Caransa: Marshall-plan voor de hoofdstad nodig KOELHUIS. BOTERT lierscomplex? Iderachtig Voor speculatiewinst-bela sting, maar dan ten behoeve van sociale woningbouw (agen over bezetting 'Stop Kindermoord' dreigt: harde actie op de plaat - pop op de plaat - pop op dep Tromp en De Ruyter exit Carnaval [O ff/KWARTET VRIJDAG 16 FEBRUARI 1973 BINNENLAND/COMMENTAiAR T5/K5 liseert ntvi v., hè oh laar ■renigii irgaderii uit erst na worden oot bed,cdisch Comité Nederland-Viet- it opg» eeft van de Democratische Re- Vietnam en van de Voorlopi- volutionaire Regering van de Cll iek Zuid-Vietnam een machti- ink' kregen om te verklaren dat het •'ogell deze regeringen beschouwd als de enige Nederlandse orga- voor medische hulp aan Viet- Car vd: .iel tdijk ut.Overi ?avond >urg 22 c.o.v. skerk der ADVERTENTIE jmité heeft een indrukwekkende 10 ei; van dienst opgebouwd in de 5) echt-Rtc uren van Vietnamese De vraag is alleen, waarom, verschrikkingen voorbij zijn en •ns aan dek moeten komen, het gj lands publiek moet worden inge- dat het voor medische hulp anders met zijn giften terecht Vanwaar deze monopolistische op een ogenblik dat alle mogc- analcn moeten worden uitge- ie laten machtigen als enige Zuid-B landse organisatie voor medi- mlpverlening is voor het comité r twijfel een wapen in zijn con- z/ iet het Nederlandse Rode Kruis, het wckt een verkeerde indruk gevraaj I Nederlands publiek. Bij de zo per da ikkig begonnen actie Heel Viet- ijn namelijk Nederlandse afdc- ^trokken van internationale Zegei saties die wel degelijk ook in va bied van Noord-Vietnam en het dingsfront toegang hebben. Wij hierbij bijvoorbeeld aan de 'jke diakonaten en de Stichting de jai :,"j TT"'~ T~1'" V Zwaï iding It een den, l imd vu rkelijke Hulp. Die samen ook tamelen voor Interchurch Aid Wereldraad van Kerken, welk zojuist weer via Oost-Europa Sowjet-Unie een door de ortho- kerken gefinancierde Aeroflot- met medicamenten naar Hanoi |de. Een eerdere vlucht naar meegerekend zijn door Inter- Aid zeven ton medicijnen in afgeleverd. Het opmerkelijke is cn hoeveelheid kinine daarin aangeschaft via het Medisch Nederland-Victnam! International Union for Child t in Genève heeft na overleg ertegenwoordigers van Noord- m en het Bevrijdingsfront om liljoen Zw. frs. gevraagd voor zorg voor moeder en kind een centrum voor kinderen gevolg van de bombardemen- doofheidsverschijnselen lijden, eid haalt Child Welfare niet op nèvc: daarvoor rekent het ook dcrlandse bijdragen die via de »1 Vietnam deelnemende orga- moeten binnenkomen, zichzelf zo exclusief te maken iet Medisch Comité langzamer- fte lijden aan het 'pionierscom- dat meer helpers van het eerste ivangt als zich ook anderen Moet men daar niet eerder ;d over zijn? legering die kapitalen in topsport I, kan daaraan het recht op enige Benheid ontlenen, wanneer dege- [die dit geld opmaken, belabberde ^ties leveren. In principe steekt ii ook niets merkwaardigs in, als jteatscomité voor sport in de JtUnie schaakgrootmeesters be- Iomdat ze zich als knoeiers van prd hebben laten zetten. j is echter, of dit laatste van leren Spassky, Petrosjan en Tai- die door dit comité geka- jl zijn, omdat ze Robert Fischer a diens opmars naar de wereldti- tbbcn kunnen stuiten kan En gezegd. Vrijwel alle kenners I, ook voordat Fischer tegen de [Russen aantrad, van zijn superio- I overtuigd. Wanneer een Russisch Bcomité, dit wetend, achteraf gaat ha over onvoldoende fysieke, mo len schaakkundige voorbereiding, It het zich schuldig aan een natio- sche flauwiteit, die alleen ver- I kan worden uit misplaatste te- telling over het feit, dat het Sow- isische abonnement op de wcreld- schaken kennelijk verlopen is. louding