bestuur kliniek am ten besluit tot opheffing Davos onrechte iriseófc Beemster in actie voor veiliger wegen Saigon mengt zich niet in hulpverlening Planoloog heeft veel kritiek op nota over 'Markerwaard' Vee overvallers snel egrepen, twee anderen eg met 13.000 gulden yyéegatief rapport reden tot opstappen Prinses Christina morgen Campagne begint vandaag met een 'grote wasbeurt' Beslissing over SER maand later Het weer Weinig verandering OÖW/KWAKTET ZATERDAG 17 FEBRUARI 1973 BINNENLAND T3/K5 Kan h ierweg? leefbai sorg L« ebestui In i heeft voor entera de weef i. Op j| wijzigi voor kredit om d dleidstc tooi 'D ding-1 uter- diet k< ilgebou isidie vïS m een onzer verslaggeefsters de twet subsidi JN HAAG Het bestuur van de astma-kliniek Eugenia in Davos heeft on- ist gehandeld toen het besloot deze instelling te sluiten. Dit is de conclusie lie ianin een commissie van onderzoek. Naar aanleiding van het rapport heeft het stuur besloten zijn mandaat ter beschikking te stellen. e commissie bestaat uit de heren iffelijkf ^iders, namens het overlegorgaan \e*A 0U vakcentrales, M. Jongsma oud- f t u cteur-geneesheer van het acade- fotote ziekenhuis te Leiden en drs. de aa Snijders, namens het gemeen- roorspo ppelijk instituut voor toegepaste jhologie. ie motieven van het bestuur, na- k is d(i]k het dalende patiëntenbestand en van slechte financiële situatie van de egonneiiiek, wijzen zij van de hand. Wel- dinsdj ar kwamen er in de loop der Binnq s jaren steeds minder patiënten naar Davos, maar dit had opgevangen kun nen worden door een betere methode van verwijzen. Door de grote zelfstan digheid van de longartsen is daar nu geen sprake van. Bovendien werd het besluit genomen op een tijdstip dat nog niets bekend was over de resulta ten die een samenwerking met astma centra in Nederland zou kunnen heb ben. Ook heeft het bestuur de gevol gen niet wdillen afwachten van een plan van de medische staf van de t aant it de n zal wo vraag Achth emeent STERDAM/NIJMEGEN Twee jongemannen zijn gisteren ge- isteerd kort nadat zij een gewapende overval gepleegd hadden op postagentschap in de Czaar Peterstraat te Amsterdam. Twee visie Jfnen die gisteren het hulppostkantoortje van Alverna (gemeente nwijk ïen, bij Nijmegen) overvielen, slaagden er in te ontkomen met ;veer dertienduizend gulden. nderda van lemskei ne ma 'ing vi etashrdl lashovi ïeg mo elruim it 'n pa n aang Gebori J J jen en vJ C Maria de Ka 1 en T dolf S V B V! kliniek om meer bekendheid aan Eu genia te geven door het organiseren van congressen ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. Tekorten te dekken Over de financiële situatie zegt de commissie in haar rapport dat de exploitatietekorten die in 1971 en 1972 zijn ontstaan gemakkelijk gedekt konden worden door opbrengsten uit de vereniging (zoals door erfenissen en de jaarlijkse loterij). Bovendien constateert zij dat de geconsolideerde balans in de laatste twee jaar zelfs een toename van het vermogen te zien gaf. Het centraal orgaan zieken huistarieven (COZ) stond toe de ta rieven aan te passen aan de lage bezettingsgraad van 65 bedden, waar door op de verpleging geen verlies werd geleden. Bijkomende kosten als gevolg van maatschappelijk werk en revalidatie zouden door subsidies kun nen worden gefinancierd, meent de Interkerkelijke Hulp: Van een onzer verslaggevers UTRECHT Bij de Stichting Oecumenische Hulp in Utrecht, het Nederlands bureau van Inlerchurch Aid van de Wereldraad van kerken, is men nogal ongelukkig over het laatste rondschrij ven van het Medisch Comité Nederland-Vietnam. Prinses Christina, die morgen 26 jaar hoopt te worden. (Foto Max Koot). een verslaggever de overval in Amsterdam liep de rige beheerder van het agent- de heer Breuninghoff, een boven het rechteroor op, ver- lelijk doordat een van de overval- hem met een alarmpistool een op het hoofd gaf. Een van de rlir-htir llet lluolu öal- van ue xm Wf rs' de 22-iarige uitzendkracht B. ie een masker droeg en met een Jnes