Ex-wa terstaa t-i ngen i eu r actief lid van actiegroep f97.- dichtbij 5 dagen Terschelling i Commentaar larmiers abeltelevisie 'Op mijn oude dag iets goedmaken' Vogelwacht: geen bezwaar tegen afschieten zwanen Schepen met apparatuur voor hartbehandeling andbladen maandbladenmaandblad De toekomst van de CHU Wat verschrikkelijk voor dat meisjet ze is al ne-gen-en-twin-tig! Met een duif in je hart T4; ou kunn 7.32 Aio en mui. - (OUW/KWAETET ZATERDAG 17 FEBRUARI 1973 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 Nws. )ncert 20.00 i) Plan! n de kg klass.g ng en zing,! s. 9.03 I de Elpee 14.00 Nws. r heret 18.02 19.00 Ujd - 20.00 rr. met 22.02 Hl 00.02 rogr. weerbet Gramni ?rtïa t igeren. .57 Gri ,ledjesi 22.05 smuz. van gl eraents •serie. ,00 Jour urnaal ie adv! iprogr. il. au< ;!i ung 9.15 WDR: DO Wei ethoden e. 19.00 hinfüllt, roverz. irnaal. ag 22.1 urnaal. Amus I Jeugi j. 16.20 V Q( Jourm 7.45 rnaal Aansl. it loter 1.00 Dei ihrungs TV-ci andman* .45 Reg. 9.15 Cul oude s) r Suslej 16.00 dein. kenfllm TV-feull pnpul. j Groo 1 s. mui. forum, iprek oi I. IKOR: 18.58 De ko iz.leven ork., 10 Nws 10.02 11.00 ïonsens. groete NAR: t Nws. eschouv Leiden en Eindhoven is een nieuwe k' oep vechtlustigen verschenen op het H iversitaire strijdtoneel. Wat deze s irps -s udenten in Eindhoven niet luk- bleek in Leiden meer resultaat te bben. Met harde hand werden de zetters het administratiegebouw uit- (J slagen. De politie hoefde tenslotte een maar een duwtje na te geven n de strijdende partijen samen naar liten te werken. j de bezetting van de Vrije Universi- had het bestuur al de vrees geuit sommige leden van het personeel studenten knokploegen zouden vor- n. Dan was het beter om de politic j* et dat karwei op te schepen, dan 'de im door mariniers te laten schoon- gen.' Aan de VU is het gelukkig ed afgelopen. De mariniers bleven ig, en de bezetters namen zelf de nen, toen duidelijk werd dat dc Jitie (na vier dagen wachten van jrgemeester Samkalden) toch zou op- iven. )k in Leiden heeft de politie weinig ast gemaakt met ingrijpen. De be lters beklagen zich erover dat de litie hen niet te hulp kwam toen de rpsstudenten er op los kwamen an. bezettingen van de laatste dagen rj, pnen het naspel van de strijd tegen collegegeldwet. Aanvankelijk had verzet een brede basis. Maar op moment lijkt de strijd tegen deze gelukkige wet weinig zinvol. Het ■lement he\ct nog zeer onlangs uit- proken dat de wet moet worden gevoerd. De boycotters zouden er er aan doen zich daarbij neer te gen en te wachten op betere tijden. weet, kan een volgende regering er voor hen doen. In dergelijke !ei standigheden is een bezetting een Idel dat geen enkel' doel dient. armee is niet elke bezetting veroor- ild (de Enka-bezetters hadden bij- f' irbeeld onze sympathie), maar wel soort studentenacties. Dergelijke ettingen. inclusief het robbertje jkken met de corpsstudenten, lijken er op studentenfolklore dan op een echtvaardigde politieke strijd, it is in zulke gevallen de rol van de itic? In het algemeen lijkt ontrui- ■r ig van universiteiten door de politie erg verstandig. Hoe vervelend rustig afwachten tot de bezetters weggaan is meestal verkieslijker het inzetten van een grote politie- cht. U andere vraag is, of de politie niet et verschijnen wanneer haar hulp rdt ingeroepen. Daarom zou het :d zijn te weten welke overwegin- burgemeester Samkalden er pre- toe geleid hebben zo lang te chten met de ontruiming van de waarom het bestuur van de VU n vorige week vrijdagmorgen reeds verzocht. Dat kunnen respectabe- :v redenen zijn, maar de minister van titie zou er goed aan doen de door merleden gestelde vragen op dit it uitvoerig te beantwoorden. En irbij ook zijn eigen standpunt uit de ken te doen. Leiden lagen de zaken precies ii lersom. Daar vroegen de bezetters bescherming door de politie. Ons ïktdat ook zij daar recht op Iden. Ingrijpen van de politie is in ke gevallen te verkiezen boven het enmachtig optreden van mariniers. 