re ,r. or 1 gei it ;s. 15. WW/KWARTET ZATERDAG 17 FEBRU ARI 1973 SPORT T21/K21 /Ka IAN JANBROERS CHT NIET TUSSEN E PATAT-BELGEN jar Ruud Verdonck jJMSTEDE De bewoners zijn nog steeds dezelfden, maar het heeft al een nieuwe eigenaar. Jan Janbroers met Rob de Wit :hes van Flamingo's (Levi's), is zijn zaakjes in Nederland aan regelen, want hij gaat vertrekken naar België. Half maart wil ussen onze zuiderburen wonen, aan het einde van het schooljaar en zijn vrouw en dochter Petra hem. Jan Janbroers gaat zich in ië weer proberen te settelen. Nederland raakt een van de groot- lasketbalpromotors kwijt. md k ben half maart al weg', consta- Janbroers. 'Ik zie dat allemaal irobleemloos in. Zo is mijn in- ig. Voor een bedrijf waar ik r werkte ben ik al eens een paar in België geweest. Met name in Naamse gedeelte. Wat het is om ik definitief te wonen is wat s. Maar ik ga natuurlijk niet in nië wonen, dat is een experi- paarom België. Toen ik hier in em terecht kwam, nam ik me dit als settling te beschouwen, tussen is er weer wat veran- Ik heb een goede job in België in krijgen. Een fatmaceutische xie is daar bezig met bijzonder ssante onderzoekingen. Maar ik dan wel in de buurt van die k gaan wonen. Dat betekende erhuizen. Het heeft ook voorde oor mij Belastingen bijvoor- Voor mensen met mijn salaris t een >z,enlijk verschil in ijking Pt Nederland, 'tls niet mair maar het telt alle- wel mee. In theorie ben ik zo listisch als de pest. Ik heb nu al ambities die zo liggen dat •etje geld alleen maar bijdraagt t geluk. Het is echter ook niet het te scheppen moet zijn. Er weken voor dat ik bij wijze ireken met nog niet eens een op zak loop'. in meer dingen natuurlijk. Ik 1 een tijdje over vertrek uit and te denken. Voorbeeldje it land: de pers schrijft, zegt links van het midden, maar lan zestig procent van Neder- ikt rechts van het midden. Zo lloch. En een gebrek aan tole- IJe mag niet tegen negers zijn, :rker nog je moet ervóór zijn. jmel nog an toe. Dat is het. Het ion goed als ik me er niet van ben dat ik negers in mijn eb. Je moet soms dingen kun- ïggen. Sommige buitenlanders over iets: dat is typisch Hol- Ik zeg ook wel eens tegen mijn dat is nou typisch vrouwelijk nu doet. Zo mag je ook zeggen nou typisch, eh ja voor een We gaan hier de andere kant vind het altijd nog frappant 1940 veel Nederlanders pro varen of werden. Dat zijn din- van: nee Nederland'. gië is het misschien wel net zo. kan in bepaalde zaken best erger zijn. Maar het is ook anders, daar is het misschien botter, niet zo weloverwogen. Als je een aardige vent bent dan is het ze voor de rest een zorg'. 'Ja, het kan best dat ik binnen twee maanden voorzitter ben van de club die de bustocht organiseert naar de Ijzerbedevaart. Jaha, ik zie 't al. Le ven daar is ook anders natuurlijk'. 'Kijk, die fabriek zit niet te wachten op Janbroers. Ik heb een aanbieding gekregen. Ik moest 'm aannemen. Als ik vijf jaar zou wachten kón het niet meer. 'tls geen vlucht hoor. Ik ga niet naar het beloofde land. Er zitten aan Nederland positieve kanten en aan België negatieve. Andersom ook. Die moppenrage over Nederlanders, over Belgen. De mensen waarmee ik te maken ga krijgen dat is niet de patat-Belg. Ik kom terecht in een bepaalde groep Belgen zoals ik in Nederland in een bepaalde groep heb geleefd'. 'Ik ben niet anti-Nederland, niet pro- België. Ik heb de voordelen afgewo gen. Weet je wat mijn dochter Petra zei: 'De eerste drie dagen lach je je daar kapot, daarna moet je er nog tussen leven ook'. Och, ik kan me daarnaast internationaal ook nog meer gaan oriënteren'. 