zwaaide, sprong over de balie b fist 1900 gulden te bemachtigen. Tweede overvaller, de negentienja- tellner A.S., die een das voor het it gebonden had, raakte voor de in gevecht met een cliënt, de n M TV$dig0 Surinamer R. H. Muller uit •terdam. Bij het gevecht sloeg de De overval in Wychen werd gepleegd in de ochtend, toen de houdster van het postkantoor aan de Graafseweg op weg was naar de werkruimte. Zij zag toen een donker-beige auto staan met twee inzittenden. Een van hen kwam bij haar binnen (hij was de eerste 'klant' van die dag), bedreigde de vrouw met een voorwerp dat op een pistool leek en vroeg in het Neder lands (maar met een zachte 'g': geld, geld. Dat leverde het tweetal ruim dertienduizend gulden op. Met de buit verdwenen zij in de auto. De commissie concludeert dat er, vol gens een ruw onderzoek, een kleinere kliniek van omstreeks 45 patiënten moet worden opengehouden. Om de exploitatie daarvan mogelijk te ma ken, zouden er ook oudere patiënten voor een tijdje in opgenomen moeten kunnen worden, 'om wat op verhaal te komen'. Om de kosten te drukken van huishoudelijke en technische dienst zou samenwerking moeten wor den gezocht met een Zwitserse instel ling*. Over de financiële situatie heeft de commissie geen afgerond beeld kunnen krijgen, omdat het accoun tantsrapport over 1971 nog niet be schikbaar was. Wel neemt zij aan dat bij een eventuele liquidatie van de bezittingen van rond de acht miljoen gulden, derden daar geen voordeel van zouden hebben gehad. Op 24 februari zal de ledenvergadering van Eugemia beslissen of het door de onderzoekcommissie veroordeelde be stuur zal moeten aftreden. Stuk mist een deugdelijke grondslag Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Groninger planoloog prof. drs. G. J. van den Berg is zeer slecht te spreken over de nota van de Dienst Zuider zeewerken over de Markerwaard. Het stuk blijft volgens hem pla nologisch gezien onder de maat. Daarin is de indruk gewekt dat er voor Nederland geen andere kanalen zijn om medische hulp aan Noord- Vietnam en het gebied van het Be vrijdingsfront te bieden dan via het Medisch Comité en dat de hulp aan Zuid-Vietnam. voorzover onder contro le van de Zuidvietnamese regering, door Thieu misbruikt wordt. Beide indrukken zijn onjuist, zo deelde men ons van de zijde van de SOH mede. Niet alleen werd gewezen op de vlieg tuigladingen met medicamenten die via Interchurch Aid die inmiddels in Hanoi zijn aangekomen en waarop wij gisteren in een commentaar reeds we zen, maar ook staat de wereldraad op het punt besprekingen met vertegen woordigers van Noord-Vietnam en het beATijdingafront te openen voor een groot programma voor wederopbouw en verzoening voor lndo-Chioa, waar toe het centraal comité van de wereld raad in zijn laatste zitting in Utrecht reeds had besloten. De hulp die via Interchurch Aid in Saigon binnenkomt wordt gecoördi neerd door het Joint Relief Commit tee, bestaande uit vertegenwoordigers van boeddhistische, rooms-katholieke en protestantse hulporganisaties, die ongehinderd hulp kunnen verlenen in de kampen met vluchtelingen op het platteland. Bij de inventarisatie van wat er moet gebeuren zijn de hulp organisaties vooral geschrokken van de verwoestingen in Laos als ge volg van de bombardementen en de ontbladeringsacties langs de Ho Tsji i; Samtoamer de kellner met een stoel (ADVERTENTIE) iet hoofd, waardoor de laatste een in het hoofd opliep. De overval- die op zoveel verzet niet gere- schenen te hebben, vluchtten gs maar werden door twee sur- rf ir*c erende agenten in de omgeving ehouden. (ADVERTENTIE) Stop dat vermoeiende instop pen, maak een eind aan stofvlok- ken, ga lekkerder slapen in een gezelliger slaapkamer met meer variatie. j goedgekeurd door da Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen^ Het stuk, waarin Zuiderzeewerken zes mogelijkheden geeft voor de toekomst van het Markerwaardgebied, mist vol gens Van den Berg een deugdelijke planologische grondslag. Het had moe ten