verleg nieuwe status iuriname en Antillen ever niet uitstellen Antillen en Venezuela gaan rechtstreeks over grensbepaling praten Drie treinen ontspoord: stremmingen bij de NS Regering helpt grote steden uit geldnood Meer Japanse fondsen naar beurs Amsterdam idelal mis er Heide oogleraar er euthanasie en principieel a, wacht Rechtbankpresident acht zich onbevoegd in milieugeding Haags protest tegen ambtenarenspreiding TBC-controle op scholen verdwijnt Suikerziekte langzamerhand volksziekte Tentoonstelling verlengd Ziekteverzuim niet groot in ziekenhuizen personalia T74PW/KWARTET ZATERDAG 17 FEBRUARI 1973 BINNENLAND/KUNST TPNOZHS9/K9 QQpninkrijksministerra ad wil spoed et v€ geva een ze alleï ,n een onzer verslaggevers a JN HAAG De koninkrijksministerraad (dat is de Nederlandse minis- raad, aangevuld met de gevolmachtigde ministers van Suriname en de "hSTi tiUen 'n Den Haag) zal het erg betreuren als de aanstaande vergadering haar i de koninkrijkscommissie niet zou doorgaan. Dit heeft een woordvoerder scs i de regering gisteren meegedeeld na afloop van de vergadering van de in<jdsec1 nSterraad. sloot sloeg EEG schjr, op ko art. oninkrijkscommissie is belast met oeken naar wegen en mogelijkhe- voor nieuwe verhoudingen tussen ,,4-7 drie delen van het koninkrijk: 1 rland, Suriname en de Antillen. verhouding is thans nog gere- fie-uity jn het statuut, dat van 1954 mg afh ert ng van ommissie zou van 26 februari tot raag n ,aart vergaderen in Willemstad op innenla ,5ao en in Oranjestad op Aruba. >t. Er i zag er naar uit dat juist déze ontsta^gdering erg belangrijk zou wor- Ter sprake zouden komen de gangsregelingen, die nodig zijn taande nezen, kilo de (•voorzitter NVV wo a Lagei onzér verslaggevers ■FT Oud NW-voorzitter drs. ry ter Heide zal binnenkort be- 150 mil iteken 66 in rtoonde panse n 196( 170. om van de huidige door het statuut bepaalde verhouding te komen tot volledige onafhankelijkheid. Uit Paramaribo komt de laatste tijd steeds dringender de wens naar voren het gesprek voorlopig even uit te stellen, gezien de moeilijkheden in eigen huis. De koninklijke minister raad heeft gisteren de wens uitgespro ken dat er alsnog een Surinaamse delegatie naar Curasao en Aruba zal gaan. Desnoods zou de vergadering een paar dagen kunnen worden uitge steld. Niet langer ben 1 i gema 1: is di een onzer verslaggevers de mo tECHT Het op 7 februari tijdens eeuwarden gevoerde euthana- Jley vf roces heeft niet de verwach- gewekt dat de rechtbank met wijzi ekking tot euthanasie een Ni cipiële, als jurisprudentie te houwen uitspraak zal kunnen nem<n lactie van Medisch Contact, het ilad van de Koninklijke Neder- :he Maatschappij tot bevordering ineeskunst, die dit in een hoofd- !l in het jongste nummer ft, wijst erop dat de dodelijke morfine de patiënte en wie het onderhavige proces ging, is toegediend door de behande- arts, maar door de dochter, die •ts is. .juwarden, aldus Medisch Con- was het wetsartikel in het ge- dat verbiedt een ander op zijn ikkeliik en ernstig verlangen iet leven te beroven. 'Een verbod Ivoor iedere burger geldt. Hier leilijken zowel de moeder-dochter e als het feit, dat de dochter arts is, dit proces als een eutha- •proces in principiële of medische :e onderkennen'. il de president van de rechtbank de officier van justitie heeft er ens het blad wel blijk van gege- begrip te hebben voor de omstan- eid dat de behandelende arts bij Hambu aaglijk lichamelijk of geestelijk n middelen ter verzachting van ijn toedient, ook als de nevenwer- daarvan levensverkortend is. 