'En ik heb op basketbalgebied daar natuurlijk wel wat voor me. Toen ik naar België ging kwam de kampioen van België, Bus Lier met een aanbod dat voor mij het aantrekkelijkst bleek. Ik heb besprekingen gehad met de grote man, Louis Busschops, de baas, de man met de centen. Daar moet ik nog een gesprek mee hebben. Hij zal moeten accepteren dat ik er af en toe eens een week niet ben, omdat ik in Bangkok zit of zo. Ach, d'r is wel wat te doen daar hoor. Kijk eens naar de organisatie van het basketbal daar en hier. Bij Levi's staat een groot begeleidingsteam achter de ploeg. Daar bij Bus Lier, één man, Busschops. Kijk, in België wordt aar dig gespeeld. Maar vooral dankzij de Amerikaanse inbreng. Die Belgen spe len internationaal aardig mee. Dan is het knokken hè. Tegen Joegoslaven spelen ze zoals altijd, misschien den ken ze alleen bij Russen van, hè dat zijn Russen, die kunnen dit spelletje zo goed. Dan is het meteen afgelopen. In Nederland hebben we nu meer, hoor. Lange mannen. Akerboom twee meter zes, Van Tuyll twee-tien, Kip twee-negen. Zoals het nu is wint Ne derland de eerste tien komende wed strijden van België'. 'Ja, hoe reageerden ze bij Levi's. Als je iemand meedeelt dat zijn va dernou dat is wat cru. Nee, ik heb de goede vergelijking nog niet gevonden. Als je een heel slecht be richt hoort.. Dan klap je dicht hè. Pats over. Bij een aantal is het zo gebeurd. De voorzitter. Toen ik 't hem vertelde keek hij me eens over z'n bril aan en ging gewoon weer over tot dè orde van de dag. Drie weken later zegt ie ineens ontsteld, zeg jij gaat weg, hè. Zo ging dat'. 'De ploeg. Een onherroepelijke beslis sing was 't. Zo kwam 't ook over. Ze weten waar ze aan toe zijn. Ze hebben de tijd om de consequenties te over denken. En het moet toch kunnen. Ze zijn professioneel gaan denken. Als er nou een andere vent zou komen die het heel anders aan zou pakken. Maar als het vrijwel zo blijft met Rob de Wit, dan kan dit gewoon. Wat we nu in Haarlem hebben, dat ds geweldig. Vijf man tussen de negentien en drie en twintig. Dat hebben we. Ombre Akerboom, Van de Ree, Kooring en Hagens. Dat is wel even vijf keer talent'. 'Ach, het gaat gewoon door. Als ik betrokken was bij Fiat Starsnou ja, Fiat Stars zou er dan niet uitzien zoals het er nu uitziet, dat voorop gesteld, maar dan zou het wel een klap zijn. Ik geloof dat bij ons de structuur gunstig is om zo'n klap op te vangen. De jonge vijf zijn professio neel genoeg voor de komende jaren. En dan heb je nog de spelers die het nu maken, de oudere top. Ook vijf man. Dat is wel even wat'. 'Wat wel problematisch ds, dat is de motivatie. Als je als speler nog je motivatie zoekt. Wij hebben de re cords (te snel voor de balpen volgen dan hoogste aantal punten in de com petitie, buiten de competitie, enzo voorts)!ja. alleen de Europa Cup nog. In de competitie is het moeilijk om zo'n speler verder te motiveren. Een ander punt, het publiek. Je klan tenbinding. Die mensen willen presta ties zien. Kijk, vier en twintig punten voorstaan en met dertien winnen, dat pikken ze niet meer. Dat is een menselijke reactie op 't te vaak pro bleemloos winnen. Die mensen komen voor de prestaties. De stabiliteit in prestaties, daar gaat 't om. Dat moet je nog bereiken'. 'Ik heb Bus Lier aan de gang gezien. Ja, dat is mooi hoor. In Haarlem, toen ik er kwam heb ik gezegd, we moeten van dit publiek af, we moeten een nieuw publiek kweken. Wat er toen was kón gewoon niet. En wat hebben we nou? Die mensen zitten op de tribune met zo'n (trekt gezicht in verveelde grimas) gezicht. Ja. het kan er van af als het vijf minuten voor het einde goed gaat, dan wordt er geklapt en geroepen, maar op een manier waardoor je het nauwelijks hoort. Levi's, Levi's, zo heel zachtjes en keurig ingehouden'. 