(VP wenst gematigd ^oüeleo e reageren op tandjes formateur lorecabediende peelde voor 't oede heertje Werkgroep: kruitfabriek uit Muiden verplaatsen Bezetting Bloemenman op de straat kan zich goed handhaven KIPO ontslaat toch al het personeel nspraak treekplan ïomt opgang lulppostkantoor oor vierde ;eer overvallen Relus ter Beek: gesprek niet juist weergegeven Tuinbouwdag 1973 in Scheveningen Kamer herdacht Tj. Walburg 'Tijd niet rijp voor Koreaans vredesverdrag' Gesprek over kabelomroep Ook Antilliaanse gulden devalueert 10 procent ^Nieuwe boek van JandeHartog I (PW/KWARTET VRIJDAG 16 FEBRUARI 1973 BINNENLAND/KUNST K9 ,n onze parlementsredactie ;N HAAG De KVP-fractie in de Tweede Kamer is van plan gematigd te igeren op de brief, waarin formateur Burger woensdag enkele standjes eft uitgedeeld aan het adres van de confessionele fracties. ieer Burger verweet de confessio o herhaaldelijk op eerder ingeno- standpunten te zijn teruggeko- en inbreuk te hebben gemaakt de procedure, die hij voor de latie had uitgestippeld. Bovendien nde de heer Burger de confessio- toe, dat zij misverstanden in de hadden gewerkt door bij het even van een communiqué, dat hun instemming had, meteen een commentaar te geven zonder zich Vul horizontaal in: 1 rode verfstof, 2 vruchtenbrandewijn, 3 zonder eer, 4 nadeel, 5 arbeidsver mogen, 6 altijd groene boom. Op de spijlen ontstaan bij juiste invulling van boven naar beneden gelezen twee namen van gereedschap. eerst met de heer Burger telefonisch te hebben verstaan om naar de ach tergronden van dat communiqué te informeren. Over en weer Deze brief van de formateur is bij de KVP-fractie weer slecht gevallen. De KVP-ers menen trouwens, dat de for mateur soortgelijke verwijten treffen: hij had namelijk de confessionelen fan een verslaggever ELMOND Voor de vierde ïaal is nog geen jaar tijd is isteren een overval gepleegd p het hulppostkantoor van de TT In Mierlo-Hout. Een jonge- i, gewapend met een pistool, apte het kantoor binnen en iste het aanwezige geld op. e 71 Jarige kantoorhouder Th. eheepers, die de drie voorgaan- e keren geld had moeten mee- even, bracht nij zijn hand naar e alarmknop. De overvaller chreeuwde dat hij dat moest aten, maar de bejaarde kassier eldc toch het luide alrm in erking, waarop de jongeman uchtte. 'Je raakt er op den uur aan gewend', zo verklaar de heer Scheepers zijn koel- loedige optreden. 'Bovendien ag ik wel dat dit geen professi- nele overvaller was, maar zo- aar een jongen die het ook ens wilde proberen', e jongeman had een uur tevo- en in het postagentschap al ostzegels gekocht. Een werk- ter had hem daarna nog enige ïalen aan de overkant van de traat naar het postagentschap ien kijken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het PvdA-Kamerlid Relus ter Beek heeft president Allen- de van Chili niet de toezegging ge daan dat een kabinet Den Uyl alle Chileense schulden aan Nederland, ook die aan het particuliere bedrijfs leven, kwijt zou schelden. Dit heeft PvdA-secretaris Ouv/ekerk die samen met Ter Beek deze week in Chili was, gisteren aan het partijbestuur meege deeld. In het bestuur en de Tweede-Kamer fracties was grote verbazing gerezen over eerdere berichten uit Santiago dat Ter Beek president Allende had toegezegd dat een kabinet-Den Uyl alle Chileense schulden zou kwijt schelden. De PvdA is wel voor kwijt schelding van de Chileense schuld aan dr Nederlandse staat van 16 miljoen, maar niet voor overneming van de schulden van Chili aan het bedrijfsle ven die rond 30 miljoen