print geen obcessie voor Derksen Profiteer nü van hogere rente bij de ABN: 4W7% Blessure remt Claeson Berisping voor verslagen Spasski Algemene Bank Nederland 'Nederlaag kan geen kwaad' Ali wint op punten van Bugner Viet als een gek op die 500 meter trainen, want dan ondervind je er nadelen van op de andere afstanden sporttoto Eigen zwembad primeur voor Udense club iHHjtölVW/KWARTET VRIJDAG 16 FEBRUARI 197B SPORT T11/K13 ns an onze speciale verslaggever en EVENTER De schaatser Jan Derksen leefde tijdens zijn eerste )en Hl rote internationale toernooi in Grenoble duidelijk boven zijn stand, igde i: ijn vierde plaats in het Europese amateur toernooi dankte hij voor w3 en belangrijk deel aan de bizarre omstandigheden waaronder zijn "ten Wakste afstand, de 500 nieter werd gereden. Onder voor hem duide- ntree. jk betere omstandigheden. Niettemin manifesteerde de 21-jarige ,Hordi jnsterdammer zich in de sfeerlose Franse stad, toch als een schaat- ir ^ie in de toekomst tot de kampioen van de stayersafstand kan zijn ho itgroeien. Bij het wereldkampioenschap dit weekeinde in Deventer, d hij dat zonder twijfel andermaal bewijzen, nis; E toom 111 Derksen is het gemakkelijkst uit ploegleden maken van die eigenschap lat onó i" evenwicht te brengen, als hij op een gepast misbruik. Toen de brigade en of andere manier in verband van Leen Pfrommer op doorreis naar ordt gebracht met de wielersucces- Davos de beroemde Oerlikonbaan in n van zijn vader. Het toevoegsel Zürich passeerde remde hem dit klei- non van de oud sprintkampioen' er- ne 'hier heeft papa heel wat centjes rt hem mateloos. De andere kern- verdiend'. Jan volhardde bij die gele genheid in een mokkig stilzwijgen. Hij wil op geen enkele manier teren op successen van zijn vader, die van zijn kant de vorderingen van zijn zoon wel op afstand volgt. De oud wielrenner wil zijn zoon zelf zijn weg in de sport laten zoeken, zoals hij, in zijn tijd, ook op eigen houtje pionier de. Derksen, die na het behalen van zijn hbs-diploma is gaan werken op de verkoopafdeling van de Raleigh-vesti- ging in Amsterdam, krijgt van zijn werkgever volop medewerking bij de beoefening van zijn sport. Hij denkt er hard over om dit seizoen ook op de racefiets te stappen, om, als amateur in het beroep van zijn vader, zijn geluk te beproeven. Voorlopig staat echter de schaatssport primair voor hem. Probleem Het grote probleem voor Jan Derksen is de sprint. Stayer Jappie van Dijk kon dit seizoen van de nationale ar moede profiteren, door ondanks uitge sproken zwakke prestaties op de korte afstanden, toch Nederlands kampioen te worden. Het ligt echter in de lijn der verwachting dat met de groei van het team-Pfrommer, in de toekomst alleen de werkelijke allrounders titel kandidaten zullen blijken te zijn en dat de specialisten zich met incidente le successen tevreden moeten stellen. Derksen: 'Ik heb moeite met het be wegingstempo op de 500 meter. De eerste 100 meter gaan redelijk goed, maar daarna gaat het meestal mis. In technisch opzicht zit ik al veel te kort. Leen Pfrommer zegt steeds 'dat komt allemaal wel goed', en daar klem ik mij dan maar aan vast.' Het ontbreken van een goede sprint is voor Derksen geen obsesssie. 'Ik word steeds herinnerd aan schaatsers als Verkerk, Bols en Olsen die van naure ook geen sprinters zijn, maar in de loop der jaren zoveel aan deze afstand hebben gesleuteld, dat ze daarop ook internationaal aanvaardba re prestaties leveren. Ik ga in ieder geval niet als een gek op die sprint trainen, want dan ga je misschien in slag veranderen en ondervind je daar van nadelen op de andere afstanden. Jan Derksen heeft een rumoerig sei- zoen achter de rug. Tijdens de natio- •DOS. Kaghe. Van onze speciale verslaggever .mtS DEVENTER Het wereldkam- ersbieei pioenschap schaatsen dat dit o weekeinde op de Deventer kun- stijsbaan wordt gehouden, dreigt een Nederlands onderon sje te worden. De brigade van coach Leen Pfrommer krijgt waarschijnlijk alleen maar te maken met de Noor Sten Sten- sen. Europees' kampioen Göqran Claeson is nog niet hersteld van de ernstige spierblessure die hij heeft opgelopen tijdens het we reldkampioenschap sprint in Os lo. De coach van de Zweedse ploeg, Kees Broekman, verwacht niet dat zijn pupil macimale presta ties zal kunnen leveren. 