wekt de indruk, dat, nu ..ionnen van het staatscomité Fi- r niet op het schaakbord hebben i verslaan, het comité zelf als- Jirobecrt, de Amerikaan in kin- Atigheid te overtreffen. Geen ge- kelijke opgave, maar het staatsco- heeft er zich met glans van veten. Waarschijnlijk heeft het niet beseft, welk een vcrlam- I effect er van zijn optreden kan Ittn op toekomstige Russische uit- s van Fischer. Welke Rus zal het f enig animo tegen de Amerikaan I opnemen, nu hij weet, dat hij Bkans loopt, zich de beklaagdenbank I te rokeren? onze Haagse redactie HAAG De AR-Kamerleden man en Vermaat hebben de mi» irs Van Veen en Van Agt gisteren -*n gesteld over de bezetting van Vrije Universiteit te Amsterdam. name willen zij weten of en leer er contact opgenomen is - het college van bestuur met de 'üe om een eind te maken aan de Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Ik ben direct voor het invoeren van een belas ting op speculatiewinst. Als die belasting dan maar gebruikt wordt voor sociale woningbouw in de stad. Want wat er in de oude wijken gebeurt is een natio nale ramp'. De verklaring wordt onthutsend door de man die ze uitspreekt: Maurits (Maup) Ca ransa, Amsterdams multimiljo nair, een man die juist door in- en verkoop van onroerend goed veel van die miljoenen verdiende. Eerlijk zakenman en een van de laatste patriciërs Caransa is deze week vreselijk kwaad geworden. Een Amsterdams raadslid (Huib Riethof) waagde hem te be schuldigen van oneerlijk koopman schap, tenminste zo vatte Caransa het op. Riethof verweet de 'grote jongens' in Amsterdam door speculatie in on roerend goed vele miljoenen te heb ben verdiend in feite op kosten van de gemeenschap. En juist dat laatste wenste Caransa niet te nemen. 'Ik heb altijd gedacht een goede naam in Amsterdam te hebben, de naam van een eerlijk zakenman zonder geintjes. Ik wil niet dat de man op de straat zegt: die Rolls Roys van Caran sa, die heeft-ie op onze kosten ver diend. Riethof zei dat wel en dat wens ik niet te nemen'. Het gemeenteraadslid is inmiddels door het stadsbestuur tot de orde geroepen. Zijn beschuldiging dat ge meentelijke diensten door vroegtijdige 'tips' de grote beleggers aan miljoe nen winst hadden geholpen, heeft hij schielijk ingeslikt. Om een kort geding met Caransa te voorkomen ging hij hem persoonlijk zijn standpunt verduidelijken: de spe culanten hebben in principe niets laakbaars gedaan: ze hebben gewoon gebruik gemaakt van de mogelijkhe den van de kapitalistische maatschap pij. Van een verslaggever DEN BOSCH De pressiegroep 'Stop Kindermoord' heeft de provinciale staten van Noord-Brabant geschreven, dat zij harde acties wil gaan houden, omdat de provincie Noord-Brabant op het gebied van de verkeersveiligheid onvoldoende maatregelen zou treffen. De groep heeft kritiek op het urgen tieplan voor de wegen en het plan voor parallelle voorzieningen. 'De nood die op ons af komt in brieven van honderden angstige ouders laat langer uitstel van een werkelijke, koerscorrectie niet toe', aldus de pres siegroep. Maurits Caransa: ik heb geen zin over de kop te groeien Caransa en Riethof zijn het op dat punt niet eens geworden ('Wat die man wil is afschaffing van de vrije koopman. Nou goed. Als ze dat wil len, laten ze me dan maar nationalise ren. Ik meen het serieus') maar de grootste ergernis is uitgepraat. 