beginnen met een opsomming van de mogelijkheden, die de Marker waard biedt voor de ruimtelijke orde ning van heel Nederland. Met die ruimtelijke ordening kun je verschillende doeleinden nastreven. De mogelijkheden voor de Marker waard moet je aan diie doelen aanpas sen. Langs politieke weg kan dan daaruit een keuze worden gemaakt. Maar in het stuk van Zuiderzeewer ken komt zo'n stelselmatige uiteenzet ting van doeleinden niet voor. Het komt nu met een betoog, dat steunt op de wet uit 1918 tot afsluiting van de Zuiderzee en de tweede nota ruim telijke ordening. Beide stukken zijn verouderd. De nota, zo verwijt prof. Van den Berg, mikt in hoofdzaak op het ver vullen van provinciale en lokale ver langens. Op het effect daarvan in de rest van het land en op langere termijn wordt onvoldoende gelet. De uitstraling van de overvolle randstad wordt beperkt. In plaats daarvan wordt het noordelijk deel van die randstad uitgebreid. Eén van de ge volgen daarvan is, dat Noord-Neder land weer niet wordt betrokken bij de ontwikkeling van het centrum van het land. In de nota wordt de nadruk gelegd op de ontsluiting van het noorden van Noord-Holland. De vraag hoe de Markerwaard een brug zou kunnen zijn tussen Friesland en de randstad komt er niet in voor. Onvoldragen 'Een onvoldragen geesteskind', zo vatte Van den Berg zijn kritiek samen. Het stuk bewijst vooral, dat we nog niet toe zijn aan een beslissing over de toekomst van de Markerwaard, aldus de Groninger hoogleraar op het symposium van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs over de Marker waard. Hij stelde voor een staatscom missie te benoemen, die met de hele ruimtelijke ordening samenhangende ontwerpen voor dit gebied geeft. De staten-generaal kan dan daaruit kie zen. Hij waarschuwde er tegen, dat door gedram van allerlei belangen groepen nu een beslissing over dit, planologisch gezien, uiterst belangrij ke gebied wordt geforceerd. En water staat voegde hij toe: 'Zelfs Rijkswater staat is een te eenzijdig-technische dienst om zo'n ingewikkelde planolo gische probleemstelling alleen mees ter te kunnen worden'. Ander standpunt Het in Utrecht gehouden symposium leerder verder, dat de ANWB haar standpunt inzake de Markerwaard heeft veranderd. Ir. C. A. Kuysten vertelde, dat de ANWB het meest voelt voor drooglegging van een stuk IJsselmeer bij Enkhuizen: het Enk- huizer Zand. Deze smalle langwerpige polder van 8000 hectare zou zeer ge schikt zijn voor intensieve recreatie. Bovendien zou met deze oplossing het IJsselmeer voor de kust tussen Dur- gerdam en Enkhuizen het karakter van een 'binnenzee' behouden. De na tuur, het landschap en de grote cul tuur-historische waarde van dit stukje Noord-Holland zou daardoor zo goed mogelijk behouden kunnen blijven. Ir. Kuysten pleitte er voor om Mar ken, de Gouwzee en Waterland als een nationaal landschapspark te behe ren. De Raad van de waterstaat zal over de plannen van Zuiderzeewerken hoorzittingen houden in Lelystad, Enkhuizen, Volendam en Amsterdam. Daarna zal advies worden uitgebracht aan de minister van verkeer en water staat. Van een onzer verslaggevers BEEMSTER Enkele tientallen inwoners van de Beemster gaan vanmiddag met spons en zeem de polderwegen op om verkeersborden te wassen: het be gin van een actie, die tot doel heeft de wegen in de pol der veiliger te maken. CITROENJENEVER Sle VO lITROENTJE MET SUIKER* nen V0 (ZOETE CITROENJENEVER) n'enq» WOENBRANDEWIJN vraag Uw Slijter de gratis Voordeelkaart voor het pilveren van de puntenzegels, de extra attractie bij elk De Kuyper-artikel De actiegroep 'Veiligheid Beemster' noemt die campag ne een bittere noodzaak gezien het grote aantal verkeersslacht offers, dat elk jaar opnieuw in de polder te betreuren valt. Eén van de initiefneemsters Marjoric Koch: 'vorig jaar wa ren het er zelfs 25; dat is meer dan viermaal het lande lijk gemiddelde per vierkante kilometer'. De oorzaak daarvan noemt de actiegroep de verraderlijk vei lig lijkende kaarsrechte we gen, die door velen als raceba nen worden gebruikt. 