'In België. Dat was prachtig. Lier speelt tegen Anderlecht, een prachtige hal zo vlak bij het voetbalterrein. Nou was er even tevoren wat ge beurd. Anderlecht had een paar we ken eerder een wedstrijd gespeeld en toen stonden ze zeg maar acht secon den voor het einde, drie punten ach ter. Gaat ineens het licht uit. Floep. Goed, wedstrijd onderbroken. En even later, ja hoor licht weer aan, de wedstrijd gaat door en wat gebeurt? Anderlecht raakt verder achter. Twee seconden voor tijd. Floep. Ja dat kan gewoon niet, hoe 't kwam, nou ja, licht weer uit. Wat denk je. Wordt tegelijk ook even een scheidsrechter in elkaar geslagen. Pats. En wat doet Anderlecht dan vrolijk, ja want de wedstrijd wordt gestaakt natuurlijk. Anderlecht dient een protest in. Om de wedstrijd in z'n geheel over te laten spelen. Ja hoor. Nou, Bus Lier speelt dus tegen Anderlecht, zijn er een paar bussen supporters meegeko men die maken me even een herrie. Die overstemmen 't publiek uit An derlecht gewoon. Wat denk je. Zitten die mensen uit Lier daar op de tribu ne, komt Lier na een paar minuten voor, steken ze allemaal kaarsen aan die ze meegenomen hadden. En maar roepen Licht uit, jaha 'Liegt oot', zoals dat daar geroepen wordt. Dat is me een stel hoor. Geen kaart te krijgen ook niet meer voor competi tiewedstrijden. Iedereen heeft een sei zoenkaart'. 'Het is ook zo mooi gereglementeerd daar. Hier hebben we al wat toestan den gehad. Dan wordt er even op zaterdagmiddag door de strafcommis- sie gezeten, incompleet ook nog, rent d'r zo'n scheidsrechter binnen die zegt dat hij een minuutje heeft om alles te vertellen. De man verdwijnt ook weer meteen. Nou ja. Daar in België. Die zijn kien geweest. Die stellen gewoon een lijstje op van overtredingen. Dan weet je na een wedstrijd meteen wat je te pakken hebt aan straf. Ja, op een klap met je vuist op de linkerneusvleugel staat vier wedstrijden. Voorbeeldje. Maar goed, dan krijg je van die toestanden dat een vent zegt, nee het wat niet z'n linker neusvleugel jaha voor de kijkers thuis rechts maar het was het puntje. Dat wel. Maar a la'. 'Nee, ik geloof niet dat ze bij Levi's bang zullen zijn dat ik spelers mee neem. In België mogen ze volgend seizoen toch nog maar één buitenlan der hebben. Duskijk het is wat anders als bijvoorbeeld Kees Aker boom zou proberen in België te gaan spelen. Als dat zo is en ik hoor dat, dan zeg ik: kom naar mij toe. Maar anders, nee hoor. Weet je wat ik over dat soort dreigen zo rot vind. Nou, in het bondsblad lees ik dat ik Paul Ruysenaars benaderd zou hebben. Dan denk ik, ja mensen, maar ik was wel nummer acht hoor. D'r waren er wel een paar voor mij. Dat is het hè. Ik ben niet zo'. 'Belangrijke zaken voor een basketbal ler. Je moet eigenlijk volstrekt mono maan zijn om het goed te kunnen. Een Harry Kip bijvoorbeeld. Die jon gen doet zoveel nieuwe indrukken op plotseling. Die komt uit een ander deel van Nederland, heeft net ook de leeftijd. Ja, dat levert problemen op. Wil je aan de top komen, dan moet je er echt alles voor doen. Bill More. Nou een grote man in Frankrijk. Dankzij ons hoor. Want hoe was hij hier? Op z'n flatje ging hij zitten. En van die experimenten. Wij hebben 'm gemaakt tot een man die gewoon professioneel ging denken. Dat proces voltrok zich hier. Daar profiteert hij nu van. Gerhard Schreur, een aap van een mens was het. Maar niet zo creatief als More. Dat mis je nu. Een Hank Smith is anders. Weet je, die John Lesher, nu nog trainer-speler van Bus Lier hij wilde tegen ons zijn afscheidswedstrijd spelen, gaat niet, wij hebben gezegd vanaf april zijn de spelers voor het Nederlandse team, nu wordt er een toernooi ge houden hij vroeg meteen hoe het met Smith was. Want Bus heeft in Amerika getest. In paniek een slot- test, daarbij kwam Westbrook als één tevoorschijn en Smith als twee. Maar je moet die mensen in je spel kunnen passen. Lesher gaat nu terug naar Amerika. 'Wij hebben Smith nog, en hij is helemaal ingepast in ons spel. Dat heeft wel moeite gekost, maar het is ons gelukt, daarom waren ze bij Bus zo benieuwd.' 'Wij hebben gesteld, als er balverlies wordt geleden, dan heeft de man die de pass gaf een fout ge maakt. Kan nog zo'n sublieme pass zijn. Je medespelers moeten 't weten. Ook als je een schijnbeweging maakt zoals Smith, die zelfs je medespelers niet begrijpen. Zo hebben we dat gesteld. Op de training moeten ze er aan gaan wennen. Je moet ze inpas sen'. 