'Zo lang hij niet aan mijn naam komt, mag hij beweren wat hij wil. Ook al doet hij dat als gemeenteraadslid, dus op kosten van de gemeenschap.' De loopbaan van Caransa spreekt nog steeds tot de verbeelding van vele Amsterdammers. Zijn verhaal is de succes-story 'van krantejongen tot di recteur', in dit geval van autoslopen tot multimiljonair, bezitter van hui zen ('dat zijn er heus niet zoveel'), hotels, kantoren, bijna zonder uitzon dering op Amsterdamse grond. Zijn grote slag haalde hij binnen met de in- en verkoop van overtollig oorlogs materiaal. Met het daarmee verwor ven kapitaal wierp hij zich op de onroerend-goed-markt. Nu 'zetelt' hij in een statig en kost baar gerestaureerd pand aan de He rengracht. In zijn werkkamer voor deze ruimte eigenlijk een te beschei den woord hangt Caransa's geschil derde portret met bovenin de spreuk van het Amsterdamse stadswapen: 'standvastig, vastberaden, barmhartig'. Want Caransa is voor alles Amster dammer en Amsterdam met name het Rembrandtsplein is een stukje Caransa. 'Ik ben misschien een van de laatste patriciërs van Amsterdam', stelt hij tevreden vast en zijn omgeving aan de .Herengracht lijkt hem gelijk te geven. Ondanks dat alles wil hij 'een voudig' zijn gebleven, een eerlijk za kenman die met hard werken iets heeft bereikt, voor een ander nog wat overheeft, een man die z'n oude stam kroeg is blijven bezoeken. Anderhalf miljoen Is Caransa ook de man die vanachter zijn dure ureau met een telefoontje hier en daar anderhalf miljoen per dag verdient? 'Geen sprake van. Natuurlijk kan je op een dag een transactie afsluiten die een dergelijk bedrag oplevert. Maar daar gaat heel wat werk aan vooraf. Bovendien zit ik hier niet aleen maar met een staf medewerkers'. En als hij wat dieper is weggezakt in de witkalfsleren stoel vervolgt hij: 'Kijk. vroeger had je een plan en dan ging je daarmee naar Publieke Wer- door tvillem-jan martin J. J. Cale Ten gunste van zijn eerste hier officieel uitgebrachte elpee Naturally (Philips 6369 106) toverde het vaderlandse platenwezen, het vorig jaar op een zonnige namiddag in vergadering bijeen, een heuse Edison uit de hoed. Aan zijn wel zeer onguur uitgevallen portret te zien, dat meer dan levensgroot in de hoes van opvolger REALLY (Philips 6369 112) werd gestopt, lijkt het mij op zijn zachtst gezegd nogal twijfelachtig dat JJ. Cale om hèm is het hier allemaal te doen daar ook maar een ogenblik van kleur van zou verschieten. Zo'n door duizend woestijnen en sheriffs geverfde desperado-kop. Maar evenzogoed is Really wel weer goed voor diezelfde kleine blijk van artistieke en commerciële waardering. Al was het maar omdat beide elpees zo weinig van elkaar verschillen. prachtige versiersels (prachtig, maar verantwoord en sober) zoals die paar magistrale noten van Cale's gitaarsoli (I'll Kiss The World Goodbye), de mondharmonika van Charlie McCoy (Ridin' Home), een zeer beheerst orgeltje (Kossie Gardner in Right Down Here) of Josh Graves en zijn dobro in If You're Ever In Oklahoma. Weer een prijsplaat dus. Tafels en stoelen aan de kant, versterker op optimaal (het kruispunt van maximaal en sociaal) volume en swingen maar. Eén opmerking: sla Going Down en Mojo maar over. Niet omdat Cale ze niet zelf schreef, maar meer omdat ie er weinig origineels van maakte. is er dan alweer geruime tijd een registratie van de Europese toernee van Grateful Dead, waarin ook dat Amsterdamse optreden plaatsvond. Zes plaatkanten plus fotoboek onder het motto GRATEFUL DEAD EUROPE '72 (Warner Bros WB 660 19). De opnamen stammen vooral van de concerten in de Londense Lyceum, Het Nederlandse concert was goed voor He's Gone. De stiltes tussen de nummers door niet meegerekend duurt alles op de kop af 109 minuten en 25 sekonden. en ook dSt is een hele zit. Skip Battin Cale is, ik geloof bewust, beperkt. Hij bouwt zijn melodieën meestal op met niet meer dan twee of drie (naar blues riekende) akkoorden en brengt een minimale (nou ja, liever: minieme) afwisseling aan door kleine