'Dit ip werd van de zijde van deze mi esentanten van de zittende en in ode magistratuur, het zij ten over- de geregistreerd, nadrukkelijk onden aan als ondraagbaar te dul- lijden van een in het laatste ium vertoevende patient en toe- Een zjing van deze middelen door een gisterei Jidelend arts'. t, toen Langer uitstel van deze conferentie zou wel eens een zeer langdurig uit stel kunnen betekenen, omdat er zo wel op de Antillen als in Suriname dit jaar verkiezingen worden gehou den. Overigens heeft de Antilliaanse pre mier Isa gistermiddag bij zijn vertrek van Nederland naar de Antillen laten weten dat er wat hem betreft eind deze maand in elk geval kan worden gepraat tussen Nederland en de Antil len; vooral omdat de nieuwe regelin gen slechts een tweezijdig karakter zullen hebben (dus alleen Nederland en de Antillen en Nederland en Suri name). Het huidige statuut voorziet in een driezijdige regeling. Overgang Bij het komende gesprek op Curagao en Aruba zou vooral aan de orde komen welke overgangsbepalingen moeten worden gemaakt voordat Suri name en de Antillen onafhankelijk zouden kunnen worden. Een overgangsregeling op een of an dere manier is beslist nodig voordat beide gebiedsdelen geheel onafhanke lijk worden. Nu hebben bijvoorbeeld alle Surinamers en Antillianen de Nederlandse nationaliteit, zodat bij het uiteengaan van de drie delen van het koninkrijk alle staatsburgers de gelegenheid moet worden gegeven een nationaliteit te kiezen. Om deze keuze voor te bereiden wordt gedacht aan de vorming van een soort Antiliaans en Surinaams staatsburgerschap onder de Neder landse nationaliteit. Deze suggestie is al eens eerder gedaan door de gouver neur van de Antillen, drs. B. M. Leito die daarbij met name ook dacht aan het grote aantal mensen met de Vene zolaanse nationaliteit, die al van ge slacht op geslacht op Curagao wonen. Gemenebest Wat de volkenrechtelijke verhouding tussen de straks ook onderling onaf hankelijke delen van het koninrijk wordt met name van Surinaamse kant de gedachte van een gemenebest naar voren gebracht, waarvan de koningin en haar opvolgers als hoofd zal funge ren. Eén van de taken van zo'n gemene best zal zijn het instellen van een gemenebesthof, dat zich o.a. kan uit spreken over de handhaving van de mensenrechten. Dit plan dat met name wordt geïnspireerd door de Su rinaamse minister Essed is mede ingegeven door de latente raciale spanningen in Suriname tussen Creo len en Hindoestanen, wier voorouders resp; in Afrika en Azië woonden. Het enthousiasme voor deze construc tie is echter niet zo erg groot bij de Nederlanders in de commissie. AI was de vaart waarmee een langzaam rijdende goederentrein in de nacht van donderdag op vrijdag tussen Nijkerk en Putten op een nog langzamer rijdende goederentrein reed, gering, tengevolge van het enorme gewicht was de schade toch nog aanzienlijk. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Spoorwegen hebben gisteren nogal met pech te kampen gehad. Op het traject Nijmegen-Den Bosch moest in elke richting omstreeks het middaguur een trein uitvallen als gevolg van het ontsporen van een reizigerstrein op het station Nijmegen. Bij deze ontsporing werd niemand gewond. Ingrijpender was de stremming op de lijn Amersfoort-Zwolle. De oorzaak van deze stremming is nogal gecom pliceerd. In de nacht van donderdag op vrijdag ontspoorde een goederen wagon achter een postrijtuig tussen Nijkerk en Putten. De machinist heeft hier niets van gemerkt en reed door. Bij de eerstvolgende wissel sprong de wagon weer in de rails. Doordat de wissel hierbij beschadigd werd sprong het sein voor het spoor in de andere richting op onveilig. De machinist van een goederentrein, die voor dat sein stopte, kreeg toestem ming om door het onveilige sein te rijden. Gewoonlijk mag zich in een beveiligd blok maar één trein bevin