xtra kerst voor mr. van Vorden Nu uw tuin vernieuwen —a lossing van opgave nr. 545 door Henk van Halm brengt je weer bij! Lit /KWARTET ZATERDAG 17 FEBRUARI 1973 BINNENLAND/PUZZELS T13/K13 piekeren maar puzzelen - door mr. G. van Vorden chtsel, dat overigens geen enke- tentie op innerlijke schoonheid en dat trouwens door een paard vervaardigd, luidt: nu vijfentwintig jaar en wij met elkaar lt gij van mijn problemen riend'lijkst kennis nemen. lij ook mijn sprong van 't paard, nuft en aandacht waard, rijgt gij, als tegenwicht, punten voor 't gedicht, jedicht? Ik overdrijf en wer bescheiden blijven t kwakkelaarsrijm noemen, ik kan mij niet beroemen nie of dichter s-aar. V wel zonneklaar! lus Uw waardering niet iet rijm dat ik U bied, voor het genoegen w zwoegen! chijnlijk vinden veel lezers het zielig, dat ik al die jaren met men heb gezeten. Nou, dat is et, want ik doe het met veel en, mede door de altijd prikke- nspirerende opmerkingen van ossers. Maar die zieligvinderij ditmaal een hoog waarderings ten gevolge gehad: 8,66! Verkre- 6 (1,7%), 7 (10,2%), 8 (32,6%), 9 (31,8%), 10 (23,7%). Met geen enkele onvoldoende. Zelf vind ik niet, dat ik een zo hoog cijfer heb verdiend. Een paarde- sprongpuzzel is niet oorspronkelijk (verre van dat; meer dan 200 jaar geleden was het al een ware rage) en het samenstellen ervan is een routine kwestie. Alleen het uitmikken van het precieze aantal letters en leestekens leverde enige moeilijkheden op. Maar toch ben ik erkentelijk. Ook door de vele antwoordgedichten en gelukwen sen. En met mijn 15 punten beloning wil ik toch óók wat doen. Helaas kan ik slechts een kleine bloemlezing van de dichtkunst van onze lezers geven. Mr. J. van der Burg (43) te Vlaardin- gen uit zijn mededogen als volgt: Uw paard maakt vreemde sprongen om Uw 'verlicht' gelaat, dat, achter kaarsen-tongen zo zielig peinzend gaat.enz. en gaat dan over tot een biologische beschouwing: Nu vond ik ook 't geslacht van 't paard, omdat ik dacht: een merrie in de nacht is niet wat men verwacht, dus zal het man'lijk wezen een daghit moeten zijn! Hit-parade kunt ge lezen kerst-vos, met of zonder wijn! 'Een paardesprong gaat er altijd wel in (mits je er ook weer uitkomt!)' filosofeert dë heer E. ten Hoeve (46) te Harmeien. En ook de heer W. de Jong (109) te IJmuiden meent: 'het rijm is verpakt in een verrukkelijke hups.' Wat het kwakkelaarsrijm betreft brengt de heer J. Kooi (45) te Vroomshoop een Twents spreekwoord te onzer kennis: 'Wat uit de aars van een kwakkel komt is toch zo gek nog niet Extra vermelding verdient het com mentaar van de heer L. C. de Braai (47) te Zeist, die dit giet in de vorm van een paardsprong in een klei nere figuur van dezelfde vorm, die dus een nieuwe puzzel vormt. Alvorens de prijswinnaars bekend te maken wil ik voldoen aan de wens van velen en eens een lijst geven van diegenen, die thans meer dan 100 punten hebben: J. A. Abbink, D. Bas- tiani, H. M. van Beek, W. H. van den Berge, J. D. Binnendijk, M. A. de Boer, dr. en mevr. de Boer-Gillissen, mevr. M. Boeren-Bloot, E. C. Buissant des Amorie, H. Buizer, E. W. van der Burgh, Joh. van der Burgh, H. Cle ment, ir.'H. I. da Costa, P. Dekker, H. Dekkers, D. van Doorn, H. W. Door nenbal, dr. A. A. van der Dussen, W. Eijgenbrood, ds. W. Fokkens, A. Geut, P. Groeneveld, H. Gunnink, B. E. de Haas, F. Hoekstra, C. H. Hofstra, O. Hoogendijk, drs. B. Janssen, W. de