iremlin bang voor erbond China-VS Westen liet veel kansen liggen Huwelijk terwille van vrede Ruil van soldaten in gevaar Resident van Pakistan ïroert zuiveringen door Veel Britten in de kou door staking de betere jonge jenever 'issinger voor de vijfde maal in Peking h Brandt verdedigt in Bondsdag verdrag met DDR Amerikaanse verzoende drie Papoea-stammen Zwitsers boos over cadeaus van sjah aan politie-korps (WW/KWARTET VRIJDAG 16 FEBRUARI 1973 BUITENLAND T7/K7 kund. het •ral on te be 'e (EKING (Reuter, UPI) Henry Kissinger is gisteren aan zijn vijfde be- iek aan China begonnen en bijna onmiddellijk aan het onderhandelen ge- ian met de Chinese leiders. Het bezoek van de Amerikaanse presidentiële 'j, Iviseur wordt met argwaan en bezorgdheid gevolgd door het Kremlin. p aj eraire een aan. AJ tv; er voo! de r, 'zei: in je ht, dat uur nadat zijn vliegtuig was ind, reed Kissinger van het staats nauwithuis. waar hij verblijft, naar de ote Volkshal, waar de onderhande gen worden gevoerd. Tot zijn ge- et hooi ekspartners behoorde waarschijn- - ook premier Tsjöe En-lai. Dipló ten hebben voorspeld dat het be- k van Kissinger zal leiden tot een uitbreiding van de Chi- landach es-Amerikaanse banden, aangezien gebeur' belangrijkste obstakel in de we- uime I z'idse betrekkingen de Vietna- de gele se oorl°S grotendeels is opge- imaker ppd-' t dagblad van de Chinese commu- tische partij, Het Volksdagblad, „aren irschuwde gisteren dat China Ame- de pro a voor een sroot deel verantwoor- "ijk blijft stellen voor een succesvol itand in Vietnam. In het artikel rd Zuid-Vietnam ervan beschuldigd wapenstilstand te overtreden en rd erop gewezen dat Amerika, als lertekenaar van het verdrag, mede- antwoordelijk is. Het tijdstip van jlicatie van het artikel duidt erop t de Chinese leiders zich nog steeds ^^jgen maken over de vreedzame af- van het conflict. jol ■■i i l olement r t Kremlin schijnt zich zorgen te lijken over wat er in Peking beklon- zal worden. De Russische leiders uden bevreesd zijn voor al te stevi- betrekkingen tussen' Amerika en kfcelijJtiina, die Rusland in een isolement t-oorbeilen kunnen dringen. Hun zorgen zn a/gorden vergroot door de toenemende O-team andelijkheden van de Chinese lei- krs ten opzichte van.de Russen. Deze ranuding werd nog eens benadrukt )ij was, egensti EO situatit re aai !e Zuü Ms lam roekme ten, de q at we t het bezi nziens met de it hoe st had artikel pgem een l t ook v HY1 door de Chinese plannen gevechts vliegtuigen te kopen van Engeland. Een tweede factor voor hun bezorgd heid is het einde van de Vietnamese oorlog, die nu niet meer een toenade ring tussen de twee landen in de weg staat. Communistische partijfunctiona rissen in Moskou zeggen dat de Russi sche leiders vrezen dat Washington de situatie zal uitbuiten. Bij de vorige Amerikaans-Chinese be sprekingen tijdens Nixons historische bezoek aan Peking, kon de Ameri kaanse president de Russen nog ge deeltelijk geruststellen door ook in Moskou top-besprekingen te voeren. De Amerikaanse bijstand in de Russi sche graan-crisis en andere handelso vereenkomsten overtuigden de Russen van de Amerikaanse goede bedoelin gen, Maar in de laatste maanden is dat veranderd om verscheidene rede nen, maar vooral om de hevige Ame rikaanse bombardementen op Hanoi. Breznjew zegde zijn voorgestelde reis naar Amerika uit. Artikel Het Kremlin gaf gisteren lucht aan zijn ongenoegen met een artikel in zijn Londense uitgave, Soviet Weekly, waarin wordt beweerd dat er een 'Amerikaans-Chinees verbond' wordt gesmeed. Dit gebeurt volgens het blad 'achter een rookgordijn van luid ge praat over een vermeende Russische dreiging en beweringen dat de Sowjet- Unie een anti-Chinees blok probeert te vormen'. Het artikel wijst erop, dat Peking de laatste tijd 'weinig over de aanwezigheid van Amerikaanse troe pen in Azië te zeggen heeft gehad', waaruit het de conclusie trekt dat f, do AW ALPINDI (Reuter, AP) President Zolfikar Ali Blioetto n Pakistan heeft twee gouverneurs van provincies in