Medisch Comité de enige organisatie Onafhankelijke kerken breken met het Christelijk Instituut Alleen onbaatzuchtige hulp Kardinaal Lienart (89) overleden Trouw K wart et Treinbotsing: drie gewonden Kind onder vrachtauto Finse dominees mogen staken Godsdienctles in Zweden niet meer verplicht Kwart miljoen voor actie Zuid-Soedan Bestsellers 7250.000 8 Zuidwestafrikaan naar Genève vandaag Beroepings- ta werk Jan Boekenetalag TROUW/KWARTET VRIJDAG 16 FEBRUARI 1973 KERK T2 BEVERWIJK Bij het overleg, dat op 9 februari te Parijs plaats had, hebben beide Vietnamese delegaties (van Noord-Vietnam en het Bevrijdingsfront van Zuid-Vietnam) ons gemachtigd te verklaren, dat zij geen enkel contact hebben gehad met een ander Nederlands comité, dat medische hulp aan Vietnam zou verlenen en stellen nadrukke lijk, dat zij het MCNV als de enige Nederlandse organisatie voor medische hulp aan Vietnam beschouwen. Beide delegaties danken de bevolking van Neder land voor de hulp, die door tus senkomst van het MCNV sinds 1968 is gegeven. Dit heeft het Medisch Comité Nederland-Viet nam (MCNV) gisteren in een schrijven bekend gemaakt. Het comité stelt, dat nu het Vietnam- akkoord is getekend en zich gaat aftekenen, hoe de bevolking van Ne derland over de medische hulpverle ning aan Vietnam denkt, de tijd gekomen is om een toelichting te geven op het beleid van het MCNV, aangepast aan de huidige situatie. Voorop moet worden gesteld, dat dp doelstelling van het comité blijft: 'het verlenen van medische hulp aan de gezondheidsdiensten van Noord- Vietnam en de bevrijdingsfronten van Zuid-Vietnam, Laos en Cambod ja. Over de betekenis, die aan het woord Zuid-Vietnam wordt toege kend, blijkt grote verwarring te be staan. Tegen alle afspraken van de Akkoorden van Genève in hebben de VS een aparte staat Zuid-Vietnam gecreëerd, waartegen talrijke patri ottische bewegingen zich hebben verzet In 1960 verenigden deze be wegingen zich tot het Nationale Be- yrijdingsfront van Zuid-Vietnam, dat in de loop der jaren met steun van de bevolking het overgrote deel van Zuid-Vietnam kon gaan besturen. Zo zijn in Zuid-Vietnam twee zones ont staan, respectievelijk bestuurd door de Voorlopige Revolutionaire Rege ring van de Republiek Zuid-Vietnam en het Thieu-regime in Saigon. Nu de onvoorstelbare verwoestingen, die het Pentagon in Vietnam heeft aangericht geleidelijkaan kunnen worden overzien, wordt de voor naamste taak van het MCVN de hulp ook te richten op grotere pro jecten, zoals installaties voor de te herbouwen ziekenhuizen, naast het blijven zenden van zeer nodige me dicijnen en instrumenten. Dank zij de stroom van giften in de laatste weken kan het comité in toenemen de mate deze beide taken gaan ver vullen. Profiteurs Het MCVN heeft zich van hulp aan het corrupte regime van Saigon ont houden, niet omdat zoals sommigen insinueren, het MCVN niet bewogen zou zijn met het lot van de Vietna- mezen, die zuchten onder de bar baarse dictatuur van Saigon, maar omdat het MCVN alleen verantwoor ding kan dragen voor steun aan gezondheidsdiensten, waarvan vast staat, dat zij op onbaatzuchtige wijze medische hulp aan de bevolking ver lenen. Het is niet mogelijk de infra structuur, i.e. de organisatie van de gezondheidszorg, te scheiden van een regime en zeker niet van een corrupt regime. Het MCNV steunt alleen gezondheidsdiensten en geen