Jong, A. Koene, K. Kooiker, M. Ivor- naat, mevr. M. W. Lassing-Bakewel, H. Medema, H. Meester, mevr. W. Metz-Scheepstra, ir. R. H. van Min nen, drs. P. Noordzij, J. W. Oosting, H. F. Pels, D. Penninkhof, J. Platteel, dr. J. G. van de Putte, W. J. Rijksen, mevr. W. C. van Saane-Schoemaker, ir. P. G. Sinia, ir. J. J. Smidt, G. Somsen, mevr. G. G. Strating-IJben, J. L. Trommel, D. A. Vedder, mr. A. Veenstra, S. Vermeer, ir. C. Versteeg, A. C. van de Vliert, A. J. O. van der Wal, mej. F. C. Willemsen, mej. J. H. Wilschut, G. J. te Winkel, ir. C. H Wijtzes, L. J. van der Zee. U ziet: het is dringen, bovenaan de top. Dientengevolge zijn er vijf prijs winnaars die boven 149 punten heb ben: 1) dr. E. en mevr. N. de Boer- Gillissen (voor de 2e maal); 2) ds. W. Fokkens, Diepenbrocklaan 1, Ede (voor de le maal); 3) mevr. M. W. Lassing-Bakewel, Kerkplein 1, Culem- borg (voor de 2e maal); 4) ir. R. H. van Minnen, Kamerlingh Onnesweg 173, Hilversum (voor de le maal); 5) W. J. Rijksen, van Irhovenlaan 2, Ede (voor de 11e maal!). 3 maal 10 gulden aan prijzen itaal 1. Voorwerp ter verlich- plaats in N.H. 12. boerderij, etartikel, 14 kleur, 17 Europe- eminent (afk.) 19. in het oog 21. voorzetsel, 22 danspartij, van sabbath, 25 voertuig, 26 rsiering, 28 ontkenning, 30 edachten uithaal, 31 dringend, iplaats (afk.) 33. moerasvogel, 37 rund, 39 bezitt. voornaamw. hout, 43 sierlijk, 46 voorzetsel, duig van de goudsmid, 49 vie- n een belangrijke gebeurtenis, 51 riviertje op Sumatra, 53 i4 zoetelaarster. al 1. peulvrucht, 2 bijbels fi- vochtmaat, 4. Royal Mail ladder, 6. brilslang, 7. over- .bij verbranding, 8. onheil aan- le godin, 9. overblijfsel, 10. 4. danspartij, 15. handweef- 16. plaats in de N.O.P. 19. ir met prachtige staartveren, Eertje in een piano, 22. loods, ts in N.Br. 25. rivierbedding, 26. vroeger, 27. goedzak, 29. nauw, 34. wier, 36. tent, 38. telwoord, 39. voor voegsel, 40. wapens, 42. vreemde munt, 44. verharde huid, 45. Noorse goden, 46. regel, 48. voertuig, 50. loot, 52. pers. voornaamw. 53. boom. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Horizontaal 1. pedant, 5. gluton, 10. oer, 12. Ada, 13. Eden, 15, Eem, 17. pees, 18. goal, 20 maal. 22. te, 23. da, 25. ar, 26. ba, 27. menagerie, 31. do. 32. na, 34. loemboeng, 41. os, 42. er, 43. li, 44. Ur. 45 alge, 47 spek, 49 maté, 51. rat, 53 terp, 55. era, 58. lee 59. repuls, 60. tempel. Verticaal 1. poesta, 2. eed, 3. dreg, 4. nn. 6. la, 7. tael, 8. ode, 9. nasaal, 11. de, 14 node, 15. el, 16. m.m., 17. pari 19. aan, 21. aar, 24. eg, 27. mol, 28. aam, 29. ego 30. eng, 33. lommer, 35. oele, 36.. erg, 37. Be of Br of Ba of Bk 38.. elp, 39, niet, 40. tripel, 45 atap, 46. er, 47. st, 48. kelp, 50. are, 52, as, 54. ree, 56. al, 57. re. Het belang van een goede vlakindeling voor een tu in kan nauwelijks overdreven worden. Oplossingen tot en met woensdag a.s. zenden aan: Trouw/Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Linksboven vermel den: weekendpuzzel. Februari en ook maart nog wel zijn ideaal om een tuin te veranderen of nieuw aan te leggen. Er zijn dan altijd wel weekenddagen, waarop het niet meer zo koud is dat buiten werken onaangenaam is. U kunt nog van alles zonder schade verplanten, wat later in het jaar problemen geeft. Zodra het voorjaar doorzet, is uw tuin op orde en kunt u er onbezorgd van genieten. Als u van plan bent uw tuin te