het noor- in van het land ontslagen. Zij waren lid van de op Moskou ge tenteerde Awami-partij, die in oppositie is tegen de Progressieve olkspartij van Bhoetto. gelijkluidende brieven aan de twee tan. Soldaten hebben gisteren strategi- signa donde 'de ar. oerkim uverneurs schrijft de president on- weiniq r meer: De recente gebeurtenissen j het land maken het dringend nood- kclijk dat ik gouverneurs heb die ik rtrouwen kan en die mijn opdrach- uitvoeren.' Hun ontslag houdt rband met de grote partij wapens Russisch fabrikaat, die vorige iek in de ambassade van Irak zijn onden. De ambassadeur van Irak is jewezen. loetto heeft nu twee vcrtrouwelin- tot opvolgers van de ontslagen zlJn öjmverneurs benoemd. De een is ihoofd en de ander voorzitter van provinciaal parlement. Politieke aarnemers geloven dat de ontslagen innen leiden tot ernstige spannin- m tussen de twee partijen in Pakis- ADVERTENTIE) sche punten bezet in de hoofdsteden van de twee provincies waar de gou verneurs ontslagen zijn. Eerder deze week heeft een gouver neur van een andere provincie al ontslag genomen omdat de regering de Awami-partij had beschuldigd be trokken te zijn bij pogingen het regi me van Bhoetto omver te werpen. Arrestatie De hoofdredacteur van het Pakistaan se dagblad Dawn, Altaf Gaoehaar. is gisteren in zijn woning in Karatsji gearresteerd. Vorig jaar heeft hij al tien maanden vastgezeten. Hij werd vrijgelaten nadat het hooggerechtshof had uitgesproken dat zijn detentie onwettig was. Gaoehaar is het kabinet van Ajoeb Khan minister van voor lichting geweest. Hij heeft vorige maand een serie artikelen over Bang- ladesj gepubliceerd die het regime niet welgevallig waren. Aangenomen wordt dat dit de reden van zijn arrestatie is. China 'wil dat Uncle Sam in Azië blijft'. Eén van de belangrijkste gesprekspun ten tussen Kissinger en de Chinezen is naar verwachting Taiwan. China is hogelijk geïnteresseerd in de bereid heid van Kissinger eventueel verplich tingen aan te gaan inzake een vermin dering van de Amerikaanse militaire aanwezigheid op Taiwan. Zoais bé kend. beschouwt China Taiwan als een integraal deel van zijn grondge bied, ondanks het door de Amerika nen gesteunde regime van Tsjang Kai- sjek. Verder zal er waarschijnlijk ge sproken worden over de uitbreiding van de Russische invloèd in Azië. De Chinese en Amerikaanse standpunten zullen wel niet ver uit elkaar liggen, maar de Amerikanen hebben wel la ten weten niet betrokken te willen worden bij het Chinees-Russische con flict. Kissinger zal waarschijnlijk aandrin gen op verhoogde contacten tussen de twee landen op het gebied van han del, cultuur, journalistiek en sport. Hoewel de handel een gezonde stij ging vertoont met als exponent de Chinese aankoop van vliegtuigen en graan, zijn de contacten op andere gebieden minder ontwikkeld dan werd gehoopt. Zeker zal ook het probleem van een officiële Amerikaanse verte genwoordiging in China ter sprake komen. Andere landen hadden ook al handelsmissies in China, voordat di plomatieke betrekkingen werden aan geknoopt. BONN (AFP, DPA, UPI) Bonds kanselier Willy Brandt van West- Duitsland heeft gisteren in de Bonds dag zijn verdrag met Oost-Duitsland verdedigd. Volgens Brandt was het niet mogelijk tot ontspanning in Eu ropa te komen zonder ontspanning tussen de twee Duitsland. Oppositie leider Rainei Barzel liet weten, dat de CDU/CSU tegen het verdrag zal stemmen omdat het geen onmiddellijk eind heeft gemaakt aan de schietpar tijen bij de grens en de Oostduitsers geen vrijheid heeft gegeven ongehin derd naar het Westen te reizen Volgens de bondskanselier zal het uit eindelijke resultaat van. het verdrag zijn dat het schieten op vluchtelingen bij de grens ophoudt. Maar het was een illusie te menen dat dit van vandaag op morgen gerealiseerd zou kunnen worden. Het verdrag moest ook niet los gezien worden van de niet-aanvalsverdragen die Bonn met Moskou en Polén heeft gesloten en van de overeenkomst over Berlijn die de Grote Vier hebben gesloten. Brandt