den, maar omdat het sein bij de wissel automatisch op onveilig bleef staan als gevolg van de beschadiging, kreeg ook de machinist van een twee de goederentrein in de richting Amersfoort toestemming om door te rijden. Premier Isa kritisch over opdringenvan afhankelijkheid Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De regelingen van de Nederlandse Antillen en Venezuela zullen rechtstreeks met el kaar gaan pralen' over de grensbepaling op het co ntinentale plat tussen de Antillen en Venezuela. gekost) Dj worden tot hoogleraar. voor interfakulteit bedrijfskunde in anmerwt bereidt op dit ogenblik een 'dracht voor, om de heer Ter de te benoemen tot hoogleraar in vak 'omgeving'. De voordracht zou volgende week te verwachten Tr De benoeming zal al spoedig tmerika ',an- interfaculteit bedrijfskunde is op- j et door de Erasmus Universiteit in olkinf lerdam en de Technische Hoge- Een di °,01 in Delft. Het vak 'omge- huweli dat Ter Heide gaat doceren, te onder meer te maken met het fiondswerk. Zoals bekend nam drs. Heide ontslag als voorzitter van NVV na. een hooglopend conflict de Industriebond. Hij is nu werk- Dat is een technische zaak, die echter wel in staat is op de Antillen (en dan met name op het eiland Aruba) de emoties op te wekken. Aruba ligt namelijk op het continentaal plat van Venezuela en de rechtsregel is in zo'n geval dat de grens precies door het midden van het gebied wordt getrok ken. Maar de Venezolaanse regering heeft steeds bij de interpretatie van de internationale regels op dit punt ten aanzien van de grens met Aruba een voorbehoud gemaakt. Op het ogenblik is het een actuele kwestie, omdat er zeer waarschijnlijk olie en gas kan worden aangeboord op het plat. De Antilliaanse premier Isa heeft nu in Den Haag tijdens een onderhoud met minister Schmelzer van buiten landse zaken afgesproken dat de Ne derlandse regering over deze kwestie een gesprek tussen de twee recht streeks betrokkenen zal arrangeren dus tussen de regeringen in Willem stad en Caracas. Minister-president Isa noemde dit gis termiddag bij zijn vertrek op Schip hol één van de belangrijkste resulta ten van zijn achtdaags verblijf in Nederland. De heer Isa heeft ook gesproken met de Nederlandse minis ters Van Agt (onder meer over de voorziening van vacatures bij de rech terlijke macht op de Antillen) en Geertsema (onder meer over de ko mende Koninkrijksconferentie in Wil lemstad en Oranjestad. Deze zou eind deze maand worden gehouden, maar het is de vraag of deze conferentie doorgaat, nu de Surinaamse regering heeft laten weten voorlopig niet naar Willemstad te zullen komen gezien de moeilijkheden in eigen huis. Kritiek Minister-president Isa heeft tijdens zijn verblijf in Nederland ook een gastcollege in Nijmegen gegeven, waarin hij verpakt in keurige par lementaire taal op nogal ongezou ten wijze kritiek uitoefende op de wijze waarop Nederland nu de Antil len naar de onafhankelijkheid drijft. 'Wij hebben niet om onafhankelijk heid gevraagd, althans niet in die vorm en niet op de weinig elegante wijze waarop ons deze nu wordt opge drongen. Maar nu ons echter de onaf hankelijkheid wordt aangeboden (op een niet al te fraaie wijze, o p een houten en niet op een zilveren blad) rapen wij vol vertrouwen de hand schoen op. Wij weten dat het moeilijk zal zijn, maar wij weten eveneens dat er vele andere leden van de Verenig de Naties zijn die minder economi sche bronnen, meer armoede en meer politieke spanningen hebben dan wij en toch zichzelf besturen.' De heer Isa legde er in Nijmegen de nadruk op dat zijn land niet zal wachten op 'een soort constitutioneel deurwaardersexploit waarbij het einde van het gelijkwaardige driedelig Ko ninkrijk wordt