19.40 quü Sml 1 .00, 02 Jc lOftt rep. aal. .00 DU weel emme, Schwii el. 16.' Sportjd ■naai teln Ti weerber NDR i fUr Sesai /erhalti 0 Joui [iter. 1 Jazi. t men ook van minister Engels kan [J gen in ieder geval niet dat hij '°fl° rhaast te werk gaat. Al ruim een r lang werd er van hem verteld, hij binnenkort vergunningen zou even voor lokale proeven met ka- televisie. ze week heeft hij dan eindelijk ïn weten, dat hij die vergunningen orlopig nog niet zal geven. Hij wil st de belangstellende kamerleden egenhcid geven hun zegje hierover doen. Eventuele proeven kunnen 1 worden aangepast aan de wensen, dc volksvertegenwoordiging heeft het gebied van de kabeltelevisie, n verstandig besluit van de minister zo lijkt het er op, dat al zijn larzel toch ook een .positieve kant tft. Door al dat getalm met die rgunningen had hij nu dan toch lar de gelegenheid de uitgifte nog uit te stellen. »ar hij heeft al bijna anderhalf jaar tijd gehad zoiets als een beleid or de ontwikkeling van kabeltelevi- te ontwerpen. Dat hij daar niet 1 toegekomen is mag hem wel •rden verweten, verwijt treft dan ook het hele ka- wjiet, want die heeft er kennelijk niet alles aan gedaan om een Edelij ke visie op het verschijnsel beltclevisie te ontwikkelen. De vra- wat we precies kunnen krijgen en wc precies willen hebben, zijn loor nog nooit afdoende beant- door dc regering en de volks- inwoordiging. it wordt hoog tijd, want het be ven heeft op dit gebied van een ozienlijk grotere daadkracht blijk leven. De al of niet vermeende ordelcn van deze technische vinding uitmetend en gebruik makend n de mogelijkheden, die de wet is. en 15. Jili SS «t. i. rtceciv er t wol ff ijfslcvi ADVERTENTIE door Jan Brokken HEERDE Voor ir. H. G. Stokvis is liet tweede interview, dat hij weggeeft, tevens het laatste. Uit het eerste is alleen zijn zinnetje 'ik heb als civiel ingenieur zoveel verpest, dat ik op mijn oude dag nog iets goed wil maken' overgebleven. In dienst van een groot aannemersbedrijf voerde de civiel-inge- nieur vele opdrachten voor Rijkswaterstaat uit. En nu, van zijn pensioen genietend, zit hij aan de andere kant van de tafel, als ac tief lid van de actiegroep Noord-Oost Veluwe. Voor de 67-jarige ingenieur, liberaal, laatste telg uit de Rotterdamse fami lie Stokvis, commissaris bij Erres- Stokvis, bouwer van de brug bij Via- nen, de sluizen in het Twente-kanaal en bij Borne, na de oorlog belast met het herstel van de kademuren in de Rotterdamse haven en ontwerper van veertien kilometer weg boven Slie- drecht, is daar niets vreemds meer aan. 'Tenslotte speelde het milieu vijf jaar geleden geen rol. Nu wel, en ik wil mij als technicus graag inzetten voor het behoud ervan'. Maar het beeld van de gepensioneerde ingenieur beantwoordt nu eenmaal niet aan het portret van de aktievoer- der' ,een jonge radikaal, die een be hoorlijk salaris verdient en onafhan kelijk van de industrie is: meestal geen technicus', zoals een burgemees ter het onlangs omschreef. Dat beeld ic vertekend, oordeelt de heeer Stok vis. Zijn zwager, al over de tachtig. 'Prestaties leveren werd ons met de paplepel ingegoten' een bekend Haags jurist heeft immers fel geprotesteerd tegen de aanleg van de Leidse baan. Binnen de familiekring gaf dat aanlei ding tot felle discussies. 