'Het is geen zeldzaamheid', zegt Carla Arts, die evenals Marjorie als woordvoerster van dc groep optreedt, 'dat automobilisten met een snelheid van 120 kilo meter per uur over de weg jagen. Ze beseffen niet hoe gevaarlijk dat juist hier kan zijn. De wegen mogen dan veilig lijken, de plotseling in dit vlakke land optredende ruk winden maakt die hoge snel heden hoogst riskant. Dat blijkt ook we! uit het feit, dat een groot deel van de slachtof fers uit automobilisten be staat, die met hun wagen in de sloot belanden'. Vandaar het doel van de groep op alle wegen in de polder een maximum-snelheid van zeventig kilometer in te voeren en de kruisingen beter te markeren. Een actie waar van de wascampagne om wét er aan borden staat beter zicht baar te maken, maar een' be scheiden onderdeel vormt. Carla Arts noemt het een zachte actie. 'Als we op korte termijn geen resultaten oeha- len, gaan we tut nardere ac ties over. Desni ids olnkkeren we de wegen ne: vrachtwa gens en land - De veiligheid in ons woonge bied en vooral de veiligheid van onze kinderen, die elke dag via de grote wegen naar school moeten omdat er geen fietspaden zijn is ons een héle hoop waard'. Handtekeningen 0/ succes er op korte termijn inzit, lijkt echter twijfelachtig. Uit contacten van de groep met het gemeentebestuur, de politie en de waterschappen, is wel gebleken dat het instel len van zeventig kilometer-li miet op buitenwegen een moeilijke zaak is, die alleen geregeld kan worden door Den Haag. Marjorie Koch: 'Al enkele ja ren geleden heeft de gemeente bij het ministerie aangedron gen op een limiet, maar resul taat daarvan heeft nog nie mand gezien. Voor ons een reden om deze zaak van on derop aan te pakken'. Een paar maanden is de groep daar rui me? bezig. Via vceo:- ginger zijn al 1100 handteke- ninge-: verzameld, ai? m?r« straks in Den 'Jaag .vil gaan laten zien. Carla Arts: 'Als het enigszins kan, wi)!?n we er nog ftreer. Daarom houden we maandaga vond in café Siebeling in Mid den Beemster een bijeen- Minhroute. Waarnemers die zowel in Noord- als in Zuid-Vietnam zijn ge weest, noeinen deze stukken van Laos de ergst verwoeste van heel Indo- China. Het Joint Relief Committee heeft in middels doen weten dat zijn aandacht vooral is gericht op de hervestiging van ontheemden, die overigens thans nog niet mogelijk is, en op de vele problemen van de werkers op het platteland tekort aan mest, gevol gen van het gebruik van napalm en ontbladeringsmiddelen, de vele onont- plofte explosieven die er nog liggen en de onzekerheid over het grondbe zit. In de kampen probeert men voor al de zeer vele kinderen enig onder wijs te geven en er zijn proefprojec ten in verscheidene dorpen die door de vlucht van elders een veel grotere bevolking hebben gekregen. Hier wer ken teams van medische studenten. Ook is men bezig de zorg te organise ren voor verlaten kinderen, wezen, oorlogsweduwen, ongehuwde moeders en prostituees. De aanvragen van plaatselijke comi- té's om hulp van allerlei aard stro men binnen bij het Joint Relief Com mittee. Ook van de zijde van Inter church Aid in Genève werd ons verze kerd dat de Zuidvietnamese autoritei ten zich daar niet in mengen. (ADVERTENTIE) DEN HAAG Op verzoek van voorzitter drs. J. de Pous heeft de Sociaal-Economische Raad giste ren het ontwerp-advies over de samenstelling van de raad een maand aangehouden. Dit gebeurde nadat drs. De Pous een voorstel had ingetrokken, waarin hij vroeg de mogelijkheid te onderzoeken van overleg tussen de drie vakcentra les en de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel. Deze categorale bond heeft zoals bekend om een zetel in de SER verzocht. De vakbonden zijn daar tegen. Hoewel de drie vakcentrales instem den met het uitstel liet de heer W. Spit (NKV) namens de centrales we ten dat men van die zijde niet gelooft dat het voorstel van de heer De Pous mogelijkheden biedt de problemen rondom de samenstelling van de SER op te lossen. De heer Spit merkte op dat uitstel van de beslissing (dat de samenstel ling van de SER geen wijziging be hoeft) onjuist is. 