aangezegd', maar dat het nu reeds wil zoeken naar nieuwe vormen voor een blijvende, harmo nieuze verstandhouding. Van een correspondent UTRECHT Prof. mr. V. J. A. van Dijk. de president van de Utrechtse rechtbank, heeft zich onbevoegd ver klaard om uitspraak te doen in het korte geding dat de Vereniging voor milieudefensie had aangespannen te gen het waterschap de Barneveldse Beek en de gemeente .Barneveld. Het waterschap rooit op het ogenblik op grote schaal bomen op de landgoe deren 'Erica' en 'Groot Beilaer* zon der dat de gemeente de daartoe ver eiste vergunningen heeft afgegeven, en de gemeente heeft desondanks het werk niet laten staken. De eisers beschouwen dit als een onrechtmatige daad. Bovendien beschuldigen zij de gemeente Barneveld van Boerenbe drog. De gemeente heeft namelijk wel de gelegenheid gegeven om bezwaar schriften in te dienen, hoewel dat niet verplicht was, maar de rooiwerk- zaamheden waren al begonnen toen de termijn voor het indienen van de bezwaarschriften nog niet gesloten was. Prof. Van Dijk overwoog in zijn von nis dat er van de eisers geen eigen domsrechten zijn geschonden. Hij on derkende dat de doelstellingen van de Vereniging voor milieudefensie van belang konden zijn. maar hij meende ze niet als burgerlijk recht te kunnen beschouwen. Hij liet overigens in het midden of geïnteresseerden in milieu problemen zich bij de rechter kunnen beklagen als rechtspersoon. De heer Isa spaarde zijn Nijmeegse toehoorders ook niet zijn oordeel over de komst in het verleden van vele duizenden Europese-Nederlanders naar de Antillen. 'Gastarbeiders zou men tegenwoordig deze olieheren noe men, maar dan gastarbeiders die een veelvoud betaald kregen van hetgeen een Curagaose arbeider voor dezelfde prestaties kreeg, plus ongekende soci ale faciliteiten.' De heer Isa duidde aan dat dit 'soms irriterend optreden voor een belang rijk deel verantwoordelijk is voor de anti-Hollandersstemming op de Antil len, welke stemming hij overigens niet gelijk wilde stellen met een anti- Nederlandse stemming. Film voor Vietnam In zwaar getroffen gebieden in Viet nam is behoefte aan voorlichting over gezondheidszorg, hygiëne, nieuwe landbouwmethoden, onderwijs, nieuwsvoorziening, en daarbij zou een volledig super-8mm-filmsysteem een belangrijk onderdeel voor dc opbouw kunnen zijn. Zo'n complete uitrusting filmvcrkleinapparaten, camerasets, mobiele laboratoria, projectie-sets, waaraan al gewerkt wordt door fil mers en technici, kost ongeveer hon derdduizend gulden. Het Komitee We tenschap en Techniek voor Vietnam, Laos en Cambodja verzoekt om bijdra gen op postgiro 24.65.474 ten name van het komitee te Groningen, met vermelding 'fdmprojekt'. Het comitee van aanbeveling bestaat uit de filmers Joris Ivens, Frans Zwartjes, Leonard Henny en Jan de Vaal, de directeur van het Nederlands Filmmuseum. In een Werkgroep Kunstenaars voor Vietnam hebben eenentwintig beken de Nederlandse filmers, o.m. Haan stra, Vrijman, Weisz, Ditvoorst, van Gasteren, Sluizer, besloten tot een landeiijke manifestatie half april in Amsterdam, waaraan in vele versprei de activiteiten ook eigen en Vietname se films zullen worden ver toond. De we-kgroep verzoekt om 16- mm kopieën, projectoren en man kracht, om zo snel mogelijk te kun nen organiseren. De opbrengst van de vertoningen zullen zijn voor het Ko mitee Wetenschap en Techniek voor Vietnam, La:s en Cambodja. Regeling met Rotterdam als precedent gezien Van onze Haagse redactie DEN HAAG Afspraken, die het rijk met de gemeente Rotterdam heeft gemaakt over de sanering van de gemeentefinanciën, worden in bestuurlijke kringen van Den Haag, Amsterdam en Utrecht als een belangrijk precedent beschouwd. De