bedragen. ROME 'Alle werkers in de filmwe reld zijn voortaan gemobiliseerd om zich te verzetten tegen de regering- Andreotti, haar negatieve politiek en haar neiging tot onderdrukking', al dus een motie die is aanvaard op een vergadering die organisaties van au teurs, spelers en technisch personeel in Rome hadden belegd. lederen gekocht zonder betaling n onze rechtbankverslaggever speelde zo'n beetje voor het goede, gefortuneerde heertje, de 38- ige horecabediende A. A. die zich donderdag voor de rechtbank i te verantwoorden. kan goed praten, maar doet slech- dingen', zo stond in het rapport de psychiater. Het moge een te in bezigheid zijn geschenken uit te in, maar dan niet op kosten van eren, zoals verdachte had gedaan, r een totale waarde van een klei- tienduizend gulden aan allerlei deren die hij zonder betaling had ioctot, en daarvan deelde hij royaal raden, huishoudelijke artikelen, berbootjes, speelgoed en andere ■kelen schafte hij aan en omdat aling achterwege bleef, had de ge- zich nu terzake flessetrekkerij te antwoorden. Hij beriep zich op erlei tegenslagen in zijn leven, mis- 'TTERDAM In het kader van de iraakprocedure betreffende het ■cept-\ oorontwerp streekplan Rijn- 'nd worden donderdagochtend 22 bruari om halftien in zaal twaalf n het Rotterdamse stadhuis en landagochtend 12 maart, eveneens halftien, in de gehoorzaak van De "e'en im Rotterdam (ingang Kruis en) openbare discussiebijeenkom- en gehouden. 01 volgende discussiebijeenkomst voor donderdagochtend 15 maart 1 het programma. De plaats moet nader worden vastgesteld. ®ls eerder gemeld is het de bedoe- 'o in deze procedure te komen tot ?ine discussiegroepen van tien tot J'tien personen, die in de komende landen in een vijftien avonden tel- ntl programma de zaak in behande- '8 kunnen nemen. inmond meent, dat dergelijke dis- wegroepen in de komende dan wel daaropvolgende week kunnen be nnen en de afdeling voorlichting n Rijnmond verzoekt dan ook he rstellenden die van een dergelijke Pap deel willen uitmaken, zich bij op te geven: Stationsplein 2 in hiedam, tel. 010-150800. en kan ook volstaan met een brief- 'Jrt naar Antwoordnummer 128, hiedam. lukkirtlen in het zakenleven, gevolgd door faillisement; inhouden van bij stand en nog van alles meer. Omdat hij zich in wat betere kringen bewoog werd hij voor geslaagd zaken man aangezien. Dat imago probeerde hij d.m.v. de niet-betaalde geschenken te handhaven. Hetgeen mislukte. De psychiater had weinig goede woor den voor verdachte, adviseerde zonder meer ter beschikkingstelling van de regering, want 'verdachte helpt de mensen van hun geld af en houdt daar geen enkel schuldgevoel aan over', aldus de psychiater. De reclassering tapte uit een ander vaatje, zag het nog niet zo kwaad in met verdachte en wees in elk geval de t.b.r. af. De Officier van justitie ging meer in de richting van de psychia ter, zij het dan ook, dat hij naast de zeven maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf, een voorwaardelijke t.b.r. vorderde, omdat verdachte reeds eerder is veroordeeld. De verdediger, mr. E. J. Dommering meende dat verdachte het allemaal niet zo kwaad bedoelde en te graag iets weggaf. Zoals de gele sportfiets waarmee hij op zekere dag naar de man reed die hem een paar weken onderdak had verleend en die de fiets cadeau kreeg. 