particuliere instellingen. De Verenigde Staten hebben miljar den dollars in Saigon gepompt en onlangs in korte tijd van Saigon de derde luchtmacht ter wereld ge maakt. Het zou voor de VS niet moeilijk zijn geweest van Saigon een medisch paradijs te maken. Het omgekeerde is echter gebeurd. Infec tieziekten gaan als een gesel rond, kindersterfte en kraamvrouwensterf- te zijn zeer hoog gebleven, tiendui zenden prostitiées verzieken de sa menleving. Uit de ervaringen van talrijke waarnemers, onder wie art sen, is op overtuigende wijze geble ken, dat medische hulp, die in het gebied van Thieu wordt geboden, niet de bevolking, maar het regime en profiteurs ten goede komt. Daar staat tegenover, dat in het Zuid-Vietnam van het Bevrijdings front de medische werkers van de gezondheidsdienst onder de aller moeilijkste oorlogsomstandigheden aan de bevolking hulp hebben gebo den. In Noord-Vietnam is binnen tien jaar een medische organisatie opgebouwd, die onder meer kan bo gen op decimering van kinder- en kraamvrouwensterfte, verdwijning van de gewone infectieziekten door massa-vaccinatie met zelfgemaakt vaccin en het praktisch uitroeien van malaria. Het zal velen niet zijn ontgaan, aldus het MCNV in dit schrijven, dat degenen, die nu demonstratief medelijden tonen met dé bevolking, die zucht onder de dictatuur van Saigon, niet tegen de genocide in Indochina hebben geprotesteerd, hoewel daar vele jaren gelegenheid voor is geweest. Het zogenaamd 'po litieke standpunt' van het MCNV heeft sinds de oprichting eind 1968 aan duidelijkheid niets te wensen over gelaten. Het comité heeft in toe)nemende mate steun ontvangen van de Nederlandse bevolking. In vier Jaar hebben wij ruim drie mil joen gulden aan bijdragen en voor een waarde van anderhalf miljoen gulden aan medische goederen ont vangen. In totaal bijna vijf miljoen: meer dan alle particuliere Neder landse organisaties tezamen in Indo china aan hulp hebben verleend. Door de enorme stijging van de inkomsten van 1 januari tot mid den februari is 2,5 miljoen gulden ontvangen, kan de hulp op groter schaal dan tevoren worden voortge zet. Daardoor kunnen onder andere projecten als de volledige inrichting van operatiekamers voor ziekenhui zen ter hand worden genomen. Door de bombardementen zijn een groot aantal ziekenhuizen verwoest. Via een speciale actie operatie OK zal geprobeerd worden een bedrag van zes miljoen gulden bijeen te brengen voor de inrichting van twintig operatiekamers voor provin ciale ziekenhuizen in Noord- en Zuid-Vietnam. Ook progressieven pat ernalistisch' JOHANNESBURG (Ecunews) Eind vorig jaar blijkt de AI CA, de vereniging van Afrikaanse onafhankelijke kerken, met liet Chris telijk Instituut in Johannesburg te hebben gebroken. De predikant Ntoula schrijft in het bulletin Ecunews van de Zuidafri- kaanse raad van kerken, dat er al lang spanningen bestonden tussen bei de organisaties. De AICA (African Independent Churches Association), opgericht in 1965 toen een groep predikanten van onafhankelijke zwar te kerken op eigen initiatief hulp ging zoeken bij dr. Beyers Naudé, leed ook van het begin af aan interne spanningen waarin de laatste tijd een generatieconflict ging meespelen. De ouderen waren veel meer geneigd naar de blanken op te zien om hulp en aan dezen het initiatief te laten dan de jongeren, die nu sterk de 'black identity' (zwarte