Jordanië voorkomt stunt Palestijnen Israël wil van zending af mm Twee opvattingen van de koude oorlog Bestand in Laos vertraagd Geen vrolijke thuiskomst voor Saigons gevangenen -* mm Twaalf maanden céf voor echtgenote van Nelson Mandela I Mathematici uit Rusland laken anti-semitisme Harde acties e ei Maan toch al ruim 3 miljard jaar dood er IOC TROUW/KWARTET ZATERD \G 17 FEBRUARI 1973 BUITENLAND T7/1 Zwarte September wilcle spectaculaire actie BEIROET, TEL AVIV, CAIRO (Reuter, UPI, AP) Jordaanse veiligheids troepen hebben een spectaculaire actie van Palestijnse commando's in Amman verhinderd. Dit heeft de Libanese pers gisteren gemeld. De berichten lopen uiteen over het doel van de actie en over het aantal commando's dat daarbij gevangen werd genomen. Er wordt gesproken over een plan om koning Hoessein te vermoorden, die momenteel in de VS is en volgende week in Amman wordt terugverwacht; er wordt ook gesproken over een staats greep en over een poging om de in Jordanië gevangen gehouden Pales tijnse commando's te bevrijden. Het aantal nu gevangen genomen comman do's varieert in de berichten van dertig tot 120. Van hen zouden er zeker zestien in Amman zijn gearres teerd. De fanatieke organisatie Zwarte Sep tember zou voor de actie verantwoor delijk zijn, die volgens het Libanese blad Al Nahar 'de gedurfdste guerril la-operatie was. die ooit in een Arabi sche hoofdstad ondernomen zou wor den'. Donderdag maakte het Jordaanse mi nisterie van binnenlandse zaken be kend dat de veiligheidsdienst een groep had gearresteerd, die 'in Jorda nië trachtte te infiltreren en geweld daden tegen de veiligheid van het land wilde plegen'. Op de leden van de groep waren volgens de bekendma king wapens en geheime documenten gevonden. Toeristen Volgens Al Nahar waren de comman do's Jordanië binnengekomen in onge veer twintig auto's, die nummerplaten hadden van staten aan de Perzische Golf. Anderen zouden met het vlieg tuig uit westerse landen zijn binnen gekomen. Allen hadden zich als toe risten voorgedaan. Zij hadden afgelo pen zaterdag zullen toeslaan, op het moment dat premier Ahmed Lawzi en zijn ministers in kabinetszitting bij een waren. Zij zouden het kantoor van de premier en de radio- en televi siestations bezetten. De premier en de ministers zouden als gijzelaars hebben moeten dienen, in ruil voor enige honderden Palestijnse commando's, die sinds de burgeroorlog van 1970 en 1971 in Jordanië worden vastgehou den. Ook generaal-majoor Rafeh Hin- dawi van het Jordaanse leger en twee hoge bankfunctionarissen, die in ver band met de mislukte staatsgreep te gen koning Hoessein van vorig jaar november in de gevangenis zitten, zouden worden bevrijd. Volgens Al Nahar was de mislukte actie reden genoeg voor koning Hoes sein om zijn bezoek in Engeland af te zeggen. Hij had op zijn terugreis in Londen besprekingen willen voeren met de Britse politieke leiders. Dajan De Israëlische minister van defensie Mosje Dajan heeft in een toespraak tot de orde van advokaten opnieuw erop aangedrongen om vaart te zetten achter het koloniseren van de bezette Arabische gebieden. 'Vrede met de Arabieren, zelfs als die alleen maar in fasen tot stand komt, is ons hoogste doel en we moeten elk teken van Arabische bereidheid daartoe goed in het oog houden', aldus Dajan. Maar hij waarschuwde zijn gehoor, dat dit nog lang kon duren en dat Israël een 'lange adem' nodig heeft. Israël mocht geen onvoordelige vredesvoorwaarden accepteren en geen ogenblik vergeten, dat Joden het recht hebben om zich op ieder stuk van het historische Palestina te vestigen. Daarorti moesten er meer Joodse nederzettin gen in de bezette gebieden komen. 