ABN gaat speciale spaaractie houden om ons land weer wat groener te krijgen. Algemene Bank Nederland I Kracht 'De landmeters' imposante leiding ligt vooral in de dialoog van Kondrasjin :n Miljoenen bomen verloren het leven in de storm van november. Ons toch al schaarse natuurschoon kreeg een klap van jewelste. Met een speciale spaaractie wil de ABN helpen bij het bosherstel. De details van dit plan volgen nog. Waar 't op neerkomt is dit: wij laten een boom planten - voor u kosteloos - als u begint te sparen bij de ABN of een bedrag stort op uw bestaande ABN-spaarrekening. U ontvangt hiervoor een certificaat als bewijs. Als deelnemer aan deze actie krijgt u bovendien bos- en bomengidsen cadeau. Wij hopen dat u straks meespaart. Voor uzelf. En om ons land weer wat groener te krijgen. /interlandschap te koop ROUW/KWARTET ZATERDAG 17 FEBRUARI 1973 T19/K19 ADVERTENTIE nabij Hof- de it ge' naar earner luxe tuin.l gelijk. mak. 030— C~3 ROTTERDAM Na zijn voortreffe lijke gastdirecties bij het concertge bouworkest heeft de Russische diri gent Kirill Kondrasjin donderdaga vond een onvergetelijke indruk ach tergelaten met zijn leiding van het Rotterdams Philharmonisch. Hij was overigen geen onbekende in de Maas stad, want hij dirigeerde het Amster dams orkest al eerder hier in de Doelen. De orkestfantasie 'Kamarinskaja' van Glinka, waarmee het concert werd geopend bood alle gelegenheid om Kondrasjin te leren kennen als een volledig kenner van zaken: de voor hem open liggende partituur werd nauwelijks bekeken, maar het feit dat zij er lag maakte duidelijk, dat men in gein geval met een 'Pultvirtuose' te maken had, maar met iemand bij wie het voortdurend om de muziek is begonnen. Het met volle concentratie spelende orkest reageerde perfect op de leiding en /O kon Kondrasjin onbelemmerd zijn intenties verwezenlijken er was Samenwerking Kamerkoor en Vocaal Ensemble DEN HAAG De Raad voor de Kunst heeft minister Engels van CRM geadviseerd het Nederlands (NCRV) Vocaal Ensemble te laten samenwer ken met het Nederlands Kamerkoor. Daardoor komt een permanent be roepskoor beschikbaar voor de Neder landse orkesten. Daarmee zou het Vo caal Ensemble samen met het Neder lands Kamerkoor en het Nederlands Operakoor opgenomen zijn in de Ne derlandse Koorstichting. Deze structu rele doorbraak zou een oplossing zijn voor de financiële moeilijkheden van het Ned. Vocaal Ensemble als zelf standig koor. Voor de volgende begro tingen van het Vocaal Ensemble zou den de middelen dan moeten worden gevonden binnen de begroting van de Koorstichting die eveneens door de overheid wordt gesubsidieerd. kennelijk hard en vaak gerepeteerd. Dp jonge Koreaanse violiste Kyung- wha Chung, die in 1971 al een schitte rende indruk maakte in De Doelen, bevestigde volkomen haar grote talent met een onnavolgbare versie van de weinig gehoorde Schotse Fantasie op 46 van Max Bruch. Het is niet een bijzonder sterk werk, maar op deze wijze gespeeld bleek het alleszins de moeite van het aanhoren waard. Deze ex-leerlinge van Galamian beheerst, blijkens haar technisch feilloze en muzikaal-temperamentvolle spel, het vak volkomen. Het orkest onder Kon drasjin zorgde voor de best denkbare begeleiding. Na de pauze hebben dirigent en or kest alle registers open getrokken tij dens een opvallend strakke, en a- sentimentele interpretatie van Beetho ven's onvolprezen Eroica. Na een in hoog tempo gebracht eerste deel, waarin de spanning van begin tot eind werd volgehouden, betekende de treurmars een buitengewoon hoogte punt in deze weergave. Zonder enige inzinking werd het niveau hierna tot het grandioze slot bewaard. P. VEENSTRA Het programma dat vandaag op Film international in 't Venster te Rotter dam te zien is, bevat een film van de thans 40-jarige Zwitser Michel Soutter 'Les Arpenteurs.' Een apart produkt, mede omdat de kracht van dit werk ligt in de sterke, soms subtiele dia loog, en niet in de beelden, die wat statisch, en op den duur door herha ling wat eentonig worden. De Franse tekst heeft men een Engelse onderti teling gegeven. Goed op zichzelf, om dat in die vertaling de naunces goed overkomen. Het verhaal is niet boei end, doch het levende element wordt eraan verleend door de wijze waarop Soutter de reacties van zijn nogal geëxtalteerde figuren gestalte geeft. De titel spreekt voor zichzelf en draagt een symbolisch karakter: Les Arpen teurs (de Landmeters) zijn per defini tie van Soutter, de mannen die met grote passen tussen huizen en gevoe lens heen en weer lopen, ook symbo lisch, dus. De hoofdfiguur Leon (Jean Luc Bi- deau) ontmoet in zijn werk twee vrouwen. De eerste, een onderwijze res. reageert nauwelijks op Leon's avances en gaat door met haar werk. De andere ontmoeting lijkt succesvol ler, doch de herinnering aan de on derwijzeres houdt een verlangen le vend, dat hem met een betrekking