dustriebonden wijzen Hoogovens af eoeo Sparnaay, de Brüggen van de basklarinet Postagentschaphouders bang voor overvallen een basis voor verder overleg recti e blijft standpunten i L IP: evangelisch hiraad niet j-der uitstellen ck botsing omgekomen Kléber, waar is Kiéber? Dames en heren 't is ongelooflijk, Kléber is nummer 14!, vrkim |C333CbGG>- Nederland weigert berrylium-afval Praktische kinderkleren van Barbara Farber, maar duur Vijfendertig films in acht dagen Jeneverstokerij in vol bedrijf gesnapt Bioscoopbond: zes Nederlandse hoofdfilms per jaar Piano akkoord Wbender P/KWARTET DONDERDAG 15 FEBRUARI 1973 BINNENLAND/KUNST T9/DRL9 [onze sociaal-economische redactie TERDAM De industriebonden NW, NKV en CNV heb- jen poging van de directie van Hoogovens liet conflict over de CAO te overbruggen van de hand gewezen. De drie bonden [van mening dat he ttussenvoorstel van Hoogovens geen nieüwe [enten bevat en als gevolg daarvan geen basis kan zijn voor ver- Verleg. De leden van de industriebonden in de onderneitiings- ti hebben inmiddels, hangende het conflict, alle overleg met sctie opgeschort. rzitter van de raad van bestuur ogovens, dTS. P. L. Justman Ja- ■erWaarde in een eerste reactie, *jj teleurgesteld is over het feit Eje bonden de uitgestoken hand T Hoogovens hebben geweigerd. Vinden dat we een redelijk stand- Jhebben. We zullen nu moeten Ihten wat de bonden gaan doen. >n het feit dat zij hun leden F adviseren negatief te reageren jis voorstel, zijn de tekenen niet Ag', aldus drs Justman Jacob. Be presentatie van de brief, die jvens gistermorgen naar de drie triebonden stuurde, gaf de direc- personeel en organisatie, dr. M. echt toe, dat de directie vast- t aan haar standpunten, maar ij bereid is het gesprek daarover te zetten. ndustriebonden hebben van de ovens tegemoetkoming aan drie mnten geëist. Die kernpunten een loonsverhoging in een voor gelijk bedrag van 465 gulden jaar; een prijscompensatie met maximum van 250 gulden per- jnt prijsstijging en een nog na- ie bepalen minimum; uitbreiding le werkingssfeer van de CAO tot iet directie-niveau. brief aan de industriebonden fde Hoogoven-directie weten, dat Alp zichzelf niet afwijzend staat uitbreiding van de wer- jsfeer van de CAO. Maar om ioe te kunnen besluiten zal moeten |en vastgesteld of het hoger per- li instemt met een dergelijke uit- parlementsrêdactie HAAG Volgens de SEP (E- ilische Solidariteitspartij) is al- in de ARP nog een vleugel, die Carnlgedachte van het evangelie als biïem uitgngspunt voor het politiek n allffeIen *n Progressieve zin niet he- petttr1 heeft opgegeven. Maar bij veel edspel11 van de ARP heerst op dit punt Haaltere matheid door het heulen M6n2'V0riU 'de VVD. lerspectief 1973-1974', dat de ESP haar jaarvergadering heeft aan- torme d, wordt gesteld dat, al het moge eden, moet worden gedaan om het Spc dr. Bruins Slot nog tijdens zijn le T. div. n voorgestelde 'politiek evange- Speel i beraad' niet langer uit te stel- Bi 67 LefESP voelt zich het meest verwant de PPR. Maar het zoeken van een terrein binnen de PPR biedt wei- Een deel van de leden de PPR ontkent immers het be- n van evangelische politiek. Het rgrote deel verwerpt evangelische trmisd forming. Een ander bezwaar te- de PPR is, dat er in deze partij pathie bestaat voor een volks- it. Dit bezwaar geldt nog meer de PSP. een correspondent rPHEN De 47-jarige G. W. kert uit Deventer is omgekomen n hij na een botsing met zijn auto een slip raakte, door de midden- 'm schoot en tegen een vrachtauto ADVERTENTIE INGE Maar Kléber is aan ook het enige bandenmerk in Nederland dat zich moeiteloos meet met nummer 1. Kijk naar de tv. en zie niet eigen ogen hoe Kléber oprukt. Kléber, de franse radiaalband die zo goed op weg is centen en procenten uit te keren. 'Zo wordt rekening gehouden met de po sitie van de laagstbetaalden én met de extra lasten van de middengroepen', aldus de directie. Voorgesteld wordt daarom per 1 januari een loonsverho ging te geven van 1,25 procent plus een vast bedrag van twintig gulden per maand, doch de directie is bereid nader te overléggen over een andere toepassing van deze mengvorm. Na de toezegging dat Inzicht zal wor den gegeven in de salarisschalen bo ven de CAO, besluit de directie de brief met de opmerking dat wat be treft de njvcllering van de hogere inkomens er grenzen zijn aan wat één individuele onderneming kan doen. 