Voor de met Politieke waarnemers zien de maatre gelen, die genomen werden na twee dagen van intensieve debatten, als een overwinning van de sociaal-democra ten op de liberale coalitiepartners, die voor beperking van overheidsingrij pen en lage belastingen zijn. Ondanks de flinke overwinning die zij bij de verkiezingen van 19 november hebben geboekt, zijn de liberalen er niet in geslaagd, hun invloed in het kabinet uit te breiden. Het gisteren gepubliceerde resultaat van het overleg in het kabinet is een persoonlijke overwinning voor minis ter van financiën Helmut Schmidt, na kanselier Willy Brandt de belangrijk ste sociaal-democraat in het kabinet ROTTERDAM Met ingang van van daag zijn de prijzen van margarine met twee cent per pakje van 250 gram verhoogd. Deze prijsverhoging is tot stand geko men na overleg met het ministerie van economische zaken en comform de voorschriften van de prijzenbe- schikking 1972, aldus de Bond. Van Nederlandse Margarinefabrikanten in Den Haag. Als oorzaak van de prijsverhoging wordt genoemd de kostenstijgingen, hoofdzakelijk als gevolg van de stij ging van grondstoffenprijzen op de wereldmarkt. De prijsverhogingen blijken zo groot te zijn, dat ondanks het gunstige effect van de dollar devaluatie op enkele oliesoorten, toch een zodanige stijging van de grond- stoffenkosten is ontstaan, dat deze verhoging van de margarineprijzen onvermijdelijk is, aldus de Dond. PARAMARIBO De Surinaamse re gering heeft besloten de Surinaamse gulden aan te passen aan de bestaan de pariteit van de dollar. Dit betekent dat de Surinaamse gulden wordt gede valueerd met tien procent. De waarde vermindering gaat vandaag in. Dit be sluit werd zaterdag bekendgemaakt door de Surinaamse minister van fi nanciën H. S. Radhakishun tijdens een vergadering van de Staten van Surina me. Hierbij waren ook de voorzitter en de leden van de regeringsraad aanwezig. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselij k nieuws een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal Adres: Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Ik ontvang als beloning het aangekruiste pletine handige schaaltje paraatmap (flessen- met brief - onderzetter) mapje post papier met enveloppen papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1