vernieuwen, zult u daarvoor wel vast omlijnde ideeën hebben. Zijn de veranderingen niet al te ingrijpend, dan is een ontwerp niet nodig. Bij drastische veranderingen is het wel aan te bevelen iets op papier te zetten. Misschien wilt u alles anders maken dan het tot nu toe was. Denkt u er dan wel aan dat oudere bomen en struiken het vaak slecht verdragen verplant te worden, ook al is de tijd nu gunstig voor het planten van houtgewassen. Gaat u bij uw ontwerp liever uit van de bestaande houtbeplanting tenzij er overwegende bezwaren zijn, zoals visuele aspecten waar u werkelijk niet omheen kunt. Moet u een boom opofferen, dan doet u er goed aan er een jonge boom voor te planten, zij het op een voor uw doel betere plaats. Naar mijn persoonlijke mening met de nadruk op dat persoonlijke staan er veel te weinig bomen in tuinen. Misschien uit angst voor te veel schaduw? Er zijn bomen en hoornachtige gewassen die niet te groot worden en een zo open kroon hebben dat er geen bezwaar kan zijn. Een pal op het zuiden gelegen tuin gaat er op vooruit, als daar wat schaduwgevende hoge beplanting aangebracht wordt. En het gezicht wil ook wat: de verticale lijnen van de stammen doorbreken op een ple zierige manier het horizontale vlak van de tuin en geven juist de sugge stie van ruimte en niet van engte waarvoor men al gauw vreest bij het idee 'bomen in de tuin'. Bomen en struiken lokken vogels aan, wat een tuin extra verlevendigt. Je merkt dat meteen in nieuw gebouwde wij ken bij die enkeling die meteen houtgewassen plant inplaats van de obligate rozestruik en wat perk- pl anten- Vaste planten kunt u rustig ver plaatsen. Hoe groter de kluit die u mee uitsteekt, hoe gemakkelijker ze op hun nieuwe plek zullen aanslaan en doorgroeien. Ook bolgewassen, al zijn ze zich al aan het ontwikkelen of nu al in bloei (sneeuwklokjes, crocus, winteraconiet) zijn best te verplaatsen, mits u ze maar met een ruime kluit uit de grond haalt. Als u die kluit weer onbeschadigd ingraaft, zullen de planten door- groeien, alsof er niets gebeurd is. Of u nu een kaal stuk grond bij uw nieuwbouwwoning tot een tuin moet omtoveren of een bestaande tuin drastisch wilt veranderen, in de praktijk maakt dat weinig verschil. U zult u gaan beraden over vlakin deling, afscheiding, beplanting. U wilt alles vermijden wat u in uw oude tuin stoorde. Het uitzicht op de achtertuin vanuit de huiskamer moet bepalend zijn voor de indeling. Voor een voortuin(tje) geldt dat uitzicht natuurlijk ook wel, maar daar speelt vooral ook het gezicht vanaf de straat mee. Over een hoge afscheiding en het pianiten van bomen moet u met uw buurman gaan praten. Daarmee voorkomt u moeilijkheden achteraf. De norm is dat zonder toestemming van uw buren bomen niet dichter dan 2 m (struiken 50 cm) van de grens geplaatst mogen worden. Voor een hoge afscheiding gelden veror deningen, die van gemeente tot ge meente verschillen wat betreft de hoogte, waarboven u overleg moet plegen. De vlakindeling is verder een zaak van uzelf. Hoge en lage delen in de tuin maken hem ruimer. Zulke niveauverschillen zijn tegen woordig eenvoudig te verwezenlij ken, want de meeste tuincentra ver kopen afgedankte spoorbielzen, die voor dit doel uitermate geschikt zijn. Overweegt u eens of u uw gazon wilt handhaven. Hebt u daar werke lijk het plezier van dat u zich hebt voorgesteld? Er zijn fraaie siertegels in de