indentiteit) benadrukken. Nu de jongere generatie het roer heeft overgenomen in de AICA is de breuk met het Christelijk Instituut gekomen. Ds. Ntoula herinnert eraan, dat het Christelijk Instituut juist al lang ijverde om de AICA eigen verant woordelijkheid te doen aanvaarden: Beyers Naudé heeft op het laatste congres in 1971 nog uitdrukkelijk doen weten dat de tijd voor autono mie van de AICA was aangebroken. De voorzitter van deze vereniging van onafhankelijke kerken, ds. M. Maqina zei ter toelichting op de breuk, dat de verbintenis met het Christelijk Insti tuut niet aangesloten onafhankelijke kerken tegenhield om mee te gaan doen. 'Zij hebben een afkeer van de big brother-houding van blanken te genover zwarten', zei Maqina. Reacties De reacties onder zwarte kerkleiders in Zuid-Afrika op deze stap zijn ge mengd. Een vooraanstaand roomska- tholiek, Chris Mokoditoa, vroeger se cretaris van de ontbonden University Christian Movement, juichte de breuk toe. 'Nu zijn ze vrij van de blanke arrogantie en de paternalistische hou ding die typerend is voor progressieve blanken in Zuid Afrika. De aanwezig heid van blanken in zwarte instituten en bewegingen kunnen de belangen en de aspiraties van de lijdende zwar ten alleen maar schaden', zei hij. Maar de eerste en enige zwarte bis schop van de r.k. kerk in Zuid Afrika, Buthelezi, zei het verschijnsel van de zwarte bewustwording alleen maar te kunnen steunen voorzover het de waardigheid en het zelfvertrouwen van de zwarte mens teruggeeft. Maar de tendens van scheiding tussen de kerken alleen op basis van ras ver wierp hij als niet overeenkomstig de christelijke leer. En ds. Moloi van het anglicaanse diocees van Johannesburg waarschuwde: 'De hele zaak dreigt zijn eigen doeleinden kapot te maken zodra je een discipel van de apartheid wordt.' Geen verdriet Namens het Christelijk Instituut zei ds. Brian Brown dat dit nooit de golf van zwart zelfbewustzijn heeft trach ten te onderdrukken. Hij juichte het toe dat de AICA een jongere leiding heeft gekregen die duidelijker gemoti veerd is, meer initiatief ontplooit in het verwerven van fondsen en het onderzoeken van de perspectieven voor deze kerken-organisatie. 'Zwart zelfbewustzijn is een uitdagend ver schijnsel dat tot nu toe niet met elkaar verbonden zwarte kerken vere nigt in solidariteit die nodig is om steeds dringender eis tot verandering in Zud Afrka kracht bij te zetten', aldus Brown. RIJSSEL Gisteren is op 89-jarige leeftijd overleden de Franse kardinaal Lienart. Van 1928 tot 1968 was hij bisschop van de Noordfranse indus triestad Rijsel. In 1930 werd hij door paus Pius XI tot kardinaal verheven. Lienart verwierf zich de bijnaam 'de rode kardinaal' om zijn radikale standpunten in sociale vraagstukken en zijn daadwerkelijke steun aan de vakbeweging. Op het tweede Vaticaans concilie was hij een prominente fi guur. Hij werd toen zelfs genoemd als een mogelijke opvolger van paus Jo hannes. Dp redactie behoudt zich het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me- nlngiultingen verkort weer te geven. Bij pu- blikalle ondertekend. Brieven kunnen worden gestuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Deil (10) Het is niet voldoende wanneer er alleen maar gestreden wordt tegen de stoffelijke verontreiniging, er is ook een geestelijke verontreiniging. Naar mijn mening had de