'Uiteraard' was de fiets niet betaald. Fel viel hij het rapport van de psychiater aan, die veel verwijt aan verdachte maar weinig motiveert. De winkeliers geven bovendien erg ge makkelijk in deze welvaartstijd aller lei artikelen in goed vertrouwen zon der enige waarborg af en daar heeft verdachte dan misbruik van gemaakt Er is geen reden voor t.b.r., evenmin voor voorwaardelijke t.b.r., maar plei ter vroeg wel een groot deel van de gevangenisstraf voorwaardelijk op te leggen. Vonnis op 29 februari a.s. SCHEVENINGEN Donderdag 22 februari wordt in Gouden Wieken de tuinbouwdag 1973 gehouden. De dag staat in het teken van de afzet van Nederlandse tuinbouwprodukten en begint om half elf. De heren L Gijsberts (Centraal Bureau) en J. B. M. Rotteveel (produktschap voor sier gewassen) zijn de inleiders. Inlichtin gen over de tuinbouwdag kan men telefonisch krijgen op no. 070-512541. gelegenheid moeten geven, desnoods telefonisch uit te leggen welke hun moeilijkheden waren na het uitgeven van het communiqué, waarin hij de progressieven liet meedelen, dat hun geactualiseerde kabinetsprogramma niet in de plaats kon treden van het progressieve regeerakkoord. De con fessionele fracties hebben toen begre pen, dat de gelijkwaardigheid van him positie in het formatie-overleg op het spel kwam te staan. Desondanks heeft in de KVP-fractie het verlangen de sfeer van het over leg niet nog verder te verslechteren, overheerst. De fractie wenst voorzich tig te reageren op de brief van de formateur. Of dit mondeling dan wel schriftelijk zal gebeuren, hangt nog af van de uitslag van het beraad binnen de AR-fractie, die gisteren wegens het overlijden van de heer Walburg niet heeft vergaderd. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de Tweede Kamer is- vandaag aan het begin van de vergadering het gisteren overleden lid Tj. Walburg herdacht. Plaatsvervan gend voorzitter A. C. M. Wijters schet ste de heer Walburg als een man van grote hartelijkheid, openheid en een voud, die in wijde kringen werd be mind en gewaardeerd. Namens de re gering sprak minister Nelissen een kort woord van herdenking: 'Hij kwam op voor de problemen van het platteland, maar vooral voor degenen, die in deze maatschappij tussen wal en schip dreigden te geraken'. Zaterdag 17 februari wordt om twee uur in de gereformeerde kerk, Schu- ringweg 20, St. Annaparochie een rouwdienst gehouden ter nagedachte nis van het overleden ARP-kamerlid. vervolg pagina 1 reau van politie proces-verbaal tegen l hen. was opgemaakt, op vrije voeten gesteld. Dat gebeurde ook met de vrouw uit het publiek, die onder de dranghekken door aan haar benen naar een overvalwagen was gesleept. De politie gaf als verklaring voor deze handelwijze op, dat de vrouw een agent in het gezicht had ge- spuurd. Omstreeks zes uur was de ontruiming afgelopen. Op het Dom plein bleef het gisteravond onrustig. Veel studenten, met name degenen, die het academiegebouw haden bezet hielden zich daar bezig met het zin gen van spotliederen op minister van Veen. De Utrechtse stud.entenpastores heb ben zich gisteren officieel achter de booycot van de duizend-gulden-maatre gel gesteld. Inhakend op de eerder deze week door het bestuur van de universiteit uitgesproken vrees, dat de kostbare wandkleden in de aula van het academiegebouw, die zeer recent een opknapbeurt hebben gehad, van universiteit uitgesproken vrees, dat de kostbare wandkleden in de aula van het academiegebouw, die zeer recent een opknapbeurt hebben gehad, van de bezetting zouden hebben te lijden, hebben de studentenpredikanten laten weten vijftig gulden beschikbaar te zullen stellen voor het stomen van één van deze wandkleden 'naar keuze. Latklc;-".:.:zel PD m 1 1 1 1 1 i 2 lliM 1 3 1 1 1 1 i V 