'Ëventpple verdergaande stappen op het gebied van de inkomens-herverde ling zijn een zaak van nationale be sluitvorming'. Verschil niet groot 'Wij hopen oprecht', aldus dr. Al- brecht - die overigens zelf lid is van de Industriebond NVV - 'dat op basis vap ohs antwoord het overleg kan worden hervat. Hoogovens blijft even wel van mehlng dat het CAo-overleg niet kan wofden gebruikt voor eèn inkomensherverdel'inig'. Hij beklem toonde dat het verschil in opvatting tussen de Industriebonden en de di rectie van Hoogovens in feite niet erg groot is. De laagstbetaalde groep gaat volgens het voorstel van Hoogovens netto met 2,26 procent vooruit, vol gens het voorstel van de industriebon den met 2,68 procent, voor de hoogst- Dr. M. Albrecht, lid van de Hoog ovens-directie (en lid van de In dustriebond NVV) breiding. De directie meent, dat er duidelijke aanwijzingen zijn, dat in de boven de CAO liggende groepen onvoldoende steun is te Vinden voor opname in de CAO. 'De meerderheid van het hoger personeel is tegen, desalniettemin blijven wij bereid ver der over dit vraagstuk te onderhande len1, aldus dr. Albrecht. Ook een maximim in de prijscompen satie blijft de directie afwijzen. De prijscompensatie is volgens haar be doeld om de koopkracht van alle werknemers zoveel mogelijk te hand haven. Om deze reden meent zij dat de prijscompensatie onverkort dient te worden toegekend, dat wil zeggen in procenten en zonder maximum. De directie wijst er daarbij op, ;dat voor de hoger betaalden ook bij een volle dige procentuele compensatie toch reeds door de werking van de belas tingsprogressie een extra matiging zal plaatsvinden. Hoogovens is wel bereid te gunste van de laagst betaalden te praten over een minimumbedrag in de prijscompensatie. Dit bedrag zal evenwel uit de loonruimte - 3.5 pro cent volgens het centraal akkoord - moeten komen. Ten slotte komt de Hoogoven directie terug op haar voorstel de loonsverhoging in een mengvorm van Van een verslaggever ARNHEM De 200 vaten (80 ton) met giftige berrvlium-oxyde-afval, die op het ogenblik in het Westduitse plaatsje Hamminkcln worden overge laden. komen ons land niet binnen, ook al zal men voldoen aan de inter nationale regels inzake het transport voor giftige stoffen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat gisteren meege deeld. 'Ook al worden de afvalstoffen overge laden in niet-lekkende vaten, dan mo gen ze Nederland niet in, De minister kan dit besluit nemen ingevolge de beschikking, die vorige week is afge kondigd over het vervoer van giftige stoffen', zo zei een woordvoerder. AMSTERDAM Barbara Farber is in een paar jaar tijd een goede naam geworden in het wereldje van de kindermode. En dat komt vooral om dat Barbara écht voor kinderen ont werpt en niet naar de grote-mensen- lijn kijkt en die vervolgens gaat 'ver talen'. De kleding van Barbara Farber is voor de komende zomer kleurrijker dan ooit en vooral de combinatiemo gelijkheden zijn uitgebreid. Alles past bij alles en dat is maar eens handig. In Klein Bellevue in Amsterdam He ten een stuk of tien kinderen van drie tot dertien jaar onder leiding van mime-speler Rob van Reijn zien hóé alles is te combineren. In de collectie voor deze zomer laat Barbara ook voor het eerst jurkjes zien, als tegenhanger voor de meestal stoere en vaak wat jongensachtige broeken die meisjes tegenwoordig nu eenmaal dragen. Ook de strandkleding is aan de collectie toegevoegd. Vóór alles is de kleding van Barbara Farber prak tisch (veel katoen, makkelijk te was sen en te strijken) maar een nadeel is dat één en ander niet erg goedkoop is. Op de foto: een dessin met vlieg tuigjes en ballonnen op blauw, geel en oranje. betaalde groep geldt volgens het voor stel van Hoogovens een netto verbete ring van 1,17 procent, terwijl volgens het voorstel van de bonden een netto verbetering geldt van 0,65 procent. In beide voorstellen blijft er voor de laagstbetaalden als gevolg van de in voering van het schijventanief en de verhoging van de sociale verzekerings premies een geringe net to-verbetering over. Voor de hogere inkomensgroe pen is dat niet het geval: zij zakken onder de nullijn. Geen nieuws Vakbondsbestuurder H. J. Molendijk van de Industriebond CNV verklaarde desgevraagd dat de voorstellen van Hoogovens volgens de bonden geen nieuws bevatten. 