onderhandelingen tussen de ze gemeenten en het Rijk zijn nog gaande, maar er bestaat meer hoop voor een vergelijk, omdat er een model voor Rotterdam op ta fel ligt. De opdracht aan beide machinisten luidde: voorzichtig rijden. De eerste machinist vatte dit kennelijk nog iets letterlijker op dan zijn achter hem rijdende collega, zodat de tweede goederentrein met geringe snelheid achterop de eerste reed, voordat deze het blok verlaten had. Vier wa gons van de aangereden trein ont spoorden alsmede een draaistel van de achteropkomende lokomotief. De erg ste schade is volgens de Spoorwegen echter veroorzaakt door de wagon van de posttrein, die over een afstand van drie kilometer de dwarsliggers ver nield had. Gisteravond omstreeks acht uur was de lijn weer bruikbaar. Tot dat tijdstip werden in beide richtin gen bussen ingelegd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Haagse gemeente bestuur is het niet eens met de verminderde spreiding van 6500 ar beidsplaatsen, zoals die de regering voor ogen staat. In een brief aan het departement voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening schrijft het ge meentebestuur dat het alleen akkoord gaat met de verplaatsing van het aantal arbeidsplaatsen dat overeen komt met de 'natuurlijke groei' van het bestuursapparaat. Dc gemeente betoogt aan de hand van de cijfers over de laatste tien jaar dat die groei neerkomt op 300 arbeids plaatsen per jaar. Dat zou dus in vijf jaar neerkomen op 1500 arbeidsplaat sen en niet op 6500. Een rapport van het Nederlands Economisch Instituut, dat in opdracht van de gemeente is vervaardigd constateert zelfs dat er eerder sprake zal zijn van een structu rele daling dan van groei. Deze ont wikkeling zou tot in de tachtiger jaren aanhouden. DEN HAAG De TBC-controle op scholen wordt per 31 juli dit jaar afgeschaft, heeft het ministerie van volksgezondheid meegedeeld. De maatregel is het gevolg van de sterke vermindering van het aantal tbc-gevallen ender scholieren. De maatregel wacht nog op een formele kabinetsbeslissing. Het is de bedoeling na 31 juli een nieuw bewakingssysteem in te voeren, waarbij drie TBC-controlecentra over blijven. De centra zullen komen in Zuid-Holland, Overijssel en Zuid-Lim burg, omdat hier relatief de meeste TBC-gevallen voorkomen. Dat er eerst afspraken zijn gemaakt met Rotterdam is niet zo verwonder lijk, omdat deze gemeente als num mer een in Den Haag aan de bel trok. De verwachting is, dat de onderhande lingen met Amsterdam en Utrecht op korte termijn worden afgerond. De gemeente Den Haag zal hekkeslui- ter in de onderhandelingen zijn, om dat deze stad de geringste tekorten heeft vergeleken bij de andere steden en pas twee jaar in de moeilijkheden zit. De financiële afspraken met de grote steden hebben vooral betrekking op het openbaar vervoer en het verkeer. Zo verlangt het rijk een verkeers circulatieplan. Ook worden voorwaar den gesteld voor verhoging van de parkeertarieven en tarieven voor het openbaar vervoer. Wanneer aan deze en andere voorwaarden is voldaan, neemt het Rijk per 1976 (dit jaar is Van onze redacteur wetenschappen LEIDEN Suikerziekte is lang zamerhand een volksziekte ge worden: twee tot drie procent van de bevolking bezoekt wegens cüa- betes regelmatig een arts. Deze cijfers noemde dr. J. Terpstra gis teren in de openbare les waarmee zij haar lectoraat in de interne ge neeskunde, met speciale opdracht voor de kennis van suikerziekte, aanvaardde. en Diabetes is een stofwisselingsziekte waarbij suiker niet of onvolledig wordt afgebroken, in het bloed circu leert en met de urine wordt uitge scheiden. De verschijnselen worden bestreden door toediening van het hermoon insuline, dat