1 i 1 5 Mill 1 M 1 M M l Motie De hogeschoolraad van Eindhoven heeft zich in een motie gesteld achter het beleid van het college van be stuur. De raad zegt in de motie van mening te zijn, dat het college de wet op de collegegelden zo formeel en minimaal mogelijk toegepast. In de motie wordt de hoop uitgesproken, dat de bezetting op gepaste wijze zal worden beëindigd. Ook in Leiden duurt de bezetting van het inschrijvingsbureau aan het Stadi onplein nog voort. Wat de universi teit van Amsterdam betreft: deze zal tot dinsdagavond a.s. bezet blijven. Dit heeft de ASVA gisteren besloten. Ook hier wordt voornamelijk het in schrijvingsbureau bezet gehouden. Dinsdagavond wordt er een vergade ring van het bestuur van de universi teit gehouden, waar een voorstel van het college van bestuur zal worden behandeld, om aan zwartlopers (stu denten, die geen collegegeld betalen) een aanmanende brief te sturen. BONN (DPA) De tijd voor vredes onderhandelingen tussen beide Kore a's is nog niet rijp, verklaarde giste ren in Bonn de Zuidkoreaanse minis ter van buitenlandse zaken, Yong-sjik Kim. Alvorens men over zo'n verdrag gaat praten, zei Kim, moet een basis van wederzijds vertrouwen geschapen wor den. De minister somde twee punten op die eerst tot een succesvol einde ge bracht moeten worden: de vorige zo mer via het Rode Kruis begonnen dialoog met Noord-Korea over hereni ging van gescheiden families, en daar na uitwisseling van goederen en vrij er verkeer tussen Noord- en Zuidkore- anen. Zolang deze problemen niet zijn opge lost, aldus Kim. moeten de Ameri kaanse troepen in Zuid-Korea blijven en de veiligheid garanderen. OPLOSSING VAN GISTEREN Horizontaal: 1 lap, 5 Ede, 8 vertier, 10 aker, 12 naga, 14 sar, 15 ben, 17 sek, 18 garoe, 20 stoet, 21 betel, 22 liter, 24 pen, £6 gal, 27 dra, 29 Elis, 31 rede, 32 centrum, 33 het, 34 sip. Verticaal: 2 aver, 3 per, 4 stoer, 5 een, 6 dras, 7 mas, 9 lak, 11 kasteel, 13 geleerd, 15 batig, 16 novel, 18 gel, 19 eer, 23 tante, 24 pek, 25 Nice, 27 demi, 28 aet. 30 set, 31 Rus. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Engels en staatssecretaris Kruisinga zul len donderdag 1 maart met de bij zondere commissie voor de kabel omroep uit de Tweede Kamer een gesprek hebben. Ook de leden van de Kamercommissies voor CRM en Verkeer en Waterstaat zullen aan de discussie deelnemen. Het gesprek zal in het bijzonder gaan over de vier of vijf vergunningen, die minister Engels wil verlenen voor proefnemingen met lokale televisie uitzendingen via de kabel. De Kamer leden willen in de eerste plaats weten welke voorwaarden de minister aan de vergunningen verbindt. Ook wen sen de leden van de commissies de nodige technische inlichtingen voor de minister het licht op groen zet voor de proefuitzendingen. Zo wil men ingelicht worden over het soort kabel, dat in de grond wordt gestopt en wie de kabels legt. Een belangrijke vraag is ook of de maatschappijen, die nu de kabels aanleggen, invloed zul len hebben op de programma's. Dit gesprek met de bewindslieden zal slechts een voorlopig karakter heb ben. Er zullen geen verdere besluiten over de kabelomroep worden geno men. De Kamerleden verlangen, en liefst zo gauw mogelijk aan de hand van een algemene beleidsnota, een groot debat over de kabelomroep en de regionale omroep. De verantwoor delijke bewindslieden in het nieuwe kabinet zullen dan ook worden uitge nodigd de beleidsnota snel aan cle Kamer voor te leggen. Ook heeft de bijzondere commissie het plan, wan neer deze nota is verschenen, een