Steun CNV aan acties Hoogovens onzeker VS bemiddelen tussen Israël en Arabieren «personen F!T auto I l l l l l l UW Academiegebouw in Utrecht ontruimd krant exclusieve herenkleding Bij nieuwe crisis gaan alle EEG-valuta zweven ii deze krant Ultimatum bonden loopt dinsdag af (pedi-forma)j^ Kaderleden tegen nivellering loon Gestolen doeken teruggevonden r 8 tm18 februari An Nieuwe leidse Courant hristelijk dagblad voor leiden en omgeving •nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghenspoet!" Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 VRIJDAG 16 FEBRUARI 1973 53ste jaargang no. 15 MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11 Leiden. Telefoon 20868. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur (Van. onze financieel-economische redactie AMSTERDAM Bij een nieuwe eldcrisis gaan alle Europese iunteenheden zweven, wat wil eggen dat de koers wordt be- tald door vraag en aanbod. De en krijgt in april weer een vaste oers. Dit werd gisteravond be- end gemaakt in Bonn en Tokio. de Westduitse bondsdag deelde bister van financiën Schmidt mee t over het laten zweven van alle EG-valuta bij een nieuwe crisis over nstemming werd bereikt tijdens het JG-ministersoverleg van woensdag, invankelijk waren voer deze confe- ntie geen concrete resultaten be- •ndgemaakt. nieuwe pariteit van de yen wordt april vastgesteld omdat dan het euwe fiscale jaar ingaat en een ste koers noodzakelijk is. Welke ers wordt vastgesteld wilde men iteravond in Tokio niet zeggen, lar het Japanse persbureau Kyodo richtte, dat er een waardevermeer- [ig (revaluatie) van 15 procent ver leken met de 'oude' dollar zal aats hebben. ook pag. 17. uitenland ixon vredesprijs? (II) 7 nnenland ilieu-overtreder krijgt nke boete 11 ransa: Marshallplan voor isterdam nodig ort fisure remt Claeson. «chrijft ons nentaar verder ibriek i cn tv i, feuilleton igczogd raakt er op den duur aan ge ld. 13 Kassier Scheepers van het voor de vierde keer overvallen post agentschap in Mierlo-Hout. Dpklaringen pldaringen, maar ook wolken eden en op de meeste plaatsen roog weer. Overwegend matige bd, draaiend naar richtingen ossen oost en noord. Maximum- mperaturen ongeveer +4 gra- to Celsius. lorgen en overmorgen: overwe- tod droog met normale tempe- ituren. Morgen zon op: 07.52 onder: 17.57 maan op: 18 30 onder: 07.31 Kadering run leidsrechters Het ontruimen van de Utrechtse universiteit gistermiddag bleek af en toe ook zijn vrolijke kanten te hebben, althans voor de politie. Vrolijk lachend wordt hier een bezetter naar buiten gehaald om geverbaliseerd te worden. Andere bezettingen roortsezet i O Van een onzer verslaggevers UTRECHT Ruim honderd politiemannen hebben gistermiddag een eind gemaakt aan de bezetting van het academiegebouw van de Utrechtse universiteit aan het Domplein. Dit gebeurde op verzoek van het college van bestuur van de Utrechtse rijksuniversiteit. Eer der op de dag hadden de universiteitsbestuurders de studenten, die het academiegebouw sinds maandag bezet hielden als boycot tegen het doorvoeren van de duizend-gulden-maatregel, gesommeerd uiter lijk om twee uur donderdagmiddag het gebouw vrijwillig te verlaten. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG De industriebonden NVV, NKV en CNV zullen in de loop van de volgende week. acties voeren in de bedrijven in de groot-metaal om hun CAO-eisen kracht bij te zetten. Het is overi gens nog de vraag of de Industriebond CNV m *e zal doen aan de acties bij Hoogovens. Tot verrassing van de CNV-vakbonds- bestuurders bleek gisteravond uit de stemmingen over een ultimatum aan de Hoogoven-directie dat 73 van de reglementair vereiste 75 procent van de aanwezige CNV-leden het ultimatum steunden. De industriebonden NVV cn NKV verklaarden dat zij hun acties nu de werkgeversorganisatie FME en de directie van Hoogovens 'nee' heb ben gezegd tegen de werknemerseisen, zullen doorzetten. Van de 113 stemmen, die CNV-ledcn op de ledenvergaderingen bij Hoog ovens uitbrachten, waren 80 stemmen voor het ultimatum en 33 tegen. Dat betekende dat de vereiste driekwart van de meerderheid niet was gehaald. De NVV cn NKV-ledcn stemden wel in overgrote meerderheid voor liet ul timatum. dat volgende dinsdag om 17.00 uur afloopt. Het hoofdbestuur van de Industriebond CNV zal vandaag de nu ontstane situatie onder ogen zien. Het is niet waarschijnlijk, dat het CNV gezien deze uitslag, nog aan eventuele acties zal kunnen meedoen De industriebonden in de grootmetaal hebben onmiddellijk na het 'nee' van cle FME aangekondigd, gewoon door te gaan met de voorbereiding van hun acties. Op dit moment worden overal in het land ledenvergaderingen van cle industriebonden in de verschillen de districten gehouden. Deze zullen het tot nu toe door de industriebon den gevoerde beleid naar verwacht stellig onderstrepen. Vanmiddag ver gaderen de hoofdbesturen van de in dustriebonden om de tactiek nader ADVERTENTIE) Als reden hiervoor voerde het be stuur aan, dat de bezetting eerder reeds scherp veroordeelde, aan, dat de universiteit het academiegebouw niet langer kon missen in verband met promoties en examens. De studenten lieten weten met de bezetting door te zullen gaan. Pogingen van Utrechts burgemeester Van Tuyll en de hoofd commissaris van politié, de heer Verkerke, in een gesprek met een delegatie van de bezettingsraad te elf der ure nog een oplossing voor het conflict te vinden haalde niets uit. Toen kort daarop de eerste politie mannen op het Domplein arriveerden, gingen de bezetters over tot het barri caderen van de toegangsdeur van het academiegebouw. Dat gebeurde gron dig met ijzeren staven en kettingen. Tegen drie uur ging de politie tot actie over. Gehelmde agenten slaag den er in via het naastgelegen univer siteitsmuseum aan de Trans binnen te komen. Onder hen was politiecommis saris H. C. Maat. Hij sommeerde de bezetters nogmaals te vertrekken. Zijn woorden gingen echter in het lawaai verloren. De bezetters maakten hem het spreken onmogelijk door luid te zingen. De agenten brachten de 173 bezetters een voor een naar buiten. Dat gebeurde niet bepaald zachtzin nig. Foto's Sommige studenten weigerden mee te gaan en moesten naar buiten worden gedragen. Van iedere student werden hadden, werden er ter plaatse pola roidfoto's van hen gemaakt door de politie. Deze zouden volgens de Utrechtse officier van justitie, mr. Van de Berg. die ook op het Dom plein was, bij de processen-verbaal worden gevoegd. Later vertelde de politie dat deze foto's enkel maar nodig waren om onduidelijkheden bij de registratie te voorkomen. Op het politiebureau kregen de betrokkenen hun prenten later mee. van de avond, nadat op het hoofdbu- De bezetters werden aan het begin Voor vervolg zie pagina 9, kolom 5 schoentjes) Uw kind loopt er zichtbaar beter op Verkrijgbaar bij de betere schoenenzaken uit te werken. Maandagmorgen steken vertegenwoordigers van de districtsbe- sturen de koppen bij elkaar om de acties tot in details te bespreken. Vastbesloten De heer H. van der Meulen van de industriebond CNV zei gisteren dat de meeste vakbondsleden vastbesloten zijn om door te gaan met de actie. Dit ondanks het feit dat er op dit moment slechts weinig 'staan te trap pelen om te gaan staken'. Nu de werkgevers echter weigeren de zaak in harmonie op te lossen moeten we het conflict maar uitvechten, meende de heer Van der Meulen. Het is zijn stellige overtuiging dat een wer kelijke realisering van een stukje rechtvaardiger inkomensverdeling ze ker vijf jaar achterop komt als de bonden nu zouden toegeven. 