'Het is een herha ling van de standpunten, die de direc tie al eerder heeft ingenomen', aldus de heer Molendijk, die hieraan toe voegde dat ook de industriebond CNV bereid is tot overleg, maar dat er dan van de zijde van Hoogovens wel een opehing moet worden geboden. Van de zijde van de Industriebond NW werd er op gewezen dat men ook daar negatief heeft gereageerd, omdat de directie in feite op het oude stand punt blijft staan. 'Zelfs het minimum bedrag in de prijscompensatie moeten de werknemers eerst zelf betalen', zo werd er opgemerkt. De leden van de industriebonden zullen zoals bekend vandaag vergaderen over de vraag of en zo ja welke acties er moeten worden gevoerd om de Hoogovens tot een ander standpunt to dwingen. door Ber Huising In Rotterdams bioscoop 't Venster begint vanavond om acht uur 'Film International 1973', en als dit festival volgende week vrijdag de 23-ste na middernacht extra feestelijk wordt besloten, zullen 't Venster en de Lantaren (daar naast) zo'n vijfendertig films ver werkt hebben. Hier nog onbeken de internationale films, die het vertonen waard zijn, maar die de gewone bioscoopprogramma's nooit of zelden halen omdat het bedrijf er geen 'handel' in ziet. Huub Bals, goed in het organiseren van dergelijke cinemanifestaties, en zijn medewerkers, hebben de films uit Hongarije, West-Duitsland, Kongo, België, Zwitserland, Japan, Italië, Egypte, Engeland, Argentinië, Grie kenland, Ivoorkust, Denemarken, Uru guay, Canada en Frankrijk gehaald. En bovendien nog zo'n twintig cineas ten en wat spelers overgehaald om ook te komen. De voorstellingen worden om 20, 22, 24 uur gegeven en zaterdag en zondag in 't Venster ook om 15 uur. De toegangsprijs is drie gulden per keer, of twintig gulden voor acht kaarten, of veertig gulden voor alle voorstel lingen. Mochten er films afgekeurd worden, dan kan men voor een gul den lid worden van de Rotterdamse Filmliga om naar de besloten voor stelling te mogen. Het publiek mag weer cijfers geven en zo de 'beste' films aanwijzen. Film International 1972, tijdens het Holland Festival, in de zomer dus, trok vijfduizend bezoekers. Aangezien februari beter bioscoopweer heeft, en de keuze aan films groot en gevari eerd is, wordt er nu op vijfenzeventig duizend bezoekers gehoopt. En wij hopen dit wel wat overstelpende filmgebeuren zo goed mogelijk bij te houden en dagelijks, net op tijd als het even kan, te vermelden wat er draait. Der Handler der vier Jahreszeiten is, vanavond om 20 uur in 't Venster, de eerste film. Die werd eens in het Amsterdamse Filmmuseum vertoond en toen (op 9 febr. 1.1.) door ons al besproken. Rainer Werner Fassbinder Opnamen uit 'In de naam van de vader'. heeft het lot van de groenteboer, die alles zat is en zich dood drinkt, een melodrama eigenlijk, emotioneel goed in de hand gehouden en wekt met zijn film sterke gevoelens. De Valken ('t Venster 22 uur) is van de Hongaar Istvan Gaal, naar een roman van Miklós MeszÖly, over een jonge man, die een zomer doorbrengt bij valkeniers, ver weg op de wijde vlakte. Voor een deel is het een priesters is achterlijk, de verouderde regels zijn belachelijk, orde en tucht leiden telkens tot wanorde. Van het voorlichten over de gevaren van com munisme en masturberen bijvoor beeld, maakte Bellocchio groteske scè nes. Het Kerstfeestje van het perso neel, uitgebuite bijeengescharrelde maatschappelijke kneusjes, is een dwaas uit de hand lopend gebeuren. Geleid door een paar niet meegaande stemmige natuurfilm en, wat het wer ken met jachtvalken betreft, een boei ende documentaire. Maar er zit meer achter. De leider van het merkwaardi ge groepje mensen, vijf mannen en een vrouw, maakte van het temmen en dresseren van mensen en val ken van het jagen en vangen en verscheuren, een levensbeschouwing en wordt daardoor een symbool van een tirannieke heerser met valken als zijn dienaren. In dc Naam van de Vader (zaterdag 17 in de Lantaren om 20 en 22 uur) is een merkwaardige film van Marco Bellocchio. Met een sarcastische hu mor schildert hij mensen en toestan den in een R.K.