'Göran raakte geblesseerd op de tweede dag van het wereldkampioen schap sprint. Er scheurde een spier in zijn rechterdijbeen. De Nederlandfe arts Cees Lap wil de toen door middel van een injectie Claeson weer volledig op de been helpen. Maar wij gaven de voorkeur aan genezing via de natuurlijke weg. Claeson heeft de laatste tijd warmtebe handelingen ondergaan. Met de training heeft hij zich uiteraard moeten inhouden. Hij heeft geen enkele keer voluit kunnen oefenen'. ees Broekan heeft zijn toprij- der sinds het sprintkampioen schap slechts één keer voluit in actie kunnen zien. 'Göran heeft meegedaan aan het Zweedse es tafette-kampioenschap afgelopen dinsdag. Hij reed daar op de 1000 meter een tijd van 1 min. 26 sec. en dat is ver beneden zijn normale kunnen. Het zal morgen voor Claeson een kwes tie van buigen of barsten zijn op de 500 meter. Wordt het barsten, dan zit er niets anders op dan hem via een injectie weer op de been te helpen. Maar zelfs als die spier het nog houdt, is het nog de vraag in hoeverre Claeson niet is achter geraakt met de training. De Ne derlanders en Noren hebben nog kunnen knallen tijdens de interland. Voor Claeson was er door zijn blessure eenvoudig geen emplooi'. De Zweden stellen alles in het werk om Claeson op het sport centrum Papendal, waar alle rijders ondergebracht zijn als nog zo goed mogelijk klaar te stomen. Broekman: 'Hoe goed iedereen ook meewerkt, je kunt er niet onderuit. De kansen van Claeson zijn gedaald'. De vijf Nederlanders en de Noor Stenson zullen zonder slag of stoot de ereplaatsen kunnen verdelen. In die Nederlandse feestroes zal overigens niet de nationale schaatsbond van harte kunnen delen. Bondsdirecteur Wim Comello is bij de opstel ling van het budget uitgegaan van een toeschouwersaantal van 30.000 over twee dagen om quit te te kunnen spelen. Het ziet er echter niet naar uit, dat dat voor de schaatsbond magische getal gehaald zal worden. Het publiciteitsbureau Kortekaas dat sedert enkele weken ccn driejarige verbintenis met de KNSB begon, maakte gisteren bekend, dat er tcrt nu toe 1.600 kaarten zijn verkocht. Daarvan zijn er 8.900 voor de zaterdag en 10.700 voor de zondag be stemd. De messt optimistische verwachtingen gaan ervan uit, dat zaterdag een toeschouwer saantal van 12.000 gehaald zal worden en zondag van 15.000. Uitgaande van dat totaal van 27.000 is het aldus 3.000 te weinig om quitte te kunnen spelen. Deventer zal voor dit schaatsseizoen wel een record vestigen: dat van de toschou- wers. Maar het is een record met een rouwrandje. Nog am per een jaar geleden zou een toegangskaartje voor een groot internationaal schaatstoernooi op de zwarte markt puur goud waard zijn geweest. Nu moet de KNSB proberen om met allerlei kunst en vliegwerk het verlies zoveel mogelijk te beperken. nale kampioenschappen eindigde hij op de zesde plaats. Een positie die een rijder doorgaans niet verder brengt dan een reserveplaats op de internationale toernooien. Dankzij Pfrommer's vasthoudendheid kreeg Derksen in Davos een extra kans in het geruchtmakende duel tegen Ron nie Nooitgediagt Een duel dat Derk sen in zijn voordeel besliste. 