'Juristen hebben nu eenmaal een hekel aan plannenmakers. Ze vinden die mensen griezelig. Maar plannenmakers zijn heus geen stommelingen of maniak ken. Het is onze dynamische maat schappij, die de prioriteiten zo snel doet veranderen. Plannen raken ver ouderd. Aktiegroepen moeten dan proberen zo'n plan te wijzigen. Maar het zijn de juristen en de bestuur ders, die dat vaak onmogelijk maken. Fouten in projekten kunnen soms moeilijk ongedaan gemaakt worden: er zijn al gronden aangekocht, er zij afspraken gemaakt. Begrijp me goed. de rechten van de mens moeten ge handhaafd blijven. Maar een zekere soepelheid van de kant van de juris ten zou veel schade beperken'. Andere kijk De technicus werpt de bal terug naar de jurist. De technicus heeft nu een maal een andere kijk op de milieuver- Van een onzer verslaggevers WESTSTELLINGWERF De Vogel wacht Friesland heeft geen bezwaar tegen het afschieten van enkele tien tallen zwanen in de Friese plaatsen Oldetrijne en Oldelamer. Zoals wij gisteren meldden, hebben enkele Frie se boeren gevraagd de zwanen te mogen doden, omdat de vogels grote schade aan het land toebrengen. 'Wij doen het wel met een zekere tegenzin', zegt de heer Sjoerd Spans, 'maar het kan niet a nders. De uit werpselen van de zwanen stinken der mate. dat het vee niet meer in de buurt wil grazen'. Voor de vogelstand heeft het afschieten van de zwanen geen nadelige gevolgen. 'Er zitten hier duizenden zwanen. De schade aan de vogelstand zal daarom nihil zijn'. De heer Spans heeft vorig jaar sep tember al 49 zwanen afgeschoten. Slechts enkele exemplaren zijn ter compensatie aangeboden: de meesten werden begraven. Van een verslaggever ROTTERDAM De Holland-Ameri- ka-Lijn heeft bij Philips zes draagbare 'defobrillatoren' (hartbewakings en - behandelingsapparatuur) gekocht voor haar cruiseschepen. Dat zijn de Rot terdam. Nieuw Amsterdam, Statendam en de binnenkort op te leveren Veen- dam, Volendam en Prinsendam. Met de defibrillator krijgt de arts een eerste beeld van de conditie van het hart van de patiënt en indien nodig kan hij proberen met behulp van het apparaat een niet meer functionerend hart in het normale ritme terug te brengen. biedt, zijn de particuliere ondernemin gen aan de slag gegaan. Ze zijn er al bijna in geslaagd Nederland een ka- bel-tv-net aan te praten, waarvan niet eens vast staat of we het werkelijk willen. Bijna, want de volksvertegenwoordi ging heeft nog wel de gelegenheid greep op de ontwikkeling van kabel-tv te krijgen. Maar dan moet ze meer daadkracht tonen dan de minister de afgelopen maanden heeft gedaan met zijn 'vergunningenbeleid'. vuiling, waaraan hij zelf in ruime mate meewerkt, waarvan hij in vele gevallen de schuldige is. Vandaar dat de ingenieurs als de grote opposanten van de milieu verontruste 11 worden ge zien. De technici, dat zij de doordou wers, de vakidioten. Ir. Stokvis onderschrijft die kritiek, maar tegelijkertijd toont hij begrip voor zijn vakbroeders. 'Prestaties le veren, carrière maken, dat werd ons in Delft met de paplepel ingegoten. En eenmaal in een bedrijf werkzaam, mochten wij nooit nee zeggen. Alles moest kunnen, alles moest mogelijk zijn'. Tien jaar geleden had ir. Stokvis ook moeilijk in een actiegroep zitting kunnen nemen. 'Grote bedrijven vra gen nu eenmaal een zeker conformis me. Dat was vroeger al zo. Afgestu deerden. die bij de Shell gingen wer ken. schrijven naar ons studenten blad: mijn hersens druipen van de olie. Het betaamt een ingenieur bij een groot bedrijf niet openlijk aan politiek te doen of deel uit te maken van een aktiegroep. of deze nu links of chets is. De heer Stokvis noemt een aantal gevallen van jonge stafleden van pro vinciale- en rijksdiensten, die zich inzetten voor het behoud van het milieu. 'Ik ken iemand, die alleen om dit feit geen vaste aanstelling krijgt'. Voorbeeld Het is daarom nuttig, dat bejaarde ingenieurs zich aansluiten bij actie groepen, 'waar het nogal eens aan technische begleiding ontbreekt. Zijn grote voorbeeld is ir. Meyer uit Oos terbeek. een tijdgenoot uit Delft, die hem bij het actiewezen betrok. 