-kostschool voor bur gerjongens. Het onderwijs van de jongens komt er verzet, eerst met een vreemde duivelse zelfgemaakte toneel opvoering, later met een staking van leerlingen en personeel, maar het haalt tenslotte niets uit, want de conventionele verhoudingen zijn daar niet te veranderen. De film is blijk baar sterk bekort (en toch nog vrij lang) en daardoor ook verbrokkeld. De overgangen zijn vaak niet logisch meer. door R. N. Degens AMSTERDAM Polo de Haas (piano) en Harry Sparnaay (basklari net) hebben dinsdag- en woensdagavond in de kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw twee concerten gegeven met 'ongewone muziek.' Zo luidde althans de aankondiging. Voor degenen die vaker concerten met eigentijdse muziek bijwonen, wa ren de programma's van deze twee jonge musici nu niet zó ongewoon, al kwamen er wat minder bekende na men op voor, en al waren er ook drie wereldpremières bij. Die waren alle drie in hoofdzaak gecomponeerd voor Harry Sparnaay, die men dacht ik, best de Frans Brüggen van de baskla rinet mag noemen. Als dat nog een compliment betekent voor een jong musicus die zijn (weinig populaire) instrument met een zó volmaakte technische beheersing en met een zo uitzonderlijke muzikaliteit bespeelt. De basklarinet (in zijn huidige vorm enigszins verwant met de tenorsax) zal ondanks het pionierswerk van Harry Sparnaay echter nooit de popu lariteit van de blokfluit krijgen; daar voor is het instrument te moeilijk te hanteren. Misschien was er daarom ook maar weinig belangstelling voor de eerste avond, waar Sparnaay (eer ste prijswinnaar van het Gaudeamus Concours 1972) met Polo de Haas werken van Loevendie, Kucera, Wolf en Logothetis speelde. Dit waren stukken die speciaal werden geschre ven voor 'Fusion moderne' onder wel ke naam Sparnaay en De Haas als duo optreden, en die zij al eerder in het openbaar speelden. Loevendie's 'Music for basclarinet and piano' uit 1971 onderscheidde zich van de rest door een bescheiden toepassing van 'onge wone' blaastechnieken, die in andere stukken meestal meer doel dan mid del lijken te zijn. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Postagentschaphouders wil met de centrale directie van de PTT pra ten over onder meer de toenemende onveiligheid. Het bestuur is ver ontrust door het grote aantal overvallen op postagentschappen. EINDHOVEN De douane-recherche heeft met assistentie van ambténaren van de post douaneaccijnzen Eindho ven en met medewerking van de rijks politie een inval gedaan in een bran derij, die was gevestigd in een boer derij te Someren (N.B.) De branderij, die in vol bedrijf werd aangetroffen, had volgens voorlopige schatting een capaciteit van 2000 3000 liter per- week. De stoker en de bewoner van de boerderij zijn voor verhoor aange houden. Bovendien zijn ze ontevreden over hun beloning. Hun vergoeding is ge baseerd op het aantal handelingen, dat ze verrichten voor de PTT. Door de verdergaande automatisering van met name de postcheque- en giro dienst loppt dat aantal terug. Het inkomen van de postagenten houdt daardoor geen gelijke tred met de algemene ontwikkeling van de inko mens. aldus mejuffrouw Van Doorne uit Hilversum, voorzitter van de vere niging van postagentschaphouders. Zij wil van de PTT een betere vergoe ding, omdat zij en haar collega's wel een belangrijke rol spelen in de dienstverlening van de PTT. 'Wij staan de hele dag klaar', aldus mejuf frouw Van Doorne. De meeste van haar collega's combine ren het postagentschap met een win kel. Uit hun zaak halen ze vaak niet genoeg inkomsten en daarom moeten ze het PTT-werk er wel bij doen, ook al vinden ze de beloning onvoldoende. De ontevredenheid onder hen is de laatste tijd toegenomen door het grote aantal overvallen op postagentschap pen. De winkels hebben messtal geen enkele beveiliging en zijn gemakkelij ke prooien va n de overvallers. 