1 erbod op christelijk bekeringswerk? JERUZALEM (UPI) Morgen bespreekt het Israëlische kabinet de kwestie van de christelijke zendingsarbeid in Israël. Een woordvoerder van de regering zei gisteren, dut het niet uitgesloten is, dat de christelijke zending buiten de wet wordt gesteld. De nationale religieuze partij, die drie ministersposten bezet, zou van plan zijn. een wetsontwerp in te die nen, dat de ongeveer duizend christe lijke missionarissen die in Israël actief zijn, het werk onmogelijk zou moeten maken. Gezien de grote macht van deze partij in de actuele politiek van Israël, wordt het als"ëen uitgemaakte zaak beschouwd, dat zo'n wetsontwerp erdoor komt in het parlement. Het laatste jaar zijn tien zendelingen uitgewezen; anderen zijn vertrokken nadat ze van de autoriteiten de stille wenk hadden gekregen, dat hun acti viteiten niet welkom waren. Rabbi Meir Kahane leider van de Joodse Defensie-Liga. kwam donder dag een dag vasten bij de Klaagmuur uit protest tegen het werk van chris telijke zendelingen. 'Ik houd niet van die zielenjacht', zei de in Amerika geboren rabbijn, 'of je nu een Jood in Auschwitz verliest of door bekering, het is een verloren ziel van ons volk.' Verf bom De vastenactie van Kahane volgde op drie overvallen op missionaire instel lingen in de afgelopen week, in ver band waarmee acht leden van de Joodse Defensie-Liga in arrest zitten. Twee van de aanvallen betroffen het Olijfberg-Bijbelcentrum en de Berg- Zion-pers. De derde aanslag was de ontploffing van een verf bom tegen de woning van Shira Lindsay, leidster van de beweging 'Joden voor Jezus' Kahane heeft ontkend iets te maken te hebben gehad met een van deze aanslagen, maar hij heeft wel gewaar schuwd, dat er gewelduitbarstingen ADVERTENTIES zouden komen, als er geen wettelijke maatregelen zouden worden getroffen. Zowel mevrouw Lindsay als de direc- tejr van het Olijfberg-Bijbelcentrum, Shlomo Hizak, heeft verklaard, nooit enig actief zendingswerk te hebben gedaan. Dat sinds de oorlog van 1967 5.000 h 6.000 Joden christen zijn ge worden, wordt door dr. Harold Fen- ton. voorzitter van een Joodse anti- zendingsbeweging, echter mede aan hun activiteiten toegeschreven. 'Wij zijn gewone Joden die Christus hebben gevonden en de leer van het evangelie, en die daarom naar Israël zijn gekomen', heeft de 32-jarige me vrouw Lindsay gezegd. Volgens Hizak heelt zijn bijbelcentrum niets anders gedaan dan op aanvraag exemplaren van het Nieuwe Testament verzen den. Dat komt neer op meer dan 20 000 exemplaren in veertig talen per jaar, alleen in Israël. 'Een van die ta len is natuurlijk het Hebreeuws', zei Hizak, 'dat is de historische taal van de mensen die de Evangeliën schre ven.' Dajans verklaring is een antwoord op de voorstellen van de secretaris-gene raal van de Israëlische vakbeweging (Histadroet), Jitschak Ben Aharon. Deze heeft onlangs gezegd dat Israël zich eenzijdig uit bepaalde bezette gebieden van de westelijke Jordaanoe- ver moet terugtrekken, voordat het tot een formele vrede met Jordanië komt. Een opiniepeiling, die op last van het blad Yedioth Aharonoth is verricht, toont aan dat slechts 1,4 procent van de duizend ondervraagden de visie van Ben Aharon steunt. De meerder heid 71 procent was voor een stille annexatie van alle bezette gebie den door middel van het oprichten van meer Joodse nederzettingen, ter wijl slechts 58 procent van de onder vraagden een deel van de bezette gebieden wilde teruggeven, indien te gelijkertijd vrede met de Arabieren gesloten zou worden. Het invloedrijke dagblad Haarets heeft de Israëlische regering opgeroe pen om met 'nieuwe ideeën' voor een vreedzame regeling met de Arabieren te komen. Premier Golda Meir, die binnenkort naar Amerika gaat voor besprekingen met