schrijver van 'Vandaag' in Tr/Kw 2 februari die verontreiniging op het oog. De uitge vers van dagbladen zullen zich er van bewust moeten zijn dat, evenals dat in de levensmiddelenbranche het ge val blijkt te zijn, de consument le zer) zich steeds kritischer zal gaan opstellen naarmate hij meer inzicht gaat krijgen in een dreigend gevaar. Een voorbeeld daarvan is al te vinden in het artikel van Rudi van Meurs ln Trouw van 1 februari j.l. over 'Optre den van de politie ontmoet kritiek'. Opvallend - maar geheel in mijn visie passend - vond ik in dat stuk de andere uitspraak van de Leidse crimi noloog prof. mr W. H. Nagel: 'Ik vond het een schandaal dat journalis ten als bloedhonden achter deze zaak het optreden in Deil) hebben aan gezeten. Als de kranten in het verle den voorzichtiger waren geweest met berichten over bankovervallen en gij zelingen en er anders over schandalen en misdaad geschreven werd, had dit nu niet hoeven te gebeuren'. Wie oren heeft, die hore en wie de schoen past, trekke hem aan. De Bilt Udinks huurplannen (4) De heer Dubbelman uit Strijen schrijft, dat de verhuurder steeds in het nadeel is geweest, en dat de huurder steeds een extraatje heeft ontvangen, omdat hij te weinig be taalt. Maar wat dunkt u, van de crisis tijd. met een loon van soms ƒ29 per week, en een huur van ƒ4.75. Wie deed toen zijn mond open? Zeker niet de verhuurders van huizen! Ik vraag mij af, de huurverhogingen vanaf J 19.57 waar zijn die terecht geko men? Zeker niet bij de huurders. Dit zou niet zo erg zijn, als de verhuur der vandaag niet wordt uitgeknepen. Wat dunkt u, huizen van ruim 40 jaar oud. de laatste 5 jaar met 90 pet. verhoogd. En als huurders vragen wij wanneer wordt ons recht gedaan, want hier wordt onrecht gepleegd met als speelbal de huurder van vandaag. Honselersdijk G. Landman De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. P. van Strijen Sr. Spelling (2) Mensen Ton Hydra schrijft in de televisieru briek: moeten we ons dan niet razendsnel over andere problemen zorgen maken dan over een paar CAO-centen meer of een dag extra va kantie? Zien we de essentie van ons bestaan niet te veel over het hoofd?' Het zou Tr/Kw sieren als er meer op die essentie gewezen werd, en dat zij zou laten zien dat er in ons bestaan meer dingen zijn dan vakbonden en werkgevers, nl. ook nog mensen. Men sen die gerekend mogen worden te behoren tot de beambten en geestelij ken, tot hoger personeel en boeren om enkele groepen te noemen. O ja natuurlijk, arbeiders en directeuren bestaan ook nog! Leidschendam P. van Huizen PPR-congres Blijkens de persverslagen heeft de PPR tijdens het jongste congres een heftige afkeer uitgesproken om met de confessionelen één regering te vor men. De PPR geeft duidelijk blijk het partijbelang boven het landsbelang te stellen en voorts dat zij liever een regering willen vormen samen met v.d. Spek en Marcus Bakker dan met Biesheuvel en Tilanus. Hoelang zal het duren dat de ogen van de kiezers uit het confessionele kamp opengaan, die op 29 nov. j.l. meenden op de PPR inplaats van op de confessione len te stemmen? H. Boeve Oldebroek Het spijt me zeer voor dr. Kohn- stamm, dat de actie voor 'eenvoudi ger' spelling is doodgelopen, maar ik ben er heel blij om. Wat zou er van onze mooie Nederlandse taal overblij ven. als we het gingen schrijven, zoals we het uitspreken. Me dunkt, dat