'Wij hebben geen moment, vijandig tegen over elkaar gestaan. Ronnie en ik ken nen elkaar goed. Pas later hoorde ik dat Ronnie beschuldigd werd van het gebruik van stimulerende middelen. Maar ik heb er tijdens het duel in Davos helemaal niets van geweten. Pas toen ik in Noorwegen was hoorde ik van die doping-zaak.' Stimulans Voor Derksen was het doordringen tot de definitieve kernploeg een ge- De meeste deelnemers aan het wereldkampioenschap zijn gisteren in Nederland aangekomen. Op de foto Sten Stensen (links) en Hans van Helden, de twee groothte favorieten voor de titel, bij de pascontrole op Schiphol. toch een kans. Het kwam voor mij precies op het goede moment. Want ze kunnen dan wel steeds tegen je zeggen dat je zo tegen je 25ste op je sterkst bent, als je steeds maar tever geefs tegen die kernploeg blijft aan botsen gaat er toch wat aan je kna gen.' Voordelen De aanpassing aan het nieuwe milieu is voor Derksen probleemloos verlo pen. 'Door het wegvallen van het prof-kwartet kwam een groot aantal van dezelfde jongens in de kernploeg, waarmee ik vroeger ook had getraind Dit is alleen maar een andere trainer en verdier heeft het alleen maar veel voordelen. Egbert van 't Oever moest altijd schipperen met de financiële mogelijkheden. Hier heb je ze ge woon. Het wordt als iets vanzelfspre kends geaccepteerd.' Het grote verschil met andere jaren is voor de nieuwelingen in de kern ploeg dat er na het Nederlands kam pioenschap nog meer hoogtepunten volgen. 'Bij Egbert was het zo, dat je na de nationale titelstrijd in een auto stapte en hier en daar een wedstrijdje reed in het buitenland. Bij Pfrommer wordt na het Nederlands kampioen schap volop doorgetraind. Er worden immers nog een Europees- en een wereldkampioenschap verreden. Dat moet je niet zozeer lichamelijk je hebt immers een goed getraind li chaam maar vooral geestelijk kun nen opvangen. In Grenoble is mij dat prima gelukt. Ik reed daar als de meest ontspannen man in de Neder landse ploeg. Ik wist dat ik als vijfde man startte. Ik had er niets te verlie zen. Waar ik van stond te kijken waren de prestaties van Noren als Erik Vea en Zweden als Johan Gra- nath. Enkele jaren geleden reden die knapen ons met de jeugdkernploeg totaal zoek. Nu waren zij nergens.' JOOP HOLTHAUSEN JAN DERKSEN weldige stimulans. 'Ik was zo'n beetje uitgekeken op de jeugdkernploeg van Egbert van 't Oever. Ieder jaar op nieuw trainde ik verschrikkelijk hard om in de kernploeg te komen. Steeds weer bleek, dat mijn prestaties op de lange afstanden voldoende waren voor een plaats in de ploeg voor Pfrom mer. Het grote manco bij mij was en bleef de sprint. Na mijn twee zevende plaatsen op de stayersafstanden tij dens het kampioenschap van 1972 in Deventer, hoopte ik in de voorlopige kernploeg gekozen te worden. Tenslot te waren jongens als Piet Kleine en Piet Vink wel uitverkoren. Het werd een teleurstelling, niet uitgekozen te worden. Maar door het ontstaan van de profgroep kreeg ik onverwacht ADVERTENTIE cijfers van toto 29 zijn: 609.260 deelnc- lfrs. 1.421.610 gulden inleg, beschikbaar 00r de prijzen 601.341. f,r«e prijs 150.335.—, 75 winnaars, per ol°m 2004.40 Tweede prijs 150.335, 1622 ''"naars per kolom 92.60 Derde prijs ■50.335,13.837 winnaars, per kolom 10.80. MOSKOU (AP) —De Russische sportbonzen nog steeds in hoge mate vertoornd door de nederlaag die Boris Spasski in de match om het wereldkampioenschap schaken tegen de Amerikaan Bobby Fischer heeft geleden hebben bepaald dat de Russische schakers harder zullen moeten gaan werken. In het decreet van de staatscommissie voor sport werd grootmeester Spasski streng berispt. Volgens de commissie 'is hij in de afgelopen jaren steeds minder gaan werken, nam hij slechts zelden aan belang rijke toernooien deel en toonde hij in zijn match tegen Fischer niet bepaald hoge morele kwalitei ten en vastbeslotenheid'. Er is reeds herhaalde malen kri tiek op Spasski geleverd sinds hij zijn wereldtitel aan Fischer verloor. Berisping wegens 'het ont breken van morele kwaliteiten en vastbeslotenheid' is overigens het lot van vele teleurstellende Russi sche sportlieden. In het decreet werd tevens kritiek geleverd op grootmeesters Tigran Petrosjan en Mark Taimanow, die tijdens de finales van het kandidatentoernooi 'ver beneden hun kunnen' zouden hebben gespeeld. 