'Wij zitten als het ware allemaal te wach ten tot we aan de beurt zijn voor een overval. Wij staan machteloos', aldus de secretaris van de vereniging, de heer J. van der Ree uit Haarlem. Hans-Joachim Hespos is daar in zijn 'Harry's Musike' voor basklarinetsolo erg sterk in. Het stuk bleek ondanks de over zes muzieklessenaars in breed te uitgestalde partituur toch erg kort, wat een meevaller was. Frank De- nyers 'A book of songs' voor basklari net en versterkerinstallatie (de twee de wereldpremière in dit programma) heeft de improviserende speelsheid van een herdersmelodie uit de Bal kan, en Ton Bruynèl's 'Looking ears' voor basklarinet en piano met tape (de derde première) liet een geslaag de vermenging van elektronische en akoestische klanken horen, zonder in deze tijd nog enige bewondering of verwondering te kunnen wekken; of het moest dan om het raadsel van de titel zijn. Polo de Haas die woensdagavond al leen optrad had voor zijn programma oud en nieuw gemengd met stukken van o.a. Clementi, Prokofjef, Ives. Berio, Schat en Cage. Het waren wel twee interessante muziekavonden waarvan het ongewone in hoofdzaak in de combinaties basklarinet en pia no lag. Derhalve was het misschien beter geweest de stukken waarin de basklarinet een rol speelde over de twee programma's te verdelen. AMSTERDAM Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond is tot de slotsom gekomen dat er ten minste zes Nederlandse hoofdfilms per jaar geproduceerd moeten worden om tot een continue, ondernemingsge wijze speelfilmproduktie te geraken. Hiervoor zou een extra overheidssub sidie van anderhalf miljoen gulden nodig zijn. De Bioscoopbond meent dat met het oog op hetgeen in andere landen van de EEG gebruikelijk is, een dergelijke extra subsidiëring als een redelijk verlangen beschouwd moe4 worden. In wezen, aldus het hoofdbestuur in een nota waarin de gewenste ontwikkeling van de Neder landse speelfilmproduktie wordt ge schetst, ligt de situatie bij de film niet anders dan bij gesubsidieerde media als toneel, opera, concert of beeldende kunsten. Het Produktiefonds van het film- en bioscoopwezen heeft binnen het kader van de financiële middelen het maxi maal mogelijke bereikt: een beperkte continu produktie van drie tot vier hoofdfilms per jaar, en een basis voor verdere uitbouw van de hoofdfilmpro- duktie. Het hoofdbestuur merkt in zijn nota nog op dat er nog meer gedaan moet worden om de export van films te bevorderen. Met name door propagan da in het buitenland. Horizontaal 1. Stuk stof, 5. plaats in Gelderland, 8. drukte, 10. putemmer- tje, 12. brilslang, 14. plaaggeest, 15. mand, 17. zware zoete wijn, 18. reuk houtboom, 20. optocht, 21. klimplant, 22. inhoudsmaat, 24. schrijfgereed schap, 26. bitter vocht, 27. spoedig, 29. landschap in Griekenland, 31. toe spraak, 32. middelpunt, 33. lidwoord, 34. verlegen. Verticaal 2. nakomeling, 3. door, 4. flink, 5. lidwoord, 6. bezinksel, 7. twaalf gros van knopen, 9. vernis, 11. slot, 13. met uitgebreide kennis toege rust, 15. voordelig, 16. edel, 18. inge wand van haring, 19. lof, 23. familie lid, 24. kleverige stof. 25. plaats in Frankrijk, 27. kledingstuk, 28 van de leeftijd (afk. Lat.) 30. tennisterm, 31 Europeaan. Oplossing van gisteren l.o, 2. N.T. 3. aar, 4. gist, 5. elger, risico. ONAGER ADVERTENTIE „Een plano? Daar ko men wij niet aan toe". Mag Bender-K&D voor zichtig veronderstellen dat mensen die zoiets zeggen, de prijs van een piano mis schien een tikje verkeerd taxeren? Voor nog geen 3100 gulden namelijk hebt u al een piano van een kwal%it waar Bender-K&D volledig achter kan staan. En dan niet van een merk want keus hebt u bij ons in over vloed (wij voeren minstens 11 merken). Het moet dus wel vreemd lopen, wilt u na een rustig en bijzonder infor matief gesprek niet tot een akkoord komen. kettnerSCduwaer deskundig In klank Amsterdam: Spui 12 Heiligeweg 21-25

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9