het nu eenvoudig genoeg is. De Engelse taal b.v. wordt toch ook niet vereen voudigd? En die uitspraak is, toch ook heel verschillend en verre van gemakkelijk. Baarn Mevr. Ch. Stein-van Lcersum Euthanasie (11) Over een jaar of tien ben je niet meer zeker van je leven, als je in een ziekenhuis terecht komt. En wie zich het recht toekent om leven op een door hem te bepalen tijdstip te beëin digen, kan geen wezenlijke bezwaren meer maken tegen het gebruik van het recht in een vroeger stadium dan de laatste dagen van ongeneeslijk ziek zijn. Van abortus werd ook eerst door sommigen gezegd: Alleen in noodge vallen ben ik er wel voor. Maar je kunt makkelijk van iedere zwanger schap een noodgeval maken, als je dat wilt (60.000 noodgevallen per jaar?) Weest waakzaam! Delft Mevr. P. ten Cate-Kroon Multinationals N.a.v. het artikel van Henk Thomas over de multinaltionale bedrijven (10 Wageningcn febr.): Wie geeft er nog wat om zulke onzin als: 'De ware veroorzakers van de inflatie zijn de multinationale on dernemingen met hun kapitaalsinves teringen'? Alsof welvaart te verwezen lijken zou zijn zonder investeringen! En wie kijkt er niet verrast op als hij boudweg hoort stellen dat de multina tionale bedrijven geen concurrentie kennen? Hoe staat het dan met de internationale kunstvezelmarkt en de ENKA? En hoe staat het met de benzineprijzen (exclusief accijns) die, voor inflatie gecorrigeerd, nog nooit zo laag zijn geweest? En ga zo maar door. De enigen die met het artikel blij kunnen zijn, zijn de ware veroorzakers van inflatie, die in de kop van het artikel een mooi alibi zullen vinden, mensen van het slag van Levinson, die een zo hoog mogelijke consumptie door maximale looneisen kennelijk belang rijker vinden dan bouwen aan toe komstige welvaart door investeren. A. J. Ahsmann. Utrecht Wéér 1000 ha Onlangs verongelukten op de weg Apeldoorn-Zwolle nog 3 personen do delijk bij een botsing tussen een auto bus en een vrachtwagen. Dit was voor de 'Werkgroep Rijksweg 50' aanlei ding om de aanleg van de nieuwe weg Apeldoorn-Zwolle proberen te versnel len. Het ongeluk was echter te wijten aan het rijden op de linker weghelft De nieuwe Rijksweg 50 zal de dorps kernen slechts alleen van het door gaande verkeer ontlasten, maar daar entegen het natuurgebied van het Veluwemassief doorsnijden en aantas ten. Wederom zullen 1000 hectaren onvervangbaar natuurgebied verloren gaan door grondverlies, verontreini ging, versnippering en geluidshinde-. Opnieuw moet de natuur wijken voor het door velen zo fel begeerde blik. Degenen die tussen de oude en de nieuwe weg in komen te wonen zul len worden ingesloten door het ver keerslawaai, de leefbaarheid gaat ach teruit en het prettige 'wonen-buiten- de-stad' gaat ook hier niet meer op. Het verkeersaanbod voor de oude weg zal enigszins afnemen, waardoor het mogelijk wordt de rijsnelheid weder om op te voeren met gevolg ongeval len met dodelijke afloop. Met andere woorden is het niet zinniger de be staande weg Apeldoorn-Zwolle te ver beteren dan er een nieuwe autobaan naast te leggen? Hetzelfde geldt voor het trajekt van Rijksweg 50 tussen Arnhem en Apeldoorn. Van een verslaggever DELFT Drie mensen werden licht gewond toen gistermorgen op een via duct in Delft twee reizigerstreinen op elkaar botsten. Tussen half acht en elf uur was het treinverkeer ge stremd, aanvankelijk