handel, waarmee u een extra terras kunt aanleggen, eventueel in de schaduw van uw eigen bomen voor huisgenoten wie het op een warme zomerdag op een zonneterras te bar wordt. Wilt u bij het leggen van een tegel terras heel perfectionistisch te werk gaan, dan moet u eerst een funde ring leggen van grof puin, waarop een laag steenslag. Die fundering kunt u het beste een maand open laten liggen, zodat het materiaal goed ingelopen wordt. Verzakte de len vult u bij voor de tegels gelegd worden. Om de tegels mooi vlak te kunnen leggen, moet u eerst een laag zand van 5 cm op de fundering aanbrengen. Droog zand werkt het beste. Het vlak liggen kunt u con troleren met een lange plank en een waterpas. Alles over het leggen van stenen, het aanleggen van grintpaden, be werken van de grond, bouwen van muurtjes en afscheidingen, ja zelfs het timmeren van eenvoudige tuin meubelen kunt u vinden in een pas verschenen boek, 'Tuinieren met ha mer en troffel'. De beschrijvingen zijn zo kort mogelijk gehouden, de nadruk valt op het visuele, bereikt met een overvloed van duidelijke en instructieve fotoseries. Tuinieren met hamer en troffel, door Peter en Adrienne Oldale. (Oorspr. titel: Selbst gebaut und Geld gespart, vertaling Pia Haks). Uitg. Kosmos, Amsterdam. Met 530 foto's en tekeningen, 14,50). Me behoudt zich het recht voor om pie tn deze rubriek ontvangen me- Ingen verkort weer te geven. BIJ pu- [ondertekend. Brieven kunnen worden I ann het secretariaat hoofdredactie (fartct, postbus 839, Amsterdam. puwen peeroverzieht werd het blijven spreeuwen een gevolg ge- van het zachte weer. Maar zo ig is het niet. Van onze eigen ^en, d.w.z. die hier broeden n deel altijd in ons land, ook vinter. Een ander deel trekt t begint al vrij vroeg in het Maar dan komen geleidelijk eeuwen uit geheel noordwest bij ons op winterbezoek. Dat wellicht een paar miljoen, ilair zijn de avondvluchten e gemeenschappelijke slaap- In de duinen bij de Bosjes t is het aantal wel op 120.000 Maar dat zijn niet 'onze' en. De vogeltrek staat voor ot deel vrij los van het weer, i ander deel wel onder directe daarvan, n.l. de zg. rushes bij val. eg T. van der Kooij andigen r de protestdemonstratie van enaren veel over de penskme- i de ambtenaren in de publici- ekomen, acht ik het wenselijk vergelijking te maken tussen "es die door de zelfstandigen en de aihbtenaren moeten worden betaald. Uitgaande van een bruto-in- komen van ƒ24 300,- (de grens waaro ver de zelfstandigen zijn AOW, AWW en AKV moet betalen) kom ik tot de volgende vergelijking: De zelfstandige betaalt over dit bedrag 16,4 pet pre mier per jaar. Daarnaast moet hij nog een arbeidsohgeschiktheidsverzekermg afsluiten, wat neerkmit op een pro ne van plm. 5 pet. Dus totaal 21,4 pet. De ambtenaar betaalt over dat zelfde inkomen een totaalpercentage van plm. 8 pet, met dit verschil dat de zelfstandige later niet meer krijgt dan zijn AOW, en de ambtenaar een pensioen dat aanmerkelijk hoger ligt. Nieuw-Amsterdam J. Doornbos Ambtenarenprotest (5) Als ambtenaar meen ik dat het nu tijd wordt eens te reageren op de schandalige beschuldigingen welke de laatste week enige malen onder deze rubriek zijn geuit. Zijn de mensen nu zo oerdom of houden zij zich zo? Moet de ambtenaar te pas en te onpas kwalijk bejegend worden? Wij gingen niet naar Den Haag om de 2y2 pet terug te verlangen. Wij hebben gede monstreerd om de regering