president Nixon, had eerder gezegd, dat zij niets nieuws te zeggen had. Haarets is het met deze politiek absoluut niet eens en schrijft dat 'het de moeite waard voor ons zou zijn om een gedeeltelij ke of een tussen-oplossing wat smake lijker voor de Egyptenaren op te dienen. De huidige impasse is niet ideaal. En zelfs al kunnen wij die doorstaan, dan nog is het meer dan wenselijk voor ons om die in de nabije toekomst te verzachten.' Een aantal professoren van de univer siteit van Cairo heeft zich achter de eisen van de agerende studenten ge plaatst. Dit meldt het blad Al Ahram. De studenten eisen grotere vrijheid van meningsuiting, vrijheid van orga nisatie, vrijheid van drukpers zonder censuur en de vrijlating of berechting van 120 mede-studenten die gearres teerd zijn. De professoren, die zich vierkant achter de protesterende stu denten hebben geplaatst, verklaarden dat de beschuldigingen tegen de gede tineerde studenten openbaar moeten worden gemaakt en dat studenten, tegen wie geen beschuldigingen zijn ingebracht, vrijgelaten moeten wor den. Voorts waren ze van mening dat de beslissingen om sommige stakende studenten van de universiteit te ver wijderen, 'onder emotionele omstan digheden' zijn genomen, waardoor de toestand verslechterde. De aanwezig heid van de poiltie op de universiteit werkte volgens hen provocerend. Wat daar gebeurt, moest onder verant woordelijkheid van het universiteits bestuur vallen en wat daarbuiten ge beurt onder verantwoordelijkheid van de officier van justitie. Bovendien hadden de studenten hun grieven in muurkranten gespuid, maar nooit antwoord van overheids wege gekregen. ADVERTENTIE "DE HAAF" - BERGEN (N.H.l 6-11 augustus als ik 's avonds slapen ga, volgen mij 14 engeltjes na Een week voor ouders en opvoeders van jonge kinderen over zin en onzin in de religieuze opvoeding. Kinderen zijn ook welkom. Inlichtingen "De Haaf". Centrum voor Vorming, postbus 43, Bergen (NH), tel 02208-4141. Pijnlijk verschil met onthaal van Amerikanen BIEN HOA (Reuter) De ont vangst van de Zuidvietnamese krijgsgevangenen die worden vrijgelaten steekt schril af bij die van de Amerikanen die naar huis terugkeren. Voor de Amerikanen staan zachte ziekenhuisbedden klaar en ze wor den verwend met biefstuk en slag room en omringd met alle mogelij ke voorzorgsmaatregelen. Helikop ters en vliegtuigen staan klaar om hen 7.o snel mogelijk naar huis te vliegen. De kranten staan vol over hen en de televisiemaatschappijen besteden uitvoerig aandacht aan hun glorieuze terugkeer. De Zuidvietnamezen die uit krijgsge- \angenschap terugkeren, mogen al blij zijn als ze een plekje vinden waar ze kunnen slapen. Hun huizen zijn vaak vernield, hun families om gekomen of onvindbaar in vluchte lingenkampen. In het opvangcentrum, 25 kilometer ten noordoosten van Saigon, liggen veel teruggekeerde Zuidvietnamezen op matjes die op de stoffige vloeren zijn uitgespreid,/gekleed in militaire werkpakken die meestal veel te groot zijn. Zij hebben elk 1500 pias ter (ongeveer 9 gulden) gekregen. Velen lijden aan malaria. Over de behandeling in de gevan genkampen van de Viet Cong zijn de krijgsgevangenen over het alge meen wel te spreken. De algemene indruk bestaat, dat het ene kamp wel verschilde met het andere, maar dat de behandeling over het alge meen correct was. Enkele gevange nen vertelden dat er wel een groot tekort aan medicijnen was, waardoor veel malaria-patiënten overleden, maar dat het ook voorkwam, dat de bewakers, die zelf ook aan de ziekte leden, hun medicijnen met de krijgsgevangenen deelden. De dagen werden doorgebracht met werken en politieke indoctrinatie. Het regime in Saigon probeert nu wat 'tegengif' te geven door in de opvangstcentra