in beide richtin gen. Na half negen was er één spoor vrij. De botsing ontstond doordat de ma chinist van een uit Den Haag komen de trein een sein te laat waarnam; krachtig remmen kon de botsing niet meer voorkomen. De verwondingen van drie inzittenden varieerden van een neuswond tot enkele kapotte tan den. Na ter plaatse behandeld te zijn, zijn zij voor alle zekerheid nog even naar een arts of een ziekenhuis ge bracht. Gedurende de stremming is tussen Den Haag en Rotterdam gepen deld. Evenals 's morgens deed zich op het Hollandse Spoor in Den Haag kort sluiting voor in de bedrading van de verwarming in een lege personen trein. Met koolvuursneeuw maakte de brandweer een eind aan deze moei lijkheden. MONSTER Het zesjarige meisje Nicolette Meijer uit Monster is gister middag in haar woonplaats omgeko men. Ze kwam onder het achtenviel van een vrachtauto en was op slag dood. HELSINKI (LWI) De lutherse do minees in Finland krijgen stakings recht, althans wanneer de synode van hun kerk een voorstel in deze geest aanneemt. De kwestie van het stakingsrecht kwam aan de orde in de commissie, die een nieuwe regeling moest ont werpen inzake de rechtspositie van kerkelijke werkers. Als kosters, orga nisten, professoren en administratief personeel allemaal mogen staken, waarom de dominees dan niet. rede neerde de commissie. Toch krijgt de Finse predikant maar een beperkt recht tot staken, als het voorstel wordt aangenomen. Want tij dens de staking moet het voorgaan in kerkdiensten, de doopbediening, hu welijkssluiting, begrafenissen en de persoonlijke zielszorg doorgaan. G. A. Valstar STOCKHOLM (LWI) Ook voor protestantse kinderen is het gods dienstonderwijs op de scholen in Zwe den niet langer verplicht. Met deze be slissing is de Zweedse regering een interventie van de raad van Eurpoa gevolgd. Tot nu toe hadden alleen rooms-ka- tholieke en joodse ouders het recht, vrijstelling van dit onderwijs voor hun kinderen te vragen. Pastor Tom G. Hardt en professor Gunnar Karnell vonden deze bepaling discriminerend voor de protestantse kinderen en dienden een klacht in bij de commis sie voor de rechten van de mens bij de raad van Europa. Overigens leert de praktijk dat slechts weinig rooms- katholieke en joodse ouders van dit recht gebruik maken. UTRECHT De interkerkelijke Soe- dan-actie voor het herstel en de we deropbouw na de burgeroorlog van Zuid-Soedan, heeft tot nu toe ƒ250.000 opgebracht. De organisatoren van de actie, de stichting oecumenische hulp aan ker ken en vluchtelingen en de stichting mensen in nood, hebben in overig met de Soedanese raad van kerken besloten, het geld te bestemmen voor het herstel en de nieuwbouw van gemeenschapsvoorzieningen in het dorp Kajo-Kaji. Dit dorp, dat 30.000 inwoners telt, ligt op de grens met Oeganda. Inmiddels is al begonnen met het herstel, de bouw en de inrichting van een opvangcentrum voor vluchtelin gen, een ziekenhuis en een paar scho len. Omdat de aanvragen om hulp uit Zud-Soedan blijven binnenkomen, is besloten de interkerkelijke Soedanac- tie voort te zetten. IDE GIGANTEN Harold Robblns Nieuwe bestseller van de auteur van o.a. „De Avonturiers", ƒ24,90 2 ALEXANDER SOLZJENITSYN De Mens Hans Björkegren Winnaar van de Nobelprijs, 17,90 3 HET LEVEN Leonard de Vries Hoogtepunten uit het destijds roem ruchte tijdschrift, 19,90 4 BEGRAAF MIJN HART BIJ DE BOCHT VAN DE RIVIER Dee Brown De ondergang van de Indianen in Noord-Amerlka. Geïll. ƒ29,50 5 DE PLANEET DIE AARDE HEETTE... Hal Llndsey Verbijsterende onthullingen over de toekomst van onze planeet, ƒ9,90 6 de race naar de RIJNBRUGGEN '40-'44-'45 Alexander McKee Felle strijd rond Arnhem en Nij megen. Geïll. 