sprak de verwachting uit, dat de betere betrekkingen tussen de twee Duitslanden ook een gunstige invloed zullen hebben op de te hou den Europese veiligheidsconferentie en de besprekingen over evenwichtige wederzijdse terugtrekking van troe pen. Het verdrag tussen Bonn en de DDR wordt nu in eerste lezing behandeld Het komt in het voorjaar in stem ming. Brandt regeringscoalitie heeft een voldoende grote meerderheid om ratificatie mogelijk te maken. Daarna zullen beide Duitslanden het lidmaat schap van de Verenigde Naties aan vragen. Noordvietnamese krijgsgevangenen, die juist zijn vrijgelaten door de Zuidvietnamczen, ontdoen zich van hun gehate gevangeniskledij. terwijl leden van de gezamenlijke militaire commissie (rechts) toekijken. DJAKARTA (AP, Reuter) Sargentde 40-jarige Ameri kaanse anthropologe die in de Baliemvallei op West-Irian een stamhoofd van de Papoea's huwdemoet uiterlijk morgen Indonesië verlaten. Dit heeft de regering ill Dja karta bevolen. Zij heeft ruim vier maanden ge- woond bij de Siapkosi's. die nog in het stenen tijdperk leven. In een telefoongesprek met het Amerikaan se persbureau Associated Press heeft zij gisteren verteld dat haar huwe lijk met het stamhoofd Obaharok niet legaal ivas. 'Wij waren overeen gekomen het huwelijk niet te laten legaliseren'. 'Toen ik Obaharok voor het eerst wilde spreken, stonden er dertig krijgers rondom hel dorp op wacht om vreemdelingen te weren. Maar ik bracht drie geschenken voor het stamhoofd mee, een bijl, een mes en een spade, en hij was er weg van. Ik ben met Obaharok getrouwd om drie stammen, die met elkaar op voet van oorlog leefden, tot vrede te brengen, en het was alleen maar een ceremoniële huwelijksplechtigheid', aldus de Amerikaanse die cm zoon uit een eerder huwelijk heeft. Zij vertelde verder dat zij in haar poging vrede te stichten een bloed- zuster van twee andere stamhoofden was geworden. 'Zij sneden mijn pols open en die van de twee andere stamhoofden, lieten hel bloed sa menvloeien en maakten ons zo tot bloedbroeders en -zusters'. Toen zij op 8 januari in het huwelijk trad. met het stamhoofd waren duizenden Westirianen komen kijken. 'Zij kwa men van heinde en ver naar het huwelijk dat voor het eerst in hun geschiedenis vrede bracht tussen de oorlogvoerende stammen. De stam hoofden slachtten 25 varkens en die hebben we samen opgegeten ter ge legenheid van het begin van een vreedzame periode voor hen! 'Toen ik voor het eerst bij Obaharok kwam, waren drie van zijn mannen door vijandige stammen gedood. Het kannibalisme bestaat nog onder hen en een man moet een andere doden om te bewijzen dat hij volwassen is'. Wyn Sargent zei dat ze naar West- Irian was gekomen om foto's tc nemen en het leven van de Papoea's te bestuderen, 'cn zeker niet om het sexleven van de stammen te bestu deren'. Zij zei, dat mensen die haar kwaad wilden doen allerlei onzinni ge geruchten hadden verspreid, zoals dat. zij haar westerse kleren had willen afleggen en naar de gewoonte van de stam zich slechts met een rieten rokje had willen tooien. Zij zei alleen tegen de pogingen van de regering in Djakarta te zijn de Pa poea's te dwingen hun schaarse tra ditionele klederdracht af te leggen 1 oral bejaarden worden de dupe LONDEN (UPI, Reuter) Engeland begint steeds meer last te krijgen van dc gevolgen van een staking en stiptheidsaktie bij de gasbedrijven. De druk op liet gas is aanzienlijk afgenomen en tal van fabrieken hebben dc produktic moeten staken door gebrek aan energie. De vakbonden eisen een loonsverho ging van 3.5 pond per week en de regering wil in het kader van de inflatiebestrijding slechts 2,5 pond ge ven. Premier Heath heeft gisteren de leiders van het Trade Union Congress (TUC) nog eens te verstaan gegeven, dat zijn regering niet van haar beleid zal afwijken. De partijen in het conflict beginnen steeds scherper tegenover elkaar te staan cn er zijn al stemmen opgege- gaan die nieuwe verkiezingen voor spellen, zodat de kiezers kunnen uit maken 'wie het in Engeland