de teruggekeerde krijgsgevangenen door militairen toe te laten spreken, die enthousiast roepen: 'Weg met de communisten. i - -sjgïjfiï De meeste Amerikaanse krijgsgevangenen wacht bij thuiskomst een hartelijk onthaal. Na zeven jaar krijgsgevangenschap sluit luitenant Paul Galanti zijn vrouw weer in de armen. De terugkeer van de Zuidvietnamese krijgsgevan genen steekt daar schril bij af. Leve de republiek Vietnam.' Het thema van de politieke lessen bij de Viet Cong was voortdurend geweest: 'Jullie hebben misdaden ge pleegd, waarvoor jullie doodgescho ten zouden moeten worden. Jullie zijn marionetten van Thieu en de Amerikanen, maar door onze huma ne politiek zullen jullie niet terecht gesteld worden.' Een Zuidvietnamees vertelde dat er in zijn kamp niet geslagen werd, maar dat de bewakers wel snel boos werden. Bij inbreuken op de kamp- regels begonnen ze te schreeuwen, maar daar blepf het bij. Volgens hem begon de werkdag om vijf uur en eindigde om zeven uur 's avonds. Dc gevangenen moesten groente ver bouwen, vee verzorgen, sloten gra ven en brandhout zoeken. Het eten was erg eenzijdig, maar meestal vol doende. JOHANNESBURG (Reuter) vrouw Winnia Mandela, de vouw vi de voormalige leider van het va den Afrikaanse Nationale Congres, gisteren tot twaalf maanden gev nisstraf veroordeeld, omdat ze niet aan de regels van haar huisai had gehouden. Ze had, hoewel verboden was, een ontmoeting gel met een fotograaf aan wie eenzi straf was opgelegd en die gisl eveneens twaalf maanden gevan; kreeg. In afwachting van een spraak in hoger beroep zijn ze alleï op borgtocht vrijgelaten. De echl noot van mevrouw Mandela zit v het leven gevangen op Robbeneila 'Naar de kapper' URBINO (UPI) Toen zijn moi donderdag weer eens tegen hem gezegd, dat hij zijn lange haan ft moest laten knippen, pakte het d tienjarige Italiaantje Vincenzo Scar H nea het pistool van zijn vader, sch n;< zijn moeder dood en verwondde zf111' oudere zus ernstig. Daarna sloot zich in zijn kamer op en sloeg hand aan zichzelf. VIENTIANE (Reuter, AFP, AP) In Laos is nog steeds geen be standsovereenkomst bereikt, hoe wel algemeen verwacht werd dat dit deze week zou gebeuren. De twee partijen de regering van prins Soevanna Phoema en de Pathet Lao zouden nu verder van elkaar staan dan begin deze week. Het voornaamste obstakel is onenig heid over de samenstelling van de regering, die na een wapenstilstand gevormd zal moeten worden. De Pa thet Lao heeft nu zes zetels geëist in deze regering, waardoor er slechts zes overblijven voor de huidige regering en dc patriottische neutralisten, die pro-Pathet Lao zijn. Dit zeggen diplo- MOSKOU (Reuter) Twee joodse mathematica uit Georgië die verdacht zouden worden van anti-Sowjet-activi- teit. hebben een beroep op de commu nistische partijleider van Georgië ge daan om 'een anti-semitisch proces' te voorkomen. De twee mannen Grigori Goldstein (41), en zijn broer Isaï (34). deelden de partijleider in een brief mee dat de zaak tegen hen een 'provocatie' was en bedoeld was om hen ervan te weerhouden naar Israël te emigreren. maten in de Laotiaanse hoofdstad. De Pathei Lao zou verder geëist heb ben dat hun leider, prins Soephanoe- vong, vice-premier wordt, terwijl prins Soevanna Phoema aanblijft als de Laotiaanse premier. Op deze wijze zou de Pathet Lao een meerderheid krijgen, die volledig onaanvaardbaar is voor de huidige regering. Soevanna Phoema had eerder voorspeld dat een sta akt-het-vuren deze week venvezen- lijkt zou worden. Ook minstens twee van zijn ministers hebben soortgelijke uitlatingen gedaan. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft gisteren bekend gemaakt dat Hanoi zondag nog eens 20 Ameri kaanse krijgsgevangenen zal vrijlaten. De vrijlating vindt eerder plaats dan overeengekomen was, als gebaar van goede wil na Kissingers bezoek aan de Noordvietnamese hoofdstad. Hanoi heeft al eerder 136 Amerikanen vrij gelaten, de Viet Cong liet 27 Ameri kanen gaan. Nog 430 Amerikaanse krijgsgevangenen worden vastgehou den in Noord- en Zuid-Vietnam en in Laos. Een Amerikaanse helikopter, die ma teriaal vervoerde voor de gemengde militaire commissie in Vietnam is gisteren door machine-geweervuur ge troffen en op 80 km ten noorden van hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht van Saigon naar Thailand is verplaatst. Volgens het blad hebben de VS tientallen bases met een totale bezetting van ongeveer 50.000 man in Thailand, ze zouden onlangs besloten hebben die bases te versterken. Hanoi zegt 'een nieuwe oorlog' te vrezen. De Noordvietnamese regering heeft gisteren in het blad Nhan Dan kritiek Molukse jongeren willen overgaan tot harde actie in Nederland Lees erover in het nieuwe nummer van Hervormd Nederland. Ik abonneer mij op vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. Nixons 'generatie van vrede' - III NAAM: ADRES: PLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 18.— per halfjaar; ƒ36.— per jaar. Abonnementen kun nen elk ogenblik ingaan. Bon - ingevuld in BLOKLETTERS in Tsjoe En-lai envelop (zonder postzegel) ver/enden aan: door prof. M. S. Arnoni Niet alleen de Sowjet-Unie, maar ook China is vele jaren lang door de Verenigde Staten opzettelijk-negatief en krijgshaftig benaderd. Door in 1972 Peking te bezoeken demonstreerde president Nixon, dat besprekingen met de Chinese leiders mogelijk waren. Maar hij bereikte daarbij helemaal niets dat niet in een eerder stadium be reikt had kunnen worden. Een ChineesAmerikaanse dialoog was door de Chinezen nooit afgewe zen. Door de Amerikanen wel. Handel tussen de twee landen? Vreedzame coëxistentie? Dat waren nu juist de dingen waar de Chinezen allang om hadden gevraagd. Maar het waren ook juist de dingen die ze niet konden krijgen van de Verenigde Staten, wier kortzichtigheid, meer dan wat dan ook, heeft bijgedragen tot de huidige ontwikkeling van het Chinese commu nisme. Het is waar. dat de geschillen tussen de Sowjet-Unie en China vooral be trekking hadden op de kwestie van de vreedzame coëxistentie met dc Vere nigde Staten. Maar die geschillen ont stonden pas. toen de VS al jaren een onverzoenlijke politiek jegens beide communistische landen hadden ge voerd. Aanvankelijk hadden deze zich beide vastgelegd op de doctrine van de coëxistentie. Toen er conflicten tussen hen ontstonden, hadden die niet betrekking op dit beginsel zelf. maar op de afwijzing ervan door de VS. wereldoorlog en als een rechtvaardi ging van de oorspronkelijke uitgangs punten van de Russische en Chinese politiek. Maar het is een misverstand te menen, dat men zich daarvoor met de communistische regimes in deze landen zou moeten identificeren. Er zijn meer objectieve argumenten voor deze zienswijze aan te voeren. Twee lezingen Hervormd Nederland Antwoordnummer 1776, Den Haag. Nog op 23 april 1 955. tijdens de conferentie van Bandoeng, verklaarde de Chinese premier Tsjoe En-lai: 'Het Chinese volk is het Amerikaanse volk goedgezind. Het Chinese volk wil geen oorlog met de Verenigde Staten. De Chinese regering is bereid met de Amerikaanse regering om de tafel te gaan zitten en onderhandelingen te beginnen over een vermindering van de spanning in het gebied van Tai wan.' Maar minister van buitenlandse zaken Dulles en zijn China-lobby wil den daar niet van horen. Het was niet de leer van de vreedza me coëxistentie die de Chinese vijand schap jegens het regime-Chroestsjow had veroorzaakt. Het was het feit. dat dit