24,50 puzzelwoorden Dr. H. J. Verschuyl Eersteklas naslawerk waar geen puzzelaar buiten kan. 24,90 de ander Thomas Tryon verwachte climax, 18,90 9T0PSCHAATSEN Theo Koomen Geweldig boek met 60 exclusieve •ctiefoto's. 16,90 - -inwILHELMMA IU Moeder des Vaderlands F. J. Lammere Een geschreven portret. Met 138 afbeeldingen, 19,50 BI] Iedere boekhandel verkrijgbaar Ultg.:Hollandia-Luitlngh-Skarabee id GENEVE (LWI) De 36-Jarige pre dikant Albcrtus J. Maasforp uit Zuid- west-Afrika is benoemd tot assistent - secretaris-generaal van de lutherse fe deratie. Hij volgt de Amerikaan Carl Mau op, die vorig jaar naar de Vere nigde Staten terugkeerde. Maasdorp is sinds 1971 secretaris-gene raal van de lutherse kerk van Zuid- west-Afrika. In 1968 was hij voorzitter van het moeramen van zijn kerk, de eerste niet-blanke op deze post. Hij werd geboren op een kleine boerderij in de Kalahari-woestijn en kreeg zijn opleiding aan het luthers seminarie in Otjimbingwe. Na enkel jaren ge- meentcpastoraat werd Maasdorp do cent aan dit scminatiee DEN HAAG Muziekschooldocenten uit het gehele land hebben in een brief aan minister Engels van CRM geëist dat op de kortst mogelijke termijn landelijk overleg tot stand komt tussen de subsidiënten en de georganiseerde muziekschooldocenten. Het overleg moet gaan over de rege ling van de rechtspositie en over gepaste werkomstandigheden in de muziekscholen. (ADVERTENTIE) Sedert er steeds meer oog gekomen voor de opdrachten waarvoor wij i men in de maatschappij staan speelj ook het begrip uitdaging een steed belangrijker rol. Ik kan me indenkeï dat er mensen zijn die van alle uitdij gingen waarmee zij succesievelijk p konfronteerd zijn doodmoe werden, zal al die soorten naasten en al d:aV01 verschillende situaties die ons iedteen op hun beurt uitdaagden niet opno .- men. Toch kan niet ontkend wordi aUf dat het begrip zelf uitermate duid «eni lijk is en ons eraan wil herinnen dat we ons niet meer de weeli het kunnen veroorloven van 'dat zien s gro morgen dan wel weer', of van hiDe overlaten van de ontwikkeling di kent gebeurtenissen aan de natuur, aan i raak geschiedenis of aan het lot. Wij »o itmg den metterdaad uitgedaagd of we d bel plezierig vinden of niet. En de wij het waarop wij zelf vaak kritiek hebS lerd! op het niet zien en het niet aanpi taan ken van bepaalde problemen in b oner: verleden kan ons eraan herinnen H.V dat straks de generaties na ons zuil dien oordelen over wat wij met de uiti van gingen gedaan hebben. Uppsala 19 men stelde het nog anders. In de boi iting schap van deze plenaire vergaden eikei van de Wereldraad van Kerken wor de herinnerd aan de roep van de honj etaall renden en de verdrukten. En d volgt er: 'God hoorde deze roep [je richt ons'. Een lange inleiding om aandacht te vestigen op de situatie Suriname. Ook wanneer er in 1 Stier conflict dat nu aan de gang is den' oplossing gevonden zal worden nu m niemand menen dat daarmee de mo den 1 lijkheden die zich op de achtergro «u bevinden uit de wereld zijn. I n**1 moeilijkheden vormen vandaag !