accentverschuivingen, door over dezelfde basispatronen van akkoorden een iets andere melodische lijn te leggen. Wanneer van dit grondrecept wordt afgeweken, is het enige verschil een grotere hoeveelheid akkoorden: tussen de opbouw van 'devianten' zelf bestaat ook weer grote overeenkomst. Vandaar dus dat Really en Naturally niet erg van elkaar afwijken. Belangrijk vind ik dat verder niet. JJ. Cale haalt zijn muzikale aantrekkelijkheid minder uit variatie dan uit de fantastische instrumentatie en de ongehoorde portie swing, die steeds weer in de groeven wordt verwerkt: vettig baswerk, uitgemeten drummen en een broeierige ritmegitaar leggen daarvoor de betonnen (wat dacht je) fundering. Dan als ander constant element Cale's eigen kraaiengeluid (eerder door mij wel aangeduid als een door sigaretten en drank geteisterde kruising tussen Randy Newman en Nina Simone) en daaroverheen tenslotte allerhande Grateful Dead Een ander chapiter. Het was destijds, dat wil zeggen in mei van het vorig jaar, een nogal controversiële bedoening met het toen in het Concertgebouw gehouden marathon optreden van de Amerikaanse familie Grateful Dead. Waar schrijver dezes duidelijk een negatief verband meende te ontwaren tussen lengte en kwaliteit van het gebodene (omdat de vijf uur vol móesten, vanwege een onuitroeibare Dead-traditie, werd vier uur lang op een kleine versnelling gedraaid teneinde niet voortijdig in elkaar te zakken), wachtte hem bij thuiskomst een niet dan met veel moeite te verijdelen lynchpoging van een aantal opgewonden Dead-fans, die wel eens weten wilden waarom hij dergelijke nonsens in deze krant had durven neerschrijven, omdat zij juist zozeer hadden genoten, om niet te zeggen het concert van hun leven achter zich hadden. De discussie die daarop volgde vermocht de strijdende partijen niet tot elkaar te brengen: ik was geen knip voor de neus waard, en bleef dat, in de ogen van het Dead- genootschap. Ondanks allerhande sterke argumenten van mijn kant ('denken jullie soms dat het koppel Post-Pfenniger er in een Zesdaagse meteen de eerste dag al als een gek van door ging!? Kom nou, ze moesten nóg vijf dagen.wel eens gehoord van krachten verdelen!?'). Goed. Nu Grateful Dead exit, verder met SKIP BATTIN en zijn eerste naar hemzelf genoemde solo-elpee (Signpost 5C062- 94 039). Bijna een Byrds-elpee zou je zeggen, want van de laatste en als bekend opgeheven samenstelling is alleen Gene Parsons niet van de partij: Clarence White en Roger McGuinn verlenen driftig assistentie. Maar veel soeps is het niet. Battins bijdragen aan het Byrds-oeuvre zijn bekend: samen met de notoire friek Kim Fowley bereide muziek over voornamelijk cinematografische aangelegenheden, en dat dan onveranderlijk in het soort snelle vierkwartsmaat, waarvan ik het patent eerder vermoedde bij bijvoorbeeld Alexanders Ragtime Band. Maar nee. Battóns scoloplaat staat er barstensvol mee. Eén uitzondering. Captain Video. Een ontzettend mooi nummer dat herinneringen oproept aan Dylans middenperiode (Highway '61, Subterranean Homesick Blues) en het balladenwerk van de legendarische groep Them (Friday's Child bijv.). Zc moeten het maar op single uitbrengen, want echt hoor, het contrast met de rest is te groot, en om nu zo'n hele elpee te kopen voor één schitterende song, dat is ook wel een beetje te gek. Tot besluit twee nieuwelingen. Batdorf, Rodney and Friends met lievige America-achtige muziek, niks om je druk over te maken, en de baardige country-artiest Michael Murphy: een aardige jongen. ken om te vragen of dat kon. Nor maal, zoals iedere Amsterdammer voordat hij hier een huis koopt, wil weten wat er in dat gebied gebeurt. Ik heb niet