voor het zeggen heeft, de vakbeweging of de regering De staking komt op een ongelukkig moment voor de bevolking, omdat het voor het eerst deze winter flink koud is in Engeland en er een dik pak sneeuw is gevallen. Britse deskundi gen schatten dat ongeveer 3 miljoen gezinnen op een of andere manier last hebben van de actie. Liefdadigheidsin stellingen beraden zich over maatrege len om bejaarden te beschermen te gen de kou en tegen.dieven. Want er zijn al een aantal gevallen gemeld van mensen die zich voordeden als mensen van het gasbedrijf en de niets vermoedende bejaarden beroofden van Nixons 'generatie van vrede' II ander lied gaan zingen; het Westen wél. En meer bleek niet nodig te zijn voor het bereiken van een schikking. nzeichi *1 sl. WW FUI door prof. M. S. Arnoni Om vast te stellen of de Amerikaanse buitenlandse politiek van nu pacifistisch is of alleen maar een weerspiegeling van mislukt mili tarisme in het buitenland, kan men zich niet beperken tot een dis cussie over president Nixons regering alleen. Daartoe moet men de hele na-oorlogse periode bezien. Het meest dramatische antwoord aan de aanhangers van Nixon is misschien wel het volgende: er mag dan op veel gebieden een Amerikaans-Russische verzoening tot stand zijn gekomen, en de nieuwe beperkingen van het Ame rikaans-Chinese conflict mogen dan doeltreffend zijn, - er is niets be reikt. dat niet al een generatie eerder bereikt had kunnen worden. Het Duitse probleem is niet opgelost op een marnier d'ie in de jaren '40 voor de Russen onaanvaardbaar was. Als de deling van Duitsland eerder was aan vaard zou de Sowjet-Umie genoegen hebben genomen met belangrijke dub belzinnigheden waar ze later niet meer aan bleek te willen. Het was niet de fout van het Kremlin, dat de niet-aanvalsverdragen tussen West- Duitsland enerzijds en Rusland en Polen anderzijds niet eerder tot stand zijn gekomen. Het waren het Westen en de door het Westen aangemoedig de Duitse Bondsrepubliek die daar tot voor kort niet van wilden horen. Ook de feitelijke ratificatie van de bestaande toestand in Centraal-Europa is niet gevolgd op concessies van de Sowjets, maar betekende een vervul ling van de Sowjet-verlangens die al van 1945 dateerden. Het was het Wes ten. dat deze verlangens lange tijd niet meende te kunnen aanvaarden. Het debatteerde er druk over, of de Sowjet-Unie teruggedrongen moest worden (de 'roll-back'-gedachte) of al leen maar tegenhouden (de 'contain- ment'-theorie). De Sowjets zijn geen Handel Tientallen jaren lang was er geen handel tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Niet omdat de Sow- jet-Unie dit wilde, maar omdat de VS dat als een onmisbaar element van hun politiek beschouwden. Niet alleen was de Amerikaanse economische boy cot van de Sowjet-Unie zeer strikt, naar bovendien werden tientallen an dere landen er met openlijke chanta ge toe aangezet, het Amerikaanse voorbeeld te volgen. Zelfs in de meest gecompliceerde kwestie van alle. de ontwapening, wa ren het niet de Sowjets die hun beleid moesten veranderen, maar de Amerikanen. Als er één internatio naal vraagstuk is ten aanzien waarvan de Sowjets al sinds vóór de tweede wereldoorlog hetzelfde standpunt heb ben verkondigd, dan is dat hot pro bleem van de ontwapening. Zeker, hun oprechtheid is pas kortgeleden op de proef gesteld, maar dat dit niet eerder is gebeurd, getuigt eerder van westerse dan van Russische obstruc tie. Zelfs de gedachte van ontwape ning leek het Westen geen grondig onderzoek waard, terwijl dc Sowjets nooit moe werden die gedachte te propageren. Ze deden dat voordat de massale bewapeningswedloop begon en terwijl deze race aan de gang was. Toen hun beweringen ten slotte op dc proef werden gesteld, bleek het Westen zaken met hen te kunnen doen. En dat gebeurde in een tijd waarin, volgens alle schattingen, de militaire krachtsverhouding tussen Oost en West dichter bij een even wicht was dan ooit tevoren. Wat het gebied van de kernbewape ning betreft (nu een terrein waarop met bijzondere