®ren bijzondere uitdaging aan ons vc de Het is duidelijk dat wij die i ,rder zullen kunnen beantwoorden zon ?ens zelf een belangrijke veer te laten. me« laatste zal van ons gevraagd word nen als volk waarin nog altijd evang eens sche motieven vermeld worden on en 1 datgene wat ons bezielt. Die 'bela ioort>< rijke veer' zal ook wel de belanj Wlke: ke tegenkracht worden in de moi nen die wij ons zullen moeten getroos om aan deze speciaal op ons geric 't 1S uitdaging het toepasselijke antwoi >Sen- tc vinden. Het antwoord dat Suri ze" me vooruit helpt en wezenlijk tot l61"?1} zelfstandig volk maakt en dat (Kink misschien vrede kan geven. Deze huur- daging zal de test van de jaren zei w>r gi tig worden. Wij dienen er samen m te letten. Om Hem die deze i kgroe hoort en ons richt. 'kuige NED. HERV. KERK ,DFN Angenomen naar Zoetermeer: I. te Baarn. Afscheid van Zeist mr. L. H. v.d. ^y, (wegens benoeming tot theol. fun1 naris. verb, aan het hoofdbest. J™*** ned. prot. bond); van Nieuwenho ™ailsl J. W. Th. Cohen Stuart, ber. t va Gravenhage-Loosduinen rJJ1*? GEREF. KERKEN KJ** Beroepen te Klundert-Moerdij ,Joor venbergen A.J. G. Dronkert te Gei P® ren te Oostermeer: kand. G. Ter| nwyge te Oostermeer, die dit beroep 1 aangenomen. Aangenomen naar Lemelerveld: ae.< Zijlstra, kand. te Amsterdam, die »eiprij dankte voor Andel, Geesen Ou °ye (Wymbr.). Intrede te Eindhoven: R. J. A. Hf lüen-. burg uit Nieuwkoop en Woer< v^g Verlaat; te 's-Gravenhage-W.: DfS Wentsel uit Beverwijk te App (als geestelijk verzorger van trixoord') W. G. Berkhoff (sin febr. em. pred. van Glanerbrug. i Utrecht. CHR. GEREF. KERKEN Intrede J. M. A. Groeneveld, ki Bedankt voor Dordrecht-C: M. stra te Werkendam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Lethbridge: Ch. v. d. te Yerseke; te Aalburg a Middelharnis: J. Mol te HardiniJ^?- Giessendam. BAPTISTENGEMEENTEN - - - Intrede te Enschede: H. Bijlevtfy hay Heerenveen. VRIJE GEREF. KERK Beroepen te Clifton (VS) K. v.. te Twijzel 'Swi A. F. Neuhaus Wormer oude ansichten. Uitgave: EuropeJj. i bliothcek Zaltbommel. "dop 1 14,90. In de lange reeks van herinner IPARMOI bums over plaatsen in ons land rainen c prentenboekje, gewijd aan W vergeer veer, wel bijzonder geslaagd. Hondse I een grote variatie aan ansicht! Amste bijeen gebracht, die een indruk toet als h van dit Zaanse dorp vanaf het Bubkamp der vorige eeuw tot omstreek» Jaren me Het zijn beelden uit de tijd Bij de ji Wormerveer nog amper 6000 ini Jterk fav telde. Maar met de statige hei nationale zen, waardoor het dorp "t de uito Haagje' werd genoemd. Tot de I ochaatsbc uit grootvaders tijd behoren 1 .komen r molen, 'Het Jonge Vool', die l wek is jaren in 1930 een prooi der vla dat zijn p werd, het oude weeshuis van 'lagen. Sprong, aan Het Zuideinde, del Resultate le Buurt, de Zuidersluis. 'spe» U7.7; op op de Zaan', wijlen de Alkm* «w0 m l ket, de witte stoomschepen va De verde eer, maar ook het verdwenen 1 War: 1 T Zevenhuizen, de Marktstraat, woyakke mein der voetgangers en een Meisjes t kelijke groepsfoto van de V *uiderdui veerse postbodes omstreeks de lAgecth I wisseling, toen er vijfmaal P* ;Aspirant< post werd bezorgd Een op ®ei?ies: lijk boekje over Zaanse hisW junior folklore, dat ouderen volop d' K°rtekaa: moed der herinnering aanzegt Ajuniore Senioren vergeer, kerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2