'Het is als in de jaren vijftig toen er hard geknokt moest worden om een stukje medezeggenschap in de ondernemin gen te realiseren. Ook nu gaat het om een principiële zaak', aldus het hoofd bestuurslid van de industriebond CNV. Het 'nee' van de werkgeversorganisa tie FME betekent dat zij haar uiterste aanbod handhaaft voor de cao van de grootmetaal. Dat komt neer op drie ëneenhalf procent loonsverhoging ge deeltelijk in centen en gedeeltelijk in procenten. (De werknemers eisen de loonsverhoging in zijn geheel in cen ten op). De prijscompensatie zal niet zoals de werknemers voorstellen aan een maxi mum gebonden dienen te zijn en er kunnen geen afspraken met de bon den worden gemaakt over het perso neel dat niet onder cao valt. In een eerder stadium van het overleg had den de industriebonden deze voorstel len van de werkgevers van de hand gewezen. In een telegram hadden zij de werkgevers het ultimatum gesteld alsnog op hun eisen in te gaan. De heer A. Prins, gedelegeerd lid van Een beeld van de vergadering die de werknemers van de Hoogovens gister morgen in Velsen belegden. WASHINGTON, JERUZALEM (Reuter, UPI) Amerika gaat proberen de onderhandelingen op gang te brengen tussen Israël en de Arabieien. Dit heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, William Rogers, gisteren verklaard. Enkele uren eerder woedde er boven de Golf van Suez een luchtgevecht tussen Israëlische cn Egyptische jacht bommenwerpers. Volgens Israël is een Egyptische Mig-21 neergeschoten en keerden alle Israëlische vliegtuigen op hun bases terug. Egypte geeft toe dat een van jn toestellen is geraakt, maar zegt dat hetzelfde gebeurde met een Israëlisch toestel. Ook aan de bestandlijn met Syrië is gevochten. Syrië beweert twee Israli- sche tanks cn een bulldozer vernie tigd te hebben in een tank- en artllle- r eduel. Isral ontkent dit. Er zouden slechts enkele granaten ingeslagen zijn, die geen schade aanrichten. Israël heeft het vuur beantwoord. GEEN PLAN Op een persconferentie in Washington verklaarde minister Rogers, dat de vrede in het Midden-Oosten hersteld moet worden door middel van parti culiere gesprekken tusen alle betrok kenen. Het was niet de bedoeling van \merika met een afgerond vredesplan te komen. Daarom wilde hij liever ook niet spreken van een nieuw Ame rikaans vredesinitiatief, omdat dit zou kunnen inhouden, dat Amerika zelf met voorstellen kwam. Washington hoopt alleen behulpzaam te kunnen zijn bij het leggen van contacten. Via verschillende kanalen was Amerika al in contact getreden met Egypte. Rogers wilde hier niet over uitwijden. Eer. krant in Beiroet, Al Moharrer he: ft gisteren geschreven, dat Nixons adviseur Kissinger later deze maand gnneime bespiekingen zal voeren met Sadats adviseur Hafez Ismail. De heer A. Prins het hoofdbestuur van de FME en voorzitter van de werkgeversdelegatie bij de onderhandelingen over de cao zei gisteren dat de dreigende inhoud van het telegram van de vakbonden hem had verrast. 