'Meyer schrijft grote ingezonden stukken over de Oosterschelde, is voorzitter van de werkgroep Ruimtelijke Orde ning van de Vereniging Milieudefen sie, bezoekt vele studiebijeenkomsten. Hij was directeur van de Delispoor- wegmaatschappij en lager van de Su- ralco, de Surinaamse Aluminium Company'. 0 Naast de technische inbreng kunnen de ingenieurs misschien ook een stuk wantrouwen wegnemen. De heer Stok vis heeft het moeilijk met dat wan trouwen. 'Ik kan het begrijpen. Het zijn de technici, die afbreken. Maar wanneer ik hoor: weg met die kerels van Rijkswaterstaat, dan deins ik te rug. Ik begrijp die mensen namelijk zo goed, ik weet hoe ze tot ontplooi- Ir. H. G. Stokvis: wij kunnen een stuk wantrouwen wegnemen ing zijn gekomen. En wat je ook tegen ze hebt, het zijn degelijke vak lieden'. Weg De heer Stokvis verhaalt van de actie groep Noord-Oost Veluwe. 'Wij pro testeren tegen de aanleg van Rijksweg 50, van Apeldoorn naar Zolle, dwars door de Veluwe heen'. 'Na een uiterst plezierig gesprek, dat drie uur duurde, met Rijkswaterstaat in Den Haag zijn wij gaan praten met de eigenlijke ontwerpers van de weg: het orrondissement Zwolle van Rijks waterstaat. Na een lange discussie zei een ingenieur opeens: waar bemoeien jullie je er eigenlijk mee? Hebben wij een stommiteit begaan? Wij wer ken al zeven jaar aan het ontwerp van deze weg. De plannen zijn uitvoe rig bestudeerd. Wat hebben wij in hemelsnaam verkeerd gedaan0' 'Ik heb geantwoord, dat de prioritei ten veranderd zijn, dat het milieu in 1965 geen rol speelde, maar nu wel. Dat het niet hun fout was. Maar ik begrijp donders goed, dat het die ingenieur - als zovele anderen - zwaar op de maag ligt. En dan wordt gezegt: Rijkswaterstaat is halsstarrig. Ze druk ken plannen door. De menselijke kant wordt over het hoofd gezien. Als je zeven jaar aan het ontwerp van een weg hebt gewerkt en er komt dan, juist voor de uitvoering van het pro- jee^1 een actiegroep binnen, die zegt: hoor eens, zo kan het niet, hoe voel je je dan? Tenslotte zijn de ingenieurs slechts uitvoerders van projecten, die door de Tweede Kamer aangenomen zijn of, anders gezegd, waar het Nederlandse volk om heeft gevraagd. Daarnaast is er een aantal pressiegroepen geweest, die de wegenbouw gestimuleerd heb ben. 'Laats was er een wegendag in Arnhem. Daar sprak ook een verte genwoordiger van de ANWB. De ANWB neemt geen enkel standpunt in, zei hij. Onze organisatie draagt alleen zorg voor haar leden en het verkeer. Mijn studiegenoot Meyer sprong daar direct op in, *Een extre mer standpunt heb ik nog nooit ge hoord', zei hij. 'Een organisatie die alleen maar aan haar leden en het verkeer denkt, en verder niets' Uitvoerder Terug naar de technici. Het wantrou wen blijft, ze leiden volksvertegen woordigers en statenleden om de tuin met technische argumenten, die niet ter zake doen, en oncontroleerbaar zijn. Heeft ir. Stokvis als civiel inge nieur ook meegedaan aan dergelijke fopperijen? 'Ach nee, ik was uitvoerder. Rijkswa terstaat voerde de besprekingen. Maar in onze tijd speelde dat niet. Wan neer een weg door een mooie boom gaard moest, dan zei men: ach, dat is jammer. En daar hield het dan mee op. Maar het zal best voorkomen, dat er gegoocheld wordt met technische argumenten. Bij de discussie over de- Oosterschelde weten kamerleden bij voorbeeld niet waarover zij praten. Rijkswaterstaat wijst op de veiligheid. Maar eeen absolute veiligheid bestaat niet, dat weet iedere ingenieur. Vei ligheid is een beperkt begrip. Je kiest een aantal factoren, waardoor je een maximale veiligheid kan garanderen, Maar wie zegt, dat over honderd jaar niet een andere factor, die je niet ingecalculeerd hebt, optreedt! Tenslot^ kunnen actiegroepen vele ar gumenten ontzenuwen. 