openbare hoorzitting te houden over de kabelomroep en de regionale om roep. WILLEMSTAD De regering van de Nederlandse Antillen heeft besloten de koersverhi'uding tussen de Antilli aanse gulden en de Amerikaanse dol lar riet te veranderen, met andere woorden de Antilliaanse gulden deva lueert met de dollar mee. De koers van de dollar blijft dus 1,79 Antilli aanse gulden. Ton opzichte van de Nederlandse gulden is de Antilliaanse gulden dus met 10 pet. gedevalueerd. (ADVERTENTIE) de Nederlandse schrijver van wereldfaam Het Heilig Experiment Het tweede deel van de g-ote vierdelige romancyclus et Koninkrijk van de Vrede, speelt een eeuw na het le-deel 'De Kinderen van het Licht'. Bonifacius Baker, eigenaar van een plantage bij Philadelphia, schenkt zijn slaven de vrijheid en geeft hun de plantage in eigendom. Met een groepje volgelingen trekt hij c' ■wildernis een nieuw bestaan op te bouwen. De tocht van Bonifacius en zijn f metgezellen is onmenselijk zwaar en gevaarlijk. Hijzelf wordt ziek.l zijn krachten I lopen zienderogen! terug. Welke geheimzinnige machten belagen hem? 338 blz. In stempelband f 16,90 Een boek datu in één ruk uitleest Bij elke boekhandel Niet erg veel bloemen in supermarkt UTRECHT Met de verkoop van bloemen in supermarkten en warenhuizen loopt het niet zo'n vaart. De bloemenman in de straat kan zich goed handhaven. Van de hoeveelheid bloemen, die de detailhandel in Nederland verkoopt, gaat maar vijf pet. door de grote winkelbedrijven. Dat percentage is in het westen van het land zelf nog lager, want daar is de straathandel populairder dan in de rest van het land. Door die goede straathandel zijn er in Nederland veel verkoop punten. In het buitenland is dat wel eens anders en omdat de export van bloe men voor de Nederlandse telers erg belangrijk is, zou men daar wel iets aan willen doen. Bevordering van de verkoop in supermarkten en derge lijke is een bruikbaar middel. Maar het is niet zo gemakkelijk om de groot-winkelbedrijven te interesse ren voor bloemen. Ze willen produk- ten, waaraan zo goed mogelijk ver diend kan worden. De bloem moet hier dus concurreren tegen al die andere waren, die een supermarkt zoal kan verkopen. Deze bespiegeling over de bloemen- afzet gaf H. J. Hylkema, voorzitter van het produktschap voor sierge wassen gisteren op de tuinbouwcon- ferentie van de CBTB in Utrecht. Hij kon de daar verzamelde bloemis ten een nogal optimistisch verhaal vertellen. De afzetmogelijkheden voor hun produkte zijn nog lang niet uitgeput. Zowel in Nederland als het buitenland is het verzadi gingspunt nog niet bereikt. Een goe de markt ligt bijvoorbeeld nog m Engeland, waar Nederland gemakke lijker binnen kan komen nu het lid geworden is van de EEG. Sinds het ontstaan van de EEG ls het met de export van Nederlandse bloemen toch al voorspoedig gegaan. Over de periode 1965-1972 steeg de waarde van deze export met gemid deld 22 pet. per jaar. In 1972 was de stijging zelfs 26 pet. Ook de boomkwekers kunnen de toekomst met vertrouwen tegemoet gaan, zo meent de heer Hylkema. Er zijn voor hen mogelijkheden te over. Vooral de toenmende aandacht voor het leefmilieu doet de vraag naar bomen stijgen. Vorig jaar steeg de export van boomkwekerijproduk- ten met ruim achttien pet. Heel anders ziet het er uit voor de kwekers van en handelaren in bloembollen. Die markt is zo onge veer verzadigd, aldus Hylkema. Vo rig jaar steeg de waarde van de bloembollen-export met slechts 3 pet. Er was vorig jaar een duidelijk overschot aan tulpebollen. De sane