er op te wijzen dat zij niet zomaar zonder enig overleg met onze (alle) organisaties, lasten op kan leggen en helemaal niet wanneer dit onder het mom van pen sioenbijdrage, zal worden gebruikt om het zo langzaam wel 'beroemd' gewor den gat in de schatkist te dichten. Geld tekort, oké, wij willen ook bij dragen, maar eerlijk blijven en cr over praten. Amstelveen K. Stobbe Ambtenarenprotest (6) Het gaat er de ambtenaren helemaal niet om dat zij niet meer voor hun pensioen willen betalen, indien dat om redenen van pensioenvoorziening nodig is. Waar het wèl om gaat, is, dat de ambtenarenwet 1929 over der gelijke zaken een open overleg voor schrijft. Had het kabinet zich aan de wet gehouden, dan was het niet moge lijk geweest, dat de ambtenaren in de begrotingsstukken moesten lezen dat besloten is het pensioenpremieverhaal op te schroeven. Eerst zou het 13,25% zijn, later werd het 12,5%, met een hogere franchise. Niet 12%, zoals de heer De Groot in uw blad van 7 februari schrijft. De heer De Groot verzuimt verder te vertellen, dat de ambtenarensalarissen destijds ver laagd werden toen de aow/aww-pre- mie voor rekening van de overheids organen werden genomen. Die verla ging met de aow-compensatie scheelt de ambtenaar momenteel minstens 7 a 8% in loonniveau. Als we dan de 5% winstdeling, die de heer De Groot niet veel vindt, erbij tellen, blijft er van de bevoorrechting van de ambtenaar met 12% niets over. Uithoorn J. C. Borgdorff Ambtenarenprotest (7) Ambtenaren salarissen: max. verpleeg kundige 1443; af: pens.premie 115; premie AOW -.-: totaal 1328. Particulier: max. verpleegkundige 1554,60; af: pens.premie 104,60; premie AOW 166: totaal 1284. In theorie dezelfde salarisregeling, de sondanks een salarisverschil van 3,2 pet. ten gunste van degenen die in een overheidsziekenhuis werkt. Is ver hoging van de pensioenbijdrage echt zo onredelijk? Leiderdorp A. v.d. Wal Ambtenarenprotest (8) Een waardige demonstratie, lees ik in de krant. Meer dan 50.000 mensen komen naar het Binnehof om te de monstreren tegen enkele procenten premieverhoging. Meest, mensen met 25.000,- inkomen en hoger. En dat terwijl men daar worstelt om einde lijk eens een regering te vormen, die geacht kan worden het belang van het héle volk te dienen. Praktisch de hele middenstand, en de boeren blijven vèr onder die 25.000,- grens en moet aile premies zelf betalen. Ze zijn te vreden ook al hebben ze geen tijd en geen geld om met vakantie naar het buitenland te gaan. Wat is waardig en wat onwaardig? Blokland K. Muilwijk Euthanasie (12) Hierbij zou ik graag iets opmerken over de euthanasie-zaak. Ik vind het verschrikkelijk iemand die geestelijk niet meer volwaardig is, maar een spuitje te geven waarvan je weet dat het dodelijk is. Ik zou het menson waardig en ontzettend vinden als zo iets bij de wet mogelijk wordt ge maakt. Is ons land dan al zo ver gezonken dat daar in de verste verte maar aan gedacht en over gediscus sieerd wordt! Den Haag M. Verhuff Vietnamacties (14) 777 wil voor heel Vietnam inzamelen. Dus ook voor 'Zuid-Vietnam'. Het zal in 777-kringen ook wel bekend zijn dat het daar stinkt van de corruptie. Bij 777 denkt men misschien deze corruptie te kunnen elimineren. Met het volste recht kan men voor corrup tie en ellende in de Thieu-gebieden de USA verantwoordelijk stellen. Met deze constatering worden echter de slachtoffers van Nixon