ijver naar afspraken wordt gesrteefd): de enige periode in het verleden waarin de Amerikanen neiging tot een internationaal ak koord toonden, waren de jaren waarin ze een nucleair monopolie hadden. Ze kwamen toen echter met het plan- Baruch, dat op niets anders dan de handhaving van hun monopolie ge richt was en hun voor altijd de mogelijkheid moest verschaffen, de wereld te overheersen. Daar wilden de Russen niet in toestemmen. Daardoor hebben ze tenslotte een toestand doen ontstaan, waarin een reeks internatio nale akkoorden tot stand kon komen, die hen als de mindere van niemand erkenden. Ook hier werd de kloof tussen twist en verzoening niet door een Russisch, maar door een Ameri kaans politiek compromis overbrugd. Taboes Op al deze en vele verwante gebieden waarop nu Amerikaans-Russische ak koorden tot stand komen, zijn de voornaamste beginselen van deze ak- President Kennedy: radicale ver nieuwing van verhouding met Rusland. koorden niet alleen van het begin af door dc Russen verkondigd, maar in het Westen taboe geweest. Amerika nen die tegen het eind van dc jaren '40 of in de jaren '50 een ratificatie van de bestaande toestand in Cen traal-Europa of de erkenning van Oost-Duitsland bepleitten, stelden zich bloot aan de verdenking, Sowjet-agen- ten te zijn. Wie zich uitsprak voor een onderzoek van de mogelijkheden tot ontwapening, werd behandeld als ie mand die zich aan ondermijnende ac tiviteit schuldig maakte. Wie de eco nomische boycot van de Sowjet-Unie ter discussie stelde, wekte twijfel aan zijn vaderlandsliefde, zoals dat begrip door de meesten werd gehanteerd. De suggestie dat Amerikaans-Russische gelijkheid op het gebied van de kern bewapening als onvermijdelijk moest worden beschouwd, werd als verraad beschouwd. Al deze voormalige verschillen tussen de Amerikaanse en de Russische hou ding kunnen worden samengevat in een verwijzing naar het feit. dat de •vreedzame coëxistentie' deel uit maakte van de officiële Russische staatsdoctrine, terwijl het in de VS een begrip was dat niet genoemd mocht worden, in een Invade reuk stond of belachelijk werd gemaakt. Hoeveel onoprechtheid en stiekeme bijbedoelingen er ook aan Russische aanbiedingen van vriendschap werden toegeschreven, er was gewoon geen mogelijkheid voor een soortgelijk scep ticisme tegenover Amerikaanse aan biedingen. want die bestonden niet. Vrijwel de enige Amerikanen die het woord 'vriendschap' weigerden te schrappen uit de terminologie die voor de Sowjet-Unie gold, waren de leden van de Amerikaanse communis tische partij. Voor minder dan dat werden mensen voor inquisitie-com- missies van het Congres gesleept, ver loren ze hun baan of gingen ze - op verzonnen beschuldiging van misdaad - dc gevangenis in. Toen, na de Cu baanse raketten-crisis van 1962, presi dent Kennedy openlijk waagde te pleiten voor vriendschap met Rus land, was deze vernieuwing zo radicaal, dat ze een belangrijke verandering van politiek beduidde. Daarmee werd een proces-op gang gebracht, waarvan de vruchten nu ten onrechte worden voorgesteld als de glorie van presi dent Nixon. Saigon dreigt SAIGON (UPI, Reuter) Zuid- Vietnam zal de vrijlating van krijgsgevangenen van Noord-Viet- nam en de Viet Cong stopzetten, als zijn eigen mannen niet vol gens het overeengekomen schema worden vrijgelaten. 'De communisten hebben nog niet de afgesproken 320 Zuidvietnamese ge vangenen in Pleikoe vrijgelaten,' zei een Zuidvietnamese militaire woord voerder. 'Als zij in de komende dagen doorgaan met het vertragen van de vrijlating, zullen wij bij 4000 krijgsge vangenen stoppen, totdat de onzen zoals beloofd in Pleikoe zijn vrijgela ten.' Noord-Vietnam wil de bewuste 320 Zuidvietnamese gevangenen vrijlaten in Cau Canh, 11 km ten zuidwesten van Pleikoe. Saigon wil hier echter niet op ingaan, omdat anders Noord- Vietnam Cau Canh als communistisch gebied zal opeisen. Daarom wil Zuid- Vietnam als plaats van vrijlating de stad Doec Co, 24 km ten westen van Pleikoe. Naast de gebruikelijke wederzijdse be schuldigingen over bestandsschendin- gen. heeft radio-Hanoi Amerika ver tragingen bij het opruimen van de mijnen voor de Noordvietnamese ha vens en overtredingen van het be stand verweten. 