'De commissie is van mening dat een aantal van onze grootmeesters en meesters niet voldoende aan dacht hebben besteed aan hun analytische arbeid. Daarom ging hun vechtlust verloren en eindigen vele van hun partijen in saaie remises', aldus het decreet van de sportcommissie. In het decreet werd verder gezegd dat 'niet voldoende aandacht wordt besteed aan de lichamelijke en geestelijke voorbereiding en aan de bestudering van de activiteiten van de beste buitenlandse scha kers'. In een poging om de Russische schakers aan het werk te zetten, heeft de sportcommissie bepaald dat de Russische grootmeesters aan de landelijke kampioenschappen zullen moeten deelnemen. Remises van minder dan 30 zetten zullen zonder toestemming van de scheidsrechters-commissie niet wor den toegestaan. Ten einde een strijdlustiger sfeer te bevorderen, werden tweo schaakdivisies ingesteld een ere divisie en een eerste divisie. Be paald werd verder dat aan het Russische kampioenschap, dat in oktober in Moskou zal plaats vin den, 14 van de beste grootmees ters, onder wie Spasski, zullen deelnemen. Verder zullen de win naars van vier halve finales voor dit toernooi worden uitgenodigd. De schakers die bij de eerste ne gen van dit toernooi eindigen, zul len voor een jaar hun plaats in de eredivisie behouden. De volgende zes in de ranglijst krijgen een plaats in de eerste divisie en de laatste drie zullen in een afvaltoer- nool met 72 deelnemers voor een plaats in de eerste divisie moeten vechten. De zes best geplaatsten in de eerste divisie zullen voortaan ieder jaar naar de eredivisie pro moveren. UDEN (ANP) Dankzij een goede samenwerking met een aantal plaatselijke bedrijven en een belangrijke eigen inbreng heeft de zwem -en waterpolover- eniging 'De Zeester* uit Uden als eerste vereniging in Neder land de beschikking gekregen over ccn eigen overdekt, ver warmd trainingsbad. Het bassin meet 20 bij 9 meter en heeft een waterdiepte van 1.70 meter. Het gebouw omvat verder twee kleedkamers, een kleine kanti ne, toilet- en doucheruimten. De officiële opening van het trainingsbad staat voor zaterdag 24 februari op he tprogramma. Het belangrijkste argument om •«en eigen bad te bouwen is het hoge bedrag dat een zwemvere niging anders moet betalen voor de huur van gemeentelijke baden. In sommige plaatsen loopt dat bedrag op tot een ton per jaar. De stichting van dit eigen oefenbad heeft nog 90.000 gekost. De jaarlijkse lasten raamt het Zeester-bestuur op een kleine twintigduizend gulden. De totale bouw van het sober uitgevoerde oefenbad heeft niet langer dan elf weken geduurd. LAS VEGAS (Reuter) De oud wereldkampioen boksen in het zwaar gewicht Muhammad Ali (Cassius Clay) heeft in Las Vegas een partij over twaalf ronden tegen de Britse Europese kampioen Joe Bugner op punten gewonnen. Ali heeft daarmee zijn voorspeiling, dat hij de Brit in de zevende ronde knock out zou slaan niet waar kunnen maken. Bugner. die in januari in Londen een gevecht om de Europese titel tegen Rudy Lubbers zonder over tuiging op punten won, stelde zich nu bijzonder dapper teweer. De puntenze- ge van Ali was echter onaanvechtbaar. De scores van de juryleden waren 57- 54, 56-53 en 57-52, telkens in het voordeel van de Amerikaan. De 22- jarige Bugner was bij de laatste gongslag zwaar getekend, maar wan kelde niet. In bijna iedere ronde trachtte Bug ner, die werd aangemoedigd door 1200 britten onder de 5700 toeschouwers, zijn gevaarlijke linkse in stelling te brengen, maar de dansende Ali wist dit wapen bijna steeds te ontwijken. Van het begin had Ali, die 29 jaar is en zijn 41ste overwinning boekte, het initiatief. Het leek alsof Muhammed Ali veel eerder met Bugner zou gaan afreke nen dan de door hem voorspelde zevende ronde. Het verweer van de zeven jaar jongere Brit was in de vijfde ronde al aanzienlijk minder geworden. Hij had veel last van de bloedende wonde boven zijn oog en zocht vaak rust in de clinch. team. BOKSEN De Amerikaan