'Mocht de raad onverhoopt besluiten dat het aantal zetels in de raad toch moet worden uitgebreid', aldus de heer Spit, 'dan zou dat de bespreking in eigen kring over de problematiek zeer bemoeilij ken'. IJij voegde hieraan toe, dat deze opmerking niet bedoeld was als een dreigement, hetgeen enig rumoer on der de overige raadsleden deed ontstaan. De heer Spit zei tot slot, dat de vakcentrales er niet voor voelen in de werknemersvertegenwoordiging in de SER een plaats in te ruimen voor een vertegenwoordiger van de centra le voor hoger personeel, omdat deze groep reeds in ruime mate in de vakcentrales is vertegenwoordigd. Vakbeurs Verwarmir Luchtbeh; Airconditi< Utrecht, 27 febr. t.m. Daqrkikavan1 Van ome weerkundige medewerker De luchtdrukverdeling vertoont deze maand nogal eens wijzigingen. Terug- schouwend herinneren wij aan de noordwestelijke circulatie die begin deze week elke dag buien bracht met temperaturen zowel overdag als 's nachts iets boven normaal. Later ging de koude luchtmassa in de hoge re niveaus een rol spelen. Deze hoog te-kou trok van Groenland naar de Noordzee en vandaar via Schotland (tijdelijk minus 41 graden op 5000 meter) naar Frankrijk. Dit ging in ons land gepaard met een geleidelijke krimping van de wind van westelijke naar zuidelijke, later oostelijke rich tingen, toen eenmaal een zich uitdie pend lagedrukgebied boven de Mid dellandse Zee zich ook meldde. Tege lijkertijd steeg de luchtdruk in Scan dinavië en gisteren kon er gesproken ivorden van een noordoostelijk circu latiedieptepunt. Dit is, ondanks statis tische aanwijzingen in een andere richting in deze merkwaardig maritie me winter, waarschijnlijk ook geen blijvertje. Maar niet voor de eerste helft van de volgende week zullen we dat duidelijk zien. Een volgende oce aandepressie volgde niet de noordwes telijke glijbaan naar Biskaje, maar ging weer het oude vertrouwde paad je in noordoostelijke richting langs IJsland betreden. Bij de naar west terug gedraaide circulatie in de hoge re niveaus dringt nu een hoogte koufront ervan naar de Britse eilan den op. Dit weekeinde plukken wij echter nog overwegend de vruchten van een hogedrukzone met twee tot vier graden vorst in de nacht. Later neemt wel de bewolking toe en in samenhang daarmee een 'verzachting' van het weer 's nachts. Het is wel een merkwaardige winter: terwijl in het Ierse Carrigans de sneeuw 24 cm hoog ligt, wordt uit Roemenië gemeld, dat de hazelaars daar drie maanden vroe ger bloeien dan normaal. Over Ierland gesproken: daar werd vrijdag op verscheidene plaatsen een zwakke tot matige kring om de zon waargenomen, een aanwijzing van het op handen zijnde weertype, waarbij in het uiterste noordwesten van Ier land tot gisteravond 1 mm regen was gevallen. De THP200 geeft de laatste dagen sterke uitslagen, opgewekt door talrijke onweerscellen van de Golf van Biskaje tot in Griekenland. Zij zijn uitvloeisel van de koude massa boven het warme Middellandse Zee water: Toulon tapte vrijdagmorgen 43 mm neerslag af over de afgelopen twaalf uur. Carla Arts (links) en Marjorie Koch bij een foto van een \an de kaarsrechte wegen in de Beemster. Voor de arge loze automobilist lijken die wegen veilig maar uit statisti eken blijkt dat ze tot de gevaarlijkste van het land be horen. komst, waar iedereen uit de hele p:>)de>* wülkcurj is. We wille."* dez? vault grnnts aar- pakken en laten zien, dat de héle Beemsier achter ons Hoog water 18 februari: vlietslulzen 4 Schevelningen 3.50-16.00; IJmulden: 4.23- 16.33; De Helder 8.53-21.02; Harlingen; 11.11- 23.05: Delfzijl 0.18-12.55. 19 februari Vlls- singen: 3.10-15.29; llaringvlletslulzen 4.51- 17.07; Rotterdam: 5.44.18.26: Schevenlngen 4 24-16.35; IJmulden 4.58-17.09; Den Helder 9.31-21.35; Harlingen: 11.49-23.40; Delfzijl: 0.58-13.33.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5