regime bereid leek te zijn tot afspraken met de VS ondanks de Amerikaanse weigering om de vijandi ge houding jegens China te laten varen. Niet ten onrechte kregen de Chinezen de indruk, dat ze door Chroestsjow voor de wolven werden gegooid. Dit alles zou terecht opgevat kunnen worden als een rechtstreekse aan klacht tegen de Amerikaanse buiten landse politiek van na de tweede Tijdens de hele koude oorlog hebben er in het Westen twee opvattingen van deze oorlog bestaan. De eerste deed alleen opgeld op het niveau van de massa-propaganda. Hoe honkvast de Russen zich ook toonden, ze wer den afgeschilderd als veroveraars. De enige gebieden ter wereld die ze niet in bezit namen, waren de gebieden waaruit buitenlands machtsvertoon hen weghield. Ongeacht het feit dat hun vertoon van krijgshaftigheid in wezen slechts een reactie op uitdagin gen was, werden ze gegispt als lieden die stiekem de hand hadden in elk euvel ter wereld. Hoe vaak ze ook pleitten voor de gedachte van leven- en-laten-leven, zc werden ervan ver dacht achter hun zoetgevooisde plei dooien duivelse plannen te verbergen. Hoezeer ze ook uitgeput waren door de tweede wereldoorlog, ze werden afgeschilderd als dieven die van plan waren de wereldbol te stelen. Honder den miljoenen in het Westen werd deze versie van de koude oorlog op grote schaal ingeprent. Preventief Zelf konden de strategen van het Tsjoe En-lai. Westen zich moeilijk door deze klink klare on/in laten leiden. Ze lieten die verspreiden onder de massa, die ze «p EN ra 'ej itil Canadees olietekort? OTTAWA (AFP) —De olie-uihf ju van Canada is door de regering afh e kelijk gesteld van toestemming van ,on^ nationale energieraad. De vraag n jaar olie is zo gestegen, dat de binnenla ,Qao se bevoorrading gevaar loopt Er in maart een tekort kunnen ontstai a(je' Tf gan, Voedselhulp EEG BRUSSEL (ANP) De EEG Bangladesj 250.000 ton graan schk, ken, waarvan 175.000 ton op kq termijn, zo is in Brussel besloten. EEG betaalt ook het transport. Luitenant Calley WASHINGTON (Reuter) R Amerikaanse militaire hof van ben heeft gisteren de veroordeling 1*1 luitenant William Calley bekrachtig- zo is in Washington bekend gemai Ook de strafmaat, 20 jaar, is d het hof gehandhaafd. Calley werd gestraft wegens de mo IE( op Zuidvietnamese burgers tijdens eet bloedbad van Son My. Calley w roc oorspronkelijk door de krijgsraad levenslange gevangenisstraf ver deeld, maar zijn commandant wijzi1 de straf in 20 jaar. President Ni cip heeft gezegd dat hij als opperbe hoi hebber een eindbeslissing zal nem^ :oel ee geleverd op Amerika, omdat het Saigon neergestort. De vijf Ameri- kaanse inzittenden zijn gewond ge raakt. Het is de eerste Amerikaanse helikopter, die sinds het ingaan van een bestand wordt neergehaald. STONY BROOK, NEW YORK (UPI) Het intussen al beroemd geworden 'oranje maanstof' dat de astronauten van Apollo 17 tijdens de laatste be mande maanexpeditie aantroffen, blijkt 3.7 miljard jaar oud te zijn. Dat is reuze jammer voor de deskundigen die destijds vermoedden dat de leef tijd in de orde van tien miljoen jaar lag. Dat zou hebben betekend dat de maan geologisch gesproken tot de dag van gisteren vulkanisch actief was geweest. Maar na de ouderdomsbepaling door prof. Oliver Schaeffer van de staatsu niversiteit van New York in Stony Brook, lijkt het er weer op dat de maan het grootste deel van zijn leven sduur 'dood' is geweest. Het oranke maanstof werd namelijk aangetroffen bij wat de meeste deskundigen zagen als.de laatste vulkanische verschijnse len die de maan heeft vertoond. En die zouden dus nu gedateerd zijn. Dat betekent wel dat die deskundigen eens te meer zitten met de vraag waarom de maan van binnen veel warmer is dan ze hadden