ring van deze sector is volop aan de gang: het aantal kleine kwekerijen loopt zeer sterk terug. In twee jaar liep het aantal tulpebollenkwekerij- en met ruim duizend terug. Ook de handel concentreert zich in een be trekkelijk klein aantal grotere be drijven. In de groente- en fruithandel zal het dezelfde kant op moeten zo vond de heer H. van Dijk, directeur van een exportbedrijf. Hij hield een sterk pleidooi voor grotere eenheden in zijn branche, omdat de afnemers van groente en fruit voor een groot deel al wel grote bedrijven zijn. Het aantal afnemers is teruggelopen en bij die ontwikkeling zijn onze afzet kanalen achter gebleven, aldus de heer Van Dijk. Naar zijn mening zou de hele afzet van groente en fruit in Nederland het best kunnen worden samengebracht in handen van slechts enkele holdingmaat schappijen. Burgemeester verwacht: naar Zuid-Flevoland Van een onzer verslaggevers MUIDEN Wanneer de ministers van sociale zaken en defensie het advies van de interdepartementale werkgroep gaan opvolgen, dan zal de kruitfabriek uit Muiden verdwijnen. Burgemeester W. Jongeneel van Muiden, lid van de commissie, verwacht dat het be drijf naar zuidelijk Flevoland zal worden overgeplaatst. Muiden vijf miljoen Tot het moment van de verhuizing mag de kruitfabriek Muiden Chemie B.V. de produktie hervatten, mits aan een aantal veiligheidsvoorschriften is voldaan, schrijft de in 1967 samenge stelde commissie in het gisteren ver schenen rapport. Weliswaar kunnen bij een zeer strikte interpretatie van de veiligheidsnor men geen overwegende bezwaren te gen de handhaving van de fabriek in haar huidige omvang worden inge bracht. Maar de commissie heeft voor al in overweging genomen, dat de aanwezigheid van dit soort fabrieken De regering neemt op korte termijn 'n beslissing over het al dan niet her vatten van de produktie in de kruit fabriek in Muiden. Dit heeft minister De Koster (defensie) gisteren meege deeld in een gesprek met vertegen woordigers va nhet actiecomité Mui den. De moeilijkheden rond de fabriek komen eerst ook nog aan de orde in diverse commissies van de Tweede Kamer. De minister achtte het ondenk baar dat zoals de geruchten in Muiden willen de fabriek maandag weer zou gaan draaien. treerd. Hij verwacht dan ook, dat het aan veertig mensen werkbiedende be drijf uit Ouderkerk aan de Amstel verdwijnt. 'In de commissie heb ik niet kunnen pleiten voor overplaat sing, omdat de fabriek niet gevaarlijk is. Maar de psychologische weerstan den, waarover het rapport spreekt zijn ook in Amstelveen aanwezig'. In haar rapport wijst de commissie eveneens op de financiële consequen ties van de overplaatsing. De kosten van een volledige verplaatsing van de fabrieken te Muiden en Amstelveen zullen twintig miljoen gulden bedra gen, gedeeltelijke handhaving van Muiden en stichting van een nieuwe vestiging dertien miljoen gulden en een gedeeltelijke handhaving van Am stelveen en een gedeeltelijke over brenging van gulden. Betaalt de Staat? In de discussie over een eventuele verhuizing heeft de directie van de kruitfabriek altijd gesteld geen be zwaar tegen een dergelijke maatregel te hebben, maar dat de daaraan ver bonden kosten niet door het bedrijf gedragen kunnen worden. Burgemees ter Jongeneel van Muiden gelooft, dat de staat de overplaatsing zal betalen. 