'België, tja. We gaan d'r naar toe. Ik zie het wel'. Mevrouw Janbroers: 'Och, Turnhout Net zo'n fabrieksstad. Zo grauw alle maal. Oh nee. Je moet ook in een café komen. We zullen wel veel thuis zijn'. 'De Kempen, daar gaan we wonen. Ik heb nog geen huis. Wed al wezen kijken. Twee huizen, maar het beviel me toch niet zo. Die bouw. Je merkt meteen als je de grens passeert. Die huizen, oooh. Ach, 't zal wel lukken'. 'Ja, sterkte, bedankt'. jd OPSPORT DIE NIET DE PAN UITRIJST Hans Schmit ERDAM De oude RAI in Amsterdam: een langgerekte, klok- ge sporthal. Kil en slecht verlicht. Van zelfs de meest beschei- isen aan zaalsportaccommodaties is weinig terug te vinden, oet echter weinig af aan het plezier waarmee op de achter uitgezette velden wordt gekorfbald evenmin lijkt de trieste 'ing van invloed op de stemming van kijkende familie-leden. Ie kantine, zoiets als de plaats in een even verouderd als grauw kscomplex waar de arbeiders hun meegebrachte maaltijd moch- ttigen, staat levendige gesprekken niet in de weg. dagavond begeeft rond half ne- ijwel iedereen die niet zelf ie, zich naar het achterste it aan drie zijden van tribunes zien. De inspelende vrouwen nen onderscheiden zich van de sportmensen in de hal door entieke trainingspakken en de aangebrachte reclameteksten, ken van beoefenaren van top punt lijkt dichtbij, wanneer het kort voor tijd 7-7 staat. Tot Blauw Wit een strafworp krijgt toegekend waaraan de nodige twijfels kleven. DKOD-aan- voerder Bart Crum protesteert. Niet tegen de strafworp, maar tegen de plaats van waaraf die wordt genomen. Hij maakt in de laatste seconden echter zelf nog de gelijkmaker: 8-8, waarmee DKOD het verblijf in de hoofdklasse definitief bevestigd. dschappen Opmerkelijk iter baant een scheidsrechter n weg door de hal, op weg t veld waar voor de hoofdklas- an de microkorfbalcompetitie ptrijd Blauw Wit en DKOD porden gespeeld. Zijn tocht •ortdurend onderbroken voor idden van handen, voor een hier, een praatje daar. Een vriendschappen worden en bevestigd. Een vrijwel zelfde 'ie gaat aan het duel vooraf: iters en spelers geven iedere 'der een handje een in- vrijwel uniek gebeuren in de ereld. om topsport gaat, blijkt uit- I uit de kwaliteit van het gebo- pant van alles wat in de top- pder de noemer professioneel pbracht (zoals trappen, duwen, *on, tijdrekken en nog een ia van activiteiten), is niets 1 vinden. DKOD heeft nog een tche kans uit de hoofdklasse Meren. Het nog noodzakelijke DKOD neemt in de micrio-korfbal- competitie een opmerkelijke plaats in. De ploeg uit Heelsum drijft op een kern van een drietal mannen die de dertig reeds zijn gepasseerd, steunt als provincieploeg op een vrij kleine achterban (zes twaalftallen tegen Blauw Wit meer dan dertig twaalftal len) en is bovendien de enige ploeg uit de binnenkort te verdwijnen Christelijke Korfbal Bond (CKB) die zich in de hoogste regionen kan hand haven. Toen enkele jaren terug de KNKB en de CKB hun competities bijeen trokken, verdwenen alle CKB- namen uit de topranglijsten. Niet zo'n verwonderlijke ontwikkeling, want binnen de CKB heeft het streven naar topprestaties nooit die plaats ingeno men die andere organisaties daarvoor inruimen.. Alleen DKOD kon zich handhaven, zij het met moeite. Na vanaf 1955 vrijwel onafgebroken in de CKB de toon te hebben aangegeven, kwam DKOD via een promotie-toernooi in de hoogste DKOD-aanvoerder Bart Crum, zittend onder de korf tijdens het duel tegen Blauw Wit. afdeling om er prompt weer uit te degraderen. Op de degradatie echter volgde promotie en daarop volgde (donderdagavond officieel, weken eer der reeds officieus) behoud. Een be houd dat werd bewerkstelligd dankzij de oude, geroutineerde kern die be staat uit Henk van Barneveld, 30 jaar, Ben Crum, 31 jaar, en Bart Crum, 33 jaar. Aanvoerder Bart Crum hierover: 'We hebben goed korfbal geleerd om dat we