tot de tweede in de weg staat. Hij zoekt de eerste, ontmoet de tweede, en uit dit alles ontstaat een verwarrende situatie, die niet uit de verf komt. Doch dat interesseert de maker nau welijks. Hij heeft zijn doel bereikt, nl. de mensen te tekenen in zulke situaties. En die tekening is subliem. De oplossing mag de toeschouwer zelf invullen. Met dit al een bijzonder werk voor echte filmliefhebbers, goed passend in het kader van de film- week. H. ST. Circe. Zaterdagnacht om 24 uur in de Rotterdamse Lantaren te zien, is de eerste lange film van Paul de Mol. Deze 25-jarige cineast uit Woerden, die aanvankelijk schilder- en tekenas piraties had maar later 'liever met andere mensen wilde samenwerken', heeft zijn ervaring opgedaan in de filmworkshop van de Vrije Academie in Den Haag, waar Frans Zwartjes als aapiapSaq In 1971 maakte hij Circe, een niet gesproken 65 minuten durende collage van beeld en geluid. De Mol heeft- geen verhaal willen kiezen voor" zijn film. Hij bracht drie mensen, een fiets, een stoel en nog wat accessoires naar het strand en registreerde daar-,' na wat er tussen de mensen onderling en tussen de mensen en de voorwer- pen al zo kon gebeuren. 'De commu nicatie via woorden verloopt tegen woordig zo kunstmatig dat mensen wel denken te begrijpen wat er wordt uitgedrukt, maar in feite niet aan de essentie komen', meent Paul de Mol. Daarom wil hij de gebeurtenissen voor zich laten spreken. Voor hemzelf moge dat nuttig zijn geweest, de kij ker heeft hij er geen plezier mee gedaan. De communicatie via de filmC beelden van de Mol verloopt namelijk zo kunstmatig, dat de mensen niet eens denken te begrijpen wat er wordt uitgedrukt. En dan nog. Het Frans Halsmuseum, Haarlem, telde vorig jaar januari toen er entrée betaald moest worden 2718 bezoekers, dit jaar was januari een gratis maand en kwamen er 5656 bezoekers: meer zuinigheid dan drem pelvrees. In het prentenkabinet van het Haags Gemeentemuseum tot 19 maart tekeningen van de Amster dammer Siet Zuyderland: olieverfteke ningen op papier, die een beklemmen de. verlaten, macabere, afgesloten we reld uitbeelden 'Varianten, abstract-geometrische kunst in Nederland', de CRM-tentoon- stelling die is samengesteld uit door het rijk gekochte stukken is op toer- nee door Nederland: nu. tot 5 maart, in het Arnhems Museum. Marie Dubois in 'Les Arpenteurs'. FW. sublieme winterlandschap van A. Schelfhout (gesigneerd 1852) vormt een ikopei hoogtepunten van de aanstaande kunst- en antiekveiling bij Mak van Waay 8 Amsterdam. De unieke kwaliteit van het doek wekt de verwachting dat er de vci,ing speciaal voor dit stuk grote internationale belangstelling zal zijn. kendetypisch oud-Nederlandse wintertafereel met op een bevroren rivier o.a. een u ja8 k-en-zopie en een door een paard getrokken slede, is in een bijzonder ver- ,ns v0 Me transparante techniek geschilderd. De afmetingen zijn 76,5 x 103,5 cm. kijkdagen bij Mak van Waay zijn 16 t/m 18 februari van 10.00 tot 16.00 uur; insuiW eerste veilingdag is op dinsdag 20 februari aanvang 10.30 uur. ieuw incident in Belgische taalstrijd burgemeester van Vorst, de heer affe, n het Front des fran lones> een extreme Waalse taalpar- 2 heeft de manifestatie 'Nacht van ist Poëzie', die van zaterdag op zondag gehouden worden, geschorst om- deze Vlaams-Nederlandse manifes- de rust in zijn gemeente zou ?ekenr°ren- ui st is een van de gemeenten die 8.00 agglomeraat Brussel vormen. Tal bekende Vlaamse en Nederlandse iters zouden optreden voor de te vachten zesduizend bezoekers. Het '"d heeft de woede opgewekt van 7lamingen. Ook voor Nederland is verbod pijnlijk, omdat de 'Nacht de poëzie' gehouden zou worden bet kader van het Belgisch-Neder- EREv Cultureel akkoord. De manifes- wordt dan ook door de Neder- _se regering gesubsidieerd. heeft de gouverneur van de hvincie Brabant het verbod ge- Nt, zodat mag worden aangeno men dat de 'Nacht van de poëzie' zal doorgaan. De Vlaamse boosheid was algemeen. Nadat de organisators van de manifes tatie van het verbod te horen kregen, werden vragen gesteld in het parle ment en werd contact opgenomen met minister Jos Chabert, de minister voor Nederlandse cultuur. De burge meester van Vorst werd ontboden bij twee ministers, die van binnenlandse zaken en Nederlandse cultuur. Vice- premier Leo Tindemans had reeds verklaard, het verbod ten zeerste te betreuren. Ook de Vlaamse PEN-club had protesten laten horen. Het is volgens Vlaamse publicisten duidelijk, dat het verbod een politie ke beslissing is en niets met de rust in Vorst te maken heeft. Burgemees ter Lepaffe was immers al sinds okto ber op dc hoogte van dc plannen tot het houden van de manifestatie. Ook al is het verbod zo goed als zeker van de baan. het heeft olie op het vuur geworpen van de taalstrijd in België.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19