'In de conclusies van het rapport is nu veel terug te vinden van wat de Muidense gemeenteraad in december, vlak na de ramp, gevraagd heeft: dat de veilligheid gewaarborgd zou worden en dat de werkgelegenheid die deze fabriek biedt, niet verloren zal gaan', aldus burgemeester Jongeneel. De commissie heeft verder een aantal veiligheidsnormen aangegeven, waar aan voldaan moet worden, als de produktie in Muiden (voorlopig) her vat zal worden. Zo zullen een aantal woningen en een kleuterschool, die dicht bij de fabriek liggen, extra dikke ramen moeten krijgen. in een dicht bebouwde omgeving psychologische weerstanden zal blij ven wekken. Het bedrijf, dat op enkele honderden meters van het plaatsje Muiden ligt, kan ook moeilijk uitbreiden. De lig ging van de fabriek noodzaakt de gemeente Muiden bovendien uitbrei dingsplannen te bevriezen. Daarom is het volgens de commissie, die na de explosies van de fabriek in 1963 en 1966 is ingesteld, gewenst het aan tweehonderd mensen werkbiedende bedrijf naar elders over te brengen. Amstelveen De commissie ziet geen aanleiding de kruitfabriek in Amstelveen geheel of gedeeltelijk te laten verhuizen. Dit bedrijf maakt deel uit van Muiden Chemie. Tot 1971 lagen bijzonder ge vaarlijke stoffen in dit bedrijf opge slagen. Maar nu produceerd de fabriek uitsluitend met water bevochtigd schietkatoen. Bovendien ligt dit be drijf verder van dichtbebouwde wij ken af. De burgemeester van Amstelveen, jhr. Vcrbolg'CIl drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, gelooft echter, dat bij een overplaat sing van de Muidense kruitfabriek de beide bedrijven worden geconcen- 'Waar niets is, kan niets ivorden gehaald' Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het veertig man tellend personeel van Knoops' In koop en Prijzen Organisatie (KIPO) in Rotterdam staat met ingang van vandaag op straat, met in het gunstigste geval uitzicht op beta ling van twee weken salaris, waarvan één week achterstallig. Van daag zal mr. R. P. W. Frima, die als curator over het KIPO-bedrijf is aangesteld, de ontslagaanvrage bij het Gewestelijk Arbeidsbureau indienen. Met deze mededeling.sloeg de uiterst somber gestemde bewindvoerder gis termiddag het laatste restje hoop bij het personeel van de inkooporganisa tie de bodem in. Hoe slecht het met de financiën is gesteld, blijkt uit de mededeling van de heer Frima, dat hij zich voor de uitbetaling van het salaris van de volgende week al niet meer garant kon stellen. Dit ondanks het feit, dat directeur W. B. Knoops hem vooraf had verzekerd, dat dit geld gereed ligt. Op vragen of er sprake kan zijn van een of andere afvloeiingsregeling, antwoordde de cu rator veelzeggend: 'Waar niets is, kan niets gehaald worden.' Het KIPO-personeel toonde zich ver bolgen over het feit, dat na de 'brand brief' van directeur Knoops, waarin hij om geld vroeg om zijn zaak te redden, een groot aantal obligatiehou ders in de gelegenheid werd gesteld de in hun bezit zijn de waardepapie ren te verzilveren in de vorm van goederen. Personeel en overige schuld eisers rest nu nog slechts een leeg pand met wat schaars meubilair, waarop tot overmaat van ramp een claim van de fiscus rust. 'Wij hebben als personeel toch meer rechten dan de spculanten'. merkte een ontgoo cheld personeelslid op. Kritiek had het personeel ook op de schriftelijke over eenkomst tussen directeur Knoops en de Algemene Bond Mercurius, waarin staat, dat KIPO zich garant stelt voor een aanvullende uitkering van 20 pro cent gedurende een half jaar. In het door directeur Knoops ondertekende contract is de clausule opgenomen, dat er dan wel geld moet zijn, waarmee het papier waardeloos is, aldus enkele personeelsleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9