anders gedaan. Nou, dan zei PW wat voor bestemming zo'n gebied had en dan kon je verder. Je wist dat de adviezen van PW voor negentig procent zonder meer door stadsbestuur en raad werden aan vaard. Nu ligt die situatie volkomen anders. PW moet nu eerst advies vragen aan de wethouder. Dan komen de plannen terug naar PW. Dan moet er weer een raadscommissie over praten. Stuk ken weer naar PW terug. En dan moet de raad nog eens beslissen. Alle maal prachtig hoor, maar op die ma nier duurt het allemaal jaren langer en in de tussentijd gebeurt er niets. Bovendien heeft de laatste jaren de gemeente gewoon gemaakte afspraken niet nagekomen. Als er eenmaal een gemeenteraadsbesluit ligt, moet de burger zich daaraan houden. Maar dat besluit moet dan ook worden uitge voerd. En dat gebeurt niet meer in Amsterdam. Zes, zeven keer zijn be slissingen veranderd. Dat heeft de beleggers miljoenen gekost. Daar klagen we niet over. Maar het Philips Pensioenfonds is weggetrok ken uit de stad vanwege geschonden afspraken. Ik heb er ook wel eens over gedacht. De zaak verkopen en emigreren. Ik ben gebleven omdat ik me teveel Amsterdammer voel om dit op te geven. Maar vertrouwen in dit bestuur heb ik niet meer. Daarom wacht ik af en consolideer mijn posi tie'. Belasting Die afwachtende houding verklaart misschien veel van Caransa's verras sende bereidheid belasting op specula tiewinst te beialen. Hij zal er nauwe lijks meer door worden getroffen. Maar er is meer. 'Natuurlijk is het onzinnig dat een stuk grond van de enen op de andere dag tien keer meer waard is, afleen omdat de gemeente daarvoor een plan heeft. Laten ze daar maar belasting op heffen. Maar de opbrengst moet gebruikt worden om eindelijk de bouw van betaalbare huizen in Amsterdam van de grond te krijgen. Want die afbraak in de oude buurten is een nationale ramp waar de Koningin niet naar komt kijken. Een Amsterdammer kan in z'n eigen stad geen betaalbaar huis meer krij gen. Daarom loopt de stad leeg en dat vind ik een schandaal.' Caransa is genoeg Amsterdammer om van die speculatiewinstbelasting een gemeentelijke zaak te willen maken. Dan weet hij dat 'zijn geld' in Am sterdam blijft. Voor de stad moet een 'Marshall-plan' komen: een plan voor betaalbare nieuwbouw in de oude wij ken. 'Je kan namelijk wel zeggen dat je betaalbaar bouwt en dan toch met huren van twee-driehonderd gulden komen, kijk naar Kattenburg. Die be dragen kunnen de mensen niet op brengen. Betaalbaar kan je alleen bouwen met goedkoop kapitaal. Daarom ben ik ervoor de institutionele beleggers te dwingen goedkoop geld ter beschik king te stellen voor sociale woning bouw. Daaraan moeten banken, pensi oenfondsen en anderen meedoen. Ver der de nieuwbouw in zo'n wijk als een geheel aanpakken. Zoveel huizen, zoveel kantoren. De bouwer moet ko men met een begroting waaruit blijkt dat hij betaalbaar bouwt. En daar moet hij zich aan houden, geen ge jammer achteraf als hij heeft misgere- kend.' Wat heeft Caransa zelf aan die sociale woningbouw gedaan? Hij bouwde du re hotels en nauwelijks 'betaalbare' huizen. Caransa: 'Ook ik heb te maken met de rente van m'n kapitaal. In vergelij king met de banken en pensioenfond sen ben ik ook maar een kleintje. Maar ik ben best bereid voor een deel van m'n geld met een lager rende ment genoegen te nemen. Als die grote jongens ook meedoen.' Grootse plannen Caransa blijft duidelijk denken in grootse bouwplannen zoals hij dat de laatste twintig jaar heeft gedaan. Re habilitatie of restauratic zijn geen zaken voor hem. De vraag naar zijn toekomstvisie op de stad beantwoordt hij niet rechtstreeks. 