de suikeraf braak regelt en waarvan de patiënt zelf te weinig maakt. De oorzaak van het uiteindelijke insulinetekort is nog onbekend, en dus ook niet voor be handeling vatbaar. Volgens dr. Terpstra is vrijwel ieder een het er over eens dat diabetes een erfelijke afwijking is. Maar het pad naar de oplossing 'vertoont bijna alle voetangels en klemmen die men bij erfelijkheidsonderzoek kan tegeko- men'. Door verbeterde behandelings methoden is het mogelijk dat een diabetische vrouw kinderen krijgt, maar de risico's zijn groot. Het per centage baby's dat bij of kort na de gebiorte overlijdt is teruggedrongen tot tien, tegen 1,7 gemiddeld voor Nederland Verder is de kans op aangeboren afwijkingen anders dan diabetes, vijf maal zo groot als voor kinderen van gezonde vrouwen. Hier ligt een uitda ging voor de medische wetenschap, meende dr. Terpstra. Zij was verder van oordeel dat de betreffende ouders op de hoogte moeten worden gesteld van feiten en kansen. Een belangrijk deel van het diabetes- onderzoek richt zich op de afwijkin gen aan bloedvaten die door de ziekte worden veroorzaakt Het ontstaan van deze afwijkingen wordt door de toe diening van insuline niet gestuit. Zes tig tot tachtig pet. van de diabetici overlijdt aan een hartinfarct. DEN HAAG Als gevolg van de grote toeloop heeft het Institute of Social Studies besloten de tentoonstel ling 'arm:rijkgéén verhouding' met twee weken te verlengen. De tentoon stelling, die is ingericht in het Paleis Noordeinde te 's Gravenhage, zal nu tot en met zondag 4 maart geopend zijn. President Daiwa Securities: AMSTERDAM Het aantal op de Amsterdam beurs genoteerde Ja panse fondsen zal in de toekomst zeker nog worden uitgebreid. Dai wa Europe, een 100% dochteronderneming van The Daiwa Securi ties Co., is althans met een aantal Japanse bedrijven bezig de intro ductie van hun aandelen voor te bereiden. Dit zei Takahiro Yamauchi, president van Daiwa Securities, op een perscon ferentie ter gelegenheid van de officië le opening van Daiwa Europa in Am sterdam, het Europese hoofdkantoor van dit Japanse effectenhuis. Daiwa Europa, zo deelde hij mede, wil zich in Nederland niet alleen met effecten zaken gaan bezig houden. Zodra de vereiste vergunningen van de Nederlandse autoriteiten zijn ver kregen zullen ook de normale bankza ken (kredietverlening e.d.) tot het dienstverleningenpakket gaan beho ren. Vooral Eurodollartransacties heb ben de belangstelling van Daiwa. Met betrekking tot de jongste mone taire ontwikkelingen zei de heer Ya mauchi, dat het zweven van de yen voor Japan vele nieuwe problemen met zich brengt. In dit verband maak te hij gewag van het streven van Japan naar internationalisatie. INTERNATIONALISATIE Japan wil enerzijds de buitenlandse Investeringen in het land aanmoedi gen. anderzijds wil Japan meer direc- nen. te investeringen doen in het buiten land, met name in Europa en in de ontwikkelingslanden. Dit laatste zal moeten bijdragen tot een verminde ring van de Japanse export. Wat de notering van buitenlandse (en derhalve ook Nederlandse) fondsen aan de beurs van Tokio aangaat, zei Yamauchi, dat vele internationale fondsen (nog) niet voldoen aan de daarvoor geldende regels in Japan, zoals tenminste 1000 Japanse aandeel houders en minimaal 300.000 geplaat ste aandelen. Men wil in dc bestaande voorschriften echter wijziging aan brengen. Momenteel bezitten Japanse beleggers met elkaar zo'n 350 mil joen aan buitenlandse aandelen. Daiwa Securities behoort tot de groot ste effectenhuizen in Japan. Per 30 september j.l. beliep het balanstotaal S 840 miljoen. Daiwa Securities, waar van o.a. oud-minister van fi-anciën H. J. Witteveen commissaris is, heeft ook kantoren in