'Er is reden om aan tc nemen dat de schending van het bestand een vooropgezette en stelsel matige politiek van de VS en de regering in Saigon is,' verklaarde ra dio-Hanoi. Het zendstation verweet de VS verder een nieuw expeditieleger te vormen, bestaande uit tienduizend burgers, die in theorie 'technici' zijn. GENEVE (Reuter. UPI) In het rustige Zwitserland is een rel uitge broken. nadat b. en w. van Genève de sjah van Perzië toestemming hebben gegeven gouden medailles te schenken aan de politie-manncn, die hem vorig jaar beschermd hebben tegen woeden de demonstranten. De 700 mannem van het Geneefse politiekorps hebben hun gouden medailles (in waarde vat riërend van 40 tot 80 gulden)! reed* gekregen. Zeven hoge politie-beambi ten kregen er bovendien een Perzisch hun spaarcenten. De autoriteiten heb ben de mensen gewaarschuwd dat ze naar identiteitspapieren vragen als be hulpzame gasfitters langs komen. BRUSSEL Een 22-jarige Nederlan der, Peter van der M. uit Utrecht, is in België aan overmatig druggebruik overleden. Zijn stoffelijk overschot werd gevonden in een sloot nabij een klein boerderijtje in het Belgische Assenede. Dit boerderijtje wordt be woond door een Nederlands echtpaar. Dat echtpaar kreeg zondag Peter van der M. op bezoek. De jongeman nam op een gegeven moment een grote hoe veelheid drugs waarna hij het boer derijtje verliet. Het Nederlandse echtpaar dat het boer derijtje bewoont maakte zich ongerust cn vertrok naar Nederland om de familie van Peter te waarschuwen. Woensdag werd het stoffelijk over schot van Peter gevonden. De sjah van Perzië. tapijt bij. De geschenken werden per soonlijk door de politie-commissaris in Teheran afgehaald. De agenten moesten zich schriftelijk verplichten le zwijgen. Dagbladen hebben de vraag gesteld of het wel betamelijk is dat openbare functionarissen geschenken ontvangen van buitenlandse staatshoofden, in het bijzonder als het een omstreden per soon betreft. Tijdens het bezoek van de sjah waren duizenden demonstran ten op de been, die 'sjah. moordenaar' riepen. De politie verspreidde hen met traangas en werd later door de pers venveten erg hardhandig te zijn opgetreden. Landlopers HAVANNA (Reuter) Sinds in april 1971 op Cuba een wet tegen landloperij van kracht is geworden zijn ruim 50.000 mensen wegens over treding van deze verordening ver volgd. Dc wet gaat er vanuit dat werken een maatschappelijke plicht is. Toen de wet werd afgekondigd meldden zich meteen ongeveer 90.000 mensen aan voor werk. Agent gedood HAGEN (DPA. AP) In het West- duitse Roergebied zijn gisteren een 25-jarige inbreker en een politie-com missaris in een vuurgevecht om het leven gekomen. Toen twee agenten de inbreker in zijn huis wilde arresteren, opende hij het vuur op hen. Eén van de agenten stortte zwaar gewond neer, de andere werd gegijzeld. De politie volgde de gekaapte politieauto met een helikopter. Toen de inbreker uit de auto op het vliegtuig vuurde, schoot de politie terug. Daarbij wer den zowel de inbreker als de gijzelaar gedood. Afluisteren ROME (Reuter) Vijf particuliere detectives, een man van de telefoon dienst en nog een andere Italiaan zijn beschuldigd van het aftappen van te lefoongesprekken. Volgens persberich ten zijn honderden telefoontoestellen, in gebruik bij vooraanstaande perso nen in politiek, industrie, bankwezen en amusement, heimelijk voorzien van radio-zendertjes. Vrede op handen WASHINGTON (Reuter)' Volgen» president Nixon is Amerika hard op weg 'vrede met de natuur' te sluiten- De lucht wordt schoner, de vervuiling van het water wordt minder, de pn* blemen van lawaai en pesticiden wiji ken. Het is nu het moment om op te houden met klaaglieden cn fatalisti sche voorspellingen en de handen uit de mouwen te steken', aldus Nixon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7