'Natuurlijk heeft een belegger een visie op de stad. Die visie heb ik op het Rembrandtsplein gebracht. De gaten zijn er gevuld. Er gebeurt weer wat. Misschien heb ik het niet goed gedaan. Maar er is in ieder geval iets gedaan.' Het nieuwe gemeentelijk beleid om van de binnenstad opnieuw een woon gebied te maken, heeft zijn aandacht, niet meer en niet minder. 'Laten ze eerst maar eens bewijzen dat ze wer kelijk menen wat ze zeggen. Als je woongebied zegt, moet je niet hier en daar nog een kantoor en een hotel zetten. Als je een vrije trambaan wilt, moet je de auto niet onbeperkt in de stad laten komen. Dan krijg je de chaos van nu. Ik ben voor de bouw van parkeergarages, eventueel buiten de binnenstad. Alleen voor de mensen die werkelijk hun auto nodig hebben. En dan voor de rest een totaal par keerverbod in de binnenstad. Zal je zien dat je een stuk verkeer de stad uitwerkt. Maar het beleid van nu is me veel te onduidelijk. Laat Lammers eerst maar eens bewijzen dat hij wat van de grond krijgt. Zolang wacht ik af.' Engelse beleggers wachten niet af maar kopen. Zien ze verder vooruit dan Caransa? 'Wat de Engelsen doen heb ik al tien, vijftien jaar geleden gedaan. Laat ze hun gang maar gaan, ik moet eerst zien of het wat wordt. Op een gege ven moment kan je ook teveel doen. En ik heb geen zin over de kop te groeien zoals Zwolsman.' In de laatste resten van tropisch Nederland, zoals W. F. Hermans de overzeese rijksdelen noemt, be vinden zich Nederlandse troepen. Voor Suriname is dat landmacht. De 800 militairen, die in Suriname gelegerd zijn. de TRIS (troepen macht in Suriname), zijn verdeeld over een aantal legerplaatsen. Sinds het in Suriname onrustig is, is de junctie van de TRIS weer in discussie. Zijn de Nederlandse militairen in Suriname om de territoriale inte griteit te waarborgen? Voor een land dat vier maal zo groot is als Nederland lijkt het aantal solda ten voor een dergelijke taak voor zichtig gezegd, wat aan de lage kant. En toen er inderdaad sprake was van een aantasting van de territoriale integriteit, tijdens het irensconflict met Guyana, werden de Nederlandse militairen niet in gezet. Zijn ze er dan om in voorkomende gevallen de orde te handhaven en het bestaande regime te verdedi gen tegen bewegingen, die het om ver willen werpen? Krachtens het Koninkrijksstatuut kan de TRIS in dergelijke gevallen inderdaad op treden als de Surinaamse regering daarom vraagt. Maar het statuut gaat op de hel ling en met name de militaire bijstand zal bij de besprekingen over een wijziging van het statuut een discussiepunt zijn. Minister Geertsema, die de zaken van Suri name en de Antillen behartigt (hij Zaad Het pleidooi van een advocaat uit Sydney, waarin deze ter rechtvaar diging van de handelwijze van zijn cliënt de bijbelse gelijkenis van het zaad dat in vruchtbare grond viel, aanhaalde, heeft weinig in druk gemaakt op de rechtbank ter plaatse. De verdachte, ene Henry Smith, was erop betrapt dat er .marihuana in zijn tuin groeide en dat schijnt ook in Australië niet te mogen. Smith meende evenwel onschuldig te zijn, omdat hij naar zijn zeggen de marihuana niet zelf gezaaid had. Hij verklaarde de aanwezig heid van de aardige plantjes in zijn tuin uit het feit dat zijn postduiven tijdens een van hun oefenvluchten wat zaad hadden meegenomen. En vervolgens kwam de advocaat met de gelijkenis op de proppen. Het was, zo zei hij een geschenk van de hemel en een geschenk van de hemel roei je toch niet uit? Of de rechtbank nu aan zijn verhaal twijfelde of dat zij meende dat hij zijn postduiven misschien getraind had in het opsporen en transporte ren van marihuanazaad vermeldt de geschiedenis niet, maar Smith kreeg in ieder geval honderd dol lar boete. is de derde minister