'Wanneer ac tiegroepen verstandig te werk gaan. kunnen ze veel inbreng hebben. Zij moeten mensen overtuigen. Zending is een goede methode: op eenvoudige manier aantonen wat er aan de hand is. Ik hou niet van het oorlogspad, hoewel... als ik die discussie over de Oosterschelde zie, die is volledig vast gelopen. Het actiewezen heeft van ir. Stokvis geen radikaal gemaakt. Hij borrelt nog met evenveel plezier op de 'oude heren sociëteit' in Heerde, waar 'deze problemen ook ter sprake komen'. En zijn mede-commissarissen kijken heus niet vreemd naar actievoerder Stok vis. 'Er zouden meer commissarissen van grote firma's in een actiegroep zitting moeten nemen. Het behoud van het milieu is toch een zaak voor iedereen?' Het Chr. Historisch Tijdschrift een uitgave van de De Savornin Lohman- stichting spendeert de hele februa- ri-aflevering aan bespiegelingen over de toekomst van de CHU, nu de verkiezingen van eind november voor haar zo slecht zijn afgelopen. De con clusie van alle vijf artikelen is dat de Unie niet zelfstandig kan blijven be staan en zal moeten opgaan in een of ander groter verband. Alleen in het stuk van C. G. W. M. van Hoogstraten voorzitter van de Kamerknng Am sterdam wordt de mogelijkheid, dat de CHU een politieke partij wordt kort besproken en meteen verworpen: 'Dat is een opgave die de krachten van de Unie wellicht te boven zal gaan.' Verder schrijven dr. E. Bleumink en J. Baarda in een gezamenlijk stuk dat de CHU het komend voorjaar de nota van de contactraad zal moeten aan vaarden en initiatieven zal moeten nemen tot een snelle integratie met ARP en KVP. 'Zo niet dan zullen de middelpuntvliedende krachten nog meer vat op haar krijgen en is haar rol uitgespeeld. Dit is geen pessimis me, maar helaas puur realisme', aldus Bleumink en Baarda. Ook H. Eversdijk kandidaat voor de Tweede Kamer mikt in eerste instantie op samensmelting- met KVP en ARP, maar als dat niet mocht lukken is voor hem een fusie met alleen de ARP ook goed als daarbij maar, wordt vastgelegd dat ook katho lieken zich als volwaardig lid bij zo'n formatie kunnen aansluiten. De be doeling van Eversdijk is, dat het midden van de Nederlandse politiek wordt gevuld door een nieuwe partij met een nieuw elan. Van Hoogstraten staat voor ogen: 'een open christelijke volkspartij, niet links, niet rechts, maar reëel, die vooruitziet d.w.z. de problemen voorblijft en actief de op lossingen daarvoor poogt te vinden, daarbij de belangen van alle groepen in het oog houdend, zonder de bevol king in te delen in 'goeierikken' en 'slechterikken'. Alleen zo kan een Confessionele Partij zich weer aanvaardbaar maken voor zowel chris tenen als niet-christenen', aldus Van Hoogstraten. Drs. J. Wieten meent daarentegen dat een fusie van de drie confessionele partijen geen oplossing kan zijn, omdat zij in die opzet bela den blijven met hun oude beeld. Daarom schrijft Wieten: 'Het enige alternatief dat uitzicht biedt omdat het geloofwaardig kan zijn, is uitein delijk alleen een geheel nieuwe groe pering die gekenmerkt wordt door een onmiskenbaar vooruitstre vend program en beleid, maar open, synthetisch, niet polariserend.' Het ini tiatief tot de oprichting van die groep zou van de confessionele partij en moeten uitgaan, maar geest- en mentaliteitsverwanten uit PvdA en PPR zouden erbij moeten worden be trokken. KVP, wat nu? Ook 'Politiek Perspectief', tijd schrift van het (KVP-) Centrum voor Staatkundige Vorming houdt zich met zelfbeschouwing bezig, en wel in een stuk van Frank Bibo. directeur van het Centrum over 'KVP, wat nu?' Bibo concludeert dat de KVP af moet van het 'confessionele' beeld