'Ze deden erg deur- dichtslaanderig', aldus de heer Prins. Volgens hem zijn de eisen van de werknemers in de loop van de onder handelingen steeds sterker geworden en 'er tenslotte als een dreigende onweerswolk boven komen hangen'. Hij kondigde aan dat de meeste be drijven in de grootmetaal het advies van de FME zullen opvolgen met terugwerkende kracht lot 1 januari van dit jaar oen loonsverhoging uit te keren van 1,25 pet. plus 20 gulden per maand. Tezamen met een verhoging van de vakantietoeslag en een verkor ting van de werktijd zijn dit de 3,5 procent zoals de werkgevers die wil- Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De kaderleden van de Unie van beambten, leidinggevend en hoger personeel bij Unilever hebben zich unaniem uitgesproken tegen een centenverhoging en tegen het verbin den van een maximum aan de prijs compensatie in de nieuwe cao. Als de Unilever-directie toch instemt met de vakbondseisen zal de Unie BHLP de leden adviseren niet akkoord te gaan met geïntegreerde collectieve arbeids contract per 1 maart aanstaande. De kaderleden van de gezamenlijke bonden hechtte begin januari hun goedkeuring aan de geïntegreerde re geling voor werknemers en beambten per 1 maart. De Unie is het er niet mee eens dat de bonden nu nog de centen procenten kwestie in het geding wil brengen. De beambten bond wijst erop dat juist in verband met de positie van de laagstbetaalden de geïntegreerde salarislijn krachtig is opgetrokken. De werkingssfeer van de nieuwe cao zou ongeveer 10.000 werknemers omvatten, onder wie 5500 beambten en leidinggevende perso neelsleden. HAARLEM Voor poging tot doods lag heeft de rechtbank in Haarlem donderdag de 23-jarige chauffeur J. van der .1. veroordeeld tot een celstraf van zeven maanden en ter beschik kingstelling van de regering. De eis was tien maanden plus tbr. len uitkeren. De heer Prins zei het onvoorstelbaar te vinden dat de industriebonden deze uitkering als een extraatje van de werkgevers beschouwen waar bovenop zij nog eens hun eisen zullen leggen, 'de bonden doen nel alsof zij het voor het zeggen hebben. We zullen echter wel eens zien of zei het ook in de bedrijven voor het zeggen hebben', zei de heer Prins. De overgrote meerderheid van de NVV- en NKV-ledcn bij Hoogovens steunde gisteravond het beleid der industrie bonden en stemde in met het ultima tum Evenals elders in het land zul len er naar alle waarschijnlijkheid ook bij Hoogovens verrassingsacties worden gehouden. Mededelingen over plaats en tijdstip van deze acties zul len dus niet worden gedaan. Namens de drie industriebonden verklaarde vakbondsbestuurder J. de Jong (In dustriebond NVVI, dat de weerstands- kassen zijn geopend. Hij herhaalde, dat de Hoogovensdirectie blijft weige ren, de uitwerkingssfeer van de cao uit te breiden tot het gehele perso neel; geen maximum in de prijscom- Zie verder pagina 5, kolom 6 DEN HAAG Veertien schilderijen met een waarde van 140.000, die in het weekeinde uit het kantoor van de N.V. Haagse Handelsmaatschappij aan het Spui waren gestolen, zijn woens dag door de Haagse politie terugge vonden. De doeken werden onbescha digd aangetroffen in een gesloten be stelauto op het Pomonaplein. Zeven andere schilderijen, die ook uit het kantoor waren gestolen, zijn nog zoek. Dit zevental vertegenwoordigt een waarde van 10.000. De doeken zijn van de directeur van de Handels maatschappij. de heer N. H. Blonk. In verband m2t de diefstal zijn twee Hagenaars aangehouden, de 35-jarige coupeur B. J. D. en zijn 28-jarige broer J. D. (ADVERTENTIE) Amsterdam WÊ 9eoPend 1°-17 en "l9"22 uur' Ipl zaterdag en zondag 10-17 uur, I 9 toe9an9 f 4*~ 1 Êffli TT biljetten aan N.S. stations. RITA a *5o4- ms v' 'U behoeft niet bang te zijn. We komen met de slee direkt achter u aan.' bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: - Plaats: maand kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1