die dat doet in anderhalf jaar), heeft gezegd dat hij, vooral in verband met het feit dat het statuut gaat verande ren, geen enkele aanleiding voor de Surinaamse regering ziet om Nederland om militaire bijstand te vragen. Dat lijkt, in het kader van het verlangen naar meer zelfstandig heid voor Suriname, een redelijk standpunt. Je zou dan ook ver wachten dat iedereen in Suriname er tevreden mee is dat Nederland niet meer meent dat het automa tisch het recht heeft zijn troepen in een overzees land in te zetten. Maar dat blijkt een vergissing te zijn. Dagblad 'De West' vindt Geertsema maar een slappe jongen. 'Het défaitisme in Nederland is in één woord verschrikkelijk. Er wordt op akelige wijze gesaboteerd in de kazernes. Soldaten weigeren hun meerderen te groeten. De geesten van Tromp en De Ruyter zijn uit Nederland verdwenen. Wat er hier ook gebeurt, de troe penmacht in Suriname zal niet in grijpen. Moeten wij de TRIS voort aan dan zien als een soort padvin derij?', zo vraagt De West zich af. Zoals wij gisteren al meldden, geeft het 'Handboek voor de sol daat' voor ieder onderdeel de zoge naamde 'roemrijke daden(vaan delopschriften) aan. Bij de TRIS staat vermeld: geen. Zouden de leden van de TRIS zichzelf inder daad als padvinders beschouwen als dat zo blijft? denkbeelden te doorbreken. Via deze actie wil de Anti-Apartheids beweging daarmee doorgaan. De werkgroepen Zuidelijk Afrika en de Derde Wereldwinkels zijn be hulpzaam bij het verspreiden van dit affiche, dat verder kan worden aangevraagd bij het secretariaat van de AABN, Herengracht 88, Amsterdam, tel. 020-245170. De vereniging 'Testmeubel Hol land', waarin thans vijftien meu belfabrieken zijn verenigd, geeft voortaan een garantie op de con structie van die meubelen van vijf jaar en op de stoffering en bekle ding van drie jaar. Deze meubelen zijn voorzien van een uniform ga- rantielabel. Indien zich desondanks problemen voordoen bij de interpretatie van de garantievoorwaarden of klach ten ontstaan die niet tot tevreden heid van de klant kunnen worden opgelost dan kan, aldus de vereni ging, een onafhankelijke commissie van beroep een bindende uitspraak doen. Deze commissie bestaat uit drie vertegenwoordigers van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, het Houtinstituut TNO en de Centrale Kamer van Handelsbevordering. Philips De Anti-Apartheidsbeweging Ne derland (AABN) is begonnen met een nieuwe informatiecampagne over de rol van Philips in Zuid- Afrika. Er wordt hierbij gebruik gemaakt van een affiche, waarop die rol van Philips in stripvorm staat afgebeeld. Op de achterkant van het affiche is een tekst afge drukt, waarin nader op de rol van het bedrijfsleven in Zuid-Afrika wordt ingegaan. Dit aan de hand van feitenmateriaal, dat de AABN over Philips heeft verzameld. De AABN gaat ervan uit, dat het Nederlandse volk voor het meren deel een nog ongeschokt vertrou wen heeft in de handel en wandel van het bedrijfsleven ln landen als Zuid-Afrika. Het 'Program tot com- Testmeubel bat racism' van de Wereldraad van Kerken en het enige maanden ge leden in Nederland gehouden con gres 'B(l)ackin' Southern Africa III' waren pogingen gevestigde Het carnaval, dat jarenlang een uitsluitend beneden-Moerdijkse aangelegenheid was, is voor de om roep tegenwoordig gefundenes Fressen. Een voorproefje van een van de dolkomische scènes die ons te wachten staan. Annie de Reuver en Jany Bron (weet u nog wel van de Skymasters en de Ramblers), als Ans en Jans in het carnavals- programma dat de AVRO maandag uitzendt. 'Ja, ik heb gezegd, dat het gebouwtje wat omhoog gebracht moest worden, maar

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5