en een christen-democratische, sociale, open volkspartij moet worden. In dit perspectief zal volgens de schrijver de samenwerking met ARP en CHU moe ten staan. De nota van de contactraad moet snel worden behandeld: 'Snelle beslissingen zijn daarbij vereist, want het zou desastreus zijn als bij de volgende verkiezingen de drie chris ten-democratische partijen wederom zonder een werkelijke eenheid zouden optreden.' Contactraad Met al dat haastwerk hoef je zoals bekend bij de ARP niet aan te ADVERTENTIE 5 Dagen genieten op het eilana aan de Golfstroom. Volledig verzorgd, dus incl. logies, maaltijden en reis: Vertrek dagelijks t/m 10 mei 1973. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS" op de stations. voordelig uit met NS van elk station. komen. In AR-Staatkundc, tijdschrift van de Dr. A. Kuyperstichting, ver schijnen nog steeds diepgravende be schouwingen van autoriteiten over de nota van de contactraad. Deze keer hebben prof. dr. H. Berkhof en prof. dr. G. Th. Rothuizen een stuk ge schreven. Berkhof noemt het 'niet kinderachtig*, 'zelfs rondweg revoluti onair' wat de nota allemaal wil op het gebied van de maatschappijverande ring, maar hij vertrouwt de methode die de opstellers willen volgen om die herstructurering te bereiken, niet he lemaal. Hij noemt het erg. dat 'men blijkbaar het harmoniemodel principieel verkiest en het conflict-model ver werpt.' Berkhof voorspelt dat dit niet zal kunnen worden waargemaakt bij doelen als: grote versobering, een in komensbeleid, ingrijpende wijzigingen in de economische structuur, in de bezitsverhoudingen en in het mense lijk gedrag. 'Wie offers eist, roept vanzelf conflicten op en moet daar niet bang voor zijn', aldus Berkhof. En verder: 'En als we dan bovendien bedenken dat de politieke beginselen soep toch al nooit zo heet wordt gegeten als ze opgediend wordt, dan krijg ik het bange vermoeden dat wat hier 'politieke strategie' heet niet veel meer dan politieke ideaalvorming zal blijken te zijn.' Voorts schrijft hij, het gevoel te heb ben dat het evangelie in de nota figureert als een vaag waardenpakket. 'Waarom dit moet worden gereali seerd via een bundeling van drie zgn. confessionele partijen wordt ook niet duidelijk. Er wordt zelfs geen poging ondernomen om aan te tonen dat dit pakket bij andere christelijke partijen en bij het politiek akkoord van de linkse drie niet of in mindere mate aanwezig is. Nu wordt er met de vlag van het evangelie gezwaaid zonder dat we kunnen lezen wat erop staat en zonder te kunnen zien waar om hij net deze lading moet dekken.' Rothuizen vindt op een enkel punt de nota 'te christelijk', 'b.v. als men zich niet geneert om met de nieuwe partij zelfs te willen 'bekeren'. Als ik voorzitter was van de Tweede Kamer zou ik daarvoor een stokje steken. Daar zijn andere lichamen voor.' Rot huizen vraagt verder o.a. meer duide lijkheid over de positie van iemand van niet-christelijke huize die lid van de 'open' partij wil worden. De nota is op dit punt argeloos, meent Rothui zen; zij laat daardoor 'zowel het chris telijke als het wereldlijke te weinig uit de verf komen, met als gevolg, dat zowel de christen als de niet-christen zich wel eens te weinig serieus geno men zou kunnen voelen.' Een Aan van vijftig met een vriendin van 25? Da's normaal, maar een vrouw van 50 met een vriend van 25.., BelachelijkBelachelijk? Wat is er eigenlijk zo belangrijk aan haar leeftijd? Neemt haar persoonlijkheid met het stijgen der jaren af? Helaas geloven veel vrouwen dit zélf. Met alle trauma's, nachtcrèmes en overdreven kokette kreetjes van dien! Wie zich eventueel voor zou kunnen stellen, dat vrouwen mensen zijn - in plaats van lustobjecten met een jaartal - móét "Vrouwen moeten de waarheid