Londen, Frankfort en Parijs. Overwogen wordt elders in Europa eveneens vestigingen te ope- althans voor Rotterdam afgesproken) de tekorten van het gemeentelijk openbaar vervoer voor zijn rekening. In de grote steden is het openbaar vervoer voor het grootste deel de oorzaak van het tekort. Aan de ge meente Rotterdam zijn verder nog verfijningen en een verhoging van het schaalbedrag (rijksbijdrage per hoofd van de bevolking) toegezegd. Over deze toezeggingen is het gesprek nog niet afgerond. Van een verslaggever AMSTERDAM In ziekenhuizen, psychiatrische inrichtingen en ver pleegtehuizen is het ziekteverzuim in 1971 veel lager dan in veel andere bedrijfstakken. In de inrichtingen be droeg het ziekteverzuim vijf procent van de totale arbeidstijd, landelijk bedroeg het zeveneneenhalf procent. Dit blijkt uit een onderzoek van het Nationaal Ziekenhuisinstituut. In de genoemde inrichtingen meldden de werknemers zich in 1971 gemid deld anderhalf maal ziek; per ziekte melding verzuimde hij gemiddeld 12.5 dag. Dat komt neer op ruim achttien verzuimdagen per personeelslid; voor de gezondheidszorg in deze inrichtin gen betekende dat een verlies van 97 miljoen gulden. Een naar verhouding groot ziektever zuim werd geconstateerd bij het huis houdelijk personeel in de inrichtin gen; onder de leerling-verplegenden was het lager dan onder de gediplo meerden. Dat laatste hangt volgens het instituut samen met het feit dat leerling-verplegenden intern zijn en dat verzuim een belemmering vormt bij de opleiding. Ook opvallend is het lage verzuim bij de medische staf. In de verpleegtehuizen bleek een op vallend groot percentage zich na ziek te weer gezond te melden op zonda gen. Een bijzonder klein percentage hervatte het werk op zondagen. Mr. dr. L. N. Deckers op onge veer 75-jarige leeftijd. Negentig Deze week is mr. dr. L. N. Deckers, oud minister oud-Tweede- Kamerlid (voor de Rooms Katholieke Staatspartij) en oud-lid van de Raad van State negentig jaar geworden. Mr. dr. Deckers diende in juli 1939 in de Tweede Kamer de motie in. waardoor het toen pas-opgetreden vijfde kabi- net-Colijn ten val kwam. Het werd toen opgevolgd door het tweede ministerie De Geer, dat aan bleef tot september 1940. Dr. Deckers heeft deel uitgemaakt van het derde ministerie Ruijs de Beerenbrouck ('29-'33), van het tweede ministerie Colijn ('33-'35) en van het derde mi nisterie Colijn ('35-'37). de langste, tijd als minister van defensie, de laatste twee jaar als minister van landbouw en visserij. Ambassadeur Als Italiaans ambas sadeur in Nederland is aangewezen Antonino Morozzo Delia Rocca (60) hoofd van de afdeling protocol van het Italiaanse ministerie van buiten landse zaken. Hij volgt hier Livio Theodoli op. Voorzitter Het eerste kamerlid dr. W. J. Schuijt (KVP) is door de christen-democratische fractie in het Europese parlement kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van het Eu ropese parlement Op 13 maart is de verkiezing. Dat betekent dat nu twee Nederlanders naar deze functie din gen: dr. Schuijt, gesteund door chris ten-democraten en conservatieven (55 en 20 leden) en het Tweede Kamerlid mr. C. Berkhouwer, gesteund door liberalen, socialisten en gaullisten. (25, 43 en 19 leden). Naast de ge noemde aantallen leden zijn er 21 niet bij een fractie aangesloten, die wel eens de doorslag konden geven. Promoties Gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde: P. Luning (U Leiden), P. Sipkema (Univ. van Amsterdam); gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen: J. J. M. W. Hubregtse en H. B. Brom (R.U. Leiden); Buter (R.U. Groningen) en P. J. Rotmans (Kath. Univ. Nijmegen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9