Terry Daniels, dl® kan didaat is voor een toekomstig gevecht tegen Rudy Lubbers, heeft In Las Vegas de ronde greep de ringrechter ln staakte het ongelijke gevecht. TENNIS Tom Okker en de Amerikaan Marty Riessen hebben tijdens het internationale indoortennistoernooi van Kopenhagen ln de eerste ronde herendubbeispel gewon nen van de Deen Torben Ulrlch en d® Zuidafrikaan Ray Moore. Re cijfers wa ren: 61 63. VOETBAL De tuchtcommissle betaald voetbal van de KNVB heeft de volgende straffen opgelegd: Telstar: R. S. van Haalem een wedstrijd geschorst, plus 100 gulden; FC Dor drecht: F. den Hartog een wedstrijd geschorst, een duel voorwaardelijk; C. Hendriks een wedstrijd geschorst en een voorwaardelijk: Wageningen: G. S« Meurs een wedstrijd en een voorwaarde lijk. plus 150 gulden; Eindhoven: H. P, Oosterhout een wedstrijd geschorst, een wedstrijd voorwaardelijk en 100 gulden. Helmond Sport: G. M. van Melis een wedstrijd plus 150 gulden: Excelsior: J. C. Merrelaar een wedstrijd; A. den Butter een wedstrijd. VOETBAL De Engelse kampioensploeg Derh Count heeft ln een wedstrijd uit d® eerste divisie van de Engelse leagu® op eigen veld met 03 verloren vin Stok® City. VOETBAL Aldo Stracchi. voorzitter van d® Ita liaanse voetballiga is afgetreden na me ningsverschillen met de voorzitters van de aangesloten clubs. De meningsver schillen gingen over de verrichtingen van do scheidsrechters en het aanwijzen van de scheidsrechter» voor d® wedstrij den. WIELRENNEN Frans Vcrbeeck heeft de Grote Prijs van Beausolell aan de Frans® Rlvlera gewon nen. Met Roger de Vlaeminck en Franc® Moser ontsnapt® hij bij de beklimming van de Turbie. Westduitse bondscoach Helmut Schön na verlies tegen Argentinië: MliNCHEN (SID) De nedelraag van het Westduitse voetbalelftal in München tegen Argentinië (2-3) heeft, zegt de Westduitse bondscoach Helmut Schön, ook positieve kanten voor zijn ploeg ondanks het feit dat deze op vele punten faalde. Schön: 'Het was de hoogste tijd, dat wij eens goed door elkaar werden geschud. Als voorbereiding op het toernooi om het wereldkampioenschap is zo'n schot voor de boeg zeer nuttig. Het voor komt dat een ploeg zich al te supe rieur gaat wanen. Het elftal heeft mijn tactiek zeer slecht uitgewerkt. De bedoeling was om snel een doel punt te maken, maar doordat onze verdediging faalde, was het omgekeer de het gevolg. Wanneer bijvoorbeeld Beckenbauer mee naar voren ging, werd zijn taak achter niet overgeno men. Verder heb ik in dit duel meer foutieve passes geteld dan in de zes daarvoor'. Voor Ommar Sivori, de Argentijnse bondscoach, blijft West-Duitsland de Het Turkse elftal heeft in Izmir met 4—0 gewonnen van Algerije. De ruststand was 2—0. De Turken speelden deze wedstrijd in het kader van de voorberei ding op de ontmoeting met Italië grote favoriet. 'Ik ben zeer blij dat wij het sterkste elftal ter wereld dat verandert niet door deze neder laag hebben verslagen.. Deze over winning is voor ons een zeer goede basis" om daarop een werkelijk goede ploeg te bouwen'. Op de vraag of hij teleurgesteld was over het Duitse elf tal antwoordde Sivori: 'Argentinië is mij erg meegevallen. Vooral het ver mogen tot counteren van onze aanval lers heeft de taak van onze verdedi gers, die anders constant onder druk zouden hebben gestaan, heeft mij ple zierig verrast'. Enkele andere reacties: Wolfgang Overath (vervanger van Netzer): 'Die snelle achterstand heeft ons de nek gebroken. Niemand kon in zijn nor male spel komen'. Franz Beckenbauer (vrije verdediger van Duitsland en Bayern München): 'Wij waren allen zeer slecht Ik wilde op het middenveld Overath steunen, maar daar kwam niets van terecht. Ik geloof overigens niet dat wij door het gefluit van het publiek zijn beïn vloedt het ging gewoon niet zoals anders. De massa begreep dat niet omdat zij door alle voorpubliciteit een schuttersfeest verwacht had'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13