niets anders te doen hadden in zo'n dorp als Heelsum. Mijn broer Ben en ik deden niets anders dan korfballen, overal stonden korven. Bo vendien hebben Ben, Henk en ik een vak gekozen dat hierbij goed aansluit: gymnastiekleraar. Het is duidelijk dat dit op zijn eind loopt, maar er zit nog weinig achter ons, er is de laatste tien jaar weinig talent doorgebroken. Voorlopig blijf ik daarom nog een jaar spelen, in de hoop dat er naast Jan van Ballegoyen nog een jongen doorbreekt'. Opschudding Binnen de CKB neemt DKOD niet alleen in prestatief opzicht een aparte plaats in. Zo vroeg de Heelsumse vereniging als eerste gelden uit de sporttoto en zorgde bovendien voor opschudding binnen de christelijke sportwereld door als eerste club op zondag te spelen. Bart Crum: 'Recrea tie-sport past bij de zondag. Spelen op zondag levert alleen praktische bezwa ren op voor meelevende kerkleden, zodat je daarom beter niet op zondag kan spelen. Maar als meelevenr kerk lid kun je tegen incidenteel op zon dag spelen geen praktische bezwaren hebben'. Een derde punt waarop DKOD zich onderscheidt, is de sponsoring. In de Hartstichting vond de Heelsumse club een ideële sponsor, die zich onder meer manifesteert via leuzen als 'Be wegen is leven' op de trainingspak ken. Geld heeft dat nog nauwelijks opgeleverd en als er geld vrijkomt vloeit dat direct in de clubkas. Het geld zal niet worden aangewend voor royale reiskostenvergoedingen, voor loondervingen, voor extra-trainingen, voor meer faciliteiten voir de top Begrijpelijk, gezien enerzijds de her komst van DKOD en anderzijds het korfbal-milieu in het algemeen, waar het relativeren van topsport simpel weg nog in past. Bart Crum zelf, inmiddels wetenschappelijk medewer ker aan de interfaculteit lichamelij ke opvoeding van de Vrije Universi teit, heeft daar het vorige jaar her haaldelijk mee aan de weg getim merd. Via. de Werkgroep Sportkritiek keerde hij zich tegen de overdreven prestatie-zucht in de topsport on der het motto dat presteren niet vies of zo is. integendeel, maar dat je je bij presteren wel altijd moet afvragen waartoe, of het de mens 'dient' en niet 'ten koste van' gaat. Pyramide-model 'n de korfbalwereld is van dat laatste nog geen sprake. Het eerste team van DKOD traint anderhalf uur in de wtek. evenveel als de andere teams, betaalt zelf alle reiskosten (drie spe lers uit het eeri<e wonen :n of rmd Amsterdam). Het eerste team speelt wèl het beste korfbal Hart Crum. 'In korfbal vind je topsport die nog niet de pan uitrijst. De verenigingen zijn opgebouwd volgens het normale pyra mide-model: vanuit een brede basis naar een top. en niet volgens het televisietoren-model. Het is een na tuurlijke ontwikkeling dat binnen een grote vereniging als Blauw Wit men sen harder kunnen trainen en dan ejn topteam vormen. Bij DKOD trai nen we anderhalf uur in de week en niemand heeft er meer voor over. Als we het veld ingaan, doen we dat om te winnen. Maar we zullen ons niet handhaven ten koste vin alles. Zoals Rohda zich tegen Westerkwartier ver dedigde, met schoppen, spuwen en slaan hoeft voor ons niet. We blijven korfballen, ook al moeten we dat punt halen. Halen we dat punt met korfballen niet, da a is dat jammer maar we zullen het niet op een ande re manier proberen', ïn dc korfbalwereld gaan de laatste tijd meer stemmen op de sport aan de top te professionaliseren, de zakin harder en degelijker aan te pakken, net image van een 'familie-sport' af te schudden. Bart Crum deelt die me ning niet: 'Laat korfbal die gezins- sport blijven, met micro-korfbal voor degenen die hunkeren naar topsport. Wat is er tegen een gezinssport? Hoe veel huwelijken zijn er niet door korfbal tot stand gekomen? Er is een hal waar in de pauze van een wed strijd alle meegekomen kleine kinde ren op hun sokken het veld opkomen en gaan lopen ballen. Is dat niet heerlijk?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21