spreken" lezen. Een erg reëel artikel van Susan Sontag voor volwassen mensen. In de nieuwe Avenue. Het uordt in Nederland steeds moeilijker om duiven te houden. In vele nieuwbouwwijken is het eenvoudig niet toegestaan duiven hokken achter het huis te hebben. En in sommige deftige gemeenten wil men het de duivenliefhebbers door kinderachtige bepalingen nog al eens moeilijk maken. Niettemin hebben de duivenbezitters zich de laatste tien jaar op ongeveer gelij ke sterkte kunnen handhaven. Het aantal duivenmelkers (ze hebben door elkaar genomen geen enkel bezwaar tegen deze uitdrukking) is althans vrijtvel hetzelfde gebleven. Er zijn er in ons land, 52.000 georganiseerd, weet de heer A. F. Stolk uit Laren (N.H.), secretaris van de Nederlandse Bond van Za terdagvliegers, die zelf tegen de negenduizend leden telt en de der de in grootte is. De Zaterdagvliegers, die volgens de statuten principieel doorgaan met niet op zondag te sporten, vieren vandaag het vijftigjarig be staan. De zilveren duif gaat, zoge zegd, een zaterdagje in het goud. In de bijbel worden prachtige din gen over de duif gezegd. Gewezen wordt op hun oprechtheid, schoon heid, argeloosheid, adeldom en te derheid. Maar er is méér. Waar zij de mensen ook altijd weer door intrigeren, dat is hun snelheid, hun schijnbare onvermoeidheid en hun schier feilloos richtingsgevoel. Elke zaterdag, van april tot sep tember, laten de leden hun duiven los voor vluchten, soms op korte, soms op lange afstand. De afstand varieert van honderd kilometer tot zo'n 950 kilometer (Bordeaux) maar moeten de duiven naar het noorden terug, dan komen ze wel op een kleine elfhonderd kilome ter. Goed ingemand, zoals dat heet, worden ze met de modernste trans portmiddelen naar de startplaats gebracht, in Nederland, België of Frankrijk. Met snelheden, die uiteenlopen van 60 tot 100 kilometer per uur. komen de duiven dan weer op huis aan. Er wordt bij wijze van uitzon dering ook wel eens een snelheid van 120 kilometer gehaald; zelfs is een keer 137 kilometer genoteerd Du> snelheid is overwegend afhan kelijk van de wind. De duivensporters moeten altijd rekening houden met enig risico. Soms beleven ze een zwarte zater dag. Dan keert een aantal vogels niet terug. Op zulke dagen is er verdriet in het kamp van de dui vensporters, want ze houden van hun dieren. Over de uitgesproken rampvluchten, die er ook geweest zijn, gelukkig niet zo erg vaak, praten ze liever niet. Wat is nu de charme van het duivenhouden en meedoen aan de vluchten? De heer G. Bout. eige naar van eer herenconfectiezaak in Apeldoorn (85 procent van de leden vindt men in arbeiderskrin gen, de rest tot in de hoogste milieu's) die voorzitter is van ray on l in de afdeling Oost van de Zaterdagvliegers kan re alleen dit van zeggen: 'Ze beweren wel eens dat je met een duif in je hart geboren wordt en dat is waar. Het is de spanning, het moment dat je ze terug ziet, het moment dat ze op de til neerstrijken, het moment dat ze weer thuis zijn'. Gevangenen gaven zwembad cadeau aan Ethiopië ZUTPHEN Gedetineerden uit de jeugdgevangenis in Zutphen hebben geld bijeengebracht voor de bouw van een klein zwembad ergens in Ethiopië. Zij namen hier toe het initiatief, nadat een pries ter in de gevangenis had verteld over de van a rmoe en ellende waarin vele Ethiopiërs leven. De kosten voor h et bad worden geschat op 250 gulden. Voor Ethio pische begrippen een groot bedrag, maar ook voor de gedetineerden, die dagelijks gemiddeld twee gul den voor verteringen ontvangen. Het geld, is bijeengebracht, via bingo-avonden en de verkoop van kerstkaarten in de gevangenis. 'We gingen inderdaad wat snel door die bocht. Hoe gaat het met Simpklns?' 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7