en Thieu niet geholpen. Daarom hoop ik dat de 777- gelden toch in Saigon hun doel nog bereiken. Mijn voorkeur gaat uit naar 1090400: voor Noord-Vietnam en de bevrijde gebieden van Indo-China. Men noemt dit een politieke keuze. De andere keuze kan óók politiek zijn, namelijk de bedoeling hebben om het Thieu-bewind weer gezag en vertrouwen te geven. Amsterdam D. Veenstra Dzn. Pastoraal overleg (5) Gaarne wil ik - als Rooms Katholiek - op deze plaats mijn waardering uiten voor de eerlijke en respect afdwingende visie van de heer J. A Hagen te Rotterdam op het pastoraal overleg te Noordwijkerhout, dat een schrille tegenstelling vormt met de ontzettende kerkvervolging achter het ijzeren gordijn. Zeer zeker zullen de bijna 70.000 Rooms-Katholieken die bij de laatste verkiezingen o.a. voor onvoorwaardelijke trouw aan het hoogste kerkelijk gezag van Rome hebben betuigd, het steeds opnieuw tornen aan dit gezag met'verbittering gadeslaan en als verwerpelijk be schouwen. Amsterdam A. de Wolff Newtonstraat 69 II EO (9) De EO geeft de laatste weken nogal wat aanleiding tot uiteenlopende reac ties. Het heeft mij pijnlijk getroffen dat over een uitzending van deze omroep over de wereldzendingsconfe- rentie zeer negatief door u en ver scheidene van uw lezers werd geoor deeld. tenvijl over een uitzending van bv. de AVRO met de heer Duys en mevr. Dresselhuys niets werd gezegd. Wij hebben toen de knop omgedraaid (onze verantwoordelijkheid) vanwege het vele misbruiken van Gods naam. Die kun je ook op andere wijze misbruiken, zeker, maar ik moest dit toch even aan u kwijt. Oegstgeest S. v. d. Mey Maria (3) Maria heeft er zelf geen aanleiding toe gegeven om haar te eren als op een hoog voetstuk geplaatste vrouwe van alle volkeren. Titels als medever- losseres en medemiddelares vallen m.i. te beschouwen als bedenksels van de r.-k. kerk om haar gelovigen meer aan zich te binden. Er is maar een verlosser, Jezus Christus, die geen assistente naast zich heeft. En we kennen maar een middelaar Gods en der mensen en geen middelares. Bij de bruiloft te Kana wees Jezus reeds bemiddeling van Maria af toen zij zei: Ze hebben geen wijn. Ede F. Bruijn Studenten Een student kost de staat ƒ16.000 per jaar. Dat geld komt van de belasting betalers. Van ouders die meer dan 27.000 inkomen hebben wordt ver langd dat de kinderen die student zijn 1000 meedragen aan die enor me kosten. Nu vraag ik mij af: hoe durven de studenten daartegen te pro testeren! Ten eerste worden zij straks onze vooraanstaande personen die re keningen durven te schrijven wat een gewoon mens niet zou durven. En ten tweede: waarom moeten de belasting betalers voor deze onwillige studenten uitgekleed worden? Zeist C. W. Oosthoek Boekenetalage De aangiftebiljetten voor de belasting liggen bij de meesten van ons al weer in de bus. Tegelijk daarmee zijn ook de eerste belastinggidsen verschenen. Voor de zelfdoeners is er wat dat betreft weer voldoende keus. Kluwers belastinggids 1973 is het eerst op onze boekentafel neergelegd. Het is een bijzonder goede en over zichtelijke gids, verschenen bij de be kende uitgeversmaatschappij van de zelfde naam. De prijs is 4,90, een beetje duurder dan de meeste andere, maar dat beetje meer is het ook alleszins waard. Het formaat is groter geworden en er is een nog uitgebrei der serie van praktische voorbeelden van aftrekmogelijkheden opgenomen. Los