gedacht. Dat klopte namelijk schitterend met de theorie van recent vulkanisme, die dus nu verlaten wordt. Drugbende gepakt Non toont vuist niet pienter genoeg vonden om deel genoot te worden gemaakt van hun eigenlijke overwegingen. Op het ni veau van de strategen werd de koude oorlog op een heel andere wijze ge pland en gerechtvaardigd. Hier kon die oorlog niet voorzien worden van het onjuiste etiket 'westers antwoord op - Sowjet-agressie'. Op dit niveau werd geredelijk erkend, dat hij ontstaan was op initiatief en onder verantwoor delijkheid van het Westen, en als zodanig werd hij ook gerechtvaardigd. De koude oorlog werd door de strate gen gezien als een noodzaak pre ventief beleid. Er werd niet van uitgegaan, dat de Sowjets onverzoen- lijk-agressief waren, maar volgens de ze theorie moest hun energie bij voor baat worden uitgeput om te voorko men, dat ze machtig genoeg zouden worden om agressie te kunnen bedrij- Sommige theoretici van deze school waren zelfs openhartig genoeg om toe te geven, dat de energie van de Sowjets moest worden afgeleid van de economische en sociale opbouw en op de defensie moest worden gericht om hun maatschappelijke prestaties, en daarmee hun aantrekkingskracht op het buitenland, beperkt te houden. Zo zagen de tegenstrijdige redenerin gen eruit waarmee de koude oorlog in het westen werd gerechtvaardigd. Ze hadden een gemeenschappelijk doel, maar voor het overige bestond er een brede kloof tussen de door propagan da bedwelmde massa en de intelligen te voorvechters van de koude oorlog. De laatsten wisten tenminste feit en verdichtsel uit elkaar te houden. de ons beg HAMBURG (ANP) —De Hambu politie heeft een bende handelare n verdovende middelen, bestaande jjn een Westduitser en vijf Iranezen, dae gehouden. Daarbij werd 500 kilo jp jisj (waarde op de zwarte mieser ruim een miljoen gulden) in b< 1(je genomen. je ond< lijc ium MELBOURNE (Reuter) Een zing te Amerikaanse non heeft gistere inde Black-Power-groet gebracht, toen arriveerde op het vliegveld van Australische stad Melbourne, wal het 40ste internationale eucharisüj congres kwam bijwonen. Zuster Louise Bryan (45) uit New Jersej tot verslaggevers, dat ze de Power-beweging steunde en gef noodzakelijk vond, wanneer het t bevrijding van onderdrukten koi dragen. Ze noemde de kerk in de| met name in de zuidelijke racistisch. 'Hitler-mannen' ATHENE (AP) De onrust ii! Griekse studentenwereld, die wi dag een hoogtepunt bereikte metl gevecht tussen studenten en pof (45 studenten gewond, de senaat] de technische hogeschool in AU trad uit protest tegen de wreeï van de politie af), krijgt steeds! een politiek aspect: een woordvoa van de Griekse regering heed studenten-activisten ('een kleine! derheid') 'Hitler-mannen en volgi- gen van het Russische totalitairi v genoemd. Geld voor Concorde LONDEN (AP) De fabricage het Frans-Britse supersonische v tuig Concorde kan tot 1975 wo voortgezet, nu het Britse Lage! besloten heeft, nog eens 250 mi! pond in het project te steken rj heeft al een miljard pond gekost) m commerciële belangstelling voor j toestel is de laatste tijd aanmerk ft gedaald. Rassenintegratie WASHINGTON (Reuter) den er in 1960 25.496 Amerika]1/ negers met blanke vrouwen, in was dit aantal, volgens het kaanse bureau voor de bevolkil tistiek. gestegen tot 41.223. Een gaf daarentegen het aantal huw van negerinnen met blanken te 25.913 in 1960 tegen 23.566 in Een opmerkelijke groei vertoonde aantal echtverbintenissen tussen rikanen en Indiase en Japanse wen: van nog geen 40.000 in 196( het naar bijna 90.000 in 1970. een .FT Vv inte bi rdrac de te vak vo inter do trd; dfc01 d or bond: Hei NV> de

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8