bijgevoegde hulpstaten en een du plicaat aangiftebiljet (bewaren en ver gelijken als de aanslag komt) zijn in deze gids bijzonder plezierige hulpmid delen. In deze gids tevens een overzicht van de komende veranderingen in verband met het schijventarief (volgend jaar volop aan de orde). Een speciale be lastingtabel op basis van het schijven- tarief maakt vergelijking mogelijk. Met tal van wenken en aanwijzingen kan de gebruiker van deze gids zijn winst doen. De Prisma-Belastinggids 1973, samen gesteld door mr. A. G. F. Lindeyer en uitgegeven bij Het Spectrum te Utrecht/Antwerpen, mag eveneens tot de zeer goede gidsen gerekend wor den. Handige uitgave (pocketformaat, prijs 3,50), zeer overzichtelijk, en ook voor de leek wat heel belang rijk is begrijpelijke taal. Het accent in deze gids ligt in hoofdzaak op de invulling van het belastingbil jet dat punt voor punt wordt bespro ken. De samensteller heeft getracht zoveel mogelijk te voldoen aan de wensen van gebruikers die hem in het afgelopen jaar hebben bereikt. Ook in deze gids de tabellen 1972. Tevens een fiscaal geheugen 1973. dat over een jaar te raadplegen is bij de invulling van het'dan komende aan giftebiljet. Optimaal gebruik van deze gidsen zorgt er voor, dat men do fiscus van het inkomen niet meer afstaat dan strikt noodzakelijk is. F. Meerkerk in oude ansichten Uitgave: Europese Bibliotheek Zaltbommcl. Prijs 17,90. Mej. C. N. van der Heiden heeft mede dank zij de aanwezigheid van een familie-archief een kostelijke verzame ling prenten gepubliceerd over het dorp Meerkerk (Meerkerke), gelegen midden in de Alblasserwaard, op de waterscheiding van de Zederik en de Zouwe en de Vijfherenlanden. Er is een tekening afgedrukt van het dorpsplein uit de 18de eeuw, maar de prentbriefkaarten getuigen van Meer kerk, rondom 1900, zoals het oude gemeentehuis, met de burgemeester, één klerk en de gemeente-veldwach ter, van de watertrap nabij het dorps plein, de komst van de pomp, in 1898, het huis van de schout, waar later acht notarissen hebben gewoond, vele karakteristieke landschapsfoto's en beelden van ten dele verdwenen straatjes en oude dijkbebouwing, als mede de beelden van de fraaie vijf tiende eeuwse hervormde kerk. Rfs Wij ontvingen Wat zegt dc bijbel over homofilie? door ds. Jan van Veen. Uitg. Semper Agendo, Apeldoorn, 75 pag., prijs 6.50. Tweede herziene druk van dit boekje van de Hoogeveense gerefor meerde predikant, waarop ds. A. Kla- mer van het IKOR-radiopastoraat des tijds graag attendeerde in ons blad. NAAR SCHOOL C. Barnhoorn en D. G. Bijl schreven 'Uw kind naar de basisschool' (uitgegeven door J. H. Ivotk, Kampen, 184 blz., prijs 5.95). Het boekje is bestemd voor ouders van kinderen die voor het eerst naar de basisschool zullen gaan. Eeenvou- dig geschreven informatie over zaken als schoolkeuze, oudercommissies, schoolbestuur, schoolartsen, enz. (ADVERTENTIE) BAHJ VRDDW EtiJ IK PENK, KOM. IK NEEM EENS EEN BLOEMETJE VOOR -HAAR MEE- ZB Z\r OCK DB -HELE 'J>A3 MAAR JM -HUIS, A/'ETWAAKf ROEP IK -HEEL. OOMS; JOEHOE. ■PAAR SEA/ IR MET EE/V l/ER- RASS/A/<5, OOQOESl Dicht/A .tS ER NIEMAND THU/S.J ya*a-02o naast, <AL mum, jzen. -WLWc L optfw- EEN ARTIKEL OVER DE VROOli/ IM TURKJJE../ ZE -HET" OOK NIET <S|E- MAKKELJJK.- EkSjENLUK HEEEr ZE CRROOT GfBL'JR X*T ZE ER EENS TOSSEN (//TKNÜPT,.. (Goed ieq..)

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13